Wycieczki Papua-Nowa Gwinea
Papua i Nowa Gwinea: wycieczka na Festiwal Goroka

Wycieczki do PAPUA-NOWA GWINEA
Goroka show
Festiwal odbywa się corocznie w Papui-Nowej Gwinei w terminie zbliżonym do Dnia Niepodległości – czyli około 16 września. Jest to najstarsze show w kraju. Pojawia się na nim blisko 100 plemion, by zaprezentować swoją tradycyjną muzykę, tańce i kulturę. Zarówno dla miejscowej ludności, jak i zagranicznych turystów, event ten jest największą atrakcją tego rodzaju. Chociaż prawdą jest te fakt, że podobne imprezy, od niedawna, zaczęły odbywać się także w innych częściach kraju. Goroka wciąż jest jednak unikalnym, folklorystycznym festiwalem, podczas którego można zobaczyć członków rdzennych, papuaskich plemion, z malunkami na ciele i przyodzianych w tradycyjne stroje. Wycieczki do PAPUA-NOWA GWINEA i na Festiwal Goroka to niezapomniana przygoda!
Więcej Naszych wycieczek do Australii i Oceanii znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – wylot (-/-/-)
Spotkanie na lotnisku w Warszawie i wylot do Papui-Nowej Gwinei.
Dzień 2 Przelot do Port Moresby (-/-/-)
Czeka nas drugi dzień w podróży do Port Moresby.
Dzień 3 Port Moresby – Mt. Hagen (-/L/K)
Po przylocie, wcześnie rano, na lotnisko w Port Moresby, czeka nas przerwa tranzytowa, a następnie dalszy, lokalny przelot do Mt. Hagen. Na miejscu spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do guesthouse’u, położonego na zboczu góry Mt. Hagen, oferującego piękne krajobrazy, otoczenie bujnej, soczystej zieleni. Kolacja i nocleg.
Dzień 4 Mt. Hagen – wioska Paiya – Mt. Hagen (S/L/K)
Po wczesnym śniadaniu – udamy się do wioski Paiya, gdzie weźmiemy udział w mini show. Na miejscu przywita nas Wódz, w towarzystwie swoich pięciu żon, dumnie eksponujących bogate zdobienia ciała. W tym kulturowym spektaklu weźmie udział wiele różnych grup etnicznych, prezentujących swoje tradycyjne tańce. Zobaczymy fazę przygotowania – malowanie twarzy, zakładanie pióropuszy z piór rajskich ptaków i dekorowanie ciała. Następnie czeka nas widowisko na głównej arenie, podczas którego podziwiać będziemy tancerzy. Na koniec będziemy świadkami inscenizacji tradycyjnego pojedynku z wykorzystaniem łuków i włóczni, a także ceremonii związanej ze ślubem – wymiana świni, pieniędzy i innych „kosztowności”. Skosztujemy także tradycyjnej kuchni, znanej jako mumu, przygotowywanej w podziemnych dołach, na rozżarzonych kamieniach. Będziemy degustować lokalne smakołyki, doprawione sosem z paproci i tropikalnych ziół. Mumu będzie okazją, zarówno dla turystów, jak i miejscowej społeczności, do wspólnego świętowania. Mini show w wiosce Paiya będzie autentycznym doświadczeniem i pozwoli bliżej poznać Papuasów i ich kulturę. Warto dodać, że tubylcy są bardzo przyjaznymi ludźmi, którzy uwielbiają spotkania z turystymi i odkrywanie wzajemnych kontrastów. Po południu powrót do guesthouse’u. Kolacja i nocleg.
Dzień 5 Mt. Hagen – Goroka (S/L/K)
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Goroki – górskiego miasteczka, wokół którego spotkać można wioski plemion, które, jako jedne z ostatnich na naszej planecie, żyją w zgodzie z naturą i tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, stroniąc od cywilizacji i opierając się procesom globalizacji. Po drodze odwiedzimy plantację kawy i herbaty, a także zatrzymamy się w wiosce Mindima, gdzie odbędzie się ceremonia powitania przez tubylców. Po krótkim zwiedzaniu udamy się dalej do miasteczka Kundiawa, gdzie zjemy lunch. Droga do Goroki jest utwardzona, jednak jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, z uwagi na intensywną eksploatację. Niemniej, podróż będzie doskonałą okazją do podziwiania wspaniałych krajobrazów – górzystych terenów, poprzecinanych dolinami i rwącymi rzekami. Będzie można także zaobserwować Papuasów, prowadzących wzdłuż drogi sprzedaż rękodzieła i innych drobiazgów. Po przyjeździe na miejsce – zakwaterowanie w turystycznym guesthouse. Kolacja i nocleg.
Dzień 6 Goroka Show (S/L/K)
Przejazd do miejsca, w kórym odbywać się będzie Festiwal Goroka. Festiwal ten trwa przez dwa dni i każdego roku angażuje ponad 50 grup etnicznych – pochodzących zarówno z gór, jak i wybrzeża Papui-Nowej Gwinei. Przyjazd wczesnym rankiem, pozwoli obserwować przygotowania do występów. Będzie szansa bezpośredniego kontaktu z uczestnikami Festiwalu, zrobienia sobie z nimi kilku zdjęć oraz poruszenia ciekawych zagadnień kulturowych. Następnie, podziwiać będziemy część właściwą – czyli barwny spektakl w wykonaniu miejscowych plemion – pokaz tańca, muzyki, kostiumów, tradycji i zwyczajów. Po zakończeniu występów – przejazd na lunch. Po krótkim odpoczynku wizyta w centrum kulturowym z Muzeum Mc Carthy’ego. Następnie udamy się na lokalny targ i do fabryki kawy.
Dzień 7 Goroka Show (S/L/K)
Przejazd na Festiwal Goroka i podziwianie dalszej części plemiennych pokazów. W drugiej części dnia – przejazd do wioski Asaro, zamieszkanej przez Błotnych Ludzi. Lunch i przedstawienie, odtwarzające tradycyjną, papuaską walkę, w wykonaniu błotnych wojowników. Następnie, pokaz wytwarzania masek i miejscowego stylu przygotowywania posiłków. Powrót do guesthouse’u, kolacja i nocleg.
Dzień 8 Goroka – Wewak (S/L/K)
Po śniadaniu przelot do Wewak. Następnie transfer do hotelu położonego niedaleko piaszczystej plaży. Po południu wybierzemy się na krótką, sceniczną wyprawę po okolicy. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 9 Wewak – Pagwi – wioska Korogo – wioska Kanganamun (S/L/K)
Tego dnia czeka nas przygoda. Wyjazd jeepami 4×4 do Pagwi, gdzie rozpoczniemy spływ motorowymi canoe po rzece Sepik. Pierwszym przystankiem na trasie będzie Korogo – wioska kultu krokodyli. To dość „dzika” wioska, gdzie turyści docierają naprawdę rzadko. Po odwiedzinach będziemy kontynuować podróż do kolejnej wioski – Kanganamun. Na miejscu będziemy obserwować tradycyjne czynności, w wykonaniu jej mieszkańców: rytualne tańce, połów ryb, uprawa sorgo, tradycyjna sztuka rzeźbiarska. Posiłek i nocleg w domu przeznaczonym dla gości. Uwaga: należy mieć świadomość, że warunki noclegowe w wiosce są bardzo proste, ograniczają się do materaca na podłodze, prowizorycznej toalety i prysznica pod chmurką, bez dostępu do prądu.
Dzień 10 Wioska Kanganamun (S/L/K)
Po śniadaniu będziemy dalej uczestniczyć w życiu i codziennych zajęciach mieszkańców wioski. Będziemy świadkami tradycyjnego tańca (singsing), zobaczymy jak powstaje sago (rodzaj mączki, wyrabianej z wnętrza palmy sagowej), nauczymy się wyplatać kosze, a także będziemy podziwiać wprawną rękę rzemieślników, wykonujących rzeźby i malowidła. Odwiedzimy także Dom Duchów, zwany Haus Tambraun, z licznymi rzeźbami, o różnych rozmiarach i kształtach, przedstawiającymi wyobrażenia duchów, które na przestrzeni lat stanowiły tutejsze obiekty kultu. Nocleg w tradycyjnej papuaskiej chacie.
Dzień 11 Wioska Kanganamun – Pagwi – Wewak (S/L/K)
Tego dnia powrócimy łodzią do Pagwi. Po drodze odwiedzimy kolejne wioski wzdłuż brzegów rzeki. Następnie z Pagwi, podążymy jeepami w dalszą drogę do Wewak. Transfer do hotelu w Wewak, kolacja i nocleg.
Dzień 12 Wewak – Port Moresby (S/L/K)
Po śniadaniu przelot do Port Moresby. Następnie, wycieczka po mieście i zwiedzanie największych atrakcji stolicy Papui-Nowej Gwinei: Muzeum Narodowe, Parlament, nabrzeże, park przyrodniczy. Wizyta na lokalnych bazarach i czas wolny na zakup pamiątek. Kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 13 Port Moresby – wylot (S/-/-)
Czas wolny i szansa na ostatnie zakupy, transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 14 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Papua-Nowa Gwinea
Stolica: Port Moresby
Największe miasta: Port Moresby, Lae, Mendi, Popondetta, Mount Hagen, Kokopo, Arawa, Madang
Język urzędowy: angielski, tok pisin, hiri motu
Waluta: kina (PGK)
Ludność: 7.060.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +8h (w lecie) i czas polski +9h (w zimie)
Podział administracyjny: Papua-Nowa Gwinea dzieli się na 18 prowincji, jeden region autonomiczny oraz jeden dystrykt stołeczny.
Informacje praktyczne
Opieka zdrowotna:
Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi oraz biegunki. Na niektórych obszarach kraju panuje malaria, febra, zwłaszcza w porze deszczowej (listopad-kwiecień), gruźlica, denga, zapalenie wątroby typu A i tyfus – zalecane są szczepienia. Duże zagrożenie stanowi również AIDS. Zdarzają się śmiertelne przypadki poparzeń przez meduzy lub inne morskie zwierzęta. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej lub przegotowanej oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny poprzez częste mycie rąk. Opieka zdrowotna jest wystarczająca jedynie w mało skomplikowanych przypadkach; w poważniejszych konieczny jest wyjazd na leczenie np. do Australii.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Jednakże, zaleca się dopełnienie procedury wizowej przed podróżą. Należy w tym celu zgłosić się korespondencyjnie (kontakt mailowy) do Wydziału Imigracji i Obywatelstwa w Papui-Nowej Gwinei, a po otrzymaniu promesy – wiza zostanie wystawiona w najbliższej placówce dyplomatycznej – konsulat PNG w Brukseli lub Londynie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Papui-Nowej Gwinei.
Przepisy celne i prawne:
Obowiązuje całkowity zakaz wwozu owoców oraz warzyw na teren kraju. Szczegółowe informacje na temat przepisów celnych są dostępne na stronie Agencji Celnej.
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz pornografią. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć. Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.
Religia i kultura
W kraju panuje konserwatywny styl ubierania i zachowania, dlatego należy uważać, by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Przed sfotografowaniem miejscowej ludności, a także miejsc kultu religijnego, należy zawsze uzyskać na to zgodę.
Kraj deklaruje się jako chrześcijański – z czego większość stanowią protestanci. Jakkolwiek, część społeczeństwa nadal praktykuje tradycyjne wierzenia plemienne, magię i czary. Konstytucja i inne ustawy państwowe ochraniają wolność religijną. Rząd w praktyce przestrzega tych ustaw i nie było doniesień o nadużyciach społecznych oraz dyskryminacji ze względu na przynależność religijną, wiarę, lub praktyki religijne.
Struktura wyznaniowa:
- protestantyzm (68,4%),
- katolicyzm (30,0%),
- pozostałe nurty chrześcijańskie, mormoni i Świadkowie Jehowy (0,8%),
- religie plemienne (0,4%),
- pozostali (0,4%).
Warto wiedzieć
Komunikacja:
Uwaga na wypadki – kierowcy, którzy spowodują śmierć rdzennego mieszkańca, mogą paść ofiarą zemsty jego rodziny. Dobrą formą transportu jest łódź lub statek. Wiele regularnych linii łączy niemal wszystkie osady położone na wybrzeżu lub na wyspach. Za niewielką opłatą można też wynająć własnego przewoźnika. Ze względu na osuwiska ziemi w Zachodniej Prowincji (Tabubil) odradza się podróże do tego rejonu. Odradza się korzystanie z transportu publicznego i taksówek ze względu na to, iż są to główne cele przestępców.
Można wynająć samochód – w miastach większość znanych firm ma swoje biura. Do kierowania pojazdem (ruch lewostronny) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Drogi są bardzo słabej jakości, zwłaszcza poza dużymi miastami w porze deszczowej (od listopada do maja), częste powodzie sprawiają, że drogi stają się nieprzejezdne, odnotowuje się ogromne opóźnienia w komunikacji. Nie należy pozostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów. Zaleca się podróżowanie z zamkniętymi szybami i zablokowanymi drzwiami.
Klimat:
Na Papui-Nowej Gwinei występuje klimat równikowy, gorący i wilgotny. Cała wyspa oblewana jest przez ciepłe prądy morskie. Średnie temperatury miesięczne wahają się od 25 do 28°C. Występuje piętrowość klimatyczna, powyżej 1500 m n.p.m. panuje górska odmiana klimatu równikowego, a powyżej 1800 m n.p.m. – klimat nabiera cech umiarkowanych. Na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. klimat przechodzi w strefę wysokogórską.
Opady są obfite – od 1000 do 2000 mm rocznie na południu Nowej Gwinei, 2500-4000 mm na północy oraz 6000 mm w Górach Centralnych. Równie wysokie opady odnotowywane są na pozostałych wyspach kraju. Opady mają zróżnicowany charakter, w różnych rejonach kraju i w różnych okresach roku mogą mieć postać opadów ciągłych, jak i ulew. Często mają miejsce opady, w trakcie których, w ciągu doby spada do 70 mm deszczu. Obszar Papui nawiedzany jest przez sztormy tropikalne o dużym natężeniu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Papui-Nowej Gwinei.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Canberze (Australia).
Ambasada RP w Canberze
Adres: 7 Turrana Street, Yarralumla ACT 2600, Australia
E-mail: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: (+61-2) 6272 1000
Tel. dyżurny: (+61) 0411 540 466 – w sytuacji nagłych zdarzeń i wypadków, wymagających natychmiastowego kontaku z Konsulem, poza godzinami pracy Ambasady.
Konsulat Honorowy RP w Madang (Papua-Nowa Gwinea)
Adres korespondencyjny: PO Box 483, Madang 511
E-mail: jczuba@dwu.ac.pg
Tel.: 0675 422 2937 lub 0675 422 1135
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa/Port Moresby/Warszawa
- 03 przeloty samolotami w Papui-Nowej Gwinei - zgodnie z programem (Port Moresby/Mt. Hagen, Goroka/Wewak, Wewak/Port Moresby)
- noclegi wg lokalnej kategoryzacji (03. noclegi w hotelu 3*, 05. noclegów w pensjonatach typu guesthouse - pokoje 2os. z łazienkami, 02. noclegi w tradycyjnej papuaskiej chacie)
- wyżywienie wg programu – kuchnia lokalna (10 śniadań, 10 obiadów, 10 kolacji)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- spływ canoe po rzece Sepik
- 2-dniowe uczestnictwo w Festiwalu Goroka
- uczestnictwo w „mini show” w wiosce Paiya
- bilety wstępu do zwiedzanych miejsc i obiektów
- usługi lokalnych przewodników
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- opłaty wjazdowe do Papui-Nowej Gwinei oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- opłaty wylotowe z Papui-Nowej Gwinei
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł.
Cena nie obejmuje
- napojów do obiadów i kolacji
- napiwków i wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- podatków na przelotach lokalnych w Papui-Nowej Gwinei
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os
- opłaty wizowej – wiza załatwiana po przylocie na PNG – ok. 50 USD
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. 980 USD)
Wizy
PAPUA-NOWA GWINEA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Jednakże, zaleca się dopełnienie procedury wizowej przed podróżą. Należy w tym celu zgłosić się korespondencyjnie (kontakt mailowy) do Wydziału Imigracji i Obywatelstwa w Papui-Nowej Gwinei, a po otrzymaniu promesy – wiza zostanie wystawiona w najbliższej placówce dyplomatycznej – konsulat PNG w Brukseli lub Londynie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Papui-Nowej Gwinei.
Atrakcje
- Spływ canoe po rzece Sepik
- Korogo i Kanganamun – wioski kultu krokodyli
- Papuaskie tańce, ceremonie i rytuały
- Degustacja tradycyjnej kuchni mumu
- Spotkanie z plemionami, które jako jedne z ostatnich na naszej planecie żyją w zgodzie z naturą
- Festiwal Goroka – barwny pokaz tańca, muzyki, tradycji i plemiennych zwyczajów
- Asaro – tradycyjna papuaska walka, w wykonaniu błotnych wojowników
- Główne atrakcje stołecznego miasta Papui-Nowej Gwinei – Port Moresby
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych. Zalecana ochrona przeciwmalaryczna zgodnie z własną oceną ryzyka.Warto sprawdzić

AUSTRALIA z Tasmanią: kangury, psy dingo, diabły tasmańskie i misie koala – wyprawa

NOWA ZELANDIA – wyprawa na drugi koniec świata
