fbpx
google maps

NIKARAGUA i KOSTARYKA – zielony raj na Ziemi

Nasza wycieczka do Kostaryki i Nikaragui czeka na Ciebie! Szczegóły tutaj.

Około 3.milionów lat temu zakończył się proces, którego kulminacją było powstanie lądowego połączenia między Ameryką Północną i Ameryką Południową. To wąski pasek lądu o długości około 700 km i szerokości od 50 km do około 200 km łączący dwa kontynenty i rozdzielający dwa oceany. Pierwsi Europejscy odkrywcy nazwali go Złotą Kastylią – Castill de oro lub Tierra firme. Według legendy, Krzysztof Kolumb podczas swojej czwartej i ostatniej wyprawy po zejściu na ląd w okolicy dzisiejszego Atlantyckiego wybrzeża Kostaryki wypowiedział słowa „Que costa rica” – „Jakie bogate wybrzeże”. Najprawdopodobniej te słowa miały związek z bogactwem barw ptaków, motyli i kwiatów, które do dziś można podziwiać na wybrzeżu atlantyckim Panamy i Kostaryki.

W czasach kiedy nie było jeszcze ludzi, Przesmyk Panamski umożliwił migracje wielu gatunków zwierząt i roślin miedzy dwoma kontynentami. Jednocześnie przyczyniając się do  wymierania wielu gatunków, które występowały w Ameryce Południowej przed powstaniem połączenia lądowego. Gatunkami, które  bezpowrotnie zniknęły był wielkie Leniwce Ziemne – Meganterium, czy olbrzymi krewniacy Pancerników – Glyptodony. Obecnie, pomimo braku w faunie Ameryki Środkowej przedstawicieli megafauny, obszar ten nadal pozostaje jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów naszej planety. Współcześnie, odwiedzając parki narodowe i rezerwaty nadal możemy spotkać bliskich krewnych wymarłych gatunków takich jak leniwce trójpalczaste i pancerniki. Obszar geograficzny Przesmyku Panamskiego, pomimo niewielkich rozmiarów, obfituje w różnorodne siedliska związane z wpływami klimatu, rodzajem gleby czy wysokością nad poziomem morza. Przykładem bogactwa przyrody może być liczba gatunków ptaków w samej tylko Kostaryce. Na obszarze wielkości dwóch dużych województw odnotowano ponad  630 gatunków ptaków, gdzie dla porównania w całej Europie jest ich 550. W przypadku innych grup zwierząt jak płazy, gady czy bezkręgowce, bogactwo gatunkowe z resztą świata jest jeszcze większe. Nawet dla osób słabo zorientowanych w biologicznych niuansach, wizyta w  parkach narodowych: Monte Vedre, Tortugero czy Wulkanu Poas na długo pozostawi w pamięci obrazy niesamowitego bogactwa przyrody oraz delikatnego piękna ekosystemów na tym niewielkim skrawku lądu.

Ameryka Środkowa, w szczególności Kostaryka, Nikaragua i Panama, to nie tylko przyroda, to także niezwykle ciekawe i piękne pozostałości epoki kolonialnej. Szczególnie  urokliwym miejscem jest miasto Granada w Nikaragui położone nad Jeziorem Nikaragua – Cciciboca. Spacer po urokliwych uliczkach Granady oraz panoramiczny widok na kolonialną zabudowę z wież katedry i kościoła La Merced na długo pozostaną w pamięci.

Warto odwiedzić ten niewielki skrawek lądu między oceanami i kontynentami nie tylko z względu na ciekawą przyrodę i kolonialne zabytki. Jednym z największych bogactw tego obszaru są  produkty, które można skosztować na miejscu, jak wyśmienita kawa, czekolada, kakao czy  doskonały rum. Ponadto lokalne targi oferują bogactwo świeżych owoców, których smak jest nieporównywalny z tym jak smakują owoce, które można kupić w Europie. Potocznie, państwa Ameryki Środkowej określa się jako republiki bananowe. Sformułowanie to jest bardzo stereotypowe i krzywdzące, gdyż pomimo wielu trudności natury ekonomicznej i politycznej, poziom życia mieszkańców systematycznie się poprawia. Kostaryka i Nikaragua to jedne z najbezpieczniejszych krajów w regionie  (najniższe wskaźniki przestępczości) w porównaniu z Salwadorem Gwatemalą czy Meksykiem.

Dla osób, które lubią podróże  z adrenaliną, Kostaryka jest atrakcyjnym miejscem. Rafting na jednej z najbardziej malowniczych rzek Kostaryki – Pacuare, zjazd na linach w Monte Verde czy zjazd z wulkanu Cerro Negor w Nikaragui, to tylko kilka z wielu atrakcji jakich można doświadczyć podczas wyprawy do Ameryki Środkowej.

Położenie Kostaryki czy Nikaragui pozwala na kąpiele w obu największych oceanach. Ponadto różnice między wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku są zauważalne już w pierwszej chwili pobytu na plaży. Plaże nad Oceanem Spokojnym są stosunkowo wąskie kamieniste lub z gruboziarnistym piaskiem. Ponadto fale są stosunkowo wysokie co sprawia, iż nikaraguańskie wybrzeże Pacyfiku jest jednym z ulubionych miejsc dla miłośników surfingu. Plaże położone nad Morzem Karaibskim to jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. Biały koralowy, piasek, płytka woda, bujna zieleń i brak rozbudowanych ośrodków masowej turystyki sprawia, iż pobyt w takich miejscach będziemy wspominali przez długi czas. Ponadto Karaiby są świetnym miejscem, aby spróbować nurkowania czy chociażby snorkingu na  stosunkowo dobrze zachowanych rafach koralowych.

Trudno uwierzyć że obszar zajmujący niecały 0,1 %  powierzchni lądowej naszej planety obfituje w tak różnorodne atrakcje. Dla każdego uczestnika wyprawy na tym wąskim pasku lądu między oceanami znajdzie się coś co sprawi, że wyprawa do Ameryki Środkowej będzie niezapomniana.

Tekst i zdjęcie: Dawid Diduszko