16 dni EKWADOR - GALAPAGOS
EKWADOR i rejs po GALAPAGOS

Rejs po Galapagos + Ekwador

Żółwie Galapagos i iguany

Rejs po Galapagos + Ekwador

Ekwador – to kraj, którego wyżynno-górzyste wnętrze przecina „Panamericana”, nazywana najpiękniejszą drogą świata, biegnącą zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej. Kiedy Hiszpanie podbili Ekwador w XVI w., kraj ten od dziesięcioleci był częścią Królestwa Inków. Żyje to osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków i pochodzi stąd osiem procent wszystkich gatunków zwierząt oraz dziesięć procent gatunków roślin. Rejs po Galapagos + Ekwador czeka!

Ekwador jest ojczyzną tysiąca sześciuset czterdziestu gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedmiuset gatunków gadów i płazów, ponad dwustu pięćdziesięciu gatunków ssaków, około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew i ponadto trzech tysięcy rodzajów storczyków

Galapagos – w odległości ok.1000 km. od lądu stałego znajdują się należące do Ekwadoru wyspy, na których zachowała się jedyna w swoim rodzaju archaiczna fauna – ponad 400 unikalnych gatunków zwierząt i roślin. W skład archipelagu wchodzi 13 większych wysp, 6 mniejszych oraz 40 maleńkich wysepek. Ponadto wyspy powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Pierwszymi mieszkańcami tych rejonów były ptaki morskie, które w swoich piórach lub przewodzie pokarmowym przynosiły nasiona. Lwy morskie, foki i pingwiny są dobrymi pływakami i też wkrótce tu zawitały. Galapagos to raj dla botaników i wszystkich kochających przyrodę. Wyspy słyną z licznych endemitów – obszarów, na których żyją gatunki niewystępujące nigdzie indziej na świecie. Rejs po Galapagos + Ekwador czeka!

JACHT ARCHIPEL II

Archipel II to kameralny, przestronny i wygodny, 16-osobowy katamaran. Do dyspozycji uczestników rejsu są przestronne, dwuosobowe kabiny z klimatyzacją, oknem i prywatną łazienką. Na pokładzie jachtu znajdziemy również jadalnię, bar, przestronny salon z TV, sejf i panoramiczny taras na dachu z miejscami do siedzenia. Konstrukcja katamaranu pozwala zmniejszyć odczucie fal na morzu. Podróż umili Państwu 8-osobowa załoga jachtu: anglojęzyczny przewodnik, kapitan, szef kuchni, zastępca szefa kuchni, inżynier, marynarz, barman i żeglarz.

Zdjęcia katamaranu dostępne TUTAJ! Zapraszamy!

Ponadto więcej zdjęć z naszej wycieczki na Galapagos znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasza wycieczka Rejs po Galapagos + Ekwador to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, powitane Uczestników. Przekazanie Uczestnikom dokumentów podroży. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub w podobnym.
Po śniadaniu zwiedzanie Quito. W programie zwiedzanie dzielnicy kolonialnej z najsłynniejszymi placami, kościołami budynkami kolonialnymi. Zobaczymy Plac Niepodległości, gdzie będziemy podziwiać Katedrę, Pałac Rządowy i Arcybiskupstwa, Bazylikę Quito – najstarszy kościół w Ameryce Południowej zbudowany z kamienia wulkanicznego. Zobaczymy również kościół La Compania, zbudowany przez Jezuitów w 1605r. będący harmonią kolumn, fryz, rzeźb, zbrojeń. Podziwianie miasta z punktu widokowego Panecillo. Przejazd do Środka Świata. Mitad del Mundo jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Quito, dokąd w 1736 r. przybyła francuska ekspedycja naukowa do Ekwadoru by ustalić położenie równika. Znajduje się tu pomnik, który mieści muzeum etnograficzne. Dowiemy się o stylu życia lokalnych mieszkańców, ubiorach oraz innych szczegółach z codziennego życia różnych grup etnicznych w Ekwadorze. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd Północną Autostradą Panamerykańską w kierunku Otavalo w północnej części Andów. Miasto słynie z targu i tradycji zachowanej kultury w naturalnym środowisku, gdzie Otavalenos (tubylcy) wymieniają i sprzedają wszelkiego rodzaju rzeczy. Można tam też spotkać szeroki wybór wyrobów rękodzielniczych. Czas wolny na lunch w niezwykłej hacjendzie, której gościem był m.in. Simon Bolívar. Nocleg w Quito w hotelu Hotel Eugenia*** lub w podobnym.
Tego dnia po śniadaniu udamy się w kierunku jeziora Quilotoa, leżącego wewnątrz wygasłego krateru wulkanu. Jezioro jest uważane za najpiękniejsze w Ekwadorze. Niezwykła jest droga prowadząca wokół krateru z malowniczymi krajobrazami. Chętni drogę powrotną mogą pokonać na grzbietach mułów (płatne dodatkowo). Następnie przejazd do Banos, niewielkiego miasteczka otoczonego górami, z których spływają dzikie wodospady i ziejący w pobliżu wulkan Tungurahua... To właśnie dzięki wulkanowi stało się ono również atrakcją turystyczną, gdyż znajduje się tutaj wiele gorących leczniczych źródeł, w których kąpiel stanowi nie lada atrakcję. Nocleg w Banos w hotelu Monte Selva Hotel*** lub w podobnym.
Tego dnia czeka nas wiele atrakcji. Będzie okazja do skosztowania typowych wyrobów z trzciny cukrowej. Następnie zjazd kolejką linową tarabita – wodospad Manto de la Novia i dalej krótki trekking do wodospadu Pailon del Diablo. Po południu spacer po miasteczku słynącym z gorących źródeł oraz lokalnych przysmaków. Będzie również okazja by spróbować lokalnych słodkości, alkoholi czy świnki morskiej. Nocleg w Banos w hotelu Monte Selva Hotel*** lub w podobnym.
Po wczesnym śniadaniu, udamy się na 04-godzinny trekking w lesie deszczowym, obserwując zwierzynę i poznając zapierającą dech w piersiach florę. Następnie wyjazd w kierunku Cuenca. Nocleg w Cuenca w hotelu Hotel Morenica del Rosario*** lub podobnym.
Po śniadaniu zwiedzanie Cuenca (pełna nazwa Santa Ana de los cuatro rios de Cuenca) określane jako kulturalna stolica kraju i nazywane również Atenami Ekwadoru. W starym centrum (UNESCO) panuje jeszcze nastrój z czasów kolonialnych, gdzie przy wybrukowanych uliczkach stoją stare kamieniczki i kościoły. W programie plac główny, Park Calderon, Katedra Nowa z jej różowym, marmurowym wnętrzem i wspaniałymi, kolorowymi witrażami, klasztor, pomnik El Rollo del Vecino, kościół San José de la Merced. Zawitamy również w miejsce, gdzie wyplatane są słynne kapelusze panama. Przejazd (ok. 3,5 godz.) do Guayaguil. Nocleg w Guayaquil w hotelu Hotel Las Peñas *** lub podobnym.
Po śniadaniu, przelot na Galapagos, na wyspę Baltra. Przejazd przez wyspę Santa Cruz do portu i zakwaterowanie na pokładzie katamaranu Archipel II. Lunch. Następnie wizyta w ośrodku Fausto Llerena Breeding Center gdzie zobaczymy między innymi kilka zagród z żółwiami z Galapagos. Centrum skupia najbardziej charakterystyczne gatunki tutejszych populacji żółwi. Kolacja na pokładzie jachtu i nocleg.
Rano dopłyniemy do bajkowej wysepki Las Tintoreras. Las Tintoreras to wysepka na południe od zatoki Puerto Villamil na wyspie Isabela. Na wysepce można zaobserwować liczne skupiska legwanów, pingwinów, lwów morskich czy rekinów rafowych. Po południu odwiedzimy Tortoise breeding centre & wetlands. Mokradła i słonawe laguny wyspy Isabela to jedne z najlepszych miejsc do obserwacji endemicznych gatunków ptaków wodnych, brodzących i przybrzeżnych. W Arnaldo Tupiza Tortoise Breeding Centre można zobaczyć także setki żółwi z Galapagos. Projekt ten został stworzony, aby chronić zagrożone gatunki żółwi. Kolacja na pokładzie jachtu i nocleg.
Po śniadaniu spacer szlakiem do Moreno Point. Moreno Point znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy Isabela między wulkanami Sierra Negra i Cerro Azul. Szlak biegnie wzdłuż zastygniętego koryta lawy zwanego „Pahohoe” do kompleksu przybrzeżnych lagun. Jego główną atrakcją są licznie występujące tutaj gatunki ptaków, które występują wokół jezior i namorzynów w tym flamingi. Lunch. Następnie wycieczka pontonami (zodiakami) do wybrzeży wysepki Marielas, na której mieszka największa i najważniejsza kolonia pingwinów na Galapagos. Można tu zaobserwować również żółwie morskie, brunatne pelikany, lwy morskie oraz jastrzębie z Galapagos. Kolacja na pokładzie jachtu i nocleg.
Po śniadaniu dopłyniemy do Tagus Cove. W XIX wieku to miejsce było portem, w którym wielorybnicy cumowali i zapisywali nazwy swoich statków na ścianach jaskini. Spacer pośród drzew do położonego wewnątrz wygasłego krateru wulkanicznego jeziora Darwina. Wizyta na bajkowym punkcie widokowym na wulkany Darwin i Wolf. Po wędrówce rejs pontonem wzdłuż linii brzegowej i okazja do obserwacji pingwinów, kormoranów, pelikanów, głuptaków i krabów. Lunch. Po południu dopłyniemy do wyspy Fernandina. Spacer bajkowym szlakiem. Tutaj legwany morskie skupiają się w większych grupach niż na jakiejkolwiek innej wyspie. Podczas wędrówki będziemy mogli zobaczyć także pingwiny, pelikany i kolonię kormoranów. Snorkeling na plaży przed powrotem na pokład. Kolacja na pokładzie jachtu i nocleg.
Po śniadaniu dopłyniemy do bajkowej plaży Bachas Beach na wyspie Santa Cruz. Plaża ta jest ulubionym miejscem lęgowym żółwi morskich na Galapagos. Snorkeling na plaży i ostatnie chwilę na chłonięcie wyspy. Wyokrętowanie ze statku i przejazd na lotnisko położone na wyspie Baltra. Przelot do Guayaquill. Następnie przejazd na wybrzeże do Salinas i zakwaterowanie w hotelu Blue Bay Hotel Salinas**** lub w podobnym. Czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej.
Po śniadaniu czas wolny na kąpiele morskie i słoneczne oraz korzystanie z bogatej infrastruktury hotelowej. Nocleg w hotelu Blue Bay Hotel Salinas**** lub w podobnym.
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Guayaquil i przelot do Polski. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Ekwador

Stolica: Quito

Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo de los Colorados, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: dolar amerykański (USD)

Ludność: 16.144.000 osób

Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie) i -7h (w lecie)

Podział administracyjny: Ekwador jest podzielony na 22 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje z kolei dzielą się na 217 kantonów (cantones).

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

Przepisy celne:

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

Religia i obyczaje:

Większość społeczeństwa Ekwadoru to katolicy. Obrządki chrześcijańskie powiązane są jednak z tradycjami indiańskimi – nakładają się na siebie i wzajemnie przeplatają. Święta katolickie obchodzone są hucznie, z procesjami, kwiatami i pięknymi kolorowymi strojami. Fiestowaniu towarzyszy śpiew, muzyka i ogólna wesołość. Szczególnym zjawiskiem jest obchodzenie świąt na wsiach, z dala od tłocznych miast.

Opieka zdrowotna:

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito – ok. 2800 m n.p.m. ) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim oraz unikanie w pierwszych dniach pobytu wyczerpujących zajęć. W razie utrzymujacych się objawów należy skorzystać z tlenu (butle posiada praktycznie każdy hotel) i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Komunikacja:

Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo, na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.

Klimat:

Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimat jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. W strefie gór występuje piętrowość klimatyczna.

Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C.

Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu, a co za tym idzie – średnia roczna opadowa wynosi tam w granicach 400-500 mm. Niewielkie, jak na strefę równikową, są także opady w kotlinach śródgórskich. Północne regiony otrzymują średnio 1 300 mm, zaś południowe jedynie 400 mm. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Wschodnie przedgórza Andów i Nizina Amazonki otrzymują średnia powyżej 2 000 mm rocznie, zaś największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Rocznie spada tam do 3 000 mm deszczu. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady w Ekwadorze.

Obywatele RP, udający się w podróż na terytorium tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Limie (Peru).

Ambasada RP w Limie:

Adres: Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Peru

E-mail: lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl, lima@msz.gov.pl

Tel.: (00-51-1) 4713920 / 4713925 / 4714813

Tel. dyżurny (komórkowy) – należy używać tylko w sprawach nagłych i pilnych po godzinach pracy: (00-51) 999-400-552

 

EKWADOR – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.

  • Quito – stolica Ekwadoru, kolonialna perła w Andach
  • Otavalo – miasto słynne z targu i tradycji zachowanej kultury
  • Banos – wyprawa do dżungli – orchidee, mangrowce, kakaowce
  • Przejazd kolejką linową tarbita
  • Rezerwat wulkanu Chimborazo, który jest najwyższym szczytem w Ekwadorze
  • Słynne Cuenca i kapelusze panama
  • Wyspa Santa Cruz i słynne żółwie słoniowe
  • Wyspa Isabela i Wyspa Santiago i bajkowe pingwiny
  • Snorkeling z pingwinami, lwami morskimi, żółwiami
  • Wyspa Isabela – wulkany Darwin i Wolf
Kalkulacja dla grupy 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. Uczestnicy zapisujący się na wyjazd indywidualnie (01.osoba) – w przypadku, jeśli na 32 dni przed planowanym terminem wyjazdu nie zgłosi się druga osoba tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osoowego, zaistnieje konieczność dopłaty do pokoju 1-osobowego zgodnie z ceną podaną w niniejszym załączniku do umowy, bez możliwości rezygnacji z wyjazdu bez ponoszenia kosztów. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za przepisy związane z COVID-19 wprowadzone przez kraje tranzytowe oraz kraj docelowy, np. wykonanie testu na obecność COVID-19 w Polsce przed wyjazdem na koszt podróżnego, wykonanie testu na obecność COVID-19 po przylocie do kraju docelowego na koszt podróżnego. Podróżnego obowiązuje bezwzględny obowiązek ich przestrzegania, a nagłe wprowadzenie przepisów przez kraje tranzytowe lub kraj docelowy nie daje Podróżnemu możliwości bezkosztowego odstąpienia od umowy.