11 dni KENIA
KENIA: Safari i wypoczynek w Mombasa

Wycieczka do Kenii

Nairobi – Amboseli – Tsavo

Safari w Kenii i wypoczynek w Mombasa

Tropikalne plaże i malownicze parki narodowe sprawiają, że egzotyczna Kenia jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Kraj zajmuje chyba najpiękniejsze tereny w Afryce. Na terenie Kenii odkryte zostały najstarsze szczątki istot ludzkich, których wiek ocenia się na ponad 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca te tereny należała do etiopskiej grupy etnicznej. Kenijskie miasteczka i wioski promienieją ciepłem, a ich mieszkańcy otwartością i ciekawością świata. Ten niezwykły kraj obejmuje wspaniałe tereny: faliste sawanny z charakterystycznymi sylwetkami Masajów, wysoko położone wrzosowiska zamieszkane przez Kikiju, gęste lasy rozbrzmiewające śpiewem ptaków i brzęczeniem owadów i lśniącą w słońcu pustynię. W Kenii wybiorą się Państwo na safari i odkryją najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta. Ta przepiękna kraina pod równikowym słońcem zachwyca bogactwem przyrody i krajobrazów oraz niepowtarzalną wielowiekową kulturą.

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej przygody podczas safari w Kenii!!!

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Spotkanie uczestników z pilotem grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa biletowa i paszportowa. Przelot do Kenii samolotami rejsowymi (nocny przelot do Nairobi – posiłki na pokładach samolotów).
Po przylocie do Nairobi odprawa wizowa i bagażowa, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. W godzinach południowych lunch a następnie zwiedzanie Nairobi – bez wątpienia największego, najmłodszego, najnowocześniejszego, najszybciej rozwijającego się i najwyżej położonego miasta w Afryce Wschodniej. Przejazd do domu w którym mieszkała Karen Blixen. Tu właśnie rozgrywała się znaczna część wydarzeń opisanych w Pożegnaniu z Afryką. Rząd duński podarował Kenii całą posiadłość wraz ze znajdującą się na jej terenie szkołą rolniczą. Dom jest wspaniały, o doskonałych proporcjach, z kwadratowymi pokojami wykładanymi boazerią. Zachwyt budzą ogrody, takie same jak za czasów Karen Blixen. Nocleg w hotelu w Nairobi.
Po śniadaniu przejazd (ok.215 km – ok. 4 godz.) do Parku Narodowego Amboseli. Park ten znajduje się na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną dumnego plemienia Masajów malujących ciało w jaskrawe kolory. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta takie jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Zakwaterowanie, lunch. Po południu wyruszymy na safari - obserwację dzikich zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno zapierających dech w piersiach widoków afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy polujące drapieżniki. Nocleg w Amboseli.
Pobyt w Parku Narodowym Amboseli. Poranne oraz popołudniowe safari. Wizyta w wiosce Masajów. Masajowie prowadzą półkoczowniczy tryb życia i często zmieniają miejsce w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła. Mieszkają więc w niedużych domach (zwanych manyatty), które szybko można postawić - to konstrukcja z gałęzi i trawy, "otynkowana" mieszanką piasku i krowich odchodów. Wśród Masajów jest prosty podział ról – kobiety zajmują się domostwem, a rolą mężczyzn-wojowników jest opieka nad plemieniem oraz hodowla bydła. Jest to społeczeństwo patriarchalne, a więc mężczyźni podejmują wiążące decyzje. W kwestiach publicznych kobiety nie posiadają prawa głosu. Dominującym kolorem w ubiorze Masajów jest kolor czerwony. Często wykorzystuje się wzorzyste materiały paski. Tradycyjnym ubiorem jest shuka - rodzaj płótna owijanego dookoła ciała (jedno oplata każde ramię, a trzecie zakłada się na wierzch). Ubiór Masajów dopełniają ozdoby – drewniane obrączki oraz ręcznie wyplatana biżuteria i paciorki. Zwieńczeniem całości jest malowanie ciała oraz przekłuwanie i rozciąganie małżowin usznych.Nocleg w Amboseli.
Wczesna pobudka, poranek w Afryce, gorąca kawa i herbata, widok na ośnieżone szczyty Kilimandżaro. Przed śniadaniem wyruszymy na poranne safari – kolejne niezapomniane przeżycie. Powrót na śniadanie do hotelu. Po śniadaniu przejazd (ok. 250 km – ok. 3,50 godz.) do Parku Narodowego Tsavo. Park Narodowy Tsavo - 9,065km2 – zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki wśród porośniętych lasem terenów, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Park Narodowy Tsavo graniczy z Tanzanią. W drodze do obozowiska wyprawa w busz w poszukiwaniu dzikich zwierząt afrykańskich. Można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu, antylopy południowoafrykańskie, antylopy generuk, antylopy impala, zebry, lwy i drobne ssaki takie jak mangusta. Przyjazd do hotelu, lunch. Po południu wyprawa na safari. Powrót do hotelu. Nocleg w P.N. Tsavo.
Pobyt w Parku Narodowym Tsawo, poranne i popołudniowe safari. Nocleg na terenie Parku Narodowego Tsavo.
Po śniadaniu przejazd (ok.230 km – 3,50 godz.) nad wybrzeże Oceanu Indyjskiego do Mombasy. Zakwaterowanie w hotelu nad białą, piaszczystą plażą. Wypoczynek kąpiele słoneczne i morskie, kolacja i nocleg w hotelu.
Wypoczynek nad błękitną wodą Oceanu Indyjskiego. Na terenie hotelu znajduje się szereg atrakcji dla gości, basen, sporty wodne na plaży, możliwość nurkowania, połowu ryb na otwartym morzu. W czasie pobytu w Mombasie lubiącym aktywny wypoczynek proponujemy udział w wycieczkach fakultatywnych.
Transfer w nocy na lotnisko w Mombasie, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do kraju samolotami rejsowymi (posiłki na pokładach samolotów).

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Nairobi – Karen Blixen i Centrum Żyraf
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Amboseli – park u podnóża magicznej góry Kilimandżaro
 • Tsavo – największy park narodowy w Kenii
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
Kalkulacja dla grupy 06 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.