6 dni SPITSBERGEN
SPITSBERGEN: wyspa na dachu świata – rejs arktyczny

Wycieczki na Spitsbergen

Spitsbergen: Svalbard i Longyearbyen - wycieczka

Spitsbergen wycieczki – SPITSBERGEN: wyspa na dachu świata – rejs arktyczny

Spitsbergen położony jest w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym i jest jednym z najdalej na północ zamieszkałych obszarów na świecie. Większą część jego powierzchni zajmują parki narodowe i rezerwaty przyrody, jednak nie znajdziemy tu ani jednego drzewa. Spitzbergen to największa wyspa Norwegii i co ciekawe, mieszka tu więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi!

Spitsbergen to wyspa wykuta przez wiatr, ocean, lód i śnieg. Nasza wyprawa to ekspedycja, w której rządzą żywioły. Doświadcz dnia polarnego, zobacz ogromne lodowce i przepłyń z Nami przez równoleżnik 80 ° N!

Statek został zbudowany dla floty Coastal Voyage i szeroko zmodernizowany dla ekskluzywnego żeglarstwa arktycznego. Dzisiaj zabiera wytrawnych podróżników na przygody na wodach wokół Spitsbergenu. MS Nordstjernen wyposażony jest w jadalnię i bar, kawiarnię, salon z panoramicznym widokiem i bibliotekę.  Wszystkie kajuty na statku wykończone są pięknie odrestaurowanym drewnem, które pamięta czasy pierwszych badaczy, którzy przemierzali Spitzbergen na pokładzie tego statku od 1956 roku. Nazwa jednostki po norwesku oznacza Gwiazdę Polarną.

Nasze wycieczki na Spitsbergen to propozycja dla prawdziwych, wytrawnych podróżników!

SPITSBERGEN wycieczki czekają na Ciebie!

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Było pięknie i zjawiskowo.  Absolutnie polecam wyprawy z nimi!”


Wybrałam się z Biurem Łachmański Travel na Spitsbergen i w 100% polecam! Zarówno program jak i organizacja na miejscu 1. klasa. Przewodnik miał dużą wiedzę na temat miejsc, w których byliśmy. A sam Svalbard to miejsce do którego każdy podróżnik powinien się wybrać choć raz w życiu! Było pięknie i zjawiskowo.
Dziękuję za cudowne wspomnienia. Absolutnie polecam wyprawy z nimi !

Ewelina / Grupa Spitsbergen 2018
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Spitsbergen, transfer do hotelu w Longyearbyen, kolacja i nocleg.
Zwiedzanie Svalbard. Jest to prawdziwa kraina lodu, ok 60% powierzchni wyspy pokrywa wieczna zmarzlina. Tego dnia odwiedzimy Svalbard Museum czyli Muzeum Arktyki oraz Instytut Polarny. Spacer po stolicy Spitsbergen – Longyearbyen. Zobaczymy m.in. malowniczo położony port oraz piękne, kolorowe, drewniane domki miejscowej ludności. Następnie zakwaterowanie w kabinach statku i rejs poprzez ściany ogromnych lodowców i strome klify do starej, rosyjskiej osady górniczej Barentsburg. Jeśli szczęście nam dopisze, na głębokich wodach oceanu zobaczymy foki, morsy i wieloryby. Miasto to dawno zostało już opuszczone, ale wciąż czuć tutaj ducha tego miejsca, a niezniszczony posąg Lenina ciągle przypomina o dawnej historii miasta.
Dalszy rejs przez lokalnie znany jako North West Corner, obszar bogaty w wyspy, fiordy i lodowe plaże. W Magdalenefjord odkryjemy dziedzictwo kulturowe tutejszych terenów: stację wielorybniczą z XVI wieku oraz cmentarz wielorybników. Zejście na ląd i wycieczka po tej wspaniałej arktycznej pustyni. W tym jakże pięknym miejscu, jeśli szczęście nam dopisze zobaczymy niedźwiedzie polarne, płetwale karłowate i foki.
Kontynuacja rejsu przez Kongsfjord – największy fiord na północno-zachodnim wybrzeżu Spitsbergenu. Wycieczka do dużego bocznego fiordu zwanego Krossfjord. Tutejszy krajobraz jest niezwykle zróżnicowany: od dużych równin tundrowych do alpejskich szczytów z dramatycznymi lodowcami spadającymi wprost do oceanu. Wewnętrzna część Krossfjordu – Lilliehöökfjorden, jest uderzająco piękna. Na końcu fiordu zobaczymy majestatyczny Kongsbreen czyli tzw. lodowiec króla z trzema charakterystycznymi nunatakami: Nora, Dana i Svea - nazwanymi na cześć trzech krajów skandynawskich. Następnie zatrzymamy się w miejscowości Ny-Ålesund położonej na równoleżniku 78 ° 55 'N. Jest to najdalej na świecie wysunięta na północ funkcjonująca jednostka osadnicza. Wcześniej wioska pełniła funkcję centrum wydobycia węgla, obecnie jest to zaawansowana stacja badawcza w dalekiej Arktyce.
Po śniadaniu czeka nas kolejna przygoda z niezwykłą, dziką i mroźną przyrodą. Rejs statkiem po fiordzie Isfjord. Isfjorden to najbardziej znany system fiordów na Svalbardzie, położony w centrum Spitsbergenu. Jedną z najbardziej zauważalnych gór w tym rejonie jest Alkhornet, gdzie w sezonie letnim gniazdują tysiące nurzyków polarnych. Po wyokrętowaniu w Longyearbyen transfer do hotelu. Następnie, dla chętnych wizyta w Svalbard Brewery – najbardziej na północ wysuniętym browarze świata! Piwo warzone w owym browarze zawiera 2000-letnią, lodowatą wodę z lodowca Boge na wyspie Svalbard. Wieczorem pożegnalna kolacja w hotelu i nocleg.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Polski.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

 

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Przekroczenie równoleżnika 80 ° N
  • Rejs łodzią do Magdalenefjord i Isfjorden
  • Zwiedzanie Longyearbyen – malowniczej stolicy Spitsbergen
  • Najbardziej na północ wysunięty browar świata!
  • Trekking w poszukiwaniu białych reniferów
  • Barentsburg – opuszane sowieckie miasto
  • Możliwość podziwiania niedźwiedzi polarnych, morsów, fok i wielorybów
  • Dzień polarny (24h na dobę możliwość podziwiania Svalbard!)
Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia.
Jest to ekspedycja, w której rządzą żywioły, a warunki pogodowe będą determinować nasz ostateczny harmonogram. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a kapitan zdecyduje o rejsach żaglowych podczas podróży.