fbpx
google maps

Parki Narodowe Alaski. Jakie tajemnice kryją?

Alaska ma prawie 220 000 km2 (2/3 powierzchni Polski) dzikiej przyrody osadzonej w zimnym, surowym, ale ekscytującym klimacie parków narodowych.

Pierwotna natura parków narodowych Alaski

Jest ich w sumie aż osiem. Każdy z nich to niesamowite arcydzieło przyrody i działania czasu. Jeden z obowiązkowych przystanków naszej wyprawy na Alaskę, Park Narodowy Kenai Fjords, pokryty jest w 50% lodem, z mnóstwem dzikiej przyrody. W trakcie rejsu można podziwiać ogromne lodowce i doświadczyć spotkania z humbakami, orkami czy delfinami. Piesze wędrówki dostarczą emocji obcowania z naturą i lodowcami, powstałymi ponad 23 000 lat temu.

W PN Denali doświadczymy praktycznie samych gór, tundry, rzek i lodowców, poprzecinanych pieszymi szlakami, z których można zboczyć i zagłębić się w dziką przyrodę. Po drodze można zaobserwować tzw. Wielką Piątkę, czyli łosie, karibu, owce Dalla, wilki i niedźwiedzie Grizzly. W parku Wrangell St.-Elias cofniemy się do czasów gorączki złota w dzikim, surowym, nietkniętym klimacie. Lodowe jaskinie, opuszczone miasta i niesamowite widoki na szczyty sięgające prawie 5 tys. metrów!

Bogactwo natury i dzikiej przyrody

Alaska to kraj pełen różnorodności. W Parku Narodowym Katmai obserwować można zarówno ponad stuletnie parujące wulkany, jak i niedźwiedzie brunatne w ich naturalnym środowisku, łowiące łososie, płynące w górę rzeki w okresie tarła. Ponieważ niedźwiedzie, łosie i wilki są prawie wszędzie, można je bezpiecznie podglądać z platform obserwacyjnych. Przy wodospadach i górnych biegach rzek spotkać można grupy ok. 50 niedźwiedzi, a w szczycie sezonu gromadzi się ich nawet do stu sztuk na 2,5 km2 parku narodowego. Jedno jest pewne. Wycieczka na Alaskę to doskonały wybór dla tych, którzy uwielbiają pierwotne piękno dzikiej, surowej przyrody.