Wycieczki do Kirgistanu
Kirgistan: Biszkek, Karakol, Issyk Kul - wycieczka

Wycieczka do Kirgistanu
Kirgistan – to mała republika wysoko w górach. Kirgistan to kumys, baranie oko, nietknięte jeszcze ludzką stopą górskie szczyty, ciężki sowiecki klimat miast i głębokie jeziora, skrywające pod lustrem wody zatopione osady. Wycieczka do Kirgistanu czeka!
Kirgistan to kraj pełen tajemnic, w którym mieszają się ze sobą legendy i historia. Ponadto, prawdziwym skarbem kraju są jego mieszkańcy. Kirgizi są niezwykle przyjaźni i wszystkich turystów witają z otwartymi ramionami. Z pewnością Kirgistan to pomysł na „coś innego”, spoza głównych destynacji turystycznych na świecie. Warto spróbować – wrażenia z pewnością będą zaskakująco pozytywne i niezapomniane!
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Kirgistanu znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Nasza wycieczki do Kirgistanu to z pewnością propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Program
Dzień 1 Warszawa – Biszkek (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Kirgistanu.
Dzień 2 Biszkek (-/-/K)
Przylot do Biszkeku transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Śniadanie i półdniowe zwiedzanie miasta: Park Dębowy ze skansenem rzeźb, Muzeum Historyczne, teatr, Bazar Osh, główny plac, galeria na otwartym powietrzu; wizyta w Muzeum Frunze, gdzie znajduje się prawdziwy dom dowódcy Armii Czerwonej, a także rosyjski kościół prawosławny. Po południu przejazd do Chon-Kemin, położonego na skraju parku narodowego Chon Kemin, w północnej części Tien-Szan. Region ten uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych miejsc w Kirgizji – to raj dla amatorów dziewiczej przyrody oraz turystyki przygodowej. Wycieczka do wąwozu z malowniczymi widokami. Tego dnia odwiedzimy także Burana Tower (minaret z XI wieku). Przystaniemy również przy znajdującym się na wolnym powietrzu skansenie Balbans. Kolacja i nocleg w pensjonacie.
Dzień 3 Kochkor – Son Kul (S/L/K)
Po śniadaniu przejazd nad drugie co do wielkości jezioro Kirgistanu – Son Kul. Jezioro to otoczone jest górami i jest najwyższym jeziorem alpejskim w Kirgistanie, położonym na wysokości 3013 m. Czas na odkrywanie i cieszenie się dziewiczą przyrodą jeziora i jego okolic. Kolacja i nocleg w jurtach.
Dzień 4 Son Kul – Kochkor – Issyk Kul – Bokonbaevo (S/L/K)
Po śniadaniu wyjazd na południowy brzeg jeziora Issyk-Kul, które jest drugim największym górskim jeziorem na świecie, położonym na wysokości 1607 m n.p.m. Jezioro jest nazywane perłą Centralnej Azji i przez ponad 1500 lat miejscowa ludność uważała je za święte. Z uwagi na zasolenie wody, jezioro Issyk Kul posiada właściwości lecznicze. Po drodze wizyta w pracowni filcu i pokaz wyrobu przedmiotów z filcu, w tym słynnych szyrdaków o żywych kolorach. Następnie wizyta w muzeum rękodzieła. Kolacja i nocleg w pensjonacie.
Dzień 5 Bokonbaevo – Kanion Skazka – Jeti Oguz – Karakol (S/L/-)
Będziemy kontynuować naszą podróż wzdłuż południowego wybrzeża jeziora i zatrzymamy się w wąwozie Barscoon. Tu spotkamy miejscowego orlego łowcę, który poluje na zające i lisy z pomocą orła (to tradycyjna metoda polowań nomadów). Następnie wizyta w bajkowym kanionie Skazka. Odwiedzimy także wąwóz Jety-Oguz, by zobaczyć imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca. Po przyjeździe do Karakol kolacja z rodziną Ujgurów. Nocleg w hotelu Green Yard Hotel lub w podobnym.
Dzień 6 Karakol – Semenovskoye – Issyk-Kul (S/L/K)
Zwiedzanie Karakol, jednego ze starych miast, gdzie w XIX w. mieściły się rosyjskie garnizony. W programie: katedra prawosławna św. Trójcy, zabytkowe domy z czasów rosyjskich, chiński meczet w stylu Dungan z 1907r., którego architektura przypomina świątynię buddyjską. Następnie przejazd przez najpiękniejsze wąwozy Semenovskoye i Grigorievskoye. Obszar ten jest częścią parku narodowego. Tutaj będziemy podziwiać wspaniałe góry. Przejazd wzdłuż północnego brzegu jeziora Issyk Kul. Nocleg w hotelu Karven Resort lub w podobnym.
Dzień 7 Jezioro Issyk Kul – Biszkek (S/-/-)
Rano zwiedzanie wyjątkowego zbioru prehistorycznych rytów naskalnych, petroglifów liczących nawet 3 tys. lat. Następnie wizyta w muzeum w Cholpon Ata, gdzie poznamy historię Kirgistanu oraz sztukę ludową istotną dla tego obszaru. Przejazd do miasta Biszkek. Nocleg w Discovery Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 8 Bishkek – Ala Archa – Bishkek (S/-/-)
Przejazd do Parku Narodowego Ala Archa, który znajduje się na skraju pasma górskiego Tien Shan. Ok. 2-godzinny trekking na punkt widokowy z którego rozpościera się bajkowy, panoramiczny widok na wąwóz Ala Archa. Nocleg w Discovery Hotel*** lub w podobnym.
Dzień 9 Biszkek – Warszawa (-/-/-)
Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Kirgistan
Stolica: Biszkek
Największe miasta: Biszkek, Osz, Dżalalabad, Karakoł, Tokmok, Ozgon, Bałykczy, Karabałta, Naryn, Tałas
Język urzędowy: kirgiski, rosyjski
Waluta: som (KGS)
Ludność: 5.777.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Kirgistan dzieli się na 7 obwodów. Dodatkowo wyróżnione są: okręg stołeczny (Biszkek) oraz miasto wydzielone Osz. Na niższym szczeblu podziału administracyjnego wyróżnia się 18 miast, 31 osiedli miejskich i 40 okręgów wojewódzkich.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.
Przepisy celne:
Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wywozu waluty miejscowej i obcej. Jedyny warunek: wszystkie kwoty powinny być zawarte w deklaracji. Bez cła można przewieźć towary o wartości nie przekraczającej 5.000 USD. Obowiązuje zakaz wwożenia narkotyków oraz leków o silnym działaniu (bez recepty potwierdzającej konieczność ich zażywania), broni i amunicji, a także materiałów drukowanych i wideo zawierających treści niezgodne z zasadami islamu. Zabroniony jest wywóz niektórych artykułów spożywczych, minerałów i skał bez zgody właściwych organów; złota i drogocennych kamieni.
Opieka zdrowotna:
Nie ma obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień, niemniej cudzoziemcy przybywający do Kirgistanu mogą być zapytani o zaświadczenie (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim) potwierdzające, że nie są nosicielami wirusa HIV. Głównym zagrożeniem są wszelkiego typu infekcje pokarmowe, w tym cholera i żółtaczka, oraz pasożyty. Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. Zaleca się dokładne mycie zakupionych produktów i picie wyłącznie przegotowanej lub butelkowanej wody. Na bazarach należy unikać kupowania żywności gotowej do spożycia. Na południu Kirgistanu występuje zagrożenie malarią. Odnotowuje się również dużą liczbę przypadków zachorowań na gruźlicę, choroby weneryczne, a także zarażenia wirusem HIV.
Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Dlatego w nagłych wypadkach, nawet w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, uzyskanie odpowiedniej pomocy medycznej może okazać się niemożliwe. W większych miastach można znaleźć przychodnie o akceptowalnym standardzie i apteki, w których można kupić większość podstawowych leków. Niezbędne medykamenty lepiej jednak przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej wygląda sytuacja na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są nadmiernie wysokie, jednak przy braku ustalonego cennika, może okazać się, iż od cudzoziemca pobierane są opłaty na poziomie znacznie wyższym, niż od obywateli Kirgistanu.
Religia i obyczaje:
W Kirgistanie nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Należy jednak pamiętać, iż powszechną religią w Kirgistanie, szczególnie na południu kraju jest islam.
Komunikacja:
Ograniczenia w swobodnym podróżowaniu po kraju dotyczą strefy przygranicznej, gdzie wymagana jest specjalna przepustka. W jej uzyskaniu pośredniczą firmy turystyczne organizujące pobyt. Aby podróżować po Kirgistanu samochodem, trzeba się legitymować międzynarodowym prawem jazdy. Natężenie ruchu drogowego (poza Biszkekiem) nie jest duże, a komunikacja wewnętrzna słabo rozwinięta. Bardzo poważnym zagrożeniem jest nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i przez pieszych. Podróżując samochodem należy zachowywać wzmożoną ostrożność, ponieważ kierowcy sporadycznie używają kierunkowskazów, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, jeżdżą z nadmierną prędkością, nocą bez włączonych świateł. W praktyce samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym, dlatego podczas przechodzenia przez jezdnię należy zachować wyjątkową ostrożność. Ze względu na trudne warunki klimatyczne, rozległe bezludne przestrzenie i wysokogórski charakter kraju odradza się podróżowanie po Kirgistanie zimą. Drogi zwykle są nieodśnieżone, a w górach oblodzone. Infrastruktura turystyczna, poza północnym wybrzeżem jeziora Issyk-Kul, jest słabo rozwinięta. Miejscowa ludność jest ciekawa przybyszów, na ogół życzliwa i przyjazna; w turystach upatruje dodatkowego źródła dochodów.
Transport publiczny (czas pracy: od 6:00 do 22:00) – autobusy i trolejbusy (tylko w Biszkeku), minibusy. Przejazd dowolnym środkiem transportu tylko za gotówkę. Wysokość opłaty za przejazd autobusem miejskim 8-10 somów (ok. 0,2 USD), z Biszkeku na wybrzeże Issyk-Kul ok. 10 USD. Szybkie i ekonomiczne są minibusy, w których opłata za przejazd jest wyższa o 20-50% w stosunku do autobusów. W porównaniu z tym, korzystanie z taksówek, w mieście oraz na peryferiach, jest drogie. Wysokość opłaty za przejazd taksówką należy z góry uzgodnić z kierowcą.
Klimat:
Kirgistan położony jest w strefie klimatu kontynentalnego: mroźne zimy i gorące lata z dużymi lokalnymi różnicami, w zależności od wysokości n.p.m. W lipcu średnia temperatura na nizinach waha się od +20°С do +30°С (najwyższa temperatura może przewyższać +40°С), natomiast na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza, temperatura w lipcu może wynieść nie więcej niż +10°C. W Kirgistanie jest dużo słońca. Średnie roczne usłonecznienie waha się w granicach 2500-2700 godzin.
Zimą na całym obszarze kraju występują mrozy. Średnia temperatura stycznia wynosi od -1°С do -10°C (w górach od -10°С do -25°С). Najwyższe opady występują w górach, głównie w postaci śniegu; maksymalny poziom 1000 mm osiągają na stokach Kotliny Fergańskiej. Opady deszczu wahają się od 250 mm do 500 mm w regionie Talasu; nad jeziorem Issyk-Kul od 200 mm na zachodzie do 600 mm na wschodzie. Deszcz i śnieg padają zazwyczaj jesienią, zimą i wiosną, czasem śnieg może spaść również w maju.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Kirgistanu.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady RP w Astanie (Kazachstan).
Ambasada RP w Astanie
Adres: ul. Saryarka 15, Centrum Biznesowe „Isker”, 010000 Astana, Kazachstan
E-mail: astana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: +7 (7172) 94 44 00
Telefon alarmowy w Astanie: +7 701 765 51 70
Terminy i ceny
niestety, aktualnie ta oferta nie jest w sprzedaży
aktualna oferta -> KLIKNIJ TUTAJ!
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Biszkek/Warszawa,
- 7 noclegów zgodnie z programem (4 noclegi w hotelach, 2 noclegi w pensjonatach, 1 nocleg w jurcie)
- wczesne zakwaterowanie w dniu przylotu
- wyżywienie wg programu (6 śniadań, 4 lunche, 4 kolacje)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
- usługi lokalnych przewodników podczas zwiedzania
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- opłaty wjazdowe do Kirgistanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1 000 zł
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków
- ewentualnej dopłaty do jurty 2-osobowej – 50 USD/os
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os – 210 USD/os (z wyłączeniem jurty)
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os.
Wizy
KIRGISTAN – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kirgistanu do 60 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.
Atrakcje
- Biszkek – stolica Kirgistanu
- Malownicze jezioro Issyk-Kul
- Wizyta w pracowni filcu
- Wąwóz Barscoon – spotkanie z myśliwym (sokolnikiem) wykorzystującym do polowań orła
- Wąwóz Jety Oguz – imponujące formacje skalne z czerwonego piaskowca
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 8.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.Warto sprawdzić

IRAN : perła orientu

KAZACHSTAN – wycieczka do kraju wolnych ludzi
