18 dni ETIOPIA
ETIOPIA: wyprawa na Festiwal Meskel

Północ i południe Etiopii: wycieczka

Wycieczki do Etiopii

Wycieczka do Etiopii: Festiwal Meksel upamiętnia odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego przez matkę Konstantyna Wielkiego, św. Helenę. Celebrowany jest ogień. W centrum ceremonii znajdują się ogniska, zwieńczone udekorowanymi kwiatami krzyżami.

Kapłani w ceremonialnych szatach błogosławią ognisko przed zapaleniem. Festiwal zbiega się z okresem kwitnienia złoto-żółtych kwiatów Meskal Daisies, w języku amharskim nazywanych Adey Adaba. Kwiaty są symbolem nadejścia nowego roku po zakończeniu pory deszczowej.

Etiopia – to zupełnie odmienne oblicze Afryki! Jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów „Czarnego Lądu”. Północ kraju to bastion chrześcijaństwa – koptyjskie kościoły i Amharowie. Na południu – szczątki czarnej Afryki, nomadowie, sawanna, akacje i różnorodne plemiona. Na wschodzie – średniowieczne, muzułmańskie miasto Harar, kolorowi Afarowie, wielbłądy i pustynia. Do tego jedzenie, które nie przypomina niczego innego na świecie, muzyka, której nie da się zanucić i najlepsza na świecie kawa. Wszak, mało kto wie, że ojczyzną kawy nie jest jest czołowy jej dzisiejszy producent, Brazylia, ale właśnie Etiopia.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Etiopii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Nasza wycieczka do Etiopii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Zbiórka w Warszawie, przelot do Addis Abeby. Wieczorem przylot do Addis Abeby, załatwienie formalności wizowych, odebranie bagaży, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
Uczestnictwo w celebracjach Święta Meskel.
Zwiedzanie stolicy Etiopii, gdzie jeszcze nie tak dawno sprawował rządy cesarz Haile Selassie - kościół św. Trójcy, gdzie spoczywa cesarz Haile Selassie, Muzeum Narodowe, kościół Bata Maryam, katedra św. Jerzego - patrona Abisynii. Wizyta na Mercato, panorama miasta z góry Entoto (3200 m n.p.m.).
Transfer na lotnisko i przelot do Bahir Dar położonego nad brzegiem Jeziora Tana. Po przylocie przejazd do najpiękniejszych wodospadów w Afryce - Tissisat, leżących na Błękitnym Nilu. Po południu rejs łodzią po jeziorze Tana. Zwiedzimy XIV-wieczny klasztor Udra Kidane Meheret z pięknymi malowidłami.
Przejazd (ok.185 km) do Gondar, dawnej, starej stolicy cesarskiej Etiopii, dziś znanego z średniowiecznych zamków wpisanych ma listę światowego dziedzictwa UNESCO. To widok, jakiego nikt w Afryce się nie spodziewa. Wysokie mury, blanki, wieże - jedyne takie budowle w subsaharyjskiej Afryce. Zwiedzimy kościół Debra Birhan i łaźnie cesarza Fasilidasa.
Przylot do Lalibela, która jest świętym miejscem Ortodoksyjnego Kościoła Etiopskiego. Słynie z jedenastu wykutych w litej skale, monumentalnych kościołów, zbudowanych za panowania cesarza Lalibeli (1185-1225), wpisanych na listę UNESCO. Kościoły zostały wykute w skale na planie krzyża. Z budowlami wiąże się wiele tajemnic i legend, zwłaszcza że przebywali tu rycerze Zakonu Templariuszy. Po przylocie do Lalibela odwiedzimy lokalny targ i udamy się na zwiedzanie kościołów.
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie kościołów wykutych w skałach w Lalibela. Legenda mówi, iż przy budowaniu kościołów ludziom pomagali aniołowie, dlatego też budowa wszystkich kościołów trwała podobno tylko 21 lat.
Przylot do Aksum - dawnej stolicy królestwa Aksum - pierwszego państwa etiopskiego oraz miejsca koronacji cesarzy Etiopii, założonego ok. V wieku p.n.e. To miasto z bogatą historią, owiane tajemnicą i legendą o przechowywanej tu Arce Przymierza. Dzień spędzimy na zwiedzaniu miasta: Plac Stelli, gdzie zobaczymy liczące 2000 lat tajemnicze obeliski, nekropolis króla Kaleba, ruiny łaźni i pałacu legendarnej królowej Saby, XVI wieczny kościół Marii.
Przelot do Addis Abeby. Transfer do hotelu, czas wolny na zakupy. Dla chętnych (fakultatywnie) zwiedzanie Muzeum Uniwersyteckiego założonego przez samego cesarza Haile Selassie z okazji wizyty królowej Elżbiety oraz Muzeum Etnograficznego ze zbiorami prezentującymi kulturę wielu plemion Etiopii.
Wyjazd na południe kraju w kierunku Arba Minch (ok. 450 km) - rozpocznie się wielka przygoda! Południe Etiopii. Zobaczymy jak żyją egzotyczne i niezwykle interesujące plemiona Mursi, Erbore czy Hamer. Dzięki izolacji, miejscowa ludność do dziś zachowała swą pierwotną kulturę. Odwiedzimy wioskę plemienia Gurage, które żyje nadal w tradycyjny sposób oraz wioski plemion Hadiya i Welayita.
Tego dnia czeka nas Dolina Omo, która stanowi szczególny obszar kulturowy i przyrodniczy północnej Afryki. Ze względu na swoją wartość archeologiczną i geologiczną, kraina ta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzimy wioskę plemienia Ari. Wizyta w wiosce plemienia Benna, które jest jednym z najliczniejszych plemion południowej Etiopii. Odwiedzimy również wioskę plemienia Tsemay.
Przejazd do Parku Narodowego Mago (ok. 140 km), gdzie spotkamy się z mieszkańcami plemienia Mursi. Żyją tak, jak ich przodkowie i prowadzą koczowniczy tryb życia, przemieszczając się w obrębie PN Mago. Charakterystyczną, rozpoznawalną cechą kobiet z plemienia Mursi są gliniane krążki labrety, noszone w dolnej wardze ust.
Wizyta w Muzeum Etnograficznym w Jinka, gdzie zapoznamy się z historią i kulturą plemion zamieszkujących dolinę Omo. Przejazd do Dimeka, gdzie odwiedzimy targ ludu Hamer. Każda Hamerka wygląda niemal identycznie - włosy splecione w misterne warkoczyki, ułożone we fryzurę „na pazia”, zabarwione są na ładny, miedziowo-czerwony kolor mieszaniną koziego masła i ochry.
Przejazd do Murulle (ok. 150 km) i wizyta w wiosce plemienia Karo. W całej okolicy uznaje się ich za mistrzów nakłuwania i malowania ciała. Wizyta w wiosce ludu Hamer. Ten lud słynie ze swych niespotykanych nigdzie indziej zwyczajów. Najbardziej znanym jest obyczaj skoków przez byki. Każdy młody chłopak, chcąc poślubić swoją wybrankę, musi wcześniej poddać się temu ceremoniałowi.
Odwiedzimy lokalny targ w Turmi, następnie przejedziemy w kierunku Arba Minch (ok. 280 km). Po drodze odwiedzimy wioskę plemienia Erbore. Zatrzymamy się również na targu plemienia Konso, które znane jest z tarasowej uprawy roli i dobrej znajomości rolniczych sekretów. Kamienne tarasy otaczające ich wsie i pola - zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kolacja i nocleg w Arba Minch.
Odwiedzimy wioskę plemienia Dorze, słynną z niezwykłych domów o kształcie głowy słonia lub ula. Te niesamowite budowle, powstałe głównie z gliny i liści bananowca, sięgają 15 m wysokości i są bardzo trwałe. Zobaczymy jak tubylcy tkają swe słynne rękodzieła i jak uprawiają sorgo i bananowce. Przejazd do Yirgalem (ok.300 km).
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby (ok. 340 km). Droga będzie prowadzić wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Kolacja pożegnalna. Transfer na lotnisko, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Etiopia

Stolica: Abeba
Największe miasta: Addis Abeba, Diredaua, Adama, Gonder, Dessie, Harar, Mekele, Jimma
Język urzędowy: amharski
Waluta: birr (ETB)
Ludność: 78254000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 2h (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Etiopia jest podzielona na 9 regionów administracyjnych, oraz dwa miasta wydzielone (Addis Abeba i Dire Daua).

Informacje praktyczne

Szczepienia
zaleca się szczepienia przeciw: żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi, zapaleniu opon mózgowych oraz wściekliźnie. Na niżej położonych terenach występuje również zagrożenie malarią, dlatego należy stosować profilaktykę przeciw tej chorobie. Zaleca się picie wody butelkowanej oraz częste mycie rąk.

Lekarze
nie są wymagane polisy ubezpieczeniowe. Zaleca się jednak wykupienie polisy w międzynarodowej firmie, gdyż polskie firmy ubezpieczeniowe nie są w Etiopii znane. Państwowa opieka zdrowotna stoi na bardzo niskim poziomie, dlatego należy korzystać z klinik prywatnych. Szpital Balcha w Addis Abebie jest stosunkowo tani, ale oferowane usługi obejmują tylko podstawowy zakres. W cięższych przypadkach, zaleca się korzystanie z usług kliniki przy Ambasadzie Szwedzkiej. Koszty wizyty u lekarza kształtują się w następujący sposób: około 10 dolarów (USD) w szpitalu Balcha, oraz około 150 dolarów (USD) w Klinice Szwedzkiej. Zaleca się zaopatrzenie w podstawowe leki regulujące przemianę materii oraz leki przeciwgorączkowe.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 92

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy wjazdowe i pobytowe, które są wydawane na lotnisku w stolicy kraju. Wizy są jednokrotne i obowiązują przez 30 dni (w razie potrzeby można je przedłużyć). Wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.
Na wwóz profesjonalnego sprzętu (kamera wideo, sprzęt fotograficzny itp.) należy uzyskać zgodę ministerstwa kultury i informacji lub urzędu ds. ochrony środowiska. Amatorski sprzęt można wwozić bez ograniczeń. Przy wywozie pamiątek o większej wartości lub dzieł sztuki, warto wcześniej uzyskać zgodę Muzeum Narodowego w Addis Abebie, zaś na wywóz kości dzikich zwierząt i wyrobów ze skór – zgodę urzędu ds. ochrony środowiska. Bez tej zgody, cenne pamiątki mogą zostać zarekwirowane przez urzędnika celnego na granicy.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
podstawą wyżywienia w Etiopii jest teff (zboże uprawiane tylko w Etiopii), z którego najczęściej wyrabia się kwaśny placek zwany indżera. Dodatkami do placków są różnego rodzaju sosy lub mięso. Innym specjałem jest kitfo (etiopski tatar) – mocno doprawione, surowe mięso, spożywane na ciepło.

Napoje
narodowym trunkiem Etiopii jest tedź. Jest to bardzo smaczny, słodko – kwaśny miód pitny, zwany królewskim napitkiem. W Etiopii wytwarza się również lokalne piwa. Wśród marek najbardziej cieszących się uznaniem u smakoszy wymienić należy Harar i Bedele. Kawa jest napojem, który w Etiopii pije się wszędzie i towarzyszy ona każdemu Etiopczykowi od wczesnych lat życia. Dzięki specjalnej ceremonii przyrządzania kawy (opisanej poniżej), napój ten osiąga wyśmienity smak i aromat.

Pamiątki
będąc w Etiopii warto zwrócić uwagę na wełniane i bawełniane szale, malowane na skórze obrazy, użytkowe rzemiosło artystyczne, srebrną i złotą biżuterię oraz kawę.

Fotografowanie
turyści zobowiązani są do uiszczenia opłat, za prawo do wykonywania zdjęć w świątyniach etiopskich. Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu fotografowania mostów oraz budynków, w których znajdują się instytucje państwowe.

Obyczaje
przemieszczanie się po miastach jest utrudnione, ze względu na brak nazw ulic oraz numeracji domów. Za punkty orientacyjne służą znane lokalnej ludności miejsca.

W Etiopii ze względu na to, że duża część społeczności wyznaje Islam, należy przestrzegać określonych zasad. Wchodząc do kościołów etiopskich, należy pamiętać o zdjęciu obuwia. W całej Etiopii wszystko robi się prawą ręką. Nie wolno dotykać kobiet, całować ich w rękę, zaczepiać i zaczynać rozmowy. W czasie Ramadanu nie wolno publicznie jeść ani pić. Między 12 a 14 godziną zamiera życie w bankach, urzędach i muzeach.
Etiopia jest chyba jedynym krajem na świecie, w którym można obejrzeć wyjątkowy rytuał przyrządzania kawy. Zgodnie ze zwyczajem odprawiają go kobiety. Surowe i umyte ziarna kawy prażone są na patelni, po czym ubijane w moździerzu. Następnie przygotowywany jest napar – zalewa się kawę gorącą wodą w specjalnym glinianym dzbanku. Kawa podawana jest z dodatkiem prażonej kukurydzy, a ceremoniałowi towarzyszy zapach palonego kadzidła lub ziół. Napój pije się z malutkich czarek, najczęściej z cukrem.

Religia i kultura

Religią dominującą w Etiopii jest chrześcijaństwo wyznania koptyjskiego, które skupia około 50% wyznawców. Drugą co do wielkości religią w Etiopii jest Islam (ponad 30% społeczności), poza tym mieszkają tu muzułmanie, falasze (ludy judaistyczne) oraz animiści.

Święta:

 • 1 stycznia – dzień wolny od pracy
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie
 • 19 stycznia – Timkat, Tabaski
 • 2 marca – Rocznica Zwycięstwa pod Adwą, Rocznica Urodzin Proroka Mahometa
 • marzec/kwiecień – Wielki Piątek (przed Niedzielą Wielkanocną)
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy
 • 5 maja – Dzień Zwycięstwa Patriotów Etiopskich
 • 28 maja – Rocznica Obalenia Dergu
 • sierpień/wrzesień – Ramadan
 • 11 września – Nowy Rok
 • 27 września – Meskel (Rocznica Odnalezienia Prawdziwego Krzyża)

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w Etiopii bankomatów praktycznie nie ma (są dwa lub trzy w stolicy kraju). Kartami kredytowymi można płacić tylko w lepszych hotelach oraz w biurach etiopskich linii lotniczych. Tylko banki uprawnione są do wymiany pieniędzy (niestety system bankowy jest słabo rozwinięty).

Komunikacja

 • Autobusy – komunikacja miejska i międzymiastowa jest dobrze rozwinięta i choć często niezbyt komfortowa, to jednak stosunkowo tania.
 • Samoloty – niezłą alternatywą dla komunikacji autobusowej jest transport lotniczy. Linie narodowe Ethiopian Airlines latają regularnie do większych miejscowości w kraju i mają renomę międzynarodową.
 • Taksówki – bardzo dobry środek transportu do poruszania się po stolicy kraju. Warto ustalić cenę za przejazd przed podróżą oraz należy pamiętać o zwyczaju targowania się z kierowcą.

Poczta
urzędy czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 12:30 i od 13:30 do 17:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Addis Ababa
Dej. Belay Zeleke Road
Addis Ababa, Gulele Sub-City, Kebele 08, House 583
Adres korespondencyjny: P.O.Box 27207/1000, Addis Ababa, Ethiopia
Telefon: (00-251 11) 15 74 189, 15 74 190
fax: (00-251 11) 15 74 222
E-mail: addisabeba.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.addisabeba.polemb.net

ETIOPIA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na lotnisku w Addis Abebie, po przylocie, lub po wcześniejszym dopełnieniu formalności w Ambasadzie Etiopii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Etiopii.

 • Addis Abeba – stolica cesarza Haile Selassie; uczestnictwo w obchodach święta Meskel
 • Kanion i wodospady Błękitnego Nilu – jedne z najpiękniejszych wodospadów w Afryce
 • Średniowieczne zamki w Gondar (UNESCO)
 • Lalibela – 8. cud świata, niesamowite kościoły wykute w skale (UNESCO)
 • Aksum – legendarne miejsce przechowywania Arki Przymierza
 • Poznanie licznych, fascynujących plemion, zamieszkujących południe kraju
 • Plemię Mursi – kobiety noszące gliniane krążki (labrety) w dolnej wardze ust
 • Plemiona: Karo i Hamer – mistrzowie nakłuwania i malowania ciała
 • Kamienne tarasy uprawowe plmienia Konso (UNESCO)
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.

Przy wyjazdach do Etiopii jest zalecana profilaktyka antymalaryczna, obowiązkowe są szczepienia przeciw żółtej gorączce – wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.