14 dni KOSTARYKA
KOSTARYKA – wyprawa szlakiem kolorów natury

Kostaryka wycieczka

wycieczki do San Jose – przyroda, kawa, las deszczowy i plaża

Wycieczka do Kostaryki: Kostaryka – z j. hiszpańskiego oznacza dosłownie: „Bogate Wybrzeże”. Określenie to pochodzi od pierwszych konkwistadorów, którzy przybyli na tamtejszy ląd, zwabieni wizją złotych miast i niezmierzonych bogactw. Zastali bogactwo – ale kulturowe.

Dziś, Kostaryka jest jednym z liderów ekoturystyki – i to stnowi jej największy kapitał. Opisując Kostarykę, bardzo trafnym słowem jest „różnorodność”. Kraj ten, choć niewielki, pod wieloma względami jest bardzo różnorodny. Zadziwić może ilość gatunków roślin: paprocie, bambusy, bananowce, bromelie, helikonie, ponad 1200 gatunków storczyków, Guanacaste – narodowe drzewo Kostaryki. Równie imponująca jest róznorodność fauny: tukany, papugi ary, kolibry, kwezale, tapiry, szopy, pumy, kapucynki, żółwie morskie, kajmany… Wreszczie, niezwykle zróżnicowany jest kostarykański krajobraz. Państwo z jednej strony oblewane jest wodami Oceanu Spokojnego, z drugiej – Morza Karaibskiego. Terytorium poprzecinane jest licznymi rzekami, licznie występują dymiące wulkany, a najwyższy ze szczytów górskich sięga prawie 4000 m n.p.m. Wszechobecna jest bujna, tropikalna roślinność, objęta w dużej mierze, niezwykle gęstym, kostarykańskim lasem deszczowym. Samo wybrzeże, natomiast, oferuje zachwycające, wciąż dziewicze plaże.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Kostaryki! Nasza wycieczka do Kostaryki to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do San Jose.
Rozpoczniemy wycieczkę do wulkanu Poas, który znany jest z drugiego pod względem wielkości krateru świata oraz jako największy gejzer na naszej planecie. W miarę zbliżania się do wulkanu, będą odczuwalne zmiany temperatury. Przy wulkanie Poas będzie okazja nie tylko podziwiania imponującego krateru i wydobywających się z niego law, ale dowiemy się także o zróżnicowanych ekosystemach, występujących w obrębie parku. Następnie udamy się do ogrodów wodospadu La Paz, skąd wyruszymy szlakiem, prowadzącym do spektakularnego wodospadu w sercu lasu deszczowego. W obrębie parku zobaczymy także galerię kolibrów, serpentarium, dom ptaków, ogród motyli oraz ekspozycję żab. Nocleg w San Jose.
Przejazd do Zarcero, malowniczego miasta leżącego na skraju Centralnej Kotliny. To urocze miasto stanowi doskonały przystanek dla osób, udających się do La Fortuna i wulkanu Arenal. Sąsiedztwo plantacji kawy oraz bujnej zieleni porastającej wzgórza sprawia, iż jest to wspaniałe miejsce do ucieczki od tłumów I zgiełku miasta. W mieście znajduje się piękny kościół w stylu chatki, którego wnętrze ozdobione jest malowidłami oraz pastelowymi wykończeniami. Naprzeciw Kościoła San Rafael znajduje się słynny ogród “Parque Francisco Alvarado”. Ogród posiada bogactwo roślin, uformowanych w wymyślne kształty i tym samym stanowi punkt programu, któego nie można pominąć. Doskonale zadbane krzewy I zarośla w parku, przedstawiają kształty zwierząt, tancerzy, czy powozów. Znaleźć można także dinozaury, helikoptery czy samoloty, a nawet Chrystusa niosącego krzyż. Następnie będziemy kontynuować podróż do rejonu Wulkanu Arenal. Ok. godz. 18:00 udamy się do jednych z najlepszych gorących źródeł w okolicy, gdzie będzie można korzystać z ich zasobów I relaksować się w wodzie. Opcjonalnie, będzie można także skorzystać z masażu lub innych, specjalistycznych zabiegów (w tym przypadku będzie konieczna wcześniejsza rezerwacja). Gorące Źródła Tabacon łączą w sobie 4 elementy natury: 1) ciepło wulkanu, 2) wypływające naturalne źródła, 3) czyste powietrze lasu deszczoewgo, 4) żyzne ziemie regionu Fortuna de San Carlos. Nocleg w hotelu w rejonie Arenal.
Wodne safari w dolnym biegu rzeki Penas Blancas. Lokalny przewodnik będzie wskazywał na ogromne bogactwo gatunków zwierząt I roślin. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy wyjce, jaszczurki, krokodyle, a także rzeczne wydry oraz niesamowite bogactwo tropikalnych ptaków, w tym czaple, papugi I zimorodki. Po lunchu, trekking do wulkanu Arenal. Wędrówka powiedzie przez gęsty las deszczowy, u podnóża najsłynniejszego, kostarykańskiego wulkanu. Wskażemy na interesujące rośliny i zwierzęta w tętniącym życiem, pierwotnym I wtórnym lesie deszczowym. Następnie dotrzemy do punktu obserwacyjnego wulkanu Arenal – jest to miejsce u podnóża, położone najbliżej wulkanu, do którego można dotrzeć. Tam można zrobić wspaniałe zdjęcia zachodzącego słońca na tle wulkanu. Nocleg w hotelu w rejonie Arenal.
Przejazd przez plantacje ananasów, gdzie będzie okazja podziwiania pięknych widoków oraz bujnej wegetacji. Po drodze przystanek na śniadanie. Zobaczymy ogród motyli z bogactwem tropikalnych kwiatów. Dalsza podróż do Cano Blanco prowadzić będzie przez plantacje bananów. W Cano Blanco, wejdziemy na pokład łodzi, która płynąc kanałami Tortuguero, zabierze nas do lodge. Po południu zwiedzimy Muzeum Żółwi. Udamy się także do barwnego miasta Tortuguero. Powrót do lodge, czas wolny i możliwość skorzystania z basenu. Nocleg w rejonie Tortuguero.
Wodna wycieczka, podczas której podziwiać będziemy kanały Parku Narodowego Tortuguero. Jest to wspaniałe i ciekawe doświadczenie, podczas którego można zobaczyć bujną florę i faunę tegoż parku. Po południu niezwykła przygoda – canopy tour. Wewnątrz dżungli znajduje się infrastruktura canopy, zaledwie kilka minut drogi od Parku Tortuguero. Czy widziałeś już drzewo z perspektywy jego korony? Będziesz mieć okazję przeżyć niesamowitą przygodę, związaną z przejazdami linowymi w samym sercu dżungli. Nocleg w rejonie Tortuguero.
Udajemy się w drogę powrotną do San Jose. Po przeprawieniu się na ląd, udamy się na zwiedzanie Parku Narodowego Braulio Carrillo. Odwiedzimy karaibski las deszczowy, przemieszczając się podniebnym tramwajem. Podniebny tramwaj jest nieporównywalną z niczym innym przygodą, która zabierze nas w fascynującą podróż przez las deszczowy oraz jego wiszące ogrody, umożliwiając podziwianie zwierząt w koronach drzew. Obszar ten jest domem dla 2/3 gatunków, które można spotkać w tego typu lesie. Następnie przejazd do San Jose, gdzie odbędzie się autokarowa wycieczka po centrum stolicy. Nocleg w San Jose.
Wyjazd w kierunku Monteverde. Po południu udział w wycieczce “El Trapiche”. Monteverde Trapiche jest organizowane przez lokalną rodzinę, której misją jest uczyć nie tylko o trzcinie cukrowej, ale także by poświęcić trochę czasu kostarykańskiej kulturze. Wycieczka ukazuje m.in. w jaki sposób produkowana jest kawa. Aby uatrakcyjnić program, rodzina realizuje swoją wycieczkę w dużej mierze w formie praktycznej. Przedostaniemy się przez niewielki las, będziemy zbierać ziarna kawy (jeśli będzie to możliwe), a następnie powrócimy do głównego budynku tradycyjnym powozem. Będzie także szansa, by wytworzyć własny cukierek z trzciny cukrowej. Dowiemy się wielu interesujących faktów na temat produkcji kawy. Na koniec, będziemy delektować się odświerzającym sokiem z trzciny cukrowej lub lemoniadą, zjemy picadillo de arracache (typowe kostarykańskie jedzenie) oraz będzie możliwość zakupu lokalnej kawy. Nocleg w rejonie Monteverde.
Odwiedzimy Cloud Forest w Monteverde. Bedziemy eksplorować ten prywatny, biologiczny rezerwat, poświęcony ochronie flory i fauny, która koegzystuje w złożonym ekosystemie. Po południu udamy się do Parku Selvatura. Z perspektywy wiszących mostów, odwiedzający mogą z łatwością obserwować bują różnorodność roślin, zwierząt, a także insektów, które występują tylko w wyższych partiach lasu deszczowego – a wszystko to, z wygodnej i bezpiecznej perspektywy, którą wspomniane mosty zapewniają. Najbardziej niesamowitą rzeczą będzie możliowść szybowania, korzystając z 12. lin i 18. platform. Selvatura oferuje jeden z najdłuższych zjazdów canopy w Kostaryce. Jest to zarazem jedyny canopy tour możliwy w Cloud Forest. Nocleg w rejonie Monteverde.
Wyruszymy w drogę nad Północny Pacyfik. Po przyjeździe do hotelu zakwaterowanie, czas wolny, relaks i korzystanie z plaży. Nocleg w rejonie Guanacaste.
Dzień na odpoczynek, czas wolny, relaks i korzystanie z plaży. Nocleg w rejonie Guanacaste.
Po śniadaniu czas na odpoczynek. Po południu przejazd do San Jose. Nocleg w San Jose.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Kostaryka

Stolica: San José
Największe miasta: San José, Alajuela, Caldera, Liberia, Nicoya, San Isidro
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: colón (CRC)
Ludność: 4325000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 7h (w zimie) i – 8h (w lecie)
Podział administracyjny: Kostaryka podzielona jest na 7 prowincji, które dalej dzielą się na kantony i dystrykty.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązkowych szczepień. Na terenie całego kraju występuje epidemia wirusa dengi, która nasila się w porze deszczowej. Istnieją również pojedyncze ogniska malarii, zwłaszcza na wybrzeżach, dlatego zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Lekarze
opieka medyczna jest ogólnie dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 60 dolarów, a doba w szpitalu około 200 dolarów. Ze względu na dość wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

Apteki
są ogólnodostępne. Apteki znajdujące się w szpitalach otwarte są 24 godziny na dobę.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
nie ma obowiązku wizowego dla polskich obywateli przy pobycie do 90 dni. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Zdarza się, że służby imigracyjne żądają okazania wystarczających środków płatniczych na pokrycie kosztów pobytu. Podróżując samolotem należy wiedzieć, że obowiązuje opłata lotniskowa pobierana przy wyjeździe w wysokości 26 dolarów od osoby. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w walucie miejscowej lub w dolarach. Dla podróżujących lądem, przed opuszczeniem granicy, przewidziana jest opłata (w postaci znaczka skarbowego) w wysokości około 6 dolarów.
Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Kwotę wwożonej waluty należy wpisać w deklaracji celnej. Zakazany jest przywóz jakiejkolwiek żywności. Surowo zabroniony jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów fauny i flory lub fragmentów rafy koralowej.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
kostarykańskie potrawy opierają się głównie na fasoli i ryżu. Dominują w nich świeże owoce i warzywa, a wśród mięs wołowina i drób. Bardzo popularne są też obfite sałatki. Wśród  najpopularniejszych potraw należy wymienić: Gallo Pinto (zasmażane i zmieszane ze sobą: czarna fasola, ryż, jajecznica oraz awokado), picadillo (gulasz ze smażonymi kawałkami mięsa i warzywami) oraz sopa negra (kremowa zupa fasolowa).

Napoje
na Kostaryce bardzo popularne są tzw. naturales czyli naturalne soki z owoców oraz frescos – soki zmieszane z cukrem oraz wodą lub mlekiem. Innym często spożywanym napojem jest zielona herbata. Kostaryka produkuje znakomity rum o nazwie Ron Centenario. Najbardziej popularnym piwem produkowanym w tym kraju jest Imprerial. Produkowany jest tu również holenderski Heineken lecz jego smak znacząco różni się od tego wyrabianego w Holandii.

Pamiątki
z Kostaryki warto przywieźć wyśmienitą kawę. Najlepiej nabyć ją w postaci ziaren w sklepie spożywczym, zamiast w sklepie z pamiątkami lub w hotelu. Regionalne wyroby z drewna w postaci rzeźb, będą również doskonałą pamiątką.

W restauracji
hotele i restauracje dodają do rachunku 13% podatku. Dodatkowo restauracje pobierają 10% napiwku za obsługę.

Fotografowanie
na Kostaryce jest dozwolone bez ograniczeń. W strefach archeologicznych i muzeach, fotografowanie oraz filmowanie  jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.

Obyczaje
na Kostaryce strój topless jak i chodzenie po ulicach w kostiumie kąpielowym nie jest akceptowane.
Zbytnie okazywanie czułości pomiędzy osobami dorosłymi w miejscach publicznych nie jest mile widziane.
Pewne trudności sprawia odnalezienie dokładnego adresu, ponieważ ulice nie mają nazw i adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów znanych mieszkańcom.
Brak zachwytu Kostaryką jest bardzo źle odbierane.

Religia i kultura

Katolicy stanowią 76,3% ludności Kostaryki. Pozostała część w większości wyznaje protestantyzm. Istnieje też mała społeczność żydowska.

Święta:

 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 11 kwietnia – Dzień Juan Santamaria
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 lipca – przyłączenie prowincji Guanacaste do Kostaryki
 • 2 sierpnia – Święto Matki Boskiej od Aniołów
 • 15 sierpnia – Dzień Matki
 • 15 września – Dzień Niepodległości
 • 12 października – Dzień Kultury
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Na Kostaryce większość dni świątecznych (wolnych) zostaje przeniesionych z tygodnia na kolejny poniedziałek, np. w 2009 roku 15 września (Dzień niepodległości) wypada we wtorek, dzień wolny zostanie więc przeniesiony na poniedziałek 21 września.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
tylko bankomaty oznaczone jako ATH przyjmują zagraniczne karty płatnicze. Można je znaleźć głównie na Mesecie Centralnej. Powszechnie akceptowane karty kredytowe na Mesecie Centralnej to Visa, MasterCard i American Express. Banki państwowe czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Dłużej otwarte są banki prywatne i oferują dużo lepsze kursy wymiany czeków podróżnych i dolarów.

Komunikacja

 • Autobus – komunikacja autobusowa na Kostaryce jest dobrze rozwinięta, niedroga i bezpieczna. Ze stolicy San Jose można dojechać autobusem właściwie do każdego miejsca w kraju.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan nawierzchni dróg, nie zaleca się podróżowania tym środkiem transportu.
 • Samolot – istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń wewnętrznych. Kostaryka posiada dwa lotniska międzynarodowe: San Jose i Liberia oraz dużą ilość lotnisk lokalnych. Z San Jose można dolecieć małym samolotem praktycznie w każdy atrakcyjny turystycznie zakątek kraju.

Poczta
urzędy pocztowe można znaleźć niemal w każdym mieście. Czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:00. Listy i przesyłki można nadać zarówno na poczcie jak i w hotelu.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Kostaryki znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Meksyku.

Ambasada RP w Meksyku

Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F.
Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481 2050
fax: (00-5255) 5616 0822
E-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl

KOSTARYKA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kostaryki do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kostaryki.

 • San Jose – stolica Kostaryki, uważana za najładniejszą stolicę w Ameryce Środkowej
 • Wulkan Poas – imponujący krater i unikalne, otaczające go ekosystemy
 • La Paz – spektakularny wodospad w sercu lasu deszczowego
 • Parque Francisco Alvarado – bogactwo roślin uformowanych w najróżniejsze kształty
 • Trekking przez gęsty las deszczowy do wulkanu Arenal
 • Rozległe plantacje bananów i ananasów
 • Rejs po kanałach Tortuguero
 • Canopy tour – spacer w koronach drzew
 • Podniebny tramwaj w Parku Narodowym Braulio Carillo
 • Przygoda na plantacji kawy i trzciny cukrowej
 • Cloud Forest – wiszące mosty w Rezerwacie Monteverde
 • Relaks na rajskiej plaży w rejonie Guanacaste
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.