Wycieczki do Kanady
Przemierz wzdłuż całą Kanadę!
Wycieczka do Kanady
Kanada to przede wszystkim dzika przyroda, otwarte przestrzenie, nieskończone połacie lasów i liczne jeziora. To przez niewielu jeszcze odkryta dzika fauna i flora. Podczas naszej podróży będziemy, po pierwsze, smakować klimatów wielkomiejskiego życia (w metropoliach, jak Toronto czy Calgary). Po drugie podziwiać liczne cuda przyrody – takie jak Wodospad Niagara czy Góry Skaliste. Wycieczka do Kanady czeka!
Kanada to drugie co do wielkości państwo świata. W godle Kanady widnieje napis „A mari usque ad mari” (od morza do morza). To również kraina, gdzie niedźwiedzie i wilki grasują do dzisiaj po bezludnych obszarach ziemi zamarzniętych nieużytków, żyznych prerii, obfitych wód i rozległych lasów. To kraina wspaniałej, dzikiej przyrody, bujnych lasów, 1000 jezior i wysp, pachnąca żywicą i zachwycająca kosmopolitycznymi miastami.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kanady!
Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Toronto
Wylot z Warszawy, przelot do Toronto. Przejazd do hotelu i nocleg. Nocleg w Newmarket Inn lub w podobnym.
Dzień 2 Toronto
Zwiedzanie Toronto, nowoczesnego, największego miasta Kanady. W programie: CN Tower wjazd oszkloną windą na poziom widokowy (342 m) i możliwość przejścia po szklanej podłodze, Distillery District (odnowiona dzielnica przemysłowa), Park Królowej z budynkiem parlamentu prowincji Ontario, Plac Nathana Phillipsa – nowy i zabytkowy ratusz miejski, Dzielnica Chińska, Plac Yonge-Dundas. Nocleg w Newmarket Inn lub w podobnym.
Dzień 3 Niagara Falls
Wizyta w Niagara Falls, gdzie podziwiać można słynny wodospad na rzece Niagara, wyznaczającej w tym miejscu granicę pomiędzy USA i Kanadą. Choć nie jest on ani największym, ani najwyższym, ani najszerszym wodospadem świata – urzeka wyjątkowym pięknem, ukazując niewyobrażalną siłę przyrody. Tego dnia czekają nas atrakcje przy Niagara Falls: punkty widokowe wzdłuż urwistego brzegu granicznej rzeki Niagara i wjazd na słynną wieżę Skylon Tower, z której rozpościera się przepiękny widok na Niagarę. Nocleg w Newmarket Inn lub w podobnym.
Dzień 4 Ottawa
Przejazd do Ottawy i zwiedzanie miasta. Tego dnia zobaczymy kanadyjski parlament, malowniczy Kanał Rideau (UNESCO), przepiękną katedrę Notre Dame oraz charakterystyczny budynek Sądu Najwyższego. Nocleg w Spruceholme Inn lub w podobnym.
Dzień 5 Algonquin Provincial Park – Sudbury
Przejazd do Algonquin Provincial Park. Nazwa parku wywodzi się od nazwy plemienia Algonquin – jednego z Pierwszych Narodów Ameryki. Wizyta na licznym punktach widokowych znajdujących się na obszarze parku oraz nad jeziorem Opeongo, gdzie spotkać można łosie. Po południu wizyta przy polodowcowym jeziorze Nipissing. Nocleg w Northbury Hotel and Conference Centre lub w podobnym.
Dzień 6 Sudbury – Jezioro Superior – Wawa
Przejazd w kierunku miasteczka Wawa. Po drodze wizyta w zatoce Pancake należącej do jeziora Superior. Bajkowe jezioro Superior to największe i najbardziej na północ wysunięte jezioro w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Czas na odrobinę odpoczynku, dla chętnych możliwość kąpieli w jeziorze. Następnie wizyta przy malowidłach naskalnych Agawa Rock Pictographs. Nocleg w hotelu lub w podobnym. Nocleg w Mystic Isle Motel lub w podobnym.
Dzień 7 Pebble Beach – Thunder Bay
Wizyta przy bajkowych punktach widokowych w Pebble Beach. Następnie krótka wizyta w parku kanionu Ouimet. Po południu przejazd do pomnika Terry’ego Foxa – kanadyjskiego lekkoatlety i działacza na rzecz walki z nowotworami. Z platformy przy pomniku roztacza się panoramiczny widok na zatokę Thunder Bay. Przejazd przy bajkowej górze Mount McKay do Thunder Bay i nocleg. Nocleg w hotelu lub w podobnym. Nocleg w Valhalla Hotel & Conference Centre lub w podobnym.
Dzień 8 Kakabeka – Quetico Provincial Park – Winnipeg
Wizyta przy bajkowym wodospadzie Kakabeka. Następnie przejazd przez malowniczy park Quetico do Dryden. Krótki spacer po mieście. Wizyta nad jeziorem Falcon Lake. Przejazd do Mennonite Heritage Village i zwiedzanie muzeum opowiadającego historię żyjących na tych terenach rosyjskich menonitów. We wsi znajdują się oryginalne baraki menonickie, kościoły i inne zabytkowe budynki. Nocleg w hotelu lub w podobnym. Nocleg w Canad Inns Destination Centre Transcona lub w podobnym.
Dzień 9 Winnipeg
Wolniejszy dzień na złapanie oddechu i wypoczynek. Spacer po mieście Winnipeg: budynek parlamentu prowincji Manitoba, wizyta w zabytkowej dzielnicy Exchange District, gdzie większość budynków została wybudowana w latach 1880-1915. Po południu wizyta w jedynym takim na świecie, nowoczesnym muzeum poświęconym problemom praw człowieka w Kanadzie i na świecie – Canadian Museum for Human Rights. Nocleg w Westway Inn Motel lub w podobnym.
Dzień 10 Park Narodowy Riding Mountain – Saskatoon
Wizyta w parku Narodowym Riding Mountain. Spotkać można tu łosie oraz liczne stada bizonów. Dalszy przejazd na zachód do miasta Saskatoon. Wieczorem spacer po mieście i nocleg. Nocleg w Hotel Senator lub w podobnym.
Dzień 11 Saskatoon – Elk Island National Park – Edmonton
Tego dnia wybierzemy się do Wanuskewin Heritage Park. Park ten poświęcony jest kulturze plemion żyjących na tych terenach nawet 6000 tyś. lat temu. Następnie przejazd i wizyta w parku Narodowym Elk Island gdzie spotkać można niedźwiedzie, łosie, bobry i oczywiście bizony. Po południu spacer po Edmonton. Zobaczymy park z parlamentem prowincji Alberta oraz nowoczesne centrum miasta z Churchill Plaza. Nocleg w Edmonton. Nocleg w Argyll Plaza Hotel lub w podobnym.
Dzień 12 Drumheller – Horsethief Canyon – Calgary
Przejazd do Drumheller gdzie zobaczymy liczące ponad 600 mln lat formacje skalne Hoodoos. Następnie zwiedzanie Royal Tyrrell Museum, gdzie zobaczymy szkielety dinozaurów. Następnie wizyta nad bajkowym kanionem Horsethief. Nocleg w hotelu lub w podobnym. Nocleg w Centro Motel lub w podobnym.
Dzień 13 Calgary
Zwiedzanie miasta Calgary: wjazd na wieżę Calgary Tower, skąd, przy dobrej pogodzie, widać Góry Skaliste, Muzeum Glenbow. Spacer po centrum: deptak handlowy Stephen Avenue, historyczny oraz nowoczesny budynek miejskiego ratusza. Nocleg w okolicach Calgary.
Nocleg w Centro Motel lub w podobnym.
Dzień 14 Banff – Lake Louise – Icefields Parkway – Kanion Mistaya – Jezioro Peyto – Jasper
Przejazd do Banff (górski kurort, malowniczo położony w kotlinie Gór Skalistych). Czas wolny lub wizyta w basenie zasilanym wodami termalnymi. Wjazd kolejką na górę Sulphur, wodospad na rzece Bow. Przejazd do Lake Louise i spacer nad brzegiem jeziora, w którego tafli odbija się lodowiec Victoria. Przejazd słynną drogą lodowcową (Icefields Parkway). Przejazd przez tereny parków: Banff i Jasper (postoje w najciekawszych miejscach: kanion Mistaya i jezioro Peyto, spacer do wodospadów Athabasca i Sunwapta). Przejazd u podnóża Mount Robson.
Dzień 15 Sugarbowl-Grizzly Den – Williams Lake
Podróż na północ w kierunku miasta Prince George. Przejazd przez malownicze tereny Sugarbowl-Grizzly Den Provincial Park. Nocleg w okolicach Williams Lake. Nocleg w hotelu lub w podobnym. Nocleg w Cariboo Log Guest House lub w podobnym.
Dzień 16 Williams Lake – Lytton
Przejazd przez malownicze tereny, wśród niezliczonej ilości jezior do Lytton i możliwość zobaczenia miejsca mieszania się wód: przezroczystych rzeki Thompson oraz żółto-brązowych rzeki Fraser. Dojazd do Piekielnych Wrót (Hell’s Gate) – jest to naturalne przewężenie rzeki. Nocleg w North Vancouver Hotel lub w podobnym.
Dzień 17 Vancouver – Tofino
Przejazd do bajkowego Tofino. Wypoczynek na plaży. Dla chętnych wycieczka kajakiem na wyspę Meares Island, gdzie znajdziemy jedne z największych drzew w całej Kolumbii Brytyjskiej. Nocleg w hotelu lub w podobnym.
Nocleg w Tofino Motel Harborview lub w podobnym.
Dzień 18 Tofino – rejs w poszukiwaniu niedźwiedzi – Victoria
Tego dnia wybierzemy się na rejs w poszukiwaniu niedźwiedzi. Jeśli szczęście nam dopisze, z bezpiecznej odległości, będziemy mogli obserwować niedźwiedzie zajęte poszukiwaniem swoich ulubionych przysmaków – krabów i ryb. Po południu przejazd w kierunku Victorii – stolicy Kolumbii Południowej. Nocleg w James Bay Inn Hotel, Suites & Cottage lub w podobnym.
Dzień 19 Victoria – Vancouver
Zwiedzanie Victorii: malowniczy port, Royal BC Museum, parlament. Następnie przejazd i zwiedzanie Vancouver: Park Stanleya, Park Lynn Canyon (przejście przez wiszący most), centrum Vancouver (Chinatown z chińskim ogrodem, spacer przez Stare Miasto, Wyspa Granville i nowoczesny kompleks portowy: Canada Place). Nocleg w hotelu Pacific Gateway Hotel at Vancouver Airport lub w podobnym.
Dzień 20 Vancouver – Warszawa
Transfer na lotnisko, odlot do Europy.
Dzień 21 Warszawa
Przylot do Warszawy.
Informacje
Kanada
Porady i zwyczaje
Kuchnia
dzisiejsza kuchnia Kanady wywodzi się z kuchni narodów zamieszkałych na jej terytorium. Jej podstawą są potrawy z dziczyzny i ryb. W rejonach nadatlantyckich dużą popularnością cieszą się kraby, ostrygi, mięczaki jadalne, śledzie i małże. W regionie Quebec popularnością cieszy się wieprzowina, jadana w postaci ostrego pasztetu o nazwie „creton”. Mieszkańcy tego regionu są mistrzami w przyrządzaniu potraw z owoców morza, ryb i małż, najbardziej znane jest ciasto z owocami morza „pot-en-pot”. Kolumbia Brytyjska to region bogaty w łososie. Bardzo popularne są owoce morza, łosoś i flądra, najczęściej przyrządzane na grillu. W Ontario warto skosztować pstrąga, szczupaka i stynki. Region, gdzie możemy zjeść smaczne homary to Nowy Brunszwik. Jesienią jada się tu dziczyznę z dodatkiem drobnych jagód, zbieranych w okolicznych lasach. Nowa Fundlandia i Labrador – w tych rejonach polecamy spróbować ryb i małż (gotowanych, pieczonych lub z grilla). Nowa Szkocja słynie z gorących homarów podawanych z rozpuszczonym masłem, oraz słodkich ciast z jagodami. Wyspa Księcia Edwarda – specjały tego regionu to ziemniaki przygotowywane na wiele sposobów oraz pieczony homar czy też małże gotowane na parze. W Manitoba najczęściej serwuje się: peorgies (pulpeciki faszerowane ziemniakami i serem, podawane z kwaśną śmietaną i cebulą), gęste zupy, kiełbasy z makaronem. Alberta słynie ze steków wołowych. W Saskatchewan należy spróbować młodego szczupaka i arktycznej odmiany pstrąga, a także potrawy o nazwie pemmican (połączenie suszonego mięsa, jagód i tłuszczu).
W restauracji
korzystając z restauracji lub barów powinniśmy pamiętać o napiwkach, które zazwyczaj wynoszą 10% wartości rachunku.
Alkohol i tytoń
wyroby alkoholowe i tytoniowe sprzedawane są jedynie osobom, które ukończyły 19 lat (w prowincji Quebec 18 lat). Nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych. W niektórych prowincjach obowiązuje także zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, również w lokalach gastronomicznych.
W prowincji Quebec poza dużymi miastami, zwłaszcza w części północnej, turysta może mieć trudności z porozumiewaniem się w języku angielskim, gdyż językiem urzędowym w tej prowincji jest francuski. Napisy przy drogach i na tablicach informacyjnych często są wyłącznie po francusku.
Religia i kultura
Główną religią wyznawaną przez Kanadyjczyków jest chrześcijaństwo, około 47% to katolicy, a 36% protestanci. Pozostali to wyznawcy judaizmu, hinduizmu i buddyzmu, 10% społeczeństwa nie identyfikuje się z żadną religią.
Święta:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- marzec/kwiecień – Wielkanoc
- trzeci poniedziałek maja – Dzień Zwycięstwa
- 1 lipca – Święto Kanady
- pierwszy poniedziałek września – Święto Pracy
- drugi poniedziałek października – Święto Dziękczynienia
- 11 września – Dzień Pamięci Narodowej
- 25 grudnia – Boże Narodzenie
Warto wiedzieć
Banki i wymiana pieniędzy
w Kanadzie jest bardzo dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Jest to najprostszy sposób podjęcia gotówki. Przy wypłacie gotówki bankomat może doliczyć prowizję. Warto sprawdzić przed wyjazdem z Polski, który bank pozwoli na bezpłatną wypłatę gotówki. Należy wiedzieć, że Kanadyjczycy praktykują przerwę na lunch. Nie jest możliwe załatwienie jakiejkolwiek sprawy w urzędach i bankach w godzinach od 12.00 do 14.00.
Komunikacja
- Autobus – niewątpliwie najtańszy środek komunikacji. W każdym większym mieście jest dworzec autobusowy, w małych miejscowościach rolę przystanków i kas spełniają stacje benzynowe lub restauracje.
- Pociąg – połączeń pasażerskich jest bardzo mało. Pociągi jeżdżą powoli i często się spóźniają, gdyż pierwszeństwo na trasach mają składy towarowe. Jedynie na trasie Montréal–Toronto pociągi kursują regularnie.
- Samolot – niezwykle gęsta sieć połączeń krajowych. Na obszarach dalekiej północy nie ma kolei ani dróg, więc w tych rejonach jest to jedyny środek transportu.
Poczta
urzędy pocztowe są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 17.30, niektóre także w soboty w godzinach od 9.00 do 12.00. Czasem umiejscowione są na terenie dużych sklepów, oznaczone napisem Canada Post.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Ottawie
443 Daly Avenue, Ottawa, Ontario K1N 6H3
tel. (00-1613) 789 0468, 789 3376 do 77
fax: (00-1613) 789 1218
tel. dyżurny: (00 1613) 866 2015
E-mail:
Konsulat Generalny RP w Montrealu
1500 Avenue des Pins Quest, Montreal, Quebec H3G 1B4
tel. (00-1514) 937 9481/2
tel. dyżurny: (00-1514) 236 8763
fax: (00-1514) 937 7271
E-mail:
Strona internetowa: www.montrealkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Toronto
2603 Lakeshore Blvd. West, Toronto, Ontario M8V 1G5
tel. (00-1416) 252 5471
tel. dyżurny: (00-1416) 464 5405
fax: (00-416) 252 0509
E-mail:
Strona internetowa: www.torontokg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Vancouver
1177 West Hastinge Street, Suite 1600
Vancouver, BC V6E 2K3
tel. (00-1604) 688 4730, 688 3530
tel. dyżurny: (00-1778) 859 7615
fax: (00-1604) 688 3537
E-mail:
Strona internetowa: www.vancouverkg.polemb.net
Konsulat RP w Calgary
3015 – 15th Street N.E. Calgary, Alberta
T2E 7L8 Canada
tel. (00-1403) 291-34-55
fax: (00-1403) 252-68-94
E-mail:
Konsulat RP w Edmonton
Suite 107, 4990 – 92 Avenue
Edmonton, Alberta, T6B 2V4, Canada
tel. (00-1780) 415-51-63
fax: (00-1780) 463-52-80
E-mail: ,
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- bilet lotniczy na trasie: Warszawa/Toronto, Vancouver/Warszawa
- noclegi w hotelach i motelach zgodnie z programem - pokoje z łazienkami (dopłata do pokoju 1-os.: 1480 USD)
- przejazdy minivanem podczas realizacji całego programu
- opłaty drogowe i parkingowe oraz koszty paliwa
- pilota/tłumacza/kierowcę ze strony B.P. Łachmański Travel
- opłaty wjazdowe do Kanady oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł
Cena nie obejmuje
- posiłków i napojów
- biletów wstępu – ok. 250 USD/os
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków i wydatków osobistych
- karty ETA do Kanady
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
KANADA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kanady do 180 dni. Od marca 2016 podróżni, korzystający z ruchu bezwizowego, są jednak zobligowani posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży (eTA), które należy zakupić drogą elektroniczną. Dokumentem podróży jest ważny paszport. Uwaga: brak obowiązku wizowego nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do Kanady, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy.
Atrakcje
- Vancouver – „miasto ogrodów”
- Calgary – stolica hokeja
- Parki Narodowe: Banff i Jasper – urzekająca przyroda i krajobrazy Gór Skalistych
- Wodospad Niagara – spadająca z hukiem ściana wody
- Toronto – smak klonowego syropu
- Ottawa – stolica Kanady
- Bajkowe jezioro Superior