12 dni Algieria
ALGIERIA: wyprawa na Festiwal Sebeiba

Wycieczka do Algierii

Wycieczki na Saharę

Nasza wycieczka do Algierii czeka na Ciebie! Ten największy kraj w Afryce zachwyca swoim wyjątkowym krajobrazem. Klimat i zabytki Algierii, a dodatkowo położenie nad Morzem Śródziemnym stanowią atrakcję dla poszukiwaczy przygód i globtroterów. To kraj, w którym w niezwykły sposób łączą się silne wpływy europejskie oraz islamska kultura i tradycja. Pierwotnymi osadnikami na tych terenach była ludność berberyjska, która przez tysiąclecia ulegała licznym najazdom i panowaniu obcych kultur. Wpływała na to lokalizacja w strategicznym punkcie z dostępem do morza, która szczególnie kusiła piratów. Po wielu tysiącleciach panowania Fenicjan, rzymian i innych mniej znaczących nacji w VIII wieku pojawili się tu Arabowie. Algieria administracyjnie należała do Imperium Osmańskiego. Zmiany przyniósł dopiero XIX wiek, kiedy to doszło do francuskiej inwazji i powstania Algierii Francuskiej. Do Algierii jedzie się z dwóch powodów: dla krajobrazów i zabytków.

Sebeiba to jeden z najbardziej niezwykłych festiwali świata. Legenda głosi, że festiwal zrodził się z konfliktu dwóch panujących na tym obszarze plemion. Miały one toczyć ze sobą bardzo łagodną wojnę pomiędzy najlepszymi tancerzami i śpiewakami reprezentującymi każdą z grup. Festiwal Sebiba organizowany jest raz do roku. Podczas niego, dwie dzielnice miasta Dżanat konkurują ze sobą w tańcach i śpiewach. To niezwykle barwy i kolorowy festiwal, który pozwoli przesiąknąć tutejszą tradycją i kulturą.

Nasza wycieczka do Algierii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej Naszych wycieczek do Algierii znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Algieru. Po przylocie transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie Algieru: wizyta w Kasbah oraz niezwykle ciekawym Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji w Algierze prezentującym historię mieszkańców różnych regionów kraju. Kasbah to najstarszej części miasta, to niezwykle barwny labirynt wąskich uliczek, przy których w wiekowych budynkach do dziś mieszkają tysiące Algierczyków. Mieszczą się tu także liczne pracownie rzemieślnicze i niewielkie sklepiki. Od 1992 roku dzielnica znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W Kasbah mieszczą się też dwa najbardziej znane meczety Algieru: meczet Ketchaoua – wybudowany w 1612 roku, który w czasach kolonizacji francuskiej został na sto lat przekształcony w katedrę pod wezwaniem świętego Filipa oraz Dżama Al-Dżedid nazywany Nowym Meczetem. Przejazd do centrum miasta gdzie zobaczymy symbol Algieru – Pomnik Chwały i Męczeństwa wykonany według projektu polskiego rzeźbiarza Mariana Koniecznego. Wysoki na 92 metry monument upamiętnia algierską wojnę o niepodległość. Wizyta w przepięknej, neo-bizantyjskiej Bazylice Matki Boskiej Afrykańskiej, zbudowanej w 1872 roku. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.
Wczesne śniadanie w hotelu, przejazd do Dżamila. Znajdują się tu jedne z najlepiej zachowanych ruin rzymskiego miasta w Afryce Północnej, od 1982 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie wykopalisk widoczne są pozostałości forum, amfiteatru, term, łuku triumfalnego, świątyń i domów mieszkalnych z licznymi mozaikami. Zachowały się też tutaj ruiny późniejszych, chrześcijańskich kościołów bazylikowych. Przejazd do Setif i wizyta w muzeum archeologicznym, gdzie zobaczymy unikalną, doskonale zachowaną mozaikę z III wieku – tzw. Triumf Dionizosa. Mozaika ta uważana jest za jedną z najwspanialszych mozaik w całym rzymskim świecie. Przejazd do hotelu w Setif, obiadokolacja i nocleg w hotelu. Trasa ok. 375 km.
Po śniadaniu przejazd do miasta mostów - Konstantyny. Konstantyna położona jest na wysokości 649 m n.p.m., a jej dzielnice rozdziela głęboki wąwóz przez który przepływa rzeka Rhumel. Miasto to w 2015r. zostało okrzyknięte mianem Arabskiej Stolicy Kultury. Wizyta w przepięknym, górującym nad miastem białym meczecie Emira Abd El Kadera. Spacer po 168-metrowym moście Sidi M’Cid, z którego rozpościera się imponujący widok na dolinę Hamma. Most łączy starożytną medinę ze wzgórzem Sidi M’Cid i do 1929r. był najwyżej podwieszonym mostem na świecie. Wizyta w pałacu Ahmed Bey. Pałac składa się z trzech apartamentów i przepięknego ogrodu w którym rosną drzewa pomarańczowe. Apartamenty pałacu połączone są ze sobą korytarzem, który ma łuki wsparte na 266 kolumnach wykonanych z marmuru. W pałacu znajduje się też 540 par przepięknych drzwi wykonanych z drewna cedrowego i ozdobionych płaskorzeźbami. Ponad 2000 metrów murów pałacowych zdobią przepiękne obrazy przedstawiające podróże Ahmeda Beya do Aleksandrii, Trypolisu i Stambułu. Przejazd do hotelu w Konstantynie, obiadokolacja i nocleg w hotelu. Trasa ok. 128 km.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Przelot na dalekie południe Algierii, do Dżanat - miasta leżącego u podnóża pasma górskiego Tasili Wan Ahdżar. Transfer do hotelu, obiadokolacja. Po południu spacer po tętniącym życiem i niezwykłymi zapachami targowisku w Dżenat. Powrót do hotelu i nocleg w Dżenat.
Po śniadaniu przejazd samochodami terenowymi 4 x 4 przez pustynne tereny Algieru. W drodze będą nam towarzyszyć niezwykłe krajobrazy gór pustynnych, kaniony, łuki skalne, ogromne wydmy i malowidła skalne przedstawiające między innymi bydło, żyrafy i ludzi. Najstarsze z rytów sięgają 10.000 lat p.n.e.! Lunch w formie pikniku. Dalsza podróż wzdłuż szerokiego, pustynnego kanionu El Biredj do szczególnie pięknych, pomarańczowych wydm Moul el-Naga. Kolacja pod niebem pełnym gwiazd – na pustyni. Nocleg w namiotach w obozowisku.
Po śniadaniu przejazd przez labirynt skalistych szczytów do Essendilene. Spacer wzdłuż masywnego kanionu do tajemniczo położonego źródełka, gdzie rosną przepiękne oleandry. Tego dnia dwiedzimy także wioskę położoną na dawnym obszarze krzyżujących się szlaków karawanowych. Nocleg w namiotach na pustyni.
Po śniadaniu powrót do Dżanat. Udział w barwnych obchodach festiwalu Sebeiba. Sebeiba to jeden z najbardziej niezwykłych festiwali świata. Legenda głosi, że festiwal zrodził się z konfliktu dwóch panujących na tym obszarze plemion. Miały one toczyć ze sobą bardzo łagodną wojnę pomiędzy najlepszymi tancerzami i śpiewakami reprezentującymi każdą z grup. Festiwal Sebiba organizowany jest raz do roku. Podczas niego dwie dzielinice miasta Dżanat konkurują ze sobą w konkurencjach tanecznych i śpiewnych. To niezwykle barwy i kolorowy festiwal, który pozwoli przesiąknąć tutejszą tradycją i kulturą. Kolacja i nocleg w hotelu Dżenat.
Po śniadaniu wybierzemy się w kolejną podróż przez pustynię. Postój przy formacji skalnej przypominającej ogromnego słonia. Podziwianie rytów naskalnych liczących ponad 8000 lat. Najsławniejszy z nich, tzw. „płacząca krowa” do dzisiaj pozostaje dla archeologów zagadką. Lunch na pustyni. Powrót do Dżanat, transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Oranu. Zwiedzanie miasta, które z dumą nazywane jest przez mieszkańców Paryżem Algierii. Oran został założony przez arabskich kupców z Andaluzji w X wieku. Spacer po ścisłym centrum miasta, gdzie zobaczymy przepiękna Katedrę św. Serca, barokowy Teatr Narodowy oraz ratusz miejski. Wizyta w Pałacu Pasha Mohameda el Kebira i łaźni tureckiej. Następnie zwiedzanie Bazyliki Matki Boskiej oraz Fortu Santa Cruz wraz z pobliską kaplicą skąd rozpościera się przepiękny widok na zatokę. Kolacja i nocleg w hotelu w Oranie.
Po śniadaniu przejazd do miasta Tipasa. Znajdują się tu ruiny starożytnego miasta, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położone nad samym morzem ruiny rzymskie rozpościerają się na dość dużym obszarze. Zachowały się tutaj pozostałości dawnych obwarowań, forum rzymskie, amfiteatr i liczne domy mieszkalne z cennymi mozaikami. W najlepszym stanie są budynki chrześcijańskie: kościół z otaczającym go cmentarzem i bazylika. Po południu przejazd do Algieru. Spacer wzdłuż portu i plaży. Zakwaterowanie w hotelu w Algierze, obiadokolacja i nocleg.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko. Przelot z Algieru do Warszawy.

ALGIERIA

Stolica: Algier

Największe miasta: Algier, Oran, Konstantyna, Annaba, Al-Bulajda, Batina, Dżilfa, Satif

Język urzędowy: arabski

Waluta: dinar algierski (DZD)

Ludność: 38.700.000 osób

Strefa czasowa: czas polski (w zimie) i -1h (w lecie)

Podział administracyjny:

Algieria jest podzielona na 48 prowincji (zwanych też w polskiej literaturze wilajetami lub wilajami). Te z kolei dzielą się na 160 dajratów (prefektury), a dajraty na 1541 gmin.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Algierii.

Przepisy celne:

Nie ma specjalnych restrykcji celnych. Należy wystrzegać się wwożenia większych ilości alkoholu i papierosów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem konfiskaty przez służby celne.

Religia i obyczaje:

Algieria jest krajem muzułmańskim. Należy zatem uszanować miejscowe zwyczaje religijne: nie wchodzić do meczetów bez uprzedniego zezwolenia, unikać noszenia krótkich spódnic lub szortów w miejscach publicznych, a podczas ramadanu wstrzymać się od jedzenia, picia i palenia tytoniu w miejscach publicznych, ponieważ narusza to ogólnie przyjęte normy społeczno-religijne. Pod względem religijnym i obyczajowym Algieria pozostaje krajem umiarkowanym i jednocześnie przyjaznym dla przyjezdnych.

Opieka zdrowotna:

W porze letnich upałów występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, co wiąże się z niedostatkiem wody i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Należy pić wodę mineralną i dokładnie myć owoce. Społeczna służba zdrowia jest na średnim poziomie. Prywatne gabinety lekarskie oferują usługi o standardzie niższym od europejskiego; koszt wizyty u lekarza ogólnego wynosi od 800 DZD (ok. 6 EUR), wizyty u specjalisty – ok. 1300 DZD (ok. 13 EUR), wizyty u dentysty – od 700 do 3500 DZD (7-35 EUR).

Komunikacja:

Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane, również w języku francuskim. Istnieje możliwość poruszania się po kraju autobusem lub pociągiem, jednak odradza się samodzielnie podróżować tymi środkami transportu. W ruchu drogowym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Natężenie ruchu, zwłaszcza w większych miastach, jest bardzo duże. Dobrze rozwinięta jest sieć wewnętrznych połączeń lotniczych.

Klimat:

Klimat Algierii podzielony jest na dwie strefy klimatyczne – klimat śródziemnomorski w pasie nadmorskim i Atlasie Tellskim oraz klimat zwrotnikowy z kontynentalną odmianą w pozostałej części kraju.

Opady deszczu w Algierii pochodzą z niżów barycznych, pojawiających się nad pónocną częścią kraju w okresie zimowym. Algieria jest jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. O ile w rejonach górskich Atlasu Tellskiego opady przekaraczają 1000 mm, o tyle na południe od łancuchów górskich deszcze są skąpe lub nie występują wcale. Średni opad w środkowej części kraju jest niższy od 100 mm. W niektórych okresach deszcz nie pada przez cały rok.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Algierze

Adres: Rue Olof Palme, Nouveau-Paradou, Hydra – Algier

E-mail: algier.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +213 21 60 99 50 (po godz. 16:15 – wyłącznie w nagłych przypadkach)

ALGIERIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Algierii.

  • Uczestnictwo w obchodach Festiwalu Sebeiba
  • Algier – niezwykle malowicza stlica Algierii (UNESCO)
  • Dżamila i Tipasa – antyczne miasta (UNESCO)
  • Miasto mostów – Konstantyna
  • Oran – tzw. Paryż Afryki
  • Pustynne tereny Algieru
  • Pomarańczowe wydmy Moul el-Naga
  • Prehistoryczne ryty naskalne sięgające 10.000 lat p.n.e.

 

Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenie wizy wjazdowej.