Bhutan i Bangladesz - wycieczka
wycieczki do Bhutanu i Bangladeszu
Nasza wycieczka do Bhutanu i Bangladeuszu: Jambay Lhakhang – to jedna z najstarszych i zarazem najważniejszych świątyń w Królestwie Bhutanu. Odbywający się tutaj dorocznie festiwal Jambay Lhakhang Drup – jest jednym z najbardziej widowiskowych festiwali.
Odbywa się ku czci Guru Rinpoche, a zarazem jako upamiętnienie założenia klasztoru. Główną atrakcją jest rytuał ognia oraz różnorodność tradycyjnych tańców o charakterze religijnym. Festiwal przyciąga każdorozowo rzesze obserwatorów – zarówno z kraju, jak i z całego świata.
Nasza wycieczka do Bhutanu i Bangladeuszu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! Zapraszamy na Nasze wycieczki do Bhutanu i Bangladeuszu!
Więcej Naszych wycieczek do Bhutanu i Bangladeuszu znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Dhaka (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Dhaki.
Dzień 2 Dhaka (S/L/K)
Przylot do stolicy Bangladeszu, Dhaki. Nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie miasta – niezwykle kolorowego i tętniącego życiem. Podczas zwiedzania zobaczymy m. in.: Fort Lalbagh z czasów królestwa Mughal, położony tuż przy rzece Sadarghat, Shaheed Minar i Curzon Hall – części zabytkowego uniwersytetu, świątynię Dhakawashari oraz ogromny budynek parlamentu – cud architektury autorstwa Louisa I. Kahna. Kolacja i nocleg.
Dzień 3 Dhaka – Paro (S/L/K)
Przelot do Paro w Bhutanie. Po przylocie zwiedzanie: Muzeum Narodowe, Paro Dzong – ufortyfikowany klasztor, wzniesiony nieopodal miasta, Nymezampa – tradycyjny, drewniany most. Nocleg w Paro.
Dzień 4 Paro – Ramthangkha (Taktsang) (S/L/K)
Wyjazd do Ramthangkha i trekking do klasztoru Taktsang, zbudowanego na wysokości 3000 m n.p.m., na skalnym klifie, będącego najsławniejszym i najważniejszym obiektem sakralnym Królestwa Bhutanu. Następnie przejazd do Drukgyal Dzong, wybudowanego w 1650r. przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala, założyciela Bhutanu. Na koniec wizyta w klasztorze Tachogang. Powrót do Paro.
Dzień 5 Paro – Thimphu – Punakha (S/L/K)
Zwiedzanie Thimphu z kolorową zabudową, będącego ostoją kultury i majestatu monarchii bhutańskiej. Zwiedzimy King’s Memorial Chorten – poświęcony pamięci trzeciego Króla Bhutanu, Tashi Chodzong (z zewnątrz), Instytut Sztuki i Rzemiosła, Kuensel Phodrang, Takin, wizyta na lokalnym bazarze. Zwiedzanie Simtoka Dzong, będącego najstarszym i zarazem jednym z najbardziej malowniczych dzongów – czyli warownych klasztorów Bhutanu. Przejazd przez przełęcz Dochula (3140 m n.p.m.) do Punakha (1250 m n.p.m.), dawnej stolicy Bhutanu. Będziemy mijać wioski Lumitsawa i Thinleygang, docierając do Doliny Lobesa, gdzie udamy się na wędrówkę do XV-wiecznej świątyni Chimi Lhakhang. Odwiedzimy także widowiskowy Punakha Dzong, na wyspie pomiędzy rzekami Pho (mężczyzna) i Mo (kobieta). W programie także krótkie zwiedzanie okolicy, ze zwróceniem uwagi na elementy architektoniczne, w tym posągi: Buddy, Guru Rinpoche i Shabdrunga Namgyala.
Dzień 6 Punakha – Dolina Phobjikha – Trongsa (S/L/K)
Wyjazd do Trongsa. Będziemy przejeżdżać przez malowniczą Dolinę Phobjikha, gdzie zatrzymamy się na chwilę, by odwiedzić klasztor Gangtey. Kontynuując podróż, pokonamy przełęcze: Youto La oraz Pele La (3300 – 3400 m n.p.m.). Kolejny postój zrealizujemy przy stupie Chendebji Chorten, zbudowanej w stylu nepalskim w XVIII w. Dalej, przejazd malowniczą, górską drogą do Trongsa Dzong, jednego z najciekawszych klasztorów w Bhutanie, mieszczącego w sobie labirynt przejść i korytarzy oraz 23 świątynie poświęcone bóstwom tantrycznym. Wizyta w Ta Dong, ciekawym muzeum założonym w wieży obserwacyjnej z 1652 r. Nocleg w Trongsa.
Dzień 7 Trongsa – Jakar – festiwal Jambay Lhakhang Drup (S/L/K)
Udamy się do Jakar – miasta, malowniczo usytuowanego na równinie, będącego administracyjną stolicą regionu. Stąd, przejedziemy do klasztoru Jambay Lhakhang, gdzie będziemy uczestniczyć w obchodach odbywającego się festiwalu, wraz z wieczornym rytuałem ognia. Czas wolny do własnej dyspozycji uczestników. Powrót do hotelu w Jakar – kolacja i nocleg.
Dzień 8 Jakar (Bumthang) – Trongsa (S/L/K)
Zwiedzanie Jakar: znajduje się tu piękny Dzong Białego Ptaka, będący siedzibą władz administracyjnych dystryktu i wspólnoty zakonnej oraz zespół świątyń Kurjey Lhakhang, pochodzących z XIV w. Dalsza eksploracja najpiękniejszej doliny Bhutanu – Bumthang, stanowiącej centrum buddyzmu bhutańskiego. Wizyta w klasztorze Tamshing z 1501 r., gdzie zachowały się najstarsze w Bhutanie freski, a prawdziwą perełką jest licząca 500 lat i ważąca 50 kg metalowa kolczuga, która odpuszcza grzechy, gdy obejdzie się z nią na plecach klasztor trzy razy dookoła. Przejazd do Trongsa. Nocleg.
Dzień 9 Trongsa – Wangdue – Paro (S/L/K)
Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Paro. Po drodze zatrzymamy się w zabytkowym Wangdue, miasteczku z XVII w., leżącym na styku trzech regionów, które odegrało kluczową rolę w jednoczeniu państwa. Na miejscu – transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Kolacja w lokalnej restauracji.
Dzień 10 Paro – Dhaka – Cottogram – Cox’s Bazar (S/L/K)
Wczesnym rankiem przelot do Dhaki. Z lotniska udamy się bezpośrednio do Cox’s Bazar. Czeka nas długa podróż, ale nagrodą jest możliwość krótkiego wypoczynku przy wspaniałej, rozciągającej się na przestrzeni ponad 110 km, plaży. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, które nie zostało skażone masową turystyką. Po drodze zatrzymamy się w Sonargaon, gdzie obejrzymy zbiory Muzeum Sztuki Ludowej. Zwiedzimy także niewielkie miasto Panam, o szczególnie bogatej hisotrii i kulturze. Mijać będziemy Cottogram (dawniej Chittagong), drugie co do wielkości miasto Bangladeszu i najważniejszy port morski w kraju. W pobliżu miasta podziwiać można także jedną z największych na świecie stoczni złomowych, gdzie żywot swój kończą wyeksploatowane statki. Wieczorem przyjazd do Cox’s Bazar. Zakwaterowanie w resorcie przy plaży.
Dzień 11 Cox’s Bazar (S/-/-)
Pobyt w hotelu przy plaży nad Zatoką Bengalską. Możliwość kąpieli w morzu, uprawiania sportów wodnych lub błogiego relaksu na plaży. Do dyspozycji gości infrastruktura hotelowa. Około południa – krótka wycieczka do Himchori, gdzie z niewielkiego wzgórza można podziwiać wspaniałe widoki morza i niekończącej się plaży. Po powrocie do hotelu – czas wolny. Wieczorem zwiedzimy świątynię Rakhin, a następnie udamy się także na nocny rynek. Tego dnia lunch i kolacja we własnym zakresie. Nocleg w hotelu w Cox’s Bazar.
Dzień 12 Bandarban – Cottogram (S/L/K)
Po wykwaterowaniu z hotelu udamy się do dystryktu Bandarban. Zwiedzimy Złotą Świątynię, a następnie udamy się w rejon wodospadów Shailopropat. Zatrzymamy się w wioskach plemion Marma i Chakma, zamieszkujących zbocza góry Nilachol. Weźmiemy udział w lokalnym targu, na którym ludność różnych grup etnicznych gromadzi się, by sprzedawać wyroby własnego rękodzieła. Dużą atrakcją, tego dnia, będzie także wieża widokowa Nilachal Point, z której roztacza się wspaniała panorma Bandarbanu. Dalej, będziemy kontynuować podróż w stronę Cottogramu, gdzie zatrzymamy się na nocleg.
Dzień 13 Cottogram – Dhaka – rejs statkiem Rocket Steamer (S/L/K)
Po śniadaniu rozpoczniemy podróż do Dhaki, docierając w godzinach popołudniowych do tłocznej, nadbrzeżnej dzielnicy portowej, Shadarghat. Pod wieczór wejdziemy na pokład statku Rocket Steamer, któym udamy się w nocny rejs do Hularhat. Nocleg na pokładzie statku w kabinach 1-szej klasy.
Dzień 14 Hularhat – Bagerhat – Mongla (S/L/K)
Wyokrętowanie w godzinach porannych w Hularhat. Następnie przejazd do pobliskiego Bagerhat – magicznego miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które kryje w sobie antyczne mauzolea i meczety. Zwiedzanie meczetów: Shait Gumbad – zwanego świątynią 60 grobowców, Bibi Begni’s, Singer oraz Zinda Pir. Przejazd do Mongla, miasta położonego na skraju lasów namorzynowych Sundarban, największej przyrodniczej atrakcji Bangladeszu. Stąd, jeszcze tego samego dnia rozpoczniemy wspaniałą przygodę – udając się prywatnym statkiem wycieczkowym najpierw do parkowego centrum dzikiej przyrody, Karamjal, a następnie wypływając, pod opieką miejscowego strażnika (rangera), w głąb lasu. Nocleg na statku.
Dzień 15 Sundarban (S/L/K)
Całodniowy rejs statkiem wycieczkowym i eksploracja obszaru bujnych lasów namorzynowych. Sundarban to niezwykły park narodowy, chroniący obszary, o których można by najkrócej powiedzieć: „dżungla na wodzie”. Jest to bowiem las prawie w połowie zatopiony w wodzie, pełen kanałów, przejść, wąskich przesmyków, w innych miejscach zamieniający się w gąszcz chaszczy, krzaków i szuwarów. Spotkać tu można bogactwo lokalnej fauny – w tym liczne małpy, jaszczurki i barwne ptactwo. Jest to także kraina legendarnego, królewskiego tygrysa bengalskiego i, niewykluczone, że uda nam się odnaleźć jego trop. W trakcie dnia krótkie trekkingi na lądzie. Na koniec relaks na plaży w dżungli. Wieczorem rozpoczniemy kurs powrotny do Mongla. Nocleg na statku.
Dzień 16 Mongla – Morelganj – rejs statkiem Rocket Steamer do Dhaka (S/L/K)
Po śniadaniu powinniśmy dopłynąć do Mongla, gdzie zakończy się nasza eksploracja Sundarbanu. Udamy się do pobliskiego Morelganj, skąd, znanym już nam, statkiem pasażerskim Rocket Steamer, będziemy wracać do Dhaki. Rejs rzecznymi kanałami w ciągu dnia, pozwoli obserwować życie toczące się na brzegach rzek – tego rodzaju obrazy są swoistą charakterystyką Bangladeszu i na pewno na długo pozostaną w pamięci. Nocleg na statku (kabiny 1-szej klasy).
Dzień 17 Dhaka (S/L/K)
Wcześnie rano dopłyniemy do portu w Dhaka. W pierwszej kolejności udamy się do lokalnej restauracji na śniadanie, a następnie zakwaterujemy się w hotelu, gdzie do dyspozycji będzie nieco czasu na odświeżenie się. Resztę dnia poświęcimy na zwiedzanie muzeów w Dhaka (m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Wojny, Muzeum Bangabandu). Na koniec wizyta na miejskim targu oraz czas wolny i możliwość zakupu ostatnich suwenirów. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji.
Dzień 18 Dhaka – Warszawa (-/-/-)
W nocy transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
Informacje
Bhutan
Stolica: Thimphu
Największe miasta: Thimphu, Phuntsholing, Gelephu, Jakar, Paro, Punakha, Trongsa, Trashigang
Język urzędowy: dzongkha
Waluta: ngultrum (BTN) i rupia indyjska (INR)
Ludność: 750.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bhutan jest podzielony na 20 prowincji, zwanych dzongkhag.
Przepisy wjazdowe:
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista Association of Bhutanese Tour Operators). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni).
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Przepisy celne:
Istnieje zakaz wywozu antyków, roślin, kwiatów, skór zwierzęcych. Artefakty i przedmioty kultu – ze szczególnym naciskiem na wizerunki Buddy w postaci posągów, rzeźb, młynków modlitewnych, amuletów – można wywieźć, o ile posiada się certyfikat wydawany przy zakupie w rządowych emporiach (rodzaje galerii rękodzieła narodowego).
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Bhutanu praktykuje buddyzm tantryczny, co uwidacznia się we wszystkich aspektach życia. Flagi modlitewne powiewają na zboczach wzgórz, a wypisane na nich mantry są roznoszone przez wiatr na okolicę. Na dachu każdego domu również umieszczona jest biała flaga, wskazująca na to, że jego właściciel czyni starania, by zadowolić lokalne bóstwo. Każda dolina lub dystrykt posiada własną, ogromną fortecę zwaną „dzong”, będącą religijnym i administracyjnym centrum okolicy.
Opieka zdrowotna:
Nie obowiązują żadne wymagane szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
Komunikacja:
Ze względu na rządową politykę ochrony zabytków i środowiska w Bhutanie, liczba turystów odwiedzających ten kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) jest obowiązkowe z lokalnym przewodnikiem.
Klimat:
Klimat Bhutanu zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych – o chłodnej, górskiej odmianie. W kraju, ze względu na wysokość nad poziomem morza, wyróżnia się trzy strefy pogodowe.
1) Na przedgórzach, na południu kraju, panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów – około 2000 mm. Występuje tam pora deszczowa, która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej, zimą, także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą, w styczniu, średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś – w granicach 30 °C.
2) Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór – mroźne. Średnia temperatura dla stycznia wynosi około 4 °C, natomiast dla czerwca: 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie – rzędu 650 mm rocznie.
3) Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się zasadniczo od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy, zwłaszcza zimą, występują silne mrozy – nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu.
4) Tereny leżące na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią – na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej Ambasady na terytorium Bhutanu. Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają terytorialnie kompetencjom Ambasady w New Delhi.
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
Tel.: +91 11 414 96 900
Bangladesz
Stolica: Dhaka
Największe miasta: Dhaka, Cottogram, Khulna, Narajangondźo, Srihotto, Tongi, Radźszahi, Bogra, Barisal, Kumilla
Język urzędowy: bengalski
Waluta: taka (BDT)
Ludność: 156.090.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bangladesz podzielony jest na 7 prowincji. Nazwa każdej prowincji pochodzi odpowiednio od stolicy administracyjnej. Każda z prowincji dzieli się na dystrykty (zila), a dystrykty dzielą się dalej na poddystrykty (upazila).
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na lotnisku po przylocie lub po wcześniejszym dopełnieniu formalności w Ambasadzie Bangladeszu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Bangladeszu.
Przepisy celne:
Przepisy dewizowe nie nakładają ograniczeń co do wwozu obcych walut w postaci gotówki, czeków podróżnych, kart kredytowych. Jednakże kwoty od 5.000 USD wzwyż należy zgłosić, wypełniając walutową deklarację, poświadczaną przez celnika. Przy wyjeździe z Bangladeszu turysta może wywieźć całą zadeklarowaną przy wjeździe kwotę, pomniejszoną o dokonane w trakcie pobytu wydatki. Do Bangladeszu bez opłat celnych można wwieźć przedmioty osobistego użytku (ubranie, bieliznę, obuwie, przybory toaletowe), w tym biżuterię osobistą o wartości nie przekraczającej 3.000 BDT (ok. 50 USD). Bez cła można wywieźć wyroby miejscowego rękodzieła i pamiątki (z wyjątkiem antyków i dzieł o wartości historycznej) o wartości nie przekraczającej 3000 BDT. Dozwolone jest bezcłowe wwiezienie do Bangladeszu 1 litra alkoholu i 200 szt. papierosów lub 50 cygar na potrzeby własne, a także: 1 zegarka, 2 piór wiecznych, 1 żelazka, 1 golarki elektrycznej, 1 suszarki do włosów, 1 aparatu fotograficznego i 1 lornetki.
Opieka zdrowotna:
Bangladesz leży w strefie gorącego, wilgotnego klimatu tropikalnego i zaliczany jest do grupy krajów wysokiego ryzyka zachorowań. Każdy turysta przybywający do Bangladeszu powinien mieć ważną międzynarodową kartę szczepień. W praktyce służby graniczne nie żądają jej okazania, natomiast wymagane są szczepienia przeciwko żółtej febrze od cudzoziemców przybywających z obszarów występowania tej choroby. Dla własnego bezpieczeństwa podróżnym zaleca się szczepienia przeciw tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B) oraz wirusowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Należy mieć ważne szczepienie przeciwko poliomyelitis (choroba Heinego-Mediny). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. Występuje poważne zagrożenie chorobami inwazyjnymi i zakaźnymi: malarią, dengą, tężcem, biegunkami zakaźnymi, odmianami żółtaczki (typu A i B); zagrożenie to jest zwielokrotnione przez brak higieny, złe warunki komunalne i niski poziom służby zdrowia. Należy liczyć się z możliwością wystąpienia cholery (szczególnie w okresach rokrocznie powtarzających się w tym kraju powodzi). Częste są również zakażenia pasożytnicze (ameba, lamblia, robaczyce) czy bakteryjne. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań, trzeba przestrzegać zasad higieny. Należy używać wody filtrowanej i gotowanej, dokładnie myć warzywa i owoce w specjalnych roztworach, unikać przebywania w miejscach, gdzie jest dużo komarów (szczególnie wieczorem i nocą), nosić ubrania maksymalnie zakrywające ręce i nogi, stosować repelenty. Wskazane jest spanie pod moskitierą. Ochrona przed malarią konieczna jest przez cały rok. W stolicy można skorzystać z opieki medycznej w prywatnych klinikach i szpitalach zatrudniających lekarzy wykształconych za granicą, jednak z reguły nie są one wyposażone w wysokiej jakości sprzęt i aparaturę medyczną. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 4 do 10 USD. Dzień pobytu w szpitalu kosztuje od ok. 10 USD (sala ogólna) do 50-70 USD (oddzielny pokój). Na dobrym poziomie są usługi stomatologiczne w klinikach dentystycznych prowadzonych przez cudzoziemców. Apteki są dobrze zaopatrzone w lekarstwa dostępne bez recept.
Religia i obyczaje:
Bangladesz to jedno z największych państw islamskich na świecie – muzułmanie stanowią w nim ok. 89, 5 % wszystkich obywateli, hinduiści ok. 9,6 % ludności, buddyści i inni (w tym chrześcijanie) ok. 0,9% populacji.
Należy przestrzegać miejscowych norm obyczajowych i religijnych – stosowne zachowanie oraz noszenie odpowiedniego ubioru (niewskazane jest noszenie zbyt skąpych strojów). Bangladesz jest krajem stosunkowo tolerancyjnym, a miejscowa ludność znana jest z wyrozumiałego i przyjaznego traktowania cudzoziemców. Jednak z uwagi na specyficzną sytuację kobiet i ich ograniczony udział w życiu publicznym, podróżujące samotnie turystki mogą być narażone na nieprzyjemności (nagabywanie przez mężczyzn).
Komunikacja:
Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju, z wyjątkiem stref wojskowych. Z uwagi na starcia pomiędzy grupami etnicznymi w regionie Wzgórz Chittagong wyjazdy do tego miejsca powinny być z wyprzedzeniem 10 dniowym notyfikowane władzom regionalnym. Ograniczeniom mogą ulec warunki poruszania się cudzoziemców w pasie granicznym z Indiami.
Klimat:
Bangladesz pozostaje pod wpływem tropikalnego klimatu monsunowego, który powoduje, że okresy letnie w tym kraju są gorące i deszczowe, natomiast pora sucha przypada na okres zimowy.
Pory roku w Bangladeszu: zima (listopad-luty), lato (marzec-czerwiec), monsun (lipiec-październik).
Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 26ºC i minimalną nawet do -8°C, a najcieplejszym kwiecień, którego średnia temperatura wynosi 33ºC, a najwyższa 36ºC.
Bangladesz to jeden z najbardziej deszczowych krajów świata. Na większości powierzchni kraju odnotowuje się ponad 1500 mm opadów rocznie, natomiast na obszarach wyżynnych nawet do 5080 mm. Największa liczba opadów występuje w okresie monsunowym – pomiędzy czerwcem, a wrześniem, najmniejsza w okresie od listopada do lutego.
Bangladesz nawiedzany jest również przez cyklony tworzące się nad Zatoką Bengalską – ich największe występowanie odnotowuje się między kwietniem a majem oraz wrześniem i listopadem.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Bangladeszu.
Podróżując do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w New Delhi (Indie).
Ambasada RP w New Delhi:
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail:
Tel.: +91 11 414 96 900
Kontakt alarmowy
Z poniższego numeru należy korzystać jedynie w nagłych wypadkach, po godzinach pracy Ambasady (np. zgony, wypadki, itp). Połączenie z telefonów indyjskich: 0 9910 999 477. Połączenie z telefonów polskich: +91 9910 999 477. E-mail:
Konsulat Honorowy w Dhace:
Adres: Erectors House (10th Floor), 18 Kemal Ataturk Avenue, Banani, Dhaka-1213, Bangladesh
E-mail:
Tel.: +88 02 9821426, +88 02 98214
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa/Dhaka/Warszawa,
- wizy wjazdowe do Bhutanu i Bangladeszu,
- 02 przeloty samolotami w Azji - zgodnie z programem (Dhaka/Paro/Dhaka),
- noclegi w hotelach 3* oraz w kabinach 1. klasy na statku Rocket Steamer (dopłata do pokoju 1-os. 460 USD),
- wyżywienie wg programu – kuchnia lokalna (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja),
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- 02 rejsy stakiem pasażerskim Rocket Steamer w Bangladeszu,
- rejs prywatnym statkiem wycieczkowym po namorzynach Sundarbanu,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do Bhutanu i Bangladeszu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłaty wylotowe z Bhutanu i Bangladeszu,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
BHUTAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży w Bhutanie, posiadających stosowną licencję. Dokumentem podróży jest paszport.
BANGLADESZ – Wiza jest wymagana. Możliwe jest jej otrzymanie na lotnisku po przylocie lub po wcześniejszym dopełnieniu formalności w Ambasadzie Bangladeszu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Bangladeszu.
Atrakcje
- Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka
- Punakha, przełęcz Dochu La i trzepot modlitewnych flag
- Bumthang – najpiękniejsza dolina Bhutanu, uczestnictwo w festiwalu Jambay Lhakhang Drup
- Thimphu – Forteca Cudownej Religii (Tashichho Dzong)
- Simtoka Dzong – najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych dzongów w Królestwie
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce
- Cottogram – największy port morski Bangladeszu i jedna z największych na świecie stoczni złomowych
- Rajska plaża w Cox’s Bazar – jedno z nielicznych miejsc na Ziemi nieskażonych masową turystyką
- Niedostępny Bandarban i spotkanie z plemionami Marma i Chakma
- Rejs statkiem pasażerskim Rocket Steamer
- Sundarban – „dżungla na wodzie”, dom królewskiego tygrysa bengalskiego