Tadżykistan – Góry Pamir przez długi czas były znane jako „dach świata”, to region o zapierającej dech scenerii i miejsce współistnienia wielu kultur. Podążanie śladami starożytnych kupców, pielgrzymów i odkrywców, pozwoli nam poznać region w znacznym stopniu odizolowany od świata, gdzie w każdej z wiosek ludność posługuje się innym dialektem i pielęgnuje odrębne tradycje, kultywowane od pokoleń. Wycieczkę rozpoczniemy w stolicy Tadżykistanu – Duszanbe, następnie porzucimy nowoczesny świat i udamy się w drogę, pokonując trudne, górskie szlaki i przełęcze, w cieniu jednych z najwyższych pasm na naszej planecie. Zwiedzimy ruiny fortów, pamiętających czasy Jedwabnego Szlaku oraz kopalnie kamieni szlachetnych z czasów Marco Polo. Spędzając kilka nocy w lokalnych domostwach, pośród małych, lokalnych społeczności, przekonamy się co znaczy życie w trudnym, ale jednocześnie urzekającym otoczeniu, w kraju, który do niedawna wydawał się być ukryty przed światem. Jest to kraj strzelistych szczytów, rwących rzek i fascynujących ludzi.

Uzbekistan – w I tysiącleciu p.n.e. terytorium dzisiejszego Uzbekistanu znajdowało się w obrębie starożytnych królestw Baktirii i Sogdiany (znajdujące się w Uzbekistanie miasto Samarkanda) było niegdyś centrum tego ostatniego). Od VI w.p.n.e. rządzili tutaj przedstawiciele perskiej dynastii Achemenidów. Obszar ten został następnie podbity przez Aleksandra Macedońskiego a po jego śmierci rządzili tu Seleukidzi. Ponadto Uzbekistan, to „Mezopotamia Azji Środkowej”, położony między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu. Obie wypływają z wysokich gór na granicy Chin, płyną przez Nizinę Turańską, zasilając swymi wodami niezliczone oazy. Wpadają do Jeziora Aralskiego, jednego z największych słonych jezior świata, należącego mniej więcej w połowie do Uzbekistanu.

Turkmenistan jest uznawany za jeden z najbardziej niezbadanych i fascynujących krajów Azji. Państwo to obejmuje pustynny region – Kara-kum, który przez wiele lat był polem ścierania się wielu kultur – począwszy od podbojów Aleksandra Wielkiego, przez wpływy arabskie i, w końcu, mongolsko-tatarskie. Na obszarze Turkmenistanu znajduje się wiele wykopalisk archeologicznych, w tym także wpisanych na listę UNESCO. W miastach lśnią szkła drapaczy chmur i złote kopuły pałaców, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Osobliwością jest Aszchabad – młode miasto, wyglądające dość ekscentrycznie na tle innych stolic Azji Centralnej. Miasto charakteryzuje się z jednej strony surrealizmem, z drugiej – przepychem. Słynie z licznych wieżowców z białego marmuru i faktu, że marmurowe są tam nawet krawężniki…

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Tadżykistanu i Turkmenistanu!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!