
Wycieczki do Finlandii
Finlandia: Helsinki, Laponia, Zorza Polarna I Święty Mikołaj – Wycieczka
Wycieczka do Finlandii
Finlandia to Helsinki – bajkowo położona stolica Finlandii, Lahti – fińska stolica sportów zimowych. Ponadto to Petäjävesi i Verla – fińskie zabytki UNESCO oraz Laponia – dom najprawdziwszego Świętego Mikołaja. Takiej wycieczki nie można przegapić! wycieczka do Finlandii czeka!
Zorza polarna zazwyczaj jest zielona, chociaż może być również purpurowa, różowa, czerwona, biała lub niebieska, w zależności od jej siły i warunków atmosferycznych. Nasze doświadczenie z zorzą polarną będzie więc zupełnie niepowtarzalne!
Poczuj się znów dzieckiem i odwiedź wioskę prawdziwego Świętego Mikołaja! Ponadto przekrocz koło podbiegunowe, odwiedź farmę reniferów i spotkaj się z prawdziwym Świętym Mikołajem!
Nasze wycieczki do Finlandii czekają na Ciebie! Niezwykła Laponia czeka właśnie na Ciebie!
Ponadto więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
FINLANDIA
Stolica: Helsinki
Największe miasta: Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Waluta: euro (EUR)
Ludność: 5 503 297 osób
Różnica czasu w Finlandii w stosunku do Polski to + 1 godzina. Czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.
Podział administracyjny: Finlandia podzielona jest na 19 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Regiony są podzielone na 70 podregionów, a te podzielone są na 320 gmin.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Przepisy celne:
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.
Posiadanie i przywóz wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabronione. Osoby pomiędzy 18, a 20 r. ż. mogą posiadać i przywozić wyłącznie wyroby o zawartości mniejszej niż 22% alkoholu.
Na teren Finlandii można wwieźć towary do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:
- wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 250 g. tytoniu;
- wyroby alkoholowe: 20 l mocnych napojów alkoholowych (co najmniej 22% zawartości alkoholu w napoju), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 10 litrów innych napojów alkoholowych;
- paliwo: nie więcej niż 10 l paliwa transportowanego poza bakiem pojazdu (np. w kanistrze).
Istnieje obowiązek zadeklarowania wwożonych kwot pieniężnych, jeśli są one wyższe niż 10 000 EUR.
Religia i obyczaje:
Około 73% ludności należy do Fińskiego Kościoła Luterańskiego, a ponad 24% nie wyznaje żadnej religii. Największą mniejszość religijną stanowią zielonoświątkowcy których liczbę wiernych szacuje się na ok. 100 tysięcy. Trzecim co do wielkości wyznaniem jest prawosławie z 60 tysiącami wyznawców. Obecna jest również rosnąca społeczność muzułmańska szacowana na około 60 tysięcy osób. Islam wyznawany jest głównie przez imigrantów z krajów takich jak: Irak, Somalia, Turcja czy Albania.
Opieka zdrowotna:
Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujące po Finlandii lub przebywające w niej czasowo (np. studenci), mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ), którą można otrzymać przed wyjazdem w placówce NFZ. Posiadacze EKUZ przebywający w Finlandii czasowo (studenci) co do zasady uprawnieni są również do korzystania z takich świadczeń zdrowotnych, bez wykonania których istniałoby ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, jak np. leczenie chorób przewlekłych. Kwestie te w każdym przypadku podlegają indywidualnej ocenie.
Polak przyjeżdżający do Finlandii ma prawo tylko do takich samych bezpłatnych świadczeń medycznych, jak obywatel tego kraju. Należy pamiętać, że w Finlandii osoby ubezpieczone obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna.
Osobom nieubezpieczonym w NFZ zaleca się wykupienie w Polsce przed wyjazdem zagranicznym specjalnego ubezpieczenia ze względu na ewentualnie bardzo wysokie koszty leczenia w Finlandii. W razie hospitalizacji lub transportu chorego do Polski pełny koszt kompleksowej opieki lekarskiej jest znaczny. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 80-100 euro, a doba w szpitalu kosztuje około 200 euro (nie licząc badań, leków, zabiegów itp.).
Bezpieczeństwo:
Finlandia jest krajem względnie bezpiecznym. Numer 112 to numer telefonu alarmowego służącego do kontaktowania się w nagłych wypadkach z policją, pogotowiem i strażą pożarną.
Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej trzeba zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeśli zgubimy lub stracimy paszport lub inny dokument podróży, należy nie tylko zgłosić to na policję, lecz także w miarę szybko skontaktować się z Ambasadą RP.
Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez masowych.
Klimat:
W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10°C. Średnia temperatura w Rovaniemi w listopadzie wynosi -1°C, natomiast w lutym -3°C.
Klimat:
Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.
Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Referat Konsularny Ambasady RP w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki
e-mail: helsinki.konsul@msz.gov.pl
Faks: (+358 9) 684 74 77
Telefon:
z Finlandii: 09 618 28 103
z Polski: +358 9 618 28 103
FINLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
- Helsinki – bajkowo położona stolica Finlandii
- Lahti – fińska stolica sportów zimowych
- Rovaniemi i spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem
- Przejażdżka reniferem
- 5 Niepowtarzalnych szans by upolować zorzę polarną
- Ceremonia przekroczenia koła podbiegunowego
- Petäjävesi i Verla – fińskie zabytki UNESCO