11 dni ROSJA
ROSJA: Od Sankt Petersburga po Moskwę - rejs po Wołdze

Wycieczki do Rosji: Moskwa i Sankt Petersburg

Rosja: rejs po Wołdze - wycieczka

Rejs po Wołdze Od Sankt Petersburga po Moskwę.

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

Sankt Petersburg – dawna stolica Rosji, miasto, położone nad Newą, którą spina ponad 700 mostów, nazywane jest często Wenecją Północy i uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Założone przez cara Piotra Wielkiego jako swoista brama na Zachód, do dzisiaj zachwyca swoimi neoklasycystycznymi i barokowymi budowlami. To tutaj znajduje się okazały Pałac Zimowy, rezydencja carów, w której mieści się Ermitaż czyli muzeum z olśniewającą kolekcją malarstwa. W barokowych soborach możemy wsłuchać się w muzykę starocerkiewnych chórów, a w licznych restauracjach spróbować znakomitej kuchni rosyjskiej. W roku 2003 miasto obchodziło swój jubileusz prezentując swoją bogatą historię, dzień dzisiejszy i plany na przyszłość.

Moskwa – jak żadne europejskie miasto zmienia się w niezwykłym tempie. Podczas pobytu w tych niezwykłym mieście zobaczą Państwo oczywiście osławiony Plac Czerwony, Pałac Kremlowski, imponujące zabytki z czasów carskiej Rosji, liczne cerkwie ze złotymi kopułami, ale odwiedzimy również najnowsze cuda współczesnej architektury – Moscow City, czyli miejscowy Manhattan. W czasie wolnym będą Państwo mieli sposobność zapoznania się z najnowszymi kolekcjami mody najbardziej znanych kreatorów w ich firmowych butikach w GUM, gdzie znajdują się sklepy Diora,Tiffany, Cartier, Estee Lauder, Yves Rocher, Benettona a nawet Galerii Lafayette.

STATEK DMITRY FURMANOV ***
Dmitrij Furmanov to wygodny czteropokładowy statek zbudowany w Niemczech, wyposażony w nowoczesny sprzęt nawigacyjny. Statek może pomieścić ponad 300 pasażerów. Wszystkie kabiny są wygodnie umeblowane, posiadają klimatyzacją oraz prywatną łazienkę z toaletą, umywalką i prysznicem. Kabiny wyposażone są również w lodówkę oraz telewizję kablową i satelitarną. Na pokładzie, do dyspozycji gości kino, 3 bary (jeden z panoramicznym tarasem), 2 restauracje, mały sklepik z pamiątkami, kawiarnia, solarium, sauna i pokój medyczny. W restauracji serwowane są śniadania w formie bufetu oraz obiady i kolacje (codziennie jedna z 3 opcji menu do wyboru, w każdym z zestawów przystawka, 2 dania główne oraz deser). Ten pływający hotel oferuje niezapomnianą i niepowtarzalną podróż! STATEK DMITRY FURMANOV zabierze nas w malowniczy Rejs po Wołdze!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Rejs po Wołdze to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Sankt Petersburga. Po przylocie, przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Wieczorem czas wolny na samodzielną eksplorację miasta.
Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do przystani portowej, zaokrętowanie na statku, krótki odpoczynek. Następnie, po śniadaniu, przejazd autokarem do centrum, spacer z przewodnikiem po Newskim Prospekcie - głównej ulicy miasta, wzdłuż której podziwiać będziemy różnorodność wspaniałych budowli: barokowy pałac Stroganowa, klasycystyczny sobór Kazański, secesyjny Dom Książki, neobarokowy pałac Biełosielskich – Białozierskich, Gostinyj Dwor – największy bazar Petersburga, Pałac Aniczkowski - zimowa rezydencja carów i wiele innych. Następnie podziwianie zabytków Petersburga - spacer wzdłuż rzeki Mojki, obok bajecznie reprezentujących się carskich pałaców, imponującej cerkwi Spas-na Krowi, wystawnych rezydencji arystokratów i malowniczych XIX wiecznych nadbrzeżnych kamienic. Następnie wybierzemy się na Plac Pałacowy, gdzie znajduje się Pałac Zimowy i Kolumna Aleksandrowska. następnie przejedziemy do twierdzy Pietropawłowskiej, będącej pierwszą budowlą miasta wzniesioną na Wyspie Zajęczej na rozkaz cara Piotra I Wielkiego. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym jest Sobór Piotra i Pawła z iglicą zakończoną posągiem anioła wyniesionym na wysokość 122 m (anioł z krzyżem ma 3,5 m wysokości i obraca się w kierunku wiatru). Zwiedzanie twierdzy z wewnątrz. Powrót autokarem na statek, lunch na statku. Po południu możliwość korzystania z ogromnej infrastruktury statku, kolacja. Nocleg na statku.
Po śniadaniu czas wolny na samodzielną eksplorację miasta lub fakultatywna wycieczka do ogrodów Peterhofu oraz Ermitażu (cena – 99 EUR/os). Płatność bezpośrednio przy zapisie, realizacja wycieczki przy grupie minimum 6 osób. UWAGA osoby realizujące wycieczkę nie mają tego dnia lunchu na statku.
Ermitaż to jedno z najsłynniejszych muzeów świata. W wielu budynkach zgromadzono tutaj niezwykłe zbiory. Największe wrażenie robi barokowy Pałac Zimowy z niezwykłymi Salami Reprezentacyjnymi. Carowie nie szczędzili wydatków na dekorowanie publicznych miejsc, które miały symbolizować siłę i bogactwo carskiej Rosji. Niewyobrażalne wprost są zbiory muzealne. Zgromadzono tutaj scytyjskie złoto, antyczne wazy, perskie srebro, meble i szaty cesarskie (ponad 300 strojów Piotra I), kolekcje malarstwa europejskiego z dziełami Rafaela, Michała Anioła, Leonarda da Vinci,Tycjana, Rubensa, Rembranta, Gauguina, Matissa, Picassa i wielu, wielu innych znanych malarzy. Natomiast, Peterhof, dawna, letnia rezydencja Piotra Wielkiego jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest, bez przesady, nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Nie ustępuje on nawet pałacom w Wersalu czy Hofburgu. Jest to tak niezwykły kompleks, że turyści zgodnie przyznają, iż można by tu przebywać bez końca. Kompleks Peterhof to nie tylko sam pałac, ale także dwa przedzielone długim tarasem parki: Dolny i Górny. Peterhof, nie bez przyczyny, jest nazywany światową stolicą fontann. Na terenie całego parku o powierzchni blisko 600 ha znajdują się 144 fontanny, często złote, o 2000 strumieni wodnych. W parku znajdują się cztery zabytkowe kaskady. Cały zespół fontann wyrzuca łącznie 34 tys. litrów wody na sekundę(!). Ciekawe jest to, iż fontanny pałacu funkcjonują bez skomplikowanych urządzeń, pomp, ponieważ w konstrukcji parku Peterhof wykorzystano nierówności w terenie oraz naturalne źródła wodne, położone wyżej nad poziomem morza, niż sam park w Peterhofie (fontanny zazwyczaj są czynne od 15 maja). Powrót autokarem na statek, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu po jeziorze Ładoga. Lunch na statku, następnie zwiedzanie archipelagu. Valaam to archipelag składający się z około 50 wysp w jeziorze Ładoga. Jest to także największa wyspa na obszarze Karelii, niegdyś należąca do Szwecji. Piesza wycieczka z przewodnikiem do Monastyru Wałaamskiego – prawosławnego, męskiego klasztoru. Podczas wycieczki zobaczymy: sobór Przemienienia Pańskiego, cerkiew Świętej Trójcy, cerkiew Wałaamskiej Ikony Matki Bożej, cerkiew Ikony Matki Bożej „Życiodajne Źródło oraz cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Powrót na statek, kolacja i nocleg.
Śniadanie na statku, Dalszy rejs w kierunku północy i miasta Sortawała. Miasto to istniało jako osada już od X wieku. Lunch na statku, następnie autokarowa wycieczka po mieście oraz wizyta w galerii uhonorowanego, rosyjskiego artysty Kronida Gogoleva. Prawdziwymi dziełami sztuki są jego niezwykłe obrazy wykonane z drewna. Następnie wizyta w dawnej kopalini marmuru "Ruskeala". Marmur wydobyty w tej kopalni został użyty do dekoracji wielu słynnych budynków w Sankt Petersburgu. Podczas wycieczki będziemy podziwiać okazałe zbiorniki wodne otoczone stromymi, marmurowymi klifami. Woda, w zbiornikach ma fantastyczny, szmaragdowozielony kolor, którego nie da się opisać ani w pełni uwiecznić na zdjęciach. Powrót autokarem na statek, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury proponowanej na statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu. Następnie zaokrętujemy w miejscowości Svirstroy. Autokarowa wycieczka do klasztoru Alexander-Svirsky. Ten prawosławny klasztor znajduje się głęboko w lasach obwodu leningradzkiego, na południe od granicy z Republiką Karelii. Powstał on w XVII wieku i jako jeden z nielicznych klasztorów rosyjskich ma zachowaną potrójną dzwonnice i średniowieczną wierzę zegarową. Powrót na statek i dalszy rejs w kierunku miejscowośći Mandrogi. Lunch w formie pikniku na plaży. Powrót na statek I dalszy rejs w kierunku Moskwy. Kolacja i nocleg.
W tym dniu, po śniadaniu, zwiedzimy największą atrakcją turystyczną Republiki Karelia, jaką stanowi rezerwat architektury drewnianej na wyspie Kiży, znajdującej się na jeziorze Onega. Na niewielkim obszarze znajduje się wiele bardzo cennych budynków drewnianych, przede wszystkim pełniących funkcje sakralne. Poza miejscowymi cerkwiami znajdują się tu sprowadzone z pobliskich wysp i okolic jeziora Onega domy mieszkalne. O wartości skansenu Kiżi niech świadczy fakt, iż w 1990 roku został on wpisany na listę UNESCO. Pobyt w Kiżach pozostawia niezatarte wrażenie. Igor Grabar tak pisał o skarbach wyspy Kiżi „...reasumując wszystko co zrobiła Rosja w dziedzinie sztuki dochodzi się do wniosku, że jest to w zasadzie kraj budowniczych...”.Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Śniadanie na statku. Tego dnia zobaczymy malowniczo położone miasto Vytegra oraz niezwykle ciekawe muzeum Północnej Drogi Morskiej. Muzeum opowiada o tajemnicach trasy handlowej między Wołgą i Bałtykiem. Trasa ta znana była już od czasów starożytnych - tę samą trasę wykorzystali dzielni Nowgorodczycy podróżujący w kierunku Morza Białego podczas rosyjskich wypraw północnych. Wystawa w muzeum przedstawia historię budowy i eksploatacji szlaków wodnych na tym obszarze. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
W tym dniu statek zatrzyma się w Czerepowiec – niezwykle malowniczym mieście, które liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców. Po śniadaniu zwiedzanie miasta oraz domu, w którym urodził się Wasilij Wasiljewicz Wierieszczagin – światowej klasy rosyjski malarz-batalista. Jego rodzinny dom jest obecnie muzeum poświęconym twórczości artysty. Wierieszczagin malował cykle obrazów o tematyce batalistycznej. Tworzył również dzieła ukazujące kraje egzotyczne, na podstawie szkiców, tworzonych na miejscu wydarzeń w czasie odbytych podróży. Dlatego wiele z jego dzieł posiada wartość dokumentalną. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Tego dnia zobaczymy perłę architektury rosyjskiej, miasto Uglicz, które zostało założone w 1148r. Uglicz jest jednym z najwspanialszych miast starej Rosji. Widok miasta od strony Wołgi jest niezwykle piękny i pozostawia niezatarte wrażenie. Kiedy zza horyzontu wyłania się Katedra Zmartwychwstania oraz kościół Sw. Jana, można się poczuć jak w innej epoce. Pod koniec XVI w. Maria Nagaya - siódma żona Iwana Groźnego żyła tu na wygnaniu mieszkając w tutejszym Kremlu. Tu właśnie w jej ogrodzie został zamordowany carewicz Dymitry. Pałac carewicza Dymitergo oraz Kreml są najstarszymi budynkami w mieście. Spacer po Kremlu oraz wizyta w Katedrze Przemienienia Pańskiego oraz w klasztorze Objawienia Pańskiego. Śniadanie, lunch, kolacja, nocleg na statku.
Po śniadaniu wykwaterowanie ze statku, transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
UWAGA: dla chętnych możliwość przedłużenia wyprawy o 1 dzień w Moskwie: cena – 240 EUR/os w pokoju 2 os. (dopłata do pokoju 1-os.: 56 EUR). Płatność bezpośrednio przy zapisie, realizacja wycieczki przy grupie min. 6 osób. Cena obejmuje: transfery: statek/hotel/lotnisko, zwiedzanie Moskwy busem, licencjonowany przewodnik, usługa pilota/tłumacza, 1 nocleg ze śniadaniem.
Zwiedzanie Moskwy z przewodnikiem. Stolica ta potrafi być zarazem szara i kolorowa, ponura i olśniewająca, pobożna i swawolna. Rosyjskie kontrasty nigdzie nie są tak wyraźne jak w stolicy. Stare klasztory sąsiadują ze zwartymi bryłami supernowoczesnych budynków, a nowi rosyjscy milionerzy i cierpiący ubóstwo emeryci przemierzają te same ulice. Tu zbiegają się niemal wszystkie wątki rosyjskiej historii, kultury i współczesności. U swego zarania Moskwa była prowincjonalną osadą w Księstwie Włodzimiersko- Suzdalskim. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1147 r., kiedy kniaź Jerzy Dołgoruki zaprosił na ucztę swoich sojuszników. Ulokowana na szczycie Wzgórza Borowickiego, u zbiegu rzek Moskwa i Nieglinnaja, osada w niedługim czasie została ufortyfikowana drewnianą palisadą. Wkrótce wzbogacił ją napływ kupców. W połowie XIII w. Aleksander Newski wydzielił Moskwę z Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego i oddał ją we władanie swemu najmłodszemu synowi Danielowi. Zobaczymy osławiony Plac Czerwony i Mauzoleum Lenina (z zewnątrz), sobór Pokrowski - jedną z najpiękniejszych rosyjskich cerkwi, zwaną świątynią Wasyla Błogosławionego, główne prospekty miasta, nowo powstające Moscow City czyli miejscowy Manhattan. Zapoznamy się z przedrewolucyjnym i współczesnym obliczem miasta. Następnie zobaczymy Kreml, jądro nie tylko Moskwy, ale w ogóle całej Rosji. Stąd rządzili Iwan Groźny i Stalin, Napoleon patrzył na płonące miasto, Lenin wprowadzał dyktaturę proletariatu, Chruszczow toczył zimną wojnę, Gorbaczow rozpoczynał pieriestrojkę, Jelcyn budował Nową Rosję. Najwięcej splendoru przysparzają Kremlowi jego sobory. Z nich wyrastają słynne złote kopuły (Kreml był niegdyś także główną siedzibą rosyjskiego Kościoła prawosławnego). Kreml zajmuje obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta na niewielkim Wzgórzu Borowickim na północnym brzegu rzeki Moskwy. Po raz pierwszy został zasiedlony prawdopodobnie w XI w. Otaczają go wysokie mury o łącznej długości 2,25 km. Od wschodu przylega do niego Plac Czerwony. Drewniane umocnienia wokół Moskwy powstały w latach 50. XII w. i rozrastały się w miarę wzrostu potęgi książąt moskiewskich. W latach 20. XIV w. Cerkiew przeniosła tu siedzibę z Włodzimierza. „Kreml z białego kamienia”, twierdzę o murach z wapienia, zajmującą obszar zbliżony do dzisiejszego, wzniesiono w latach 60. XIV stulecia. Iwan Wielki przebudował fortecę (1475–1516). W tym celu sprowadził mistrzów murarskich z Pskowa i Włoch, którzy mieli nadzorować konstrukcję nowych murów i wież (większość zachowała się do dzisiaj), trzech wspaniałych katedr i innych obiektów. Chociaż Piotr Wielki przeniósł stolicę do Petersburga, carowie pojawiali się na Kremlu z okazji koronacji i innych uroczystości. Następnie zobaczymy sobór Wasyla Błogosławionego. Ten symbol Rosji został wzniesiony w latach 1555–1561 (na miejscu wcześniejszej świątyni) dla uczczenia zdobycia przez Iwana Groźnego Kazania, twierdzy tatarskiej. Stanowi ucieleśnienie czysto rosyjskiego stylu, który w owym czasie, po okresie budownictwa drewnianego, osiągnął szczytowy punkt rozwoju. Według legendy, Iwan kazał oślepić architekta, aby nigdy już nie stworzył niczego równie wspaniałego. Wasyl (Bazyli) Błogosławiony, którego imię nosi katedra, przepowiedział Iwanowi wieczne potępienie. Święty bosy „szaleniec”, jeszcze przed wymarszem wojsk na Kazań, wieszczył carowi, że zamorduje swego syna. Wasyl nie doczekał końca oblężenia. Pochowano go obok cerkwi, na której miejscu niebawem stanęła świątynia jego imienia. Później został kanonizowany. Pozorny bezład kształtów kościoła kryje przejrzysty plan rozmieszczenia dziewięciu głównych kaplic. Środek zajmuje najwyższa, z dachem namiotowym, w narożnikach stroją cztery następne, o ośmiokątnych wieżach, przykrytych największymi kopułami, a pomiędzy nimi są cztery mniejsze. Dodatkową kaplicę północno- - wschodnią, ponad grobem Wasyla Błogosławionego i pokrytą dachem namiotowym południowo-wschodnią dzwonnicę dodano później. W latach 70. XVII w. kopuły ozdobiono, nadając im obecny kolorowy wygląd. Transfer do hotelu i nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 • Osobiste doświadczenia odkrywania cudów nowoczesnej i historycznej Rosji
 • Sankt Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Europy
 • Tajemnicza i piękna Moskwa
 • Wyspa Valaam
 • Kiżi – drewniana perła Karelii (UNESCO)
 • Czerepowiec i Uglicz – perły architektury rosyjskiej
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu