11 dni KENIA
KENIA: Masai Mara, Nakuru, Amboseli i wypoczynek w Mombasa

Wycieczka do Kenii

Nairobi – Amboseli – Tsavo

Safari w Kenii i wypoczynek w Mombasa

Tropikalne plaże i malownicze parki narodowe sprawiają, że egzotyczna Kenia jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata. Na terenie Kenii odkryte zostały najstarsze szczątki istot ludzkich, których wiek ocenia się na ponad 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca te tereny należała do etiopskiej grupy etnicznej. Kenijskie miasteczka i wioski promienieją ciepłem, a ich mieszkańcy otwartością i ciekawością świata. Ponadto, ten niezwykły kraj obejmuje wspaniałe tereny: faliste sawanny z sylwetkami Masajów, wysoko położone wrzosowiska, czy lasy rozbrzmiewające śpiewem ptaków. W Kenii wybiorą się Państwo na safari i odkryją najpiękniejsze parki narodowe oraz żyjące w nich zwierzęta. Ta przepiękna kraina pod równikowym słońcem z pewnością zachwyci bogactwem przyrody i krajobrazów oraz niepowtarzalną wielowiekową kulturą.

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej przygody podczas wycieczki do Kenii!!!

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Wylot z Warszawy, przelot do Kenii. Transfer do hotelu. Nocleg w Sentrim Boulevard Hotel lub w podobnym.
Przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej tak bardzo wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni. Popołudniowe safari, przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt, dobiegających z sawanny, gdzie pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu, impale, gerenuki. Rezerwat zamieszkuje największa w Kenii liczba lwów, żyraf, a także słoni, zebr i antylop. Nocleg w Enchoro Wildlife Camp lub w podobnym.
O świcie wyruszymy na safari na terenie Rezerwatu Masai Mara. Na pewno nie zabraknie okazji do podejrzenia z bliska życia dzikich zwierząt: lwów, żyraf, słoni, czy strusi. Przy odrobinie szczęścia, właśnie o świcie, można spotkać, polujące na stada zebr, lamparty, gepardy i lwy. Lunch w formie pikniku. Po popołudniu kolejne safari. Nocleg w Enchoro Wildlife Camp lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Jeziora Nakuru, którego znaczną część zajmują wody jeziora, będącego siedliskiem wielu gatunków ptaków, jak kaczki, pelikany i okresowo flamingi tworzące „różowy kożuch” (do 2 mln osobników). Po przyjeździe do Nakuru lunch a następnie wyjazd na safari, podziwianie życia zebr, żyraf, bawołów, hipopotamów, żyjących nad jeziorem Nakuru a przede wszystkim licznych flamingów. Nocleg w Lake Nakuru Lodge lub w podobnym.
Poranne safari w Parku Narodowym Jeziora Nakuru. Następnie przejazd nizinnym obszarem Athi do Parku Narodowego Amboseli, który położony jest na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną Masajów. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta takie, jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Nocleg w Kibo Safari Camp lub w podobnym.
Pobyt w Parku Narodowym Amboseli. Poranne oraz popołudniowe safari. w Parku Amboseli i obserwacja zwierząt, w tym także możliwość wypatrzenia wielu gatunków ptaków, spośród których do najczęściej spotykanych należy sekretarz. Lunch w formie pikniku. Po południu dalej będziemy obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno krajobrazów bezkresnych, afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęścia zaobserwujemy polujące drapieżniki. Nocleg w Kibo Safari Camp lub w podobnym.
Wczesna pobudka. Poranek w Afryce, gorąca kawa i herbata, widok na ośnieżony szczyt Kilimandżaro. Wyjazd na safari w Parku Narodowym Tsavo. Park ten zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki rozcinające tereny porośnięte lasem, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Spośród dzikich zwierząt, najliczniej można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu i gerenuki, impale, zebry, lwy i drobne ssaki, jak np. mangusta. Nocleg w Voi Wildlife Lodge lub w podobnym.
Po śniadaniu poranne safari w Parku Narodowym Tsavo East. Ostatnie chwile na spotkanie z dziką przyrodą. Następnie przejazd nad wybrzeże Oceanu Indyjskiego do Mombasy. Zakwaterowanie w hotelu nad białą, piaszczystą plażą. Wypoczynek, kąpiele słoneczne i morskie. Nocleg w Diani Reef Beach Resort lub w podobnym.
Wypoczynek nad błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego. W czasie pobytu w Mombasie, dla lubiących aktywny wypoczynek, możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych. Nocleg w Diani Reef Beach Resort lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy. Posiłki na pokładzie samolotów.

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

  • 1 maja – Święto Pracy
  • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
  • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
  • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
  • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

  • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
  • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
  • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Mniejsza ilość osób płacących może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.