Wycieczki do Indii Północnych
Indie: wycieczka Ladakh – Kaszmir

Wycieczka do Indii: Hemis Tsechu – festiwal upamiętniający urodziny Guru Rinpoche. Jest jednym z najsłynniejszych klasztornych festiwali, odbywających się w Ladakhu. Charakteryzują go tradycyjne tańce, maski, barwne stroje, z kolei przewodnim motywem jest walka dobra ze złem i zwycięstwo Guru Rinpoche nad przeciwnikami buddyzmu.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Indii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczka do Indii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Delhi (-/-/-)
Wylot z Warszawy, przelot do Indii.
Dzień 2 Delhi (S/-/K)
Przylot do Delhi, przejazd do hotelu, nocleg. Po śniadaniu wizyta w kompleksie Qutab (UNESCO). Podziwianie Qutab Minar – symbolu dawnej potęgi muzułmańskich władców Sułtanatu Delhijskiego. Odwiedzimy Lodi Gardens, gdzie można podziwiać grobowce władców dynastii Lodi. Wizyta w Czerwonym Forcie a następnie w dzielnicy tybetańskiej – Majnu Ka Tilla.
Dzień 3 Śrinagar (S/-/K)
Przelot do Śrinagaru. Po przylocie zwiedzanie Śrinagaru: główny mecze Jama Masjid wybudowany w 1672r., którego dach wspiera 370 drewnianych kolumn, meczet Hazratbal – najświętszy meczet Kaszmiru, meczet Khanqah Mosque (z zewnątrz), jeden z najstarszych w Kaszmirze z pięknymi rzeźbieniami i reliefami zewnętrznymi. Nocleg na łodzi na jeziorze Dal.
Dzień 4 Śrinagar (S/L/K)
O poranku rejs szikarami po jeziorze Dal. Panorama miasta i doliny ze wzgórza Shankaracharya na szczycie którego stoi Shankaracharya mandir – hinduska świątynia, wybudowana tysiąc lat przed nastaniem na tych terenach islamu. Wizyta w ogrodzie Shalimar Bagh oraz w ogrodzie Nishat Bagh. Odwiedzimy świątynie Roza Bal, która kryje grób proroka o Yuz Asaf. Według niektórych przekazów, Yuz Asaf to Jezus, który miał nie umrzeć na krzyżu lecz po przeżyciu prześladowań przybyć do Kaszmiru. Nocleg na łodzi na jeziorze Dal.
Dzień 5 Śrinagar – Kargil (S/-/K)
Podróż jedyną drogą łączącą Śrinagar z Ladakhiem w kierunku miasta Leh. (Trasa ok. 255 km – czas przejazdu ok. 8 godz.). Miniemy przełęcz Zoji (3529 m n.p.m.), która oddziela Kaszmir od Ladakhu. Ponieważ będziemy jechać wzdłuż „linii kontroli” należy spodziewać się kontroli paszportowej przez wojska stacjonujące wzdłuż granicy. Nocleg w Kargil (2676 m n.p.m.) leżącym już w Ladakhu. To najdalej wysunięte na północ miejsce, jakie odwiedzimy w czasie podróży.
Dzień 6 Mulbekh – Lamayuru – Alchi – Leh (S/-/K)
Trasa ok. 255 km – czas przejazdu ok. 8 godz. W drodze do Leh postój w Mulbekh (8-metrowy wizerunek Buddy Przyszłości – Maitrei wykuty w skale). Przejazd przez przełęcze Fotu (4147 m n.p.m.) i Namika (3700 m n.p.m.), zjazd do Lamayuru i wizyta w klasztorze Lamayuru należącym do buddyjskiej szkoły drikung kagju. Przystanek przy klasztorze Alchi z XI w., założonym przez Rinczena Zangpo.
Dzień 7 Leh – Stok – Shey – Thikse (S/-/K)
Zwiedzanie Leh, stolicy Ladakhu. Wyprawa do wioski Stok po drugiej stronie Indusu, oficjalnej siedziby ladakhijskiej rodziny królewskiej. Wizyta w dawnym pałacu królewskim i klasztorze w Shey, które było niegdyś letnią rezydencją władców Ladakhu. Następnie klasztor Thikse, którego dwanaście kondygnacji i niezliczone budynki przywodzą na myśl lhaską Potalę. W klasztorze znajduje się największy w Ladakhu posąg Buddy Przyszłości – Maitrei.
Dzień 8 Leh – Klasztor Hemis – Leh (S/-/K)
Pobyt w Leh. Przejazd do klasztoru Hemis, mieszczącego się w odległości ok. 40 km od Leh. Uczestnictwo w celebracjach barwnego festiwalu Hemis Tsechu. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.
Dzień 9 Leh – Dolina Nubra – Diskit (S/-/K)
Czeka nas najbardziej emocjonująca część wyprawy (Trasa ok. 150 km – czas przejazdu ok. 6 godz.). Wjazd najwyżej na świecie położoną, dostępną drogą dla ruchu samochodowego, na przełęcz Khardungla (5359 m n.p.m) , znajdującą się na wysokości 5359 m n.p.m. Zachwycające widoki na Dolinę Indusu, łańcuch Himalajów oraz na dolinę. Wizyta w klasztorze Diskit, najstarszym w dolinie Nubra.
Dzień 10 Dolina Nubra – Matho – Leh (S/-/K)
Wycieczka do piaszczystych pustynnych wydm, otoczonych ośnieżonymi szczytami gór. Powrót do Leh (Trasa ok. 150 km – czas przejazdu ok.6 godz.). Wizyta w klasztorze Matho, jedynym w Ladakhu należącym do buddyjskiej szkoły sakja. Postój przy japońskiej stupie Shanti, skąd można oglądać panoramę Leh.
Dzień 11 Leh – Jezioro Pangong (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 245km – czas przejazdu ok. 6 godz.) przez przełęcz Changla nad jezioro Pangong, najwyżej na świecie położone słone jezioro, leżące na granicy Indii i Tybetu. Podziwianie turkusowej tafli jeziora i niezapomnianych widoków na ośnieżone szczyty Himalajów. Przejazd ok. 40km na bazy noclegowej (namioty).
Dzień 12 Takthok – Namgjal Tsemo – Leh (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 245km – czas przejazdu ok. 6 godz.) w kierunku Leh. Po drodze wizyta w klasztorze Takthok. Następnie zobaczymy klasztor Namgjal Tsemo z XV w. z ogromnym posągiem Buddy Śakjamuniego.
Dzień 13 Leh – Keylong (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 255km – czas przejazdu ok. 9 godz.) w kierunku Manali. Okazja podziwiania księżycowych widoków Płaskowyżu Tybetańskiego. Przejazd przez przełęcz Lachlung (5060 m n.p.m.) i dojazd do Keylong (3080 m n.p.m.) w stanie Himaćal Pradeś, w dolinie Lahaul.
Dzień 14 Keylong – Manali (S/-/K)
Dalszy przejazd (Trasa ok. 250km – czas przejazdu ok. 9 godz.) do Manali. Przed dotarciem do Manali przejazd przez przełęcz „martwych ciał” Rothang (3978 m n.p.m.), ostatnią wysoką przełęcz tej wyprawy.
Dzień 15 Manali (S/-/K)
Zwiedzanie miasta: drewniana świątynia Hidimbi Devi, wybudowana w połowie XVI w., spacer w jednym z kilku rezerwatów przyrody, jakimi szczyci się Manal, malownicza wioski Vashisht, gdzie będzie możliwość skorzystania ze słynnych tu gorących źródeł.
Dzień 16 Shimla (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 280km – czas przejazdu ok.6 godz.) do Shimla, dawnej letniej stolicy brytyjskich Indii. Po przyjeździe spacer uliczkami pięknie położonego miasteczka. Można tu zobaczyć przykłady pobrytyjskich budowli, takich jak Christ Church czy też ratusz.
Dzień 17 Shimla – Delhi (S/-/K)
Przejazd (Trasa ok. 280km – czas przejazdu ok. 7 godz.)do Delhi. Po przyjeździe czas wolny, odpoczynek.
Dzień 18 Delhi (S/-/-)
Po śniadaniu opuszczenie pokojów. Zwiedzanie Delhi: Rajpath – Central Secretariat, czyli polityczne serce kraju, India Gate, będąca indyjskim grobem nieznanego żołnierza, świątynia Lotus Temple – największa bahaistyczna świątynia Indii, świątynia Akshardham – cud architektury wedyjskiej, jedna z największych świątyń świata, wzniesionej z piaskowca i marmuru bez użycia stali i cementu. Wieczorem transfer na lotnisko, wylot.
Dzień 19 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Indie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
walutę można wymienić na lotniskach, w hotelach, upoważnionych bankach. Banki są czynne przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00, soboty w godzinach od 10.00 do 12.00.
Komunikacja
- Samolot – największy przewoźnik to Indian Airlines obsługuje 59 miast oraz oferuje połączenia z sąsiadującymi państwami. Działa także sporo niewielkich lokalnych linii lotniczych.
- Pociąg – podróż koleją jest często wolniejsza niż autobusem (w porze deszczowej, niektóre pociągi nie kursują z powodu powodzi) Pociąg to znakomity środek transportu gdy czeka nas długa podróż. Aby ułatwić korzystanie z przewozów kolejowych, w większych miastach działają sieci komunikacji podmiejskiej.
- Autobus – dobry środek transportu, gdy planujemy krótką podróż. Gdy planujemy dłuższą podróż autobusem możemy skorzystać z możliwości zarezerwowania miejsc w autobusie, dotyczy to tylko kursów ekspresowych i deluxe. Trzeba wiedzieć również, że na niektórych dworcach, do kasy ustawiają się osobno kobiety i osobno mężczyźni.
Poczta
główne urzędy pocztowe otwarte są w dni powszednie od godziny 10.00 do 17.00 i w soboty rano.
Porady i zwyczaje
Kuchnia
kuchnia indyjska nie jest jednorodna. Na południu spożywa się przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz duże ilości ryżu i curry. Na północy popularne są wypieki mączne i potrawy mięsne. Panuje tu zakaz spożywania mięsa krowiego (krowy uznawane są za święte zwierzęta). Najbardziej popularne dania główne: zupa z fasolki mung, kuleczki robione z sera i warzyw podawane w sosie kremowym, ziemniaki z curry, mięso ze szpinakiem.
Napoje
bardzo popularna w Indiach jest herbata nosząca nazwę masala chai, oprócz niej, szczególnie na południu Indii, pija się lassi – orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu, mleka i wody różanej z dodatkiem kardamonu lub kminu. Mówiąc o napojach należy wspomnieć o sokach z bananów i mango.
W restauracji
warto wystrzegać się ostrych przypraw w posiłkach. Trzeba o tym każdorazowo uprzedzić kelnera przy składaniu zamówienia. W Indiach jada się prawą ręką, często maczając ichni chleb (chapati, roti) w przypominających sosy daniach.
Fotografowanie
w Indiach jest zakaz fotografowania w miejscach kultu religijnego, hinduskie kobiety i święci starcy raczej nie pozwalają się fotografować, dzieci i starsze kobiety zgadzają się na zrobienie zdjęcia, zwykle za drobną opłatą. Jeśli chcemy fotografować zaklinacza kobry powinniśmy wcześniej ustalić cenę.
Religia i kultura
Większość mieszkańców Indii wyznaje Hinduizm, ale duża grupa to wyznawcy Islamu (hinduiści ok. 80,5%, muzułmanie 13,4%, chrześcijanie 2,3%, sikhowie 1,84%, buddyści 0,76%, dźiniści 0,4%).
Święta
Hinduskie święta opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego też przypadają w różnych terminach. Tabele religijnych dni świątecznych przygotowuje India Meteorological Department i publikuje w The Indian Astronomical Ephemeris.
- Diwali – Dipawali obchodzone między końcem września a początkiem listopada; najważniejsze święto w całych Indiach, podczas tego święta wszyscy hindusi, niezależnie od wyznawanej religii, wystawiają przed dom zapalone lampki oliwne, jako symbol zwycięstwa światła nad ciemnością i dobra nad złem .
- Durga-pudża – święto obchodzone każdego roku przez dziewięć dni, na przełomie września i października. W trakcie tego święta oddaje się cześć bogini, a następnie przenosi się ją w korowodzie nad rzekę i topi. Durga jest utożsamiana z córką, która wyszła z domu na skutek zamążpójścia i tylko raz w roku może odwiedzić swoją rodzinę. To święto jest szczególnie obchodzone jest przez kobiety.
- Holi – święto wiosennego zrównania dnia i nocy, w pełnię księżyca (luty-marzec), kojarzone z odejściem zimy.
- Pongal – w połowie stycznia, trwające cztery dni obchodzone jest święto końca zbiorów.
- Dżanamastami – święto urodzin Kriszny (przełom sierpnia/września).
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
tel. (00 91 11) 414 96 900
fax: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
e-mail: newdelhi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
tel. (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
fax: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
e-mail: mumbaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Kalkucie
Konsul Honorowy, Mohan Goenka (jęz.: hindi, angielski)
Emami Tower’, 8th Floor, 687 Anandapur, EM Bypass
Kolkata-700 107, India
tel. (0091-33) 6613-62-64
fax: (0091-33) 6613-68-00, 6613-64-00
e-mail: pol_con_kol@emamigroup.com, emami@vsnl.com
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot samolotami rejsowymi na trasie Warszawa/Delhi/Warszawa,
- 01 przelot wewnętrzny (Delhi/Śrinagar),
- wizę wjazdową,
- noclegi w hotelach 3*/4*; w namiotach (dopłata do pokoju 1-os. 457 EUR),
- wyżywienie wg programu (S-śniadanie, O-obiad, K-kolacja)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- zgodę na wjazd do Ladakhu,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- rejs po jeziorze Dal,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wjazdową do Indii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- opłatę wylotową,
- ubezpieczenie KL i NNW w SIGNAL IDUNA Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 31.
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji,
- wycieczek fakultatywnych,
- napiwków,
- wydatków osobistych,
- opłat za filmowanie i fotografowanie,
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
INDIE – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem. Od sierpnia 2015 możliwe jest dopełnienie procedury wizowej w formie elektronicznej – eTV . Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty uzyskania wizy.
Atrakcje
- Delhi – tętniąca życiem, gwarna stolica Indii
- Śrinagar – miasto na wodzie
- Leh – stolica dawnego Królestwa Ladakhu
- Uczestnictwo w barwnym festiwalu Tsechu, odbywającym się w klasztorze Hemis
- Przejazd najwyżej na świecie położoną trasą, dostępną dla ruchu samochodowego
- Wysokie przełęcze i niezpomniane widoki ośnieżonych szczytów Himalajów
- Shimla – malowniczo położone miasteczko, dawna stolica Indii Brytyjskich
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.Autor programu: F. Majkowski
Warto sprawdzić

INDIE i BHUTAN: wyprawa na Festiwal dedykowanym żurawiom czarnoszyim

INDIE: Orisa – Andamany – wyprawa niezwykła
