Wycieczki do Irlandii
Irlandia Północna: Belfast, Dublin, Galway - wycieczka
Wycieczka do Irlandii
Irlandia to państwo w północno-zachodniej Europie, zajmujące większą część wyspy o tej samej nazwie. Mniejsza część wyspy, na północnym jej krańcu – to terytorium Irlandii Północnej – czyli autonomicznego regionu, wchodzącego w skład Zjednoczonego Królestwa. Irlandia popularnie jest nazywana Zieloną lub Szmaragdową Wyspą. Wycieczka do Irlandii czeka!
Takie nazwy wydają się być nad wyraz trafne – bo Irlandia z pewnością zachwyca swoim krajobrazem. To połączeniem gór, pagórków, jezior, wrzosowisk, bagien i urwistych klifów… Irlandia to kraina ciemnego piwa (na czele z jej najsłynniejszym, wręcz boskim nektarem – Guinnessem – piwem typu stout). Irlandia to także kraj doskonałej whiskey, muzyki celtyckiej, zamków, owiec, bujnej, zielonej trawy po horyzont i skrzatów, zwanych Leprechaunami (czyt. Leprikonami). Ponadto Irlandia to nocne życie i tradycyjne puby, w których muzyka, tańce i przekazywane z pokolenia na pokolenie, celtyckie legendy, rozbrzmiewają do rana.
Więcej naszych zdjęć z wycieczki do Irlandii znajdą Państwo w naszej galerii. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Dublin (-/-/-)
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Dublina. Po przylocie, panoramiczne zwiedzanie stolicy Irlandii. Zobaczymy Trinity College – uczelnię założoną w 1592 r. W programie także Katedra św. Patryka – Patrona Irlandii. Odbędziemy spacer po Stephen’s Green oraz Grafton Street – najbardziej znanym deptaku Dublina, gdzie będzie nieco czasu na zrobienie zakupów. Na koniec transfer do hotelu. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu West County Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 2 Dublin – Belfast – Aleja Buków (S/-/-)
Po śniadaniu udamy się na północ, gdzie przekroczymy granicę z Irlandią Północną, będącą autonomiczną częścią Wielkiej Brytanii. Dalej, będziemy kontynuować podróż do stolicy – Belfastu. Na miejscu, spacer słynną Golden Mile, czyli ulicami z licznymi kawiarniami, restauracjami i sklepami, które przyciągają tłumy turystów. Zobaczymy: katedry – anglikańską (St. Anne’s) i katolicką (St. Peter’s); zamek z XII w., ratusz miejski z 1906. Przejazd w kierunku północnym kraju – tam przejedziemy aleją buków, uchodzącą za najpiękniejszą drogę w Irlandii Północnej (tzw. Mroczny Szpaler – ang. The Dark Hedges). Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg w hotelu Dunsilly Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 3 Grobla Olbrzyma – wiszący most – Donegal (S/-/-)
Eksplorować będziemy północne wybrzeże. Pierwszy przystanek przy Grobli Olbrzyma (ang. Giant’s Causeway), gdzie można podziwiać 37 tys. uformowanych podczas erupcji wulkanicznej, ciasno ułożonych, kolumn bazaltowych, objętych programem UNESCO. Następnie przystań Ballintoy i most wiszący Carrick-a-Rede w Ballycastle (panorama, czas na zdjęcia). Przejazd do Londonderry (zwanego także: Derry) – krótki spacer ulicami drugiego co do wielkości miasta Irlandii Północnej, które jest symbolem walk protestantów z katolikami. Przejście do nabrzeża Derry Quay, które było miejscem pożegnania tysięcy emigrantów wyruszających do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Na uwagę zasługują również dobrze zachowane mury miejskie. Podróż będziemy kontynuować przez tereny hrabstwa Donegal, gdzie krajobraz jest zdominowany przez niewysokie góry. Nocleg w hotelu Murphy’s Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 4 P.N. Connemara – Opactwo Kylemore – Galway (S/-/-)
Przejazd niezwykle malowniczą trasą do Parku Narodowego Connemara. Krajobraz jest tu zdominowany przez wrzosowiska, granitowe góry oraz tereny bagienne. Liczne są tu również jeziora. Nad jednym z nich – Kylemore Lough – leży opactwo Kylemore, co oznacza „wielki las”. Dawna posiadłość ziemska jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Irlandii. Za neogotyckim opactwem rozciąga się typowo wiktoriański ogród. Niedaleko opactwa w ląd wrzyna się piękny Fiord – Killary Harbour. Dla chętnych – (jeśli czas pozwoli, możliwość krótkiego rejsu po wodach fiordu (koszt – ok. 35 EUR / os.). Nocleg w hotelu The Waters Country House*** lub w podobnym.
Dzień 5 Burren – Klify Moher – Bunratty Folk Park (S/-/-)
Przejazd do Burren – surowej krainy, gdzie dominują płaskie skały, rozległe wapienne równiny, urwiste klify, podziemne tunele i pieczary. Spacer Klifami Moher wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, gdzie bezustannie uderzające fale i kotłująca się woda powodują erozję 215-metrowego urwiska. Przejazd do kompleksu folklorystycznego w Bunratty, gdzie na obszarze 10 ha wokół zamku, odtworzono XIX-wieczne irlandzkie gospodarstwa, chaty i sklepy, a nawet wiejską ulicę z pubem, kuźnią, sklepem tekstylnym, pocztą i drukarnią. Nocleg w hotelu River Island Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 6 Ring of Kerry – Cork (S/-/-)
Całodniowa wycieczka – Pierścień Kerry (ang. Ring of Kerry). Trasa wiedzie po niesłychanie malowniczej drodze, wokół półwyspu Iveragh, wzdłuż stromych brzegów atlantyckich zatok. Niesamowity widok na góry, morze, jeziora i rzeki – pozwoli nam zrozumieć, dlaczego Irlandię przyjęło się nazywać „Szmaragdową Wyspą”. Po przyjeździe do Cork, zwiedzanie miasta, będącego od dawna portem, w samym sercu którego znajduje się wyspa, a wzdłuż otaczających je wzgórz, rozciągają się XIX-wieczne przedmieścia. Zobaczymy Kościół św. Anny (St Anne’s), Giełdę Maślaną (Cork Butter Exchange), katedrę św. Fin Barre’a, dzielnicę Shandon. Nocleg w Knockeven House lub w podobnym.
Nocleg w Knockeven House lub w podobnym.
Dzień 7 Blarney – Cashel – Kilkenny (S/-/-)
Przejazd do Blarney, historycznego miasta, położonego niedaleko malowniczej doliny Lee (Lee Valey). Dalej, udamy się do Cashel – gdzie zwiedzać będziemy kompleks „Rock of Cashel”. Miejsce to, przez ponad 1000 lat, było symbolem królewskiej i kościelnej władzy. Skała Cashel, ze swymi bajkowymi wieżyczkami, zębatymi blankami i strzelającymi ku niebu murami, wydaje się być, pośród rozległych równin, niemal fatamorganą. Następnie udamy się do Kilkenny – najpiękniejszego, średniowiecznego miasta w Irlandii, gdzie nad szerokim zakolem góruje zamek, a spinający brzegi zgrabny łuk kamiennego mostu, wiedzie ku wąskim, gwarnym uliczkom z rzędami zadbanych kamieniczek. Nocleg w Horse and Hound Hotel*** lub w podobnym.
Nocleg w Horse and Hound Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 8 Kilkenny – Waterford – Wicklow – Glendalough – Dublin (S/-/-)
Przejazd do Waterford (Port Lairge), miasta założonego przez duńskich wikingów w X wieku. Pozostałością z tego okresu jest układ ulic z bardzo długimi nadbrzeżami i odchodzącymi od nich wąskimi uliczkami. Miasto było najważniejszym osiedlem wikingów w Irlandii. Zobaczymy Wieżę Reginalda (Reginalds Tower), najstarszy zabytek w Waterfordzie, z końca XII wieku; Pałac Biskupi; Katedrę Kościoła Chrystusowego (Christ Church Cathedral); ratusz miejski, wzniesiony w 1788r., z przestronnym hallem wejściowym, dawnym miejscem spotkań i giełdą towarową. Następnie, udamy się do dworu Powerscourt – XIII-wiecznego pałacu, zlokalizowanego w górach Wicklow. Obecnie, jest to jedna z najlepiej utrzymanych irlandzkich posiadłości – w otoczeniu wręcz bajecznych ogrodów. Następnie, przejazd do polodowcowej Doliny Glendalough, gdzie w otoczeniu wodospadów gór Wicklow, stromych zboczy i jezior, kwitnie bujna roślinność i żyją kozice górskie. Nocleg w hotelu West County Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 9 Dublin – Warszawa(S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
Informacje
IRLANDIA
Stolica: Dublin Największe miasta: Dublin, Cork, Limerick, Galway, Waterford, Drogheda, Dundalk, Swords, Bray, Navan, Ennis, Kilkenny, Tralee, Carlow Język urzędowy: irlandzki, angielski Waluta: euro (EUR) Ludność: 4.590.000 osób Strefa czasowa: czas polski -1h
Podział administracyjny:
Od końca XVI w. wyspa Irlandia tradycyjnie dzielona była na 4 historyczne prowincje, a te z kolei dzielono na 32 hrabstwa. Dwa historyczne hrabstwa: Desmond oraz Coleraine obecnie nie istnieją, a niektóre z pozostałych zmieniły nazwy, bądź swoje granice. Po podziale Irlandii w 1921 roku, nowo powstałe państwo irlandzkie (Saorstát Éireann) objęło 26 hrabstw, a 6 pozostałych znalazło się w granicach Irlandii Północnej. Dwa hrabstwa w Republice uległy podziałowi, co spowodowało obecny, oficjalny podział administracyjny na 29 hrabstw. Dla celów pocztowych oraz w kontekstach sportowych i kulturowych – nadal jednak funkcjonuje podział na 26 hrabstw.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Irlandii jest paszport bądź dowód osobisty.
Przepisy celne:
Mimo zniesienia granic celnych między Polską a krajami UE, ilość wwożonych towarów, przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży, podlega ograniczeniom. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty, jednakże ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Odebrany może również zostać pojazd, którym towary są przewożone. W Irlandii przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają następujących ilości: 800 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l alkoholu spirytusowego (np. whisky, wódka, gin), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych. Wyrobów takich nie można także przesyłać pocztą. Obywatele UE są zobowiązani do zgłaszania odpowiednim organom celnym (Customs) posiadanej przy sobie gotówki (lub jej ekwiwalentu w innych walutach, czekach podróżnych lub innych aktywach) w kwocie równej i wyższej niż 10.000 EUR.
Opieka zdrowotna:
Szczepienia nie są wymagane, nie występują też żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie ma problemu z dostępem do opieki medycznej, choć najczęściej jest ona płatna. Dlatego też przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ (European Heath Insurance Card – EHIC). EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania tylko z podstawowych usług medycznych, na zasadach obowiązujących w Republice Irlandii. W skład tych usług wchodzą sytuacje zagrożenia zdrowia bądź życia, nagłe wypadki, zatrucia czy zachorowania. Z tego względu wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego zawierającego ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywające koszty leczenia, a także przewiezienia chorego do Polski, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
Religia i obyczaje:
Dominującą religią w Irlandii, według ostatniego spisu powszechnego, jest chrześcijaństwo, wyznawane przez ok. 90% ludności. Inne ważne religie w kraju to: islam – 1,1%, hinduizm – 0,2% i buddyzm – 0,2%. Około 7% ludności nie utożsamia się z żadną religią. Irlandia została schrystianizowana w V wieku przez św. Patryka. Przez kilka następnych stuleci „Zielona Wyspa” zyskała sobie miano „Wyspy Świętych”. Z Irlandii wyruszały zastępy misjonarzy ewangelizujących sąsiednią Brytanię i dalsze obszary dawnego zachodniego cesarstwa rzymskiego: dzisiejszą Francję, Niemcy, Szwajcarię oraz Italię. W 1991 roku katolicy stanowili 91% społeczeństwa irlandzkiego, obecnie stanowią 84%. Drugim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim jest protestancki Kościół Irlandii – 2,8%. Trzecią wspólnotą wyznaniową jest prawosławie – 1%, którego wyznawcy są w większości emigrantami z krajów postsowieckich. Natomiast, do innych mniejszych wyznań, w szczególności zaliczają się: prezbiterianie, zielonoświątkowcy, metodyści i Świadkowie Jehowy.
Komunikacja:
Nie ma żadnych ograniczeń. Między ważniejszymi miastami kursują pociągi Iarnród Eireann (www.irishrail.ie). Jest to najszybszy sposób podróżowania, jednak sieć kolejowa jest słabo rozwinięta. Można także korzystać z autobusów Bus Eireann (www.buseireann.ie). Działają również prywatni przewoźnicy. Podróżowanie autobusami jest tańsze niż pociągami. Z reguły bardziej opłacalne jest kupowanie biletu w obie strony. Biorąc pod uwagę niezbyt dobrze rozwiniętą komunikację publiczną, a także częste opóźnienia, łatwiej i szybciej dotrzeć do wybranych miejsc wypożyczonym samochodem. Przy podróży samochodem trzeba zaopatrzyć się w aktualną mapę, jako że oznakowanie dróg jest raczej ubogie, szczególnie na mniej uczęszczanych trasach.
Klimat:
Klimat Irlandii określany jest jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego (Zatokowego). W obrębie wyspy klimat nie jest zbytnio zróżnicowany. Średnie temperatury powietrza wahają się między 4 a 7 °C w styczniu i lutym (najzimniejsze miesiące w roku), natomiast w najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) wynoszą od 14 do 16 °C (średnia roczna ok. 10 °C). Ilość opadów jest różna: od 760 mm na wschodzie do 2540 mm na zachodnim wybrzeżu (w górach). Średnia dla całej wyspy wynosi ok. 1100 mm. Zróżnicowanie rozmieszczenia opadów wynika z kierunku napływu mas powietrza – góry zachodniego wybrzeża stanowią barierę dla chmur deszczowych i tam są największe opady, tereny położone na wschód od nich pozostają w cieniu opadowym i opady są tam niższe. Przeciętnie, w ciągu roku odnotowywanych jest 200-250 dni z deszczem (część zachodnia). Opady śniegu zdarzają się rzadko, zazwyczaj tylko w górach. Największe dzienne nasłonecznienie występuje w maju i czerwcu i wynosi wtedy od 5,5 do 6,5 godziny na dobę.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Dublinie Adres: 5 Ailesbury Road, Ballsbridge, D04 W221, Dublin, Irlandia Telefon: (+353) 1 283 08 55 E-mail:
IRLANDIA Północna
Stolica: Belfast Największe miasta: Belfast, Londonderry, Lisburn, Newtownabbey, Bangor, Ballymena, Newtownards, Newry, Carrickfergus, Coleraine, Portadown Język urzędowy: angielski, irlandzki, scots Waluta: funt szterling (GBP) Ludność: 1.870.000 osób Strefa czasowa: czas polski -1h
Podział administracyjny:
Podział na dystrykty w Irlandii Północnej obowiązuje od 1973 roku. Początkowo było ich 26, od 1 kwietnia 2015 wszedł w życie podział na 11 dystryktów.
Przepisy wjazdowe:
Irlandia Północna jest jedną z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży, uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Wielkiej Brytanii jest ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Nie ma obowiązku meldunkowego.
Przepisy celne:
Posiadanie przy wjeździe do Wielkiej Brytanii większej kwoty pieniędzy (powyżej równowartości 10 tys. EUR) musi być odpowiednio udokumentowane, np. wyciągiem z banku. Jednakże, również w przypadku mniejszych kwot, warto mieć ze sobą potwierdzenie, że pochodzą one z legalnego źródła. Należy mieć bowiem na uwadze, że prawo miejscowe pozwala policji na zatrzymanie gotówki powyżej 1000 GBP, jeśli istnieje podejrzenie, iż pochodzi ona z przestępstwa. W przypadku wwożenia lub wywożenia z Wielkiej Brytanii środków pieniężnych o wartości przekraczającej 10 tys. EURO do kraju spoza Unii Europejskiej należy złożyć odpowiednią deklarację (https://www.gov.uk/bringing-cash-into-uk). Alkohol i papierosy mogą być wwożone do Wielkiej Brytanii z terytorium państwa członkowskiego UE tylko do użytku osobistego. Nie ma ściśle określonych limitów, jakkolwiek, za ilości przeznaczone do użytku osobistego uznaje się zwyczajowo: do 800 sztuk papierosów, do 1 kg tytoniu, do 110 litrów piwa, do 90 litrów wina oraz do 10 litrów mocnego alkoholu.
Opieka zdrowotna:
W Wielkiej Brytanii nie ma zagrożenia sanitarno – epidemiologicznego. Odnotowuje się w ostatnich latach rosnącą zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową. Opieka lekarska jest bezpłatna, trzeba jednak zarejestrować się w rejonowej przychodni i wybrać lekarza rodzinnego (General Practitioner). Osoby nie płacące ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii (National Insurance) muszą mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana przez oddziały NFZ w Polsce (szczegółowe informacje pod adresem internetowym: www.nfz.gov.pl). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ).
Religia i obyczaje:
Najsilniejszą zwartą grupą religijną jest katolicyzm – ok. 40% społeczeństwa. Wyznawcy protestantyzmu są nieco liczniejsi, jednak należą do różnych wyznań. Irlandia Północna nie ma kościoła państwowego. Niegdyś ustanowiony Kościół Irlandii (Church of Ireland) został oddzielony od państwa ustawą z 1869, która weszła w życie w 1871 roku. Obecnie skupia około 15,3% populacji Irlandii Północnej. Największym kościołem protestanckim jest Prezbiteriański Kościół Irlandii, skupiający około 20,7% populacji. Razem z innymi kościołami, protestanci stanowią około 53% populacji prowincji.
Komunikacja:
W Irlandii Północnej funkcjonują trzy lotniska – Belfast-City George Best, Belfast-International oraz Derry. Główne porty morskie znajdują się w Belfaście i Larne, skąd odbywa się głównie przewóz pasażerów pomiędzy Irlandią Północną a Wielką Brytanią. Linie kolejowe NI Railways, będące własnością rządu (w odróżnieniu od Anglii, Szkocji i Walii, gdzie kolej została sprywatyzowana), przewożą pasażerów pomiędzy większością miast w prowincji. Pomiędzy Dublinem i Belfastem kursują specjalne pociągi Enterprise.
Klimat:
Klimat Irlandii określany jest jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Na jego kształtowanie największy wpływ mają napływające z południowego zachodu masy powietrza znad Oceanu Atlantyckiego i łagodząca działalność Prądu Północnoatlantyckiego (Zatokowego). W obrębie wyspy klimat nie jest zbytnio zróżnicowany. Średnie temperatury powietrza wahają się między 4 a 7 °C w styczniu i lutym (najzimniejsze miesiące w roku), natomiast w najcieplejszych miesiącach (lipcu i sierpniu) wynoszą od 14 do 16 °C (średnia roczna ok. 10 °C). Największe dzienne nasłonecznienie występuje w maju i czerwcu i wynosi wówczas od 5,5 do 6,5 godziny na dobę.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Londynie Adres: 47 Portland Place, London W1B 1JH Telefon: + 44 (0) 207 2913 520 E-mail:
Terminy i ceny
15.06 – 23.06.2024 r.3150 PLN + 1190 EUR
MAŁE GRUPY 6 - 8 OSÓB
Cena obejmuje
- noclegi w hotelach i pensjonatach 3* zgodnie z programem
- wyżywienie zgodnie z programem (8 śniadań),
- transfery lotnisko / hotel / lotnisko,
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- atrakcje i wycieczki – zgodnie z programem,
- kierowca/pilot / tłumacz ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wylotową z Irlandii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 100 000 EUR (w tym choroby przewlekłe i covid), NNW 60 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- przelotu na trasie Warszawa/Dublin/Warszawa (możliwość kupna biletu za pośrednictwem Biura)
- innych posiłków oraz napojów do posiłków,
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem (ok. 250 EUR),
- wydatków osobistych, napiwków
- składki na TFP i TFG - 26zł/os
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego - 710 EUR
Wizy
IRLANDIA – Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży, uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Irlandii jest paszport bądź dowód osobisty.
Atrakcje
- Dublin i królestwo Guinnessa
- Belfast – stolica Irlandii Północnej
- Londonderry – miasto o dwóch nazwach; symbol waśni pomiędzy protestantami i katolikami
- N. Connemara – krajobraz wrzosowisk, granitowych gór, jezior i obszarów bagiennych
- Galway – urokliwe miasteczko w starym, typowo irlandzkim stylu
- Pierścień Kerry – czyli pełnia piękna Szmaragdowej Wyspy
- Cork – miasto św. Fin Barre’a i pobliski Zamek Blarney, ze słynnym Kamieniem
- Kilkenny – najpiękniejsze, średniowieczne miasto w Irlandii
- Dawna osada duńskich wikingów – Waterford
- Polodowcowa dolina Glendalough i historyczne opactwo św. Kevina