17 dni ARGENTYNA - CHILE
ARGENTYNA – wyprawa na PRZYLĄDEK HORN - PATAGONIA

Wycieczka do Argentyny – Przylądek Horn i Patagonia

wycieczka do Buenos Aires, Perito Moreno i Ushuaia - Ziemia Ognista

Nasza wycieczka do Argentyny: Patagonia i Ziemia Ognista to jeden z najdzikszych i najtrudniej dostępnych obszarów na kuli ziemskiej. Podczas wycieczki, możemy zagwarantować, że nie zabraknie wspaniałych, wręcz hipnotyzujących krajobrazów.

Odwiedzimy jedne z najpiękniejszych parków narodowych świata – Torres del Paine, Los Glaciares i Tierra del Fuego. Zobaczymy strzeliste szczyty górskie, ogromne lodowce (w tym słynny lodowiec Perito Moreno), dziewicze lasy i wodospady. Dotrzemy na koniec świata w Ushuaia, najdalej na południe wysuniętym mieście świata, dawnej kolonii karnej. Główną atrakcją proponowanego przez nas programu jest jednak czterodniowy rejs do legendarnego Przylądka Horn, podczas którego podziwiać będziemy subantarktyczne krajobrazy i faunę. Zapraszmy na wspaniałą przygodę po drugiej stronie globu!

Nasza wycieczka do Argentyny to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Argentyny znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Argentyny.
Przylot do Buenos Aires i zwiedzanie miasta: Plaza de Mayo i San Telmo, katedra, Recoleta - jedno z najbardziej luksusowych miejsc w mieście, zabytkowy cmentarz i katedra (Cmentarz Recoleta i Kościół del Pilar). Należący do mnichów z Recolety cmentarz został otwarty w 1822 r. i spoczywają na nim jedynie wyznawcy katolicyzmu. Dziś można tam zobaczyć grobowce ojców założycieli i najważniejszych, najbardziej wpływowych mieszkańców Argentyny (najsłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest Evita Peron); Różowy Dom - niedostępny w czasach dyktatury pałac prezydencki, La Boca - kolorowa dzielnica, gdzie narodziły się tango i piłka nożna, klub sportowy Diego Maradony. Kolacja z „Tango Show w dzielnicy San Telmo”.
Transfer na lotnisko i przelot do Ushuaia, leżącej przy zatoce, od której wzięła swoją nazwę. W języku Indian Yamana oznacza „zatokę krańca”. Po przylocie zwiedzanie stolicy Ziemi Ognistej: dzielnica Mission, gdzie swoją siedzibę założyli pierwsi osadnicy tych terenów, dzielnice Brown i Solier - z przykładami architektury początku XX wieku.
Wyjazd na zwiedzanie Parku Narodowego Tierra del Fuego (Ziemia Ognista), liczącego niemal 69 000 ha. Zobaczymy w nim malownicze torfowiska, omszałe drzewa, roślinność charakterystyczną dla strefy arktycznej. Następnie rejs po Kanale Beagle'a - do wysp zamieszkanych przez lwy morskie i ptaki, jak: mewy, wydrzyki, petrele, albatrosy i kaczki. Droga do Ushuaia prowadzi wzdłuż majestatycznej, arktycznej linii wybrzeża.
Przed południem czas wolny. Transfer do portu i zaokrętowanie na pokład statku. Po powitalnym koktajlu z kapitanem i załogą, statek wypłynie do jednego z najodleglejszych miejsc na naszej planecie. Rejs zabierze nas w podróż po Kanale Beagle'a, umożliwiając eksplorację oszałamiającego swą dzikością regionu Południowej Patagonii, wraz z archipelagiem Ziemi Ognistej. Podczas rejsu zejdziemy do pontonów (w zależności od pogody i warunków atmosferycznych danego dnia), aby udać się na ląd, poznawać lokalną florę, dotknąć lodowca, zrobić zachwycające zdjęcia.
Rano popłyniemy Fiordem Garibaldiego, gdzie opuścimy pokład w celu wędrówki przez las, aż do wodospadu, podziwiając spektakularne widoki. Dla tych, którzy zdecydują się pozostać na pokładzie, kapitan podpłynie bliżej pięknego, błękitnego lodowca Garibaldiego tak, by osoby te mogły podziwiać panoramiczny widok z górnego pokładu. Po południu będziemy płynąć wzdłuż północno-zachodniej odnogi Kanału Beagle'a, aż do Fiordu Pia, gdzie ponownie nastąpi wyjście na ląd. Udamy się w krótką wędrówkę do punktu widokowego na spektakularny lodowiec Pia, który rozciąga się od górskich szczytów w dół, do morza. Po tym niezwykłym doświadczeniu będziemy kontynuować podróż wzdłuż Kanału Beagle'a majestatycznym Zaułkiem Lodowców.
Będziemy płynąć Kanałem Murray'a, przez Zatokę Nassau, aż do Przylądka Horn, gdzie zejdziemy na ląd (w zależności od pogody i warunków atmosferycznych danego dnia). Legendarny Przylądek Horn został odkryty w 1616r., a jego cypel ma 425 m wysokości. Przez wiele lat był to ważny punkt odniesienia pomiędzy Pacyfikiem i Atlantykiem, opisywany jako “koniec świata”. W 2005r. park został ogłoszony przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery. Po południu zejdziemy (w zależności od pogody i warunków atmosferycznych danego dnia) na brzeg w historycznej Zatoce Wulaia. Pierotnie było to miejsce lokalizacji największych osad tubylców Yamana. Charles Darwin dotarł tutaj w 1833r., podczas swojej podróży HMS Beagle. Okolica ta słynie także, z uwagi na roślinność i geografię, ze swojego hipnotyzującego piękna. Udamy się na spacer przez Las Magellana z endemiczną roślinnością lengas, coigues, canelos, ferns. Ostatecznie dotrzemy do panoramicznego punktu widokowego.
W godzinach rannych przypłynięcie statku do portu w Ushuaia, o której mówi się, że jest najdalej wysuniętym na południe miastem na świecie. Ushuaia, założona w 1884r., była tradycyjnym miejscem spotkań kultur Yamana i anglikańskiej. Następnie wyruszymy, przez lasy i wody jeziora Fagnano, na eksplorację zakątków Ziemi Ognistej, położonych z dala od cywilizacji i utartych tras. W trakcie wyprawy - ognisko, przystawki z wędlin i serów, argentyńskie asado (biesiada) i czas na podsumowanie arktycznej wyprawy.
Transfer na lotnisko w Ushuaia i przelot do El Calafate, zwanego „Bramą do Świata Lodowców”. Miasto znajduje się w pobliżu Jeziora Argentino, a jego nazwa jest też nazwą krzewu rosnącego w tym regionie, typowego dla Patagonii. Mówi się, że ten, kto zje owoc Calafate, powróci do tego regionu. Po przylocie wyjazd samochodami terenowymi w kierunku Cerro Frias, z zachwycającymi widokami na jezioro i góry. Przejazd na patagońskie ranczo, gdzie czeka nas grillowanie jagnięciny. Powrót do El Calafate.
Zwiedzanie Parku Narodowego Los Glaciares, uznawanego za najpiękniejszy w Argentynie. Przejazd w stronę najsłynniejszego lodowca regionu - Perito Moreno. Wyjazd do Parku Narodowego, gdzie można podziwiać gigantyczny szafirowo-błękitny lodowiec, którego jęzor zajmuje powierzchnię ok. 260 km², a monumentalna ściana frontowa ma ok. 2,5 km długości. Perito Moreno jest trzecim, pod względem wielkości, rezerwuarem wody pitnej na świecie. Po drodze przystanki w miejscach, gdzie można będzie zrobić niepowtarzalne zdjęcia zmieniającego często odcień lodowca. Rejs po lodowatej wodzie do błękitnych ścian imponującego lodowca. Powrót do El Calafate.
Wyjazd w kierunku górskiej wioski El Chalten, oddalonej o około 220 km od El Calafate. Po drodze wizyta w Muzeum Estancia. Dojazd do bram formacji widowiskowych lodowców Fitz Roy i Cerro Torre.
Wyjazd do Parku Narodowego Torres del Paine (UNESCO) w Chile, który jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Ameryce Południowej. Masyw należący do grupy górskiej Cordillera del Paine składa się z trzech wież skalnych: południowej - prawdopodobnie najwyższej, o wysokości około 2500 m n.p.m., środkowej (2460 m n.p.m.) oraz północnej (2260 m n.p.m.). Oprócz szczytów, zobaczymy jaskinię Mildona, jezioro Sarmiento, lagunę Amarga i wodospad Salto Grande. Przejazd do Puerto Natales.
Dzień wolny na odpoczynek oraz kontemplację.
Po wczesnym śniadaniu przejazd do El Calafate, a następnie przelot do Buenos Aires.
Wybierzemy się na wycieczkę na wieś, gdzie poczujemy atmosferę i urok życia w typowej, argentyńskiej hacjendzie na bezkresnych pampach. Poznamy codzienne zajęcia kowbojów, czyli gauchos, zajmujących się wypasem bydła. Są oni ulubieńcami wszystkich kobiet świata. Będzie także okazja, by zapoznać się z kwintesencją argentyńskich obyczajów kulinarnych - asado, czyli grill na świeżym powietrzu.
Po śniadaniu opuszczenie pokojów i przejazd do Puerto Madero w nowoczesnej części Buenos Aires, która słynie z barwnego życia i kosmopolitycznego charakteru. Spacer z pilotem i smakowanie atmosfery tego wyjątkowego miejsca. Transfer na lotnisko, wylot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Argentyna

Stolica: Buenos Aires
Największe miasta: Buenos Aires, Córdoba, Rosario, Mendoza, La Plata
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso argentyńskie (ARS)
Ludność: 40677000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 4h (w zimie) i – 5h (w lecie)
Podział administracyjny : Argentyna podzielona jest na dystrykt federalny Buenos Aires) oraz 23 prowincje – podmioty federacji.

Informacje praktyczne:

Szczepienia
zaświadczenia o szczepieniach nie są wymagane. Nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne (niemniej jednak przed wyjazdem zalecane jest zasięgnięcie informacji w stacji epidemiologicznej).

Lekarze
istnieje łatwy dostęp do opieki medycznej. Średni koszt wizyty prywatnej wynosi około 40 dolarów. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. W Argentynie są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Argentynie.

Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 107

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Najpopularniejszymi kartami kredytowymi są VISA, American Express i MasterCard. Ze względu na trudności ekonomiczne niektóre restauracje i sklepy preferują płacenie tylko gotówką. Poza stolicą Buenos Aires mogą występować trudności przy płaceniu czekami podróżnymi.

Komunikacja

 • Autobusy – sieć komunikacji autobusowej jest dobrze rozwinięta, a firmy przewozowe oferują wysoki standard przejazdu na trasach dalekobieżnych./li>
 • Pociągi – w Argentynie większość kursów została zawieszona. Pociągi kursują jedynie z Buenos Aires do Mar del Plata i do nadmorskich kurortów, a także z Viedmy do Bariloche w prowincji Río Negro. W prowincji Tucumán pociągi kursują do Rosario, Santiago del Estero i San Miguel de Tucumán. W prowincji Chubut, pomiędzy Esquel a El Maitén, kursuje słynna kolejka wąskotorowa.
 • Taksówki – w stolicy zaopatrzone są w elektroniczne taksometry i oferują swoje usługi po niezbyt wysokich cenach. W zwyczaju jest, aby zostawiać taksówkarzom drobne napiwki. Istnieje również radio – taxi (Remises), które jest znacznie tańsze od normalnych taksówek, ale bez taksometrów, dlatego cenę należy ustalić przed podróżą.

Poczta
w Buenos Aires urzędy pracują zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a na prowincjach od 9:00 do 20:00 lub do 21:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
Argentyńczycy uwielbiają mięso. Jedną z tradycyjnych potraw kuchni argentyńskiej jest parillada (wołowina pieczona na grillu). W Argentynie widać wpływy kuchni włoskiej, szczególnie w restauracjach, w których możemy zamówić spaghetti, ravioli lub lazanię. Warto polecić steki z polędwicy i innych mięs.

Napoje
najpopularniejszym napojem w Argentynie jest świeży sok owocowy (z pomarańczy, grapefruita, ananasa), ewentualnie napoje mleczne z dodatkiem bananów lub brzoskwiń. Warto spróbować również pobudzającą, ziołową herbatę – mate. Spośród alkoholi warto polecić lokalne specjały: ginebra bols i cańa (alkohol z trzciny cukrowej). Argentyńskie wina, chociaż nie są tak słynne jak chilijskie, są równie wyśmienite. Najbardziej znane marki to: Orfila, Suter, Santa Ana i San Felipe.

Pamiątki
w Argentynie, która słynie z produkcji wyrobów skórzanych, warto kupić buty. Na oryginalny upominek najlepiej wybrać przybory do parzenia mate. Niepowtarzalne wyroby rzemiosła argentyńskiego można kupić na ferias (targi wyrobów lokalnych artystów), które odbywają się w całym kraju.

W restauracji
obiady w restauracjach podawane są przeważnie od godziny 12:30, a kolacje od godziny 20:30. Napiwki zwyczajowo wynoszą 10% wartości rachunku.

Obyczaje
w Argentynie na powitanie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, całują się w policzki (za wyjątkiem bardziej oficjalnych relacji, kiedy wymienia się tylko uścisk dłoni). W czasie rozmowy Argentyńczycy często dotykają się, gdyż dystans fizyczny pomiędzy mieszkańcami jest dużo mniejszy niż w Europie, dlatego mogą się poczuć niezręcznie, gdy turysta zza granicy odrzuca ich próbę kontaktu. Na porządku dziennym jest głośne komentowanie przez mężczyzn urody przechodzącej obok kobiety.

Religia i kultura

Oficjalną i dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców). Wśród innych religii, wyznawanych w Argentynie, wyróżnić należy protestantyzm, judaizm, islam i prawosławie.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 2 kwietnia * – Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 maja – Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
 • 3 poniedziałek czerwca – Święto Flagi Narodowej
 • 9 lipca – Święto Niepodległości
 • 3 poniedziałek sierpnia – Rocznica śmierci generała José de San Martína
 • 12 pażdziernika – Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

* Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
c. Marques de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
Telefon: (00-5411) 4802 96 81, 4802 96 82
fax: (00-5411) 4802 96 83
e-mail: buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.buenosaires.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Oberá
c. Ucrania 734, 3360 Obera, prov. Misiones
Telefon: (00-54 3755) 402 507
fax: (00-54 3755) 403 733
e-mail: consulplobe@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy RP w Mar del Plata
C. Rivadavia 2333, p. 9, dto. 931, cuerpo C
7600 Mar del Plata, prov. Buenos Aires, Argentyna
Telefon: (00-54-223) 491-52-94
fax: (00-54-223) 491-52-94
e-mail: consulmdq@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy w Rosario
prov. Santa Fe, Argentyna
Telefon: (00-54-341) 425-19-64
fax: (00-54-341) 432-55-55
e-mail: bmoszoro@fibertel.com.ar

CHILE – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.

ARGENTYNA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Argentyny do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Argentyny.

 • Buenos Aires – światowa stolica tanga
 • Argentyńskie rancho i spotkanie z gauchos
 • El Calafate – brama do świata lodowców
 • Lodowiec Perito Moreno – trzeci, pod względem wielkości, rezerwuar wody pitnej na świecie
 • Wieże skalne w Parku Narodowym Torres del Paine
 • Rejs po Kanale Beagle’a
 • Zdobycie legendarnego Przylądka Horn
 • Ushuaia – najbardziej wysunięte na południe miasto świata
Kalkulacja dla grupy min. 14 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.