15 dni KENIA
KENIA: Masai Mara, Jezioro Naivasha i Rezerwat szympansów w Ol Pejeta

Wycieczka do Kenii

Naiwasha – Masai Mara

Safari w Kenii wycieczka objazdowa i wypoczynek w Mombasa

Tropikalne plaże i malownicze parki narodowe sprawiają, że egzotyczna Kenia jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Na terenie Kenii odkryte zostały najstarsze szczątki istot ludzkich, których wiek ocenia się na ponad 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca te tereny należała do etiopskiej grupy etnicznej. Kenijskie miasteczka i wioski promienieją ciepłem, a ich mieszkańcy otwartością i ciekawością świata. Ponadto, ten niezwykły kraj obejmuje wspaniałe tereny: faliste sawanny z charakterystycznymi sylwetkami Masajów, wysoko położone wrzosowiska zamieszkane przez Kikiju, gęste lasy rozbrzmiewające śpiewem ptaków i brzęczeniem owadów i lśniącą w słońcu pustynię. W Kenii wybiorą się Państwo na safari i odkryją najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta. Ta przepiękna kraina pod równikowym słońcem z pewnością zachwyci bogactwem przyrody i krajobrazów oraz niepowtarzalną wielowiekową kulturą. Safari w Kenii – wycieczka objazdowa i wypoczynek w Mombasa to kwintesencja Afryki!

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej przygody podczas safari w Kenii!!!

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Wylot z Warszawy, przelot do Kenii. Po przylocie odprawa paszportowa i bagażowa, transfer do hotelu, odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu w Nairobi.
Po śniadaniu przejazd (ok. 275 km – ok. 4,5 godz.) w kierunku Rezerwatu Samburu, gdzie górzysta sawanna, pełna słoni, antylop, żyraf, zebr, bawołów, lwów, lampartów, gepardów oraz wielu innych gatunków, przez lata była ulubionym miejscem Księcia Eustachego Sapiehy. Samburu jest odwiedzany przez ogromne stada słoni, które w porze suchej używają swoich kłów do kopania wodopojów głęboko w łożysku rzeki. Wodopoje te stają się później celem dla pozostałej zwierzyny. Region rezerwatu jest najlepszym miejscem do znalezienia kilku endemicznych gatunków północnych, włączając gazelę żyrafoszyją (gerenuk), żyrafę siatkowaną i zebrę Grevy’ego. Po przyjeździe zakwaterowanie w lodży, lunch. Po południu udamy się na pierwsze safari. Kolacja, nocleg w ASHNIL SAMBURU CAMP lub w podobnym.
Po wczesnym śniadaniu i wykwaterowaniu udamy się na poranne safari w Samburu i dalej do bramy wyjazdowej z Rezerwatu Samburu. Następnie przejazd (ok. 110 km – 1,3 godz.) do Sweetwaters Serena Camp. Przyjazd w godzinach południowych, zakwaterowanie. Popołudniowe safari z wizytą w rezerwacie szympansów. Kolacja, nocleg w SWEETWATERS SERENA CAMP lub w podobnym.
Dzień 4 Ol Pajeta – Jezioro Naivasha (S/L/K) Po porannym safari powrót do ośrodka na śniadanie Następnie przejazd (ok. 240 km – ok. 5,40 godz.) do Parku Narodowego Naivasha. Po południu wodne safari łodziami na jeziorze Naivasha, którego brzegi porośnięte są papirusem. Średnica jeziora wynosi prawie 13 km, ale woda w nim jest płytka – średnia głębokość to ok. 5 m. Misa jeziora zmienia swoją powierzchnię w zależności od opadów. Największą atrakcją jeziora są żyjące w nim hipopotamy. Kolacja, nocleg w LAKE NAIVASHA SOPA LODGE lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd (ok. 260 km – ok.4,5 godz.) w kierunku Parku Narodowego Masai Mara. Zakwaterowanie na terenie Parku Masai Mara. Popołudniowe safari, przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt, dobiegających z sawanny, gdzie pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu, impale, gerenuki. Park zamieszkuje największa w Kenii liczba lwów, żyraf, a także słoni, zebr i antylop. Kolacja, nocleg w ZEBRA PLAINS MARA CAMP lub w podobnym.
O świcie (po zapakowaniu lunch box – czeka nas piknik na sawannie) wyruszamy na safari na terenie Rezerwatu Masai Mara i podejmiemy próbę zaobserwowania przeprawy kopytnych przez rzekę Mara. Na pewno nie zabraknie okazji do podejrzenia z bliska życia pozostałych dzikich zwierząt: lwów, żyraf, słoni, czy strusi. Przy odrobinie szczęścia, właśnie o świcie, można spotkać, polujące na stada zebr, lamparty, gepardy i lwy. Lunch w formie pikniku. Po popołudniu kolejne safari, podczas którego odwiedzimy również wioskę dumnego plemienia Masajów, malujących ciało w jaskrawe kolory. Kolacja, nocleg w ZEBRA PLAINS MARA CAMP lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd (ok.500 km – ok.9 godz.) do Parku Narodowego Amboseli, który położony jest na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną Masajów. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta takie, jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Podczas przejazdu lunch w Nairobi. Kolacja, nocleg w KIBO SAFARI CAMP lub w podobnym.
Safari w Parku Amboseli i obserwacja zwierząt, w tym także możliwość wypatrzenia wielu gatunków ptaków, spośród których do najczęściej spotykanych należy sekretarz. Lunch w formie pikniku. Po południu dalej będziemy obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno krajobrazów bezkresnych, afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy polujące drapieżniki. Kolacja, nocleg w KIBO SAFARI CAMP lub w podobnym.
Wczesny wyjazd z Amboseli i przejazd (ok. 250 km. – ok. 4 godz.) do Taita Hills. Po przyjeździe – zakwaterowanie. Po chwili odpoczynku, wyruszymy na popołudniowe safari w Taita Hills Wildlife Sanctuary. Park ten słynie z dużej liczby gazeli, jak również słoni, lwów, lampartów i bawołów, a także różnorodności awifauny. Kolacja, nocleg w SAROVA SALT LICK GAME LODGE lub w podobnym.
Wczesna pobudka i poranne safari. Powrót do ośrodka na śniadanie. Następnie przejazd (ok.80 km – ok. 1,4 godz.) do Parku Narodowego Tsavo. Po południu wyjazd na safari w Parku Narodowym Tsavo. Park ten zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki rozcinające tereny porośnięte lasem, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Spośród dzikich zwierząt, najliczniej można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu i gerenuki, impale, zebry, lwy i drobne ssaki, jak np. mangusta. Kolacja, nocleg w VOI SAFARI LODGE lub w podobnym.
Wczesne śniadanie, wykwaterowanie z ośrodka. Krótkie poranne safari w Parku Narodowym Tsavo. Następnie przejazd (ok. 180 km – ok. 3,5 godz.) do Mombasy. Po przyjeździe do hotelu w Mombasie położonym przy białej, piaszczystej plaży, zakwaterowanie. Kolacja, nocleg w Mombasie w hotelu SONRITA lub w podobnym.
Wypoczynek nad błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego. W czasie pobytu w Mombasie, dla lubiących aktywny wypoczynek, możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych. Wyżywienie na terenie hotelu: śniadania, obiady, kolacje, o godz.16:00 podawana jest kawa, herbata i przekąski przy basenie, w pokojach pitna woda oraz możliwość zaparzenia kawy i herbaty. Noclegi w hotelu SONRITA lub w podobnym.
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. W godzinach południowych transfer w nocy na lotnisko w Mombasie. Przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Samburu – park uznawany za najlepsze miejsce do wypatrzenia Wielkiej Piątki.
 • Masai Mara – największa w Kenii populacja dzikich zwierząt, w tym: lwów, żyraf, słoni, zebr i antylop
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Szympansy w Ol Pejeta
 • Wodne safari na Jeziorze Naivasha
 • Amboseli – park u podnóża magicznej góry Kilimandżaro
 • Tsavo – największy park narodowy w Kenii
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
Kalkulacja dla grupy 06 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.