Wycieczka do Wietnamu
Wietnam: wycieczka do Ha Long, Hanoi, Ho Chi Minh, Mekong

Wietnam to jeden z krajów Azji Południowo-Wschodniej o najdłuższej i najbardziej dramatycznej historii. Wycieczka do Wietnamu poszerzy Twoją wiedzę o dziejach tego państwa. Pierwsze królestwo Czampa pojawiło się na tych ziemiach już w II wieku n.e. Wieki następne to okres dominacji chińskiej i ciągłych walk o niepodległość.
W X wieku, po upadku dynastii chińskiej, władzę przejęły miejscowe dynastie cesarskie, rządzące z przerwami aż do 1945 r. W XIX wieku na obszarze Wietnamu pojawili się kolonizatorzy francuscy, zaś lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte to okres wyniszczającej wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Mimo burzliwych dziejów zachowało się wiele cennych zabytków.
Wycieczka do Wietnamu szlakiem egzotycznej przyrody i kuchni
Wietnam to wspaniała zachwycająca przyroda. Podczas wycieczki do Wietnamu będzie okazja do poznania kraju „od kuchni” (w pełnym tego słowa znaczeniu). Obok poznania ludzi, ich kultury, oprócz zwiedzania wspaniałych przyrodniczo, historycznie miejsc, przygotujemy specjały kuchni wietnamskiej i poznamy jej kulinarne tajniki pod okiem mistrzów.
Co warto zobaczyć w Wietnamie?
Wycieczka do Wietnamu to świetny sposób na obcowanie z mozaiką różnych kultur tego regionu. Na turystów czeka kolonialna architektura Hoi An z pięknymi plażami, kipiący energią wielkomiejski Sajgon, niesamowita przyroda zatoki Ha Long, ruiny świątyni My Son, tarasy ryżowe w Sapa i rejs statkiem po Rzece Perfumowej i w Delcie Mekongu. Dzięki nam możesz przeżyć w Wietnamie wakacje swojego życia! Daj się ponieść orientalnej przygodzie i wybierz się na niezapomnianą wycieczkę do Wietnamu z Łachmański Travel.
Delta Mekongu – słynny region Azji Południowo-Wschodniej
Mówi się, że Delta Mekongu to najżyźniejszy region w Azji Południowo-Wschodniej. Narodowy spichlerz, dzięki któremu można wyżywić całą ludność Wietnamu. Ziemia dziewięciu smoków. Wycieczka do Wietnamu to jedyna okazja, by poznać codzienność rodowitych Wietnamczyków, dla których rzeka dosłownie oznacza życie. To tutaj pracują miliony kobiet i mężczyzn, zajmując się rybołówstwem i uprawą ryżu. Dzięki rejsowi Deltą Mekongu możesz sprawdzić, jak działają pływające szkoły na wysepkach, a handel świeżymi przyprawami i potrawami odbywa się prosto z łodzi. Wybierz się na wycieczkę do Wietnamu i zobacz życie poza wielkimi metropoliami.
Program
Dzień 1 Warszawa – Hanoi (-/-/-)
Spotkanie z pilotem w Warszawie, przelot do Hanoi.
Dzień 2 Hanoi (-/-/K)
Przylot do Hanoi nazywanego „miastem na zakręcie rzeki”, które oczarowuje jeziorami i parkami, dachami z czerwonej dachówki i ścianami w kolorze ochry. Odprawa paszportowa i bagażowa, powitanie grupy na lotnisku przez lokalnego kontrahenta. Przejazd na śniadanie. Następnie przejazd rikszami rowerowymi po Starym Hanoi. Przejażdżkę zakończymy nad jeziorem Hoan Kiem, które jest sercem starego miasta. Według legendy, w połowie XV w. niebiosa zesłały cesarzowi Ly Thai To zaczarowany miecz, którym wygnał z Wietnamu Chińczyków. Następnego dnia po zakończeniu wojny, gdy władca odpoczywał w łódce, podpłynął do niego ogromny złoty żółw, który zabrał broń, by zwrócić ją właścicielom i zniknął w odmętach. Od tego czasu jezioro nosi nazwę Ho Hoan Kiem (Jezioro Zwróconego Miecza). Następnie wizyta w Muzeum Etnologicznym z kolekcją dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku przedstawiającymi różnorodność kultury – od stożkowych kapeluszy po szamańskie rytuały Tay. Następnie dalsze zwiedzanie Hanoi, z powstaniem którego związanych jest wiele legend. Jedna z nich głosi, że kiedy król Lý Thái Tổ szukał urodzajnej doliny na swoją siedzibę, ujrzał nagle wzlatującego z mgieł Rzeki Czerwonej ku niebu złotego smoka. Dlatego nazwał swoją nową rezydencję „Thăng Long”. Następnie zobaczymy Komplex HoChiMinha wzniesiony w l.1973-75 wbrew testamentowi przywódcy, w którym żądał kremacji. Zobaczymy One-Pillar Pagoda a następnie Świątynię Literatury którą na cześć Konfucjusza wzniósł w 1070 roku cesarz Ly Thanh Tong. Przed kolacją – przedstawienie wodne kukiełek. Kolacja powitalna „Smak Indochin” w restauracji serwującej dania kuchni wietnamskiej. Nocleg w hotelu w Hanoi.
Dzień 3 Hanoi – Van Giang z gotowaniem – Lao Cai (S/L/-)
Po śniadaniu przejazd ok. 30 min. do wioski Van Giang, Najpierw wizyta na miejscowym bazarze, aby kupić wszystkie potrzebne produkty do przygotowywanych potraw. Następnie nauka przygotowywania przysmaków osobiście oraz próba nauczenia się wietnamskich nazwy tych potraw. Będziemy również ćwiczyć sztukę rozdrabniania warzyw. Obiad składający się ze wspólnie przygotowanych potraw. Powrót do Hanoi, krótki czas wolny (pokoje dostępne do godz.18:00). Transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Lao Cai (miejsca sypialne – przedziały 4-os.).
Dzień 4 Lao Cai – Sapa – Cat Cat (S/-/K)
Przyjazd pociągu do Lao Cai o godz.05.30, następnie ok.90.minutowy przejazd do miejscowości Sapa. Po przyjeździe do Sapa wczesne zakwaterowanie w hotelu, śniadanie a następnie spacer po Sapa, niedużym miasteczku położonym wysoko w górach, popularnym ze względu na wspaniałe widoki, piękną scenerię, tarasy ryżowe, przyjemny klimat oraz sielską atmosferę. W okolicach Sapy żyje kilka różnych mniejszości etnicznych – plemion górskich np. Dao, Hmong). Po południu piesza wycieczka (ok.3-4 godziny) do plemiennych wiosek Cat Cat zamieszkałych na wzgórzach przez mniejszość etniczną H’mong. Podczas spaceru po wioskach osadzonych w dolinie Sapa spotkamy tubylców oraz będziecie mieli możliwość podzielić się doświadczeniami z rodzinami żyjącymi w tej okolicy. Powrót do Sapa. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Sapa.
Dzień 5 Sapa – wioski Lao Chai, Tavan – Lao Cai – Hanoi (S/L/-)
Po śniadaniu odwiedzimy lokalny targ w Sapa, gdzie w jednym miejscu, w jednym czasie, będziecie mieli przegląd plemienny. W górach północnego Wietnamu mieszka kilkanaście tych „mniejszości”. Sapa to Czarni H’mongowie, Czerwoni Dzao, Thaiowie czy Daiowie. Wszyscy w charakterystycznych dla siebie, natychmiast rozpoznawalnych strojach. Następnie piesza wycieczka (ok.3-4 godziny) do plemiennych wiosek Lao Chai oraz Tavan. To niesamowicie widowiskowa sceneria, zamieszkała przez jednych z najbardziej życzliwych ludzi, jakich kiedykolwiek dane było wam spotkać. Odwiedzimy również dom mieszkańców H’mong i Dzay. Powrót do Lao Cai. Transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Hanoi (miejsca sypialne – przedziały 4.os.).
Dzień 6 Hanoi – Ha Long (S/L/K)
Po wczesnym przyjeździe do Hanoi transfer do hotelu, gdzie grupa otrzyma pokoje do odświeżenia. Śniadanie. Po śniadaniu wyjazd nad zatokę HaLong – cud przyrody wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Będą Państwo mieć możliwość podziwiania wysp o różnych kształtach, połyskujących na tle szmaragdowego morza jak lśniące w słońcu klejnoty. Podziwianie rozrzuconych po zatoce 5 000 wysp i wysepek. Podróż po Halong Bay zaczyna się około południa na Wyspie Tuan Chau na progu najbardziej fascynujących cudów Wietnamu. Jak statek ustawi żagle, zostaną Państwo powitani przez załogę Paradise i menedżera Rejsu, który będzie dążył przez cały pobyt do zapewnienie Państwu najwyższych standardów obsługi dla czystej przyjemności i komfortu na pokładzie wśród luksusowych udogodnień w pięknym otoczeniu . Odkryjemy po południu niektóre skarby rozrzucone w całej Zatoce Malejacego Smoka: jaskinie, czyste plaże, malownicze pływające wioski, fantastyczne formacje skalne wznoszące się z szmaragdowej wody . W tym czasie na pokładzie, można wykorzystać czas na odpoczynek w Spa, Beauty & Massage; w otoczeniu mijanej malowniczej okolicy, będziemy uczestniczyć w pokazie gotowania Szefa kuchni i będziemy mogli próbować swoich sił w sztuce tradycyjnej wietnamskiej kuchni. Definiuje się to jako jedną z głównych atrakcji pobytu w Raju, bardzo wyrafinowane, innowacyjne i zróżnicowane dania zostaną zaprezentowane na lunch i kolację w eleganckiej jadalni, towarzyszy temu szeroki wybór win i napojów z całego świata. Lunch, kolacja, nocleg na pokładzie statku.
Dzień 7 Ha Long – Hanoi (S/L/-)
Z rana, chętni mogą uczestniczyć w demonstracji Tai Chi na słonecznym pokładzie o brzasku słońca. Rozpoczynamy dzień ciesząc się Rajskimi delicjami kolorowego śniadania w formie bufetu. Kontynuujemy rejs wśród 2000m wysepek i odwiedzimy kilka z najważniejszych. Rajski Rejs zakończy się na wyspie Tuan Chau pomiędzy 10.30 a 11.00. O godz.12.00 wyjazd w kierunku Hanoi. Przyjazd do Hanoi ok.godz.16.00. Czas wolny na zakupy lub indywidualną eksplorację miasta. Wieczorem transfer na dworzec kolejowy – nocny przejazd pociągiem do Hue (miejsca sypialne – przedziały 4.os.).
Dzień 8 Hue – Rzeka Perfumowa – dekoracja potraw (S/-/K)
Po przyjeździe pociągu do Huhe odebranie bagaży. Następnie rejs łodzią po Rzece Perfumowej, podczas którego mijać będziemy wioski znane z rękodzieła – kolonialne kapelusze i odlewy z brązu. Zatrzymamy się przy siedmiopiętrowej Pagodzie Thien Mu uważanej za Pagodę Królewską Dynastii Nguyen, gdzie przechowywany jest stary austin, którym w roku 1963 czcigodny Thich Luang Duc udał się do Sajgonu, by dokonać samospalenia. Następnie zwiedzimy kompleks składający się z 40 budowli (pałace, świątynie, pawilony) cesarza Minh Mang (1791-1841). Następnie zwiedzanie Hue, które leży nad rzeką Huong, zwaną Aromatyczną Rzeką, w prowincji Binh Tri Thien. Znajduje się w nim Zakazane Miasto, które wzniósł cesarz Gia Long na wzór Zakazanego Miasta w Pekinie. Do końca XIII wieku miasto nosiło nazwę Phu Xuan i pełniło rolę obronną. Władzę sprawowali miejscowi możnowładcy. W 1802 roku miasto przeszło pod panowanie cesarza Gia Long, zostało siedzibą dynastii Nguyen oraz stolicą protektoratu Annamu.Zobaczymy cesarską Cytadelę oraz Zakazane Miasto, które wzniósł Cesarz Gia Long. Miało ono pełnić rolę jego prywatnej rezydencji, było otoczone wysokim murem obronnym oraz fosą. Zobaczymy również imponujące grobowce króla Khai Dinh a dzień zakończymy wizytą na targu Dong Ba. Następnie poznamy tajniki cesarskiej sztuki dekorowania potraw i dowiemy się, jak posiłki były przyrządzane na dworach cesarskich. Sami będziemy rzeźbić w marchewce, rzepie i ogórkach. Kolacja wspólnie przyrządzonych potraw. Nocleg w hotelu w Hue.
Dzień 9 Hue – Da Nang – My Son – Hoi An (S/-/K)
Po udajemy się kierunku Hoi An, starożytnego miasta – wpisanego na listę UNESCO. Po drodze, w Danang wizyta w Muzeum Czampy, gdzie w jasnych, przestronnych salach mieści się najpiękniejsza na świecie kolekcja misternych piaskowcowych rzeźb, statuetek tańczących kobiet i bogiń czczonych przez Czamów. Wizyta na chińskiej plaży oraz w wiosce Ngu Hanh Son Stone. Przejazd do Hoian i piesza wycieczka w Hoi An uznawanego za jedno z najpiękniejszych wietnamskich miasteczek, będącego wielką atrakcją turystyczną. Historyczne stare miasto jest plątaniną uliczek z mnóstwem pięknej, chińskiej architektury. Na każdym rogu można tu znaleźć małe restauracje, herbaciarnie, świątynie, galerie, warsztaty rzemieślnicze, pracownie artystów. Miasto jest ważnym centrum kulturalnym, gdzie liczni artyści sprzedają tu swoje obrazy, rzeźby, czy inne rękodzieło. Zobaczymy m.in. Chua Ong Pagoda, Ky Tam, japoński Covered Bridge. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Hoi An.
Dzień 10 Hoi An – lekcja gotowania (S/L/-)
Po śniadaniu udamy się na rowerach na lokalny targ, gdzie poznamy specyfikę produktów stosowanych w kuchni wietnamskiej oraz ich znaczenie i właściwości. Następnie rowerami przejedziemy do lokalnej wioski, spacer po ogrodach polach uprawnych i warzywnych, gdzie miejscowi rolnicy pracują przy użyciu tradycyjnych metod jakie stosowano setki lat temu. Przygotujemy potrawy pod okiem miejscowego mistrza i dowiemy się o tradycyjnych metodach przygotowywania wietnamskich potraw. Na obiad zjemy wspólnie przygotowane dania. Powrót do Hoi An. Po południu czas wony – wypoczynek. Nocleg w hotelu w Hoi An.
Dzień 11 Hoi An – wypoczynek (S/-/-)
Dzień wolny, wypoczynek. Nocleg w hotelu w Hoi An.
Dzień 12 Hoi An – wypoczynek (S/-/-)
Dzień wolny, wypoczynek. Nocleg w hotelu w Hoi An.
Dzień 13 Hoi An – Da Nang – Ho Chi Minh (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd do Da Nang a następnie przelot samolotem do Ho Chi Minh. Po przylocie zwiedzanie miasta, gdzie w 1679 r. w małej rybackiej osadzie, w bagnistej kambodżańskiej prowincji Prey Nokor pozwolono osiedlić się uchodźcom chińskim, zwolennikom upadłej w 1644r. dynastii Ming. W drugiej połowie XVII w. prowincja stopniowo została przejęta przez władający południem Wietnamu ród Nguyen i zasiedlona przez osadników wietnamskich. Miasto charakteryzuje niezwykle ciekawa i zróżnicowana architektura. Spotkamy tu nie tylko świątynie różnych wyznań, ale także wiele zabytków okresu kolonialnego, które wprowadzają niesamowity europejski powiew do tego rejonu Indochin. Zwiedzanie pagody Thien Hau poświęconą chińskiej bogini morza, China Town oraz wizyta na lokalnym targu Binh Tay. Zobaczymy również: Ho Chi Minh Hall, neoromańską katedrę Notre Dame – rzymsko-katolicki kościół katedralny będący największą i najbardziej okazałą świątynią w mieście wzniesioną w latach 1877-1883, Muzeum Wojny w którym można obejrzeć działa artyleryjskie, kopie klatek dla tygrysów, w których trzymano więźniów Vietcongu. Nocleg w Ho Chi Minh.
Dzień 14 tunele Cu Chi – Cao Dai (S/-/-)
Po śniadaniu wyjazd w okolice Sajgonu i zwiedzanie systemu podziemnych tuneli Cu Chi. Dzięki nim żołnierze Vietcongu opanowali wielkie tereny wiejskie 30 km od Sajgonu. Tunele ciągnęły się aż po granicę z Kambodżą. W samym Cu Chi było ponad 200 km tuneli. Tunele w czasie wojny były wykorzystywane przez komunistycznych partyzantów walczących przeciw Amerykanom i wojskom południowego Wietnamu. Znajdowały się w nich szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały. W 1968 roku Wietkong zaatakował Sajgon z tych właśnie tuneli. Następnie przejazd do miejscowości Tay Ninh i wizyta w świątyni Cao Dai – znajduje się tu główny ośrodek religijny ruchu zwanego kaodaizmem. To specyficzne połączenie buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, islamu, judaizmu i świeckich tradycji. Religia narodziła się na początku XX w., po tym jak pewien wietnamski katolik doznał objawienia. Wielka świątynia Cao Dai to główna świątynia tej religii, powstała w 1880r., jako główna siedziba kultu. Kapłani biorący udział w codziennych rytuałach ubrani są w stroje o trzech kolorach – czerwone symbolizujące konfucjanizm, niebieskie – taoizm oraz żółte odpowiadające buddyzmowi. Na głównym ołtarzu umieszczono symboliczną kulę ziemską wyposażoną w wielkie boskie oko. Podczas uroczystych nabożeństw, oprawy dźwiękowej dostarcza grupa muzyków grająca na jednostrunowych instrumentach dan co. Ich monotonny dźwięk pomaga wznieść się na wyżyny duchowej ekstazy. (W czasie ceremonii, turyści mogą przebywać wyłącznie na galeryjce na górze. A poruszanie na dole dla „niewiernych” dostępne jest wyłącznie po określonej ścieżce i przy braku możliwości wkraczania na środek świątyni). Powrót do Sajgonu. Nocleg w hotelu w Sajgonie.
Dzień 15 Delta Mekongu – Sajgon i lekcja gotowania (S/L/K)
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Delty Mekongu, regionu w południowym Wietnamie o powierzchni prawie 40 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mekong tworzy tutaj labirynt odnóg, kanałów i jezior oplatających małe skrawki lądu i wyspy, na których żyją ludzie zajmujący się głownie rybołówstwem i uprawą ryżu. Życie tutaj związane jest bezpośrednio z wodą. Domy, szkoły, urzędy, świątynie stoją na brzegu lub często pływają na powierzchni wody, bazary organizowane są na środku rzeki, a sprzedaż odbywa się prosto z łodzi. Pod wieloma pływającymi domami znajdują się specjalne klatki, w których hoduje się ryby. Transport lądowy prawie nie istnieje, do większości wiosek można się dostać jedynie łodzią. Wydaje się, że tutejsze dzieci uczą się wiosłować, zanim jeszcze nauczą się chodzić. Całość robi niezwykłe wrażenie, jest to jeden z najbardziej malowniczych i fotogenicznych rejonów Azji. Rejs statkiem po rzece Mekong. W drodze powrotnej do Sajgonu przejazd do Long An Twon, gdzie zwiedzimy Vinh Trang Temple. Późnym popołudniem udamy się na lekcję gotowania do szkoły kulinarnej Południa Wietnamu. Oczywiście będziemy rolować sajgonki. Podczas kolacji wymiana kulinarnych doświadczeń. Nocleg w Ho Chi Minh.
Dzień 16 Ho Chi Minh – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy (dzienny przelot do Warszawy – posiłki na pokładach samolotów).
Informacje
Wietnam
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- bilet lotniczy na trasie Warszawa / Hanoi, Sajgon / Warszawa
- opłaty lotniskowe i podatki graniczne do w/w przelotów międzykontynentalnych
- 01 przelot wewnętrzny w Wietnamie (Danang / Sajgon) opłaty lotniskowe i podatki do w/w przelotu wewnętrznego
- pokoje do odświeżenia w dniu przyjazdu pociągu z Lao Cai do Hanoi
- noclegi w hotelach 3*+/4* (dopłata do pokoju 1-os. - 649 USD)
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w Hanoi w dniu przylotu
- wczesne zakwaterowanie w hotelu w Sapa w dniu przyjazdu pociągu
- 01 nocleg na statku 4* w Zatoce Ha Long
- 03 noclegi w pociągach na trasach jak poniżej (miejsca sypialne, przedziały 4-osobowe z klimatyzacją: Hanoi / Lao Cai / Hanoi / Hue
- wyżywienie zgodnie z programem – kuchnia wietnamska (Ś-śniadanie, L-lunch, K-kolacja)
- transfery klimatyzowanymi busami lub autokarami (w zależności od ilości uczestników) na trasach lotniska/hotele/lotniska
- przejazdy klimatyzowanymi busami lub autokarami (w zależności od ilości uczestników) podczas realizacji programu
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- rejs w Zatoce Ha Long
- rejs po rzece Perfumowej w Hue
- rejs w Delcie Mekongu
- lekcje gotowania zgodnie z programem
- lekcję dekorowania potraw
- jazdę rowerami w Hoi An do wietnamskiej wioski na gotowanie
- przepisy na przygotowywane dania oraz fartuchy do gotowania
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i odwiedzanych miejsc
- 02 butelki po 0,3 l. wody mineralnej niegazowanej dla każdego Uczestnika podczas realizacji programu objazdowego
- lokalnych / licencjonowanych przewodników z j.angielskim podczas realizacji programu objazdowego
- opiekę pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel do wyłącznej dyspozycji grupy
- wizę wjazdową do Wietnamu
- wymagane podatki i opłaty rządowe w Wietnamie
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia na czas wyjazdu
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- upominków i pamiątek
- zwyczajowych napiwków
- wydatków osobistych
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
WIETNAM – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Wietnamu.
Atrakcje
- Lekcje gotowania pod okiem uznanych szefów kuchni – doskonała okazja, by zgłębić tajniki egzotycznej sztuki kulinarnej i skosztować wielu miejscowych specjałów
- Hanoi – stolica Wietnamu o prowincjonalnym klimacie
- Sapa – górskie plemiona i malownicze krajobrazy
- Zatoka Ha Long – cud przyrody
- Hue – rezydencja cesarska
- Hoi An – piękna architektura i relaks na plaży
- Ruin Świątyni My Son
- Ho Chi Minh – dawny Sajgon i tunele partyzanckie Cu Chi
- Rejs statkiem po Rzece Perfumowej oraz w Delcie Mekongu
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 11 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.Warto sprawdzić

LAOS – KAMBODŻA

MALEZJA – BRUNEI – BORNEO – SINGAPUR – wyprawa magiczna
