Wycieczki do Tadżykistanu
Duszanbe i Pamir - wycieczka

Tadżykistan – Góry Pamir przez długi czas były znane jako „dach świata”, to region o zapierającej dech scenerii i miejsce współistnienia wielu kultur. Podążanie śladami starożytnych kupców, pielgrzymów i odkrywców, pozwoli nam poznać region w znacznym stopniu odizolowany od świata, gdzie w każdej z wiosek ludność posługuje się innym dialektem i pielęgnuje odrębne tradycje, kultywowane od pokoleń. Wycieczkę rozpoczniemy w stolicy Tadżykistanu – Duszanbe, następnie porzucimy nowoczesny świat i udamy się w drogę, pokonując trudne, górskie szlaki i przełęcze, w cieniu jednych z najwyższych pasm na naszej planecie. Zwiedzimy ruiny fortów, pamiętających czasy Jedwabnego Szlaku oraz kopalnie kamieni szlachetnych z czasów Marco Polo. Spędzając kilka nocy w lokalnych domostwach, pośród małych, lokalnych społeczności, przekonamy się co znaczy życie w trudnym, ale jednocześnie urzekającym otoczeniu, w kraju, który do niedawna wydawał się być ukryty przed światem. Jest to kraj strzelistych szczytów, rwących rzek i fascynujących ludzi.
Uzbekistan – w I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktirii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda) było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w.p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Ponadto Uzbekistan, to „Mezopotamia Azji Środkowej”, położony między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu. Obie wypływają z wysokich gór na granicy Chin, płyną przez Nizinę Turańską, zasilając swymi wodami niezliczone oazy. Wpadają do Jeziora Aralskiego, jednego z największych słonych jezior świata, należącego mniej więcej w połowie do Uzbekistanu.
Turkmenistan jest uznawany za jeden z najbardziej niezbadanych i fascynujących krajów Azji. Państwo to obejmuje pustynny region – Kara-kum, który przez wiele lat był polem ścierania się wielu kultur – począwszy od podbojów Aleksandra Wielkiego, przez wpływy arabskie i, w końcu, mongolsko-tatarskie. Na obszarze Turkmenistanu znajduje się wiele wykopalisk archeologicznych, w tym także wpisanych na listę UNESCO. W miastach lśnią szkła drapaczy chmur i złote kopuły pałaców, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Osobliwością jest Aszchabad – młode miasto, wyglądające dość ekscentrycznie na tle innych stolic Azji Centralnej. Miasto charakteryzuje się z jednej strony surrealizmem, z drugiej – przepychem. Słynie z licznych wieżowców z białego marmuru i faktu, że marmurowe są tam nawet krawężniki…
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Tadżykistanu i Turkmenistanu!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Duszanbe (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Tadżykistanu.
Dzień 2 Duszanbe (-/-/-)
Przylot do Duszanbe, transfer do hotelu, nocleg. Nocleg w Atlas Hotel***+ lub w podobnym.
Dzień 3 Duszanbe (S/-/-)
Po śniadaniu zwiedzanie nowoczesnego miasta Duszanbe, które zyskało na znaczeniu w czasach sowieckich, gdy stało się stolicą jednej z republik, otrzymało wówczas nazwę Stalinabad. Współczesna nazwa oznacza w języku tadżyckim „poniedziałek” i wywodzi się z faktu, że właśnie w tym dniu, w Duszanbe odbywał się targ, w czasach gdy miasto było jeszcze niewielką osadą. W programie zwiedzania: Park Rudake, Biblioteka Narodowa, Biały Dom i Izba parlamentu. Wizyta w Gurminj Muzeum oraz na azjatyckim bazarze. Nocleg w hotelu lub podobnym. Nocleg w Atlas Hotel***+ lub w podobnym.
Dzień 4 Dushanbe – Norak – Kalai Khum (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd na wschód w stronę Pamiru i Kalaikum. Rozciągające się w Tadżykistanie, Kirgistanie, Afganistanie i Chinach, Góry Pamir, zlokalizowane na skraju kilku najwyższych na świecie łańcuchów górskich: Himalajów, Hindukusz i Tien Szan, ze swoimi szczytami przekraczającymi 7000 m, są określane mianem „dachu świata”. Społeczności i wioski w rejonie Pamiru są wyizolowane i oddzielone od siebie dolinami. Ludność w poszczególnych wioskach posługuje się odrębnymi dialektami – nawet jeśli wioski te egzystują w niewielkiej odległości od siebie. Jest to efekt rywalizacji pomiędzy Rosją i Wielką Brytanią, która miała miejsce w XIX w. Będziemy podróżować w pięknej scenerii, mijając ciekawe wioski. Okolica ta jest nieco bardziej konserwatywna – będziemy widzieć mężczyzn z brodami i kobiety, noszące tradycyjne stroje. Wzdłuż drogi zauważymy także liczne relikty tadżyckiej wojny domowej w latach 1992-96, jak czołgi i uzbrojone pojazdy – tkwiące dalej w miejscach, gdzie zostały pozostawione. Zatrzymamy się także zbiornik wodny Norak, który nazywany się Morzem Tadżyckim. Nocleg w Karon Palace Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 5 Kalaikum – Khorog (S/-/-)
Z Kalaikhumb wyruszymy do Khorog, podróżując wzdłuż rzeki Piandż, przy granicy z Afganistanem. Po dotarciu do autonomicznego regionu Gorno-Badakshan, zakwaterowanie. Jest to część kraju funkcjonująca pod restrykcją. Nocleg w hotelu Lal Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 6 Khorog – Langar (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd wzdłuż Doliny Wakhan. Zwiedzanie fortecy Khahkha wzniesionej na naturalnie uformowanej platformie skalnej, pamiętającej czasy epoki Kushan z III w. Zwiedzimy także fort Yamchun. Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 7 Langar – Bulung kul (S/-/-)
Tego dnia będzie okazja, by podziwiać niezwykły krajobraz okolicy. Udamy się nad niebieskie jezioro Bulung-kul, pokonując przełęcz Kargushi (4344 m.n.p.m.). Pozostawimy zieloną Dolinę Wakhan i wkroczmy na obszary skaliste, dość dramatycznymi krajobrazami. Będzie to odcinek Autostrady Pamirskiej, z Khorog do Osh, ukończony w 1931r. na wysoko zawieszonym płaskowyżu. Nocleg w lokalnym domu gościnnym.
Dzień 8 Khorog – Kalai Khum (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd do Kalai Khum. Obszar ten składa się z wysokich Gór Skalistych o wysokości ponad 6 000 m n.p.m. Przejeżdżając przez Pamir, będziemy mieli rzadką okazję nie tylko podziwiać piękno dziewiczej przyrody, ale także dowiedzieć się więcej o etnografii, historii i życiu codziennym mieszkańców. Nocleg w Karon Palace Hotel**** lub w podobnym.
Dzień 9 Kalai Khum – Khoburubot – Duszanbe (S/-/-)
Rano pojedziemy górską drogą do Duszanbe. Przejedziemy przez wysoką przełęcz Khoburubot (3 252 m n.p.m.) zwaną Zachodnim Traktem Pamirskim. Droga będzie prowadzić przez najbardziej malowniczą w Tadżykistanie dolinę rzeczną i niesamowite wąwozy. Nocleg w Atlas Hotel***+ lub w podobnym.
Dzień 10 Dushanbe – Samarkanda (S/-/-)
Po śniadaniu całodzienny przejazd do Samarkandy w Uzbekistanie. Nocleg w Samarkandzie w hotelu Hotel Diyora**** lub w podobnym.
Dzień 11 Samarkanda (S/-/-)
Zwiedzanie Samarkandy, legendarnej oazy na brzegu Pustyni Kyzył Kum. Samarkanda istnieje od VI w. p.n.e. Tamerlan zrobił z niej swoja stolicę i sprowadził najlepszych architektów, budowniczych i artystów, aby ją upiększyć. Odwiedzimy najwybitniejsze zabytki, takie jak plac Registan, Shakhi-Zindeh, Mauzoleum Guri Emir i Meczet Bibi Khanum. Meczet Bibi Khanum został zbudowany przez Tamerlana jako największy w świecie islamu i poświęcony pamięci jego ulubionej żonie. Budowę meczetu rozpoczęto w 1399 roku, zaraz po zwycięstwie Timura w Indiach. Budowę głównej części meczetu ukończono pięć lat później, w 1404 roku. Nocleg w Samarkandzie w hotelu Hotel Diyora**** lub w podobnym.
Dzień 12 Samarkanda – Buchara (S/-/-)
Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie. Buchara, dawna stolica potężnego niegdyś Emiratu Buchary, z ponad 140 zabytkami architektury jest „miastem-muzeum”, którego historia sięga 2300 lat. Miasto było niegdyś wielkim centrum handlowym na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Nocleg w hotelu Omar Khayam**** lub w podobnym.
Dzień 13 Buchara (S/-/-)
Zwiedzanie najbardziej starożytnego miasta Azji Środkowej. Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – „Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla „niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią. Spacer przez bazary przypraw, wąskie uliczki do zespołu Kalon z XII w., w skład którego wchodzą meczet Kalon i minaret oraz Mir-i-Arab Madrassah. Położona w pobliżu Meczetu Kalon Cytadela Ark, to oryginalna twierdza Buchary, której powstanie prawdopodobnie sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Obecny jej kształt został odbudowany w tym samym miejscu i zachował w sobie formę, cel i funkcję pierwszej Cytadeli Ark. Wizyta w Ismael Samani Mauzoleum, z X wieku – miejscu spoczynku Ismael Samani, założyciela perskiej dynastii Samanidów. Mauzoleum zbudowane jest z cegły w szesnastu różnych stylach. Buchara, to także fantastyczne miejsce na zakupy pamiątek rzemiosła, tkaczy, rzeźbiarzy, hafciarek, złota, jedwabiu i twórców biżuterii. Nocleg w hotelu Omar Khayam**** lub w podobnym.
Dzień 14 Buchara – granica Farab – Mary (S/-/-)
Śniadanie w hotelu. Przejazd do granicy z Turkmenistanem, przekroczenie granicy. Spotkanie na granicy z miejscowym przewodnikiem i przejazd do miasta Mery. Zwiedzanie antycznego Merv (UNESCO), złożonego z kilku miast następujących po sobie jako kolejne stolice słynnej oazy. Antyczne Merv jest jedynym tego rodzaju miejscem w Centralnej Azji. Nazywane “Perłą Wschodu”, jest zarazem jednym z najstarszych, zamieszkanych miast w Centralnej Azji. Na przestrzeni wieków było wielokrotnie rozbudowywane. Merv składa się z co najmniej pięciu miast, z różnych okresów – jedno zbudowane obok drugiego. Mauzoleum Sułtana Sanjara imponuje rozmiarem I solidnością. Nocleg w hotelu Hotel Mary**** lub w podobnym.
Dzień 15 Mary – Margusz – Mary (S/-/-)
Przejazd do Margusz (inaczej: Margiana – obydwie nazwy odnoszą się do tego samego miejsca i wywodzą się od rzeki Murgab, której życiodajne wody dały początek państwu i społeczeństwu zamieszkującemu ten obszar). Dziś Margiana jest uznawana za jedno z najwcześniejszych wschodnich centrów cywilizacji, którego korzenie, jak uważają naukowcy, kształtowały podstawę także i współczesnej kultury turkmeńskiej. Pierwsze rolnicze osady pojawiły się w delcie rzeki Murgab 3000 lat p.n.e. Żyzne muły pochodzące z gór, zasobność wody i umiarkowany klimat – stworzyły dogodne warunki do upraw i tym samym rozwoju ekonomicznego. Nocleg w hotelu Hotel Mary**** lub w podobnym.
Dzień 16 Mary – Abiverd – Aszchabad (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd w kierunku Aszchabadu. Po drodze przejazd do Abiverd, jednego z ważniejszych miast położonych na Jedwabnym Szlaku, gdzie zobaczymy stanowisko archeologiczne z II wieku p.n.e. Po południu zwiedzanie Aszchabadu, miasta nazywanego “miastem miłości”, stolicy Turkmenistanu, starożytnego państwa z kilkutysięczną historią. Miasto jest otoczone przez pustynię Kara-Kum i góry Kopet Dag. Aszchabad jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji oraz, z uwagi na gościnność ludzi, także jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia. W programie: Park Niepodległości z Pomnikiem Niepodległości oraz meczet Ertogrul Ghazi. Nocleg w hotelu Ak Altyn Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 17 Aszchabad – Kow-Ata – Nokhur – Aszchabad (S/-/-)
Po śniadaniu pojedziemy do Kov Ata (podziemne jezioro), mieszczącego się w największej jaskini gór Kopetdag. Woda w jeziorze jest ciepła przez cały rok. Przejazd do Nohur, gdzie w górskiej dolinie przetrwała kultura lokalnej społeczności. Powrót do Aszchabadu. Nocleg w hotelu Ak Altyn Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 18 Aszchabad – Darwaza (S/-/-)
Przejazd do Darwaza, gdzie zobaczymy dwa bulgoczące kratery – jeden z wodą, a drugi z błotem. Przejście w pobliże ognistego krateru. Po zachodzie słońca krater ten zamienia się w coś, co można by nazwać “bramą do piekła”, “świątynią ognia” lub innymi misternymi określeniami, nawiązującymi do ognia. Nocleg w namiotach.
Dzień 19 Darwaza – Kone Urgench – Aszchabad (S/-/-)
Przejazd do Kune-Urgench (UNESCO), niegdyś znakomitej stolicy średniowiecznego Imperium Khorezm-szah, największego islamskiego imperium z przełomu XII/XIII w. Będzie okazja by przyjrzeć się niesamowitym zabytkom średniowiecznego Chorezmu. Przelot do Aszchabadu. Nocleg w hotelu Ak Altyn Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 20 Aszchabad – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
Informacje
Tadżykistan
Stolica: Duszanbe
Największe miasta: Duszanbe, Chodżent, Kulab, Kurgonteppa, Istarawszan, Tursunzoda, Konibodom, Pandżakent
Język urzędowy: tadżycki
Waluta: somoni (TJS)
Ludność: 7.800.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)
Podział administracyjny: Tadżykistan jest podzielony na 3 obwody administracyjne (wilajety) oraz jeden okręg autonomiczny. Stolica państwa Duszanbe posiada specjalne uprawnienia obwodu.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać przed wylotem w Ambasadzie Tadżykistanu w Berlinie lub Moskwie. Możliwe jest także otrzymanie wizy turystycznej na lotniskach: w Duszanbe, Chudżand i Kulob, po przylocie. Wizę otrzymuje się na podstawie zaproszenia licencjonowanej tadżyckiej organizacji turystycznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tadżykistanu.
Przepisy celne:
Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.
Zakazane jest wwożenie jakichkolwiek materiałów, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane (pornografia, materiały wrogie państwu tadżyckiemu). Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogłyby wyniknąć wątpliwości u celników tadżyckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenie wydawane przez sklepy z pamiątkami rękodzielniczymi. Wwożąc sumy pieniędzy przekraczające 2.000 USD należy je zadeklarować w deklaracji celnej, najlepiej jednak zadeklarować wszelkie wwożone pieniądze.
Opieka zdrowotna:
Państwowa opieka medyczna jest na niskim poziomie. Wizyta u lekarza kosztuje od 30 USD, doba w szpitalu – ok. 100 USD. Istnieje duże ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, tężcem, durem brzusznym. Warto zasięgnąć porady, jakie szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej są aktualnie zalecane. Istnieje niebezpieczeństwo wścieklizny. W Tadżykistanie rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Warunki sanitarne nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom, odradza się spożywanie posiłków na bazarach, przydrożnych barach i tzw. czajchanach. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty spożywcze należy bardzo dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia, nie zaleca się kupowania miejscowego alkoholu niewiadomego pochodzenia (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu – zaleca się jednak pić wodę mineralną oryginalnie butelkowaną. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe. Zaleca się przyjmowanie preparatów probiotycznych przez ok. 2 tygodnie przed przyjazdem do Tadżykistanu oraz zabranie w podróż odpowiednich preparatów przeciwbiegunkowych. Radzimy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne do niezbędnego minimum.
Religia i obyczaje:
Tadżykistan jest krajem muzułmańskim, kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych (meczety, cerkwie, synagogi) należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Tadżycy są bardzo gościnni i uprzejmi dla obcokrajowców.
Komunikacja:
Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą ze względu na nieoświetlone pojazdy i pieszych oraz fatalny stan dróg. Infrastruktura turystyczna jest zdecydowanie niewystarczająca. Istnieją ograniczenia ruchu osobowego na terenach graniczących z Afganistanem oraz w całym GBAO – wymagane są bezwzględnie specjalne zezwolenia. Zezwolenie załatwia zapraszająca licencjonowana organizacja turystyczna. Zezwolenie można uzyskać podczas otrzymywania wizy w Ambasadzie Tadżykistanu, wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek. Planowanie podróży poza głównymi drogami i dużymi miastami należy poprzedzić odpowiednim rozpoznaniem w zakresie bezpieczeństwa i sytuacji społecznej (zamieszki). Planując pobyt w rejonach graniczących z Afganistanem i GBAO należy zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na częste kontrole milicji i wojska ze względu na niestabilną sytuację i kwestie związane z przemytem narkotyków. Należy liczyć się z tym, że podczas różnych kontaktów z przedstawicielami władzy (szczególnie patroli milicji) spotkamy się z sugestią łapówki.
Tadżykistan w ostatnim czasie wiele czyni dla rozwoju turystyki. Mimo to, wybierając się do Tadżykistanu należy być przygotowanym na trudne warunki życia, zamieszkania i pobytu (oprócz stolicy kraju Duszanbe i miasta Chudżand). W stolicy GBAO, Chorogu, znajduje się turystyczne centrum informacyjne (strona internetowa: www.pecta.tj), na której można uzyskać wiele przydatnych informacji dla turysty zagranicznego oraz wykaz organizacji turystycznych organizujących pobyty w Pamirze. Wyruszając z baz turystycznych w góry, należy obowiązkowo zgłosić swoje wyjście w bazie lub w najbliższym posterunku milicji lub posterunku Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Klimat:
Tadżykistan leży na pograniczu stref klimatu umiarkowanego, który obejmuje północną część kraju i klimatu podzwrotnikowego obejmującego południe kraju. Obie strefy klimatyczne w tym regionie cechują się wybitnym kontynentalizmem. Klimat kraju odznacza się dużymi dobowymi i sezonowymi wahaniami temperatur. Kolejną jego cechą, warunkowaną kontynentalizmem, jest niska wilgotność względna powietrza i opady.
Temperatury w Tadżykistanie są skrajne, a do owej skrajności przyczynia się także rzeźba terenu. Zimą średnie wartości termiczne wynoszą od -2 do 2°C. Temperatury obniżają się wraz ze wzrostem wysokości, gdzie średnie wartości wynoszą -20°C. Najzimniej jest w Pamirze, gdzie występują silne mrozy z absolutnym minimum dochodzącym nawet do -63°C. Latem, w dolinach jest gorąco, gdzie wartości termiczne wynoszą od 30 do 35°C, maksymalnie do 48°C.
Opady są generalnie niskie. Południowe stoki grzbietów Hisaro-Ałaju i północno-zachodnie stoki Pamiru są zwrócone ku wilgotnym masom powietrza, toteż wartości opadowe dochodzą tam do 1600 mm. Tereny najniżej położone są bardzo suche, gdzie rocznie spada 150-250 mm deszczu. We wschodnim Pamirze jest bardzo sucho i średnie wartości opadowe wynoszą zaledwie 60-80 mm rocznie.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Tadżykistanu.
Obywatele RP, podróżując do tego kaju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Taszkencie (Uzbekistan).
Ambasada RP w Taszkencie
Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent
E-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: (+998 71) 120 86 50
Turkmenistan
Stolica: Aszchabad
Największe miasta: Aszchabad, Turkmenabat, Daszoguz, Mary, Balkanabat, Bayramaly, Serdar, Tedżen, Turkmenbaszy
Język urzędowy: turkmeński
Waluta: manat turkmeński (TMM)
Ludność: 5.180.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)
Podział administracyjny: Terytorium Turkmenistanu podzielone jest na 5 wilajetów (welayat, l.mn. welayatlar) i jedno miasto wydzielone – Aszchabad.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami.
Religia i obyczaje:
Turkmenistan zamieszkują przede wszystkim wyznawcy islamu sunnickiego (93% – głównie Turkmeni, Uzbecy, Persowie); istnieje mniejszość prawosławna (5,3% – głównie Rosjanie). Osoby bezwyznaniowe i wyznawcy innych religii stanowią pozostałe 1,7% społeczeństwa.
Komunikacja:
Cudzoziemcy mogą się zatrzymywać tylko w hotelach. Tereny wojskowe i przygraniczne są objęte ograniczeniami ruchu osobowego. Wjazd na te tereny wymaga przedstawienia specjalnych pozwoleń wydawanych przez Urząd Migracyjny, o które należy wystąpić za pośrednictwem firmy turystycznej. Oczekiwanie na wydanie zgody trwa ok. 10-14 dni. Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki: Koytendag, Magdanly, Koneurgench, Serhetabat. W przypadku wykupienia wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne pozwolenie na pobyt w miejscach, do których wymagana jest przepustka, a do których zamierzają udać się podróżni, jest automatycznie włączane do zaproszenia i nie ma potrzeby ubiegania się o nie oddzielnie.
Klimat:
Klimat Turkmenistanu jest skrajnie kontynentalny, za wyjątkiem obszarów przybrzeżnych Morza Kaspijskiego oraz gór. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 12 °C do 17 °C na północy kraju i od 15 °C do 18 °C na południowym wschodzie. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą od –6 °C na północnym wschodzie do +4 °C w południowo-wschodniej części i +5 °C na krańcach zachodnich. Średnia temperatura w najgorętszym miesiącu (lipcu) wynosi od 27 °C do 30 °C. Najwyższe temperatury notowane są w środkowej i południowo-wschodniej części Kara-kum, gdzie osiągają wartości od 48 °C do 50 °C. Najwyższe opady występują w górach i na pogórzu – średnio do 400 mm, a najniższe w Kara-Bogaz – Gol Bay, średnio 95 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Turkmenistanu.
Obywatele RP, podróżując do tego kaju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Baku (Azerbejdżan).
Ambasada RP w Baku
Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)
E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +994 (12) 492 01 14
Terminy i ceny
07.07 – 26.07.2023 r.3999 USD + przelot
Cena obejmuje
- przelot na trasie Dashoguz – Ashgabat
- noclegi w pokojach 2-osobowych:
- 15 noclegów w hotelach 3/4* wg lokalnej kategorii (pokoje z łazienkami),
- 02 noclegi w lokalnych domach gościnnych (guesthouse – łazienka na korytarzu)
- 01 nocleg w namiocie (bez łazienki) - wyżywienie wg programu (17 śniadań),
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- transport samochodem 4 x 4 tam gdzie jest o konieczne,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- 1 butelkę wody mineralnej na każdy dzień zwiedzania,
- zaproszenie ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania,
- opiekę polskojęzycznego pilota/tłumacza
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł w SIGNAL IDUNA.
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa/Duszanbe, Aszchabad/Warszawa (ok. 5000 PLN)
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych, napiwków, wydatków osobistych wizy do Tadżykistanu ok. 70 USDwizy do Turkmenistanu ok. 35 USD
- opłaty za wjazd w rejon Pamiru – 30 USD/os
- składki na TFG i TFP: 26 zł/os
Wizy
TURKMENISTAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.
UZBEKISTAN – Wiza nie jest wymagana. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.
TADŻYKISTAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tadżykistanu.
Atrakcje
- Duszanbe – nowoczesna stolica; dawny sowiecki Stalinabad
- Druga najwyżej położona na świecie trasa samochodowa, „dach świata” i ucieczka od cywilizacji
- Wspaniałe, zapierające dech, wysokogórskie krajobrazy Pamiru
- Aszchabad – surrealistyczna stolica Turkmenistanu, wzniesiona z białego marmuru
- Pustynia Kara-kum i płonące kratery Darwaza
- Kov Ata – podziemne jezioro w górach Kopetdag
- Mary – ruiny starożytnego miasta Merv (UNESCO)
- Samarkanda
- Buchara
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.Warto sprawdzić

IRAN : perła orientu

KIRGISTAN – wyprawa w nieznane
