Wycieczka do Korei Południowej: Festiwal Róż
Korea Południowa: wyspa Jeju, Seul - wycieczka

Wycieczka do Korei Południowej: Seul to miasto o dwóch obliczach — jedno z nich odzwierciedla jego prastarą kulturę, a drugie najnowsze trendy. Herbaciarnie i małe sklepiki w historycznej dzielnicy Insandong, ogród Biwon, park Namsan i olśniewające pałace królewskie stanowią fascynującą przeciwwagę dla morza neonów, drapaczy chmur i najnowszych technologii.
Lista pięknych miejsc w Korei Południowej jest długa i pełna zielonych pól plantacyjnych, starożytnych świątyń, rozległego archipelagu przybrzeżnego i modnych dzielnic . Kraj jest pełen tradycyjnych wiosek ludowych, które wprowadzają podróżników w starożytną kulturę.
Kraj jest znany jako regionalna potęga, a także jako światowy lider w sektorach technologicznych i przemysłowych. Ale to, co sprawia, że Korea Południowa jest ulubionym celem turystów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych, to smaczna kuchnia i różnorodna kultura.
Festiwal Róż – wiosenne święto kwitnienia kolorowych róż w parku Jungnang. Kwitnące tam róże są niemal każdym kolorze i rodzaju, pięknie ożywiają tę dzielnicę Seulu. W 2005 roku w ramach projektu parku w pobliżu strumienia Jungnangcheon zasadzono nasiona róż, a kwiaty ostatecznie zakwitły, tworząc z czasem piękny tunel o długości 5,15 km.
Zapraszamy na naszą wycieczki do Korei!
Nasza wycieczka do Korei Południowej to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Seul (-/-/-)
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Seulu.
Dzień 2 Seul (-/-/-)
Przylot do Seulu. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta. Spotkanie z anglojęzycznym lokalnym przewodnikiem. Przerwa na lunch. Zwiedzanie zaczniemy od Placu Gwanghwamun, mającego ponad 600-letnią historię. Położony w centrum, z pałacem Gyeongbokgung i górą Bugaksan w tle, plac od zawsze służył jako przestrzeń kulturalna. Następnie przejdziemy się wzdłuż strumienia Cheonggyecheon, mającego ponad 10 km długości, biegnącego przez serce Seulu. Dawniej znany ze swojego zanieczyszczenia, ale od 2005 r. został zrewitalizowany i przekształcony w symbol sztuki i miejskiego relaksu. Zwiedzimy również centrum kulturalne Hikr Ground, gdzie będziemy mieć możliwość poznania z bliska koreańskiej kultury. Nazwa tego Centrum Koreańskiej Organizacji Turystycznej łączy słowa „Hi”, czyli „Cześć” oraz KR, czyli Korea. W ten sposób centrum kulturalne chce powitać turystów z całego świata przekazując kulturę koreańską w nowoczesny sposób. Możemy zatem doświadczyć zarówno K-Popu, jak i sztuki medialnej. Na poszczególnych piętrach możemy wprost zanurzyć się w kulturze koreańskiej poprzez różnorodne dzieła sztuki, doświadczenia czy wystawy. Kolejnym przystankiem będzie Świątynia Jogyesa. Jest główną świątynią Zakonu Jogye buddyzmu koreańskiego. Budynek pochodzi z końca XIV wieku i stał się główną świątynią zakonu w 1936 roku. Zameldowanie w hotelu, odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 3 Seul (S/-/-)
Śniadanie w hotelu, całodzienne zwiedzanie Seulu. Zaczniemy od zbudowanego w 1395 roku Pałacu Gyeongbokgung, który jest powszechnie nazywany Pałacem Północnym, ponieważ jego położenie jest najbardziej wysunięte na północ w porównaniu z sąsiednimi pałacami Changdeokgung (Pałac Wschodni) i Gyeonghuigung (Pałac Zachodni). Pałac Gyeongbokgung jest uznawany za najpiękniejszy i pozostaje największym ze wszystkich pięciu pałaców w kompleksie. Podczas wizyty będziemy mieli okazję przymierzyć tradycyjny strój Koreańczyków- Hanbok. Obecnie jest noszony tylko na specjalne okazje lub rocznice. Wybierzemy się do Narodowego Muzeum Folkloru. Miejsce to posiada w swoich zbiorach ponad 200 000 rzadkich przedmiotów, obejmujących archeologię, historię, sztuki piękne i inne dziedziny, a na celu ma jak najwierniejsze przekazanie koreańskiej tradycji. Przerwa na lunch. Udamy się również do dzielnic Bukchon Hanok oraz Samcheongdong. Dzielnica Bunkchon Hanok słynie z tradycyjnych domów zwanych „hanok”, które pamiętają czasy ostatniej dynastii władającej Koreą – dynastii Joseon. Samcheongdong przyciąga turystów rozległym labiryntem wielowiekowych tradycyjnych domów wypełnionych warsztatami rzemieślniczymi, herbaciarniami i małymi muzeami. Jest to miejsce gdzie galerie, takie jak Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Galeria Kukje, wystawiają prace awangardowe. Lokalne niezależne butiki sprzedają tutaj rękodzieło i upominki, a uliczki obfitują w ekscentryczne kawiarnie na świeżym powietrzu i bezpretensjonalne koreańskie knajpki. Następnie będziemy mogli podziwiać „Błękitną Rezydencję” (ang. Presidental Blue House); swojego czasu rezydencja oraz biuro prezydenta Korei Południowej, a aktualnie udostępniony do zwiedzania obiekt. Na koniec doświadczymy lokalnej kuchni na targu Gwangjang. Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 4 Seul – Jeju (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot lokalnymi liniami lotniczymi na wyspę Jeju. Wyspa ta określana jest niekiedy mianem „Koreańskich Hawajów” – słynie z pięknych krajobrazów, przyjemnego klimatu oraz oryginalnej kultury, architektury i tradycji językowych. Jeju to najpopularniejsze miejsce na turystycznej mapie Korei Południowej. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce wybierane chętnie przez koreańskich nowożeńców jako cel podróży poślubnej. Wyspa powstała kilkaset lat temu, na skutek erupcji wulkanicznych. Znajdujący się współcześnie w jej centrum, wulkan Halla-san, jest zarazem najwyższym szczytem Korei Południowej (1950 m n.p.m.). Miasto Jeju, w którym wylądujemy, to dość typowy, nadmorski kurort, co poświadczają, urządzone pod kątem turystów, promenady. Lunch. Rozpoczniemy eksplorację od tajemniczej drogi (ang. Mysterious Road)- jest to niebanalna atrakcja z iluzją optyczną opadającego w dół wzgórza, które wygląda jak pochyłość, na której zachowanie zostawionego bez biegu samochodu przeczy prawom grawitacji. Następnie udamy się do herbacianego muzeum Osulloc, którego tematem przewodnim jest zielona herbata. Miejsce to umożliwia poznanie tradycyjnej koreańskiej kultury herbacianej. Słynie nie tylko z elementów architektonicznych składających się z filiżanek do herbaty, ale także harmonijnie łączy się tu tradycyjna i nowoczesna kultura Wschodu i Zachodu. Piękne otoczenie przyrody sprawia, że jest to doskonałe miejsce do wypoczynku. Udamy się na plażę Handam. Wzdłuż pięknego wybrzeża znajduje się kręta ścieżka o długości 1,2 km, która została stworzona tak, aby znajdowała się jak najbliżej oceanu. Mowa o Plaży Handam, oferującej popularny szlak spacerowy wzdłuż wybrzeża, który łączy modne północno-zachodnie miasto Aewol szczycącego się licznymi gorącymi kawiarniami i restauracjami z plażą Gwakji Gwamul, nadmorską miejscowością popularną wśród rodzin i surferów. Czas na kolację, następnie transfer do hotelu. Nocleg w Hotel With Jeju 3* lub podobnym
Dzień 5 Jeju (S/-/-)
Śniadanie w hotelu, następnie całodziennie zwiedzanie wyspy Jeju. Zaczniemy od jaskini Manjanggu, będącej 12. najdłuższym tunelem lawowym na świecie, powstałym setki tysięcy lat temu. W sekcji otwartej dla zwiedzających możemy podziwiać różnorodne elementy topograficzne jaskini: stalagtyty, stalagmity i kamienne filary. Wśród nich 7,6-metrowy kamienny filar na końcu otwartej sekcji jest uznawany za największy na świecie. Lunch. Następnie ujrzymy szczyt Seongsan Ilchulbong – jedno z najpiękniejszych miejsc na Jeju. Położony na wschodnim wybrzeżu wyspy i podobno przypominający gigantyczny starożytny zamek, stożek tufowy, mający 182 metry wysokości. UNESCO uznało Seongsan Ilchulbong za światowe dziedzictwo naturalne w 2007 roku. Jest to również jeden z siedmiu nowych cudów natury świata. Udamy się również do wioski Seoongeup. To starożytna wioska, dzięki której można poznać historię, kulturę wyspy Czedżu i sposób, w jaki żyli ludzie na wyspie. Jest to miejsce z prostymi domami zbudowanymi ze strzechy i skały oraz kultowymi kamiennymi posągami. Następnie będziemy podziwiać wodospad Cheonjiyeon. Woda wodospadu wydaje się spadać z nieba, stąd jego nazwa, która oznacza „niebo połączone z lądem”. Zalesiony obszar wokół wodospadu jest domem dla dzikich drzew damalsu, chińskich drzew cytrynowych, a także kamelii. Nocleg w Hotel With Jeju 3* lub podobnym
Dzień 6 Jeju – Busan (S/-/-)
Śniadanie w hotelu, następnie przelot do miasta Busan. Lunch, okazja do doświadczenia lokalnej kuchni. Zwiedzanie zaczniemy od spaceru po targu rybnym Jagalchi; owoce morza tam sprzedawane trafiają na stoły połowy mieszkańców Korei. Następnie wizyta w Wiosce Gamcheon, która składa się z domów zbudowanych na wzór schodów u podnóża przybrzeżnej góry, dzięki czemu wioska zyskała przydomek „Machu Picchu z Busan”. Wiele alejek przecinających tę społeczność jest bogato zdobionych malowidłami ściennymi i rzeźbami stworzonymi przez mieszkańców. Zwiedzanie głównych atrakcji miasta: plaża Songdo ze słynnym Songdo Sky Walk; mostem wiszącym nad błękitnym oceanem, oferującym bajeczne widoki. Dla chętnych przejazd kolejką linową Songdo Cabin Car, umożliwiającej widok z lotu ptaka na plażę Songdo i miasto Nampo-dong (przejazd standardową kabiną- 15 USD). Nocleg w hotelu Adela hotel Busan 4* lub w podobnym.
Dzień 7 Busan (S/-/-)
Zwiedzanie zaczniemy od świątyni Yonggungsa będącej niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem, z uwagi na swoją lokalizację na skałach, schodzących bezpośrednio do morza. Lunch przy plaży Songjeong. Songjeong to duża, łukowata, przybrzeżna część zatoki, otoczona wiecznie zielonymi gajami i pokryta drobnym białym piaskiem zmieszanym z pokruszonymi muszlami. Morze w okolicy plaży jest płytkie i czyste, dno morza piaszczyste. W przeciwieństwie do innych plaż miejskich, plaża jest dość spokojnym i niezbyt zatłoczonym miejscem. Następnie wyruszymy na spacer po tętniącej życiem plaży Haeundae, z której rozpościera się widok na drapacze chmur. Stąd przejedziemy pociągiem wzdłuż plaży. Siedzenia w kolejce są rozmieszczone w 2 długich rzędach ławek skierowanych w stronę całkowicie przeszklonych okien, dzięki czemu pasażerowie mogą nacieszyć oko nadmorskimi i górskimi krajobrazami w komfortowych warunkach. Po kilkunastu minutach podróży dotrzemy do Cheongsapo Daritdol Skywalk, znajdującego się na końcu pięknej wioski rybackiej Cheongsapo w Busan. Jest to obserwatorium w kształcie niebieskiego smoka, o długości 72,5 m i wysokości 20 m. Most imponująco rozciąga się nad oceanem. Umożliwia widok na ocean przez przezroczystą szklaną podłogę. Następnie, czeka nas spacer po bazarze Haeundae, oferującym wiele towarów – od elektroniki po ubrania i owoce. Na koniec udamy się na wyspę Dongbaekseom, zwaną popularnie Wyspą Kamelii. Wyspa ta mieści się na skraju plaży Haeundae i współcześnie jest, zasadniczo, półwyspem. Pierwotnie była jednak wyspą, która to, na przestrzeni dziejów, pod wpływem procesu sedymentacji morskiej, uzyskała połączenie z lądem. Do dziś zachowała jednak swój wyspiarski charakter. Około godziny 18 wybierzemy się na godzinny rejs o zachodzie słońca. Przerwa na kolację z widokiem na The Bay 101. Nocleg w hotelu Adela hotel Busan 4* lub w podobnym.
Dzień 8 Busan – Gyeongju – Seul (S/-/-)
Śniadanie w hotelu, transfer do Gyeongju, gdzie najpierw odwiedzimy drewniany kompleks świątynny Bulguksa, leżącego na zboczach góry Tohamsan. Do jego największych atrakcji należą dwie kamienne pagody, Most Błękitnej Chmury oraz dwa posągi Buddy z brązu. Lunch. Wizyta w wiosce Gyochon; tradycyjna wioska ze starymi domami hanok, która oferuje odwiedzającym wgląd w życie w okresie Joseon. Jednym ze słynnych miejsc jest Gyeongju Hyanggyo, konfucjańska akademia i sanktuarium, gdzie w 682 roku powstał pierwszy państwowy instytut edukacyjny w Korei „Gukhak”. Spacer w okolicy mostu Woljeonggyo; bogato zdobionego i zrekonstruowanego za czasów dynastii Silla, z nocnymi iluminacjami odbijającymi się w wodzie. Przejdziemy również do Daereungwon Tomb Complex- kompleksu grobowców, w którym można zobaczyć starożytne grobowce królów i szlachciców Królestwa Silla. Znajdują się tu dwadzieścia trzy duże grobowce. Podczas wykopalisk w okolicy w latach 70. XX wieku odkryto Cheonmachong z obrazem „Niebiańskiego Konia”. Ten obraz jest jedynym odkrytym obrazem z epoki Silla. Wewnątrz wspomnianego grobowca znajduje się 11 526 szczątków i królewskich koron, które świadczą o wystawnym stylu życia króla. Kolejną atrakcją turystyczną jest Hwangnamdaechong, największy starożytny grobowiec. Znajdują się w nim ciała zarówno króla, jak i królowej oraz ponad 30 tysięcy relikwii i złotych akcesoriów. Jego wyjątkową cechą jest to, że grobowiec królowej ma bardziej luksusowe akcesoria. Odwiedzając wspomniane grobowce, można poczuć starożytną kulturę Korei sprzed 1500 lat. Postój przy wieży Cheomseongdae, zbudowanej w VII wieku z kamiennych bloków, która służyła jako obserwatorium astronomiczne. Następnie czas wolny na Hwangridan-gil, gdzie możemy znaleźć wyjątkowe restauracje, urocze kawiarnie z autentyczną atmosferą oraz różne sklepy z pamiątkami. Przejazd pociągiem do Seulu (ok. 2 godziny). Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 9 Seul – Festiwal Róż (S/-/-)
Śniadanie w hotelu. W tym dniu będziemy mieć niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w odbywającym się w Seulu Festiwalu Róż. Ten coroczny festiwal jest świętem kwitnienia różnokolorowych róż w parku Jungnang. Kwitnące tam róże, które są niemal każdym kolorze i rodzaju, pięknie ożywiają tę dzielnicę Seulu. Podczas tego dnia zwiedzimy Ogród Różany. Lunch. Później spróbujemy naszych sił w przyrządzaniu kimchi; tradycyjnego dania kuchni koreańskiej składającego się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj głównym składnikiem jest kapusta. Na koniec dnia udamy się na ulicę Hongdae. Będzie to idealne miejsce na kupno pamiątek. Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 10 Seul – DMZ (S/-/-)
Tego dnia udamy się do strefy zdemilitaryzowanej- na granicę z Koreą Północną. W programie wycieczki: przejazd wzdłuż ufortyfikowanej rzeki do Imjingak. Zwiedzanie obejmuje Park Imjingak położony nad brzegiem rzeki Imjin, wzdłuż torów dawnej linii kolejowej Gyeongui na zewnątrz miasto Paju w Korei Południowej. W parku znajduje się wiele posągów i pomników dotyczących wojny koreańskiej. W zależności od dostępności – wyprawa do podziemnego tunelu pod granicą, który wykuli Koreańczycy z Północy, a odkryty został przez władze Republiki Korei w latach 1970 lub przejazd gondolą Peace Gondola, dzięki której można zobaczyć strefę zdemilitaryzowaną z lotu ptaka. W programie również pawilon widokowy (Dora Observatory), z którego przez teleskopy można dojrzeć, znajdujące się za linią graniczną, miasto Kaesong. Następnie wizyta w Tongil Chon zwanej Wioską Zjednoczenia, która znajduje się w strefie buforowej na obrzeżach DMZ, skąd roztacza się widok na Koreę Północną. Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 11 Seul (S/-/-)
Całodzienne zwiedzanie Seulu. Zaczniemy od Gwangjang Market – tradycyjnego targu ulicznego w Seulu, będącego jednym z najstarszych i największych tradycyjnych rynków w Korei Południowej. Odwiedzimy Namsangol Hanok Village, koreańską wioskę położoną w centralnej dzielnicy Seulu w Korei Południowej. Znajdujące się tam koreańskie tradycyjne domy zostały odrestaurowane, aby zachować oryginalną atmosferę tego obszaru. Wioska oferuje możliwość poznania szerokiego przekroju obywateli i ich działalności w epoce Josen- od członków rodziny królewskiej po zwykłych ludzi. Dołożono wszelkich starań, aby dokładnie wyposażyć każde mieszkanie w odpowiednie oznaczenia epoki i statusu społecznego. Lunch. Później podejdziemy pod N Seoul Tower, wieżę komunikacyjną i obserwacyjną położoną na górze Nam w centrum miasta. Wieża ma 236 metrów wysokości i jest drugim co do wysokości punktem w Seulu. Zwieńczeniem dnia będzie Nanta Show; południowokoreański niewerbalny program komediowy. Spektakl obejmuje akrobacje, sztuczki magiczne, komedię, pantomimę i udział publiczności. Elementem łączącym cały musical jest wykorzystanie tradycyjnej koreańskiej muzyki samul nori, która jest wykonywana za pomocą improwizowanych instrumentów, takich jak deski do krojenia czy noże kuchenne. Na koniec udamy się do dzielnicy Myeongdong; będącej głównym obszarem handlowym, jedną z głównych dzielnic handlowych, parad i turystyki Seulu. To bez wątpienia raj zakupowy dla podróżników z całego świata. Wzdłuż ulicy znajdziemy sklepy z ubraniami, kosmetykami, obuwiem i galanterią. Czas wolny, następnie powrót do hotelu. Nocleg w hotelu Bernui 3* lub podobnym.
Dzień 12 Seul – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu czas wolny na zakup ostatnich pamiątek i indywidualną eksplorację miasta. Opuszczenie pokoju do godz. 12:00. Transfer na lotnisko i wylot z Seulu.
Dzień 13 Warszawa
Przylot do Warszawy.
Informacje
Korea Południowa
Stolica: Seul
Największe miasta: Seul, Pusan, Incheon, Daegu, Daejeon, Gwangju, Ulsan, Suwon, Changwon, Seongnam
Język urzędowy: koreański
Waluta: won południowokoreański (KRW)
Ludność: 51.740.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +8h (w zimie) i +7h (w lecie)
Podział administracyjny: Korea Południowa podzielona jest na 1 miasto specjalne (teukbyeolsi), 1 specjalne miasto autonomiczne (teukbyeoljachisi), 6 metropolii (gwangyeoksi) i 9 prowincji (do). Te jednostki administracyjne podzielone są na różne mniejsze części, wliczając w to: miasta (si), powiaty (gun), okręgi miejskie (gu), miasteczka (eup), dystrykty (myeon), sąsiedztwa (dong) oraz wsie (ri).
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Korei Południowej do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport
Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele polscy podróżujący do Republiki Korei są zwolnieni z obowiązku posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (K-ETA). Zwolnienie polskich obywateli z obowiązku posiadania K-ETA obowiązuje tymczasowo do 31 grudnia 2024 r. Podróżujący w tranzycie również nie muszą ubiegać się o K-ETA.
Osoby już posiadające K-ETA mogą z niego korzystać do końca okresu ważności. Posiadanie K-ETA zwalnia z obowiązku wypełniania karty przyjazdowej (arrival card) po przybyciu do Republiki Korei. Informacje o K-ETA można znaleźć na stronie https://www.k-eta.go.kr.
Przepisy celne:
Niedozwolone jest wwożenie na terytorium Republiki Korei produktów rolnych i spożywczych.
Rośliny i zwierzęta mogą być wwożone do Korei tylko przy spełnieniu określonych kryteriów. Szczegółowe zasady dostępne są na stronach internetowych lotnisk międzynarodowych lub Animal and Plant Quarantine Agency (QIA). Pozostałe zasady, co do produktów wwożonych na terytorium Korei, można znaleźć na stronach Korea Customs Service www.customs.go.kr.
Zabrania się wwożenia narkotyków, materiałów wybuchowych, broni oraz innych przedmiotów niebezpiecznych dla ludzi, zwierząt, roślin albo stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Należy zadeklarować kwoty przekraczające 10 tys. USD. Bez zadeklarowania można wywieźć z Korei do 10 tys. USD. W przypadku wyższych sum (o ile nie były zadeklarowane przy wjeździe) należy przedstawić urzędnikowi imigracyjnemu poświadczenie z Bank of Korea, że zostały tam legalnie zadeklarowane. Zwrot podatku VAT jest możliwy po spełnieniu następujących warunków: towar został zakupiony w wyznaczonych punktach sprzedaży, sprzedawca wystawił poświadczenie dokonania zakupu, wartość towaru przekracza 50 tys. KRW, zgłoszenie służbom celnym nastąpiło w terminie do 3 miesięcy od dnia zakupu. Po przedstawieniu organom celnym faktury oraz poświadczenia zakupu podatek VAT zwracany jest w gotówce (na lotnisku Incheon znajduje się specjalny punkt Global Refund) lub przekazywany jest na konto podane w poświadczeniu dokonania zakupu. Podatek VAT nie jest zwracany w przypadku zakupu broni, lekarstw, dzieł sztuki oraz usług.
Opieka zdrowotna:
W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia. Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą wystąpić problemy z porozumieniem się (tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku). Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty (bez zabiegów i leków) waha się od ok. 50 tys. KRW. Dobowy pobyt w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą rzędu 500 tys. do 2 mln KRW. Wszystkie ośrodki medyczne akceptują karty kredytowe. Większość leków jest na receptę. W przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne leki po konsultacji z aptekarzem (ich koszt to 3-10 tys. KRW). Ceny leków podstawowych (np. proste antybiotyki) wynoszą ok. 20-30 tys. KRW. Leki produkowane przez międzynarodowe koncerny są dostępne. Miejscowe odpowiedniki mają zazwyczaj ulotki tylko w języku koreańskim, tak więc zapoznanie się ze składem leku, sposobem dawkowania czy przeciwwskazaniami jest utrudnione. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.
Religia i obyczaje:
Korea Południowa, w świetle swojej konstytucji jest państwem pozbawionym oficjalnej religii, w którym zabronione jest wyróżnianie którejkowliek z nich. W kraju dominują bezwyznaniowcy (46.5%), a pozostała część narodu charakteryzuje się pluralizmem religijnym (chrześcijanie stanowią ok. 29%, buddyści 23%, a wyznawcy innych religii – pozostałe 1,5%).
Komunikacja:
Poza terenami baz wojskowych – praktycznie nie ma ograniczeń w poruszaniu się po kraju. Ograniczenia dotyczą podróżowania w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa (JSA) w pobliżu linii demarkacyjnej między Republiką Korei i KRLD. Wjazd do tej strefy wymaga zezwolenia. Są tam natomiast organizowane wycieczki grupowe (przez upoważnione biura podróży – koszt ok.140 tys. KRW). Korea ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Dużym udogodnieniem w podróżowaniu po kraju jest sieć połączeń ekspresowych KTX (koreański odpowiednik francuskiego TGV), która łączy największe miasta Korei (Seul, Daejeon, Daegu i Busan).
Międzynarodowy port lotniczy Incheon oddalony jest od stolicy o ok. 50 km. Do Seulu można dojechać autobusem (koszt. 10 tys. KRW), autobusem Airport Limusine dowożącym pasażerów do większości hoteli Seulu (koszt ok. 12 tys. KRW) lub taksówką (ok. 40 tys. KRW). Są także połączenia autobusowe do miast satelickich Seulu oraz większości miast Korei.
W Seulu najbardziej dogodnym środkiem komunikacji jest metro, którego bardzo dobrze rozwinięta sieć pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy.
Klimat:
Korea Południowa leży na przecięciu dwóch stref klimatycznych. Na większości powierzchni kraju panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast południowe krańce w tym wybrzeże, leżą pod wpływem klimatu podzwrotnikowego morskiego. Ogólnie klimat tego kraju posiada odmianę monsunową. Oznacza to, że na pogodę w Korei mają wpływ sezonowe wiatry – monsuny, charakterystyczne dla wielu regionów Azji.
Temperatury w kraju są na ogół łagodne, zwłaszcza w strefie nadbrzeżnej, gdzie na południowych krańcach kraju, aurę kształtuje ciepły Prąd Cuszimski. Temperatury są regionalnie zróżnicowane. Najzimniejszy jest styczeń, gdzie w Seulu na północy kraju temperatura średnia wynosi -4°C, natomiast południowe regiony kraju cechują się temperaturami rzędu od 2 do 4°C. Na wyspie Jeju wartości zimowe osiągają 6°C. Jedynie tereny górskie są bardziej surowe, co ma związek z wysokością nad poziomem morza. Latem, gdzie najcieplejszym miesiącem jest lipiec, temperatury są dość wyrównane. Północe regiony kraju reprezentują wartości około 23°C, na południu zaś około 27°C. W górach jest nieco chłodniej.
Korea Południowa jest krajem wilgotnym, gdzie notuje się duże ilości opadów, z tym że są to opady rozłożone dość nierównomiernie w ciągu roku. Maksimum przypada na okres letni, co wiąże się z wilgotnym monsunem wiejącym znad Oceanu Spokojnego. Zimą opady są dość niskie, jednak w kraju nie występuje zjawisko pory suchej. Średnie wartości opadowe wynoszą od 1 250 mm na północy do 1 300 mm na południu. W górach zaś ilości opadów są wyższe maksymalnie do 1 500 mm rocznie. Zimą w górach pada śnieg, który także sporadycznie jest notowany na nizinach. Na samym południu kraju śnieg w zasadzie nie pada. Pod koniec monsunu letniego wschodnie i południowe wybrzeże kraju jest nawiedzane przez niszczycielskie tajfuny. Okres tych zjawisk ma miejsce we wrześniu i w październiku, tuż przed nadejściem monsunu zimowego.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Seulu
Adres: Samcheong-ro 20-1, Jongno-gu, Seoul 03062, Republika Korei
E-mail: seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: 0082 2 723 96 81
Telefon dyżurny: 0082 10 3840 9681 (należy dzwonić jedynie w nagłych wypadkach, wymagających natychmiastowej pomocy Konsula)
Terminy i ceny
17.05 - 29.05.2024 r.2995 USD + przelot
Cena obejmuje
- 10 noclegów ze śniadaniami w hotelu hotelach 3 i 4* wg lokalnej kategorii
- prywatne transfery lotnisko/hotel/lotnisko
- prywatne transfery na całej trasie wycieczki
- 1 butelka wody na dzień,
- przejazd pociągiem KTX z Gyeongju do Seulu
- opiekę licencjonowanego przewodnika z językiem angielskim
- bilety wstępu do atrakcji zawartych w programie
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel
- lokalne podatki i opłaty rządowe
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 1000 zł.
Cena nie obejmuje
- biletu lotniczego na trasie Warszawa – Seul - Warszawa (na dzień 15.11.2023 - ok. 3500 PLN)
- biletów lotniczych pilota,
- przelotów wewnętrznych na trasach Seul – Jeju – Busan (ok. 170 USD),
- innych posiłków oraz napojów do posiłków
- napiwków, wydatków osobistych
- opłat za fotografowanie
- ewentualna dopłata do pokoju 1-osobowego 510 USD
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26zł/os.
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy – 26zł/os.
Wizy
KOREA POŁUDNIOWA –
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Korei Południowej do 90 dni. Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport.
Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele polscy podróżujący do Republiki Korei są zwolnieni z obowiązku posiadania elektronicznego potwierdzenia podróży (K-ETA). Zwolnienie polskich obywateli z obowiązku posiadania K-ETA obowiązuje tymczasowo do 31 grudnia 2024 r. Podróżujący w tranzycie również nie muszą ubiegać się o K-ETA.
Osoby już posiadające K-ETA mogą z niego korzystać do końca okresu ważności. Posiadanie K-ETA zwalnia z obowiązku wypełniania karty przyjazdowej (arrival card) po przybyciu do Republiki Korei. Informacje o K-ETA można znaleźć na stronie https://www.k-eta.go.kr.
Atrakcje
- Uczestnictwo w obchodach Festiwalu Róż w Seulu
- Seul – tradycyjne herbaciarnie i małe sklepiki na tle neonów i drapaczy chmur
- Wyspa Jeju – ulubione miejsce koreańskich nowożeńców, nazywana „koreańskimi Karaibami”
- Seongsan Ilchulbong; ogromny stożek tufowy wpisany do UNESCO jako światowe dziedzictwo naturalne
- Rejs o zachodnie słońca w magicznym Busanie
- Busan – plaża Haeundae i ciekawy przykład nabrzeżnej świątyni – Haedong Yonggung-sa
- Gyeongju – stolica dawnego Królestwa Silla
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. Uczestnicy zapisujący się na wyjazd indywidualnie (01.osoba) – w przypadku, jeśli nie zgłosi się druga osoba tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osobowego, zaistnieje konieczność dopłaty do pokoju 1-osobowego zgodnie z ceną podaną w niniejszym załączniku do umowy, bez możliwości rezygnacji z wyjazdu bez ponoszenia kosztów.Warto sprawdzić

CHINY: Największe atrakcje Państwa Środka z Parkiem Zhangjiajie

INDIE – Ladakh – Kaszmir: wyprawa na Festiwal Hemis Tsechu
