11 dni KENIA
KENIA: Safari i wypoczynek w Mombasa

Wycieczka do Kenii

Nairobi – Amboseli – Tsavo

Safari w Kenii i wypoczynek w Mombasa

Tropikalne plaże i malownicze parki narodowe sprawiają, że egzotyczna Kenia jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Na terenie Kenii odkryte zostały najstarsze szczątki istot ludzkich, których wiek ocenia się na ponad 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca te tereny należała do etiopskiej grupy etnicznej. Kenijskie miasteczka i wioski promienieją ciepłem, a ich mieszkańcy otwartością i ciekawością świata. Ponadto, ten niezwykły kraj obejmuje wspaniałe tereny: faliste sawanny z sylwetkami Masajów, wysoko położone wrzosowiska, czy lasy rozbrzmiewające śpiewem ptaków. W Kenii wybiorą się Państwo na safari i odkryją najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta. Ta przepiękna kraina pod równikowym słońcem z pewnością zachwyci bogactwem przyrody i krajobrazów oraz niepowtarzalną wielowiekową kulturą.

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej przygody podczas wycieczki do Kenii!!!

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Spotkanie uczestników z pilotem grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, odprawa biletowa i paszportowa. Przelot do Kenii samolotami rejsowymi (nocny przelot do Nairobi – posiłki na pokładach samolotów).
Po przylocie do Nairobi odprawa wizowa i bagażowa, transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po podróży. W godzinach południowych lunch a następnie zwiedzanie Nairobi – bez wątpienia największego, najmłodszego, najnowocześniejszego, najszybciej rozwijającego się i najwyżej położonego miasta w Afryce Wschodniej. Przejazd do domu w którym mieszkała Karen Blixen. Tu właśnie rozgrywała się znaczna część wydarzeń opisanych w Pożegnaniu z Afryką. Rząd duński podarował Kenii całą posiadłość wraz ze znajdującą się na jej terenie szkołą rolniczą. Dom jest wspaniały, o doskonałych proporcjach, z kwadratowymi pokojami wykładanymi boazerią. Zachwyt budzą ogrody, takie same jak za czasów Karen Blixen. Nocleg w hotelu w Nairobi.
Po śniadaniu przejazd (ok.215 km – ok. 4 godz.) do Parku Narodowego Amboseli. Park ten znajduje się na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną dumnego plemienia Masajów malujących ciało w jaskrawe kolory. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta takie jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Zakwaterowanie, lunch. Po południu wyruszymy na safari - obserwację dzikich zwierząt żyjących w naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno zapierających dech w piersiach widoków afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy polujące drapieżniki. Nocleg w Amboseli.
Pobyt w Parku Narodowym Amboseli. Poranne oraz popołudniowe safari. Wizyta w wiosce Masajów. Masajowie prowadzą półkoczowniczy tryb życia i często zmieniają miejsce w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła. Mieszkają więc w niedużych domach (zwanych manyatty), które szybko można postawić - to konstrukcja z gałęzi i trawy, "otynkowana" mieszanką piasku i krowich odchodów. Wśród Masajów jest prosty podział ról – kobiety zajmują się domostwem, a rolą mężczyzn-wojowników jest opieka nad plemieniem oraz hodowla bydła. Jest to społeczeństwo patriarchalne, a więc mężczyźni podejmują wiążące decyzje. W kwestiach publicznych kobiety nie posiadają prawa głosu. Dominującym kolorem w ubiorze Masajów jest kolor czerwony. Często wykorzystuje się wzorzyste materiały paski. Tradycyjnym ubiorem jest shuka - rodzaj płótna owijanego dookoła ciała (jedno oplata każde ramię, a trzecie zakłada się na wierzch). Ubiór Masajów dopełniają ozdoby – drewniane obrączki oraz ręcznie wyplatana biżuteria i paciorki. Zwieńczeniem całości jest malowanie ciała oraz przekłuwanie i rozciąganie małżowin usznych.Nocleg w Amboseli.
Wczesna pobudka, poranek w Afryce, gorąca kawa i herbata, widok na ośnieżone szczyty Kilimandżaro. Przed śniadaniem wyruszymy na poranne safari – kolejne niezapomniane przeżycie. Powrót na śniadanie do hotelu. Po śniadaniu przejazd (ok. 250 km – ok. 3,50 godz.) do Parku Narodowego Tsavo. Park Narodowy Tsavo - 9,065km2 – zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki wśród porośniętych lasem terenów, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Park Narodowy Tsavo graniczy z Tanzanią. W drodze do obozowiska wyprawa w busz w poszukiwaniu dzikich zwierząt afrykańskich. Można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu, antylopy południowoafrykańskie, antylopy generuk, antylopy impala, zebry, lwy i drobne ssaki takie jak mangusta. Przyjazd do hotelu, lunch. Po południu wyprawa na safari. Powrót do hotelu. Nocleg w P.N. Tsavo.
Pobyt w Parku Narodowym Tsawo, poranne i popołudniowe safari. Nocleg na terenie Parku Narodowego Tsavo.
Po śniadaniu przejazd (ok.230 km – 3,50 godz.) nad wybrzeże Oceanu Indyjskiego do Mombasy. Zakwaterowanie w hotelu nad białą, piaszczystą plażą. Wypoczynek kąpiele słoneczne i morskie, kolacja i nocleg w hotelu.
Wypoczynek nad błękitną wodą Oceanu Indyjskiego. Na terenie hotelu znajduje się szereg atrakcji dla gości, basen, sporty wodne na plaży, możliwość nurkowania, połowu ryb na otwartym morzu. W czasie pobytu w Mombasie lubiącym aktywny wypoczynek proponujemy udział w wycieczkach fakultatywnych.
Transfer w nocy na lotnisko w Mombasie, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do kraju samolotami rejsowymi (posiłki na pokładach samolotów).

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Nairobi – Karen Blixen i Centrum Żyraf
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Amboseli – park u podnóża magicznej góry Kilimandżaro
 • Tsavo – największy park narodowy w Kenii
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
Kalkulacja dla grupy 06 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.