17 dni INDONEZJA
INDONEZJA: Sulawesi – Bali – Sumba: wyprawa na Festiwal Pasola

Indonezja: Sulawesi – Bali – Sumba: wycieczka

wycieczki do Indonezji

Wycieczka do Indonezji: Indonezja to ogromny kraj wyspiarski, od którego turystów nie odstraszają nawet częste trzęsienia ziemi, czy aktywne wulkany. Magia Indonezji jest tak wielka, że niemal każdy, kto ją odwiedzi, chce jeszcze kiedyś do niej powrócić… Nic dziwnego – jest to, albowiem, jeden z najbardziej egzotycznych kawałków Azji.

W trakcie naszej wyprawy eksplorować będziemy trzy niezwykłe wyspy: Pełną tajemniczości Sulawesi, gdzie w wioskach Torajów podziwiać będziemy ich unikalne domy, z wysokim dachami, przypominającymi łodzie… Hinduistyczna Bali – to wyspa-dzieło sztuki. Charakteryzuje ją niezwykłe piękno, bujna roślinność, wulkany, świątynie i tarasy ryżowe. Mieszkańcy są pogodni, życzliwi i bardzo uduchowieni. Z kolei, podróż na Sumbę będzie podróżą do przeszłości, albowiem czas zatrzymał się tam dawno temu. Główną atrakcją, podczas naszego pobytu na wyspie, będzie festiwal Pasola.

Nasza wycieczka do Indonezji to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Indonezji.
Pod wieczór przylot na Bali. Transfer do hotelu, nocleg tranzytowy.
Rano udamy się w dalszą podróż – do tajemniczej krainy przodków – na wyspę Sulawesi, znaną dawniej jako Celebes. Po wylądowaniu w Makassar, spotkamy się z lokalnym przewodnikiem, pełniącym zarazem rolę naszego kierowcy, który zabierze nas w dalszą podróż do regionu Tana Toraja. Po drodze będzie można podziwiać wspaniałe, górskie krajobazy oraz zaobserwować liczne wioski ludu Bugis, który zamieszkuje południe Sulawesi. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Rantepao. Zakwaterowanie, czas wolny na odpoczynek po podróży, nocleg.
Kolejne dwa dni spędzimy na eksploracji fascynującego, górskiego rejonu Toraja. Jego mieszkańcy, pomimo że oficjalnie już dawno przyjęli chrześcijaństwo, do dziś praktykują jednak swą tradycyjną, animistyczną religię, zwaną Aluk Todolo. Odwiedzimy prastare, kamienne groby, wykute w wapiennych klifach w Lemo i Londa, gdzie ciała do dziś skaładane są w jaskiniach i ulegają naturalnej mumifikacji. Grobów strzegą Tau-Tau, czyli drewniane lub gliniane figurki zmarłych, obdarzone ponoć magiczną mocą. Niektóre z nich mają po kilkaset lat! Odwiedzimy też autentyczne wioski Torajów, gdzie podziwiać będziemy ich oryginalne domy – Tongkonany, wybudowane z charakterystycznymi, wysokimi dachami, przypominającymi łodzie. Jeśli w trakcie naszej obecności, w okolicy odbywać się będzie jakaś ceremonia lub tradycyjny pogrzeb (czego nie można zagwarantować) – weźmiemy w nich udział. Niezależnie od tego, będziemy mieli okazję zejść z utartych szlaków i doświadczyć autentycznej i tajemniczej kultury Torajów. Nocować będziemy w wybranym hotelu w Rantepao, a posiłki jadać w lokalnych restauracjach.
Czas opuścić krainę Torajów i wyruszyć na wschód, do miejscowości Sengkang. Położona jest ona nad pięknym jeziorem Tempe, na którym znajduje się jedna z największych „pływających wiosek” w Azji Południowo-Wschodniej. Lokalni rybacy budują swoje domy na platformach lub tratwach z beczek i spędzają na wodzie większość swojego czasu. Pływając po jeziorze prywatną łodzią, będzie świetna okazja, by podpatrzeć ich codzienne życie. Wieczorem zjemy kolację, a następnie spędzimy noc w prostym hotelu.
Dziś wyruszymy dalej na południe, w kierunku Przylądka Bira. Trasa będzie wiodła przez tereny Bugis, pełne plantacji kakao, przypraw oraz pól ryżowych. Bira słynie natomiast z pięknych plaż, wspaniałej rafy koralowej i czystej wody. Na miejscu zakwaterowanie w domkach na plaży i możliwość błogiego wypoczynku.
Rano podpłynie po nas łódka, wynajęta od lokalnego rybaka, który zabierze nas na pobliską wyspę Liukan. Nurkując z maską i rurką, można tam zobaczyć fantastyczne ogrody koralowe oraz tysiące ryb. Później, na wyspie odwiedzimy wioski Konjo – lokalnej społeczności rybaków, których kobiety słyną z wytwarzania wspaniałych ikatów. Przed powrotem do Biry będzie jeszcze czas na opalanie i lenistwo na plaży. Po południu podążymy do wioski Tana Beru, gdzie Bugis budują tradycyjne, drewniane łodzie, zwane philnisi. Technika ich budowy nie zmieniła się od setek lat, a Bugi są świetnymi marynarzami, pływającymi na łodziach po całym archipelagu. Powrót do Bira i nocleg.
Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu, transfer na lotnisko. Przelot do Denpasar na Bali, a następnie transfer do hotelu w Ubud. Reszta dnia przeznaczona będzie na odpoczynek i indywidualną eksplorację okolicy.
Udamy się na wyprawę, podczas której zobaczymy Tirta Empul – przepiękną świątynię wybudowaną w miejscu, skąd wybija święte źródło, z którego woda używana jest przez braminów na całej wyspie do odprawiania ceremonii. Balijczycy wierzą, że woda ma właściwości uzdrawiające i odmładzające, co sprawia, że z chęcią zażywają tu rytualnych kąpieli. Kolejnym punktem programu będzie Gunung Kawi – tysiącletnie grobowce królewskie oraz pozostałości jednego z pierwszych klasztorów buddyjskich na Bali. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce, położone w wąwozie otoczonym zielonymi polami ryżowymi – wręcz idealnie nadającym się na sesję fotograficzną. Następnie będzie możliwość odwiedzenia plantacji kawy, owoców oraz przypraw, gdzie spróbować można m.in. najdroższej kawy świata: kopi luwak. Dalej, udamy się do Tegalalang, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych tarasów ryżowych na Bali. Lunch zjemy w zabytkowej restauracji w centrum Ubud, po czym złożymy jeszcze wizytę w Małpim Gaju – czyli świątyni Hanumanna, boga-małpy, otoczonej sanktuarium małp, w którym zobaczyć można tysiące makaków. Powrót do hotelu w godzinach popołudniowych.
Transfer na lotnisko i przelot do miasta Tambolaka, znajdującego się w zachodniej części wyspy Sumby. Na Sumbie czas dosłownie zatrzymał się w miejscu wieki temu, a jej mieszkańcy w dalszym ciągu żyją zgodnie z prastarymi tradycjami. Po zejściu na ląd, udamy się do hotelu, gdzie spędzimy kilka najbliższych nocy. Po zameldowaniu będzie czas na eksplorację tradycyjnego marketu, zlokalizowanego w mieście. Należy mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ niektóre dziwaczne cuda mogą zawrócić w głowie... Po południu zobaczymy także pobliskie wioski Tarung oraz Wai Tabar, gdzie bezie doskonała okazja, by zaobserwować tradycyjne życie ich mieszkańców.
Tego dnia wstaniemy wczesnym rankiem, jeszcze przed wschodem słońca. Tuż po śniadaniu wyruszymy, aby przeżyć przygodę! Pierwszym etapem będzie przejazd do wioski Wanukaka, gdzie tłum będzie gęstniał w mającym jeszcze trochę potrwać oczekiwaniu. Nikt nie spał w nocy, ponieważ emocje wzięły górę nad zazwyczaj panującym tu spokojem – oto nadchodzi najważniejsze wydarzenie roku... Zanim jednak Pasola się rozpocznie, miejscowi kapłani Merapu, ubrani w ceremonialne szaty muszą najpierw zbadać pobliskie wody w poszukiwaniu świętych robaków nyale. Od ich liczebności i obecności zależy przepowiednia dobrobytu tegorocznych zbiorów. Walka rozpoczyna się na plaży i przemieszcza w kierunku głębi wyspy. W zależności od przebiegu, przewodnik postara się zapewnić nam najlepsze i najbezpieczniejsze punkty obserwacyjne bitwy. Dzień spędzimy z aparatem w rękach, w gotowości na upolowanie najlepszych ujęć. Po przerwach na posiłek, powrót wieczorem do hotelu na spokojny nocleg.
W zależności od planu i rozkładu festiwalu, który jak wszystko w Indonezji jest bardzo ruchomy i trudny do przewidzenia, dzisiejszy dzień będzie kontynuacją tradycyjnej bitwy. Jeśli jednak okaże się, że mieszkańcy będą mieli inne plany – zobaczymy odległe wioski znajdujące się w okręgu Kodi. Są one sławne ze względu na skalne grobowce oraz niezwykle wysokie (czasami nawet na 10 m) dachy domów. Wyglądem domy te różnią się jednak zasadniczo od tych, budowanych przez Torajów na Sulawesi. W tej opcji lunch zjemy w otoczeniu pięknej i dziewiczej plaży Kodi. Będzie także okazja, by trochę popływać w oceanie. W późniejszych godzinach zobaczymy miejscową plantację kawy i przypraw, po czym powrócimy do hotelu.
Tuż po śniadaniu wyruszymy w drogę, najpierw udając się na lotnisko, a później samolotem zdobywając ponownie suchy ląd Wyspy Bogów. Na miejscu transfer do hotelu, który położony jest bezpośrednio przy plaży, w Nusa Dua. Resztę dnia będzie można spędzić w dowolnie wybrany sposób, korzystając z hotelowej infrastruktury lub na własną rękę, eksplorując okolicę.
Cały dzień wolnego przeznaczony na beztroski relaks. Możliwość kąpieli morskich i słonecznych, a także korzystania z hotelowej infrastruktury.
Niestety powrotu nastał czas. Pod wieczór udamy się na lotnisko w Denpasar, skąd czeka nas wylot do Warszawy.
Przylot do Warszawy.

Indonezja

Stolica: Dżakarta
Największe miasta: Banda Aceh, Bali, Dżakarta, Surabaya, Aujung Pandang, Ubud
Język urzędowy: indonezyjski
Waluta: rupia indonezyjska (IDR) = 100 sen
Ludność: 237512000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6 do + 8h
Podział administracyjny: składa się z 23 prowincji, 2 regionów specjalnych stołecznych dystryktów miejskich.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed wyjazdem do Indonezji należy zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, malarii, durowi brzusznemu, gruźlicy, oraz gorączce krwotocznej.

Lekarze
opieka medyczna w Indonezji jest płatna zarówno usługi państwowe jak i prywatne. Koszt wizyty wynosi od 15 do 30 USD, w przypadku nagłego wypadku koszt może wzrosnąć nawet do 200 USD. Doba w szpitalu państwowym to kosz 15 USD natomiast w klinice państwowej wynosi 250 USD.

Apteki
lekarstwa można kupić w drogeriach hotelowych, które są dobrze zaopatrzone.

Numer pogotowia: 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatel polski chcąc przekroczyć granicę Indonezji musi posiadać wizę (turystyczna ważna jest przez 30 dni). Wizę można otrzymać podczas przekraczania granicy w ustalonych punktach na lotniskach (w Dżakarcie, Medanie, Pekanbaru, Padangu, Surabayi, Manado i Denpasar (Bali ) i w portach morskich (na wyspie Batam – w portach Sekupang, Balu Ampo, Nongsa, Marina Teluk Senimba; na wyspie Bintan – w portach Bandar Bentan Telani Lagoi, Bandar Seri Udana Lobam; na wyspie Sumatra – w portach Belawan, Sibolga, Teluk Bayur; na wyspie Jawa – w porcie Tanjung Priok (Dżakarta); na wyspie Bali – w porcie Padang Bai; w prowincji Irian Zachodni (Papua Zachodnia) – w porcie Jayapura. Wizy są płatne i nie można przedłużyć takiej wizy na miejscu. Przy składaniu wniosku o wizę należy mieć przy sobie kartę kredytową lub wyciąg z konta bankowego. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Nie ma ograniczeń celnych co do wwozu i wywozu obcej waluty poza miejscową walutą i wynosi 5 mln IDR. Nie wolno wwozić radioodbiorników, telewizorów, narkotyków. Nie wolno wywozić zwierząt i roślin indonezyjskich.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00, poza tym w soboty czynne są w godzinach od 8.00 do 11.00. Walutę można wymieniać w recepcjach hotelowych, w kantorach, które przeważnie otwarte są dłużej niż banki. Najlepiej wymienić pieniądze w kantorach na lotnisku. Czeki podróżne wymienić można w licznych bankach aczkolwiek po niższym kursie, ponieważ pobierana jest opłata manipulacyjna. Najbardziej powszechne czeki to American Express. Płatności kartami kredytowymi można dokonać jedynie w większych hotelach, restauracjach.

Komunikacja

 • Samoloty – jest to najszybszy, najprostszy i najwygodniejszy środek komunikacji, Choć ceny są stosunkowo wysokie, a odloty bywają opóźnione. Najpopularniejszymi liniami lotniczymi są Garuda i prywatnel linie Lion Air.
 • Samochody – najlepiej skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu razem z kierowcą, koszt wynosi 250.000 rupi. Jeśli ktoś zdecyduje się na wypożyczenia samochodu musi wiedzieć, że poruszanie się po Indonezji jest bardzo trudne, ponieważ kierowcy jeżdżą nie ostrożnie i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, a ruch jest lewostronny. Aby móc prowadzić samochód wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
 • Autobusy – w Indonezji komunikacja za pośrednictwem autobusów jest odradzana, ponieważ autobusy nie zatrzymują się, więc trzeba do nich wskakiwać i z nich wyskakiwać, dodatkowo kierowcy są nie mili i nigdy nie wiadomo ile tak naprawdę kosztuje bilet.
 • Linie kolejowe – podróżowanie pociągiem jest w miarę szybkie i bezpieczne. Najlepiej rozbudowaną sieć kolejową posiada Jawa. Pociągi dzielą się na klasę biznesową, ekonomiczną i ekskluzywną, nie trzeba dokonywać wcześniejszej rezerwacji biletów.
 • Statki – są zdecydowanie dobrymi środkami transportu, którym możliwe jest przemieszczanie się między wyspami. Statki technicznie są dobrze utrzymane, a bilet całodzienny i kosztuje od 10 do 40 USD.
 • Taksówki – głównie są atrakcją turystyczną, można podróżować w becaku, ojeku czy bejaju. Są to otwarte taksówki napędzane silnikiem lub siłą mięśni kierowcy.
 • Bemo – jest najtańszym środkiem lokomocji. Są to przebudowane mini ciężarówki z dwoma rzędami ławek.

Poczta
większość hoteli posiada swoje okienka pocztowe, co jest dużym ułatwieniem dla turystów. Koszt znaczka do Polski wynosi 600 – 1500 rupli w zależności czy wysyłana jest kartka czy też list.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
głównie jest to mieszanina tradycji kulinarnych: arabskich, chińskich, indyjskich i europejskich. Indonezyjczycy w kuchni stosują kontrasty, mieszają kolorowe składniki, co w końcowym efekcie daje przepiękne i smaczne dania. Potrawy są ostre i bardzo dobrze przyprawione. Dania składają się przede wszystkim z mięsa, ryżu, ryb i owoców morza. Warto na pewno spróbować Nasi Goreng – jest to smażony ryż z kawałkiem jajka, Sate czyli grillowane kawałeczki kurczaka podawane w sosie orzechowym i ryżem, Ayam Goreng – smażone kawałki kurczaka z ryżem i z dodatkiem szpinaku, Soto – przepyszna zupa z kurczakiem, jajkiem, ryżem i odrobiną makaronu chińskiego, Bakar Girang – soczysta  grillowana ryba. Godna polecenia jest również pasta krewetkowo – kokosowa z ananasem, mleczkiem kokosowym lub ogórkiem. Zdecydowanie warto sięgnąć po soczyste arbuzy, mango, papaje, awokado, karambolę czy też rambutan.

Napoje
najczęściej pijane są soki i wody, ponieważ większość Indonezyjczyków to muzułmanie wobec tego alkohol jest rzadko przez nich spożywany. Najbardziej rozpowszechnionym napojem alkoholowym jest arak – wytwarzany na bazie spirytusu ryżowego, melasowego oraz wina palmowego. Arak jest głównym dodatkiem wódek, deserów, dodawany jest również do herbaty czy też ponczu.

Pamiątki
sklepy czynne są przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 22.00. W Indonezji można znaleźć ogromną ilość pięknych przedmiotów, które ozdobią każdy dom. Najczęściej kopiowane są rzeźby z drewna, broszki, zdobione sukienki, etniczne tekstylia, narzuty na kanapy. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w przepiękne indonezyjskie batiki (tkaniny ręcznie barwione, materiał pokryty jest cudownymi wzorami, rysunkami robionymi za pomocą wosku). Podczas zakupów należy sprawdzać daty ważności gdyż często zdarzają się przeterminowane artykuły.

W restauracji
najlepiej wybierać większe restauracje i nie ulegać kuszącym budką z potrawami znajdującymi się na ulicy, gdyż można uniknąć nieprzyjemnym skutkom zatrucia. Od 2 września do końca miesiąca trwa Ramadan, w tym czasie należy unikać publicznego spożywania pokarmów, nawet okna w restauracjach są zasłonięte.

Ubiór
zwiedzając meczety należy zawsze ściągać buty, kobiety dodatkowo powinny okryć głowy chustą. Ubiór nie może być zbyt skąpy, gdyż jest to wbrew wierze muzułmańskiej. W Bali zwiedzając świątynie należy biodra owinąć tkaniną, która udostępniana jest bez uiszczania opłaty.

Taniec i muzyka
taniec w Indonezji uważany jest za sztukę i za ważny element ceremonii. Tańce oparte są na ludowej mitologii i wierzeniach religijnych, które przedstawione są za pomocą ruchu, gestów w rytm muzyki. Często można takie tańce oglądać wieczorami w pałacach sułtańskich i muzeach. Ceny biletów nie są wysokie, a czasem wstęp jest wolny.

Religia i kultura

W Indonezji 88% mieszkańców wyznaje muzułmanizm, 5% to protestanci, 3% wyznaje katolicyzm, 4% wyznawcy innych religii.

Święta:

 • między 21 stycznia a 19 lutego – Chiński Nowy Rok
 • 1 stycznia – Muzułmański Nowy Rok
 • marzec – urodziny proroka Mahometa
 • 19 marca – Hinduski Nowy rok
 • 21 kwietnia – święto Kartini
 • maj – waisak
 • 17 sierpnia – Rocznica proklamowania niepodległości
 • grudzień – Eid al – Adha (Święto Ofiar)

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Dżakarcie
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
Tel.: (00-6221) 252 5938 do 40
Faks: (00-6221) 252 5958
E-mail:
dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.plKonsulat RP w Bandungu
Konsul Honorowy
40 198 Bandung, Jalan Bukit Pakar Utara No. 75, Indonezja
tel.: (00-62-22) 250-37-65
fax: (00-62-22) 250-79-98
e-mail:
mariola@bdg.centrin.net.id, mariolapawlowska@hotmail.com
Konsulat RP w Surabaya
Konsul Honorowy
Jl. Embong Ploso 12, Surabaya 60271, Indonezja
tel.: (00-62-31) 547-15-60
fax: (00-62-31) 545-09-41
e-mail:
sdm@kapalapi.co.id

INDONEZJA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Indonezji do 30 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Indonezji.

 • Tajemnicza wyspa Sulawesi – Kraina Przodków
 • Tana Toraja – charakterystyczne domy z wysokimi dachami, pradawne zwyczaje i niezwykłe ceremonie
 • Jezioro Tempe i jedna z największych pływających wiosek w Azji Południowo-Wschodniej
 • Piękne plaże i rafa koralowa na Przylądku Bira
 • Tana Bera, budowniczowie Bugis i ich tradycyjne łodzie philnisi
 • Bali – uduchowiona Wyspa Bogów – święte źródło, królewskie grobowce, tarasy ryżowe i Małpi Gaj
 • Sumba – podróż do przeszłości
 • Uczestnictwo w festiwalu Pasola – starożytny rytuał wojny w wykonaniu sumbajskich wojowników
 • Relaks w iście rajskiej scenerii wyspy Bali
Kalkulacja dla grupy min. 06.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wylotowych.

Festiwal Pasola odbywa się każdego roku na koniec marca lub z początkiem kwietnia. Konkretna data festiwalu jest ustalana na ok.2-3 miesiące przed wydarzeniem. Może zatem zdarzyć się, że zaistnieje konieczność przesunięcia terminu wyjazdu, celem dopasowania do daty festiwalu.