Wycieczki do Finlandii
Finlandia: Laponia, Zorza Polarna I Święty Mikołaj – Wycieczka
Wycieczka do Finlandii
Zorza polarna zazwyczaj jest zielona, chociaż może być również purpurowa, różowa, czerwona, biała lub niebieska, w zależności od jej siły i warunków atmosferycznych. Nasze doświadczenie z zorzą polarną będzie więc zupełnie niepowtarzalne!
Poczuj się znów dzieckiem i odwiedź wioskę prawdziwego Świętego Mikołaja! Ponadto przekrocz koło podbiegunowe, odwiedź farmę reniferów i spotkaj się z prawdziwym Świętym Mikołajem!
Nasze wycieczki do Finlandii czekają na Ciebie! Niezwykła Laponia czeka właśnie na Ciebie!
Ponadto więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Rovaniemi (-/-/-)
Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Finlandii. Po przelocie do Rovaniemi transfer do hotelu usytuowanego w ośrodku narciarskim Suomutunturi, tuż obok stoków narciarskich na górze Suomu, to idealne miejsce do obserwacji zorzy polarnej! Spacer co centrum miasteczka. Wieczorem czeka nas pierwsze polowanie na zorzę polarną. Nocleg w Hotelli Suomutunturi*** lub w podobnym.
Dzień 2 Rovaniemi (S/L/-)
Po śniadaniu wizyta w wiosce Świętego Mikołaja. Tego dnia odkryjemy sekrety Świętego Mikołaja i jego zaufanych pomocników! Poznamy samego św. Mikołaja oraz odwiedzimy jego oficjalny urząd pocztowy. Następnie wybierzemy się do Arctic Snow Hotel, gdzie czeka nas zwiedzanie bajkowego lodowego hotelu. Podczas wizyty odkryjemy bajkowe lodowe komnaty, chętni będą mogli skorzystać też z lodowego baru czy restauracji. Nocleg w Hotelli Suomutunturi*** lub w podobnym.
Dzień 3 Ranua Wildlife Park – Korouoma Canyon (S/-/-)
Po śniadaniu wybierzemy się do bajecznego parku dzikich zwierząt arktycznych – Zoo Ranua. W Ranua Wildlife Park można zobaczyć około 50 gatunków arktycznych dzikich zwierząt w tym niedźwiedzie polarne. Wszystkie zwierzęta żyją tam w środowisku tak naturalnym i arktycznym, jak tylko jest to możliwe, co gwarantuje, że zwierzęta czują się jak w domu. Następnie odwiedzimy Korouoma Canyon gdzie zobaczymy bajkowe, zamarznięte wodospady. Korouoma to kanion o długości 30 kilometrów i głębokości do 130 metrów. Tamtejsze wodospady – Ruskea virta, w okresie zimowym zamieniają się w fantastyczne formacje lodowe. Wieczorem znowu spróbujemy upolować zorzę polarną. Nocleg w Hotelli Suomutunturi*** lub w podobnym.
Dzień 4 Góra Suomu i Psie zaprzęgi (S/-/-)
Dzień wolny, możliwość skorzystania z atrakcji, które proponuje hotel. Hotel Suomutunturi dysponuje wypożyczalnią sprzętu narciarskiego. Okolica jest wymarzonym miejscem dla miłośników narciarstwa. Tym z Państwa którzy nie jeżdżą na nartach polecamy wjazd wyciągiem na górę Suomu – niezapomniane widoki gwarantowane! Tego dnia polecamy również wybrać się na przejażdżkę psimi zaprzęgiem. Przejazd kilkukilometrową, malowniczą trasą przez las (płatne dodatkowo – ok. 160 EUR/os.). Nocleg w Hotelli Suomutunturi*** lub w podobnym.
Dzień 5 Rovaniemi – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.
Informacje
FINLANDIA
Stolica: Helsinki
Największe miasta: Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku
Język urzędowy: fiński, szwedzki
Waluta: euro (EUR)
Ludność: 5 503 297 osób
Różnica czasu w Finlandii w stosunku do Polski to + 1 godzina. Czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.
Podział administracyjny: Finlandia podzielona jest na 19 regionów (fiń. maakunta, szw. landskap). Regiony są podzielone na 70 podregionów, a te podzielone są na 320 gmin.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Przepisy celne:
Wewnątrz Unii Europejskiej nie ma granic celnych. Turyści podlegają jednak ograniczeniom dotyczącym przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży.
Posiadanie i przywóz wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabronione. Osoby pomiędzy 18, a 20 r. ż. mogą posiadać i przywozić wyłącznie wyroby o zawartości mniejszej niż 22% alkoholu.
Na teren Finlandii można wwieźć towary do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:
- wyroby tytoniowe: 200 szt. papierosów, 50 szt. cygar, 250 g. tytoniu;
- wyroby alkoholowe: 20 l mocnych napojów alkoholowych (co najmniej 22% zawartości alkoholu w napoju), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa oraz 10 litrów innych napojów alkoholowych;
- paliwo: nie więcej niż 10 l paliwa transportowanego poza bakiem pojazdu (np. w kanistrze).
Istnieje obowiązek zadeklarowania wwożonych kwot pieniężnych, jeśli są one wyższe niż 10 000 EUR.
Religia i obyczaje:
Około 73% ludności należy do Fińskiego Kościoła Luterańskiego, a ponad 24% nie wyznaje żadnej religii. Największą mniejszość religijną stanowią zielonoświątkowcy których liczbę wiernych szacuje się na ok. 100 tysięcy. Trzecim co do wielkości wyznaniem jest prawosławie z 60 tysiącami wyznawców. Obecna jest również rosnąca społeczność muzułmańska szacowana na około 60 tysięcy osób. Islam wyznawany jest głównie przez imigrantów z krajów takich jak: Irak, Somalia, Turcja czy Albania.
Opieka zdrowotna:
Osoby ubezpieczone w polskim Narodowym Funduszu Zdrowia podróżujące po Finlandii lub przebywające w niej czasowo (np. studenci), mają prawo do skorzystania w nagłych przypadkach z fińskiej publicznej opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ), którą można otrzymać przed wyjazdem w placówce NFZ. Posiadacze EKUZ przebywający w Finlandii czasowo (studenci) co do zasady uprawnieni są również do korzystania z takich świadczeń zdrowotnych, bez wykonania których istniałoby ryzyko pogorszenia stanu zdrowia, jak np. leczenie chorób przewlekłych. Kwestie te w każdym przypadku podlegają indywidualnej ocenie.
Polak przyjeżdżający do Finlandii ma prawo tylko do takich samych bezpłatnych świadczeń medycznych, jak obywatel tego kraju. Należy pamiętać, że w Finlandii osoby ubezpieczone obowiązuje częściowa odpłatność za korzystanie z pomocy medycznej (np. kilkadziesiąt euro za wizytę lekarską, 26 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu) oraz odpłatność za kupowane lekarstwa. Wydatki te pokrywa osoba, której udzielana jest pomoc medyczna.
Osobom nieubezpieczonym w NFZ zaleca się wykupienie w Polsce przed wyjazdem zagranicznym specjalnego ubezpieczenia ze względu na ewentualnie bardzo wysokie koszty leczenia w Finlandii. W razie hospitalizacji lub transportu chorego do Polski pełny koszt kompleksowej opieki lekarskiej jest znaczny. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 80-100 euro, a doba w szpitalu kosztuje około 200 euro (nie licząc badań, leków, zabiegów itp.).
Bezpieczeństwo:
Finlandia jest krajem względnie bezpiecznym. Numer 112 to numer telefonu alarmowego służącego do kontaktowania się w nagłych wypadkach z policją, pogotowiem i strażą pożarną.
Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej trzeba zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeśli zgubimy lub stracimy paszport lub inny dokument podróży, należy nie tylko zgłosić to na policję, lecz także w miarę szybko skontaktować się z Ambasadą RP.
Poziom przestępczości w Finlandii jest średni. Należy uważać na coraz częstsze kradzieże kieszonkowe zwłaszcza w dużych centrach handlowych, na dworcach, w zaludnionych centralnych punktach miast i podczas imprez masowych.
Klimat:
W Finlandii panuje surowy klimat, zwłaszcza na północy kraju, gdzie nawet latem temperatura może wynosić ok. +10°C. Średnia temperatura w Rovaniemi w listopadzie wynosi -1°C, natomiast w lutym -3°C.
Klimat:
Islandia położona jest na obszarze dwóch stref klimatycznych. Południe wyspy znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego chłodnego, na północy panuje natomiast klimat subpolarny.
Średnie temperatury zimowe wahają się w zakresie od –5 do 0 °C, natomiast temperatury w miesiącach letnich charakteryzują się przeciętnym zakresem od 9 do 12 °C – w zależności od położenia. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 500 do 2000 mm, w mieście Reykjavík wartość ta wynosi 870 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Referat Konsularny Ambasady RP w Helsinkach
Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki
Faks: (+358 9) 684 74 77
Telefon:
z Finlandii: 09 618 28 103
z Polski: +358 9 618 28 103
Terminy i ceny
04.12 – 08.12.2024 r.OSTATNIE 01 WOLNE MIEJSCE
22.01 – 26.01.2025 r.
05.02 – 09.02.2025 r.
Cena dla osoby dorosłej: 1290 EUR
Cena dla dziecka do lat 15: 999 EUR
Cena obejmuje
- 4 noclegi w hotelu Hotelli Suomutunturi*** lub w podobnym
- wyżywienie zgodnie z programem (04 śniadania)
- transfery i przejazdy minivanem lub vanem (w zależności od ilości osób) podczas realizacji całego programu
- pilota / tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- ubezpieczenie KL 100 000 EUR, NNW 60 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie na trasie Warszawa/Rovaniemi/Warszawa
- innych posiłków oraz napojów do posiłków,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 100 EUR),
- fakultatywnej wycieczki psimi zaprzęgami (ok. 160 EUR/os.)
- napiwków, wydatków osobistych
- opłaty za TFG i TFP - 26 zł/os
Wizy
FINLANDIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.
Atrakcje
- Rovaniemi – dom prawdziwego Świętego Mikołaja
- Ranua Wildlife Park i niedźwiedzie polarne
- Safari w zaprzęgach psów Huski
- ośrodek narciarski Suomutunturi
- Wizyta w Lodowym Hotelu
- Korouoma Canyon i bajkowe wodospady