15 dni SPITSBERGEN
Spitsbergen, Grenlandia i Islandia – rejs arktyczny

Spitsbergen i Grenlandia - ekspedycja

Spitsbergen, Grenlandia i Islandia – rejs arktyczny

Wycieczka do Grenlandii, Spitsbergen i Islandii – rejs arktyczny

Odkryj trzy kultowe miejsca polarne w jednej podróży!

Spitsbergen to wyspa wykuta przez wiatr, ocean, lód i śnieg. Położona jest w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym i jest jednym z najdalej na północ zamieszkałych obszarów na świecie. Większą część jego powierzchni zajmują parki narodowe i rezerwaty przyrody, jednak nie znajdziemy tu ani jednego drzewa. Spitzbergen to największa wyspa Norwegii i co ciekawe, mieszka tu więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi!

Podczas pobytu w Grenlandii czeka nas eksploracja fiordów Franz Josef i Kong Oscar, które są częścią Parku Narodowego Northeast Greenland – największego parku narodowego na świecie! Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe przemierzymy też Scoresby Sund – największy i najdłuższy system fiordów na świecie. Cały ten obszar zawiera jedne z najbardziej imponujących krajobrazów Arktyki.  Na brzegach wszechobecnej tundry znajdziemy pasące się woły piżmowe i zające arktyczne. Podczas eksploracji Grenlandii czeka nas również wizyta w  eskimoskiej wiosce Ittoqqortoormiit, która jest jedyną stałą osadą w regionie. Spotkamy tutaj prawdziwych Inuitami oraz zobaczymy hodowle grenlandzkich psów zaprzęgowych.
Nasze dni na Grenlandii wypełnione będą niezapomnianymi wycieczkami, prezentacjami naszych ekspertów i oszałamiającymi krajobrazami.

Wyprawę zakończymy w Islandii – bajkowej krainie Ognia i Lodu.


Statek ekspedycyjny Sea Spirit

Niewielki statek wycieczkowy Sea Spirit został zbudowany w 1991 roku we Włoszech. Statek został zmodernizowany pod koniec 2010 r., a także w całości wyremontowany w 2017 r. za kwotę bagatela 2,5 mln USD. Statek zabiera jednorazowo na swój pokład nie więcej niż 144 pasażerów.  Pomieszczenia ogólnodostępne obejmują dużą jadalnię, salę wykładową z nowoczesnym sprzętem multimedialnym, bar i dobrze zaopatrzoną biblioteką. Na statku jest również szatnia i mała izba chorych.
Kapitan, oficerowie i załoga statku mają duże doświadczenie w nawigacji na tym obszarze i wielbią naturę. Dodatkowo, zapewniamy wyspecjalizowany zespół międzynarodowych liderów ekspedycji i wykładowców, wszystkich niezwykle kompetentnych, entuzjastycznych, pomocnych i zaangażowanych w ochronę środowiska.
Szefowie kuchni statku  przygotowują dla Państwa wyśmienitą kuchnię, w tym wiele lokalnych specjałów.

Kabina typu Triple Classic (21 m2):  3-osobowa kabina z trzema pojedynczymi łóżkami. Apartamenty te mieszczą się na poziomie Ocean Deck i dysponują dużym oknem. Kabina wyposażona jest w wysokiej klasy łazienkę, szafki, sejf, lodówkę, dostęp do telefonu satelitarnego, telewizor, indywidualną regulację temperatury i suszarkę do włosów.

Kabina typu Main Deck Suites (23 m2): 2-osobowa kabina z dwoma pojedynczymi łóżkami lub jednym łóżkiem typu King Size. Znajdują się na głównym pokładzie z co najmniej dwoma iluminatorami. Kabina wyposażona jest w wysokiej klasy łazienkę, sejf, lodówkę, dostęp do telefonu satelitarnego, telewizor, indywidualną regulację temperatury i suszarkę do włosów.

   

Nasza wyprawa to ekspedycja, w której rządzą żywioły!

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!


 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Było pięknie i zjawiskowo.  Absolutnie polecam wyprawy z nimi!”


Wybrałam się z Biurem Łachmański Travel na Spitsbergen i w 100% polecam! Zarówno program jak i organizacja na miejscu 1. klasa. Przewodnik miał dużą wiedzę na temat miejsc, w których byliśmy. A sam Svalbard to miejsce do którego każdy podróżnik powinien się wybrać choć raz w życiu! Było pięknie i zjawiskowo.
Dziękuję za cudowne wspomnienia. Absolutnie polecam wyprawy z nimi !

Ewelina / Grupa Spitsbergen 2018

 


Zbiórka uczestników na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Spitsbergen, transfer do hotelu w Longyearbyen. Po południu, dla chętnych spacer z pilotem po mieście i wizyta w Svalbard Museum czyli Muzeum Arktyki oraz w Svalbard Brewery – najbardziej na północ wysuniętym browarze świata! Piwo warzone w owym browarze zawiera 2000-letnią, lodowatą wodę z lodowca Boge na wyspie Svalbard.
Śniadanie w hotelu, następnie przejazd do portu, skąd wypłyniemy do odległej i nieznanej krainy śniegu i lodu. Zakwaterowanie na statku, rejs wzdłuż słynnego i majestatycznego fiordu Isfjorden. Podczas rejsu możliwość spotkania licznych ssaków morskich takich jak płetwale karłowate i foki.
Svalbard to prawdziwa dzika Arktyka. Nasza trasa i możliwości eksploracji będą w dużym stopniu uzależnione od napotykanych przez nas warunków pogodowych i lodowych. Nasz doświadczony kapitan ekspedycji zdecyduje o dokładnym przebiegu trasy. Zakładana jest eksploracja w północno-zachodniej części wyspy Spitsbergen. W tym obszarze znajduje się najbardziej imponująca sceneria archipelagu. Wszechobecne tutaj głębokie fiordy są malowniczo otoczone śnieżnymi szczytami górskimi, a pola kwitnącej tundry są domem dla reniferów i lisów arktycznych. Również w tym rejonie znajduje się Ny Ålesund, dawne miasto górnicze, w którym mieszka obecnie międzynarodowa społeczność naukowców.
Rejs w kierunku wschodniej Grenlandii. W tych dalekich, północnych szerokościach geograficznych spotkać można lód morski o każdej porze roku. Podczas rejsu po morzu Grenlandzkim istnieje ogromna szansa spotkania takich ssaków jak wieloryby, foki czy majestatyczne niedźwiedzie polarne.
Nasza wyprawa to ekspedycja, w której rządzą żywioły! Trasa i możliwości eksploracji we Wschodniej Grenlandii zależą od warunków pogodowych i lodu morskiego. Możesz być pewien, że nasz doświadczony kapitan ekspedycji skorzysta z każdej możliwej okazji, abyś mógł doświadczyć majestatycznie dzikiej przyrody, odkryć niesamowite scenerie i zejść na ląd tam, gdziekolwiek będzie to możliwe. Zakładana jest eksploracja fiordów Franz Josef i Kong Oscar, które są częścią Parku Narodowego Northeast Greenland - największego parku narodowego na świecie! Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe przemierzymy też Scoresby Sund - największy i najdłuższy system fiordów na świecie. Cały ten obszar zawiera jedne z najbardziej imponujących krajobrazów Arktyki. Na brzegach wszechobecnej tundry znajdziemy pasące się woły piżmowe i zające arktyczne. Podczas eksploracji Grenlandii czeka nas również wizyta w eskimoskiej wiosce Ittoqqortoormiit, która jest jedyną stałą osadą w regionie. Spotkamy tutaj prawdziwych Inuitami oraz zobaczymy hodowle grenlandzkich psów zaprzęgowych. Nasze dni na Grenlandii wypełnione będą niezapomnianymi wycieczkami, prezentacjami naszych ekspertów i oszałamiającymi krajobrazami.
Po niesamowitym czasie spędzonym w Grenlandii, przepłyniemy przez cieśninę duńską w kierunku Islandii, po drodze przekroczymy koło podbiegunowe. Przy odrobinie szczęścia spotkamy tego dnia liczne kolonie ptaków morskich i wieloryby.
Tego dnia przepłyniemy obok majestatycznych fiordów zachodnich Islandii. Naszym oczom ukarzą się słynny wulkan Snæfellsjökull i malownicza góra Kirkjufell, które dominują w imponującym krajobrazie półwyspu Snæfellsnes.
Po śniadaniu dopłyniemy do Reykjaviku – stolicy Islandii. Wyokrętowanie ze statku, transfer do hotelu. Po południu spacer z pilotem po Reykjaviku, najbardziej na północ wysuniętej stolicy świata. Miasto zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Wokół całego stołecznego regionu koncentruje się aż trzy piąte ogółu ludności Islandii. Zwiedzanie centrum Reykjaviku: katedra protestancka, najstarszy na świecie, współcześnie działający, gmach parlamentu, stara dzielnica portowa, kościół Hallgrimskirkja, ratusz nad jeziorem.
Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

 

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia.
Jest to ekspedycja, w której rządzą żywioły, a warunki pogodowe będą determinować nasz ostateczny harmonogram. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a kapitan zdecyduje o rejsach żaglowych podczas podróży.