Wycieczki do Rumunii
Rumunia: Transylwania, Bukareszt, Braszów - wycieczka
Rumunia to kraj niedoceniany turystycznie, całkowicie odmienny od powszechnych wyobrażeń, który z pewnością potrafi zaskoczyć i oczarować. Do zaoferowania ma cygańską muzykę, „dzikość” Karpat, malownicze krajobrazy wąwozów, piękne zamki i forty, a także wspaniale zachowane, średniowieczne starówki miast.
Rumunia to kraj kontrastów – na ulicach zaobserwować można zaróno najnowsze modele samochodów, jak i stare furmanki, z kolei na tle wielkich, nowoczesnych centrów handlowych, dostrzec można kobiety w tradycyjnych strojach ludowych. Bogata tradycja wyraża się nie tylko w strojach, ale także w rękodziele, architekturze i obrzędach. W trakcie wycieczki zwiedzimy dwie bardzo ciekawe krainy. Po pierwsze, Transylwanię – owianą nutą tajemniczości, legendarną ojczyznę Hrabiego Drakuli. A po drugie – Bukowinę, z jej malowanymi klasztorami, stanowiącymi unikalną atrakcję na skalę światową.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Rumunii!
Program
Dzień 1 Warszawa – Bukareszt – Curtea de Arges – Ramnicu Valcea (-/-/K)
Wylot z Warszawy, przelot do Bukaresztu. TRASA ok. 200km. Po przylocie przejazd do Ramnicu Valcea. Postój w Curtea de Arges, dawnej stolicy Wallachii. Zwiedzanie Kościoła Episkopalnego, zbudowanego w latach 1512 – 1517, gdzie są pochowani królowie Rumunii. Kolacja i nocleg w hotelu w Ramnicu Valcea, jedynym hotelu-muzeum w Rumunii.
Dzień 2 Ramnicu Valcea – Sibiu – Sighisoara (S/-/K)
TRASA ok. 200 km. Przejazd do Sibiu, jednego z najstarszych miast w Transylwanii, założonego przez saksońskich osadników. Zwiedzanie średniowiecznego miasta: główny Plac, Kościół Ewangelicki, Most Kłamców. Następnie przejazd do Sighisoary, położonej w samym sercu Rumunii, nazywanej Perłą Transylwanii. Średniowieczne Wzgórze Zamkowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, na każdym robi ogromne wrażenie. Otoczona murami i zdominowana przez charakterystyczną wieżę Zegarową, będącą symbolem miasta, Sighisoara, bywa nazywana rumuńskim Carcassonne, ale częściej po prostu Perłą Transylwanii. Założona przez transylwańskich Saksończyków w XII w, Sighisoara wciąż uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Ze swoimi wieżami, brukowanymi ulicami, mieszczańskimi domami i kościołami – konkuruje z historycznymi ulicami Starej Pragi czy Wiednia. Jest to także miasto narodzin Vlada Draculi, znanego także jako Vlad Palownik, władcy prowincji Wallachii od 1456 do 1462. To właśnie on zainspirował Brama Stokera do stworzenia fikcyjnej postaci Hrabiego Drakuli. Zwiedzanie: dom Drakuli, kościół na Wzgórzu z 500-letnimi freskami, XIII-wieczny Dom Wenecki i kościół z klasztorem Dominikanów, znany ze swojego transylwańskiego, renesansowego, rzeźbionego ołtarza, barokowej ambony, orientalnych dywanów i XVII-wiecznych organów. Kolacja w słynnej restauracji w Sighisoarze (w domu narodzin Vlada Draculi). Przejazd na nocleg do Targu Mures.
Dzień 3 Bistrita – Voronet – Sucevita (S/-/K)
TRASA ok. 420 km. Opuszczamy Transylwanię i udajemy się do Bukowiny, krainy malowanych klasztorów. Zwiedzanie Klasztoru Voronet (UNESCO), zwanego “Kaplicą Sykstyńską Wschodu” – z uwagi na swoje wewnętrzne i zewnętrzne malowidła. Jest to najważniejszy klasztor w Bukowinie. Malowane kościoły Bukowiny są najbardziej malowniczymi skarbami Rumunii. Ich ściany zewnętrzne są udekorowane XV- i XVI-wiecznymi freskami, przedstawiającymi postaci świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, obrazy aniołów i demonów oraz nieba i piekła. Uznawane za majstersztyk sztuki bizantyjskiej, kościoły te są jedynymi w swoim rodzaju perełkami architektonicznymi w Europie. Następnie zwiedzanie klasztoru Sucevita (UNESCO), zbudowanego w latach 1582 – 1584. Przejazd na nocleg do Pietra Neamt.
Dzień 4 Moldovita – Targu Neamt – Piatra Neamt (S/-/K)
TRASA ok. 200 km. Zwiedzanie klasztoru Moldovita (UNESCO), zbudowanego w latach 1532 – 1537. Jedną z bardziej wymowynch scen w tym klasztorze jest monumentalna kompozycja, przedstawiająca upadek Konstantynopola. Odwiedzający malowane klasztory często są świadkami, jak mniszka lub mnich uderza drewnianym młotkiem, wystukując sygnał do modlitwy. Ta tradycja została zapoczątkowana podczas oblężenia historycznej Mołdawii przez Imperium Ottomańskie, kiedy to Turcy zakazali rozbrzmiewania dzwonów. Odgłosy uderzania w drewniane lub metalowe raszki, znane jako toaca, zastąpiły brzmienie dzwonów i w ten sposób stały się tradycją, co było dodatkowo wzmocnione faktem, iż w czasach wojny dzwony często były przetapiane do produkcji pocisków. Następnie będziemy kontynuować drogę poprzez mołdawskie wioski. Odwiedzimy klasztor Neamt, najstarszy w Rumunii, datowany na XIV w., który był istotnym centrum kulturowym i pierwowzorem dla wszystkich mołdawskich kościołów. Nocleg w Piatra Neamt.
Dzień 5 Bicaz Gorges – Red Lake – Brasov (S/-/K)
TRASA ok. 260 km. Przejazd wzdłuż Jeziora Bicaz i jego imponującej zapory, możliwość podziwiania widoków. Spacer wąwozem Bicaz (jeśli pozwolą warunki pogodowe). Następnie przejazd nad Czerwone Jezioro. Dalej, w Transylwanii podążymy przez obszary zamieszkane głównie przez węgierską społeczność Szeklers, która aktywnie kultywuje swoją zadziwiającą kulturę, a nawet pismo. Przyjazd do Braszowa, założonego przez saksońskich osadników. Otoczony szczytami Południowych Karpat, olśniewający gotycką, renesansową, barokową architekturą, bogactwem historycznych atrakcji, Braszów jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Rumunii. Spacer z przewodnikiem przez Stare Miasto, podczas którego zwiedzimy m. in.: Czarny Kościół, Plac Rady, Dom Hirche, budynki w stylu barokowym z czasów Austro-Węgier. Nocleg w Braszowie.
Dzień 6 Brasov – Bran – Sinaia – Targoviste – Bukareszt (S/-/K)
TRASA ok. 250 km. Przejazd do Bran i zwiedzenie słynnego, średniowiecznego zamku, zbudowanego jako forteca, znanego jako „Zamek Drakuli”. Książę Vlad używał tego zamku jako swojej głównej siedziby podczas swoich najazdów w Transylwanii. Następnie przejazd do Sinaia, zwanej “Perłą Karpat”. Zwiedzenie letniej rezydencji (Zamek Peles) pierwszej królewskiej pary: króla Karola I i królowej Elżbiety, jednego z najpiękniejszych zamków w Europie. Przejazd do Targoviste, drugiej stolicy Wallachii. Zwiedzanie dworu hospodarskiego i wieży Chindia. Jest to miejsce, w którym Vlad Dracul (ojciec Palownika) został zabity przez swoich wrogów, razem z najstarszym bratem Palownika. Przyjazd do Bukaresztu. Nocleg w Bukareszcie.
Dzień 7 Bukareszt – Warszawa (S/-/-)
Zwiedzanie Bukaresztu autokarem, podczas którego zobaczymy m. in.: Pałac Parlamentu (znany także jako Dom Ludu), Plac Rewolucji, Plac Opery, Bulwar Zwycięstwa, Łuk Triumfalny. Zwiedzanie Pałacu Parlamentu, zbudowanego w latach 1984 – 1989, z unikalnymi, marmurowymi dekoracjami, a także drewnianymi rzeźbami. Wielkość budynku, który mniejszy jest tylko od Pentagonu, robi wrażenie. Transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy.
Informacje
Rumunia
Porady i zwyczaje
Kuchnia
rumuńska kuchnia obfituje w różnorodne mięsa, najczęściej przyrządzane na grillu. Smakołykiem jest danie przypominające polskie gołąbki o nazwie „sarmale”. Do popularnych dań należą: ostra zupa z kawałkami mięsa i jarzynami, flaczki zabielane, giuwecz (mięso duszone z warzywami), gulasz z cebuli i mięsa. W restauracjach podaje się pulpeciki z rusztu, przygotowywane z mielonego mięsa w kształcie krótkich kiełbasek, z dodatkiem ostrych przypraw i czosnku.
Napoje
rumuńskie wina są porównywalne do francuskich czy włoskich. Najsłynniejsze winnice to: Murfatlar w Dobrudży, Jidvei i Târnave w Siedmiogrodzie, Recaş w Banacie, Cotnari w górnej Mołdawii, Panciu i Odobeşti w dolnej Mołdawii i Dealu Mare na Wołoszczyźnie. W Rumunii wytwarzane są różne rodzaje alkoholu, wymienić można między innymi Puica (śliwowica) oraz palinca (wódka owocowa śliwkowa, brzoskwiniowa, czereśniowa).
Pamiątki
z Rumunii warto przywieźć rumuńskie wino. Można też zaopatrzyć się w wyroby z czarnej ceramiki, dzbany, dzbanki, kubki.
Religia i kultura
Dominującym wyznaniem jest religia prawosławna. Utożsamia się z nią ok. 80% ludności w Rumunii. Na drugim miejscu znajduję się wyznanie rzymsko-katolickie.
Święta:
- 1 i 2 stycznia – Nowy Rok
- 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
- kwiecień/maj – Poniedziałek Wielkanocny (wg kalendarza prawosławnego do 5 tygodni po katolickiej Wielkanocy)
- 1 maja – Święto pracy
- 15 sierpnia -Wniebowzięcie NMP
- 1 grudnia – rocznica zjednoczenia Rumunii w 1918 r.
- 25-26 grudnia – Boże Narodzenie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00/8.00 do 15.00/16.00. We wszystkich dużych miastach wymiana waluty nie stanowi żadnego problemu. Wymieniając pieniądze w kantorach często należy pokazać paszport. Bankomaty są ogólnodostępne, akceptują większość kart płatniczch i kredytowych (np.: VISA, MasterCard, Visa Electron, Maestro).Natomiast bardzo ciężko jest wymienić walutę w rejonach wiejskich.
Komunikacja
- Samolot – państwowy przewoźnik Tarom obsługuje loty do wszystkich większych miast. Rezerwacja nie jest konieczna, bilet można kupić nawet na godzinę przed odlotem.
- Pociąg – dobrze rozwinięta sieć kolejowa, która dociera do wszystkich miast i większych wiosek w Rumunii. Pociągi to najtańszy sposób podróżowania. Podobnie jak w Polsce można wyróżnić cztery kategorie pociągów: osobowe, przyspieszone, pospieszne i InterCity.
- Autobus – w większych miastach rumuńskich można poruszać się autobusami. Jest to wygodny i dość szybki sposób przemieszczania się. Na trasach dalekobieżnych autobusy są szybsze od pociągów pospiesznych, ale komfort jazdy i cena biletu pozostawiają sporo do życzenia.
- Tramwaj, trolejbus: wszystkie publiczne środki transportu są zazwyczaj przepełnione, ale za to cena biletów jest niska.
- Taxi – na ogół taksówki są niedrogie (za wyjątkiem Bukaresztu). Zawsze należy wcześniej zapytać o cenę kursu.
Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30/8.00 do 19.00/20.00, w soboty do godziny 12.00. Poczta działa dosyć sprawnie. List lub kartka powinny dojść do Polski po czterech dniach od daty wysłania.
Placówki dyplomatyczne
Allea Alexandru 23, 011821, sector 1, Bucuresti
tel. (00 4021) 30 82 200
fax: (00 4021) 23 07 832
e-mail: Wydział Konsularny
tel. (00 4021) 30 82 246
fax: (00 40021) 23 01 653Instytut Polski w Bukareszcie
Str. Popa Savu 28, 011433 Bucuresti
tel. (0-040-21) 2244556,
fax: (0-040-21) 2245693
e-mail:
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa / Bukareszt / Warszawa,
- noclegi w hotelach: 3* w Braszowie, pozostałe hotele 4* (dopłata do pokoju 1-os. 198 EUR) ,
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja) – w tym specjalna kolacja w Domu Draculi,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wjazdową do Rumunii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
RUMUNIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Rumunii do 90 dni, jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Atrakcje
- Tajemnicza Transylwania – ojczyzna Hrabiego Drakuli
- Bukareszt – stolica Rumunii, zwana „Paryżem Bałkanów”
- Sibiu – Most Kłamców i „domy z oczami”
- Sighisoara – rodzinne miasto Drakuli, jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie
- Malowane klasztory Bukowiny – unikat na skalę światową
- Niesamowite krajobrazy rumuńskich Karpat i malowniczych wąwozów
- „Zamek Drakuli” w Branie
- Targoviste – rezydencja hospodarów wołoskich
- Zamek Peles – „Perła Karpat”, jeden z najpiękniejszych zamków w Europie
- Czarny Kościół w Braszowie