21 dni AZJA ŚRODKOWA - 5 KRAJÓW
AZJA ŚRODKOWA: Turkmenistan – Uzbekistan – Tadżikistan – Kirigistan – Kazachstan

Wycieczki do Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Kazachstanu

Turkmenistan – Uzbekistan – Tadżykistan – Kirgistan – Kazachstan - wycieczka

Turkmenistan – Uzbekistan – Tadżykistan – Kirgistan – Kazachstan

Odwiedź Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Kazachstan – to wszystko podczas jednej, niezapomnianej wyprawy!

Wycieczki do Azji Środkowej to wyprawa która z pewnością zachwyci każdego. Przygoda wzywa! Turkmenistan – Uzbekistan – Tadżykistan – Kirgistan – Kazachstan wycieczka czeka!

Turkmenistan jest uznawany za jeden z najbardziej niezbadanych i fascynujących krajów Azji. To właśnie tutaj, znajduje się wiele wykopalisk archeologicznych, w tym także wpisanych na listę UNESCO. W miastach lśnią szkła drapaczy chmur i złote kopuły pałaców, rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Uzbekistan – co ciekawe, nazwa kraju pochodzi od chana Uzbeka, jednego z przywódców Złotej Ordy, mongolskiej armii. Armia ta przemierzywszy w XIII w. środkową Azję i wschodnią Europę, założyła tu swoje państwo. Ze względu na położenie między dwoma wielkimi rzekami, Syr-darią na północy i Amu-darią na południu, Uzbekistan to „Mezopotamia Azji Środkowej”.

Tadżykistan – Góry Pamir przez długi czas były znane jako „dach świata”, ponieważ jest to region o zapierającej dech scenerii i miejsce współistnienia wielu kultur. Podążanie śladami starożytnych kupców, pielgrzymów i odkrywców, pozwoli nam poznać region w znacznym stopniu odizolowany od świata, gdzie w każdej z wiosek ludność posługuje się innym dialektem i pielęgnuje odrębne tradycje, kultywowane od pokoleń.

Kirgistan – to mała republika wysoko w górach, kraj pełen tajemnic, w którym mieszają się ze sobą legendy i historia. Prawdziwym skarbem kraju są jego mieszkańcy, ponieważ Kirgizi są niezwykle przyjaźni i wszystkich witają z otwartymi ramionami.

Kazachstan – to kraj Kazachów, którzy nazywają siebie „wolnymi ludźmi”. Historia tego rejonu, znajdujących się tutaj niegdyś państw sięga I tysiąclecia p.n.e. Kraj ten, często kojarzony z przymusowymi przesiedleniami Polaków, warto zobaczyć, tak ze względu na zachwycającą, niezniszczoną jeszcze przyrodę, jak i wspaniałe zabytki różnych kultur.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Kirgistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasze wycieczki do Azji Środkowej to z pewnością propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! Zapraszamy serdecznie!

Wylot z Warszawy, przelot do Turkmenistanu.
Przylot do Aszchabadu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzimy jedną z największych atrakcji Turkmenistanu – antyczną Nisę, która była niegdyś stolicą Wielkiego Królestwa Partów, istniejącego 2300 lat temu. Osada nie była typową fortecą, ale luksusowym centrum starożytnych cywilizacji. Partowie odparli wojska Aleksandra i przetrwali, z następującymi po sobie dynastiami w Nisa, aż do mongolskiego oblężenia w XIII w. Powrót do Aszchabadu i zwiedzanie miasta nazywanego “miastem miłości”, stolicy Turkmenistanu, starożytnego państwa z kilkutysięczną historią. Miasto jest otoczone przez pustynię Kara-Kum i góry Kopet Dag. Aszchabad jest jedną z najnowocześniejszych stolic w Centralnej Azji oraz, z uwagi na gościnność ludzi, także jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia. W programie: Park Niepodległości z Pomnikiem Niepodległości, Plac Neutralności z Łukiem Neutralności, zwieńczonym pozłacaną statuą pierwszego prezydenta Turkmenistanu, Narodowe Muzeum Historii i Etnografii, którego zbiory obejmują ponad 327 tys. artefaktów pochodzących z różnych okresów historycznych Turkmenistanu. Zobaczymy kompleks największego meczetu w Turkmenistanie i rodzinne mauzoleum pierwszego prezydenta w wiosce Gypjak. Nocleg w Aszchabadzie.
Wyjazd do Anau, miasta zamieszkałego już w epoce brązu, którego największy rozkwit przypadł na czasy dynastii Partów i Timurydów. Zobaczymy ruiny twierdzy oraz portal Meczetu Saida Dżemaliddina z 1456 roku. Przejazd do Darwaza, gdzie po zachodzie słońca krater zamienia się w coś, co można by nazwać “bramą do piekła”, “świątynią ognia” lub innymi misternymi określeniami, nawiązującymi do ognia. Kolacja. Nocleg w namiotach.
Przejazd do Kune-Urgench (UNESCO), niegdyś znakomitej stolicy średniowiecznego Imperium Khorezm-szah, największego islamskiego imperium z przełomu XII/XIII w. Będzie okazja by przyjrzeć się niesamowitym zabytkom średniowiecznego Chorezmu. Zwiedzimy XIV-wieczne mauzoleum Turabek Hanum, jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury z tego okresu, minaret Kutlug Timur, będący dawniej najwyższym minaretem w Centralnej Azji, mauzoleum Sułtana Tekesh, będące pięknym XII-wiecznym mauzoleum z jednym z najwcześniejszych portali na Wschodzie i unikalną, stożkową kopułą, kopiec Kyrk-Mollah, słynną akademię nauk al-Mamun's; mauzoleum Il-Arslana, stanowiące pierwowzór khorezmiańskich mauzoleów z piramidalną kopułą. Przejazd do do granicy z Uzbekistanem. Po załatwieniu formalności wizowych, przejazd do Chiwy w Uzbekistanie. Nocleg w Chiwa.
Po śniadaniu zwiedzanie Chiwy. Legenda głosi że oaza Chiwa na starożytnym Jedwabnym Szlaku powstała w miejscu gdzie Sem, syn Noego, odkrył wodę na pustyni, a miasto wzięło swoja nazwę od okrzyku Sema “Hey va”. Zwiedzanie miasta: Meczet Dzhuma z IX wieku z niezwykłym drewnianym sklepieniem oraz ze 115 rzeźbionymi drewnianymi kolumnami, stwarzającymi wrażenie lasu. Chan miał kilka rezydencji, ale Kunya Ark (Stara Forteca) sięga V wieku naszej ery. Widok z wieży strażniczej zapiera dech w piersi – na cały mistrzowski zespół architektoniczny. W programie również medresa Mohammed-Amin-Khan, minaret Islam Khodja, kompleks Palvan-Kari, kompleks Abd Al Bobo, medresa Rafałek, medresa Amir-Tur oraz mauzoleum Sho-I-Kalandar Bobo. Nocleg w Chiwa.
Długa jazda (450 km) przez pustynie Kyzył Kum (Czerwoną Pustynię) do magicznego miasta Buchara. Jest to ta sama trasa którą przemierzały obładowane karawany wielbłądów, narażone na plądrowanie przez bandytów. Oczom ukazywać się będą piaszczyste wydmy, kolczaste zarośla i odległe pasma górskie. Przystanek w drodze, gdzie będzie można przyjrzeć się rzece Amu Daria, która stanowi naturalną granicę Uzbekistanu i Turkmenistanu. Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie. Buchara, dawna stolica potężnego niegdyś Emiratu Buchary, z ponad 140 zabytkami architektury jest "miastem-muzeum", którego historia sięga 2300.lat. Miasto było niegdyś wielkim centrum handlowym na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Nocleg w Bucharze.
Zwiedzanie najbardziej starożytnego miasta Azji Środkowej. Buchara jest miastem jak z opowieści Szecherezady. W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – "Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla "niewiernych” był zabroniony i karany śmiercią. Wizyta w pobliskiej Kukeldash Madrassah - największej szkole koranicznej w Azji Środkowej. Spacer przez bazary przypraw, wąskie uliczki do zespołu Kalon z XII w., w skład którego wchodzą meczet Kalon i minaret oraz Mir-i-Arab Madrassah. Położona w pobliżu Meczetu Kalon Cytadela Ark, to oryginalna twierdza Buchary, której powstanie prawdopodobnie sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Obecny jej kształt został odbudowany w tym samym miejscu i zachował w sobie formę, cel i funkcję pierwszej Cytadeli Ark. Wizyta w Ismael Samani Mauzoleum, z X wieku – miejscu spoczynku Ismael Samani, założyciela perskiej dynastii Samanidów. Mauzoleum zbudowane jest z cegły w szesnastu różnych stylach. Buchara, to także fantastyczne miejsce na zakupy pamiątek rzemiosła, tkaczy, rzeźbiarzy, hafciarek, złota, jedwabiu i twórców biżuterii. Nocleg w Bucharze.
Wyjazd w kierunku Samarkandy. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Gijduvan, gdzie odwiedzimy słynne prywatne warsztaty garncarskie. Wizytowali to miejsce m.in. Hillary Clinton, książę Karol. Tam będziemy mieli okazję poznać historię ceramiki uzbeckiej. Nocleg w Samarkandzie.
Zwiedzanie Samarkandy, legendarnej oazy na brzegu Pustyni Kyzył Kum. Samarkanda istnieje od VI w.p.n.e. Tamerlan zrobił z niej swoja stolicę i sprowadził najlepszych architektów, budowniczych i artystów, aby ją upiększyć. W programie m.in.: Registan, uważany w Azji Środkowej za najszlachetniejszy plac, obserwatorium Ulug Bek króla-astronoma, który zafascynowany gwiazdami i kosmosem zbudował jedno z najwspanialszych obserwatoriów w starożytnym świecie. Był on autorem wysoko cenionego dzieła, zatytułowanego "Nowe tablice gwiezdne". Dzieło to zawiera między innymi tablice astronomiczne, zawierające położenie ponad tysiąca gwiazd. Ponoć europejscy uczeni stwierdzili, że przyrządy stosowane w obserwatorium Uług Beg'a były najdokładniejsze na całym świecie do czasu wynalezienia teleskopu. Tablice opracowane przez Uług Bega były tak dokładne, że zostały przetłumaczone przez uniwersytet w Oxfordzie w XVII wieku i były używane jeszcze przez długi okres czasu. Wizyta w Meczecie Bibi Khanum, zbudowanym przez Tamerlana jako największy w świecie islamu i poświęcony pamięci jego ulubionej żony. Budowę meczetu rozpoczęto w 1399 roku, zaraz po zwycięstwie Timura w Indiach. Budowę głównej części meczetu ukończono pięć lat później, w 1404 roku. Do budowy wykorzystywane były słonie sprowadzone przez Timura z Indii. Inne atrakcje to Mauzoleum Emira Gur, ostanie miejsce spoczynku Tamerlana. Nocleg w Samarkandzie.
Po śniadaniu przejazd do Taszkentu. Po przyjeździe zwiedzanie stolicy Uzbekistanu: zobaczymy Plac Tamerlana, Operę Alisher Navoi zaprojektowaną przez architekta, który zbudował mauzoleum Lenina, znajdujący się w najstarszej dzielnicy Taszkentu kompleks Khazrat-Immam, ze szkołą koraniczną - medresą Barak Khan, meczetem Tillia Cheik z imponującą biblioteką oraz mauzoleum Abu Kaffal Chachi z XVI wieku, medresę Kukeldash - największą z 17. medres stolicy. Nocleg w Taszkencie.
Po śniadaniu przejazd do przejścia granicznego między Uzbekistanem i Tadżykistanem. Po załatwieniu formalności wizowych przejazd do Chodżent, drugiego co do wielkości miasta Tadżykistanu, stolicy wilajetu sogdyjskiego, położonego nad Syr-darią. Po przyjeździe city tour, podczas którego zobaczymy Pałac Kultury – miejsce, gdzie wybrano pierwszego prezydenta Tadżykistanu oraz główny meczet. Nocleg w Chodżent.
Tego dnia czeka nas wycieczka do wysokogórskiego, polodowcowego jeziora Iskanderkul (2 255 m. n.p.m.) położonego w słynnych Górach Fann. Jezioro ma kształt zbliżony do trójkąta i jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Ta bajeczna okolica jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Azji Środkowej. Po przybyciu nad jezioro krótki trekking. Nocleg w domu gościnnym.
Wyjazd w kierunku Duszanbe. Droga poprowadzi przez przełęcze, m.in. przełęcz Anzob (3 372 m. n.p.m.). Po przyjeździe do Duszanbe zwiedzanie nowoczesnego miasta, które zyskało na znaczeniu w czasach sowieckich, gdy stało się stolicą jednej z republik, otrzymało wówczas nazwę Stalinabad. Współczesna nazwa oznacza w języku tadżyckim „poniedziałek” i wywodzi się z faktu, że właśnie w tym dniu, w Duszanbe odbywał się targ, w czasach gdy miasto było jeszcze niewielką osadą. W programie: Muzeum Narodowe, którego ekspozycje nawiązują głównie do tadżyckich cywilizacji preislamskich (Grecka, Buddyjska, Hinduska, Zoroastriańska). Wytrwała praca archeologów, umożliwiła odtworzenie z ruin rozległego kompleksu buddyjskich klasztorów w Ajina Teppe, z 14-metrowym, 1600-letnim posągiem Śpiącego Buddy. Dziś, rzeźba Buddy w Nirvanie, wystawiona w tym muzeum, stanowi największą atrakcję pochodzącą z terenu od Bliskiego Wschodu, po Indie. Nocleg w Duszanbe.
Transfer na lotnisko w Duszanbe, przelot do Biszkeku w Kirgistanie. Po przylocie zwiedzanie miasta: Park Dębowy ze skansenem rzeźb, teatr, Bazar Osh, główny plac, galeria na otwartym powietrzu; wizyta w Muzeum Frunze, gdzie znajduje się prawdziwy dom dowódcy Armii Czerwonej, a także rosyjski kościół prawosławny. Nocleg w Biszkek.
Po śniadaniu wyjazd na południowy brzeg jeziora Issyk-Kul, które jest drugim największym górskim jeziorem na świecie, położonym na wysokości 1607 m n.p.m. Jezioro jest nazywane perłą Centralnej Azji i przez ponad 1500 lat miejscowa ludność uważała je za święte. Z uwagi na zasolenie wody, jezioro Issyk Kul posiada właściwości lecznicze. Przejazd w stronę miasta Tokmok, do ruin starożytnego miasta Balasagun, dawnej stolicy Karakhanid Khanate, które nazwę zawdzięcza XI-wiecznemu poecie, Jusupowi Balasagunowi. Miasto nie zostało zniszczone przez Mongołów, dlatego nazwano je Gobalik ("dobre miasto"). Zwiedzimy wieżę Burana (XI-wieczny minaret). Przejazd do Bokobaeva - wizyta w pracowni filcu i pokaz wyrobu przedmiotów z filcu, w tym słynnych szyrdaków o żywych kolorach. Nocleg w jurtach.
Po śniadaniu będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż południowego wybrzeża jeziora i zatrzymamy się w wąwozie Barscoon. Tu spotkamy miejscowego orlego łowcę, który poluje na zające i lisy z pomocą orła (to tradycyjna metoda polowań nomadów). Odwiedzimy także wąwóz Jety-Oguz, by zobaczyć imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca. Nocleg w Karakol w domu gościnnym.
Wyjazd w kierunku Biszkeku – przejazd wzdłuż północnej strony jeziora Issyk-Kul. Czeka nas wycieczka łodzią po jeziorze oraz zwiedzanie wyjątkowego zbioru prehistorycznych rytów naskalnych, petroglifów liczących nawet 3 tys. lat. Nocleg w Biszkek.
Po śniadaniu przejazd do przejścia granicznego między Kirgistanm i Kazachstanem. formalności wizowych przejazd do Ałmaty. Po przyjeździe zwiedzanie miasta: Park Panfiłowa, sobór Wniebowstąpienia z początku XX w. - druga najwyższa w Azji konstrukcja drewniana zbudowana bez użycia gwoździ, meczet główny, Plac Republiki, Lodowisko Medeo - najwyżej położone lodowisko na świecie. Wjazd na punkt widokowy na górze Kok-Tobe. Nocleg w Ałmaty.
Tego dnia trasa wycieczki przeniesie nas na wysokość 1756 m. n.p.m., do pięknego górskiego jeziora Issyk, położonego w dolinie o tej samej nazwie. Jezioro powstało około 10 000 lat temu na skutek kolosalnego osuwiska, w wyniku czego powstała naturalna tama o wysokości 300 metrów. Wieczorem przejazd na lotnisko w Ałmaty, przelot do Astany. Nocleg w Astanie.
Zwiedzanie Astany, dokąd w 1997r. prezydent Nursułtan Nazarbajew przeniósł stolicę z Ałmaty. Na pustynnym azjatyckim stepie, po 19 latach, znajdziemy super nowoczesne, tętniące życiem miasto. W programie: meczet Nur-Astana, synagoga Bejt Rahel-Habad Ljubavich, Piramida Pokoju i Pojednania, park etniczny, Muzeum Pierwszego Prezydenta, centrum kultury, pomnik Astana-Baiterek. Nocleg w Astanie
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Turkmenistan

Stolica: Aszchabad

Największe miasta: Aszchabad, Turkmenabat, Daszoguz, Mary, Balkanabat, Bayramaly, Serdar, Tedżen, Turkmenbaszy

Język urzędowy: turkmeński

Waluta: manat turkmeński (TMM)

Ludność: 5.180.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)

Podział administracyjny: Terytorium Turkmenistanu podzielone jest na 5 wilajetów (welayat, l.mn. welayatlar) i jedno miasto wydzielone – Aszchabad.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.

Opieka zdrowotna:

Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami.

Religia i obyczaje:

Turkmenistan zamieszkują przede wszystkim wyznawcy islamu sunnickiego (93% – głównie Turkmeni, Uzbecy, Persowie); istnieje mniejszość prawosławna (5,3% – głównie Rosjanie). Osoby bezwyznaniowe i wyznawcy innych religii stanowią pozostałe 1,7% społeczeństwa.

Komunikacja:

Cudzoziemcy mogą się zatrzymywać tylko w hotelach. Tereny wojskowe i przygraniczne są objęte ograniczeniami ruchu osobowego. Wjazd na te tereny wymaga przedstawienia specjalnych pozwoleń wydawanych przez Urząd Migracyjny, o które należy wystąpić za pośrednictwem firmy turystycznej. Oczekiwanie na wydanie zgody trwa ok. 10-14 dni. Najpopularniejsze turystycznie miejsca, do których wymagane są przepustki: Koytendag, Magdanly, Koneurgench, Serhetabat. W przypadku wykupienia wycieczki zorganizowanej przez biuro turystyczne pozwolenie na pobyt w miejscach, do których wymagana jest przepustka, a do których zamierzają udać się podróżni, jest automatycznie włączane do zaproszenia i nie ma potrzeby ubiegania się o nie oddzielnie.

Klimat:

Klimat Turkmenistanu jest skrajnie kontynentalny, za wyjątkiem obszarów przybrzeżnych Morza Kaspijskiego oraz gór. Średnia roczna temperatura powietrza waha się od 12 °C do 17 °C na północy kraju i od 15 °C do 18 °C na południowym wschodzie. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, ze średnią temperaturą od –6 °C na północnym wschodzie do +4 °C w południowo-wschodniej części i +5 °C na krańcach zachodnich. Średnia temperatura w najgorętszym miesiącu (lipcu) wynosi od 27 °C do 30 °C. Najwyższe temperatury notowane są w środkowej i południowo-wschodniej części Kara-kum, gdzie osiągają wartości od 48 °C do 50 °C. Najwyższe opady występują w górach i na pogórzu – średnio do 400 mm, a najniższe w Kara-Bogaz – Gol Bay, średnio 95 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Turkmenistanu.

Obywatele RP, podróżując do tego kaju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Baku (Azerbejdżan).

 

Ambasada RP w Baku

Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)

E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +994 (12) 492 01 14

 

Uzbekistan

Stolica: Taszkent

Największe miasta: Taszkent, Namangan, Andiżan, Samarkanda, Buchara, Nukus, Karszy, Kokand

Język urzędowy: uzbecki

Waluta: sum (UZS)

Ludność: 29.560.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)

Podział administracyjny: Pod względem administracyjnym Uzbekistan dzieli się na 12 wilajetów i jedną republikę autonomiczną – Karakałpację.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Uzbekistanu w Warszawie.Do ubiegania się o wydanie wizy, niezbędne jest zaproszenie lub voucher ze strony jednej z licencjonowanych, uzbeckich agencji turystycznych. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Uzbekistanu.

Przepisy celne:

Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji celnej wwozowej.

Poza typowymi zasadami ostrożności (nie przyjmować niczego na przewóz od osób nieznajomych), należy pamiętać o zakazie wwozu jakichkolwiek substancji narkotycznych i narkotykopodobnych do Uzbekistanu. Przemyt narkotyków jest w Uzbekistanie surowo karany i nie istnieje rozróżnienie na miękkie i twarde narkotyki.

Wszelakie leki i medykamenty, które musimy posiadać ze sobą na czas pobytu, powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw, szczególnie jeśli wwozimy ilość większą niż kilka tabletek. Warto również pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. Zwyczajowo około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę jest tolerowane.

Zakazane jest również wwożenie jakichkolwiek materiałów pisanych, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane – i nie chodzi tylko o pornografię. Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.

Opieka zdrowotna:

Zaleca się zaszczepienie się przed wyjazdem od żółtaczki pokarmowej typu A i żółtaczki wszczepiennej typu B oraz tężca. Warto zasięgnąć porady, jakie są aktualnie zalecane szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej. W Polsce takich informacji mogą udzielić Regionalne Instytuty Medycyny Tropikalnej.

Z powodu odmiennej flory bakteryjnej, w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 30 USD, doby w szpitalu – od ok. 100 USD w zależności od poziomu placówki. Na terytorium Uzbekistanu odnotowywano przypadki malarii – planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne. Należy unikać spożywania posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach. W miarę możliwości, turyści powinni wybierać restauracje i bary, w których jada stosunkowo duża liczba osób, co zazwyczaj gwarantuje świeżość potraw. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego, produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy często myć ręce i ogólnie dbać o higienę osobistą, szczególnie przed spożywaniem posiłku. Należy unikać miejscowych lodów (np. z automatu) i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia. Przy zakupie żywności trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia. Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu. Zaleca się jednak picie wody butelkowanej.

W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia / choroby – w miarę możliwości należy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie do niezbędnego minimum. Obowiązkowo w ubezpieczeniu turystycznym winien być zapis o pokryciu przez agencję ubezpieczeniową kosztów transportu chorego samolotem do kraju.

Religia i obyczaje:

Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana.
Konstytucyjnie Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie. Z zasady, prowincja oraz cała Dolina Fergańska są bardziej muzułmańskie, aniżeli duże miasta reszty kraju. Oznacza to, że samotnie podróżujące kobiety spotkają się tam z zainteresowaniem ze strony uzbeckich mężczyzn. Mężczyźni nie powinni próbować otwarcie nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami w w/w częściach kraju i w miarę możliwości zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny. Lewa ręka tradycyjnie uważana jest za nieczystą. Pomimo stosunkowo liberalnego podejścia do ubioru w Uzbekistanie, podczas wizyt w meczetach zalecamy skromne ubranie, szczególnie w przypadku kobiet.

Komunikacja:

Transport publiczny w miastach jest dobrze rozwinięty. Turyści mają do dyspozycji autobusy miejskie, minibusy (tzw. marszrutki), taszkenckie metro oraz przede wszystkim tanie i ogólnodostępne taksówki. Zalecamy (szczególnie kobietom) zachowanie ostrożności w przejazdach nieoznakowanymi, niezrzeszonymi w korporacjach, prywatnymi taksówkami. Jeżeli wchodzimy do metra w Taszkencie z torbą lub plecakiem, funkcjonariusz milicji obecny przy wejściu skontroluje jego zawartość – jest to rutynowa procedura.
Podróżując do nieturystycznych regionów Uzbekistanu należy liczyć się ze ściąganiem na siebie uwagi i podejrzliwości lokalnych władz, a więc ze wzmożonymi kontrolami milicji i pytaniami o cel podróży. Dolina Fergańska jest szczególnie wrażliwym rejonem kraju i wjazd do niej wiąże się z kontrolą na posterunku wojskowym. Regiony przygraniczne, szczególnie w okolicach granic z Tadżykistanem, Kirgistanem i Afganistanem, są objęte wzmożonymi kontrolami milicji i wojska. Wchodzenie lub wjeżdżanie do zamkniętych stref przygranicznych skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku wyjścia w tereny słabo zaludnione – dla swojego bezpieczeństwa – obowiązkowo należy informować w recepcji schroniska/hotelu o kierunku wyjścia, terminie powrotu i środku transportu).
Podróżujący samochodem powinni pamiętać, że olej napędowy do silników Diesla jest w Uzbekistanie trudno dostępny w niektórych porach roku. Praktycznie nie ma możliwości jego zakupu. Benzyna natomiast jest na ogół złej jakości oraz trudnodostępna w rejonach oddalonych od centrum kraju. W okresie zimowym jej zakup poza Taszkentem jest prawie niemożliwy. Przy zakupie biletów kolejowych i autobusowych bezwzględnie wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu).

Klimat:

Uzbekistan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego o ciepłej i suchej odmianie. Czynnikiem wpływającym na taki klimat jest duże oddalenie od morza i ogromna powierzchnia lądu azjatyckiego. W górach Tienszanu i Hisaro-Ałaju, klimat ma wybitne cechy górskie. Południowy skrawek kraju położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego.

Lata są suche i gorące, średnie temperatury wynoszą 26°C na północy i 32°C na południu. W ciągu dnia występują silne upały, zwłaszcza na obszarach pustynnych – do 50°C. Zimy są chłodne i nierzadko mroźne, a także pochmurne, zwłaszcza na pustyni. Średnie temperatury w styczniu wynoszą od -10°C do 3°C. W nocy występują silne spadki temperatur. W górach występuje piętrowość klimatyczna.

Średnie roczne sumy opadów wynoszą w Uzbekistanie od 100 do 200 mm. Maksimum opadowe przypada na zimę i wiosnę, z tym, że zimą występują opady śniegu. Najniższe sumy opadów  odnotowywane są w delcie Amu-darii i wynoszą 80 mm rocznie. Największe wartości opadowe przypadają na tereny wysokogórskie – do 1000 mm rocznie, z tym, że w górach są to głównie opady śniegu. Na południu kraju zimą występują bardzo silne wiatry powodujące opady i zamiecie śnieżne.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Taszkencie

Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent

E-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: (+998 71) 120 86 50

 

Tadżykistan

Stolica: Duszanbe

Największe miasta: Duszanbe, Chodżent, Kulab, Kurgonteppa, Istarawszan, Tursunzoda, Konibodom, Pandżakent

Język urzędowy: tadżycki

Waluta: somoni (TJS)

Ludność: 7.800.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie)

Podział administracyjny: Tadżykistan jest podzielony na 3 obwody administracyjne (wilajety) oraz jeden okręg autonomiczny. Stolica państwa Duszanbe posiada specjalne uprawnienia obwodu.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać przed wylotem w Ambasadzie Tadżykistanu w Berlinie lub Moskwie. Możliwe jest także otrzymanie wizy turystycznej na lotniskach: w Duszanbe, Chudżand i Kulob, po przylocie. Wizę otrzymuje się na podstawie zaproszenia licencjonowanej tadżyckiej organizacji turystycznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tadżykistanu.

Przepisy celne:

Wywóz waluty jest dopuszczalny do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.
Zakazane jest wwożenie jakichkolwiek materiałów, które służba celna mogłaby potraktować jako niepożądane (pornografia, materiały wrogie państwu tadżyckiemu). Przy wywozie pamiątek nie mających wartości historycznej, a wobec których mogłyby wyniknąć wątpliwości u celników tadżyckich, lepiej zaopatrzyć się w specjalne poświadczenie wydawane przez sklepy z pamiątkami rękodzielniczymi. Wwożąc sumy pieniędzy przekraczające 2.000 USD należy je zadeklarować w deklaracji celnej, najlepiej jednak zadeklarować wszelkie wwożone pieniądze.

Opieka zdrowotna:

Państwowa opieka medyczna jest na niskim poziomie. Wizyta u lekarza kosztuje od 30 USD, doba w szpitalu – ok. 100 USD. Istnieje duże ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, tężcem, durem brzusznym. Warto zasięgnąć porady, jakie szczepienia przed wyjazdem na obszar Azji Środkowej są aktualnie zalecane. Istnieje niebezpieczeństwo wścieklizny. W Tadżykistanie rośnie liczba zarażonych wirusem HIV oraz chorych na gruźlicę. Warunki sanitarne nie odpowiadają ogólnie przyjętym standardom, odradza się spożywanie posiłków na bazarach, przydrożnych barach i tzw. czajchanach. Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty spożywcze należy bardzo dokładnie myć pod bieżącą wodą. Kupując żywność, trzeba zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia, nie zaleca się kupowania miejscowego alkoholu niewiadomego pochodzenia (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu – zaleca się jednak pić wodę mineralną oryginalnie butelkowaną. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą wystąpić kłopoty żołądkowe. Zaleca się przyjmowanie preparatów probiotycznych przez ok. 2 tygodnie przed przyjazdem do Tadżykistanu oraz zabranie w podróż odpowiednich preparatów przeciwbiegunkowych. Radzimy unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne do niezbędnego minimum.

Religia i obyczaje:

Tadżykistan jest krajem muzułmańskim, kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana, szczególnie poza stolicą kraju. Przy zwiedzaniu obiektów sakralnych (meczety, cerkwie, synagogi) należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. Tadżycy są bardzo gościnni i uprzejmi dla obcokrajowców.

Komunikacja:

Należy ograniczyć do minimum podróżowanie nocą ze względu na nieoświetlone pojazdy i pieszych oraz fatalny stan dróg. Infrastruktura turystyczna jest zdecydowanie niewystarczająca. Istnieją ograniczenia ruchu osobowego na terenach graniczących z Afganistanem oraz w całym GBAO – wymagane są bezwzględnie specjalne zezwolenia. Zezwolenie załatwia zapraszająca licencjonowana organizacja turystyczna. Zezwolenie można uzyskać podczas otrzymywania wizy w Ambasadzie Tadżykistanu, wówczas należy złożyć odpowiedni wniosek. Planowanie podróży poza głównymi drogami i dużymi miastami należy poprzedzić odpowiednim rozpoznaniem w zakresie bezpieczeństwa i sytuacji społecznej (zamieszki). Planując pobyt w rejonach graniczących z Afganistanem i GBAO należy zachować szczególną ostrożność i być przygotowanym na częste kontrole milicji i wojska ze względu na niestabilną sytuację i kwestie związane z przemytem narkotyków. Należy liczyć się z tym, że podczas różnych kontaktów z przedstawicielami władzy (szczególnie patroli milicji) spotkamy się z sugestią łapówki.

Tadżykistan w ostatnim czasie wiele czyni dla rozwoju turystyki. Mimo to, wybierając się do Tadżykistanu należy być przygotowanym na trudne warunki życia, zamieszkania i pobytu (oprócz stolicy kraju Duszanbe i miasta Chudżand). W stolicy GBAO, Chorogu, znajduje się turystyczne centrum informacyjne (strona internetowa: www.pecta.tj), na której można uzyskać wiele przydatnych informacji dla turysty zagranicznego oraz wykaz organizacji turystycznych organizujących pobyty w Pamirze. Wyruszając z baz turystycznych w góry, należy obowiązkowo zgłosić swoje wyjście w bazie lub w najbliższym posterunku milicji lub posterunku Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Klimat:

Tadżykistan leży na pograniczu stref klimatu umiarkowanego, który obejmuje północną część kraju i klimatu podzwrotnikowego obejmującego południe kraju. Obie strefy klimatyczne w tym regionie cechują się wybitnym kontynentalizmem. Klimat kraju odznacza się dużymi dobowymi i sezonowymi wahaniami temperatur. Kolejną jego cechą, warunkowaną kontynentalizmem, jest niska wilgotność względna powietrza i opady.

Temperatury w Tadżykistanie są skrajne, a do owej skrajności przyczynia się także rzeźba terenu. Zimą średnie wartości termiczne wynoszą od -2 do 2°C. Temperatury obniżają się wraz ze wzrostem wysokości, gdzie średnie wartości wynoszą -20°C. Najzimniej jest w Pamirze, gdzie występują silne mrozy z absolutnym minimum dochodzącym nawet do -63°C. Latem, w dolinach jest gorąco, gdzie wartości termiczne wynoszą od 30 do 35°C, maksymalnie do 48°C.

Opady są generalnie niskie. Południowe stoki grzbietów Hisaro-Ałaju i północno-zachodnie stoki Pamiru są zwrócone ku wilgotnym masom powietrza, toteż wartości opadowe dochodzą tam do 1600 mm. Tereny najniżej położone są bardzo suche, gdzie rocznie spada 150-250 mm deszczu. We wschodnim Pamirze jest bardzo sucho i średnie wartości opadowe wynoszą zaledwie 60-80 mm rocznie.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Tadżykistanu.

Obywatele RP, podróżując do tego kaju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Taszkencie (Uzbekistan).

 

Ambasada RP w Taszkencie

Adres: Firdavsiy 66, 100084 Taszkent

E-mail: taszkent.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: (+998 71) 120 86 50

 

Kirgistan

Stolica: Biszkek

Największe miasta: Biszkek, Osz, Dżalalabad, Karakoł, Tokmok, Ozgon, Bałykczy, Karabałta, Naryn, Tałas

Język urzędowy: kirgiski, rosyjski

Waluta: som (KGS)

Ludność: 5.777.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)

Podział administracyjny: Kirgistan dzieli się na 7 obwodów. Dodatkowo wyróżnione są: okręg stołeczny (Biszkek) oraz miasto wydzielone Osz. Na niższym szczeblu podziału administracyjnego wyróżnia się 18 miast, 31 osiedli miejskich i 40 okręgów wojewódzkich.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5.000 USD. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.

Opieka zdrowotna:

Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są nadmiernie wysokie, jednak przy braku ustalonego cennika, może okazać się, iż od cudzoziemca pobierane są opłaty na poziomie znacznie wyższym, niż od obywateli Kirgistanu.

Religia i obyczaje:

W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest islam.

Komunikacja:

Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.

 

Transport publiczny (czas pracy: od 6:00 do 22:00) – autobusy i trolejbusy (tylko w Biszkeku), minibusy. Przejazd dowolnym środkiem transportu tylko za gotówkę. Wysokość opłaty za przejazd autobusem miejskim 8-10 somów (ok. 0,2 USD), z Biszkeku na wybrzeże Issyk-Kul ok. 10 USD. Szybkie i ekonomiczne są minibusy, w których opłata za przejazd jest wyższa o 20-50% w stosunku do autobusów. W porównaniu z tym, korzystanie z taksówek, w mieście oraz na peryferiach, jest drogie. Wysokość opłaty za przejazd taksówką należy z góry uzgodnić z kierowcą.

Klimat:

Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami, w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. W Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne usłonecznienie waha się w granicach 2500-2700 godzin.

Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Najwyższe opady występują w górach, głównie w postaci śniegu; maksymalny poziom 1000 mm osiągają na stokach Kotliny Fergańskiej. Opady deszczu wahają się od 250 mm do 500 mm w regionie Talasu; nad jeziorem Issyk-Kul od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg padają zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Kirgistanu.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Astanie (Kazachstan).

 

Ambasada RP w Astanie

Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70

Kazachstan

Stolica: Astana

Największe miasta: Ałmaty, Astana, Szymkent, Karaganda, Aktobe, Taraz, Pawłodar, Ust-Kamienogorsk, Semej

Język urzędowy: kazachski, rosyjski

Waluta: tenge (KZT)

Ludność: 17.949.000 osób

Strefa czasowa: w zachodniej części kraju – Aktobe: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie); we wschodniej części kraju – Astana: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)

Podział administracyjny: Kazachstan podzielony jest na 14 obwodów i 3 miasta wydzielone. Obwody dzielą się dalej na rejony.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kazachstanu.

Przepisy celne:

Nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy przesyłaniu rzeczy osobistych do Kazachstanu kłopot mogą sprawić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne procedury odprawy celnej. W takim przypadku, przedłużająca się procedura odprawy może spowodować nieuzasadnione naliczenie wysokich opłat za składowanie przesyłki. W Kazachstanie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Dotyczy to tak turystów, jak i cudzoziemców pracujących w tym kraju w ramach kontraktów.

Opieka zdrowotna:

Nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Jednak władze miejscowe mogą zażądać zaświadczenia potwierdzającego, że nie jest się nosicielem wirusa HIV. Bez tego dokumentu w ciągu 10 dni po przybyciu do Kazachstanu cudzoziemcy muszą poddać się obowiązkowym badaniom. Dlatego, jeśli planuje się dłuższy pobyt w Kazachstanie, dobrze jest zaopatrzyć się w takie zaświadczenie – najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim – przed wyjazdem. Głównym zagrożeniem w Kazachstanie są wszelkiego typu infekcje pokarmowe oraz pasożyty. W ostatnim czasie rejestruje się znaczny wzrost zachorowań na gruźlicę. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Podczas pobytu należy dokładnie myć zakupione produkty żywnościowe i pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. Na bazarach lepiej nie kupować żywności gotowej do spożycia. Oprócz znacznej liczby zachorowań na gruźlicę odnotowuje się dużą liczbę zachorowań na choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.

Publiczna służba zdrowia w Kazachstanie nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na przyzwoitym poziomie, oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne medykamenty najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, iż od cudzoziemców wymagana jest opłata kilkakrotnie wyższa niż dla obywateli Kazachstanu. W publicznych placówkach medycznych cudzoziemcy płacą stawkę trzykrotnie wyższą.

Religia i obyczaje:

Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym, przy czym dominującą religią jest islam. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Turyści zwykle spotykają się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony miejscowych.

Komunikacja:

Ograniczenia w poruszaniu się po Kazachstanie dotyczą zamkniętych terenów wojskowych oraz terenów przygranicznych. Wymagane są tam specjalne zezwolenia wydawane przez MSW, w uzyskaniu których pośredniczą firmy turystyczne. Do podróżowania samochodem po Kazachstanie niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie zasad ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Dochodzi do tego bardzo agresywny styl jazdy, połączony z brakiem uprzejmości i niskimi umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Odległości między miastami są znaczne, a stan nawierzchni drogowych jest zły i może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Oznakowanie, zarówno znakami drogowymi, jak i drogowskazami, należy do rzadkości. Brak jest podstawowej przydrożnej infrastruktury, jak stacje benzynowe czy gastronomia. Zdarza się, iż odległość między stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego wskazane jest zaopatrzenie się w kanister z benzyną na całą podróż. Paliwo ogólnie jest złej jakości, dlatego należy wystrzegać się tankowania na stacjach benzynowych nie należących do sieci dystrybutorów, a i to może nie wystarczyć, aby uchronić się przed zatankowaniem paliwa złej jakości. Szczególnie może to dotknąć kierowców poruszających się samochodami z silnikiem diesla. Możliwości naprawy nowoczesnych samochodów istnieją tylko w dużych miastach, a na dodatek nie wszystkie popularne marki posiadają w Kazachstanie swe przedstawicielstwa czy serwisy. Nawet w autoryzowanych serwisach najczęściej trzeba liczyć się z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi z uwagi na konieczność sprowadzania części zamiennych. Policja często zatrzymuje samochody, szczególnie cudzoziemców, bez powodu. Zdarza się wymuszanie łapówek. W miastach należy pamiętać, że w miejscowej praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne i olbrzymie bezludne przestrzenie odradza się podróżowanie samochodem zimą. Drogi są z zasady nieodśnieżane i bardzo często oblodzone. Poza miastami rzadko działają telefony komórkowe, więc wezwanie pomocy może być trudne. W przypadku awarii należy poprosić innego użytkownika drogi o pomoc w wezwaniu tzw. ewakuatora – pojazdu holującego, który może przetransportować uszkodzony samochód do najbliższej miejscowości. Ze względów bezpieczeństwa nie należy podróżować samemu. Brak drogowskazów i oznakowania utrudnia orientację, dlatego lepiej nie podróżować nocą.

Klimat:

Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40°C) i zimy (do -45°C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś wiosna i jesień są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Astanie

Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70

 

 

TURKMENISTAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku, po przylocie. Możliwe jest także dopełnienie formalności przed podróżą, w Ambasadzie Turkmenistanu w Berlinie. W obu przypadakch, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zaproszenia ze strony Urzędu Migracyjnego Turkmenistanu – można je otrzymać za pośrednictwem jednej z licencjonowanych, turkmeńskich agencji turystycznych. Zaproszenie jest jednym z dokumentów, niezbędnych do ubiegania się o wizę. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Turkmenistanu.

UZBEKISTAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

TADŻYKISTAN – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać przed wylotem w Ambasadzie Tadżykistanu w Berlinie lub Moskwie. Możliwe jest także otrzymanie wizy turystycznej na lotniskach: w Duszanbe, Chudżand i Kulob, po przylocie. Wizę otrzymuje się na podstawie zaproszenia licencjonowanej tadżyckiej organizacji turystycznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Tadżykistanu.

KIRGISTAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

KAZACHSTAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

 

 

Największe atrakcje: / TURKMENISTAN

 • Aszchabad – surrealistyczna stolica Turkmenistanu, wzniesiona z białego marmuru
 • Antyczna Nisa – pozostałości po stolicy Wielkiego Królestwa Partów
 • Mary – ruiny starożytnego miasta Merv (UNESCO)

Największe atrakcje: / UZBEKISTAN

 • Taszkent – stolica Uzbekistanu, miasto 17-u medres
 • Chiwa – pałac Tash Hauli, dawna siedziba Chana
 • Buchara – „Miasto-Muzeum”
 • Samarkanda – najstarsze miasto świata i Registan – najszlachetniejszy plac

Największe atrakcje: / TADŻIKISTAN

 • Duszanbe – nowoczesna stolica; dawny sowiecki Stalinabad
 • Chodżent – drugie co do wielkości miasto Tadżikistanu
 • Jezioro Iskanderkul – jedna z największych atrakcji turystycznych kraju

Największe atrakcje: / KIRGISTAN

 • Biszkek – stolica Kirgistanu
 • Malownicze jezioro Issyk-Kul
 • Ruiny starożytnego miasta Balasagun
 • Wąwóz Barscoon – spotkanie z myśliwym (sokolnikiem) wykorzystującym do polowań orła
 • Wąwóz Jety Oguz – imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca

Największe atrakcje: / KAZACHSTAN

 • Katedra Zenkova – druga najwyższa w Azji drewniana budowla, wzniesiona bez użycia gwoździ
 • Nowoczesna Astana
Kalkulacja dla grupy min. 15 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, wiz wjazdowych.