5 dni NORWEGIA
NORWEGIA: rejs statkiem do Kirkenes i sylwester w lodowym hotelu

Zorza polarna – wycieczka Norwegia

NORWEGIA: rejs statkiem do Kirkenes i sylwester w lodowym hotelu

NORWEGIA: rejs statkiem do Kirkenes i sylwester w lodowym hotelu

ZORZA POLARNA, PSIE ZAPRZĘGI, SKUTERY ŚNIEŻNE I FIORDFY

Wycieczka do Norwegii: Wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy fiordów i zorzy polarnej! Wybierz się na safari w zaprzęgach psów husky i spróbuj dogonić zorzę! Sylwester w Norwegii czeka!

Wielu z nas chciałoby ujrzeć na własne oczy jedno z najbardziej zadziwiających zjawisk naturalnych: zorzę polarną. Magiczny, świetlny spektakl, pojawiający się na niebie w postaci różnobarwnej łuny, zapiera dech w piersiach wszystkim turystom. Ponadto widok zmieniającej barwy zorzy polarnej, która może być purpurowa, biała, ciemnoniebieska, zielona, żółta lub pomarańczowa, zapada w pamięć na zawsze. Transformacji ulegają nie tylko barwa, lecz także kształt zorzy, która raz potrafi przyjąć formę delikatnej poświaty, innym razem bardzo intensywnie przemieszcza się po niebie. Zachwyć się urokiem natury: wyprawa w poszukiwaniu zorzy polarnej może być początkiem wielkiej przygody z podróżami w najpiękniejsze rejony świata!

Tromso – Kirkenes: rejs statkiem MS Vesterålen

MS Vesterålen to statek pasażerski o wysokim standardzie. Zabiera on na swój pokład do 490 pasażerów. Statek został w pełni odnowiony w 2019 roku. Na pokładzie statku do dyspozycji gości: panoramiczny salon, kawiarnie, restaurację, sklep, sale wykładową, bar, salę fitness i windę.

Wszystkie kajuty na statku wyposażone są w radio, telefon, biurko i produkty do kąpieli.
Restauracja statku szczyci się autentycznymi norweskimi specjałami i międzynarodową kuchnią, oferuje obfite śniadania w formie bufetu i 4-daniowe obiadokolacje.

Bajkowa noc sylwestrowa – Kirkenes Snow Hotel

Obiekt Kirkenes Snowhotel usytuowany jest na dalekiej północy Norwegii, 10 km od miasta Kirkenes oraz 500 metrów od fiordu Bøkfjorden, i oferuje zakwaterowanie w niezwykłych lodowych apartamentach. Na miejscu znajduje się sauna i restauracja. Zimą na terenie obiektu działa ponadto przepiękny bar lodowy. Kirkenes Snow Hotel to idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej!

Naszym podróżnikom proponujemy dwa warianty zakwaterowania:

  1. Lodowe komnaty – śnieżne apartamenty urządzone są w arktycznym stylu. Ich wnętrza zdobią skomplikowane lodowe rzeźby. W apartamentach znajdują się termalne narzuty oraz ciepłe śpiwory. Apartamenty tego typu dostępne są tylko zimą. W lodowej komnacie panuje stała temperatura – 2/3 °C. Wspólne łazienki mieszczą się w pobliskim budynku. Nocleg w pokoju z lodu to doświadczenie godne największych miłośników przygód!
  2. Drewniane, prywatne, nowoczesne domki – ich wystrój inspirowany jest wnętrzami chat rybackich i łowieckich Lapończyków. W domkach znajdują się duże okna, z których roztacza się widok na góry – to idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Domki są wyposażone w klimatyzację, ogrzewanie podłogowe i ekskluzywną łazienkę.

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Doskonały program, profesjonalizm pilota”


Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę na północ Norwegii, z zorzą polarną i Sylwestrem.
Jesteśmy entuzjastami podróży. Nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług Państwa Biura, ale jesteśmy zachwyceni profesjonalizmem przygotowanego programu. Wielkie uznanie dla pilota – Pana Jacka Jakubowskiego, który jest fantastycznym opiekunem. Wielkie dla niego uznanie! To osoba niezwykle profesjonalna, z ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Podróżowanie z nim to niezwykła przyjemność. No i już nie wiem komu dziękować za najcudowniejszą zorzę polarną… Podobno była najbardziej niezwykła w ostatnim czasie. Picie sylwestrowego szampana z zorzą ponad głowami pozostanie w naszych sercach do końca życia…

Serdecznie pozdrawiamy,

Magda i Tomek / Grupa Norwegia 2017 – 2018

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Norwegii. Po przelocie do Tromso transfer do hotelu, spacer co centrum miasta i nocleg.
Po śniadaniu wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd kilkukilometrową, malowniczą trasą przez las (płatne dodatkowo – ok. 1950 NOK / os.). Spacer po Tromso, następnie czas na wielką przygodę – rejs statkiem do miejscowości Kirkenes, gdzie czeka nas bajkowa noc sylwestrowa w lodowym hotelu. Zakwaterowanie na statku. Po kolacji, daleko, na głębokiej wodzie, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas pierwsze polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Rejs statkiem do miejscowości Honningsvag na wyspie Mageroya. Po drodze będą towarzyszyć nam bajkowe norweskie fiordy. Krótka wizyta w Honningsvag, najdalej na północ położonym mieście w Norwegii. Następnie udamy się na przylądek Północny (cena wycieczki – ok. 170 EUR / os.). Nordkapp to cel wielu podróżników. Przylądek zawdzięcza swoją nazwę angielskiemu odkrywcy - Richardowi Chancellor, który w 1553 roku przepłynął obok niego podczas swoich poszukiwań morskiej drogi z Europy do Azji. Oprócz atrakcji typowo estetycznych (piękne widoki!), na Przylądku Północnym będziemy podziwiać także słynny globus z 1978 roku. Powrót na statek i dalszy rejs w kierunku Kirkenes. Po kolacji kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Tego dnia dopłyniemy do portu w Kirkenes – miasta położonego dalej na wschód niż Stambuł czy Sankt Petersburg! Przejazd do magicznego lodowego hotelu. Obiekt Kirkenes Snowhotel usytuowany jest na dalekiej północy Norwegii, 10 km od miasta Kirkenes oraz 500 metrów od fiordu Bøkfjorden, i oferuje zakwaterowanie w niezwykłych lodowych apartamentach. Śnieżne apartamenty urządzone są w arktycznym stylu. Ich wnętrza zdobią skomplikowane lodowe rzeźby. Zakwaterowanie w lodowym hotelu oraz wizyta na farmie reniferów. Następnie wybierzemy się na wyprawę skuterami śnieżnymi: przejazd malowniczą trasą liczącą ok. 10 km (płatne dodatkowo – ok. 1950 NOK / os.). Wieczorem uroczysta kolacja sylwestrowa w przepięknej restauracji lodowego hotelu Kirkenes Snow Hotel oraz pokaz sztucznych ogni. Daleko w głębi lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas niezwykle uroczyste, noworoczne polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

Opieka zdrowotna:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bieżące informacje nt. potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego. Więcej informacji nt. norweskiego systemu zdrowia, w tym adresów placówek medycznych, dostępnych jest na stronie Norweskiej Administracji ds. Zdrowia HELFO.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • 4 niezwykłe szanse by upolować zorzę polarną!
  • Urokliwe, magiczne Tromso
  • Wycieczka na malowniczy Przylądek Północny (Nordkapp)
  • Honningsvagnajdalej na północ położone miasto w Norwegii
  • Noc i kolacja sylwestrowa w magicznym lodowym hotelu
  • Safari w zaprzęgach psów husky
  • Wyprawa skuterami śnieżnymi w poszukiwaniu zorzy polarnej
Ze względu na specyfikę terminu (Sylwester) - termin zgłoszeń do 15.08.2021r.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.