6 dni Finlandia
FINLANDIA: Helsinki, Laponia, zorza polarna i Święty Mikołaj - wycieczka

Wycieczki do Finlandii

Finlandia: Helsinki, Laponia, Zorza Polarna I Święty Mikołaj – Wycieczka

Wycieczka do Finlandii

Finlandia to Helsinki – bajkowo położona stolica Finlandii, Lahti – fińska stolica sportów zimowych. Ponadto to Petäjävesi i Verla – fińskie zabytki UNESCO oraz Laponia – dom najprawdziwszego Świętego Mikołaja. Takiej wycieczki nie można przegapić! wycieczka do Finlandii czeka!

Zorza polarna zazwyczaj jest zielona, chociaż może być również purpurowa, różowa, czerwona, biała lub niebieska, w zależności od jej siły i warunków atmosferycznych. Nasze doświadczenie z zorzą polarną będzie więc zupełnie niepowtarzalne!

Poczuj się znów dzieckiem i odwiedź wioskę prawdziwego Świętego Mikołaja! Ponadto przekrocz koło podbiegunowe, odwiedź farmę reniferów i spotkaj się z prawdziwym Świętym Mikołajem!

Nasze wycieczki do Finlandii czekają na Ciebie! Niezwykła Laponia czeka właśnie na Ciebie!

Ponadto więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Helsinek, miasto to aż z trzech stron otoczone jest wodami Bałtyku. Zwiedzanie stolicy Finlandii, zobaczymy m.in. Plac Senacki, Katedrę Helsińską, Sobór Uspienski, Temppeliaukion Kirkko, czy fortecę Suomenlinna wpisaną na listę UNESCO. Przejazd do hotelu. Wieczorem, daleko, w głębi fińskiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas pierwsze polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Śniadanie w hotelu, następnie przejazd do Lahti – malowniczo położonego miasta nad jeziorem Vesijärvi. Lahti jest fińską stolicą sportów zimowych. Corocznie obywają się tutaj zawody Pucharu Świata w biegach i skokach narciarskich. W mieście znajduje się nowoczesny kompleks trzech skoczni o nazwie Salpausselkä. W Lahti zachowały się też starsze skocznie drewniane - na jednej z nich, Stanisław Marusarz zdobył w 1938 roku wicemistrzostwo świata. Zwiedzanie kompleksu skoczni oraz spacer po mieście. Następnie przejazd na południe Finlandii, w kierunku malowniczo położonego nad jeziorem miasta Jyväskylä. Miasto zostało założone przez Mikołaja I, znajdziemy tu dużo starych, drewnianych, typowo skandynawskich domów. Wieczorem, daleko, w głębi fińskiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas kolejne polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Śniadanie w hotelu, przejazd w okolice Południku Struvego. W 2005 roku Południk Struvego został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście znalazły się 34 oryginalne punkty pomiarowe, postój na jednym z punktów. Następnie przejazd do Oulu i krótki spacer po mieście, to podobno jedyne miasto na świecie, gdzie „uniwersytet stoi na bagnach, teatr na morzu, statek na rynku, a do tego w fabryce mieści się muzeum nauki”. Wieczorem, daleko, w głębi fińskiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas kolejne polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Po obfitym śniadaniu wizyta w wiosce Świętego Mikołaja – Rovaniemi. Tego dnia odkryjemy sekrety Świętego Mikołaja i jego zaufanych pomocników! Poznamy samego Mikołaja oraz odwiedzimy jego oficjalny urząd pocztowy. Następnie wizyta na farmie reniferów, możliwość poobcowania z tymi uroczymi zwierzętami oraz krótkiej przejażdżki na reniferze. Następnie każdy z nas otrzyma prawdziwe reniferowe prawa jazdy. Udział w ceremonii przekroczenia koła podbiegunowego. Przejazd do hotelu, wieczorem kolejne polowanie na zorzę polarną.
Tego dnia udamy się do Petäjävesi. W 1994 roku drewniany kościół w Petäjävesi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest on przykładem tradycyjnego, skandynawskiego budownictwa. Następnie przejazd do Verla i zwiedzanie zabytkowej fabryki obróbki drewna, papieru i kartonu, która w 1996 została wpisana na listę UNESCO. Kompleks fabryczny obejmuje rezydencję właściciela fabryki, zabytkową, czteropiętrową suszarnię z czerwonej cegły, tartak oraz magazyn. Następnie zobaczymy znajdujące się na wschód od fabryki, prehistoryczne malowidła naskalne. Wiek rysunków datowany jest na ok. 6000 lat. Wieczorem, daleko, w głębi fińskiego lądu, gdzie światła miejskie nie zakłócają spektakli odgrywanych przez zorzę polarną, czeka nas polowanie na to niepowtarzalne zjawisko.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy.

FINLANDIA

Stolica: Helsinki

Największe miasta: Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku

Język urzędowy: fiński, szwedzki

Waluta: euro (EUR)

Ludność: 5 503 297 osób

Różnica czasu w Finlandii w stosunku do Polski to + 1 godzina. Czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.

Podział administracyjny: Finlandia podzielona jest na 19 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Regiony są podzielone na 70 podregionów, a te podzielone są na 320 gmin.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.

Posiadanie i przywóz wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabronione. Osoby pomiędzy 18, a 20 r. ż. mogą posiadać i przywozić wyłącznie wyroby o zawartości mniejszej niż 22% alkoholu.

Na teren Finlandii można wwieźć towary do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

  • wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 250 g. tytoniu;
  • wyroby alkoholowe: 20 l mocnych napojów alkoholowych (co najmniej 22% zawartości alkoholu w napoju), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 10 litrów innych napojów alkoholowych;
  • paliwo: nie więcej niż 10 l paliwa transportowanego poza bakiem pojazdu (np. w kanistrze).

Istnieje obowiązek zadeklarowania wwożonych kwot pieniężnych, jeśli są one wyższe niż 10 000 EUR.

Religia i obyczaje:

Około 73% ludności należy do Fińskiego Kościoła Luterańskiego, a ponad 24% nie wyznaje żadnej religii. Największą mniejszość religijną stanowią zielonoświątkowcy których liczbę wiernych szacuje się na ok. 100 tysięcy. Trzecim co do wielkości wyznaniem jest prawosławie z 60 tysiącami wyznawców. Obecna jest również rosnąca społeczność muzułmańska szacowana na około 60 tysięcy osób. Islam wyznawany jest głównie przez imigrantów z krajów takich jak: Irak, Somalia, Turcja czy Albania.

Opieka zdrowotna:

Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujące po Finlandii lub przebywające w niej czasowo (np. studenci), mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ), którą można otrzymać przed wyjazdem w placówce NFZ. Posiadacze EKUZ przebywający w Finlandii czasowo (studenci) co do zasady uprawnieni są również do korzystania z takich świadczeń zdrowotnych, bez wykonania których istniałoby ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, jak np. leczenie chorób przewlekłych. Kwestie te w każdym przypadku podlegają indywidualnej ocenie.

Polak przyjeżdżający do Finlandii ma prawo tylko do takich samych bezpłatnych świadczeń medycznych, jak obywatel tego kraju. Należy pamiętać, że w Finlandii osoby ubezpieczone obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna.

Osobom nieubezpieczonym w NFZ zaleca się wykupienie w Polsce przed wyjazdem zagranicznym specjalnego ubezpieczenia ze względu na ewentualnie bardzo wysokie koszty leczenia w Finlandii. W razie hospitalizacji lub transportu chorego do Polski pełny koszt kompleksowej opieki lekarskiej jest znaczny. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 80-100 euro, a doba w szpitalu kosztuje około 200 euro (nie licząc badań, leków, zabiegów itp.).

Bezpieczeństwo:

Finlandia jest krajem względnie bezpiecznym. Numer 112 to numer telefonu alarmowego służącego do kontaktowania się w nagłych wypadkach z policją, pogotowiem i strażą pożarną.

Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej trzeba zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeśli zgubimy lub stracimy paszport lub inny dokument podróży, należy nie tylko zgłosić to na policję, lecz także w miarę szybko skontaktować się z Ambasadą RP.

Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez masowych.

Klimat:

W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10°C. Średnia temperatura w Rovaniemi w listopadzie wynosi -1°C, natomiast w lutym -3°C.

Klimat:

Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.

Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Referat Konsularny Ambasady RP w Helsinkach

Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki

e-mail: helsinki.konsul@msz.gov.pl

Faks: (+358 9) 684 74 77

Telefon:

z Finlandii: 09 618 28 103

z Polski: +358 9 618 28 103

 

FINLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

  • Helsinki – bajkowo położona stolica Finlandii
  • Lahti – fińska stolica sportów zimowych
  • Rovaniemi i spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem
  • Przejażdżka reniferem
  • 5 Niepowtarzalnych szans by upolować zorzę polarną
  • Ceremonia przekroczenia koła podbiegunowego
  • Petäjävesi i Verla – fińskie zabytki UNESCO
UWAGA Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.