11 dni AZERBEJDŻAN
AZERBEJDŻAN – wyprawa do krainy wiecznego ognia

Wycieczki do Azerbejdżanu

Azerbejdżan - wycieczka: Nachiczewan, Baku i Szeki

Wycieczka do Azerbejdżanu: Azerbejdżan bywa określany mianem „krainy wiecznego ognia”. Większości z nas kojarzy się głównie z naftowym imperium. Jego stolica – kosmopolityczne i wielokulturowe Baku, dzięki ogromnym złożom „czarnego złota”, urosło do rangi „perły Kaukazu”.

W krajobraz miasta wpisują się karawanseraje, będące niegdyś miejscami odpoczynku dla karawan przemierzających Jedwabny Szlak, natomiast bajkowa starówka miasta z Pałacem Szirwanszachów, kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami. Choć kraj jest niewielki, ma do zaoferowania różnordność stref klimatyczno-krajobrazowych. Z nadmorskiego Baku, w krótkim czasie można dojechać do subtropikalnych lasów, malowniczo położonych górskich wiosek i wąwozów lub ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu.

Nasza wycieczka do Azerbejdżanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Azerbejdżanu.
Przylot do Nachiczewania, oprawa graniczna, odebranie bagaży, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Około południa zwiedzanie Nachiczewania, enklawy Azerbejdżanu, stolicy Autonomicznej Republiki Nachiczewańskiej. W programie kompleks Proroka Noego. Po lunchu zobaczymy XII-wieczne mauzoleum Momine Chatum, mauzoleum Jusufa ibn Kuseira (XII w.), Karabaglar, jaskinie Duzdagh. Nocleg w Nachiczewaniu.
Tego dnia zobaczymy jaskinie Asabu Kahf, XVIII-wieczny Pałac Khana, muzeum dywanów oraz muzeum Nakhchivan. Nocleg w Nachiczewaniu.
Transfer na lotnisko w Nachiczewaniu, przelot do Baku. Po przylocie udamy się na zwiedzanie Półwyspu Apszeron. Zwiedzanie Świątyni Ognia Ataszgach w Surachany i zamku, będącego jednym z najbardziej okazałych na półwyspie w Mərdəkan. Wizyta w meczecie Amir Dżan, uznawanym za jeden z piękniejszych meczetów Apszeronu. Powrót do Baku. Nocleg w Baku.
Zwiedzanie Baku, najbogatszego i największego miasta Kaukazu: najstarsza część miasta - Iczeri Szeher (UNESCO), wizyta w Pałacu Szirwanszachów składającego się z trzech poziomów w rodzaju tarasów, Wieża Dziewicza – jeden z symboli Baku, fabryka azerskich dywanów, lokalny bazar, krótki rejs łodzią po Zatoce Baku (jeśli pozwolą warunki pogodowe). Nocleg w Baku.
Wycieczka do rejonu Gobustan, nazywanego krainą wąwozów, którego największymi atrakcjami są znaleziska świadczące o tym, że żył tu człowiek prehistoryczny oraz wulkany błotne. Zobaczymy jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc Azerbejdżanu z widokiem na Morze Kaspijskie – błotne wulkany. Wizyta w meczecie Bibi Heybat oraz zwiedzanie centrum Haydar Aliyev - muzeum prezentuje historię Azerbejdżanu oraz przedstawia życie i pracę przywódcy Haydara Aliyewa. Nocleg w Baku.
Przejazd do Lachicz otoczonego wysokimi górami, od wielu wieków słynącego z produkcji ręcznie kutych wyrobów miedzianych. Przejazd do jednego z najstarszych i najbardziej malowniczo położonych miast Azerbejdżanu – Szeki. Zwiedzanie w Kisz najstarszej chrześcijańskiej świątyni na Kaukazie, malowniczo położonej pośród gór. Nocleg w Szeki.
Zwiedzanie Szeki, jednego z najstarszych miast Kaukazu, założonego ponad 2600 lat temu. W programie: wielki bazar, meczet Dżuma – jeden z trzech XIX-wiecznych meczetów zachowanych na terenie miasta, Xan Sarayi (Pałac Szekińskich Chanów) z XVIII w. muzeum historyczne. Następnie przejazd od Gabala, dawnej stolicy Albanii Kaukaskiej, zamieszkiwanej już w czasach epoki brązu. Zwiedzanie ruin starożytnego miasta Chukhur Gabala (IV w.p.n.e.). Wizyta w wiosce Nidji. Nocleg w Gabala.
Przejazd do Szamachy, które największy rozkwit i świetność osiągnęło pod rządami Szirwanszachów, kiedy stało się stolicą Szirwanu. Miasto szczyci się historią liczącą ponad 3000 lat, a wspominał o nim już Ptolemeusz. Znajdowało się tutaj centrum handlowe na Jedwabnym Szlaku. Zobaczymy wielki meczet Cüma z VIII w. Przystanek przy grobowcach Yeddi Gümbaz z XVIII i początku XIX w. Wyjazd w kierunku Baku. Nocleg w Baku.
Przejazd do Xinaliq, magicznego miejsca, jednej z najbardziej niesamowitych wiosek w Azerbejdżanie, a zarazem najwyżej położonej, gdzie domy pościskane są obok siebie na malowniczym wzgórzu. Następnie przejazd do Guba, miasta powstałego na miejscu wioski Kudial w XVIII wieku, które było stolicą Chanatu Kubińskiego i główną siedzibą chanów. Wizyta w Krasnaja Sloboda, lewobrzeżnej części Guba, zamieszkanej przez diasporę żydowską. Powrót do Baku. Nocleg w Baku.
Wcześnie rano transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Azerbejdżan

Stolica: Baku

Największe miasta: Baku, Gandża, Sumgait, Mingeczaur, Xirdalan, Szyrwan, Nachiczewan, Szeki

Język urzędowy: azerski

Waluta: manat azerski (AZM)

Ludność: 9.511.100 osób

Strefa czasowa: czas polski +3h

Podział administracyjny: Azerbejdżan jest podzielony na 66 rejonów (rayon) i 12 miast wydzielonych (sahar). Ponadto, wydzieloną częścią Azerbejdżanu pozostaje eksklawa – Nachiczewańska Republika Autonomiczna. Część jednostek administracyjnych pozostaje pod kontrolą separatystycznych władz Górskiego Karabachu.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży, działających na azerskiej licencji. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Azerbejdżanu.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń we wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10.000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 1.000 USD). Przy wwozie ponad 10.000 USD w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.).
Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków poświadczających ich zakup. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru. Aktualne informacje celne dla podróżujących można znaleźć na stronie Państwowego Komitetu Celnego Republiki Azerbejdżanu.

Religia i obyczaje:

Religią dominującą jest islam (97% ogółu ludności). Niemniej, w odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich, niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, odzież taka może nie być mile widziana poza Baku).

Opieka zdrowotna:

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem. W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia – mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR. Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.

Komunikacja:

W podróżowaniu po kraju występują ograniczenia. Górski Karabach oraz terytorium wokół niego – łącznie ok. 17% powierzchni kraju – znajdują się pod faktyczną kontrolą Ormian i nie ma tam wjazdu. Funkcjonująca tam tzw. Republika Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez władze RP ani przez żadne inne państwo na świecie. Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Agstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Podróżując po obszarach graniczących z Iranem należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po terenach sąsiadujących z rosyjskim Dagestanem, ani z Gruzją.
Dla mniej wymagających turystów najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (tzw. marszrutki) oraz autobusy. Przeciętna opłata za przejazd na dłuższej trasie (ok. 250-300 km) wynosi 4-6 EURO. W Baku, w okolicach stacji metra 20 Yanvaria, znajduje się Międzynarodowy Dworzec Autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy i mikrobusy we wszystkich kierunkach (także linie międzynarodowe). Podróż ze stolicy Azerbejdżanu do Nachiczewańskiej Republiki Autonomicznej, jest możliwa drogą lotniczą (bilet na trasie Baku-Nachiczewan-Baku dla obcokrajowców kosztuje ok. 140 EUR ), ewentualnie tranzytem przez Iran lub Gruzję i Turcję.

Klimat:

Warunki klimatyczne są zróżnicowane ze względu na ukształtowanie powierzchni. Azerbejdżan położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, na przeważającej części kraju – suchego. Na Nizinie Lenkorańskiej klimat jest wilgotny.

Deszcze w górach są dość obfite, na Wielkim Kaukazie rocznie spada od 1200 do 1300 mm deszczu. Natomiast na Małym Kaukazie jest bardziej sucho – średnia opadowa waha się tam od 600 do 800 mm deszczu rocznie. Inne obszary, poza Niziną Lenkorańską (około 1700 mm rocznie), są suche – średnio spada tam około 400 mm deszczu. Sucho jest na Nizinie Kurańskiej – tamtejsza średnia roczna to 250 mm. Jeszcze suchszym regionem jest Półwysep Apszeroński – tam roczny opad wynosi zaledwie ok. 150 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Baku

Adres: Azerbejdżan, AZ-1000, Baku, ul. Kiczik Gala 2, Iczeri Szeher (Stare Miasto)

E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +994 (12) 492 01 14

AZERBEJDŻAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży, działających na azerskiej licencji. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Azerbejdżanu.

  • Baku – stolica Azerbejdżanu, najbogatsze i największe miasto Kaukazu
  • Nachiczewań – enklawa Azerbejdżanu, stolica Autonomicznej Republiki Nachiczewańskiej
  • Szeki – jedno z najstarszych miast, malowniczo położone, słynące z tradycyjnych rzemiosł
  • Półwysep Apszeron – Świątynia Ognia, dawny ośrodek zoroastryzmu
  • Kraina wąwozów – Gobustan
  • Szamachy – dawna stolica Szirwanu, miasto o bardzo bogatej historii
  • Xinaliq – jedna z najbardziej niesamowitych i malowniczych wiosek w Azerbejdżanie
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.