
Wycieczki do Azerbejdżanu
Azerbejdżan - wycieczka: Nachiczewan, Baku i Szeki
Wycieczka do Azerbejdżanu: Azerbejdżan bywa określany mianem „krainy wiecznego ognia”. Większości z nas kojarzy się głównie z naftowym imperium. Jego stolica – kosmopolityczne i wielokulturowe Baku, dzięki ogromnym złożom „czarnego złota”, urosło do rangi „perły Kaukazu”.
W krajobraz miasta wpisują się karawanseraje, będące niegdyś miejscami odpoczynku dla karawan przemierzających Jedwabny Szlak, natomiast bajkowa starówka miasta z Pałacem Szirwanszachów, kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami. Choć kraj jest niewielki, ma do zaoferowania różnordność stref klimatyczno-krajobrazowych. Z nadmorskiego Baku, w krótkim czasie można dojechać do subtropikalnych lasów, malowniczo położonych górskich wiosek i wąwozów lub ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu.
Nasza wycieczka do Azerbejdżanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Azerbejdżan
Stolica: Baku
Największe miasta: Baku, Gandża, Sumgait, Mingeczaur, Xirdalan, Szyrwan, Nachiczewan, Szeki
Język urzędowy: azerski
Waluta: manat azerski (AZM)
Ludność: 9.511.100 osób
Strefa czasowa: czas polski +3h
Podział administracyjny: Azerbejdżan jest podzielony na 66 rejonów (rayon) i 12 miast wydzielonych (sahar). Ponadto, wydzieloną częścią Azerbejdżanu pozostaje eksklawa – Nachiczewańska Republika Autonomiczna. Część jednostek administracyjnych pozostaje pod kontrolą separatystycznych władz Górskiego Karabachu.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży, działających na azerskiej licencji. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Azerbejdżanu.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10.000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 1.000 USD). Przy wwozie ponad 10.000 USD w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.).
Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków poświadczających ich zakup. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru. Aktualne informacje celne dla podróżujących można znaleźć na stronie Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu.
Religia i obyczaje:
Religią dominującą jest islam (97% ogółu ludności). Niemniej, w odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich, niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, odzież taka może nie być mile widziana poza Baku).
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem. W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia – mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR. Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.
Komunikacja:
W podróżowaniu po kraju występują ograniczenia. Górski Karabach oraz terytorium wokół niego – łącznie ok. 17% powierzchni kraju – znajdują się pod faktyczną kontrolą Ormian i nie ma tam wjazdu. Funkcjonująca tam tzw. Republika Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez władze RP ani przez żadne inne państwo na świecie. Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Agstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Podróżując po obszarach graniczących z Iranem należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po terenach sąsiadujących z rosyjskim Dagestanem, ani z Gruzją.
Dla mniej wymagających turystów najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (tzw. marszrutki) oraz autobusy. Przeciętna opłata za przejazd na dłuższej trasie (ok. 250-300 km) wynosi 4-6 EURO. W Baku, w okolicach stacji metra 20 Yanvaria, znajduje się Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy i mikrobusy we wszystkich kierunkach (także linie międzynarodowe). Podróż ze stolicy Azerbejdżanu do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, jest możliwa drogą lotniczą (bilet na trasie Baku-Nachiczewan-Baku dla obcokrajowców kosztuje ok. 140 EUR ), ewentualnie tranzytem przez Iran lub Gruzję i Turcję.
Klimat:
Warunki klimatyczne są zróżnicowane ze względu na ukształtowanie powierzchni. Azerbejdżan położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, na przeważającej części kraju – suchego. Na Nizinie Lenkorańskiej klimat jest wilgotny.
Deszcze w górach są dość obfite, na Wielkim Kaukazie rocznie spada od 1200 do 1300 mm deszczu. Natomiast na Małym Kaukazie jest bardziej sucho – średnia opadowa waha się tam od 600 do 800 mm deszczu rocznie. Inne obszary, poza Niziną Lenkorańską (około 1700 mm rocznie), są suche – średnio spada tam około 400 mm deszczu. Sucho jest na Nizinie Kurańskiej – tamtejsza średnia roczna to 250 mm. Jeszcze suchszym regionem jest Półwysep Apszeroński – tam roczny opad wynosi zaledwie ok. 150 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Baku
Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)
E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +994 (12) 492 01 14
AZERBEJDŻAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży, działających na azerskiej licencji. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Azerbejdżanu.
- Baku – stolica Azerbejdżanu, najbogatsze i największe miasto Kaukazu
- Nachiczewań – enklawa Azerbejdżanu, stolica Autonomicznej Republiki Nachiczewańskiej
- Szeki – jedno z najstarszych miast, malowniczo położone, słynące z tradycyjnych rzemiosł
- Półwysep Apszeron – Świątynia Ognia, dawny ośrodek zoroastryzmu
- Kraina wąwozów – Gobustan
- Szamachy – dawna stolica Szirwanu, miasto o bardzo bogatej historii
- Xinaliq – jedna z najbardziej niesamowitych i malowniczych wiosek w Azerbejdżanie