Wycieczka do Birmy
Birma: wycieczka do Rangun i Sri Ksetra

Już sama wycieczka do Birmy jest niezwykłym, egzotycznym przeżyciem. Łachmański Travel proponuje coś więcej, czyli odkrywanie jej nieznanych stron. Birma to jeden z najbardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej. Można tu zobaczyć wspaniałe zabytki buddyjskiej kultury, niezwykłe górskie krajobrazy, przyjrzeć się życiu jej mieszkańców.
Proponujemy eksplorację tego niezwykłego kraju z dala od utartych szlaków, spojrzenie z innej perspektywy, poznanie niezwykłych i zachwycających miejsc, których nie odwiedza się podczas standardowych wyjazdów.
Plan wycieczki
Plan wycieczki do Birmy obejmuje najciekawsze i najbardziej imponujące miejsca w kraju. W Rangun przejedziemy pociągiem wokół miasta, W środkowej części kraju odwiedzimy starożytne Sri Ksetra (UNESCO). W Mrauk-U, dawnej stolicy królestwa Arakanu, porównywanego z Bagan, zobaczymy jedne z najwspanialszych zabytków w Azji. Odwiedzimy najdzikszy i najbardziej niedostępny rejon Birmy – stan Chin, zamieszkiwany przez Chinów mówiących 42 dialektami i podzielonych na 63 plemiona. Kobiety Chin nadal mają tatuaże na twarzach. Podczas spaceru przez dżunglę w rejonie Góry Victoria odkryjemy piękno i dzikość tamtejszych krajobrazów.
Podoba Ci się wizja wyjazdu na wycieczkę do Birmy? W ofercie naszego biura znajdziesz więcej egzotycznych propozycji, w tym wycieczki do Indii, Bhutanu i innych azjatyckich krajów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i zapoznania się z planem wyprawy!
Nasza wycieczka do Birmy to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Rangun (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Rangun.
Dzień 2 Rangun (-/L/K)
Po przylocie do Rangun załatwienie formalności wizowych, odebranie bagaży. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie Rangun, które jest miastem, gdzie mieszają się złote pagody, angielska architektura kolonialna oraz nowoczesność. To miasto ma wiele cech wielkich azjatyckich metropolii, aczkolwiek na szczęście nie dorównuje zgiełkiem i natężeniem ruchu Bangkokowi. Skorzystanie z lokalnego pociągu, który, zatacza okrąg, objeżdżając tereny sąsiadujące z miastem. Będziemy obserwować barwne, wiejskie życie, toczące się poza centrum Rangunu. Będzie także okazja do podjęcia rozmowy z miejscową ludnością, podróżującą pociągiem. Przejazd zajmuje 3 godziny. Następnie odwiedzimy inną słyną pagodę Sule. Budowla stojąca w samym centrum Yangon, pokrytą 24-karatowym złotem. Odbędziemy też przejażdżkę przez ulice stolicy podziwiając kolonialna architekturę miasta; zobaczymy chińską i hinduską część miasta. Odwiedzimy też słynną Shwedagon, perły architektonicznej Rangun, będącą jednocześnie największą stupą świata. Przebywając na terenie świątyni można obserwować praktyki religijne buddystów, świadczące o głębokiej religijności mieszkańców tego kraju. Podziwianie jej w blasku zachodzącego słońca (w zależności od warunków pogodowych). Nocleg w Rangun.
Dzień 3 Rangun – Sittwe (S/L/K)
Po śniadaniu, przejazd na lotnisko w Rangun, przelot do Sittwe w stanie Rakhine, miasta położonego na zachodnim wybrzeżu Birmy, nad Zatoką Bengalską. Po przylocie, wizyta w muzeum kultury Sittwe, gdzie można podziwiać stroje oraz rękodzieło wielu różnych grup etnicznych, które współtworzą niezwykły stan Rakhine. Będzie także czas, by zajrzeć do niezwykle interesującej biblioteki, gdzie można zobaczyć wiele książek napisanych na temat Rakhine. Następnie, udamy się do pagody Thet Kya Muni, w której mieści się duży posąg siedzącego Buddy. Pagoda słynie także z tradycyjnej architektury. Krótko przed zachodem słońca udamy się do punktu widokowego, gdzie będziemy podziwiać zachód słońca nad Zatoką Bengalską. Nocleg w Sittwe.
Dzień 4 Sittwe – Mrauk-U (S/L/K)
Tego dnia wstaniemy bardzo wcześnie, by udać się na lokalny market w Sittwe i przyjrzeć się, jak funkcjonuje tradycyjny handel. Następnie udamy się na molo, gdzie będzie czekać łódź (tylko dla grupy), którą płynąc (ok.5 godz.) po rzece Lemro udamy się do Mrauk-U. Rejs daje sposobność poznania okolicy i zobaczenia, jak toczy się wiejskie, nadrzeczne życie w Birmie. W gruncie rzeczy, są to te same krajobrazy, które ujrzeli kolonizatorzy i odkrywcy. Po przypłynięciu do Mrauk-U przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Znane z historii, jako jedno z najsilniejszych królestw w Birmie, Mrauk U, jest miejscem, gdzie można podziwiać imponujące ruiny i tradycyjną architekturę. Mieści się tutaj wiele pagód, które imponują zarówno pod względem rozmiaru, jak i doskonałego zachowania. Mruk-U to jedna z największych atrakcji wyjazdu, dawna (XIV-XVIII w.) stolica potężnego królestwa Arakan, które kontrolowało handel w Zatoce Bengalskiej. Po południu wyruszymy na zwiedzanie miasta, podczas którego zobaczymy m.in.: pagody Shittaung, Andaw Thein, Dukkanthiem oraz inne, słynne budowle. Dzień zakończymy wizytą w Ratanabon Paya. Po wspinaczce na wzgórze, będziemy delektować się malowniczym zachodem słońca. Nocleg w Mrauk-U.
Dzień 5 Mrauk-U (S/L/K)
Po wczesnej pobudce udamy się w miejsce, skąd będziemy podziwiać wschód słońca znad Shwetaung Paya, obserwując, jak antyczne Mrauk U budzi się do życia. To jeden z najbardziej spektakularnych widoków w Azji. Po śniadaniu wycieczka do Wethali, dawniej stolicy starożytnego królestwa Arakan, dziś małej wioski. Zobaczymy rozplanowanie antycznego Pałacu Królewskiego oraz statuę zwaną: Wielki Obraz Hsu Taung Pre. Następnie udamy się do pagody Mahamuni, w której mieści się posąg Buddy Mahamuni. Po południu odwiedzimy pagodę Ko Thaung, nazywaną „małym Borobudurem. Dzień zakończymy wizytą w pagodach Mahabodi oraz Pitaka Taik. Nocleg w Mrauk-U.
Dzień 6 Wioski mniejszości etnicznych Chin (S/L/K)
Rejs łodzią (ok.2-3 godz) w górę rzeki do wiosek mniejszości etnicznych Chin. Kobiety z tych wiosek słyną ze swoich twarzy przyozdobionych tatuażami. Pomimo, że pradawne tradycje coraz bardziej zanikają, najstarsza kobieta w wiosce, wciąż ma na twarzy wytatuowane skomplikowane wzory. Według podań, tradycja wzięła swój początek od matki, która chciała zamaskować urodę swojej córki, aby ją chronić. Tatuaże chroniły dziewczyny przed wzięciem je za konkubiny króla. W wiosce spędzimy nieco czasu, obserwując miejscowe zwyczaje i wchodząc w interakcję z miejscową społecznością. Powrotny spacer do łodzi i następnie relaksujący rejs do Mrauk-U. Nocleg w Mrauk-U.
Dzień 7 Mrauk-U – Sittwe – Rangun (S/L/K)
Powrót łodzią do Sittwe (ok. 5 godz.). Po drodze, jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się w Ponnagyun, gdzie odwiedzimy pagodę Uritetawdat Zaydhi. Po dopłynięciu do Sittwe przejazd na lotnisko i przelot do Rangun. Przejazd do hotelu. Nocleg w Rangun.
Dzień 8 Rangun – Pyay (S/L/K)
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pyay – znanego także jako Prome, położonego na wschodnim brzegu rzeki Irawadi, najważniejszego miasta w środkowej Birmie. Po drodze zwiedzanie pagody Shwe Myat Mhan. Po przyjeździe do Pyay zakwaterowanie w hotelu. Następnie wizyta na lokalnym targu Myo Mar oraz zwiedzanie pagody Shwe Sandaw. Ze szczytu której będziemy podziwiać panoramę miasta i rzeki. Nocleg w Pyay.
Dzień 9 Akauk Taung – Sri Ksetra – Pyay (S/L/K)
Wcześnie rano, wyjazd do Akauk Taung (ok.3 godz. jazdy busem i krótki rejs lokalną łodzią). Po przyjeździe trekking i podziwianie posągów Buddy z bliska, odkrywanie wiejskiej okolicy i podglądanie codziennego życia Birmańczyków. Otaczające pola ryżowe i widoki pracujących na nich wodnych bawołów z pewnością pozostawią niezatarte wrażenie. Po południu wyjazd powrotny w kierunku Pyay. Wizyta w strefie archeologicznej Thaye Khittaya (Sri Ksetra – UNESCO), sięgającej V w. W okresie V-IX w., mieściła się tutaj starożytna stolica Pyu. Zwiedzimy pagodę BawBawgyi oraz pagodę Laymyethnar, będącą rzadkim przykładem pagody „jaskiniowej”. Nocleg w Pyay.
Dzień 10 Pyay – Minbu – Magwe (S/L/K)
Po śniadaniu w kierunku Magwe (ok. 5 godz.). Po drodze zwiedzimy pagodę Sandalwood Kyaung Dawyar w Minbu, gdzie niegdyś Buddha miał głosić nauki do zgromadzonych uczniów. Następnie, wizyta w pagodzie Sakeinte i Nga Ka Pwe Taung (Smocze Jezioro), gdzie znajdują się błotne wulkany. Nocleg w Magwe.
Dzień 11 Magwe – Chauk – Bagan (S/L/K)
Po śniadaniu odwiedzimy pagodę Mya Tha Lun w Magwe, położoną na brzegu rzeki Irawadi. Następnie wyjazd kierunku Bagan. Po drodze postój w Chauk i wizyta na barwnym, lokalnym targu. Późnym popołudniem przyjazd do Bagan. Nocleg w Bagan.
Dzień 12 Bagan – Mindat (S/L/K)
Wcześnie rano wyjazd w kierunku Mindat. Po drodze mijamy Pakkoku, które słynie z produkcji tytoniu. Wytwarza się tutaj także cukier palmowy oraz tradycyjne, birmańskie ubrania i koce. Dalej, udajemy się w region górski. Wieczorem przyjazd do Mindat. Nocleg w Mindat.
Dzień 13 Wioski lokalnych plemion (S/L/K)
Tego dnia będziemy odwiedzać lokalne górskie wioski. Rozpoczniemy od wizyty w wiosce Aye, a następnie odwiedzimy wioskę Kyar Tho. Tam można poznać wielowiekowe zwyczaje i tradycje ludu Chin, zwłaszcza te, związane z tatuażami kobiet. Jest wiele teorii i spekulacji dotyczących zwyczaju tatuowania twarzy przez kobiety Chin. Bez względu na uwarunkowania, współcześnie, nadal jest to żywym zwyczajem w wielu plemionach. Po lunchu udamy się do Doug Dwe, a następnie powrót do Mindat. Czas wolny na indywidualną eksplorację miasta. Nocleg w Mindat.
Dzień 14 Góra Wiktorii – Kanpatlet (S/L/K)
Opuścimy Mindat i udamy się do Kanpetlet, stacji górskiej, położonej na wysokości 3000 stóp n.p.m., w pobliżu wierzchołka trzeciej, co do wielkości, góry w Birmie. Przejazd do podnóża Natma Taung (ta góra w czasach kolonialnych, była znana jako Mt. Victoria. Jest to najwyższy szczyt w paśmie południowego Chinu). Po przyjeździe, rozpoczniemy trekking. Trasa zajmuje 3 godziny i obfituje w piękne krajobrazy dżungli i gór. Odwiedzimy tutejszy Park Narodowy, gdzie spotkać można licznych przedstawicieli fauny, w tym: tygrysa, niedźwiedzia, dzika, koziorożca, gibbona i wiele gatunków ptactwa, gadów i owadów, zwłaszcza motyli. Nocleg w Kanpatlet.
Dzień 15 Kanpatlet (S/L/K)
Po śniadaniu, piesza wycieczka do lokalnych wiosek górskich plemion Chin, o których mówi się, że są najbardziej barwną grupą etniczną Birmy i podzielić ich można na główne plemiona: Asho, Cho, Hukami, Laimi, Mizo i Zomi. W okresie kolonizacji i przybycia misjonarzy byli animistami i mieli legendy bliskie tematom biblijnym. Dzisiaj, większość z nich jest chrześcijanami. Kobiety Chin mają twarze ozdobione tatuażami, w których mieszają się kropki i linie, inne zaś noszą w uszach duże, drewniane kolczyki. Nocleg w Kanpatlet.
Dzień 16 Kanpatlet – Bagan – Rangun (S/L/K)
Bardzo wcześnie rano opuszczamy Kanpatlet, wyjazd w kierunku Bagan (czas przejazdu ok. 8 godz.). Po przyjeździe do Bagan przejazd na lotnisko, przelot do Rangun. Po przylocie do Rangun, transfer do hotelu, odpoczynek po męczącym dniu. Nocleg w Rangun.
Dzień 17 Rangun – Warszawa (S/-/-)
Transfer na lotnisko w Rangun, odprawa bagażowa i paszportowa. Odlot do Europy (nocny przelot – posiłki na pokładach samolotów).
Dzień 18 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Mjanma (Birma)
Stolica: Naypyidaw Największe miasta: Rangun, Mandalaj, Mulmejn, Pegu, Basejn, Taunggyi, Sittwe, Munywa Język urzędowy: birmański Waluta: kiat (MMK) Ludność: 51.419.000 osób Strefa czasowa: czas polski +5,5h (w zimie) i +4,5h (w lecie) Podział administracyjny: Mjanma pod względem administracyjnym dzieli się na 7 stanów i 7 prowincji.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.
Przepisy celne:
Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną. Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Istnieje zakaz wywozu lokalnych zwierząt, roślin i wyrobów z nich wykonanych.
Religia i obyczaje:
Mjanma jest krajem buddyjskim – 80% społeczeństwa to buddyści. Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone). Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet. Stosunki homoseksualne są zakazane i zagrożone karą więzienia, jednakże przepisy te są rzadko egzekwowane.
Opieka zdrowotna:
Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom.
Komunikacja:
Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Ograniczenia mogą dotyczyć całkowitego zakazu wjazdu lub ograniczać się do środka transportu (np. wyłącznie drogą lotniczą). Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych można zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Ministerstwa (Tourism Regulation Departament). Aktualne informacje nt ograniczeń w podróżowaniu, które często się zmieniają, znaleźć można na stronie internetowej Ministerstwa Hotelarstwa i Turystyki Mjanmy (www.myanmartourism.org). Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne.
Przydatne informacje:
Na terenie całego kraju istnieją spore utrudnienia w dostępności sieci GSM. W hotelach istnieje możliwość korzystania z internetu. Istnieje możliwość korzystania z bankomatów oraz płacenia kartą płatniczą jedynie w dużych miastach (np. Rangun), niektórych hotelach i centrach turystycznych. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych (USD), banknoty powinny być stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych.
Klimat:
Mjanma leży w większości swojego obszaru w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, dotyczy to także obszarów na samym południu kraju gdzie klimat posiada wybitnie morską, wilgotną odmianę. Krańce północne znajdują się pod wpływem klimatu podzwrotnikowego, także o monsunowej odmianie. Średnia temperatura powietrza wynosi odpowiednio: – w miesiącach letnich: 30-32°C – w najchłodniejszym miesiącu: 21-25°C Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 800 mm na równinie Irawadi, przez 1000 – 2000 mm na obszarach górskich, aż po 5000 – 6000 mm na wybrzeżu Morza Andamańskiego.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mjanmy. Przy podróży do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w Tajlandii. Ambasada RP w Tajlandii: Adres: 100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor, Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand E-mail: bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl Tel.: +66 2 645 0367-9 Biuro Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku z siedzibą w Rangunie: Adres: 340, Pyay Road, Sanchaung, Yangon, Myanmar Tel.: +95 1 2306235 (dzwoniąc z zagranicy); 01 2306235 (dzwoniąc z Mjanmy)
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa / Rangun / Warszawa,
- opłaty lotniskowe i podatki graniczne na przelotach międzynarodowych,
- opłatę wjazdową do Birmy,
- wizę wjazdową do Birmy,
- 03 przeloty wewnętrzne w Birmie - zgodnie z programem (Rangun / Sittwe / Rangun, Bagan / Rangun)
- opłaty lotniskowe na przelotach wewnętrznych w Birmie,
- noclegi w hotelach 3* i najlepszych dostępnych na trasie (Sittwe, Mrauk-U, Pyay, Magwe) oraz eko-lodge w rejonie Mindat, Kampalet (pokoje z łazienkami, podstawowe wyposażenie), (dopłata do pokoju 1-osobowego: 675 USD)
- wczesne zakwaterowanie w Rangun w dniu przylotu,
- wyżywienie zgodnie z programem (kuchnia lokalna) – trzy posiłki dziennie (S-śniadanie, L-obiad, K-kolacja),
- przejazdy busem podczas realizacji programu w Birmie,
- transfery łodziami zgodnie z programem,
- transfery lotniska / hotele / lotniska,
- wynajęcie łodzi podczas rejsu do Mrauk-U,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- lokalnych/licencjonowanych przewodników z j.angielskim podczas realizacji programu objazdowego,
- opiekę pilota/tłumacza ze strony Łachmański Travel,
- opłatę wylotową z Birmy,
- lokalne podatki i opłaty rządowe w Birmie,
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia na czas wyjazdu.
Cena nie obejmuje
- wydatków osobistych,
- upominków i pamiątek,
- opłat za filmowanie i fotografowanie,
- napiwków.
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
MJANMA(BIRMA) – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mjanmy w Berlinie. Możliwe jest także dopełnienie formalności wizowych w formie elektronicznej – e-visa (http://www.evisa.moip.gov.mm/). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Mjanmy.
Atrakcje
- Rangun – złote pagody, angielska architektura kolonialna i nowoczesność
- Przejazd pociągiem wokół miasta – obraz prowincji i rozmowy ze zwykłymi Birmańczykami
- Starożytne Sri Ksetra (UNESCO)
- Sittwe – lokalny targ i zachód słońca nad Zatoką Bengalską
- rejs po rzece Lemro do Mrauk-U – realia nadrzecznego życia
- Mrauk-U – dawna stolica Królestwa Arakan – imponujące ruiny i tradycyjna architektura
- Pagoda Ko Thaung – „Mały Borobudur”
- Wioski plemion Chin – twarze kobiet udekorowane misternymi wzorami tatuaży
- Pyay – panorama miasta ze szczytu pagody Shwe Sandaw
- Magwe – Smocze Jezioro Nga Ka Pwe Taung i błotne wulkany
- Górskie wioski lokalnych plemion w rejonie Mindat
- Góra Wiktorii – trekking pośród bujnej przyrody i piękne krajobrazy okolicy
- Najdziksze i najbardziej niedostępne rejony Birmy – poza utartymi szlakami
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych. Wskazana ochrona przeciwmalaryczna.Warto sprawdzić

BIRMA: wyprawa na Festiwal w pagodzie Phaung Daw Oo

CHINY: Największe atrakcje Państwa Środka z Parkiem Zhangjiajie
