11 dni KENIA
KENIA: Masai Mara i wypoczynek w Mombasa

Wycieczka do Kenii

Naiwasha – Masai Mara

Safari w Kenii wycieczka objazdowa i wypoczynek w Mombasa

Tropikalne plaże i malownicze parki narodowe sprawiają, że egzotyczna Kenia jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Na terenie Kenii odkryte zostały najstarsze szczątki istot ludzkich, których wiek ocenia się na ponad 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca te tereny należała do etiopskiej grupy etnicznej. Kenijskie miasteczka i wioski promienieją ciepłem, a ich mieszkańcy otwartością i ciekawością świata. Ponadto, ten niezwykły kraj obejmuje wspaniałe tereny: faliste sawanny z charakterystycznymi sylwetkami Masajów, wysoko położone wrzosowiska zamieszkane przez Kikiju, gęste lasy rozbrzmiewające śpiewem ptaków i brzęczeniem owadów i lśniącą w słońcu pustynię. W Kenii wybiorą się Państwo na safari i odkryją najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta. Ta przepiękna kraina pod równikowym słońcem z pewnością zachwyci bogactwem przyrody i krajobrazów oraz niepowtarzalną wielowiekową kulturą. Safari w Kenii – wycieczka objazdowa i wypoczynek w Mombasa to kwintesencja Afryki!

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej przygody podczas safari w Kenii!!!

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Spotkanie uczestników z pilotem grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa biletowa i paszportowa. Przelot do Kenii samolotami rejsowymi (nocny przelot do Nairobi – posiłki na pokładach samolotów).
Po przylocie do Nairobi odprawa wizowa i bagażowa, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. W godzinach południowych lunch a następnie zwiedzanie Nairobi – bez wątpienia największego, najmłodszego, najnowocześniejszego, najszybciej rozwijającego się i najwyżej położonego miasta w Afryce Wschodniej. Przejazd do domu w którym mieszkała Karen Blixen. Tu właśnie rozgrywała się znaczna część wydarzeń opisanych w Pożegnaniu z Afryką. Rząd duński podarował Kenii całą posiadłość wraz ze znajdującą się na jej terenie szkołą rolniczą. Dom jest wspaniały, o doskonałych proporcjach, z kwadratowymi pokojami wykładanymi boazerią. Zachwyt budzą ogrody, takie same jak za czasów Karen Blixen. Nocleg w hotelu w Nairobi.
Po śniadaniu wizyta w Giraffe Center, które zostało założone w celu ochrony zagrożonej żyrafy występującej tylko w Afryce Wschodniej, gdzie dowiemy się więcej o jednym z najpopularniejszych zwierząt na świecie. Następnie przejazd (ok. 175 km. – ok, 3,40 godz.) w kierunku do Parku Narodowego Jeziora Nakuru , którego znaczną część zajmują wody jeziora, będącego siedliskiem wielu gatunków ptaków, jak kaczki, pelikany i okresowo flamingi tworzące „różowy kożuch” (do 2 mln osobników). Po przyjeździe do Nakuru lunch a następnie wyjazd na safari, podziwianie życia zebr, żyraf, bawołów, hipopotamów, żyjących nad jeziorem Nakuru a przede wszystkim licznych flamingów. Nocleg w Parku Narodowym Jeziora Nakuru.
Poranne safari w Parku Narodowym Jeziora Nakuru. Następnie przejazd (ok. 80 km – 1,45 min.) do Parku Narodowego Jeziora Naiwasha. Wodne safari łódkami po Jeziorze Nawasha (w zależności od warunków pogodowych – jeśli nie będzie padał deszcz), okolonego grubymi papirusami. Średnica jeziora wynosi prawie 13 km, ale woda w nim jest płytka – średnio 5 m głębokości. Region jeziora zmienia swą rozległość w zależności od opadów - pomiędzy 114 i 991 km kwadratowych. Największą atrakcją jeziora są żyjące w nim hipopotamy. Nocleg w Parku Narodowym Jeziora Naiwasha.
Po śniadaniu przejazd (ok. 300 km – ok. 5,50 godz.) do Parku Narodowego Masai Mara wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego – jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej tak bardzo wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni, który ciągnie się na przestrzeni ponad 6000 km od południowej Turcji aż po rzekę Zambezi na południu wschodniej części Afryki. Po południu wyjazd samochodami terenowymi na foto-safari przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt dobiegających z sawanny, gdzie pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu, impale, gerenuki. Nocleg w Parku Narodowym Masai Mara.
Pobyt w Parku Narodowym Masai Mara, poranne i popołudniowe safari. Mara jest północnym przedłużeniem wielkiego parku tanzańskiego Serengeti, stanowi pagórkowatą wyżynę otoczoną od północy, wschodu i zachodu górami o stromych zboczach i przecina go koryto rzeki Mara słynnej z wielkiego „spektaklu przyrodniczego”, który ma miejsce podczas wędrówki z parku Serengeti na północ setek tysięcy antylop gnu w poszukiwaniu wilgotniejszych terenów. Powtarza się on w czasie ich powrotu na południe. W czasie przekraczania rzeki ginie ok. 15% populacji tych ogromnych stad. Rezerwat zamieszkuje największa w Kenii liczba lwów, żyraf, a także gazeli, słoni, zebr i antylop. Odwiedzimy również wioskę dumnego plemienia Masajów malujących ciało w jaskrawe kolory. Wtopienie Masajów w ich naturalne środowisko, w malowniczy krajobraz, a jednocześnie wielka umiejętność współżycia z naturą, niezależność i duma, to cechy tego koczowniczego ludu afrykańskiego. W cieniu parasolowatej akacji, stojąc na jednej nodze, doglądają wypasającego się stada, liczącego kilkaset sztuk bydła. Nocleg na terenie Parku Narodowego Masai Mara.
Po wczesnym śniadaniu przejazd (ok.310 km – ok. 6,30 godz.) do Nairobi, a następnie przelot nad wybrzeże Oceanu Indyjskiego do Mombasy. Zakwaterowanie w hotelu nad białą, piaszczystą plażą. Wypoczynek kąpiele słoneczne i morskie, kolacja i nocleg w hotelu.
Wypoczynek nad błękitną wodą Oceanu Indyjskiego. Na terenie hotelu znajduje się szereg atrakcji dla gości, basen, sporty wodne na plaży, możliwość nurkowania, połowu ryb na otwartym morzu. W czasie pobytu w Mombasie lubiącym aktywny wypoczynek proponujemy udział w wycieczkach fakultatywnych.
Transfer w nocy na lotnisko w Mombasie, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do kraju samolotami rejsowymi (posiłki na pokładach samolotów).

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Nairobi – Karen Blixen i Centrum Żyraf
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
 • Wodne safari na jeziorze Naiwasha
 • Masai Mara – największa w Kenii populacja dzikich zwierząt, w tym: lwów, żyraf, słoni, zebr i antylop
Kalkulacja dla grupy 06 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.