12 dni KOSTARYKA
KOSTARYKA – PARKI NARODOWE, LENIWCE I WISZĄCE MOSTY

Wycieczka do Kostaryki

PARKI NARODOWE, LENIWCE I WISZĄCE MOSTY

Wycieczka do Kostaryki – wyprawy do Ameryki Środkowej .

KOSTARYKA choć to niewielki kraj, pod wieloma względami jest bardzo różnorodny. Zadziwić może ilość gatunków roślin: paprocie, bambusy, bananowce, bromelie, helikonie, ponad 1200 gatunków storczyków, Guanacaste – narodowe drzewo Kostaryki. Ponadto równie imponująca jest różnorodność fauny: tukany, papugi ary, kolibry, kwezale, tapiry, szopy, pumy, kapucynki, żółwie morskie, kajmany… Wreszcie, niezwykle zróżnicowany jest kostarykański krajobraz. Nasza wycieczka do Kostaryki czeka!

Z pewnością więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Przelot do San José na Kostaryce (posiłki na pokładzie samolotów). Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w hotelu Hotel Colonial*** lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Tortuguero – królestwa lasów deszczowych. Podróż do Cano Blanco prowadzić będzie przez plantacje bananów. W Cano Blanco, wejdziemy na pokład łodzi, która płynąc kanałami Tortuguero, zabierze nas do lodge. Zakwaterowanie i lunch. Po południu zwiedzimy Muzeum Żółwi. Udamy się także do barwnego miasta Tortuguero. Powrót do lodge, kolacja. Nocleg z Evergreen Lodge*** lub w podobnym.
Po śniadaniu, wodna wycieczka, podczas której podziwiać będziemy kanały Parku Narodowego Tortuguero. Jest to wspaniałe i ciekawe doświadczenie, podczas którego można zobaczyć bujną florę i faunę tegoż parku. Po południu wycieczka z przewodnikiem po ścieżkach przyrodniczych parku. Nocleg z Evergreen Lodge*** lub w podobnym.
Po śniadaniu udamy się do Parku Narodowego Arenal. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów Kostaryki, gdzie można spotkać wiele gatunków dzikich zwierząt. Po południu czas na odprężenie. Wizyta w gorących źródłach Ecotermales La Fortuna wraz z kolacją. Tutejsze gorące źródła składają się z pięciu oddzielnych basenów umieszczonych w naturalnym przełomie rzeki. Temperatura wody waha się od 38ºC do 43ºC w zależności od basenu. Wieczorem powrót do hotelu. Nocleg w Arenal Montechiari *** lub w podobnym.
Półdniowa wycieczka z lokalnym przewodnikiem w poszukiwaniu fauny i flory Parku Narodowego Arenal. Obszar Arenal jest dobrze znany z bardzo różnorodnej przyrody, w tym dwóch różnych gatunków leniwców żyjących w Kostaryce. Podczas tej wycieczki, naszym głównym celem będzie znalezienie jak największej liczby leniwców. Podczas wycieczki będziemy również mogli spotkać tukany, kolorowe żaby, kolibry, legwany i małpy. Po południu, dla chętnych, wycieczka na wulkan Arenal (ok. 100 USD/os.). Trekking do wulkanu Arenal powiedzie przez gęsty las deszczowy, u podnóża najsłynniejszego, kostarykańskiego wulkanu. Podczas spaceru czeka nas obserwacja bogatej fauny i flory tego obszaru. Następnie dotrzemy do punktu obserwacyjnego wulkanu Arenal – jest to miejsce u podnóża, położone najbliżej wulkanu, do którego można dotrzeć. Nocleg w Arenal Montechiari *** lub w podobnym.
Wyjazd w kierunku Rezerwatu Monteverde. Monteverde znane na całym świecie z unikalnego lasu mglistego. Rezerwat obejmuje sześć odrębnych stref ekologicznych rozciągających się w dół zboczy Pacyfiku i Karaibów. Spotkać tu można ponad 150 gatunków płazów i gadów, ponad 500 gatunków motyli, ponad 100 gatunków ssaków (w tym jaguary i pumy) oraz 400 gatunków ptaków. Po południu, dla chętnych, wycieczka z miejscowym przewodnikiem na plantację kawy (ok. 35 USD/os.). Podczas wycieczki poznamy proces powstawania tego cudownego naparu, od sadzenia nasion po gotowy produkt. Podczas wycieczki możliwość także zakupy świeżo palonych kaw. Powrót do hotelu. Nocleg w Cala Lodge*** lub w podobnym.
Po śniadaniu, 4-godzinna wycieczka z miejscowym przewodnikiem po rezerwacie Cloud Forest w Monteverde. Ten rezerwat o powierzchni ponad 4025 hektarów jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych w Kostaryce. Spotkać tu można ponad 500 gatunków orchidei. Będziemy eksplorować rezerwat w poszukiwaniu licznych gatunków flory i fauny. Po południu kolejna wycieczka z miejscowym przewodnikiem. Wjazd kolejką Monteverde Sky Tram. Następnie z perspektywy wiszących mostów, będziemy obserwować bujną różnorodność roślin i zwierząt. Najbardziej niesamowitą rzeczą będzie możliwość szybowania, korzystając z 12. lin i 18. platform. „Tyrolka” Selvatura oferuje jeden z najdłuższych zjazdów canopy w Kostaryce. Jest to zarazem jedyny canopy tour możliwy w Cloud Forest. Nocleg w Cala Lodge*** lub w podobnym.
Przejazd do Parku Narodowego Manuel Antonio. Park obejmuje bajkowe plaże i rafy koralowe, a także dżungle lasów tropikalnych, będącymi siedliskami leniwców, legwanów, małp i wielu kolorowych ptaków. W 2011 roku Parku Narodowego Manuel Antonio został uznany przez Forbes, jako jeden z najpiękniejszych parków narodowych na świecie. Wieczorem wycieczka z przewodnikiem po Parku Narodowym Manuel Antonio. Ogromna liczba żyjących tutaj zwierząt, pokazuje swoją główną aktywność po zmroku. Będzie to niezwykła okazja do zaobserwowania takich gatunków jak Kinkażu żółty czy pancernik, a także wielu endenemicznych gatunków kolorowych żab. Nocleg w hotelu Playa Espadilla*** lub w podobnym.
Wycieczka z miejscowym przewodnikiem po Parku Narodowym Manuel Antonio. Spacer prostą, około 3 km trasą. Jedną z głównych atrakcji tej wycieczki będzie możliwość obserwacji różnych gatunków małp i ptaków. W połowie wędrówki zatrzymamy się na słynnej na całym świecie Third Beach. Po południu czas wolny na korzystanie z kąpieli morski i słonecznych. Nocleg w hotelu Playa Espadilla*** lub w podobnym.
Dzień wolny na korzystanie z kąpieli morski i słonecznych. Dla chętnych wycieczka kajakiem do pobliskiej laguny wraz z nurkowaniem i lunchem (ok. 60 USD/os.). Trasa będzie wiodła obok maleńkich wysp, na których zobaczyć można niezliczone ptaki morskie i ich lęgowiska. W połowie drogi odwiedzimy też piękną ukrytą zatokę Biesanz Bay, gdzie czeka nas odpoczynek na plaży oraz snorkeling. Nocleg w hotelu Playa Espadilla*** lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy. Posiłki na pokładzie samolotów.
Przylot do Warszawy.

Kostaryka

Stolica: San José
Największe miasta: San José, Alajuela, Caldera, Liberia, Nicoya, San Isidro
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: colón (CRC)
Ludność: 4325000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 7h (w zimie) i – 8h (w lecie)
Podział administracyjny: Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Na terenie całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, która nasila się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Lekarze
opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 60 dolarów, a doba w szpitalu około 200 dolarów. Ze względu na dość wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Apteki
są ogólnodostępne. Apteki znajdujące się w szpitalach otwarte są 24 godziny na dobę.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla polskich obywateli przy pobycie do 90 dni. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Zdarza się, że służby imigracyjne żądają okazania wystarczających środków płatniczych na pokrycie kosztów pobytu. Podróżując samolotem należy wiedzieć, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 dolarów od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w walucie miejscowej lub w dolarach. Dla podróżujących lądem, przed opuszczeniem granicy, przewidziana jest opłata (w postaci znaczka skarbowego) w wysokości około 6 dolarów.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Kwotę wwożonej waluty należy wpisać w deklaracji celnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów fauny i flory lub fragmentów rafy koralowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kostarykańskie potrawy opierają się głównie na fasoli i ryżu. Dominują w nich świeże owoce i warzywa, a wśród mięs wołowina i drób. Bardzo popularne są też obfite sałatki. Wśród  najpopularniejszych potraw należy wymienić: Gallo Pinto (zasmażane i zmieszane ze sobą: czarna fasola, ryż, jajecznica oraz awokado), picadillo (gulasz ze smażonymi kawałkami mięsa i warzywami) oraz sopa negra (kremowa zupa fasolowa).

Napoje
na Kostaryce bardzo popularne są tzw. naturales czyli naturalne soki z owoców oraz frescos – soki zmieszane z cukrem oraz wodą lub mlekiem. Innym często spożywanym napojem jest zielona herbata. Kostaryka produkuje znakomity rum o nazwie Ron Centenario. Najbardziej popularnym piwem produkowanym w tym kraju jest Imprerial. Produkowany jest tu również holenderski Heineken lecz jego smak znacząco różni się od tego wyrabianego w Holandii.

Pamiątki
z Kostaryki warto przywieźć wyśmienitą kawę. Najlepiej nabyć ją w postaci ziaren w sklepie spożywczym, zamiast w sklepie z pamiątkami lub w hotelu. Regionalne wyroby z drewna w postaci rzeźb, będą również doskonałą pamiątką.

W restauracji
hotele i restauracje dodają do rachunku 13% podatku. Dodatkowo restauracje pobierają 10% napiwku za obsługę.

Fotografowanie
na Kostaryce jest dozwolone bez ograniczeń. W strefach archeologicznych i muzeach, fotografowanie oraz filmowanie  jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.

Obyczaje
na Kostaryce strój topless jak i chodzenie po ulicach w kostiumie kąpielowym nie jest akceptowane.
Zbytnie okazywanie czułości pomiędzy osobami dorosłymi w miejscach publicznych nie jest mile widziane.
Pewne trudności sprawia odnalezienie dokładnego adresu, ponieważ ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Brak zachwytu Kostaryką jest bardzo źle odbierane.

Religia i kultura

Katolicy stanowią 76,3% ludności Kostaryki. Pozostała część w większości wyznaje protestantyzm. Istnieje też mała społeczność żydowska.

Święta:

 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 11 kwietnia – Dzień Juan Santamaria
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 lipca – przyłączenie prowincji Guanacaste do Kostaryki
 • 2 sierpnia – Święto Matki Boskiej od Aniołów
 • 15 sierpnia – Dzień Matki
 • 15 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Dzień Kultury
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Na Kostaryce większość dni świątecznych (wolnych) zostaje przeniesionych z tygodnia na kolejny poniedziałek, np. w 2009 roku 15 września (Dzień niepodległości) wypada we wtorek, dzień wolny zostanie więc przeniesiony na poniedziałek 21 września.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
tylko bankomaty oznaczone jako ATH przyjmują zagraniczne karty płatnicze. Można je znaleźć głównie na Mesecie Centralnej. Powszechnie akceptowane karty kredytowe na Mesecie Centralnej to Visa, MasterCard i American Express. Banki państwowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Dłużej otwarte są banki prywatne i oferują dużo lepsze kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów.

Komunikacja

 • Autobus – komunikacja autobusowa na Kostaryce jest dobrze rozwinięta, niedroga i bezpieczna. Ze stolicy San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg, nie zaleca się podróżowania tym środkiem transportu.
 • Samolot – istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń wewnętrznych. Kostaryka posiada dwa lotniska międzynarodowe: San Jose i Liberia oraz dużą ilość lotnisk lokalnych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem praktycznie w każdy atrakcyjny turystycznie zakątek kraju.

Poczta
urzędy pocztowe można znaleźć niemal w każdym mieście. Czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. Listy i przesyłki można nadać zarówno na poczcie jak i w hotelu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Kostaryki znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Meksyku.

Ambasada RP w Meksyku

Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.
Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481 2050
fax: (00-5255) 5616 0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Przy wyjeździe do Kostaryki Obywatele RP są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 12 miesięcy od daty wyjazdu.

 • San Jose – stolica Kostaryki, uważana za najładniejszą stolicę w Ameryce Środkowej
 • Park Narodowy Arenal
 • Rejs po kanałach Tortuguero
 • Canopy tour – spacer w koronach drzew
 • Cloud Forest – wiszące mosty w Rezerwacie Monteverde
 • Relaks na rajskiej plaży w rejonie Manuel Antonio
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu oraz cenach wycieczek fakultatywnych.