
Wycieczki Papua Zachodnia
Papua Zachodnia: Bali, Nowa Gwinea - wycieczka
Papua Zachodnia wycieczki: Papua Zachodnia to wysunięta najdalej na wschód prowincja Indonezji. Rejon wręcz dziewiczy i przypominający świat takim, jakim był w odległej przeszłości. – Dla podróżnika jest to kraina marzeń. I nie chodzi tylko o dystans, jaki musimy pokonać, ale przede wszystkim o kompletną odrębność kulturową.
Papua Zachodnia to: jedna z największych połaci lasu deszczowego świata, spotkanie z ostatnimi wyizolowanymi plemionami naszej planety, nocleg w domach na drzewach, budowanych nawet kilkanaście metrów nad ziemią, poznanie codziennego życia w dżungli, polowanie na dziki, kąpiele w rzekach zamieszkanych przez krokodyle, spływ łodziami przez najdziksze partie Papui, animistyczne wierzenia, niezwykłe rytuały, podróż w czasie do epoki kamienia łupanego…
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Papui Zachodniej! Nasze wyprawy PAPUA ZACHODNIA to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Indonezja
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00, poza tym w soboty czynne są w godzinach od 8.00 do 11.00. Walutę można wymieniać w recepcjach hotelowych, w kantorach, które przeważnie otwarte są dłużej niż banki. Najlepiej wymienić pieniądze w kantorach na lotnisku. Czeki podróżne wymienić można w licznych bankach aczkolwiek po niższym kursie, ponieważ pobierana jest opłata manipulacyjna. Najbardziej powszechne czeki to American Express. Płatności kartami kredytowymi można dokonać jedynie w większych hotelach, restauracjach.
Komunikacja
- Samoloty – jest to najszybszy, najprostszy i najwygodniejszy środek komunikacji, Choć ceny są stosunkowo wysokie, a odloty bywają opóźnione. Najpopularniejszymi liniami lotniczymi są Garuda i prywatnel linie Lion Air.
- Samochody – najlepiej skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu razem z kierowcą, koszt wynosi 250.000 rupi. Jeśli ktoś zdecyduje się na wypożyczenia samochodu musi wiedzieć, że poruszanie się po Indonezji jest bardzo trudne, ponieważ kierowcy jeżdżą nie ostrożnie i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a ruch jest lewostronny. Aby móc prowadzić samochód wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
- Autobusy – w Indonezji komunikacja za pośrednictwem autobusów jest odradzana, ponieważ autobusy nie zatrzymują się, więc trzeba do nich wskakiwać i z nich wyskakiwać, dodatkowo kierowcy są nie mili i nigdy nie wiadomo ile tak naprawdę kosztuje bilet.
- Linie kolejowe – podróżowanie pociągiem jest w miarę szybkie i bezpieczne. Najlepiej rozbudowaną sieć kolejową posiada Jawa. Pociągi dzielą się na klasę biznesową, ekonomiczną i ekskluzywną, nie trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji biletów.
- Statki – są zdecydowanie dobrymi środkami transportu, którym możliwe jest przemieszczanie się między wyspami. Statki technicznie są dobrze utrzymane, a bilet całodzienny i kosztuje od 10 do 40 USD.
- Taksówki – głównie są atrakcją turystyczną, można podróżować w becaku, ojeku czy bejaju. Są to otwarte taksówki napędzane silnikiem lub siłą mięśni kierowcy.
- Bemo – jest najtańszym środkiem lokomocji. Są to przebudowane mini ciężarówki z dwoma rzędami ławek.
Poczta
większość hoteli posiada swoje okienka pocztowe, co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Koszt znaczka do Polski wynosi 600 – 1500 rupli w zależności czy wysyłana jest kartka czy też list.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
głównie jest to mieszanina tradycji kulinarnych: arabskich, chińskich, indyjskich i europejskich. Indonezyjczycy w kuchni stosują kontrasty, mieszają kolorowe składniki, co w końcowym efekcie daje przepiękne i smaczne dania. Potrawy są ostre i bardzo dobrze przyprawione. Dania składają się przede wszystkim z mięsa, ryżu, ryb i owoców morza. Warto na pewno spróbować Nasi Goreng – jest to smażony ryż z kawałkiem jajka, Sate czyli grillowane kawałeczki kurczaka podawane w sosie orzechowym i ryżem, Ayam Goreng – smażone kawałki kurczaka z ryżem i z dodatkiem szpinaku, Soto – przepyszna zupa z kurczakiem, jajkiem, ryżem i odrobiną makaronu chińskiego, Bakar Girang – soczysta grillowana ryba. Godna polecenia jest również pasta krewetkowo – kokosowa z ananasem, mleczkiem kokosowym lub ogórkiem. Zdecydowanie warto sięgnąć po soczyste arbuzy, mango, papaje, awokado, karambolę czy też rambutan.
Napoje
najczęściej pijane są soki i wody, ponieważ większość Indonezyjczyków to muzułmanie wobec tego alkohol jest rzadko przez nich spożywany. Najbardziej rozpowszechnionym napojem alkoholowym jest arak – wytwarzany na bazie spirytusu ryżowego, melasowego oraz wina palmowego. Arak jest głównym dodatkiem wódek, deserów, dodawany jest również do herbaty czy też ponczu.
Pamiątki
sklepy czynne są przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 22.00. W Indonezji można znaleźć ogromną ilość pięknych przedmiotów, które ozdobią każdy dom. Najczęściej kopiowane są rzeźby z drewna, broszki, zdobione sukienki, etniczne tekstylia, narzuty na kanapy. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w przepiękne indonezyjskie batiki (tkaniny ręcznie barwione, materiał pokryty jest cudownymi wzorami, rysunkami robionymi za pomocą wosku). Podczas zakupów należy sprawdzać daty ważności gdyż często zdarzają się przeterminowane artykuły.
W restauracji
najlepiej wybierać większe restauracje i nie ulegać kuszącym budką z potrawami znajdującymi się na ulicy, gdyż można uniknąć nieprzyjemnym skutkom zatrucia. Od 2 września do końca miesiąca trwa Ramadan, w tym czasie należy unikać publicznego spożywania pokarmów, nawet okna w restauracjach są zasłonięte.
Ubiór
zwiedzając meczety należy zawsze ściągać buty, kobiety dodatkowo powinny okryć głowy chustą. Ubiór nie może być zbyt skąpy, gdyż jest to wbrew wierze muzułmańskiej. W Bali zwiedzając świątynie należy biodra owinąć tkaniną, która udostępniana jest bez uiszczania opłaty.
Taniec i muzyka
taniec w Indonezji uważany jest za sztukę i za ważny element ceremonii. Tańce oparte są na ludowej mitologii i wierzeniach religijnych, które przedstawione są za pomocą ruchu, gestów w rytm muzyki. Często można takie tańce oglądać wieczorami w pałacach sułtańskich i muzeach. Ceny biletów nie są wysokie, a czasem wstęp jest wolny.
Religia i kultura
W Indonezji 88% mieszkańców wyznaje muzułmanizm, 5% to protestanci, 3% wyznaje katolicyzm, 4% wyznawcy innych religii.
Święta:
- między 21 stycznia a 19 lutego – Chiński Nowy Rok
- 1 stycznia – Muzułmański Nowy Rok
- marzec – urodziny proroka Mahometa
- 19 marca – Hinduski Nowy rok
- 21 kwietnia – święto Kartini
- maj – waisak
- 17 sierpnia – Rocznica proklamowania niepodległości
- grudzień – Eid al – Adha (Święto Ofiar)
Placówki dyplomatyczne
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
Tel.: (00-6221) 252 5938 do 40
Faks: (00-6221) 252 5958
E-mail: dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.plKonsulat RP w Bandungu
Konsul Honorowy
40 198 Bandung, Jalan Bukit Pakar Utara No. 75, Indonezja
tel.: (00-62-22) 250-37-65
fax: (00-62-22) 250-79-98
e-mail: mariola@bdg.centrin.net.id, mariolapawlowska@hotmail.com
Konsulat RP w Surabaya
Konsul Honorowy
Jl. Embong Ploso 12, Surabaya 60271, Indonezja
tel.: (00-62-31) 547-15-60
fax: (00-62-31) 545-09-41
e-mail: sdm@kapalapi.co.id
INDONEZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Indonezji do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Indonezji.
- Jayapura – jedyne duże miasto po indonezyjskiej stronie Nowej Gwinei
- Wizyta u plemion zamieszkujących rejon Doliny Baliem
- Tygodniowy trekking przez terytoria Korowajów i Kombajów
- Domy na drzewach
- Plemię Dani i tradycyjne pieczenie świni w liściach bananowca
- Wioska Sumpaima i ponad 200-letnia mumia założyciela wioski
- Rybackie plemiona na wyspie Asei
- Wypoczynek na Bali