Bhutan i Bangladesz - wycieczka
wycieczki do Bhutanu i Nepalu
Nepal – Bhutan wycieczka
Nepal – to magiczny kraj, ukryty wysoko w Himalajach. Jest krajem bardzo pięknym, ale zarazem bardzo biednym. I choć widzi się w nim rzeczy smutne – np. pracujące dzieci, czy nędzę mieszkańców, to warto tu przyjechać i podziwiać przebogatą, egzotyczną kultury i zniewalające, himalajskie krajobrazy.
Bhutan – ostatnie wolne buddyjskie królestwo i maleńki, ale bardzo malowniczy kraj, gdzie ludzie z rozkazu Króla żyją zupełnie niczym przed wiekami, nosząc narodowe stroje ludowe obowiązkowo przez cały dzień, aż do zmroku. Królestwo Grzmiącego Smoka, jak zwą swój kraj mieszkańcy Bhutanu, to państwo wielkości Szwajcarii. Religia i związane z nią tradycje, które monarcha starał się zachować, to tantryczny buddyzm Vajrayana wyznawany przez większość ludności kraju.
Program
Dzień 1 Warszawa – Kathmandu (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Kathmandu z przesiadką w jednym z portów tranzytowych.
Dzień 2 Kathmandu (-/-/-)
Przylot do Kathmandu w Nepalu. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu Le Himalaya lub podobnym.
Dzień 3 Kathmandu – Pokhara (S/-/-)
Po wczesnym śniadaniu przejazd (ok. 7 godz.) do Pokhary (885 m n.p.m.), leżącej między Mahabharatem a Himalajami, w kotlinie nad jeziorem Phewa Tal, wyróżniającej się przepięknym położeniem – od południa otwiera się na rozległe jezioro, od północy na niezbyt odległym horyzoncie ostrzy się pasmo Annapurny. Po przyjeździe zakwaterowanie, a następnie wędrówka uliczkami tętniącej życiem Pokhary. Nocleg w hotelu Le Culture Resort lub podobnym.
Dzień 4 Pokhara – Sarangkot (S/-/-)
Bladym świtem wycieczka do Sarangkot (1600 m n.p.m.) na podniebny spektakl nad Himalajami, tzw. zapalanie się szczytów. Dla chętnych (fakultatywnie – przy dobrej pogodzie) możliwość lotu paralotnią – ok. 225 USD/os. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie rejs łódką po Jeziorze Phewa na wysepkę ze Złotą Świątynią. Wspinaczka na wzgórze ze Stupą Pokoju. Nocleg w Pokhara. Nocleg w hotelu Le Culture Resort lub podobnym.
Dzień 5 Pokhara – Kathmandu (S/-/-)
Po sniadaniu przejazd (ok. 7 godz.) do Kathmandu. Po przyjeździe do Kathmandu zakwaterowanie w hotelu, odpoczynek. Wieczorem spacer do tętniącej nocnym życiem dzielnicy Thamel, znanej z barów oraz pełnych życia knajpek. Nocleg w hotelu Le Himalaya lub podobnym.
Dzień 6 Kathmandu – Paro (Bhutan) (S/L/K)
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko w Kathmandu, przelot do Paro w Bhutanie. Podczas lotu (przy ładnej pogodzie) czekają nas zapierające dech widoki himalajskich wierzchołków takich, jak święty Mount Chomolhari, czy Jitchu Drake. Po przylocie do Paro transfer do hotelu, zakwaterowanie. Po lunchu wizyta w Muzeum Narodowym oraz zwiedzanie Paro Dzong, ufortyfikowanego klasztoru leżącego nieopodal miasta Paro. Nocleg w Tashi Namgay Resort lub podobnym.
Dzień 7 Paro – Punakha (S/L/K)
Przejazd (ok. 3-4 godz.) przez przełęcz Dochula (3140 m n.p.m.) do Punakha (1250 m n.p.m.), dawnej stolicy Bhutanu. Po drodze wizyta w wiosce Metsina oraz krótki spacer doliną Lobesa do XV-wiecznej świątyni Chimi Lhakhang. Odwiedzimy także widowiskowy Punakha Dzong, na wyspie pomiędzy rzekami Pho (mężczyzna) i Mo (kobieta). Następnie udamy się na spacer do czortenu Khamsum Yulley Namgyal, trzypoziomowego sanktuarium, wybudowanego przez królową Bhutan. Nocleg w hotelu Vara lub podobnym.
Dzień 8 Punakha – Wangdue (S/L/K) – Timphu
Przejazd (ok. 4-5 godz.) w kierunku Thimphu (2200 m n.p.m.). Po drodze zatrzymamy się w zabytkowym Wangdue, miasteczku z XVII w., leżącym na styku trzech regionów, które odegrało kluczową rolę w jednoczeniu państwa. Dalej przejazd do Thimphu w centralnym Bhutanie. Aż trudno uwierzyć, że to urocze miasteczko z kolorową zabudową, jest ostoją kultury i majestatu monarchii bhutańskiej. Wizyta w Czortenie Pamiątkowym i Świątyni Changangkha. Dalej odwiedzimy Muzeum Dziedzictwa Ludowego, Instytut Sztuk i Rzemiosła, Instytut Medycyny Tradycyjnej. Nocleg w hotelu Migmar lub podobnym.
Dzień 9 Thimphu (S/L/K)
Przejazd do Fortecy Cudownej Religii, czyli Tashichhoe Dzong. To majestatyczna forteca, w całej swej okazałości służąca za siedzibę rządu Bhutanu. W drodze powrotnej wstąpimy na pocztę by obejrzeć niezwykłe zbiory znaczków i kart pocztowych Bhutanu. Po południu wyprawa do Klasztoru Tango, który jest położony u wejścia do doliny. Zatrzymamy się w Pangri Zampa, gdzie stoją dwie imponujące białe budowle w otoczeniu gigantycznych cyprysów. Z punktu wyjściowego w Dodena (45 minut jazdy z Thimphu), spacer w górę do Tango. Wizyta w klasztorze i świętych jaskiniach. Tango jest obecnie rezydencją siódmego wcielenia czwartego Desi Bhutan (doczesnego władcy) – Gyalse Tenzin Rabgye. Po zejściu ze wzgórza krótki odpoczynek na brzegu rzeki Thimphu, tuż obok urokliwego mostu Cheri Zam, jednego z ostatnich wiszących mostów w Himalajach. Nocleg w hotelu Migmar lub podobnym.
Dzień 10 Thimphu – Paro (S/L/K)
Przejazd (ok. 2-3 godz.) w kierunku Paro. Po drodze wizyta w najstarszym w królestwie Simtoka Dzong – jednym z najbardziej malowniczych dzongów – warownych klasztorów Bhutanu. Jego białe mury przysiadły na skale, otoczone zielenią świerków. To najstarszy i najbardziej malowniczy z bhutańskich dzongów. Zbudowany został w 1629 przez Shabdrung Ngawang Namgyala. Odwiedzimy też tradycyjną bhutańską wioskę Shaba. Dzisiejsi mieszkańcy Bhutanu – Drukpa, przewędrowali przed laty z Tybetu. Wyróżniają się egzotyczną dla nas urodą i z dumą noszą swoje narodowe stroje. Nocleg w Tashi Namgay Resort lub podobnym.
Dzień 11 Taktsang (S/L/K)
Przejazd do Czortenu Satsam i wędrówka do Klasztoru Taktsang, co oznacza Gniazdo Tygrysa. Zbudowany na wysokości 3000 m n.p.m., na skalnym klifie, 700 metrów ponad dnem przepięknej doliny Paro, klasztor – to najsławniejszy i najważniejszy obiekt sakralny Królestwa Bhutanu. Chętni zaoszczędzenia sobie przyjemności wspinaczki na własnych nogach, mogą skorzystać z lokalnego środka transportu i pokonać trasę na grzbietach osiołków. Po drodze z Taktshang wizyta w Drukgyal Dzong, którego nazwa „Drukgyal” oznacza Zwycięski. Dzong został wybudowany w 1650 roku przez Shabdrung Ngawang Namgyala, założyciela Bhutanu. Przejazd do Bonday Paro i trekking do Klasztoru Dzongdrakha. Ten klasztor, podobnie jak Taktsang, jest położony na wysokiej półce skalnej na wysokości około 300 metrów. Został wybudowany także przez Guru Rinpoche niemal w tym samym czasie co Klasztor Taktsang (wyprawa potrwa ok. 2 godzin). Nocleg w Tashi Namgay Resort lub podobnym.
Dzień 12 Paro – Kathmandu (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Paro, przelot do Kathmandu. Po przylocie zwiedzanie miasta: Durbar Square, świątynie Taledźu (wstęp do Taledźu Bhawani mają jedynie najwyżsi kapłani oraz sam król), świątynia Śiwy – Maju Deval, Seto Maczhendranath – jedna z najważniejszych i najpiękniej zdobionych świątyń Kathmandu. Dla chętnych (fakultatywnie, w zależności od pogody, jeśli czas pozwoli) lot widokowy nad Himalajami. Nocleg w hotelu Le Himalaya lub podobnym.
Dzień 13 Bhaktapur – Patan – Kathmandu (S/-/-)
Przejazd do Bhaktapur – jednego z trzech świętych miast Doliny Kathmandu, gdzie zobaczymy m. in. Złotą Bramę. Przejazd do Patan, oddzielonego od stolicy jedynie korytem rzeki Bagmati. Zwiedzanie: Durbar Square z zespołem świątyń oraz Pałacem Królewskim. Powrót do Kathmandu i zwiedzanie świątyni Małp (Swayambunath), której początki sięgają 2000 lat wstecz oraz wizyta w barwnej dzielnicy Buddhanath, z największą nepalską stupą o wysokości 36 m, z XIV wieku, dekorowaną „wszystkowidzącymi oczami Buddy”. Nocleg w hotelu Le Himalaya lub podobnym.
Dzień 14 Kathmandu – Warszawa (S/-/-)
Przelot do Warszawy z przesiadką w jednym z portów tranzytowych.
Informacje
Bhutan
Stolica: Thimphu
Największe miasta: Thimphu, Phuntsholing, Gelephu, Jakar, Paro, Punakha, Trongsa, Trashigang
Język urzędowy: dzongkha
Waluta: ngultrum (BTN) i rupia indyjska (INR)
Ludność: 750.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bhutan jest podzielony na 20 prowincji, zwanych dzongkhag.
Przepisy wjazdowe:
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista Association of Bhutanese Tour Operators). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni).
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Przepisy celne:
Istnieje zakaz wywozu antyków, roślin, kwiatów, skór zwierzęcych. Artefakty i przedmioty kultu – ze szczególnym naciskiem na wizerunki Buddy w postaci posągów, rzeźb, młynków modlitewnych, amuletów – można wywieźć, o ile posiada się certyfikat wydawany przy zakupie w rządowych emporiach (rodzaje galerii rękodzieła narodowego).
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Bhutanu praktykuje buddyzm tantryczny, co uwidacznia się we wszystkich aspektach życia. Flagi modlitewne powiewają na zboczach wzgórz, a wypisane na nich mantry są roznoszone przez wiatr na okolicę. Na dachu każdego domu również umieszczona jest biała flaga, wskazująca na to, że jego właściciel czyni starania, by zadowolić lokalne bóstwo. Każda dolina lub dystrykt posiada własną, ogromną fortecę zwaną „dzong”, będącą religijnym i administracyjnym centrum okolicy.
Opieka zdrowotna:
Nie obowiązują żadne wymagane szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
Komunikacja:
Ze względu na rządową politykę ochrony zabytków i środowiska w Bhutanie, liczba turystów odwiedzających ten kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) jest obowiązkowe z lokalnym przewodnikiem.
Klimat:
Klimat Bhutanu zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych – o chłodnej, górskiej odmianie. W kraju, ze względu na wysokość nad poziomem morza, wyróżnia się trzy strefy pogodowe.
1) Na przedgórzach, na południu kraju, panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów – około 2000 mm. Występuje tam pora deszczowa, która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej, zimą, także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą, w styczniu, średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś – w granicach 30 °C.
2) Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór – mroźne. Średnia temperatura dla stycznia wynosi około 4 °C, natomiast dla czerwca: 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie – rzędu 650 mm rocznie.
3) Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się zasadniczo od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy, zwłaszcza zimą, występują silne mrozy – nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu.
4) Tereny leżące na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią – na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej Ambasady na terytorium Bhutanu. Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają terytorialnie kompetencjom Ambasady w New Delhi.
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
Tel.: +91 11 414 96 900
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- 02 przeloty samolotami w Azji na trasach Kathmandu / Paro / Kathmandu,
- 6 noclegów w hotelach 3*/4* zgodnie z programem lub w podobnych w Nepalu
- 6 noclegów w hotelach klasy „A” w Bhutanie
- wyżywienie wg programu (12 x śniadanie, 6 x lunch, 6 x kolacja),
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników z j.angielskim,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do Nepalu i Bhutanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł.
Cena nie obejmuje
- biletu lotniczego na trasie Warszawa/Kathmandu/Warszawa (cena biletu ok. 4000 zł – 5000 zł) oraz biletu lotniczego pilota grupy dzielonego proporcjonalnie na Uczestników,
- wiz wjazdowych do Nepalu i Bhutanu 70 USD,
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- wycieczek fakultatywnych,
- napiwków, wydatków osobistych,
- opłat za filmowanie i fotografowanie,
- składki na TFP i TFG: 26 zł/os
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego 860 USD
Wizy
BHUTAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży w Bhutanie, posiadających stosowną licencję. Dokumentem podróży jest paszport.
NEPAL – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Formalności wizowe można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum na okres ważności wizy.
Atrakcje
- Katmandu – stolica u podnóża Himalajów
- Pokhara – malownicze położenie i tętniące życiem miasto
- Podniebny spektakl w Sarangkot – „zapalanie się” szczytów o świcie
- Patan – „Miasto Piękna”
- Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka
- Punakha, przełęcz Dochu La i trzepot modlitewnych flag
- Thimphu – Forteca Cudownej Religii (Tashichho Dzong)
- Simtoka Dzong – najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych dzongów w Królestwie
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce