19 dni CHILE
CHILE – Północ i Południe – wyprawa na Uyuni

Wycieczka do Chile - Patagonia

Salar Uyuni, Atacama i Valparaiso - wycieczki do Chile

Wycieczka do Chile – Chile: rozciągające się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego i pasmem Andów, ma do zaoferowania dziewiczą przyrodę, rozległe pustkowia oraz wiele zabytków. Położenie w czterech strefach klimatycznych sprawia, że możemy tu odkryć ogromne lodowce na południu, wspaniałe lasy, wysokie góry oraz pustynię w północnej części kraju.

Nasza wycieczka do Chile to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Chile znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

 

Wylot z Warszawy, przelot do Chile.
Przylot do Santiago de Chile. Po przylocie transfer do hotelu, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie komunikacją miejską z pilotem, miasta kolonialnej architektury i ulicznych artystów. W programie pałac prezydencki La Moneda (rezydował tu m.in. Augusto Pinochet), budynek Poczty Głównej, Plaza de Armas z katedrą, wzgórze Santa Lucia, skąd rozpościera się widok na Santiago. Po południu zobaczymy z bliska mieszkańców Santiago, relaksujących się przy kieliszku wina lub przy piwie w Bario Brazil. Dla chętnych (fakultatywnie ok. 9 USD) zwiedzanie Domu-Muzeum chilijskiego noblisty Pabla Nerudy.
Wycieczka z pilotem do Valparaiso (UNESCO), jednej z najwspanialszych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych wybrzeża chilijskiego z zabytkowymi dzielnicami i portem. Piesze zwiedzanie z pilotem starego miasta oraz przejażdżka unikalnymi windami kursującymi na wzgórza, na których rozłożone jest miasto. Przejazd do Vina del Mar – miasta ogrodu, najsławniejszego morskiego kurortu w Chile, z licznymi parkami, nowoczesnymi hotelami, kasynami i przepięknymi plażami. Powrót do Santiago de Chile.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot Calama, położonego w regionie najbardziej suchej pustyni świata. Po przylocie przejazd w kierunku w San Pedro de Atacama przez Kordylierę Solną (Cordillera de la Sal) zbudowaną z piasku przemieszanego z solą, całkowicie pozbawioną życia (nie ma tu nawet owadów!).
Wyjazd w stronę Salar de Tara. Podczas wycieczki zobaczymy niesamowite formacje skalne mieniące się cała ferią barw. Zatrzymamy się nad rzeką Quepiaco i zobaczymy lagune Diamente. Powrót do San Pedro de Atacama, krótki odpoczynek. Popołudniu wyjazd na jedne z najbardziej spektakularnych miejsc na pustyni Atacama. Zobaczymy Dolinę Księżycową oraz Dolinę Śmierci. Tamtejsze formacje skalne zostały wyrzeźbione przez wiatr, słońce i trzęsienia ziemi. Późnym popołudniem niezwykły spektakl, jaki daje zachodzące słońce, które złoci piaszczyste wydmy, kładzie się różowoczerwoną poświatą na nagich skałach i rozświetla stożki wulkanów. Światło barwi przyrodę na niesamowite kolory. Nocleg w San Pedro de Atacama.
Rano wyjazd w kierunku granicy. Przekroczenie granicy Chile z Boliwią na andyjskiej przełęczy Portezuelo del Cajón na wysokości 4480 m n.p.m.i rozpoczynamy podróż przez jedno z najbardziej fascynujących krajobrazowo miejsc na świecie – Salar Uyuni. Na początek czeka nas poranek z gejzerem o nazwie „Sol de manana”, Laguna Verde i kąpiel w gorących źródłach. Nocleg w schronisku z pokojami wieloosobowymi, wspólną łazienką, bez ciepłej wody (w tym miejscu to jedyna możliwość).
Kolejny dzień pełen atrakcji, wrażeń i niezapomnianych widoków - podróż przez pustynię. Salar Uyuni to miejsce gdzie przyroda stworzyła jedne z najbardziej fantastycznych krajobrazów na Naszej Planecie Zatrzymamy się przy kamiennym drzewie Arbol de Piedra oraz w wielu miejscach gdzie natura stworzyła fantastyczne krajobrazy. Nocleg w hotelu solnym (w hotelu jest ciepła woda; pokoje 2-4 osobowe bez łazienek; koniecznie trzeba zabrać ze sobą śpiwór i ręcznik).
Kolejny miejscem na naszej trasie będzie spektakularna wyspa na słonym jeziorze Incahuasi Zobaczymy fantastyczny krajobraz jedynego w swoim rodzaju miejsca na Naszej Planecie. Po drodze do miasteczka Uyuni odwiedzimy cmentarzysko lokomotyw. Nocleg w miasteczku Uyuni.
Rano wyruszamy w drogę powrotną do Chile. Po drodze zobaczymy Hito Cajón. Popołudniu czas wolny. Dla chętnych, jedyne w swoim rodzaju pożegnanie z jednym z najsuchszych i najbardziej malowniczych miejsc na świecie - wyjazd na lagune Cejar Późnym popołudniem niezwykły spektakl, jaki daje zachodzące słońce, kąpiel w słonym oczku wodnym na środku salar de Atacama. Nocleg w San Pedro de Atacama.
Przejazd na lotnisko w Calama, przelot do Santiago de Chile. Przerwa tranzytowa. Przelot do Puerto Montt, a następnie transfer do Puerto Varas. Trasa poprowadzi przez krainę jezior słynącą z pięknych widoków i malowniczych tras. Rejon zamieszkuje od wieków lud Mapuczów. Zakwaterowanie w hotelu, krótki odpoczynek. Następnie spacer nad jeziorem Lanquihue.
Wizyta w Parku Narodowym Alerce Andino. W tym wyjątkowym miejscu będziemy mogli podziwiać monumentalne drzewa (los Alerces), jedne z najbardziej długowiecznych gatunków na ziemi, które liczą sobie nawet 3000 lat. Można tu także spotkać rzadkie drzewa z rodziny bukanowatych, zwane w Chile coigüe oraz drzewa z gatunku caneloa. Przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkańców lasu, jedno z najmniejszych jeleniowatych – Pudu, oraz małe torbacze - Minito de Monte. Powrót do Puerto Varas.
Wycieczka na Isla Grande de Chiloe, odrębny region z własnym rzemiosłem, muzyką, tańcami, drugą pod względem wielkości wyspę kontynentu. Udamy się do Pargua a następnie promem do Chacao. Zobaczymy Fort San Antonio w Ancud, kościoła św. Franciszka oraz w Castro domy na palach. Następnie przejazd wzdłuż dzikich plaż wybrzeża Pacyfiku do Punihuil, gdzie znajduje się kolonia pingwinów Humbolta. Powrót do Puerto Varas.
Wyjazd do Parku Narodowego Vincente Perez Rosales, gdzie zbaczamy jedną z największych atrakcji - wodospady Petrohue. Następnie zobaczymy Jezioro Todos los Santos oraz muzeum pierwszych osadników europejskich w tym rejonie Chile. Przejazd w stronę wulkanu Osorno. Wjazd kolejką linową do stacji narciarskiej. Jeśli dopisze nam pogoda, zobaczymy spektakularny widok na okolice wulkanu. Powrót do Puerto Varas.
Rano przejazd na lotnisko w Puerto Montt, a następnie wylot do Punta Arenas. Po przylocie krótki spacer z pilotem po Punta Arenas. Przejazd do Puerto Natales. Wieczorem dla chętnych, spacer z pilotem po „miasteczku na końcu świata".
Rano wypłyniemy w rejs w kierunku Parku Narodowego Bernardo O’Higins. Podczas rejsu zobaczymy z bliska fiordy Patagonii oraz ich mieszkańców: lwy morskie, kormorany i wiele innych gatunków zamieszkujących ten jeden z najmniej zaludnionych obszarów Ziemi. Zatrzymamy się przy lodowcu Balmaceda i udamy się na krótki trekking (około 30 min). Po posiłku czeka nas rejs motorówkami po Rzece Serrano do miejsca, znajdującego się na granicy Parków Narodowych Bernardo O’Higins i Torres del Paine. Nocleg w Rio Serano.
Wyjazd z pilotem na zwiedzanie Parku Narodowego Torres del Paine, uważanego za jeden z najpiękniejszych parków narodowych obu Ameryk. Zobaczymy Jezioro Pehoe, a jeśli dopisze nam szczęście, będziemy mieli okazję do spotkania z Guanako. Dla chętnych trekking (ok.8 godz.) pod legendarne Wieże Paine, który dostarczy na pewno wielu niezapomnianych wrażeń i pozwoli na jedyną w swoim rodzaju przyjemność obcowania z patagońską przyrodą. Da tych którzy nie lubią chodzenia po górach możliwość wycieczki konnej po parku lub krótszego trekking (ok. 2 godz.) od Slto Grande do mirador los Cuernos. Nocleg w Puerto Natales.
Po śniadaniu wyjazd do w kierunku Punta Arenas. Przeprawa promowa przez Cieśninie Magellana do Porvenir. Następnie udamy się w podróż przez Ziemię Ognistą, jedno z niewielu już miejsc na naszej Planecie, gdzie nadal można podziwiać dziewiczą, niczym nie zakłóconą przyrodę. Odwiedzimy kolonię pingwinów królewskich (jedyna kolonia poza Antarktydą). Nocleg w Punta Arenas.
Transfer na lotnisko w Punta Arenas, przelot dop Santiago de Chile. Przerwa tranzytowa. Odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Chile

Stolica: Santiago

Największe miasta: Santiago, Puente Alto, Vina del Mar, Antofagasta, Valparaiso, San Bernardo, Temuco, Concepcion, Puerto Montt

Język urzędowy: hiszpański

Waluta: peso chilijskie (CLP)

Ludność: 18.097.000 osób

Strefa czasowa: czas polski -5h

Podział administracyjny: Chile, pod względem administracyjnym, jest podzielone trójstopniowo. Najwyższy szczebel tego podziału stanowi 15 regionów, na których czele stoi intendent (intendente). Każdy region dzieli się dalej na prowincje, którymi rządzi gubernator (gobernador). Najniższczym szczeblem podziału są gminy (comunas), na czele których stoi burmistrz (alcalde).

Każdy region jest oznaczony cyfrą rzymską, a numeracja biegnie z północy na południe. Numeracja ta jest powszechnie używana, znacznie częściej niż pełne nazwy. Wyjątkiem od tej reguły jest region stołeczny Santiago, który oznaczany jest skrótem RM (od Región Metropolitana = region stołeczny) oraz dwa nowe regiony powołane do życia ustawą z 19 grudnia 2006: XIV Los Ríos i XV Arica y Parinacota.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.

Przepisy celne:

Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować.

Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary, bez możliwości apelacji. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy.

Religia i obyczaje:

Większość mieszkańców Chile to katolicy (73%). Około 15% jest protestantami, 4% wyznaje inne religie (judaizm, islam, pawosławie), a 8% deklaruje się jako agnostycy lub ateiści.

Opieka zdrowotna:

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Zaleca się jednak szczepienie przeciw durowi brzusznemu, błonicy z tężcem, wściekliźnie oraz żółtaczce A i B, zagrożenie którą występuje zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, unikać spożywania surowych warzyw lub dezynfekować je specjalnymi płynami.

Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta, przenoszonym przez myszy polne, który powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego. Aby nie zarazić się wirusem, należy szczególnie dbać o higienę podczas biwakowania, dobrze wietrzyć pomieszczenia przed zamieszkaniem, zwłaszcza w południowych regionach Chile.

Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV.

Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 USD, specjalistycznej – 100 USD, doba pobytu w szpitalu ok. 350-400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką, czekiem podróżnym lub kartą. Cudzoziemcy nie mają możliwości bezpłatnego korzystania z publicznej opieki medycznej. Wyjątkiem od tego są wyłącznie sytuacje ratowania życia.

Komunikacja:

Nie ma ograniczeń. Autostrada panamerykańska (Ruta 5) jest podstawą transportu drogowego w Chile. Ponadto, nowoczesne autostrady łączą główne ośrodki miejskie z portami, np. Santiago – San Antonio, Santiago – Valparaiso i Vina del Mar. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez liczne linie autobusowe (m.in. Turbus, Pullman, JAC). Chile ma także dobrze rozwiniętą sieć lotnisk krajowych, z których najważniejszym jest Arturo Merino Benitez w Santiago. Lotniska regionalne znajdują się w: Arica, Antofagasta, Concepcion, Puerto Montt, Iquique, Calama, Punta Arenas, Temuco, Copiapo, Osorno i La Serena. Kolejowy transport pasażerski ma znikome znaczenie, obsługuje trasy łączące Santiago z miastami na południu kraju (Santiago – Chillan) oraz kilka połączeń regionalnych, również na południu kraju.

Klimat:

– Region północny (od granicy z Peru do 31°S) charakteryzuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy. Zaznacza się tu wyraźny wpływ zimnego Prądu Peruwiańskiego. Na Pustyni Atakama są miejsca, gdzie deszcz nie spadł od ponad 400 lat. Jedynym źródłem wody są tam mgły i rosy.

– W regionie środkowym (31-42°S) panuje klimat podzwrotnikowy morski. Opady dominują w porze zimowej (od maja do lipca). Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, najchłodniejszym lipiec.

– Na południe od 42°S panuje klimat umiarkowany morski z bardzo wysokimi sumami opadów (1000–3000 mm rocznie, a w rejonie Cieśniny Magellana ok. 5100 mm). Mniejsze opady są notowane na wschodnich stokach Andów Patagońskich.

– Najdalej na południe wysunięte krańce Chile znajdują się w strefie klimatu subpolarnego.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Santiago

Adres: Mar del Plata 2055, Providencia – Santiago

E-mail: santiago.embajada@msz.gov.pl

Tel.: (0-056-2) 2 204 12 13

W dni robocze po godzinie 17.00 oraz w dni wolne od pracy i święta, czynny jest DYŻURNY TELEFON ALARMOWY +56 9 913 900 87 przeznaczony do kontaktu z konsulem dyżurnym, wyłącznie w nagłych przypadkach losowych wymagających natychmiastowej interwencji konsula, do których należą m.in.: zgony, wypadki z udziałem obywateli polskich, sytuacje kryzysowe (aresztowania, kradzieże dokumentów).

CHILE – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Chile do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport. Minimalna długość jego ważności, przy wjeździe do Chile, nie została określona.

 • Santiago de Chile – uliczni artyści, Augusto Pinochet i kolonialna architektura stolicy
 • Valparaiso – popularny pacyficzny kurort
 • Vina del Mar – miasto-ogród z licznymi parkami i wspaniałymi plażami
 • Atacama – najbardziej sucha pustnia świata
 • Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci
 • Jeden z najbardziej fascynujących krajobrazów na naszej planecie – Salar Uyuni
 • Monumentalne drzewa w Parku Narodowym Alerce Andino
 • Spektakularna panorama ze zbocza wulkanu Osorno
 • Dzikie plaże wybrzeża Pacyfiku i kolonia pingwinów Humboldta
 • Patagonia: jeden z najmniej zaludnionych obszarów ziemi, fiordy i miejscowa fauna
 • Skalne wieże w Parku Narodowym Torres del Paine
 • Ziemia Ognista – podróż na krańce świata
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wylotowych.