11 dni KENIA
KENIA: Wielka migracja zwierząt przez rzekę Mara - wyprawa

Wycieczka do Kenii

wycieczki do Nairobi i Masai Mara

Wielka migracja kopytnych trwa już od tysięcy lat. Każdego roku wielomilionowe stada antylop gnu, zebr oraz innych kopytnych wędrują przez równiny Serengeti i Masai Mara, zataczając krąg, w poszukiwaniu wody i pożywienia. To fakty, które znamy nie tylko z encyklopedii czy programów przyrodniczych. Nasi przewodnicy organizujący wycieczki do Kenii od lat doświadczają niesamowitych przeżyć, jakie daje im naoczne obserwowanie zjawiska migracji. Teraz także Ty możesz zobaczyć z bliska wędrówki egzotycznych zwierząt.

W czasie migracji wiele kopytnych ginie w paszczach głodnych lwów, lampartów i innych drapieżników. Jakkolwiek, najbardziej dramatycznym momentem jest przeprawa przez strome brzegi i rwący nurt rzeki Mara, w której na swój posiłek czekają krokodyle. Podczas kenijskiej przygody będziemy nocować w lodge położonej tuż przy brzegu rzeki Mara. Przy odrobinie szczęścia, pełen dramaturgii spektakl walki o życie, rozegra się więc bezpośrednio na naszych oczach.

Wycieczka do Kenii, podobnie jak wycieczki do Botswany to niezwykła podróż do serca Afryki. „Czarny Ląd” czeka na to, abyś go odkrył. Wyrusz z nami na przygodę życia!

Wylot z Warszawy, przelot do Kenii.
Przylot do Nairobi, transfer do hotelu, odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie: Giraffe Centre, Muzeum Karen Blixen, wizyta w Untamaduni Craft Centre i możliwość zakupów lokalnego rękodzieła. Nocleg w Nairobi.
Przejazd wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego, jedynej struktury geologicznej kuli ziemskiej tak bardzo wyraźnie zaznaczonej na jej powierzchni. Zakwaterowanie w lodge na terenie Parku Masai Mara, tuż przy rzece Mara. Popołudniowe safari, przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt, dobiegających z sawanny, gdzie pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu, impale, gerenuki. Rezerwat zamieszkuje największa w Kenii liczba lwów, żyraf, a także słoni, zebr i antylop. Nocleg na terenie Parku Masai Mara.
O świcie wyruszymy na safari na terenie Rezerwatu Masai Mara i podejmiemy próbę zaobserwowania przeprawy kopytnych przez rzekę Mara. Na pewno nie zabraknie okazji do podejrzenia z bliska życia pozostałych dzikich zwierząt: lwów, żyraf, słoni, czy strusi. Przy odrobinie szczęścia, właśnie o świcie, można spotkać, polujące na stada zebr, lamparty, gepardy i lwy. Lunch w formie pikniku. Po popołudniu kolejne safari, podczas którego odwiedzimy również wioskę dumnego plemienia Masajów, malujących ciało w jaskrawe kolory. Nocleg na terenie Parku Masai Mara.
Wyjazd do Parku Narodowego Naivasha. Wodne safari łodziami na jeziorze Naivasha, którego brzegi porośnięte są papirusem. Średnica jeziora wynosi prawie 13 km, ale woda w nim jest płytka – średnia głębokość to ok. 5 m. Misa jeziora zmienia swoją powierzchnię w zależności od opadów. Największą atrakcją jeziora są żyjące w nim hipopotamy. Nocleg w Naivasha.
Przejazd nizinnym obszarem Athi do Parku Narodowego Amboseli, który położony jest na południe od Nairobi, u podnóża magicznej góry Kilimandżaro. Amboseli jest ojczyzną Masajów. Lasy akacjowe i pobliskie tereny zielone przyciągają liczne dzikie zwierzęta takie, jak słonie, żyrafy, gazele, lwy, gepardy i hieny. Safari w Parku Amboseli i obserwacja zwierząt, w tym także możliwość wypatrzenia wielu gatunków ptaków, spośród których do najczęściej spotykanych należy sekretarz. Lunch w formie pikniku. Po południu dalej będziemy obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Odkryjemy piękno krajobrazów bezkresnych, afrykańskich równin. Przy odrobinie szczęscia zaobserwujemy polujące drapieżniki. Nocleg w Amboseli.
Wczesny wyjazd w kierunku Taita Hills. Po przyjeździe – zakwaterowanie w lodge. Lunch. Po chwili odpoczynku, wyruszymy na popołudniowe safari w Taita Hills Wildlife Sanctuary. Park ten słynie z dużej liczby gazeli, jak również słoni, lwów, lampartów i bawołów, a także różnorodności awifauny. Nocleg w Taita Hills.
Wczesna pobudka. Poranek w Afryce, gorąca kawa i herbata, widok na ośnieżony szczyt Kilimandżaro. Wyjazd na safari w Parku Narodowym Tsavo. Park ten zachwyca niesamowicie zróżnicowanymi widokami: góry, strumyki rozcinające tereny porośnięte lasem, jeziora, piaszczyste równiny i wulkaniczne kopczyki, które wyjaśniają geologiczne pochodzenie krajobrazu tego miejsca. Spośród dzikich zwierząt, najliczniej można tu spotkać gepardy, czarne nosorożce, słonie, żyrafy, antylopy kudu i gerenuki, impale, zebry, lwy i drobne ssaki, jak np. mangusta. Lunch w formie pikniku. Pod wieczór przyjazd do hotelu w Mombasie, położonego przy białej, piaszczystej plaży. Nocleg w Mombasie.
Wypoczynek nad błękitnymi wodami Oceanu Indyjskiego. Na terenie hotelu znajduje się szereg atrakcji dla gości: basen, sporty wodne na plaży, możliwość nurkowania, połowu ryb na otwartym morzu. W czasie pobytu w Mombasie, dla lubiących aktywny wypoczynek, możliwość udziału w wycieczkach fakultatywnych. Noclegi w Mombasie.
Transfer w nocy na lotnisko w Mombasie. Przelot do Warszawy.

Kenia

Stolica: Nairobi
Największe miasta: Nairobi, Mombasa, Kisumu, Nakuru, Eldoret
Język urzędowy: suahili, angielski
Waluta: szyling kenijski (KES)
Ludność: 37953840 osób
Strefa czasowa: czas polski +2h (w zimie) i +1h (w lecie)
Podział administracyjny: Kenia podzielona jest na 8 prowincji, które dzielą się z kolei na 71 dystryktów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
na wybrzeżu kenijskim oraz na zachodzie kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną, szczególnie przy podróżach poza Nairobi.
Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonica, choroba Heinego – Medina, żółta gorączka.

Lekarze
usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnie dostępne w większych miastach. Wizyta u internisty kosztuje około 40 dolarów. Zaleca się wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ pobyt w szpitalach jest bardzo drogi.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 999

Wymagania wizowe/ przepisy celne
obywatele polscy udający się do Kenii muszą posiadać wizę pobytową, którą mogą uzyskać zaraz po przylocie, na lotnisku międzynarodowym w Nairobi lub w Mombasie oraz w każdym przejściu lądowym i w porcie w Mombasie. Okres ważności paszportu nie może być krótszy niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu.
Wwożenie i wywożenie miejscowej waluty jest zabronione.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
wg Europejczyków kuchnia kenijska należy do najsmaczniejszych w Afryce. Dania Kenijczyków są proste i sycące, a opierają się na ziemniakach, ryżu i ugali (rodzaj gęstej papki kukurydzianej), do których dodaje się gulasz z kurczaka, wołowiny, kozy lub warzyw, kilka odmian szpinaku lub fasolę. Serwuje się tu również owoce morza oraz banany, papaje i truskawki. Będąc w Kenii na pewno warto spróbować Matoke (danie z zielonych, tłuczonych bananów).

Napoje
narodowym napojem w Kenii jest herbata (chai), którą pija się o każdej porze. Napoje chłodzące można dostać w każdym zakątku kraju i zwykle kosztują niewiele. W miastach dostępne są świeże soki owocowe. Zwykła woda mineralna w butelkach jest stosunkowo droga i osiągalna tylko w dużych miastach oraz większych hotelach. Ciekawym trunkiem jest wino z papai, które warto spróbować ze względu na niebanalny smak.

Pamiątki
wybierając się na zakupy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeźby (najbardziej cenione są te wykonywane przez plemiona Kamba i Makonde). Bardzo ciekawą pamiątką mogą być również oszczepy masajów, jak i masajskie ozdoby z pereł.

Fotografowanie
w Kenii bezwzględnie zakazane jest fotografowanie budynków urzędowych,  militarnych, dworców kolejowych, portów, flagi narodowej, prezydenta, wojska i policji.

Obyczaje
za niestosowne uznawane jest noszenie krótkich spódnic oraz strojów plażowych poza miejscami turystycznymi. Opalanie się topless jest niedozwolone nawet na plażach hotelowych. Należy również zwracać uwagę na przestrzeganie zasad i norm, szczególnie przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego. Kenijczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do ludzi i posiadają łatwość w nawiązywaniu kontaktów (jednym z języków urzędowych jest angielski).

Religia i kultura

Struktura religijna w Kenii: chrześcijanie (73%), animiści (19%) oraz muzułmanie.

Święta:

 • 1 maja – Święto Pracy
 • 1 czerwca – Dzień Konstytucji
 • 10 października – Dzień Prezydenta Moi
 • 20 października – Dzień Prezydenta Kenyatty
 • 12 grudnia – Dzień Niepodległości

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
karty kredytowe akceptowane są w przeważającej większości hoteli. Pieniądze można wymieniać w bankach w centrum Mombasy. Banki otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Komunikacja

 • Autobusy – są stosunkowo tanie i ogólnodostępne.
 • Pociągi – można z nich korzystać na trasie Nairobi – Mombasa – Kisumu. Podróż pociągiem jest niesamowitym przeżyciem, ze względu na piękne widoki rozpościerające się za oknem.
 • Samoloty – bez wątpienia najszybszy i najłatwiejszy sposób przemieszczania się po kraju. Często można korzystać z małych samolotów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Połączenia są stosunkowo tanie i docierają do większości miast i parków narodowych.

Poczta
z korzystaniem z usług pocztowych zazwyczaj nie ma większych problemów. Pocztówki i listy docierają do Europy po kilku dniach. Znaczki można kupić tylko na poczcie i w dużych hotelach. Główne urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich miastach. Otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 a w soboty od 9:00 do 13:00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
Kabarnet Road, Nairobi, P. O. Box 30086 Kenya
Telefon: (0-02542) 566-288/9
fax: (0-02542) 562-588, 574-572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com , polambnairobi@form-net.com

Konsulat RP w Mombasie
Mwakilingo Street, P.O. Box 81302 Mombasa
Panalpina Kenya Ltd. Ships Agency Department Manager
Telefon: (0-0254-11) 22 69 74, 22 32 89, 31 58 82, 41 19 91
fax: (0-0254 11) 221-693
E-mail: reshadi@interocean2000.com

KENIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, od września 2015 – wyłącznie drogą elektroniczną (http://evisa.go.ke/evisa.html). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Kenii.

 • Nairobi – Karen Blixen i Centrum Żyraf
 • Masai Mara – największa w Kenii populacja dzikich zwierząt, w tym: lwów, żyraf, słoni, zebr i antylop
 • Wielka migracja – przeprawa wielomilionowych stad kopytnych przez rzekę Mara
 • Wizyta w wiosce Masajów
 • Wodne safari na jeziorze Naiwasha
 • Amboseli – park u podnóża magicznej góry Kilimandżaro
 • Tsavo – największy park narodowy w Kenii
 • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego i bajeczne, białe plaże Mombasy
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.