14 dni KOREA POŁUDNIOWA
KOREA POŁUDNIOWA z WYSPĄ JEJU – wyprawa na Festiwal Lampionów w Seulu

Wycieczki do Korei Południowej

Korea Południowa: wyspa Jeju, Seul - wycieczka

Wycieczka do Korei Południowej: Seul to miasto o dwóch obliczach — jedno z nich odzwierciedla jego prastarą kulturę, a drugie najnowsze trendy. Herbaciarnie i małe sklepiki w historycznej dzielnicy Insandong, ogród Biwon, park Namsan i olśniewające pałace królewskie stanowią fascynującą przeciwwagę dla morza neonów, drapaczy chmur i najnowszych technologii.

Każdego roku, w centrum miasta, odbywa się wyjątkowy festiwal – Festiwal Lampionów. Unikalne jest zarówno samo miejsce prezentacji, jak i ogrom pracy włożonej w przygotowanie rekwizytów. Areną festiwalu jest Cheonggyecheon – czyli kilkukilometrowy deptak, poprowadzony wzdłuż szerokiego strumienia. Co ciekawe – dawniej biegła tędy trasa szybkiego ruchu, a sam strumień płynął w podziemiach. Obszar ten uległ jednak gruntownej rewitalizacji i dziś stanowi jedno z ulubionych miejsc spacerów Seulczyków, zaraz obok pobliskiego Namsan Park. W pierwszych dwóch tygodniach listopada, promenda ta zamienia się w scenę niezwykłego przedstawienia. Na długości około kilometra prezentowane są lampiony, opowiadające najważniejsze legendy i wydarzenia z historii Korei. Lampiony te wykonane są z ogromnym kunsztem, a towarzysząca im magia świateł oraz feeria barw, jest tym, co przyciąga w to miejsce rzeszę obserwatorów – zarówno miejscowych, jak i turystów.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Korei!
Nasza wycieczka do Korei Południowej to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Seulu.
Przylot do Seulu w godzinach popołudniowych. Transfer do hotelu – zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży. Seul był stolicą Korei od 1394. Po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to nastąpił podział Płw. Koreańskiego na Północ i Południe, miasto zostało stolicą Republiki Koreańskiej na Południu, z kolei na Północy, w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, funckję stołeczną przejął Pjongjang. Seul jest jednym z najludniejszych i najnowocześniejszych miast w Azji, zaliczanych do grona tygrysów. Miasto to ma jednak dwa oblicza – jedno z nich odzwierciedla prastarą, tradycyjną kulturę, a drugie – kosmopolityczne trendy i najnowsze technologie. Podobnie, jak cała Korea Południowa, ma w sobie duży potencjał turystyczny, często nie do końca jeszcze odkryty. Do końca dnia – czas wolny, możliwość zjedzenia posiłku w lokalnej restauracji i indywidualnego spaceru po mieście. Nocleg.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot lokalnymi liniami lotniczymi na wyspę Jeju. Wyspa ta określana jest niekiedy mianem "Koreańskich Hawajów" – słynie z pięknych krajobrazów, przyjemnego klimatu oraz oryginalnej kultury, architektury i tradycji językowych. Jeju to najpopularniejsze miejsce na turystycznej mapie Korei Południowej. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce wybierane chętnie przez korańskich nowożeńców jako cel podróży poślubnej. Wyspa powstała kilkaset lat temu, na skutek erupcji wulkanicznych. Znajdujący się współcześnie w jej centrum, wulkan Halla-san, jest zarazem najwyższym szczytem Korei Południowej (1950 m n.p.m.). Miasto Jeju, w którym wylądujemy, to dość typowy, nadmorski kurort, co poświadczają, urządzone pod kątem turystów, promenady. W programie zwiedzania: Muzeum Historii Naturalnej, wizyta na lokalnym targu, Ogród Botaniczny Yeomiji, świątynia Yakchunsa, grota Sanbanggulsa, plaża. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny i możliwość podziwiania niezwykłej scenerii Wyspy.
Całodniowy objazd po Wyspie. Udamy się do wioski Seongup, gdzie podziwiać będziemy tradycyjne domy, konfucjańskie kaplice, kamienne posągi przodków i pozostałości murów obronnych z czarnej lawy. Następnie skierujemy się nad Ocean. Postój na szczycie wzgórza, przy skale Yongduam, zwanej Głową Smoka. Z punktu widokowego można zobaczyć kobiety, zwane Haenyeo, zawodowo nurkujące bez sprzętu na głębokość do 20m i zbierające małże, uchowce oraz wodorosty. Ta tradycyjna sztuka przekazywana jest na Wyspie z pokolenia na pokolenie i dziewczynki od najmłodszych lat uczone są przez swoje matki Haenyeo, nurkowania, techniki oszczędzania tlenu w płucach, współpracy i wzajemnego ostrzegania w grupie – przed atakami rekinów i innymi niebezpieczeństwami. Zgodnie z dawną tradycją, na Jeju, przeciwnie niż w pozostałej części Korei i zdecydowanej większości świata, to kobiety mają decydujący głos. To one na ogół utrzymują dom, z kolei mężczyźni wychowują dzieci. Kontynuując program: zwiedzimy Muzeum poświęcone kobietom Haenyeo, udamy się do krateru Sangumburi, a na koniec czeka nas wspinaczka na "Wulkan Wschodzącego Słońca" – Seongsan Ilchulbong, z którego roztacza się wpaniała panorama Wyspy. Powrót do hotelu, nocleg.
Przejazd pod malowniczy wodospad Cheonjeyeon, nazywany niekiedy "Sadzawką Boga". Następnie udamy się w stronę nadbrzeżnych klifów, zwanych Jusangjeollidae. Naszym oczom ukaże się pełna dramaturgii sceneria skalnych kolumn, powstałych na skutek erupcji lawy z wulkanu Hella-san do morza. Na koniec wizyta w Muzeum Herbaty O'Sulloc, gdzie można skosztować wybornej zielonej herbaty, a także ciasteczek, czy lodów o herbacianym smaku. Transfer na lotnisko i lokalny przelot do Busan. Przejazd do hotelu, czas wolny i możliwość indywidualnej eksploracji miasta. Nocleg.
Zwiedzanie głównych atrakcji miasta: Postój przy targu rybnym Jagalchi; owoce morza tam sprzedawane trafiają na stoły połowy mieszkańców Korei. Następnie, czeka nas spacer po bazarze Gukje, oferującym wiele towarów – od elektroniki po ubrania i owoce. Przejazd przez Haeundae, atrakcyjną dzielnicę leżącą nad morzem. Podróżując wzdłuż wybrzeża, dotrzemy do świątyni Haedong Yonggung-sa, będącej niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem, z uwagi na swoją lokalizację na skałach, schodzących bezpośrednio do morza. Następnie, zobaczymy nowoczesny, okrągły budynek Narimaru APEC House, zlokalizowany nad zatoką. Na koniec udamy się na wyspę Dongbaekseom, zwaną popularnie Wyspą Kamelii. Wyspa ta mieści się na skraju plaży Haeundae i współcześnie jest, zasadniczo, półwyspem. Pierwotnie była jednak wyspą, która to, na przestrzeni dziejów, pod wpływem procesu sedymentacji morskiej, uzyskała połączenie z lądem. Do dziś zachowała jednak swój wyspiarski charakter. Powrót do hotelu, nocleg.
Przed wyjazdem do Gyeongju, zatrzymamy się w Taejongdae – czyli naturalnym parku w Busan, w którym podziwiać można wspaniałe klify, schodzące do morza na południowym krańcu Korei. Jest to popularne turystycznie miejsce, porośnięte przez wiecznie zielone drzewa, z infrastrukturą turystyczną – w tym: obserwatorium, parkiem rozrywki, latarnią morską i terminalem dla statków wycieczkowych. Następnie, przejazd do Gyeongju (ok. 1,5 godz. jazdy). Miasto to było stolicą królestwa Silla przez prawie tysiąc lat. Znajduje się w nim bardzo dużo zabytkowych budowli. Zwiedzanie Tongdosa, zbudowanego w VII wieku, jednego z najstarszych klasztorów buddyjskich na Półwyspie Koreańskim. Obecnie pełni on także rolę muzeum z wieloma obiektami związanymi z historią buddyzmu i z kulturą koreańską. Zakwaterowanie w hotelu w Gyeongju, nocleg.
Przejazd do drewnianego kompleksu świątynnego Bulguksa, leżącego na zboczach góry Tohamsan. Do jego największych atrakcji należą dwie kamienne pagody, Most Błękitnej Chmury oraz dwa posągi Buddy z brązu. Wejście do groty Seokguram, wybudowanej w zboczu granitowej góry; w jej centrum znajduje się posąg siedzącego Buddy, otoczony wizerunkami bodhisattwów. Następnie przejazd do parku Tumuli, gdzie zachowało się ok. 20 kurhanów królów; najbardziej znany nagrobek wyróżnia się freskiem wyobrażającym latającego konia. Postój przy wieży Cheomseongdae, zbudowanej w VII wieku z kamiennych bloków, która służyła jako obserwatorium astronomiczne. Przejazd do Daegu (ok. 1,5 godz. jazdy). Na miejscu - zakwaterowanie w hotelu, nocleg.
Spacer po Daegu, ważnym mieście w historii Korei. Przejście ulicą, gdzie w licznych sklepach sprzedaje się zioła stosowane w tradycyjnej medycynie. Możliwość zakupu unikalnych roślin leczniczych; wśród nich, uważana za najlepszą, herbata z dodatkiem korzenia żeńszenia. Wyjazd z miasta. Zwiedzanie kompleksu buddyjskiego Haeinsa z VIII wieku, na terenie którego można podziwiać prawie 90 zabytkowych świątyń i kaplic. W osobnym archiwum mieści się kolekcja ponad 80 tysięcy oryginalnych, świetnie zachowanych drewnianych tabliczek z wyrytymi tekstami buddyjskimi, tzw. Tripitaka Koreana. Przejazd do Suwon (ok. 3,5 godz. jazdy). Na miejscu – zakwaterowanie i nocleg.
Zwiedzanie imponującej twierdzy Hwaseong – potężne mury obronne, pałac królewski, zabytkowe bramy otaczające cały kompleks. Przejazd do wioski Icheon (ok. 1,5 godz. jazdy), znanej z wyrobów ceramicznych. Tradycyjna sztuka ceramiczna stoi w Korei na bardzo wysokim poziomie. Możliwość (za dodatkową opłatą – ok. 15 USD) ręcznego wykonania naczynia z gliny. Przejazd do Seulu. Kolacja w lokalnej restauracji – możliwość skosztowania regionalnych, typowo koreańskich dań. Dodatkowo program folklorystyczny. Transfer do hotelu, nocleg.
Wycieczka na granicę z Koreą Północną. Przejazd wzdłuż ufortyfikowanej rzeki do Imjingak, leżącego w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ). Wjazd na wzgórze, gdzie stoi pawilon widokowy (Dora Observatory), z którego przez teleskopy można dojrzeć, znajdujące się za linią graniczną, miasto Kaesong. Wyprawa do podziemnego tunelu pod granicą, który wykuli Koreańczycy z Północy, a odkryty został przez władze Republiki Korei w latach 1970. Powrót do Seulu. Wieczorem, po dość smutnej refleksji wywiezionej ze strefy zdemilitaryzowanej, na chętnych czeka gatunkowo lżejszy temat i odrobina rozrywki – NANTA Show (płatne dodatkowo – 20 USD). Jest to teatralny spektakl - pozawerbalny, co sprawia, że aby zrozumieć przekaz, nie ma potrzeby znajomości j. koreańskiego. Co więcej – przekaz ten jest lekki, przyjemny i zabawny. Stanowi połączenie tańca, rytmiki i gotowania na żywo – w grę wchodzą noże, tasaki, miotły, garnki i patelnie... Aktorzy-kucharze niesamowicie bawią widownię bez użycia słów, niekiedy wykorzystując do pomocy losowo wybrane osoby.
Do dyspozycji dzień wolny w Seulu. W terminie, w którym będziemy się tam znajdować, będzie się odbywał coroczny Festiwal Lampionów. Jego areną jest Cheonggyecheon - czyli kilkukilometrowy deptak, poprowadzony wzdłuż szerokiego strumienia. Co ciekawe - dawniej biegła tędy trasa szybkiego ruchu, a sam strumień płynął w podziemiach. Obszar ten uległ jednak gruntownej rewitalizacji i dziś stanowi jedno z ulubionych miejsc spacerów Seulczyków, zaraz obok pobliskiego Namsan Park. Koniecznie sugerujemy spacer promenadą (w szczególności po zmroku), gdzie na długości około kilometra prezentowane są lampiony, opowiadające najważniejsze legendy i wydarzenia z historii Korei. Lampiony te wykonane są z ogromnym kunsztem, a towarzysząca im magia świateł oraz feeria barw jest wręcz hipnotyzująca. W ciągu dnia można także we własnym zakresie odwiedzić tętniącą życiem dzielnicę Myeong-dong, pospacerować we wspomnianym Parku Namsan, wjechać na wieżę telewizyjną lub zwiedzić Muzeum Narodowe Korei. Stolica Korei Południowej to miejsce, w którym każdy, z pewnością, znajdzie dla siebie coś interesującego.
Zwiedzanie stolicy Korei z przewodnikiem: Na trasie m. in. pałac królewski - Gyeongbokgung, zbudowany w XIV w., gdzie wśród bujnej i egzotycznej roślinności stoją zabytkowe pawilony, m.in. 10-piętrowa marmurowa pagoda. Zwiedzanie Narodowego Muzeum Etnograficznego. Następnie wizyta w rejonie ulicy Insadong, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, antykami, galerie sztuki. Czas wolny, możliwość indywidualnej eksploracji miasta, zjedzenia posiłku przed podróżą i zakupu ostatnich suwenirów. Wykwaterowanie, następnie transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
Przylot do Warszawy w godzinach porannych.

Korea Południowa

Stolica: Seul

Największe miasta: Seul, Pusan, Incheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Ulsan, Suwon, Changwon, Seongnam

Język urzędowy: koreański

Waluta: won południowokoreański (KRW)

Ludność: 51.065.000 osób

Strefa czasowa: czas polski +8h (w zimie) i +7h (w lecie)

Podział administracyjny: Korea Południowa podzielona jest na 1 miasto specjalne (teukbyeolsi), 1 specjalne miasto autonomiczne (teukbyeoljachisi), 6 metropolii (gwangyeoksi) i 9 prowincji (do). Te jednostki administracyjne podzielone są na różne mniejsze części, wliczając w to: miasta (si), powiaty (gun), okręgi miejskie (gu), miasteczka (eup), dystrykty (myeon), sąsiedztwa (dong) oraz wsie (ri).

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Korei Południowej do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku).

Przepisy celne:

Niedozwolone jest wwożenie na terytorium Republiki Korei produktów rolnych i spożywczych.
Rośliny i zwierzęta mogą być wwożone do Korei tylko przy spełnieniu określonych kryteriów. Szczegółowe zasady dostępne są na stronach internetowych lotnisk międzynarodowych lub Animal and Plant Quarantine Agency (QIA). Pozostałe zasady, co do produktów wwożonych na terytorium Korei, można znaleźć na stronach Korea Customs Service www.customs.go.kr.
Zabrania się wwożenia narkotyków, materiałów wybuchowych, broni oraz innych przedmiotów niebezpiecznych dla ludzi, zwierząt, roślin albo stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Należy zadeklarować kwoty przekraczające 10 tys. USD. Bez zadeklarowania można wywieźć z Korei do 10 tys. USD. W przypadku wyższych sum (o ile nie były zadeklarowane przy wjeździe) należy przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu poświadczenie z Bank of Korea, że zostały tam legalnie zadeklarowane. Zwrot podatku VAT jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: towar został zakupiony w wyznaczonych punktach sprzedaży, sprzedawca wystawił poświadczenie dokonania zakupu, wartość towaru przekracza 50 tys. KRW, zgłoszenie służbom celnym nastąpiło w terminie do 3 miesięcy od dnia zakupu. Po przedstawieniu organom celnym faktury oraz poświadczenia zakupu podatek VAT zwracany jest w gotówce (na lotnisku Incheon znajduje się specjalny punkt Global Refund) lub przekazywany jest na konto podane w poświadczeniu dokonania zakupu. Podatek VAT nie jest zwracany w przypadku zakupu broni, lekarstw, dzieł sztuki oraz usług.

Opieka zdrowotna:

W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia. Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą wystąpić problemy z porozumieniem się (tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku). Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) waha się od ok. 50 tys. KRW. Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą rzędu 500 tys. do 2 mln KRW. Wszystkie ośrodki medyczne akceptują karty kredytowe. Większość leków jest na receptę. W przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne leki po konsultacji z aptekarzem (ich koszt to 3-10 tys. KRW). Ceny leków podstawowych (np. proste antybiotyki) wynoszą ok. 20-30 tys. KRW. Leki produkowane przez międzynarodowe koncerny są dostępne. Miejscowe odpowiedniki mają zazwyczaj ulotki tylko w języku koreańskim, tak więc zapoznanie się ze składem leku, sposobem dawkowania czy przeciwwskazaniami jest utrudnione. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.

Religia i obyczaje:

Korea Południowa, w świetle swojej konstytucji jest państwem pozbawionym oficjalnej religii, w którym zabronione jest wyróżnianie którejkowliek z nich. W kraju dominują bezwyznaniowcy (46.5%), a pozostała część narodu charakteryzuje się pluralizmem religijnym (chrześcijanie stanowią ok. 29%, buddyści 23%, a wyznawcy innych religii – pozostałe 1,5%).

Komunikacja:

Poza terenami baz wojskowych – praktycznie nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ograniczenia dotyczą podróżowania w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w pobliżu linii demarkacyjnej między Republiką Korei i KRLD. Wjazd do tej strefy wymaga zezwolenia. Są tam natomiast organizowane wycieczki grupowe (przez upoważnione biura podróży – koszt ok.140 tys. KRW). Korea ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Dużym udogodnieniem w podróżowaniu po kraju jest sieć połączeń ekspresowych KTX (koreański odpowiednik francuskiego TGV), która łączy największe miasta Korei (Seul, Daejeon, Daegu i Busan).

 

Międzynarodowy port lotniczy Incheon oddalony jest od stolicy o ok. 50 km. Do Seulu można dojechać autobusem (koszt. 10 tys. KRW), autobusem Airport Limusine dowożącym pasażerów do większości hoteli Seulu (koszt ok. 12 tys. KRW) lub taksówką (ok. 40 tys. KRW). Są także połączenia autobusowe do miast satelickich Seulu oraz większości miast Korei.

W Seulu najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest metro, którego bardzo dobrze rozwinięta sieć pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy.

Klimat:

Korea Południowa leży na przecięciu dwóch stref klimatycznych. Na większości powierzchni kraju panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast południowe krańce w tym wybrzeże, leżą pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ogólnie klimat tego kraju posiada odmianę monsunową. Oznacza to, że na pogodę w Korei mają wpływ sezonowe wiatry – monsuny, charakterystyczne dla wielu regionów Azji.

Temperatury w kraju są na ogół łagodne, zwłaszcza w strefie nadbrzeżnej, gdzie na południowych krańcach kraju, aurę kształtuje ciepły Prąd Cuszimski. Temperatury są regionalnie zróżnicowane. Najzimniejszy jest styczeń, gdzie w Seulu na północy kraju temperatura średnia wynosi -4°C, natomiast południowe regiony kraju cechują się temperaturami rzędu od 2 do 4°C. Na wyspie Jeju wartości zimowe osiągają 6°C. Jedynie tereny górskie są bardziej surowe, co ma związek z wysokością nad poziomem morza. Latem, gdzie najcieplejszym miesiącem jest lipiec, temperatury są dość wyrównane. Północe regiony kraju reprezentują wartości około 23°C, na południu zaś około 27°C. W górach jest nieco chłodniej.

Korea Południowa jest krajem wilgotnym, gdzie notuje się duże ilości opadów, z tym że są to opady rozłożone dość nierównomiernie w ciągu roku. Maksimum przypada na okres letni, co wiąże się z wilgotnym monsunem wiejącym znad Oceanu Spokojnego. Zimą opady są dość niskie, jednak w kraju nie występuje zjawisko pory suchej. Średnie wartości opadowe wynoszą od 1 250 mm na północy do 1 300 mm na południu. W górach zaś ilości opadów są wyższe maksymalnie do 1 500 mm rocznie. Zimą w górach pada śnieg, który także sporadycznie jest notowany na nizinach. Na samym południu kraju śnieg w zasadzie nie pada. Pod koniec monsunu letniego wschodnie i południowe wybrzeże kraju jest nawiedzane przez niszczycielskie tajfuny. Okres tych zjawisk ma miejsce we wrześniu i w październiku, tuż przed nadejściem monsunu zimowego.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada RP w Seulu

Adres: Samcheong-ro 20-1, Jongno-gu, Seoul 03062, Republika Korei

E-mail: seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: 0082 2 723 96 81

Telefon dyżurny: 0082 10 3840 9681 (należy dzwonić jedynie w nagłych wypadkach, wymagających natychmiastowej pomocy Konsula)

KOREA POŁUDNIOWA Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Korei Południowej do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku).

  • Seul – tradycyjne herbaciarnie i małe sklepiki na tle neonów i drapaczy chmur
  • Festiwal Lampionów – historia Korei opowiedziana w niecodzienny sposób
  • Wyspa Jeju – ulubione miejsce koreańskich nowożeńców
  • Kobiety Haenyeo – zawodowe nurkowanie bez sprzętu i model matriarchalny
  • Busan – plaża Haeundae, Wyspa Kamelii i ciekawy przykład nabrzeżnej świątyni – Haedong Yonggung-sa
  • Taejongdae – malownicze klify na południowym krańcu Półwyspu Koreańskiego
  • Gyeongju – stolica dawngo Królestwa Silla
  • Suwon – imponująca twierdza Hwaseong
  • Icheon – wioska słynąca z rozwiniętego rzemiosła ceramicznego
  • DMZ – strefa zdemilitaryzowana na granicy z Koreą Północną – punkt widokowy i podziemny tunel wykuty przez Koreańczyków z Północy
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu, opłatach wjazdowych i wizowych.