8 dni KAZACHSTAN
KAZACHSTAN – Kanion Szaryński i górskie jeziora

Wycieczki do Kazachstanu

Kazachstan: spokój i magia krajobrazu

Wycieczka do Kazachstanu

Kanion Szaryński i górskie jeziora

Kazachstan – to niezwykle ciekawy kraj, który odwiedzającym ma bardzo dużo do zaproponowania. Przede wszystkim to kraj Kazachów, którzy nazywają siebie „wolnymi ludźmi”. Jest dziewiątym pod względem wielkości państwem na świecie, które zaistniało po upadku Związku Radzieckiego. Wycieczka do Kazachstanu z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy chcą uciec od zgiełku i szukają ciszy.

Jednak historia tego rejonu i znajdujących się tutaj niegdyś państw sięga I tysiąclecia p.n.e. Kraj ten, często kojarzony z przymusowymi przesiedleniami Polaków, warto zobaczyć, tak ze względu na zachwycającą, niezniszczoną jeszcze przyrodę, jak i wspaniałe zabytki różnych kultur.

Zapraszamy na Naszą niezwykłą wycieczkę do Kazachstanu! Nasza wyprawa do Kazachstanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!

Wycieczki do Kazachstanu  to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które w przeciwieństwie do bezkresnych przestrzeni wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, z pewnością możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!

Więcej Naszych wycieczek do Azji Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Kazachstanu.
Przylot do Ałmaty, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po śniadaniu zwiedzanie miasta: Park Panfiłowa, sobór Wniebowstąpienia z początku XX w. - druga najwyższa w Azji konstrukcja drewniana zbudowana bez użycia gwoździ, meczet główny, Plac Republiki, Muzeum Państwowe prezentujące historię i najciekawsze wykopaliska archeologiczne kraju, Lodowisko Medeo - najwyżej położone lodowisko na świecie. Wjazd na punkt widokowy na górze Kok-Tobe. Nocleg w Ałmaty.
Dziś odwiedzimy jeden z najpiękniejszych wąwozów Trans-Ili Alatau. Wąwóz leży wzdłuż szlaku Kuldja, gdzie setki lat temu podróżowały karawany handlowe. Po drodze wizyta w Muzeum rezerwatu „ISSYK”, gdzie zobaczymy ekspozycje poświęcone historii i kulturze okresu Saka. Następnie trasa wycieczki zabierze nas na wysokość 1756 m n.p.m. do pięknego górskiego jeziora Issyk, położonego w dolinie o tej samej nazwie. Piknik nad majestatycznym jeziorem i czas wolny na rekreację na łonie natury. Po południu powrót do Almaty, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd do wąwozu Big Almaty, gdzie na wysokości 2510 m n.p.m. znajduje się jezioro Big Almaty - jedno z najbardziej malowniczych jezior w Trans-Ili Alatau. Jezioro jest głównym źródłem wody pitnej dla miasta Almaty. Wjazd na wysokość 3300 m n.p.m, gdzie będziemy podziwiać fascynującą panoramę gór i jeziora Big Almaty. W drodze powrotnej wizyta na farmie sokołów i spotkanie z myśliwym (sokolnikiem) wykorzystującym do polowań te majestatyczne ptaki. Po południu powrót do Almaty, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu przejazd w rejon Tamgały Tas. Tamgały Tas to buddyjskie rysunki naskalne wyryte w XVII wieku przez Ojratów na skałach nad rzeką Ili poniżej miasta Kapczagaj. Następnie przejazd do wioski Baschi i lunch. Po południu wycieczka do Parku Narodowego Ałtynemel. Park leży wysokości 1000–1200 m n.p.m., na jego obszarze występują pustynie, półpustynne, kamieniste i gliniaste równiny, step i zarośla. Podziwianie zachwycających krajobrazów i formacji skalnych powstałych w wyniku zastygającej lawy. Przy dobrej widoczności możliwość zobaczenia gór Aktau, mieniących się kolorami. Jedną z atrakcji parku jest „śpiewająca wydma” (2–3 km. długości 120 m. wysokości), która przy suchej pogodzie wydaje melodyjne dźwięki słyszalne z kilku kilometrów.
Wycieczka do malowniczych jezior, będących jedną z największych atrakcji południowego Kazachstanu. Wizyta nad jeziorem Kolsai, które często nazywane jest perłą północnej części gór Tien-Szan. Lunch. Po południu wycieczka nad majestatyczne jezioro Kaindy w górach Kungej Ałatau (jedno z pasm Tien-Szan) słynącego z podwodnego lasu - nad taflę jeziora wyłaniają się czubki świerków. Kolacja i nocleg w pensjonacie (guesthouse) w rejonie Saty.
Po śniadaniu przejazd w rejon Kanionu Szaryńskiego. Długość kanionu wynosi ok. 150 km, a wysokość jego ścian dochodzi do 200 m. Ostańce piaskowcowe i zlepieńcowe które tworzą kanion przypominają Wielki Kanion Kolorado. Spacer wśród zadziwiających formacji skalnych tworzących kanion i podziwianie zachwycających widoków. Po południu przejazd do Almaty i nocleg.
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Kazachstan

Stolica: Astana

Największe miasta: Ałmaty, Astana, Szymkent, Karaganda, Aktobe, Taraz, Pawłodar, Ust-Kamienogorsk, Semej

Język urzędowy: kazachski, rosyjski

Waluta: tenge (KZT)

Ludność: 17.949.000 osób

Strefa czasowa: w zachodniej części kraju – Aktobe: czas polski +4h (w zimie) i +3h (w lecie); we wschodniej części kraju – Astana: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)

Podział administracyjny: Kazachstan podzielony jest na 14 obwodów i 3 miasta wydzielone. Obwody dzielą się dalej na rejony.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kazachstanu.

Przepisy celne:

Nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy przesyłaniu rzeczy osobistych do Kazachstanu kłopot mogą sprawić skomplikowane, czasochłonne i kosztowne procedury odprawy celnej. W takim przypadku, przedłużająca się procedura odprawy może spowodować nieuzasadnione naliczenie wysokich opłat za składowanie przesyłki. W Kazachstanie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Dotyczy to tak turystów, jak i cudzoziemców pracujących w tym kraju w ramach kontraktów.

Opieka zdrowotna:

Nie ma obowiązku okazania świadectwa szczepień. Jednak władze miejscowe mogą zażądać zaświadczenia potwierdzającego, że nie jest się nosicielem wirusa HIV. Bez tego dokumentu w ciągu 10 dni po przybyciu do Kazachstanu cudzoziemcy muszą poddać się obowiązkowym badaniom. Dlatego, jeśli planuje się dłuższy pobyt w Kazachstanie, dobrze jest zaopatrzyć się w takie zaświadczenie – najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim – przed wyjazdem. Głównym zagrożeniem w Kazachstanie są wszelkiego typu infekcje pokarmowe oraz pasożyty. W ostatnim czasie rejestruje się znaczny wzrost zachorowań na gruźlicę. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Podczas pobytu należy dokładnie myć zakupione produkty żywnościowe i pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę. Na bazarach lepiej nie kupować żywności gotowej do spożycia. Oprócz znacznej liczby zachorowań na gruźlicę odnotowuje się dużą liczbę zachorowań na choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.

Publiczna służba zdrowia w Kazachstanie nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na przyzwoitym poziomie, oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne medykamenty najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, iż od cudzoziemców wymagana jest opłata kilkakrotnie wyższa niż dla obywateli Kazachstanu. W publicznych placówkach medycznych cudzoziemcy płacą stawkę trzykrotnie wyższą.

Religia i obyczaje:

Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym, przy czym dominującą religią jest islam. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Turyści zwykle spotykają się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony miejscowych.

Komunikacja:

Ograniczenia w poruszaniu się po Kazachstanie dotyczą zamkniętych terenów wojskowych oraz terenów przygranicznych. Wymagane są tam specjalne zezwolenia wydawane przez MSW, w uzyskaniu których pośredniczą firmy turystyczne. Do podróżowania samochodem po Kazachstanie niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie zasad ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Dochodzi do tego bardzo agresywny styl jazdy, połączony z brakiem uprzejmości i niskimi umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Odległości między miastami są znaczne, a stan nawierzchni drogowych jest zły i może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa. Oznakowanie, zarówno znakami drogowymi, jak i drogowskazami, należy do rzadkości. Brak jest podstawowej przydrożnej infrastruktury, jak stacje benzynowe czy gastronomia. Zdarza się, iż odległość między stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego wskazane jest zaopatrzenie się w kanister z benzyną na całą podróż. Paliwo ogólnie jest złej jakości, dlatego należy wystrzegać się tankowania na stacjach benzynowych nie należących do sieci dystrybutorów, a i to może nie wystarczyć, aby uchronić się przed zatankowaniem paliwa złej jakości. Szczególnie może to dotknąć kierowców poruszających się samochodami z silnikiem diesla. Możliwości naprawy nowoczesnych samochodów istnieją tylko w dużych miastach, a na dodatek nie wszystkie popularne marki posiadają w Kazachstanie swe przedstawicielstwa czy serwisy. Nawet w autoryzowanych serwisach najczęściej trzeba liczyć się z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi z uwagi na konieczność sprowadzania części zamiennych. Policja często zatrzymuje samochody, szczególnie cudzoziemców, bez powodu. Zdarza się wymuszanie łapówek. W miastach należy pamiętać, że w miejscowej praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne i olbrzymie bezludne przestrzenie odradza się podróżowanie samochodem zimą. Drogi są z zasady nieodśnieżane i bardzo często oblodzone. Poza miastami rzadko działają telefony komórkowe, więc wezwanie pomocy może być trudne. W przypadku awarii należy poprosić innego użytkownika drogi o pomoc w wezwaniu tzw. ewakuatora – pojazdu holującego, który może przetransportować uszkodzony samochód do najbliższej miejscowości. Ze względów bezpieczeństwa nie należy podróżować samemu. Brak drogowskazów i oznakowania utrudnia orientację, dlatego lepiej nie podróżować nocą.

Klimat:

Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40°C) i zimy (do -45°C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś wiosna i jesień są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Astanie

Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70

KAZACHSTAN – Wiza nie jest wymagana.

  • Nursa – stary kazachski zwyczaj polowania z wykorzystaniem tresowanych orłów
  • Malownicze, górskie Jeziora Kolsay i podwodny las w jeziorze Kaindy
  • Zachwycające krajobrazy Kanionu Szaryńskiego
  • Urozmaicone krajobrazy: „śpiewające” wydmy i formacje skalne z zastygłej lawy -P.N. Ałtynemel
UWAGA - Kalkulacja dla grupy 08. osób płacących . Mniejsza ilość osób może spowodować zmianę ceny. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.