7 dni ROSJA
ROSJA: Sylwester w prawdziwej wiosce Sámów

Sylwester w Rosji

Murmańsk i zorza polarna

Sylwester w Rosji – Zapraszamy na wyprawę do innego świata! 

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

Poznaj prawdziwe życie na dalekiej północy Rosji!

Prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna – Sylwester w Rosji czeka!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Murmańska, transfer do hotelu i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do wioski Lovozero i lunch. Następnie zostaniemy wyposażeni w ciepłe ubrania i buty, które są niezbędne do podróżowania na dalekiej północy. Około 2-godzinny, przejazd 2-osobowymi, drewnianymi saniami zaprzężonymi w skutery śnieżne do wioski Krasnoshchelye. Po drodze przemierzymy malownicze, dzikie tereny, przejdziemy przez zamarznięte jeziora i ośnieżone bagna. Wieś Krasnoshchelye to stara wioska ludu Komi, wioska ta niemal całkowicie odcięta jest od cywilizacji. Dostać się do niej można jedynie na dwa sposoby: latem za pomocą samolotu, a zimą za pomocą skuterów śnieżnych. Główną osobliwością wsi jest jej położenie - na lewym brzegu rzeki Ponoy w sosnowym lesie. Nie ma tutaj dróg i przedsiębiorstw przemysłowych. To prawdziwy raj na świeżym powietrzu! Zakwaterowanie w domu gościnny. Wieczorem pyszna kolacja składająca się z lokalnych potraw oraz możliwość wypoczynku w rosyjskiej bani. Po kolacji, daleko od rosyjskiej cywilizacji, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas pierwsze oczekiwanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Po śniadaniu czeka nas wycieczka po wiosce. Odwiedzimy centrum kulturalne wioski oraz lokalne muzeum To właśnie tutaj dowiemy się, jak prawdziwym „strażnikom tundry” żyje się na skrajnej północy i dlaczego ich serca wiecznie pozostają gorące i przyjazne. Podczas zwiedzania wioski odwiedzimy także bibliotekę wiejską i cerkiew. Obiad, następnie czas wolny na odpoczynek przed wieczorną uroczystością (możliwość odprężenia się w bani). Wieczorem czeka nas uroczysta kolacja sylwestrowa w tradycyjnym domu Saamów – namiocie lavvu. Obchody Nowego Roku na świeżym powietrzu przy ognisku. Jeśli szczęście nam dopisze – czeka nas najlepsza alternatywa dla hałaśliwych sztucznych ognia – prawdziwy dar w postaci kolorowej zorzy polarnej.
Świąteczny program na świeżym powietrzu. Po śniadaniu weźmiemy udział w obchodach pierwszego dnia Nowego Roku. Rano, z mieszkańcami wioski, będziemy uczestniczyć z w licznych zabawach i tańcach wokół tzw. „drzewa sylwestrowego”. Grupa folklorystyczna pokaże nam tradycyjne obrzędy i ceremonie związane z tym świętem. Następnie lunch – grillowane szaszłyki i tradycyjna rosyjska herbata prosto z samowara. Po południu sesja zdjęciowa w strojach ludowych, która pozostawi miłe wspomnienia z najbardziej radosnych wakacji w najzimniejszym i najbardziej niesamowitym miejscu na naszej planecie. Wieczorem kolacja i możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Po śniadaniu wizyta na farmie reniferów, możliwość poobcowania z tymi uroczymi zwierzętami oraz przejażdżka przez zamarznięte jeziora i ośnieżoną tundrę na saniach zaprzężonych w renifery. Następnie obiad i wycieczka do centrum etnograficznego gdzie poznamy historię i kulturę miejscowych ludów: Saamów i Komi oraz wizyta w centrum miejscowego rzemiosła. Po kolacji kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Po śniadaniu wykwaterowanie i około 2-godzinny przejazd 2-osobowymi, drewnianymi saniami zaprzężonymi w skutery śnieżne do wioski Lovozero. Następnie transfer do Murmańska, zakwaterowanie w hotelu i nocleg. Wieczorem kolejna możliwość „upolowania” zorzy polarnej.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

Opieka zdrowotna:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bieżące informacje nt. potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego. Więcej informacji nt. norweskiego systemu zdrowia, w tym adresów placówek medycznych, dostępnych jest na stronie Norweskiej Administracji ds. Zdrowia HELFO.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • 5 niezwykłych szans by upolować zorzę polarną!
  • Sylwester w prawdziwej wiosce Sámów
  • Tradycyjne obrzędy i ceremonie związane ze świętem Nowego Roku na dalekiej, rosyjskiej północny
  • Wizyta na farmie reniferów, możliwość poobcowania z tymi uroczymi zwierzętami oraz przejażdżka przez zamarznięte jeziora i ośnieżoną tundrę na saniach zaprzężonych w renifery.
  • Prawdziwe życie na dalekiej północy Rosji!
Ze względu na specyfikę terminu (Sylwester) - termin zgłoszeń do 20.09.2019r.

UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia.