Informacje praktyczne
Szczepienia
osobom udającym się do Wietnamu, zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi.
Lekarze
poziom opieki medycznej w Wietnamie jest stosunkowo niski. Na terenie dużych miast znajdują się prywatne kliniki medyczne, w których poziom usług jest zdecydowanie wyższy, lecz koszty usług bardzo wysokie. Zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszty leczenia.
Apteki
leki w aptekach dostępne są bez recepty. Niestety w wietnamskich aptekach rzadko są zatrudnieni farmaceuci, a osoby sprzedające leki nie posiadają żadnej wiedzy medycznej. Podawane przez nich informacje są często mylące lub nieprawdziwe.
Numer pogotowia: 05
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są do posiadania ważnego dokumentu podróży oraz wizy uprawniającej do wjazdu. Wizy wydawane są w zależności od celu podróży z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę należy ubiegać się w urzędach konsularnych Wietnamu. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, oferują ją biura podróży i agencje turystyczne.
Nie podlegają ocleniu rzeczy przeznaczone do użytku osobistego. Przedmioty o większej wartości, a także gotówkę powyżej 3000 USD należy zgłosić w deklaracji celnej. Istnieje też specyficzna kontrola obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, płyty CD, a także książki i czasopisma. Nie wywołane w Wietnamie klisze fotograficzne mogą być zakwestionowane przy wyjeździe. Przy przekraczaniu granicy Wietnamu trzeba wypełnić druk deklaracji celnej, którego kopię należy okazać podczas wyjazdu.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
wietnamską kuchnię charakteryzują niezwykłe smaki i estetyka podania. Główne składniki wykorzystywane w kuchni to ryż oraz makaron. Potrawy są najczęściej gotowane na parze lub duszone. Popularnym dodatkiem do dań jest sos rybny. Najpopularniejszymi zupami są bambusowa oraz „pho” (z makaronem ryżowym). Słynne sajgonki nie są podobne do tych serwowanych w Polsce, są dużo mniejsze. Jako deser podawane są suszone owoce oraz miąższ kokosu.
Napoje
napojem, który pijają wszyscy Wietnamczycy, jest zielona herbata jaśminowa. Godny polecenia jest również sok z trzciny cukrowej z dodatkiem limonki lub ananasa. Pyszna wietnamska kawa jest bardzo mocna i bardzo słodka, parzona jest w metalowych sitkach nakładanych na szklankę.
Pamiątki
z Wietnamu jako pamiątkę warto przywieźć lampiony oraz klapki. W całym kraju w sklepach można kupić metalowe figurki, fajki do opium, kapelusze, abażury, wyroby z jedwabiu. Zabrania się wywożenia z kraju kości słoniowej.
Fotografowanie
wielu Wietnamczyków nie lubi być fotografowanych. Przed fotografowaniem osób należy zapytać o zgodę.
Obyczaje
wszędzie należy się targować.
Zaleca się ściąganie obuwia, wchodząc do świątyń lub domów prywatnych.
Kobiety palące papierosy nie są mile widziane.
Religia i kultura
Dominująca grupa wyznaniową są buddyści (około 65%).
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń/luty – Nowy Rok Księżycowy – Tet Nguyen Dan (4 dni świąteczne)
- 30 kwietnia – Dzień Wyzwolenia Sajgonu
- 1 maja – Święto Pracy
- 2 września – Święto Państwowe Socjalistycznej Republiki Wietnamu
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
euro lub dolary można wymienić w większości sklepów z wyrobami jubilerskimi lub w hotelach. Sieć kantorów w dużych miastach jest dość dobrze rozwinięta, niestety w mniejszych miejscowościach kantory to wielka rzadkość.
Komunikacja
- Autobus – bardzo popularny środek transportu. Poza autobusami kursują również minibusy na trasach mniej uczęszczanych. W każdym autobusie znajduje się człowiek odpowiedzialny za pilnowanie porządku, do jego obowiązków należy również sprzedaż i kontrola biletów.
- Samochód – władze wietnamskie nie uznają polskiego prawa jazdy.
- Pociąg – kolej łączy największe miasta w kraju. Podróż pociągiem jest niestety bardzo wolna a standard podróży niski.
- Motocykl – można wynająć motocykl z kierowcą. Jest to bardzo praktyczny sposób poruszania się po miastach, ze względu na duży ruch uliczny. Cenę zawsze należy uzgodnić przed jazdą.
Poczta
w Wietnamie urzędy pocztowe działają bardzo sprawnie. Wysłane do Polski pocztówki dochodzą w ciągu tygodnia.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
tel: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
fax: (0084 4) 382 369 14
e-mail: hanoi.amb.sekretariat@msz.gov.pl