22 dni KANADA
KANADA: od Toronto po Vancouver

Wycieczki do Kanady

Przemierz wzdłuż całą Kanadę!

Wycieczka do Kanady

Kanada to przede wszystkim dzika przyroda, otwarte przestrzenie, nieskończone połacie lasów i liczne jeziora. To przez niewielu jeszcze odkryta dzika fauna i flora. Podczas naszej podróży będziemy, po pierwsze, smakować klimatów wielkomiejskiego życia (w metropoliach, jak Toronto czy Calgary). Po drugie podziwiać liczne cuda przyrody – takie jak Wodospad Niagara czy Góry Skaliste. Wycieczka do Kanady czeka!

Kanada to drugie co do wielkości państwo świata. W godle Kanady widnieje napis „A mari usque ad mari” (od morza do morza). To również kraina, gdzie niedźwiedzie i wilki grasują do dzisiaj po bezludnych obszarach ziemi zamarzniętych nieużytków, żyznych prerii, obfitych wód i rozległych lasów. To kraina wspaniałej, dzikiej przyrody, bujnych lasów, 1000 jezior i wysp, pachnąca żywicą i zachwycająca kosmopolitycznymi miastami.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kanady!

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Toronto. Przejazd do hotelu i nocleg.
Zwiedzanie Toronto, nowoczesnego, największego miasta Kanady. W programie: CN Tower wjazd oszkloną windą na poziom widokowy (342 m) i możliwość przejścia po szklanej podłodze, Distillery District (odnowiona dzielnica przemysłowa), Park Królowej z budynkiem parlamentu prowincji Ontario, Plac Nathana Phillipsa – nowy i zabytkowy ratusz miejski, Dzielnica Chińska, Plac Yonge-Dundas.
Wizyta w Niagara Falls, gdzie podziwiać można słynny wodospad na rzece Niagara, wyznaczającej w tym miejscu granicę pomiędzy USA i Kanadą. Choć nie jest on ani największym, ani najwyższym, ani najszerszym wodospadem świata – urzeka wyjątkowym pięknem, ukazując niewyobrażalną siłę przyrody. Tego dnia czekają nas atrakcje przy Niagara Falls: punkty widokowe wzdłuż urwistego brzegu granicznej rzeki Niagara i wjazd na słynną wieżę Skylon Tower, z której rozpościera się przepiękny widok na Niagarę.
Przejazd do Ottawy i zwiedzanie miasta. Tego dnia zobaczymy kanadyjski parlament, malowniczy Kanał Rideau (UNESCO), przepiękną katedrę Notre Dame oraz charakterystyczny budynek Sądu Najwyższego.
Przejazd do Algonquin Provincial Park. Nazwa parku wywodzi się od nazwy plemienia Algonquin - jednego z Pierwszych Narodów Ameryki. Wizyta na licznym punktach widokowych znajdujących się na obszarze parku oraz nad jeziorem Opeongo, gdzie spotkać można łosie. Po południu wizyta przy polodowcowym jeziorze Nipissing i nocleg.
Przejazd w kierunku miasteczka Wawa. Po drodze wizyta w zatoce Pancake należącej do jeziora Superior. Bajkowe jezioro Superior to największe i najbardziej na północ wysunięte jezioro w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Czas na odrobinę odpoczynku, dla chętnych możliwość kąpieli w jeziorze. Następnie wizyta przy malowidłach naskalnych Agawa Rock Pictographs.
Wizyta przy bajkowych punktach widokowych w Pebble Beach. Następnie krótka wizyta w parku kanionu Ouimet. Po południu przejazd do pomnika Terry'ego Foxa – kanadyjskiego lekkoatlety i działacza na rzecz walki z nowotworami. Z platformy przy pomniku roztacza się panoramiczny widok na zatokę Thunder Bay. Przejazd przy bajkowej górze Mount McKay do Thunder Bay i nocleg.
Wizyta przy bajkowym wodospadzie Kakabeka. Następnie przejazd przez malowniczy park Quetico do Dryden. Krótki spacer po mieście. Wizyta nad jeziorem Falcon Lake. Przejazd do Mennonite Heritage Village i zwiedzanie muzeum opowiadającego historię żyjących na tych terenach rosyjskich menonitów. We wsi znajdują się oryginalne baraki menonickie, kościoły i inne zabytkowe budynki.
Wolniejszy dzień na złapanie oddechu i wypoczynek. Spacer po mieście Winnipeg: budynek parlamentu prowincji Manitoba, wizyta w zabytkowej dzielnicy Exchange District, gdzie większość budynków została wybudowana w latach 1880-1915. Po południu wizyta w jedynym takim na świecie, nowoczesnym muzeum poświęconym problemom praw człowieka w Kanadzie i na świecie - Canadian Museum for Human Rights.
Wizyta w parku Narodowym Riding Mountain. Spotkać można tu łosie oraz liczne stada bizonów. Dalszy przejazd na zachód do miasta Saskatoon. Wieczorem spacer po mieście i nocleg.
Tego dnia wybierzemy się do Wanuskewin Heritage Park. Park ten poświęcony jest kulturze plemion żyjących na tych terenach nawet 6000 tyś. lat temu. Następnie przejazd i wizyta w parku Narodowym Elk Island gdzie spotkać można niedźwiedzie, łosie, bobry i oczywiście bizony. Po południu spacer po Edmonton. Zobaczymy park z parlamentem prowincji Alberta oraz nowoczesne centrum miasta z Churchill Plaza. Nocleg w Edmonton.
Przejazd do Drumheller gdzie zobaczymy liczące ponad 600 mln lat formacje skalne Hoodoos. Następnie zwiedzanie Royal Tyrrell Museum, gdzie zobaczymy szkielety dinozaurów. Następnie wizyta nad bajkowym kanionem Horsethief.
Zwiedzanie miasta Calgary: wjazd na wieżę Calgary Tower, skąd, przy dobrej pogodzie, widać Góry Skaliste, Muzeum Glenbow. Spacer po centrum: deptak handlowy Stephen Avenue, historyczny oraz nowoczesny budynek miejskiego ratusza. Nocleg w okolicach Calgary.
Przejazd do Banff (górski kurort, malowniczo położony w kotlinie Gór Skalistych). Czas wolny lub wizyta w basenie zasilanym wodami termalnymi. Wjazd kolejką na górę Sulphur, wodospad na rzece Bow. Przejazd do Lake Louise i spacer nad brzegiem jeziora, w którego tafli odbija się lodowiec Victoria. Przejazd słynną drogą lodowcową (Icefields Parkway). Przejazd przez tereny parków: Banff i Jasper (postoje w najciekawszych miejscach: kanion Mistaya i jezioro Peyto, spacer do wodospadów Athabasca i Sunwapta). Przejazd u podnóża Mount Robson.
Podróż na północ w kierunku miasta Prince George. Przejazd przez malownicze tereny Sugarbowl-Grizzly Den Provincial Park i wypoczynek nad bajkowym jeziorem Bowron Lake. Nocleg w okolicach Williams Lake.
Przejazd przez malownicze tereny, wśród niezliczonej ilości jezior do Lytton i możliwość zobaczenia miejsca mieszania się wód: przezroczystych rzeki Thompson oraz żółto-brązowych rzeki Fraser. Dojazd do Piekielnych Wrót (Hell's Gate) – jest to naturalne przewężenie rzeki.
Przejazd do bajkowego Tofino. Wypoczynek na plaży. Dla chętnych wycieczka kajakiem na wyspę Meares Island, gdzie znajdziemy jedne z największych drzew w całej Kolumbii Brytyjskiej.
Tego dnia wybierzemy się na rejs w poszukiwaniu niedźwiedzi. Jeśli szczęście nam dopisze, z bezpiecznej odległości, będziemy mogli obserwować niedźwiedzie zajęte poszukiwaniem swoich ulubionych przysmaków - krabów i ryb.
Jeśli szczęście poprzedniego dnia nam nie dopisze, rano będziemy mogli ponownie, za darmo, wybrać się na rejs w poszukiwaniu niedźwiedzi. Po południu przejazd do Victorii – stolicy Kolumbii Południowej i nocleg.
Zwiedzanie Victorii: malowniczy port, Royal BC Museum, parlament. Następnie przejazd i zwiedzanie Vancouver: Park Stanleya, Park Lynn Canyon (przejście przez wiszący most), centrum Vancouver (Chinatown z chińskim ogrodem, spacer przez Stare Miasto, Wyspa Granville i nowoczesny kompleks portowy: Canada Place). Nocleg w Vancouver.
Transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kanada

Stolica: Ottawa
Największe miasta: Montreal, Toronto, Ottawa, Vancouver, Montréal, Québec, Victoria
Język urzędowy: angielski, francuski
Waluta: dolar kanadyjski (CAD)
Ludność: 33212696 osób
Strefa czasowa: czas polski od – 4,5h do – 9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 10 prowincji i 3 terytoria.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, nie są wymagane obowiązkowe szczepienia.

Lekarze
łatwy dostęp do opieki medycznej, opłaty za standardową wizytę u lekarza wynoszą od 40 do 100 dolarów kanadyjskich.

Wymagania wizowe/ przepisy celne
bezwizowy wjazd jest możliwy jedynie dla posiadaczy paszportów biometrycznych. Dla posiadaczy zwykłych paszportów wymagana jest wiza. Okres bezwizowego pobytu wynosi 6 miesięcy, o ile przy wjeździe nie zostanie określony krótszy czas pobytu (decyzję odnośnie okresu dozwolonego pobytu podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy kanadyjskiej).

Odwiedzający Kanadę mogą przywieźć i wywieźć bez opłat celnych: 

 • rzeczy osobiste
 • 1,14 l wina lub innego alkoholu lub 24 x 355 ml piwa
 • 200 szt. papierosów lub 50 szt. cygar lub 200 g tytoniu
 • prezenty o wartości nie przekraczającej 60 CAD

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
dzisiejsza kuchnia Kanady wywodzi się z kuchni narodów zamieszkałych na jej terytorium. Jej podstawą są potrawy z dziczyzny i ryb. W rejonach nadatlantyckich dużą popularnością cieszą się kraby, ostrygi, mięczaki jadalne, śledzie i małże. W regionie Quebec popularnością cieszy się wieprzowina, jadana w postaci ostrego pasztetu o nazwie „creton”. Mieszkańcy tego regionu są mistrzami w przyrządzaniu potraw z owoców morza, ryb i małż, najbardziej znane jest ciasto z owocami morza „pot-en-pot”. Kolumbia Brytyjska to region bogaty w łososie. Bardzo popularne są owoce morza, łosoś i flądra, najczęściej przyrządzane na grillu. W Ontario warto skosztować pstrąga, szczupaka i stynki. Region, gdzie możemy zjeść smaczne homary to Nowy Brunszwik. Jesienią jada się tu dziczyznę z dodatkiem drobnych jagód, zbieranych w okolicznych lasach. Nowa Fundlandia i Labrador – w tych rejonach polecamy spróbować ryb i małż (gotowanych, pieczonych lub z grilla). Nowa Szkocja słynie z gorących homarów podawanych z rozpuszczonym masłem, oraz słodkich ciast z jagodami. Wyspa Księcia Edwarda – specjały tego regionu to ziemniaki przygotowywane na wiele sposobów oraz pieczony homar czy też małże gotowane na parze. W Manitoba najczęściej serwuje się: peorgies (pulpeciki faszerowane ziemniakami i serem, podawane z kwaśną śmietaną i cebulą), gęste zupy, kiełbasy z makaronem. Alberta słynie ze steków wołowych. W Saskatchewan należy spróbować młodego szczupaka i arktycznej odmiany pstrąga, a także potrawy o nazwie pemmican (połączenie suszonego mięsa, jagód i tłuszczu).

W restauracji
korzystając z restauracji lub barów powinniśmy pamiętać o napiwkach, które  zazwyczaj wynoszą 10% wartości rachunku.

Alkohol i tytoń
wyroby alkoholowe i tytoniowe sprzedawane są jedynie osobom, które ukończyły 19 lat (w prowincji Quebec 18 lat). Nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych. W niektórych prowincjach obowiązuje także zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, również w lokalach gastronomicznych.

W prowincji Quebec poza dużymi miastami, zwłaszcza w części północnej, turysta może mieć trudności z porozumiewaniem się w języku angielskim, gdyż językiem urzędowym w tej prowincji jest francuski. Napisy przy drogach i na tablicach informacyjnych często są wyłącznie po francusku.

Religia i kultura

Główną religią wyznawaną przez Kanadyjczyków jest chrześcijaństwo, około 47% to katolicy, a   36% protestanci. Pozostali to wyznawcy judaizmu, hinduizmu i buddyzmu, 10% społeczeństwa nie identyfikuje się z żadną religią.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • trzeci poniedziałek maja – Dzień Zwycięstwa
 • 1 lipca – Święto Kanady
 • pierwszy poniedziałek września – Święto Pracy
 • drugi poniedziałek października – Święto Dziękczynienia
 • 11 września – Dzień Pamięci Narodowej
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w Kanadzie jest bardzo dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Jest to najprostszy sposób podjęcia gotówki. Przy wypłacie gotówki bankomat może doliczyć prowizję. Warto sprawdzić przed wyjazdem z Polski, który bank pozwoli na bezpłatną wypłatę gotówki. Należy wiedzieć, że Kanadyjczycy praktykują przerwę na lunch. Nie jest możliwe załatwienie jakiejkolwiek sprawy w urzędach i bankach w godzinach od 12.00 do 14.00.

Komunikacja

 • Autobus – niewątpliwie najtańszy środek komunikacji. W każdym większym  mieście jest dworzec autobusowy, w małych miejscowościach rolę  przystanków i kas spełniają stacje benzynowe lub restauracje.
 • Pociąg – połączeń pasażerskich jest bardzo mało. Pociągi jeżdżą powoli i często się spóźniają, gdyż pierwszeństwo na trasach mają składy towarowe. Jedynie na trasie Montréal–Toronto pociągi kursują regularnie.
 • Samolot – niezwykle gęsta sieć połączeń krajowych. Na obszarach dalekiej północy nie ma kolei ani dróg, więc w tych rejonach jest to jedyny środek transportu.

Poczta
urzędy pocztowe są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 17.30, niektóre także w soboty w godzinach od 9.00 do 12.00. Czasem umiejscowione są na terenie dużych sklepów, oznaczone napisem Canada Post.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Ottawie
443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario K1N 6H3
tel. (00-1613) 789 0468, 789 3376 do 77
fax: (00-1613) 789 1218
tel. dyżurny: (00 1613) 866 2015
E-mail:
ottawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny RP w Montrealu
1500 Avenue des Pins Quest, Montreal, Quebec H3G 1B4
tel. (00-1514) 937 9481/2
tel. dyżurny: (00-1514) 236 8763
fax: (00-1514) 937 7271
E-mail:
montreal@montreal.polemb.net
Strona internetowa:
www.montrealkg.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Toronto
2603 Lakeshore Blvd. West, Toronto, Ontario M8V 1G5
tel. (00-1416) 252 5471
tel. dyżurny: (00-1416) 464 5405
fax: (00-416) 252 0509
E-mail:
toronto.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Strona internetowa:
www.torontokg.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Vancouver
1177 West Hastinge Street, Suite 1600
Vancouver, BC V6E 2K3
tel. (00-1604) 688 4730, 688 3530
tel. dyżurny: (00-1778) 859 7615
fax: (00-1604) 688 3537
E-mail:
vancouver.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Strona internetowa:
www.vancouverkg.polemb.net

Konsulat RP w Calgary
3015 – 15th Street N.E. Calgary, Alberta
T2E 7L8 Canada
tel. (00-1403) 291-34-55
fax: (00-1403) 252-68-94
E-mail:
calgary@polishconsulate.ca

Konsulat RP w Edmonton
Suite 107, 4990 – 92 Avenue
Edmonton, Alberta, T6B 2V4, Canada
tel. (00-1780) 415-51-63
fax: (00-1780) 463-52-80
E-mail:
maria.szymocha@aagi.ca, msaagi@telus.net

KANADA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kanady do 180 dni. Od marca 2016 podróżni, korzystający z ruchu bezwizowego, są jednak zobligowani posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (eTA), które należy zakupić drogą elektroniczną. Dokumentem podróży jest ważny paszport. Uwaga: brak obowiązku wizowego nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do Kanady, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy.

 • Vancouver – „miasto ogrodów”
 • Calgary – stolica hokeja
 • Parki Narodowe: Banff i Jasper – urzekająca przyroda i krajobrazy Gór Skalistych
 • Wodospad Niagara – spadająca z hukiem ściana wody
 • Toronto – smak klonowego syropu
 • Ottawa – stolica Kanady
 • Bajkowe jezioro Superior
UWAGA - Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.