Rejs po Galapagos + Ekwador
Żółwie Galapagos i iguany
Rejs po Galapagos + Ekwador
Ekwador – to kraj, którego wyżynno-górzyste wnętrze przecina „Panamericana”, nazywana najpiękniejszą drogą świata, biegnącą zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej. Kiedy Hiszpanie podbili Ekwador w XVI w., kraj ten od dziesięcioleci był częścią Królestwa Inków. Żyje to osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków i pochodzi stąd osiem procent wszystkich gatunków zwierząt oraz dziesięć procent gatunków roślin. Rejs po Galapagos + Ekwador czeka!
Ekwador jest ojczyzną tysiąca sześciuset czterdziestu gatunków ptaków, ponad miliona gatunków owadów, w tym około czterech i pół tysiąca odmian motyli, ponad siedmiuset gatunków gadów i płazów, ponad dwustu pięćdziesięciu gatunków ssaków, około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew i ponadto trzech tysięcy rodzajów storczyków
Galapagos – w odległości ok.1000 km. od lądu stałego znajdują się należące do Ekwadoru wyspy, na których zachowała się jedyna w swoim rodzaju archaiczna fauna – ponad 400 unikalnych gatunków zwierząt i roślin. W skład archipelagu wchodzi 13 większych wysp, 6 mniejszych oraz 40 maleńkich wysepek. Ponadto wyspy powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Pierwszymi mieszkańcami tych rejonów były ptaki morskie, które w swoich piórach lub przewodzie pokarmowym przynosiły nasiona. Lwy morskie, foki i pingwiny są dobrymi pływakami i też wkrótce tu zawitały. Galapagos to raj dla botaników i wszystkich kochających przyrodę. Wyspy słyną z licznych endemitów – obszarów, na których żyją gatunki niewystępujące nigdzie indziej na świecie. Rejs po Galapagos + Ekwador czeka!
Jacht Anahi to 16-osobowy katamaran, który został w pełni odrestaurowany w 2021 roku. Jacht oferuje przestronne kabiny z widokiem na ocean. Dodatkowo na jachcie znajdują się liczne pomieszczenia ogólnodostępne takie jak taras słoneczny, biblioteka, sala TV/DVD, jadalnia, bar, salon i jacuzzi.
Film pokazujący jacht:
Nasza wycieczka Rejs po Galapagos + Ekwador to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Quito -/-/-
Spotkanie z pilotem na lotnisku Okęcie w Warszawie, powitane Uczestników. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Ekwadoru (posiłki na pokładach samolotów). Po przylocie do Quito transfer do hotelu. Nocleg w Quito w hotelu Ikala Quito Hotel *** lub podobnym.
Dzień 2 Quito – Mitad del Mundo (S/-/-)
Po śniadaniu zwiedzanie Quito. Zobaczymy Plac Niepodległości, gdzie będziemy podziwiać Katedrę, Pałac Rządowy, Bazylikę Quito – najstarszy kościół w Ameryce Południowej zbudowany z kamienia wulkanicznego. Zobaczymy również kościół La Compania, zbudowany przez Jezuitów w 1605r. będący harmonią kolumn, fryz, rzeźb, zbrojeń oraz kościół San Augustin. Podziwianie miasta z punktu widokowego Panecillo. Przejazd do Środka Świata. Mitad del Mundo jest jedną z najsłynniejszych atrakcji Quito, odkąd w 1736 r. przybyła francuska ekspedycja naukowa do Ekwadoru by ustalić położenie równika. Znajduje się tu pomnik, a także muzeum etnograficzne. Nocleg w Quito w hotelu Ikala Quito Hotel *** lub podobnym.
Dzień 3 Otavalo (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd Północną Autostradą Panamerykańską w kierunku Otavalo w północnej części Andów. Miasto słynie z targu, gdzie Otavalenos (tubylcy) wymieniają i sprzedają wszelkiego rodzaju rzeczy. Czas na zakupy. Przejazd i degustacja świnki morskiej. Nocleg w Quito w hotelu Ikala Quito Hotel *** lub podobnym.
Dzień 4 Jezioro Quilotoa – Baños (S/-/-)
Po śniadaniu wycieczka nad jezioro Quilotoa, położone w kraterze wygasłego wulkanu (jeśli czas i warunki pozwolą, po drodze zatrzymamy się w Parku Narodowym Cotopaxi). Jezioro jest uważane za najpiękniejsze w Ekwadorze. Niezwykła jest droga prowadząca w dół krateru z malowniczymi krajobrazami. Chętni drogę powrotną będą mogli pokonać na grzbietach mułów (płatne dodatkowo). Przerwa na lunch. Następnie przejazd do Banos, niewielkiego miasteczka otoczonego górami, z których spływają dzikie wodospady. Znajduje się też tutaj wiele gorących leczniczych źródeł, w których kąpiel stanowi nie lada atrakcję. Nocleg w Banos w Hotel Monte Selva*** lub podobnym.
Dzień 5 Wodospady Manto de la Novia i Pailon del Diablo – zjazd kolejką (S/-/-)
Tego dnia czeka nas wiele atrakcji. Będzie okazja do skosztowania typowych wyrobów z trzciny cukrowej. Następnie zjazd kolejką linową tarabita – wodospad Manto de la Novia i dalej krótki trekking do wodospadu Pailon del Diablo. Po południu wizyta na punkcie widokowym w Baños. Nocleg w Banos w Hotel Monte Selva*** lub podobnym.
Dzień 6 Banos – Cuenca (S/-/-)
Śniadanie w hotelu. Następnie długi przejazd do Cuenca. Nocleg w hotelu San Juan**** lub podobnym.
Dzień 7 Cuenca (S/-/-)
Po śniadaniu zwiedzanie Cuenca określanym kulturalną stolicą kraju. W starym centrum miesta (UNESCO) odkryjemy nastrój z czasów kolonialnych, gdzie przy wybrukowanych uliczkach znajdziemy stare kamieniczki i kościoły. W programie rynek główny, Park Calderon i Katedra Nowa z jej różowym, marmurowym wnętrzem i wspaniałymi witrażami, a także klasztor, pomnik El Rollo del Vecino i kościół San José de la Merced. Zawitamy również w miejsce, gdzie wyplatane są słynne kapelusze panama. Przejazd do Guayaguil. Nocleg w Guayaquil w hotelu Grand Hotel Guayaquil**** lub w podobnym.
Dzień 8 Guayaquil – Wyspa San Cristobal (Galapagos) (S/L/K)
Po śniadaniu, przelot na Galapagos na wyspę San Cristobal. Transfer do portu, zakwaterowanie na pokładzie katamaranu Anahi. Lunch. Następnie zobaczymy Wzgórze Tijeretas, znane również jako Wzgórze Frigatebird, skąd można podziwiać widok na Kicker Rock na zachodzie i Zatokę Wraków na południu. Jest to również miejsce, w którym znajdziemy endemiczne gatunki fregat. Kolacja na pokładzie katamaranu Anahi i nocleg.
Dzień 9 Wyspa Española (S/L/K)
Po śniadaniu dopłyniemy do Suarez Point. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Galapagos. Suarez Point jest miejscem występowania niezwykle rzadkiego endemicznego gatunku albatrosa falistego, a także głuptaków niebieskonogich. Po południu udamy się do Gardner Bay/Islet. Zatoka Gardner jest miejscem przebywania kilku kolonii lwów morskich. Kolacja na pokładzie katamaranu Anahi i nocleg.
Dzień 10 Wyspa Floreana (S/L/K)
Po śniadaniu dopłyniemy do wyspy Floreana, gdzie zobaczymy północny kraniec wyspy – Cormorant Point z charakterystyczną oliwkowo-zieloną plażą. Plaża zawdzięcza swój kolor znacznie większej niż zwykle koncentracji kryształów oliwinu w piasku. Następnie odwiedzimy wygasły krater zwany „Devil’s Crown”. Lunch na pokładzie statku. Następnie udamy się do Post Office Bay, skąd każdego roku tysiące gości Galapagos wysyła listy i pocztówki. Zwiedzimy również Asilo de la Paz, które obejmuje obszar nienaruszonego lasu Scalesia, który stanowi ważne siedlisko dla wielu gatunków zięby Darwina. Kolacja na pokładzie katamaranu Anahi i nocleg.
Dzień 11 Guayaquil (S/-/-)
Po śniadaniu udamy się do Fausto Llerena breeding center, gdzie zobaczymy między innymi kilka zagród z żółwiami z Galapagos. Centrum skupia najbardziej charakterystyczne gatunki tutejszych populacji żółwi. Zobaczmy także legwany i różne gatunki ptaków. Transfer na lotnisko. Przelot do Ekwadoru i dalszy przelot do Polski (posiłki na pokładach samolotów).
Dzień 12 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Ekwador
Stolica: Quito
Największe miasta: Guayaquil, Quito, Cuenca, Santo Domingo de los Colorados, Machala, Duran, Manta, Portoviejo, Loja
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: dolar amerykański (USD)
Ludność: 16.144.000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie) i -7h (w lecie)
Podział administracyjny: Ekwador jest podzielony na 22 prowincje (provincias) – jednostki administracyjne pierwszego rzędu. Prowincje z kolei dzielą się na 217 kantonów (cantones).
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.
Przepisy celne:
Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.
Religia i obyczaje:
Większość społeczeństwa Ekwadoru to katolicy. Obrządki chrześcijańskie powiązane są jednak z tradycjami indiańskimi – nakładają się na siebie i wzajemnie przeplatają. Święta katolickie obchodzone są hucznie, z procesjami, kwiatami i pięknymi kolorowymi strojami. Fiestowaniu towarzyszy śpiew, muzyka i ogólna wesołość. Szczególnym zjawiskiem jest obchodzenie świąt na wsiach, z dala od tłocznych miast.
Opieka zdrowotna:
Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Podczas podróży w wyżej położone regiony Ekwadoru (np. do Quito – ok. 2800 m n.p.m. ) u wielu osób występują objawy choroby wysokościowej (soroche): bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Ustają one na ogół po mniej więcej jednej dobie, jednakże osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem podróży w Andy. Sprawdzonym sposobem na złagodzenie efektu soroche jest przestrzeganie odpowiedniej diety (posiłki lekkostrawne, bez mięsa, mleka i alkoholu) w przeddzień i w pierwszych dniach pobytu w rejonie wysokogórskim oraz unikanie w pierwszych dniach pobytu wyczerpujących zajęć. W razie utrzymujacych się objawów należy skorzystać z tlenu (butle posiada praktycznie każdy hotel) i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach, jednak jej koszt w przypadku usług o europejskim standardzie jest relatywnie wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).
Komunikacja:
Nie ma specjalnych ograniczeń, chociaż okresowo, na podróże do dżungli i na tereny zamieszkane przez ludność indiańską, potrzebne są specjalne zezwolenia władz. Istnieje niebezpieczeństwo porwań w rejonach graniczących z Kolumbią w północnej części kraju. Odradza się również podróże w rejony graniczące z Peru w Kordylierze Kondora, gdzie w latach 90. trwał konflikt zbrojny i dziś jeszcze można natrafić na miny przeciwpiechotne. Zaleca się ostrożność przy wyborze przewoźników autobusowych na trasach wewnętrznych ze względu na zły stan techniczny pojazdów i niebezpieczne górskie drogi. Ponieważ lotniska w Quito, Cuenca i Loja leżą wysoko w górach, zdarzają się duże opóźnienia ze względu na mgły; loty bywają też odwoływane. Połączenia z wyspami Galapagos obsługują porty lotnicze w Guayaquil i Quito, jako jedyne oferujące bezpośrednie loty do Europy i Ameryki Północnej.
Klimat:
Ekwador leży w strefie klimatu równikowego, jednakże ze względu na rzeźbę terenu klimat jest zróżnicowany. Na strefę wybrzeża dodatkowo ma wpływ zimny Prąd Peruwiański, który obmywa południową część ekwadorskiego wybrzeża. W strefie gór występuje piętrowość klimatyczna.
Temperatury na terenach nizinnych wynoszą od 24° do 28 °C, przy niewielkich dobowych wahaniach. Regiony leżące na samym południu kraju mają nieco większe amplitudy termiczne, związane z występowaniem bardziej suchego klimatu podrównikowego. Na terenach leżących powyżej 1 000 m n.p.m. temperatury są bardziej umiarkowane i wynoszą od 16° do 18°. W wyższych partiach gór, powyżej 2 500 m n.p.m., jest chłodno i średnie wartości termiczne wynoszą od 12° do 15 °C, ponadto na terenach górskich występują duże dobowe wahania temperatur. Na wysokościach powyżej 4 000 m n.p.m. temperatury są już bardzo niskie i średnia dobowa nie przekracza 10 °C.
Opady są bardzo zróżnicowane. Południowa części wybrzeża to obszar będący pod wpływem Prądu Peruwiańskiego, który nie przynosi opadów deszczu, a co za tym idzie – średnia roczna opadowa wynosi tam w granicach 400-500 mm. Niewielkie, jak na strefę równikową, są także opady w kotlinach śródgórskich. Północne regiony otrzymują średnio 1 300 mm, zaś południowe jedynie 400 mm. Większe opady występują we wschodniej części kraju. Wschodnie przedgórza Andów i Nizina Amazonki otrzymują średnia powyżej 2 000 mm rocznie, zaś największe opady notuje się na północnym krańcu wybrzeża ekwadorskiego. Rocznie spada tam do 3 000 mm deszczu. Śnieg pada jedynie wysoko w górach, powyżej 4 000 m n.p.m.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady w Ekwadorze.
Obywatele RP, udający się w podróż na terytorium tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Limie (Peru).
Ambasada RP w Limie:
Adres: Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Peru
E-mail: ,
Tel.: (00-51-1) 4713920 / 4713925 / 4714813
Tel. dyżurny (komórkowy) – należy używać tylko w sprawach nagłych i pilnych po godzinach pracy: (00-51) 999-400-552
Terminy i ceny
18.06 – 29.06.2024 r.5240 PLN + 3990 USD
OFERTA NIEDOSTĘPNA
Cena obejmuje
- 07 noclegów w hotelach zgodnie z programem - pokoje 2-osobowe
- 03 noclegi na jachcie Anahi (kajuty 2-osobowe typu standard)
- wyżywienie zgodnie z programem – kuchnia lokalna (10 śniadań i 3 lunche i 3 kolacje)
- prywatne transfery na trasach lotniska/hotele/lotniska
- przejazdy podczas realizacji programu
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- zjazd kolejką linową tarabita
- trekking do laguny jezior jeziora Quilotoa
- bilety wstępu do obiektów i parków narodowych w Ekwadorze
- lokalnych/licencjonowanych przewodników z j. angielskim podczas zwiedzania,
- opiekę pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel do wyłącznej dyspozycji grupy
- lokalne i rządowe podatki
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa/Quito i Guayaquil lub Quito/Warszawa (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- 02 przelotów wewnętrznych Guayaquil/Galapagos/Guayaquil lub Quito (ok. 500 USD)
- przelotów pilota dzielonych proporcjonalnie na uczestników
- wydatków osobistych, posiłków nie wymienionych w programie,
- napojów do lunchów i kolacji,
- karty migracyjnej oraz opłaty wjazdowej na Galapagos – ok. 120 USD (płatne gotówką na miejscu),
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26 zł/os..
Wizy
EKWADOR – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Ekwadoru do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Ekwadoru.
Atrakcje
- Quito – stolica Ekwadoru, kolonialna perła w Andach
- Równik – Środek Świata
- Otavalo – miasto słynne z targu i tradycji zachowanej kultury
- Jezioro Quilotoa – najpiękniejsze jezioro w Ekwadorze
- Banos – wyprawa do dżungli – orchidee, mangrowce, kakaowce
- Przejazd kolejką linową tarbita
- Słynne Cuenca i kapelusze panama
- Bajeczne Galapagos