13 dni KOLUMBIA
KOLUMBIA – wyprawa do San Escobar - wieloryby i Indianie…

Wycieczki do Kolumbii

Kolumbia: Bogota, Medellin, Cartagena - wycieczka

Wycieczka do Kolumbii: Kolumbia – legendarna kolebka El Dorado, kraj fascynujący, piękny pod względem przyrody i niezwykle bogaty jeśli chodzi o kulturę. Aż trudno w to uwierzyć, ale do dnia dzisiejszego przetrwały tu tradycje Indian z czasów przed kolonialnych, hiszpańskich kolonizatorów i afrykańskich niewolników sprowadzonych tu przez Europejczyków. Wpływy tych kultur widać w rodzajach pożywienia, w muzyce, sztuce, architekturze i literaturze.

Podczas wyprawy odkryjemy Bogotę z jej kolonialną dzielnicą Candelaria, Medelin kojarzone z kartelami narkotykowymi i słynnym Pablo Escobarem, zachwycające Naqui zamieszkałe przez Indian Embera, Cartagenę uważaną za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów. To jedyna okazja, by wziąć udział w niezwykły spektaklu w świecie przyrody – spróbujemy odkryć skaczące 18-metrowe wieloryby “yubartas” (łac. Humpback whale), które przypływają między lipcem i październikiem do Kolumbii z oddalonego o ponad 12 000 km Chile, po to, aby w ciepłych i spokojnych wodach Pacyfiku urodzić swoje młode, nauczyć je pływania i oddychania oraz przygotować je do długiej drogi powrotnej. Ukoronowanie wyprawy będzie wypoczynek na wyspie  San Andrés.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kolumbii! Nasza wycieczka do Kolumbii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Południowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka Uczestników na lotnisku w Warszawie. Odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Kolumbii z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych (dzienny przelot – posiłki na pokładach samolotów). Przylot do stolicy Kolumbii, 10.milionowej Bogoty położonej na wysokości 2 600 m n.p.m. w centralnej części kraju. Jej strategiczne położenie na środkowym paśmie kordyliery Andów (Cordillera 1 Central de los Andes), w rolniczym regionie Cundinamarca i w pobliżu sawanny (Llanos Orientales) sprawia, że uważana jest za jeden z najlepiej rozwiniętych ośrodków miejskich w Ameryce Południowej. Transport do hotelu w eleganckiej, północnej część Bogoty. Pieszy spacer do restauracji “Club Colombia”, wyspecjalizowanej w tradycyjnej, kolumbijskiej kuchni. Powitalna kolacja. Nocleg w hotelu w Bogocie.
Po śniadaniu przejazd do eleganckiej, północnej dzielnicy miasta – Usaquén, która była niegdyś odrębną osadą indiańską, a dziś jest to jedna z modniejszych dzielnic Bogoty. Osada Usaquén została założona przez Indian około 1539 roku, niestety w 1777 roku hiszpańscy konkwistadorzy zmusili ich do jej opuszczenia. Dziś, dzielnica ta znana jest ze swego malowniczego centralnego placu, licznych galerii i restauracji, z których wiele zachowało kolonialną architekturę tamtych czasów. W godzinach przedpołudniowych, w niedziele, w dzielnicy tej odbywa się niezwykle kolorowy targ z wysokiej klasy rękodziełem. Czas na spacer po tym malowniczym targu z jego lokalnymi “smaczkami”. Możliwość spróbowania kolumbijskich deserów i napojów. Następnie, przejazd do kolonialnej dzielnicy miasta – La Candelarii, miejsca narodzin Bogoty. Na początek wjedziemy kolejką linową na Wzgórze Monserrate położone na wysokości 3 150 m n.p.m., z którego roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Monserrate znane jest również z klasztoru i kaplicy czarnej Madonny – “La Morenita” i ołtarza Chrystusa Upadającego pod Krzyżem – miejsca pielgrzymowania Kolumbijczyków. Dalej, pieszo odkryjemy historyczne centrum kolumbijskiej stolicy. W programie: Chorro de Quevedo, czyli wzgórze kacyka Muisca – pierwotnego wodza tych terenów i spacer po malowniczych uliczkach Candelarii z jej charakterystyczną, niską, kolorową zabudową, romantycznymi patiami i tajemniczymi postaciami na dachach i balkonach. Przejście na centralny plac miasta “Plaza de Bolivar” z budynkiem Parlamentu, Pałacem Prezydenckim, Sądem Najwyższym, Ratuszem i przepiękną Katedrą. Kolejnym punktem będzie zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. W godzinach wieczornych przejazd na północ miasta. Dzień zakończymy kolacją w słynnej w całej Kolumbii restauracji “Andrés Carne de Res”, której właścicielem jest słynny w Ameryce Południowej szef kuchni – Andrés Jaramillo. Nocleg w hotelu w Bogocie..
Po śniadaniu, przejazd na lotnisko w Bogocie i przelot do Medellín – nowoczesnej, doskonale rozwijającej się metropolii i najbardziej innowacyjnego miasta świata wg. Wall Street Journal. Przejazd do hotelu w eleganckiej i tętniącej życiem dzielnicy miasta – El Poblado, zakwaterowanie. Następnie, rozpoczniemy odkrywanie Medellín. Przemieszczać się po nim będziemy jedynym w swoim rodzaju metrem, znanym na całym świecie, gdyż jego niektóre linie zamiast szybkich pociągów posiadają wagoniki zawieszone niczym kolejka linowa nad najbiedniejszymi dzielnicami miasta, udostępniając ten środek transportu najbardziej potrzebującym. Dodatkowo, jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic połączona została z resztą miasta ruchomymi schodami, aby ułatwić do niej dostęp. Przejedziemy tym niesamowitym metrem nad kolumbijskimi „fawelami” znanymi tutaj jako comunas, szczególnie „Comuna 13”, z której wywodził się najsłynniejszy na świecie przemytnik narkotyków i kolumbijskiej kokainy – Pablo Escobar. Odwiedzimy również plac pełen olbrzymich rzeźb największego, kolumbijskiego artysty – Fernando Botero oraz „Park Gołych Stóp” i „Park Życzeń” – dwa fantastyczne miejsca, w których mieszkańcy Medellín relaksują się popołudniami. Odwiedzimy również Ogród Botaniczny, w którym podziwiać można narodowe kwiaty Kolumbii – orchidee. Właśnie w Ogrodzie Botanicznym, w słynnej restauracji “In Situ” zjemy tego dnia kolację. Nocleg w hotelu w Medelin.
Po śniadaniu tematyczne poznawania Medellín. Miasto jest kojarzone z kartelami narkotykowymi i słynnym Pablo Escobarem – największym przestępcą XX wieku, przez jednych znienawidzonym, przez innych uwielbianym. Spacer po Medellín rozpoczniemy odwiedzinami na cmentarzu Jardines de Montesacro, na którym w marmurowym grobowcu spoczywa najsłynniejszy w historii dealer narkotykowy. Do dnia dzisiejszego sympatycy Escobara przynoszą w to miejsce jego ulubione kwiaty – czerwone, białe i żółte goździki. Następnie skupimy się na miejscach związanych z postacią i życiem Pablo Escobara. Odwiedzimy kapliczkę prywatnego wojska Escobara, tzw. “sicarios”. Byli to młodzi, kolumbijscy chłopcy, żyjący w warunkach skrajnej nędzy. Przed popełnieniem przestępstwa modlili się do swojej Matki Boskiej, zwanej Vírgen de los Sicarios albo Rosa Mística. Następnie, wykonywali zlecone im zadanie, w zamian za co utrzymywali swoje rodziny. Przejedziemy również przez dzielnicę ze słynnym budynkiem “El Mónaco”. To tutaj 13.stycznia 1988 roku konkurujący z Escobarem kartel narkotykowy z Cali dokonał zamachu na jego rodzinę, podkładając 70 kg dynamitu, niszcząc kwartał 10 przecznic. Pablo przeżył wtedy osobistą tragedię, gdyż podczas wybuchu słuch straciła jego córka Manuela. Kolejnym przystankiem naszego spaceru będzie dzielnica i budynek, na dachu którego Pablo Escobar zginął od kuli 2.grudnia 1993 roku. Na zakończenie tej części programu, odwiedzimy prywatny dom Pablo Escobara należący aktualnie do jego brata, gdzie będziemy mieć możliwość zobaczenia i dotknięcia prywatnych przedmiotów Pablo, a nawet jego samochodu. Z ogrodu tego domu, Pablo Escobar obserwował swoje własne awionetki załadowane kokainą odlatujące z lotniska Olaya Herrera w samym centrum miasta. Kolacja. Nocleg w hotelu w Medelin.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot charterowaną awionetką nad puszczą Pacyfiku do Naquí. Krótki spacer po miasteczku, zamieszkałym przez ludność pochodzenia afrykańskiego i praktycznie nie używających odzieży Indian Embera. Ten niesamowity koloryt na ulicach Nuquí doskonale obrazuje bogactwo krzyżujących się w Kolumbii kultur i ras. Wizyta w sklepie z lokalnym rękodziełem, z którego na uwagę zasługują naczynia z włókna palmy “wengue” i drewniane patery z palmy “chonta”. Po spacerze transport motorówką po Oceanie Spokojnym do ecolodge’u nad brzegiem oceanu, położonego w niezwykle malowniczym punkcie wybrzeża Pacyfiku – na granicy plaży i dziewiczej puszczy. Silnym punktem hotelu jest jego gastronomia, dzięki której hotel uznany został przez “Lonely Planet” za miejsce o rekomendowanej kuchni w Kolumbii. Pobyt w tym oddalonym od cywilizacji, absolutnie magicznym miejscu, gdzie nie używa się zegarków i gdzie nikt się nie spieszy, gdzie dzień uwarunkowany jest wschodami i zachodami słońca, prądami morskimi, przypływami i odpływami oceanu. W hotelu śpi się z dala od cywilizacji, w prostych drewnianych łóżkach, pod moskitierami, przy oliwnych lampkach, słuchając odgłosów puszczy, krzyków małp i tropikalnych ptaków.
Po śniadaniu, przeprawa po dziewiczej puszczy w poszukiwaniu najbardziej jadowitych na świecie żab. Podczas tego spaceru, poznamy rośliny tropikalnego lasu, niezwykle przydatne w życiu tubylców: materiały do konstrukcji domów i naturalne lekarstwa. Poznamy drzewo, które w przypadku zagubienia, służy za bęben pomagający w odnalezieniu zaginionego, a nawet chodzące drzewo, które w magiczny sposób przemieszcza się samo po lesie. Zrealizujemy również spacer plażą do osady Termales i zwiedzanie tego malowniczego miasteczka, w którym okna wszystkich domów sprawiedliwie wychodzą na morze. Po spacerze, kąpiel w naturalnych basenach z wodami termalnymi w samym sercu kolumbijskiej puszczy. Odpoczynek w naturalnym SPA w Termales.Po południu wypłynięcie motorówką na ocean w poszukiwaniu skaczących 18-metrowych wielorybów “yubartas” (łac. Humpback whale). Przypływają one między lipcem i październikiem do Kolumbii z oddalonego o ponad 12 000 km Chile, po to, aby w ciepłych i spokojnych wodach Pacyfiku urodzić swoje młode, nauczyć je pływania i oddychania oraz przygotować je do długiej drogi powrotnej. W ściśle określonych miejscach możliwość pływania w oceanie i podsłuchiwania kołysanek, jakie mamy wieloryby śpiewają swoim młodym.
Po śniadaniu rejs motorówką do Nuquí i przelot do Medellín. Następnie przelot na karaibską wyspę San Andrés. San Andrés to autentycznie rajska wyspa, to plaże o białym piasku, tak delikatnym, że przesypuje się przez palce jak jedwab. To słynne siedmiokolorowe morze, które mogło by być namalowane przez któregoś z impresjonistów. Takiego morza nie łatwo znaleźć na naszej planecie. San Andrés to poza tym trzecia co do wielkości i kolorów po Australii i Belize rafa koralowa na świecie, uznana przez UNESCO za Rezerwat Biosfery “SeaFlower” i idealne miejsce do nurkowania. San Andrés to fascynujący kolor drewnianych domów. To trójjęzyczna Kolumbia, o ciemnej jak heban cerze i szczupłej jak palma figurze, o oczach w kolorach tak rozmarzonych i nieopisanych jak tamtejsze morze.
Pobyt w hotelu na wyspie San Andres, czas wolny, wypoczynek, korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych oraz infrastruktury proponowanej przez resort.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Medellín. Następnie przelot do Cartageny, która uważana jest za najpiękniejsze miasto regionu Karaibów, będące głównym portem przeładunkowym złota w epoce hiszpańskiej Kolonii i centrum handlu niewolnikami. Starówka Cartageny otoczona jest wielokilometrowym murem obronnym, będącym równocześnie tarasem widokowym z fantastycznym widokiem na Morze Karaibskie. To tutaj rodowici mieszkańcy miasta przysiadają popołudniami, aby zrelaksować się, popijając tradycyjną limonada de coco (lemoniadę kokosową). Przejazd na Starówkę (około 20 minut) do hotelu Bantú. Zakwaterowanie. Kolacja na najpiękniejszym placu miasta, pod gołym niebem, w restauracji “San Pedro”. Nocleg w Cartagenie.
Po śniadaniu, zwiedzanie kolonialnego centrum Cartageny. Zwiedzanie Starówki rozpoczyna się przy Torre del Reloj (Wieży Zegarowej) – symbolu starego miasta Cartageny i Paseo de los Dulces (Uliczki Słodkości), pojawiającej się w powieści “Miłość w czasach zarazy” Gabriela García Márqueza. To właśnie tutaj, na Plaza de los Coches (Plac Karet) w XVI w. odbywały się największe w tej części świata targi niewolników. Kolejnym punktem spaceru jest plac przy klasztorze San Pedro de Claver, gdzie poznamy historię jezuickiego zakonnika, broniącego praw afrykańskich niewolników, znanego jako “Niewolnik niewolników”. Będziemy mieli również okazję posłuchać o kolumbijskiej Pocahontas, czyli Indiance Catalinie, która pomogła Hiszpanom w pacyfikacji indiańskich plemion, a w dniu dzisiejszym jest symbolem odbywającego się w Cartagenie co roku Międzynarodowego Festiwalu Kina. W dalszej części spaceru przejdziemy na plac Simona Boliwara, gdzie znajduje się Muzeum Inkwizycji mieszczące się w przepięknym, kolonialnym budynku z charakterystycznym wejściem zbudowanym ze skały koralowej i drewnianymi balkonami. Na Placu Bolivara poznamy historię ubranych w wielokolorowe sukienki, czarnoskórych, sprzedawczyń owoców – palenqueras, które są najchętniej fotografowanym symbolem miasta. W dalszej części programu przejdziemy na Plac Santo Domingo, gdzie znajduje się najstarszy kościół Cartageny, a następnie odwiedzimy boutiki z lokalnym rękodziełem, które znajdują się w dawnych celach budynku Bóvedas, który w czasach kolonii pełnił funkcję więzienia. Dalej przespacerujemy się po otaczających Starówkę murach obronnych, skąd zobaczymy panoramę bardzo nowoczesnej, kontrastującej ze starym miastem, hotelowej dzielnicy Cartageny. Popołudnie wolne na zakupy i indywidualne odkrywanie miasta. Dzień zakończymy kolacją w najlepszej restauracji w mieście – “La Marea”, należącej do słynnych w Ameryce Południowej szefów kuchni – braci Rausch, mających polskie korzenie.
Po śniadaniu ostatnie chwile w rajskiej Cartagenie. Przed południem transfer na lotnisko i przelot do Bogoty. Przerwa tranzytowa. Odprawa bagażowa i paszportowa, odlot do Europy (przelot nocny – posiłki na pokładach samolotów.
Przylot do Warszawy.

Kolumbia

Stolica: Bogota
Największe miasta: Bogota, Medellin, Barranquilla Cartagena de Indias, Cali, Popayan
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso kolumbijskie (COP)
Ludność: 44880000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: 32 departamenty oraz dystrykt stołeczny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane szczepienia ochronne przy wjeździe do Kolumbii. Jedynie przed podróżą do stref tropikalnych (tj. do departamentu Amazonas i w niektóre rejony wybrzeża Pacyfiku) wymaga się szczepienia przeciwko żółtej febrze. Można odpłatnie zaszczepić się przeciw tej chorobie na głównych lotniskach kraju, niestety szczepionka jest skuteczna dopiero po upływie 10 dniu od jej przyjęcia.

Lekarze
świadczenia medyczne w Kolumbii są na wysokim poziomie. Turyści mogą korzystać z płatnej opieki medycznej, koszty usług są zbliżone do obowiązujących w Polsce. Nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Apteki
leki można kupić w aptekach, jak również na wydzielonych stoiskach w sklepach spożywczych. Niektóre apteki pełnią dyżury nocne oraz świąteczne.

Numer pogotowia: 112 lub 123

Wymagania wizowe/ przepisy celne
Dla obywateli polskich przy wjeździe na terytorium Republiki Kolumbii nie są wymagane wizy. Czas pobytu o charakterze turystycznym nie powinien przekroczyć 90 dni, istnieje jednak możliwość przedłużenia go o kolejne 90 dni. Charakter pobytu deklaruje się w momencie przekraczania granicy.  Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości około 52 USD. Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z Kolumbii gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
typowy obiad składa się z ryżu (arroz), kurczaka (pollo) i zasmażanej fasoli (frijoles) lub soczewicy (lentejas). Z ciekawszych potraw można wymienić  mrówki giganty pieczone na ruszcie. Prawdziwym przysmakiem są pikantne świnki morskie.

Napoje
w Kolumbii najbardziej godne polecenia są soki wyciskane ze świeżych owoców. Napojami, o których warto wspomnieć są: „avena” czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa i „lemoniada kokosowa” przygotowywana ze świeżo wyciśniętego soku z limonki wymieszanego z mlekiem kokosowym. Kolumbia słynie przede wszystkim z wyśmienitej kawy, która jest tu bardzo popularna.

Pamiątki
dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się wyroby rzemiosła ludowego. Doskonałą pamiątką, którą można przywieźć z Kolumbii jest „molas” –  tradycyjny strój Indian z plemienia Kuna.

Bezpieczeństwo
Kolumbia jest krajem dość niebezpiecznym dla turystów. Występuje tu znaczne zagrożenie przestępczością (rabunki, kradzieże, porwania dla okupu). Podróżujący nie powinien przyjmować żadnych poczęstunków od osób nieznajomych, ponieważ w podanym pożywieniu mogą znajdować się narkotyki, a po ich spożyciu turysta będzie łatwym celem dla złodzieja. W obiegu jest sporo fałszywych banknotów, należy więc zwracać uwagę na pieniądze wydawane nam w sklepach i na targach.

Obyczaje
we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między godziną 12.00 a 14.00).

Religia i kultura

Kolumbijczycy to naród bardzo religijny. Dominująca jest tu religia rzymskokatolicka.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 19 marca – Świętego Józefa
 • 29 czerwca – Świętego Piotra i Pawła
 • 20 lipca – Święto Niepodległości
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryii Panny
 • 12 października – Dzień Rasy – Odkrycie Ameryki
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Wyzwolenie Cartageny
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
kolumbijska sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozbudowana, zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków i restauracji. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Kartą można także płacić prawie we wszystkich sklepach oraz w restauracjach, hotelach, galeriach, ośrodkach wypoczynkowych i muzeach. Przy wymianie pieniędzy lub czeków wymagane jest okazanie paszportu.

Komunikacja

 • Samolot – w niektórych regionach kraju samolot jest jedynym możliwym środkiem transportu. Sieć połączeń krajowych jest dobrze rozbudowana. Obsługiwane są również połączenia międzynarodowe oraz czarterowe.
 • Autobus – jest najpopularniejszym środkiem transportu. Poza Bogotą przystanki autobusowe nie istnieją, obowiązują tzw. „przystanki na żądanie” Bilet należy kupić u kierowcy.
 • Taxi – w Bogocie w związku z dużym zagrożeniem porwaniami oraz napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie z taksówek zamawianych telefonicznie lub za pośrednictwem recepcji hotelowej.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Bogocie
D.C., Columbia
Apartado Aereo 101363 Unicentro
Carrera 21 bis No 104A-15, Bogota
tel. (00-57 1) 214 04 00, 214 29 31
fax: (00-57 1) 214 08 54
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Medellin
Circular 4 No. 66B-09
Medellin,  Colombia
tel. (00-57-4) 430-28-16
fax: (00-57-4) 230-85-64
e-mail: grestrepos@grupoargos.com
Konsulat RP w Cartagenie de Indias
Carrera 3 No. 8-129, Oficina 1501, edif. Centro Ejecutivo Bocagrande
Cartagena, Colombia
tel. (00-57-5) 665-29-80, 665-29-90, 665-29-68
tel./fax: (00-57-5) 665-29-68
e-mail: benny@eurosistemas.com.co
Konsulat RP w Barranquilli
Carrera 57 No. 79-216, Apto 601, Barranquilla, Colombia
tel. (00-57-5) 356-55-21, 358-215, 345-26-30, 368-31-53
e-mail: lacosta@dinanet.net.co
Konsulat RP w Ibague
Calle 10 No. 3-76
Edifcio: Camara de Comercio, of. 507
Ibague, Colombia
tel./fax: (00-57-1) 262-33-33

KOLUMBIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kolumbii do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

 • Bogota – malownicza stolica Kolumbii
 • Kolacja w słynnej w całej Kolumbii restauracji “Andrés Carne de Res” w Bogocie
 • Medellin – miasto Pablo Escobara
 • Indianie Embera w Naqui
 • Wyspa Ometepejedno z najpiękniejszych widokowo i przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej
 • Dziewicza puszcza i poszukiwanie jadowitych żab
 • Wieloryby “yubartas” u wybrzeży Pacyfiku
 • Słynna Wyspa San Andre z jej rajskimi plażami
 • Zachwycająca Cartagena – uznana za najpiękniejsze kolonialne miasto w Ameryce Środkowej
 • Kolacja w znanej restauracji “La Marea” w Cartagenie, należącej do słynnych w Ameryce Południowej szefów kuchni – braci Rausch
Kalkulację kosztów przygotowano dla grupy min. 08. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.