Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

 

STATEK DEMYAN BEDNY

 

Demyan Bedny to wygodny, trzypokładowy, prosty statek wycieczkowy zbudowany w 1985 r. w Austrii. Został nazwany na cześć rosyjskiego poety Demyana Bednego. Statek wyposażony jest w 3 silniki o mocy 331 kW każdy. Statek może pomieścić 210 pasażerów.

Kabiny znajdują się na głównym pokładzie wyposażone są w urządzenia sanitarne (toaleta, prysznic), klimatyzację, telewizor i radio.

Do dyspozycji gościu na pokładzie statku sala kinowa (sala konferencyjna), wspólny salon, sala muzyczna z barem i parkietem tanecznym, restauracja, sauna, oraz pokój medyczny.