Wycieczka do Chile i na Wyspę Wielkanocną
Wyprawa marzeń na Festiwal Tapati – Chile Parki Narodowe
Chile – rozciągające się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego i pasmem Andów – ma do zaoferowania dziewiczą przyrodę, rozległe pustkowia oraz wiele zabytków. Położenie w czterech strefach klimatycznych sprawia, że podczas wycieczki do Chile można odkryć ogromne lodowce na południu, wspaniałe lasy, wysokie góry oraz pustynię w północnej części kraju.
Wyspa Wielkanocna – to najdalej położona od ludzkich osiedli zamieszkała wyspa świata pochodzenia wulkanicznego o trójkątnym kształcie. Największą atrakcją są tutaj słynne posągi Moai, mierzące od 6 do 21 metrów wysokości, z których najcięższy waży około 270 ton. Na Wyspie jest 887 posągów. Inną tutejszą atrakcją jest wygasły wulkan Rano Kau oraz położona obok wioska Orongo z owalnymi, kamiennymi domami. Wycieczka do Chile obejmuje zwiedzanie również tej części wyspy.
Tapati to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Podczas festiwalu, przez dwa tygodnie prezentowana jest kultura, tradycje i zwyczaje, panujące wśród mieszkańców Wyspy. W tym czasie mieszkańcy Rapa Nui świętują i bawią się w duchu rywalizacji, przy wspaniałej muzyce. Podczas imprezy odbywają się liczne tradycyjne parady, tańce i zawody, pomiędzy przedstawicielami dwóch grup. Jedną z najbardziej charakterystycznych konkurencji sportowych jest haka pei, która polega na zjeżdżaniu ze stromego wzgórza na pniach bananowca będąc ubranym jedynie w hami – czyli w przepaskę na biodrach. Popularne jest również łowienie ryb przy użyciu włóczni, a także wyścig, w którym zawodnicy dźwigają pale obwieszone bananami. Uczestnictwo w zabawie jest także elementem wycieczki do Chile. Pozwoli z bliska zobaczyć, jak wygląda codzienne życie mieszkańców i w pełni poczuć egzotyczny klimat dobrej zabawy.
Piękna Ameryka Południowa to gratka dla wszystkich wielbicieli egzotycznych podróży. Odwiedź z nami również inne kraje — Łachmański Travel organizuje wycieczki do Brazylii, a także na inne kontynenty. Obejrzyj fotorelacje z wycieczki do Chile i przekona się, co czeka na Ciebie podczas wymarzonych wakacji.
Program
Dzień 1 Warszawa – Santiago de Chile (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Chile.
Dzień 2 Santiago de Chile (-/-/-)
Przylot do Santiago de Chile. Po przylocie transfer do hotelu, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie komunikacją miejską z pilotem, miasta kolonialnej architektury i ulicznych artystów. W programie pałac prezydencki La Moneda (rezydował tu m.in. Augusto Pinochet), budynek Poczty Głównej, Plaza de Armas z katedrą, wzgórze Santa Lucia, skąd rozpościera się widok na Santiago. Po południu zobaczymy z bliska mieszkańców Santiago, relaksujących się przy kieliszku wina lub przy piwie w Bario Brazil. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 9 USD) zwiedzanie Domu-Muzeum chilijskiego noblisty Pabla Nerudy.
Dzień 3 Valparaiso – Vina del Mar (S/-/-)
Wycieczka z pilotem do Valparaiso (UNESCO), jednej z najwspanialszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych wybrzeża chilijskiego z zabytkowymi dzielnicami i portem. Piesze zwiedzanie z pilotem starego miasta oraz przejażdżka unikalnymi windami kursującymi na wzgórza, na których rozłożone jest miasto. Przejazd do Vina del Mar – miasta ogrodu, najsławniejszego morskiego kurortu w Chile, z licznymi parkami, nowoczesnymi hotelami, kasynami i przepięknymi plażami. Powrót do Santiago de Chile.
Dzień 4 Calama – San Pedro de Atacama (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot Calama, położonego w regionie najbardziej suchej pustyni świata. Po przylocie przejazd w kierunku w San Pedro de Atacama przez Kordylierę Solną (Cordillera de la Sal) zbudowaną z piasku przemieszanego z solą, całkowicie pozbawioną życia (nie ma tu nawet owadów!).
Dzień 5 Lagunas Altiplanicas – Laguna Cejar (S/L/-)
Ok. godz. 07:00 wyjazd w stronę Salar de Tara. Podczas wycieczki zobaczymy niesamowite formacje skalne mieniące się cała ferią barw, zatrzymamy się nad rzekę Quepiaco oraz zobaczymy Lagunę Diamente. Powrót do San Pedro de Atacama, krótki odpoczynek. Popołudniu wyjazd do jednego z najbardziej spektakularnych miejsc na pustyni Atacama. Zobaczymy Dolinę Księżycową oraz Dolinę Śmierci – formacje skalne wyrzeźbione przez wiatr, słońce i trzęsienia ziemi. Późnym popołudniem niezwykły spektakl, jaki daje zachodzące słońce, które złoci piaszczyste wydmy, kładzie się różowoczerwoną poświatą na nagich skałach i rozświetla stożki wulkanów. Światło barwi przyrodę na niesamowite kolory! Nocleg w San Pedro de Atacama.
Dzień 6 Tatio – Machuco – Calama – Santiago de Chile (S/-/-)
Ok. godz. 05:00 wyjazd do Tatio, by podziwiać najwyżej położone pole gejzerów na świecie (4 320 m n.p.m.). Widok dymiących gejzerów na tle lazurowego nieba jest niezapomniany, a formy mineralne, pozostałe po odparowaniu wrzącej wody, uderzająco piękne. W drodze powrotnej do San Pedro wizyta w na wpół opuszczonej osadzie Machuco, której nieliczni mieszkańcy zajmują się hodowlą lam i produkcją serów. Po przyjeździe do hotelu czas wolny. Następnie przejazd na lotnisko, przelot do Santiago de Chile.
Dzień 7 Puerto Montt – Puerto Varas (S/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Puerto Montt, a następnie transfer do Puerto Varas. Trasa poprowadzi przez krainę jezior słynącą z pięknych widoków i malowniczych tras. Rejon zamieszkuje od wieków lud Mapuczów. Zakwaterowanie w hotelu, krótki odpoczynek. Następnie spacer nad jeziorem Lanquihue.
Dzień 8 Park Narodowy Alerce Andino (S/L/-)
Wizyta w Parku Narodowym Alerce Andino. W tym wyjątkowym miejscu będziemy mogli podziwiać monumentalne drzewa (los Alerces), jedne z najbardziej długowiecznych gatunków na ziemi, które liczą sobie nawet 3000 lat. Można tu także spotkać rzadkie drzewa z rodziny bukanowatych, zwane w Chile coigüe oraz drzewa z gatunku caneloa. Przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkańców lasu, jedno z najmniejszych jeleniowatych – Pudu, oraz małe torbacze – Minito de Monte. Powrót do Puerto Varas.
Dzień 9 Wyspa Chiloe (S/L/-)
Wycieczka na Isla Grande de Chiloe, odrębny region z własnym rzemiosłem, muzyką, tańcami, drugą pod względem wielkości wyspę kontynentu. Udamy się do Pargua a następnie promem do Chacao. Zobaczymy Fort San Antonio w Ancud, kościoła św. Franciszka oraz w Castro domy na palach. Następnie przejazd wzdłuż dzikich plaż wybrzeża Pacyfiku do Punihuil, gdzie znajduje się kolonia pingwinów Humbolta. Powrót do Puerto Varas.
Dzień 10 Wulkan Osorno – Wodospady Petrohue – Park Vincente Perez Rosales (S/L/-)
Wyjazd do Parku Narodowego Vincente Perez Rosales, gdzie zbaczamy jedną z największych atrakcji – wodospady Petrohue. Następnie zobaczymy Jezioro Todos los Santos oraz muzeum pierwszych osadników europejskich w tym rejonie Chile. Przejazd w stronę wulkanu Osorno. Wjazd kolejką linową do stacji narciarskiej. Jeśli dopisze nam pogoda, zobaczymy spektakularny widok na okolice wulkanu. Powrót do Puerto Varas.
Dzień 11 Puerto Montt – Santiago de Chile – Wyspa Wielkanocna (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Santiago de Chile. Przerwa tranzytowa. Następnie przelot na Wyspę Wielkanocną (zwaną Rapa Nui). Po przylocie transfer do hotelu.
Dzień 12 Rapa Nui – Rano Raraku – Anakena (S/-/-)
Całodzienna wycieczka po Wyspie podczas której zobaczymy najważniejsze atrakcje. Pozostałości po wiosce w Akahanga, Platformy Moia na zboczach krateru Rano Raraku oraz malownicze jezioro znajdujące się we wnętrzu, jedną z największych platform Ahu w Ahu tongaraki wraz petroglifami naskalnymi. Kolejnym punktami będą Petroglify w Papa Vaka oraz miejsce znane z zaburzeń magnetycznych Te Pito Te Kura. Na koniec udamy się na jedyną piaszczystą plaże na wyspie Anan Kena dla chętnych możliwość kąpieli w Oceanie. Powrót do Hanga Roa.
Dzień 13 Rapa Nui Orongo (S/-/-)
Krótki treking z pilotem po zbocza Wulkanu Rano Kau, gdzie będziemy mogli zobaczyć pozostałości wioski Orongo wraz z domami i rysunkami naskalnymi. Na klifach, na których znajduje się Orongo, odbywały się uroczystości ku czci „Człowieka Ptaka”. Wieczorem pokaz tradycyjnych tańców.
Dzień 14 Wyspa Wielkanocna (S/-/-)
Dzień przeznaczony na uczestnictwo w Festiwalu Tapati. Doskonała okazja do poznania tradycji i zwyczajów mieszkańców Wyspy. Tapati to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Podczas festiwalu, przez dwa tygodnie prezentowana jest kultura, tradycje i zwyczaje, panujące wśród mieszkańców Wyspy. W tym czasie mieszkańcy Rapa Nui świętują i bawią się w duchu rywalizacji, przy wspaniałej muzyce.
Dzień 15 Wyspa Wielkanocna – Santiago de Chile (S/-/-)
Po śniadaniu przejazd na lotnisko, przelot do Santiago de Chile. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w Santiago de Chile.
Dzień 16 Santiago de Chile – Valle del Maipo – Europa (S/-/-)
Po śniadaniu opuszczenie pokojów. Następnie wyjazd do doliny Maipo – serca chilijskiego winiarstwa (wycieczka z innymi turystami). Wina udają się tu świetnie, bo sprzyja im klimat. Nie ma tu gwałtownych zmian pogody – gwarantuje to położenie kraju: z jednej strony wysokie Andy, a z drugiej Pacyfik. Degustując wyśmienite trunki z winnicy Concha y Toro będziemy podziwiać malownicze wzgórza z uprawami winorośli. Powrót do Santiago de Chile, przejazd na lotnisko. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy.
Dzień 17 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Chile
Stolica: Santiago
Największe miasta: Santiago, Puente Alto, Vina del Mar, Antofagasta, Valparaiso, San Bernardo, Temuco, Concepcion, Puerto Montt
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso chilijskie (CLP)
Ludność: 18.097.000 osób
Strefa czasowa: czas polski -5h
Podział administracyjny: Chile, pod względem administracyjnym, jest podzielone trójstopniowo. Najwyższy szczebel tego podziału stanowi 15 regionów, na których czele stoi intendent (intendente). Każdy region dzieli się dalej na prowincje, którymi rządzi gubernator (gobernador). Najniższczym szczeblem podziału są gminy (comunas), na czele których stoi burmistrz (alcalde).
Każdy region jest oznaczony cyfrą rzymską, a numeracja biegnie z północy na południe. Numeracja ta jest powszechnie używana, znacznie częściej niż pełne nazwy. Wyjątkiem od tej reguły jest region stołeczny Santiago, który oznaczany jest skrótem RM (od Región Metropolitana = region stołeczny) oraz dwa nowe regiony powołane do życia ustawą z 19 grudnia 2006: XIV Los Ríos i XV Arica y Parinacota.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.
Przepisy celne:
Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować.
Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy.
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Chile to katolicy (73%). Około 15% jest protestantami, 4% wyznaje inne religie (judaizm, islam, pawosławie), a 8% deklaruje się jako agnostycy lub ateiści.
Opieka zdrowotna:
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, zagrożenie którą występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.
Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego. Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.
Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.
Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doba pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.
Komunikacja:
Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego w Chile. Ponadto, nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepcion, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapo, Osorno i La Serena. Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.
Klimat:
– Region północny (od granicy z Peru do 31°S) charakteryzuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. Zaznacza się tu wyraźny wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Na Pustyni Atakama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat. Jedynym źródłem wody są tam mgły i rosy.
– W regionie środkowym (31-42°S) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.
– Na południe od 42°S panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000–3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Mniejsze opady są notowane na wschodnich stokach Andów Patagońskich.
– Najdalej na południe wysunięte krańce Chile znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago
Adres: Mar del Plata 2055, Providencia – Santiago
E-mail:
Tel.: (0-056-2) 2 204 12 13
W dni robocze po godzinie 17.00 oraz w dni wolne od pracy i święta, czynny jest DYŻURNY TELEFON ALARMOWY +56 9 913 900 87 przeznaczony do kontaktu z konsulem dyżurnym, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula, do których należą m.in.: zgony, wypadki z udziałem obywateli polskich, sytuacje kryzysowe (aresztowania, kradzieże dokumentów).
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa / Santiago de Chile / Warszawa,
- opłaty lotniskowe i podatki do w/w przelotów międzykontynentalnych,
- 06 przelotów w Chile (Santiago/Calama/Santiago; Santiago/Puerto Montt/Santiago; Santiago/Wyspa Wielkanocna/Santiago),
- opłaty lotniskowe do w/w przelotów w Chile,
- noclegi w hotelach 3* wg lokalnej kategoryzacji (dopłata do pokoju 1-os. 815 USD),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, O-obiad, K-kolacja),
- udział w barwnym Festiwalu Tapati,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- usługi lokalnych przewodników w miejscach, gdzie jest to konieczne,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wjazdową do Chile oraz na Wyspę Wielkanocną wraz z lokalnymi podatkami i opłatami rządowymi,
- obowiązkową opłatę wylotową z Wyspy Wielkanocnej,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- wycieczek fakultatywnych,
- biletów wstępu ok. 350 USD,
- napiwków i wydatków osobistych,
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
CHILE – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.
Atrakcje
- Uczestnictwo w festiwalu Tapati – obraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Wyspy
- Santiago de Chile – uliczni artyści, Augusto Pinochet i kolonialna architektura stolicy
- Valparaiso – popularny pacyficzny kurort
- Vina del Mar – miasto-ogród z licznymi parkami i wspaniałymi plażami
- Atacama – najbardziej sucha pustnia świata
- Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci
- Tatio – dymiące gejzery, lazurowe niebo i piękno form mineralnych
- Puerto Varas – kraina jezior i lud Mapuczów
- Monumentalne drzewa w Parku Narodowym Alerce Andino
- Spektakularna panorama ze zbocza wulkanu Osorno
- Dzikie plaże wybrzeża Pacyfiku i kolonia pingwinów Humboldta
- Wyspa Wielkanocna – krater wulkanu Rano Raraku i tajemnicze posągi Moai
- Valle del Maipo – serce chilijskiego winiarstwa