
Wycieczka do Birmy
Birma: wycieczka do Rangun i Sri Ksetra
Już sama wycieczka do Birmy jest niezwykłym, egzotycznym przeżyciem. Łachmański Travel proponuje coś więcej, czyli odkrywanie jej nieznanych stron. Birma to jeden z najbardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej. Można tu zobaczyć wspaniałe zabytki buddyjskiej kultury, niezwykłe górskie krajobrazy, przyjrzeć się życiu jej mieszkańców.
Proponujemy eksplorację tego niezwykłego kraju z dala od utartych szlaków, spojrzenie z innej perspektywy, poznanie niezwykłych i zachwycających miejsc, których nie odwiedza się podczas standardowych wyjazdów.
Plan wycieczki
Plan wycieczki do Birmy obejmuje najciekawsze i najbardziej imponujące miejsca w kraju. W Rangun przejedziemy pociągiem wokół miasta, W środkowej części kraju odwiedzimy starożytne Sri Ksetra (UNESCO). W Mrauk-U, dawnej stolicy królestwa Arakanu, porównywanego z Bagan, zobaczymy jedne z najwspanialszych zabytków w Azji. Odwiedzimy najdzikszy i najbardziej niedostępny rejon Birmy – stan Chin, zamieszkiwany przez Chinów mówiących 42 dialektami i podzielonych na 63 plemiona. Kobiety Chin nadal mają tatuaże na twarzach. Podczas spaceru przez dżunglę w rejonie Góry Victoria odkryjemy piękno i dzikość tamtejszych krajobrazów.
Podoba Ci się wizja wyjazdu na wycieczkę do Birmy? W ofercie naszego biura znajdziesz więcej egzotycznych propozycji, w tym wycieczki do Indii, Bhutanu i innych azjatyckich krajów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i zapoznania się z planem wyprawy!
Nasza wycieczka do Birmy to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Mjanma (Birma)
Stolica: Naypyidaw
Największe miasta: Rangun, Mandalaj, Mulmejn, Pegu, Basejn, Taunggyi, Sittwe, Munywa
Język urzędowy: birmański
Waluta: kiat (MMK)
Ludność: 51.419.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5,5h (w zimie) i +4,5h (w lecie)
Podział administracyjny: Mjanma pod względem administracyjnym dzieli się na 7 stanów i 7 prowincji.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.
Przepisy celne:
Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Istnieje zakaz wywozu lokalnych zwierząt, roślin i wyrobów z nich wykonanych.
Religia i obyczaje:
Mjanma jest krajem buddyjskim – 80% społeczeństwa to buddyści.
Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone). Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet. Stosunki homoseksualne są zakazane i zagrożone karą więzienia, jednakże przepisy te są rzadko egzekwowane.
Opieka zdrowotna:
Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom.
Komunikacja:
Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Ograniczenia mogą dotyczyć całkowitego zakazu wjazdu lub ograniczać się do środka transportu (np. wyłącznie drogą lotniczą). Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych można zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Ministerstwa (Tourism Regulation Departament).
Aktualne informacje nt ograniczeń w podróżowaniu, które często się zmieniają, znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy (www.myanmartourism.org).
Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.
Przydatne informacje:
Na terenie całego kraju istnieją spore utrudnienia w dostępności sieci GSM. W hotelach istnieje możliwość korzystania z internetu.
Istnieje możliwość korzystania z bankomatów oraz płacenia kartą płatniczą jedynie w dużych miastach (np. Rangun), niektórych hotelach i centrach turystycznych. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych (USD), banknoty powinny być stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych.
Klimat:
Mjanma leży w większości swojego obszaru w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dotyczy to także obszarów na samym południu kraju gdzie klimat posiada wybitnie morską, wilgotną odmianę. Krańce północne znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, także o monsunowej odmianie.
Średnia temperatura powietrza wynosi odpowiednio:
– w miesiącach letnich: 30-32°C
– w najchłodniejszym miesiącu: 21-25°C
Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 800 mm na równinie Irawadi, przez 1000 – 2000 mm na obszarach górskich, aż po 5000 – 6000 mm na wybrzeżu Morza Andamańskiego.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mjanmy.
Przy podróży do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w Tajlandii.
Ambasada RP w Tajlandii:
Adres: 100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor, Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +66 2 645 0367-9
Biuro Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku z siedzibą w Rangunie:
Adres: 340, Pyay Road, Sanchaung, Yangon, Myanmar
Tel.: +95 1 2306235 (dzwoniąc z zagranicy); 01 2306235 (dzwoniąc z Mjanmy)
MJANMA(BIRMA) – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.
- Rangun – złote pagody, angielska architektura kolonialna i nowoczesność
- Przejazd pociągiem wokół miasta – obraz prowincji i rozmowy ze zwykłymi Birmańczykami
- Starożytne Sri Ksetra (UNESCO)
- Sittwe – lokalny targ i zachód słońca nad Zatoką Bengalską
- rejs po rzece Lemro do Mrauk-U – realia nadrzecznego życia
- Mrauk-U – dawna stolica Królestwa Arakan – imponujące ruiny i tradycyjna architektura
- Pagoda Ko Thaung – „Mały Borobudur”
- Wioski plemion Chin – twarze kobiet udekorowane misternymi wzorami tatuaży
- Pyay – panorama miasta ze szczytu pagody Shwe Sandaw
- Magwe – Smocze Jezioro Nga Ka Pwe Taung i błotne wulkany
- Górskie wioski lokalnych plemion w rejonie Mindat
- Góra Wiktorii – trekking pośród bujnej przyrody i piękne krajobrazy okolicy
- Najdziksze i najbardziej niedostępne rejony Birmy – poza utartymi szlakami