Wycieczka do Chin południowych
Wycieczki do Chin: Syczuan i Yunnan
Wycieczka do Chin: Festiwal Pochodni – to święto, celebrowane corocznie przez mniejszości etniczne, zamieszkujące Yunnan i Syczuan: głównie Yi, Naxi, Bai, Lisu. Podczas obchodów zobaczyć można parady pochodni, tańce wokół ognisk, konkursy tańców ludowych, wyścigi na kucykach, walki byków i kozłów. Każdy lud wywodzi to święto od innej legendy.
Lud Yi wierzy, że świeto pochodni upamiętnia pojedynek Chikareu (legendarnego władcy Yi) z jednym z bóstw. Bóstwo walkę przegrało i w zemście zesłało na Yi plagę komarów. Chikareu doradził swoim rodakom, by odstraszali komary, paląc pochodnie i ogniska. Według legend ludu Bai, święto pochodni upamiętnia powstanie królestwa Nanzhao, gdy jeden z miejscowych książąt zaprosił równych mu rangą władców na ucztę, po czym podpalił budynek, w którym biesiadowali, tym samym torując sobie drogę do tronu zjednoczonego królestwa.
Nasza wycieczka do Chin to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! Zapraszamy na Nasze wycieczki do Chin!
Więcej Naszych wycieczek do Aji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Rangun (-/-/-)
Zbiórka na lotnisku w Warszawie i wylot do Chengdu.
Dzień 2 Chengdu (-/-/K)
Przylot do Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, z pięknymi świątyniami, rozległymi parkami i ogromnymi centrami handlowymi. Trudno mu równać się z Pekinem, czy Szanghajem, ale ma do zaoferowania wiele atrakcji. To urocze miejsce z niepowtarzalnym klimatem oraz wspaniałą kuchnią syczuańską. Po zakwaterowaniu w hotelu i krótkim odpoczynku po podróży, udamy się na spacer z pilotem po zabytkowej uliczce Jinlin. Odwiedzimy także Park Pawilonu z widokiem na rzekę i wypijemy herbatę w jednej z lokalnych, typowych dla tego regionu, herbaciarni. Kolacja powitalna w stylu syczuańskim. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 3 Chengdu – Leshan – Chengdu (S/-/-)
Wizyta w Instytucie Hodowli Pandy – możliwość zobaczenia pandy wielkiej, będącej symbolem Chin i uważanej za skarb narodowy. Przejazd do Leshan i rejs po rzece Qingyi. Zobaczymy wykuty w skale, największy na świecie, Wielki Posąg Buddy, mierzący 71 m. Powstał w czasie panowania dynastii Tang (VII – IX w. n.e.). Posąg ten został wykuty w zboczu klifu, u zbiegu rzek Minjiang, Dadu i Qingyi. Teren Góry Emei, wraz z posągiem Buddy, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na koniec udamy się na zwiedzanie świątyni Lingyun. Powrót do Chengdu – możliwość spędzenia wieczoru na indywidualnej eksploracji miasta. Nocleg.
Dzień 4 Chengdu – Kunming (S/-/-)
Od rana zwiedzimy kilka popularnych turystycznie miejsc w Chengdu – w programie m.in.: Świątynia Markiza Wu, Qingyanggong (Świątynia Zielonej Kozy), Baoguangsi (Klasztor Boskiego Światła). Pod wieczór – transfer na lotnisko i przelot do Kunming, stolicy prowincji Yunnan, zwanej „miastem wiecznej wiosny”. Po przylocie – transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 5 Kunming – Skamieniały Las – Kunming (S/-/-)
Przejazd do miejsca, gdzie znajduje się tzw. Skamieniały Las (UNESCO) – niezwykły zespół skalnych kolumn i iglic. Spacer skomplikowanym labiryntem krasowych formacji skalnych, uznawanych za jeden z przyrodniczych cudów świata. Następnie, wizyta w wiosce, zamieszkanej przez mniejszość narodową Sani. Powrót do Kunming, nocleg.
Dzień 6 Kunming – Chuxiong: Festiwal Pochodni (S/-/-)
Zwiedzanie Kunming: Świątynia Bambusowa, słynąca z kolekcji 500 Arhatów – glinianych rzeźb, wykonanych przez jednego artystę. Wjazd na Wzgórza Zachodnie, kryjące w swoich zboczach liczne świątynie. Brama Smoka – kompleks grot, świątyń i korytarzy, stworzonych przez mnichów taoistycznych. Po południu wyruszymy do Chuxiong (ok. 2 godz. jazdy), gdzie na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto Yiren (z tradycyjną zabudową, zamieszkane przez mniejszość etniczną Yi). Po przyjeździe – transfer do hotelu, zakwaterowanie. Wieczorem chłonąć będziemy atmosferę Festiwalu Pochodni, podczas którego niebo zapłonie ogniem, pochodzącym z ognisk i pochodni. Będziemy bratać się z miejscową ludnością Yi, podziwiając tradycyjne tańce, śpiewy i zawody. Powrót do hotelu, nocleg.
Dzień 7 Chuxiong – Dali (S/-/-)
Od rana będziemy zwiedzać Yiren – czyli „Antyczne Miasto Ludności Yi”. Jest to to samo miejsce, które dzień wcześniej stanowiło arenę Festiwalu Pochodni. Za dnia podziwiać będziemy tradycyjną zabudowę i obserwować rytm życia lokalnej ludności, stanowiącej jedną z bardziej znanych spośród 55 mniejszości etnicznych, występujących w Chinach. Będzie okazja by zawitać do miejscowych sklepików i zakupić ręcznie wykonane produkty rękodzielnicze, oferowane przez ludność Yi. Po południu udamy się w drogę do Dali (ok. 3 godz. jazdy). Po przyjeździe – transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny i możliwość indywidaulnej eksploracji. Nocleg.
Dzień 8 Dali (S/-/-)
Dali to antyczne miasto, którego tradycja sięga ponad 1200 lat wstecz. Malowniczo położone nad jeziorem Erhai, jest domem licznej społeczności Bai, która prowadzi tu spokojny tryb życia. Ich charakterystyczne białe stroje łatwo zauważyć na ulicach miasta, a wyjątkowy zwyczaj połowu ryb z użyciem kormoranów to nie lada widok. O świcie zajrzymy do okolicznej wioski – gdzie będzie okazja do wzięcia udziału w porannym targu. W Dali udamy się na spacer po wąskich ulicach Starówki, a następnie będzie nas czekał relaksujący rejs łodzią po jeziorze Erhai – idealna okazja by podziwiać otaczający jezioro górski krajobraz. Powrót do hotelu, czas wolny, nocleg.
Dzień 9 Dali – Wąwóz Skaczącego Tygrysa – Shangri-la (S/-/-)
Udamy się do miasteczka Xizhou, gdzie najlepiej jest widoczna kultura ludu Bai – liczne, drewniane zdobienia okolicznych domów są wizytówką tutejszych snycerzy. Następnie, podążymy w kierunku Shangri-la. Po drodze zobaczymy słynny Wąwóz Skaczącego Tygrysa – jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych na świecie. Zatrzymamy się także w Dukezong – historycznym mieście, położonym na jedwabnym szlaku, zamieszkiwanym przez społeczność tybetańską. Po przyjeździe do Shangri-la (miasta zwanego dawniej: Zhongdian), transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 10 Shangri-la – Lijiang (S/-/-)
Wizyta w klasztorze Sonzalin – największej buddyjskiej świątyni w prowincji Yunnan. Po południu – przejazd od Lijiang, miasta położonego u stóp Himalajów, któremu kolorytu nadaje mieszkająca tam mniejszość etniczna Naxi. Po przyjeździe – będziemy zwiedzać Stare Miasto, z niezwykle malowniczym labiryntem wąskich uliczek i zabudową, będąca jednym z najwspanialszych przykładów tradycyjnej architektury chińskiej. Wizyta na Placu Sifang, a następnie w Pałacu Mu, dawnej siedzibie królów ludu Naxi. Zwiedzimy także Muzeum Naxi. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 11 Lijiang – Shuhe – Jezioro Czarnego Smoka – Lijiang (S/-/-)
Tego dnia czeka nas zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Lijiang – przejedziemy do niewielkiego Shuhe – dawnego miasteczka, w którym ludność Naxi, niezmiennie kultywuje swoje tradycje i zwyczaje. Udamy się także nad Jezioro Czarnego Smoka, gdzie odbędziemy przyjemny spacer po malowniczym parku, z którego roztacza się wspaniały widok na dominującą nad okolicą Śnieżną Górę Nefrytowego Smoka. Wędrówka do wzniesionej ponad miastem Świątyni Wangu Lou, z perspektywy której podziwiwać można piękną panoramę Lijiang. W otoczeniu świątyni rosną śliwy, cyprysy i krzewy herbaciane. Po zejściu na dół, będzie okazja do indywidaulanych spacerów plątaniną wąskich uliczek Starego Miasta. Powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 12 Lijiang – wioska Baisha – Śnieżna Góra Jadeitowego Smoka – Lijiang (S/-/-)
Przejazd do wioski Baisha, której historia liczy ponad tysiąc lat. Atrakcją wioski jest lokalna klinika ziołolecznicza Doktora He, do którego, rzecz jasna, nie omieszkamy udać się z wizytą. Przejazd do Klasztoru Yufeng – świątyni lamaizmu (tybetańskiej odmiany buddyzmu). Atrakcją klasztoru jest ogromne, 500-letnie drzewo kameliowe. Następnie, czeka nas himalajska przygoda: wyprawa w okolice Śnieżnej Góra Nefrytowego Smoka. Jeśli tylko pozwoli nam pogoda – wjedziemy kolejką na punkt widokowy, skąd podziwiać można zachwycające kajobrazy. Powrót do hotelu. Pod wieczór – wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Przelot do Chengdu. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Dzień 13 Chengdu – Warszawa (S/-/-)
Od rana – czas wolny. Będzie można zakupić ostatnie pamiątki i po raz ostatni pospacerować uliczkami syczuańskiej stolicy, chłonąc unikalną atmosferę tego miejsca. Następnie transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
Dzień 14 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Chiny
Informacje praktyczne
Szczepienia
przy wjeździe do Chin nie ma wymaganych szczepień. Zaleca się wykonanie profilaktycznych szczepień przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu.
Lekarze
w Chinach ubezpieczenie zdrowotne oraz NW, nie jest wymagane. Podróżujący samolotami dobrowolnie mogą wykupić na lotnisku ubezpieczenie w cenie 20 CNY. Za każdą usługę medyczną podróżujący musi zapłacić. Należy poprosić o szczegółowy rachunek, ponieważ na jego podstawie można starać się o zwrot kosztów leczenia. W Chinach opieka medyczna jest ogólnie dostępna. W większych miastach działają szpitale wszystkich specjalizacji. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 100 USD. Doba w szpitalu (bez zabiegów, badań i leków ) kosztuje od 60 do 200 USD. Przed przyjazdem do Chin warto jest zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, ponieważ Chiny słyną z różnorodnych specyfików leczniczych (brak polskich odpowiedników farmakologicznych).
Numer ogólny alarmowy: 110
Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu lub Makao, traktowany jest jako opuszczenie granic Chin i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując taką podróż należy w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę wielokrotną. Pobyt na terytorium Chin bez posiadania ważnej wizy podlega karze grzywny w wysokości 500 CNY za każdy dzień pobytu. Paszport powinien być jeszcze ważny co najmniej 6 miesięcy po utracie ważności wizy. Turysta powinien posiadać przy sobie bilet powrotny, gdyż urzędnik konsularny może zażądać okazania biletu. Przedłużenie ważności wizy trwa zazwyczaj 5 dni roboczych. Na teren Chin bez konieczności uiszczania opłat celnych można wwieźć dewizy pieniężne nie przekraczające równowartości 5000 USD. W deklaracji celnej należy dokładnie wpisać wartościowsze przedmioty (aparat fotograficzny, kamera wideo, laptop itp.), ponieważ służby celne mają obowiązek skontrolowania bagażu. Na teren Chin nie można wwozić: narkotyków, przedmiotów ostrych, broni palnej, waluty chińskiej, materiałów o tematyce pornograficznej, żywności oraz roślin. Nie można wywozić dzieł sztuki, wyrobów z kamieni szlachetnych, rzadkich publikacji. Z Chin można wywieźć 1 litr alkoholu.
Informacje MSZ
Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
chińska kuchnia to ogromny wybór różnorodnych potraw. Na powstanie tradycyjnej kuchni, ogromny wpływ miały warunki naturalne. Częste klęski żywiołowe i nie urodzaje spowodowały, że ludzie musieli nauczyć się oszczędzania. Powstawały coraz to nowsze, skromniejsze, a przy tym szybsze do przyrządzenia potrawy. Społeczeństwo chińskie przywiązuje ogromną wagę do tego co je. Podstawowym produktem jest ryż, mięso, ryby, soja oraz warzywa. Spośród mięs Chińczycy najczęściej spożywają drób oraz wieprzowinę. W wielu regionach prawdziwym przysmakiem są: rosół z psa, borsuka, potrawy z żółwi i węży. Słynną, tradycyjną potrawą chińską jest kaczka po pekińsku. Przyrządzenie jej zajmuje aż 60 dni. W potrawach chińskich ważną rolę odgrywają korzenie lotosu, tofu, wodorosty, grzyby, oraz różnorodne przyprawy (głównie imbir). Chiny słyną również z potraw na bazie ryb oraz owoców morza. Warto spróbować pysznych węgorzy, soczystego karpia, krewetek oraz kraba. Oczywiście będąc w tym kraju nie można zapomnieć o sajgonkach, pierożkach oraz tropikalnych owocach (papaja, guawa).
Napoje
w Chinach narodowym napojem jest herbata, którą podaje się do każdego posiłku. Często Chińczycy dodają do herbaty suszone owoce, zioła i płatki kwiatów. Parzenie herbaty jest rytuałem, tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Do posiłków podaje się również wino ryżowe.
Pamiątki
sklepy czynne są w godzinach od 8.00 do 21.00. Podróżując po Chinach wielokrotnie można natknąć się na targi, na których za niewielkie pieniądze można kupić np. ceramikę, biżuterię, wyroby z jedwabiu oraz kaligrafię. Należy uważać, ponieważ wielu handlarzy sprzedaje tanie podróbki markowych produktów.
Przy stole
jedząc pałeczkami w towarzystwie Chińczyków należy pamiętać, aby podczas rozmowy czy sięgania po inne danie, nie trzymać pałeczek w ręku.
Powitanie
nie należy pierwszemu wyciągać ręki na przywitanie, lepiej zaczekać na gest ze strony Chińczyka. Wielokrotnie przywitanie to tylko skinienie głowy, lub lekki pokłon. Podczas przywitania w złym tonie jest patrzeć w oczy, należy spuścić wzrok.
Religia i kultura
W Chinach głównymi wyznaniami są : taoizm, buddyzm i konfucjonizm.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- styczeń / luty – Chiński Nowy Rok
- marzec / kwiecień – Święto Zmarłych
- 1 maja – Święto Pracy
- wrzesień / październik – Święto Festiwalu Smoczych Łodzi
- wrzesień / październik – Święto Środka Jesieni lub Ciastek Księżycowych
- 1 października – Utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Walutę można wymienić na przejściach granicznych, lotniskach międzynarodowych, w hotelach i w niektórych oddziałach Banku Chińskiego. Pieniądze można bez problemu pobrać w bankomatach posługując się kartą Visa lub Maestro. Karty kredytowe zazwyczaj są akceptowane. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w hotelach, co najmniej średniej klasy, oraz w większych sklepach w dużych miastach.
Komunikacja
- Metro – Pekin posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć metra. Jest najszybszym środkiem transportu, ułatwia poruszanie się po centrum miasta. Metro kursuje w godzinach od 5.00 do 23.00, cena biletu wynosi 3 CNY. Metra z reguły są bardzo zatłoczone, dlatego należy uważać i bacznie pilnować rzeczy osobistych.
- Samolot – dobrze rozwinięta sieć połączeń międzymiastowych. Zazwyczaj w ciągu dnia na jednej trasie odbywa się kilka przelotów. Głównym przewoźnikiem lotniczym jest Air China.
- Autobus – bardzo dobrze rozwinięta miejska komunikacja autobusowa. Autobusy kursują od godziny 5.00 do 23.00.
- Taxi – jest ogólnodostępnym środkiem transportu. Taksówki przeważnie są w kolorze czerwonym. Cena za km. jazdy wynosi około 1,2 CNY + 10 CNY za pierwsze 5 km. Taryfa nocna, która obowiązuje od godziny 23.00 do 6.00 jest wyższa o 20%.Przy dłuższej trasie warto targować cenę przejazdu.
- Pociąg – jest idealnym środkiem komunikacji w Chinach, szczególnie na trasach długodystansowych. Połączenia kolejowe we wschodnich Chinach są dobrze rozwinięte. Na zachodzie kraju pociągi kursują na dwóch trasach (od Lhasy i pod granicę z Kazachstanem przez Urumczi).
- Samochód – podróżujący, którzy posiadają wizę turystyczna (L) nie mogą samodzielnie prowadzić samochodu. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest tu uznawane.
- Riksza – przed skorzystaniem z usług rikszarza należy ustalić cenę przejazdu, zazwyczaj to od turysty zależy ile zapłaci, przeważnie cena wynosi od 30 do 50 CNY.
Poczta
urzędy pocztowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00. Przesyłki expresowe można wysłać w urzędach pocztowych lub skorzystać z usług firm kurierskich. Czas dostarczenia poczty od 7 do 10 dni roboczych.
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa / Chengdu / Warszawa
- opłaty lotniskowe i podatki graniczne
- wizę wjazdową do Chin
- 02 przeloty wewnętrzne na trasie: Chengdu / Kunming; Lijiang / Chengdu
- opłaty lotniskowe i podatki na przelotach wewnętrznych
- noclegi w hotelach wg miejscowej kategorii 3* / 4* (pokoje standard z łazienkami - dopłata do pokoju 1-os. 385 USD), wyżywienie zgodnie z programem (S-śniadanie, K-kolacja)
- transfery lotniska / hotele / lotniska
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- bilety wstępu do zwiedzanych miejsc i obiektów
- lokalnych/licencjonowanych przewodników podczas zwiedzania
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- opłatę wylotową z Chin oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków na czas wyjazdu
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- opłat za fotografowanie
- wydatków osobistych
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
CHINY – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
Atrakcje
- Chengdu – Instytut Pandy Wielkiej i wspaniała kuchnia syczuańska
- Leshan – największy na świecie posąg Buddy
- Kunming – „Miasto Wiecznej Wiosny”
- Skamieniały Las (UNESCO) – spacer labiryntem skomplikowanych formacji krasowych
- Chuxiong – Festiwal Pochodni w Yiren – obraz kultury mniejszości etnicznej Yi
- Dali – antyczne miasto, malowniczo położone nad jeziorem Erhai – społeczność Bai
- Wąwóz Skaczącego Tygrysa – jeden z najgłębszych i najbardziej spektakularnych na świecie
- Klasztor Sonzalin w Shangri-la – największy buddyjski klasztor w tej części Chin
- Lijiang – malowniczy labirynt wąskich uliczek Starówki i mniejszość etniczna Naxi
- Jezioro Czarnego Smoka i Śnieżna Góra Jadeitowego Smoka
- Klinika ziołolecznicza Doktora He