14 dni LAOS – KAMBODŻA
LAOS – KAMBODŻA: wyprawa szlakiem kuchni laotańskiej i khmerskiej

Wycieczki do Laosu i Kambodży

Laos i Kambodża: Wientian, Luang Prabang, Angkor Wat - wycieczka

Wycieczka do Laosu i Kambodży: Laos to kraj, w którym po wiekach najazdów, zaborów, cudzoziemskich wojen, nareszcie sami Laotańczycy odnajdują swoje spełnienie w rodzinie, w prostym życiu wsi, w sangha, oraz w chwilach dumy z nielicznych zwycięstw w długiej historii ich kraju.

To kraj o niezwykle bogatej historii, wspaniałych zabytkach, autentycznym i serdecznym społeczeństwie. Jest trzecim na świecie producentem opium. Ciekawa i starożytna kultura przetrwała tu nie tylko w budowlach, ale również w obyczajach i ludzkiej mentalności.
Kambodża – nieznane imperium Khmerów, kraj o bogatej i jednocześnie bardzo tragicznej historii. Świątynie w Angkor należą do najpiękniejszego kompleksu budowli, który powstawał w okresie od IX do XIII wieku. Uważa się, że Khmerowie stworzyli wówczas najświetniejszą cywilizację w Azji Południowo-Wschodniej, która przyćmiła nawet w owych czasach wspaniałości Babilonu. Okres świetności Kambodży przypadał na wiek XII – XIII, kiedy zajmowała ona znaczną część Półwyspu Indochińskiego i dominowała na Półwyspie aż do wieku XVIII-XIX. Jest to bez wątpienia kraj o ogromnej różnorodności, który zadziwia, fascynuje i zasługuje na głębsze poznanie.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Kambodży znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Zapraszamy na Nasze wycieczki do do Laosu i Kambodży! Nasza wycieczka do do Laosu i Kambodży to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!!! 

Spotkanie z pilotem, przelot do Laosu.
Przylot do Vientiane, stolicy Laosu. Starożytne Vang Chang było od końca XII w. pod panowaniem Khmerów z Angkor. Pod koniec XIII w. włączone do tajskiego królestwa Sukhothai, od połowy XIV w. znalazło się w granicach laotańskiego królestwa Lang Chang. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie, krótki odpoczynek. Następnie zwiedzanie: świątynia awPhraKaew, w której obecnie jest muzeum, świątynia SiMuang z XVI wieku. Nocleg w hotelu w Vientiane.
Po śniadaniu zwiedzanie Vientiane. W programie: pomnik Patuxai symbolizujący walkę Laotańczyków przeciwko francuskiemu panowaniu i często nazywanym Laotańskim Łukiem Triumfalnym, Pha That Luang – symbol miasta, pochodzące z czasów francuskich centrum miasta, lokalny targ, Buddha Park z licznymi niesamowitymi rzeźbami. Nocleg w Vientiane.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Luang Prabang. Po przylocie zwiedzanie Luang Prabang - dawnej stolicy królestwa i najciekawszego miasta kraju. Luang Prabang otaczają malownicze góry, a nad miastem dominuje wzgórze Phousi, z którego roztacza się piękny widok na dawną stolicę i dolinę Mekongu. Wzgórze Phousi położone jest na południowym krańcu półwyspu utworzonego przez rzeki Mekong i Nam Khan. W programie m. in. Muzeum Narodowe (były pałac królewski), wzgórze Phousi, z którego rozciąga się widok na: pobliską okolicę, świątynię Visun, Sene oraz Xieng Thon, która jest jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń na terenie Laosu, świątynie Mai, Aham. Po południu przejazd rowerami do lokalnej wioski Ban Xangkhong. Nocleg w Luang Prabang.
Mówi się, że gdyby trzeba było znaleźć miasto, które ucieleśnia wszystko, czym jest Laos, to byłoby to Luang Prabang. Miasto spaja historię kraju: tradycyjne świątynie stojące w bezpośrednim sąsiedztwie francuskich budynków kolonialnych i stapiają się w architektoniczną jedność. Po śniadaniu udamy się do lokalnej wioski, gdzie będzie możliwość przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców prowincji. Następnie 4.godzinny trekking do zachwycających wodospadów Kuang Si. Po lunchu wizyta w ośrodku ratowania niedźwiedzi oraz lokalnym targu w wiosce Tad Pan. Nocleg w Luang Prabang.
Tego dnia w programie rejs po Mekongu, podczas którego odwiedzimy Jaskinie Ou Caves w których znajdują się setki posągów Buddy, przynoszonych tutaj, jako ofiara. Wizyta w wiosce Ban Phanom. Powrót do Luang Prabang. Następnie udamy się na lokalny targ, gdzie poznamy specyfikę laotańskich produktów, niezbędnych podczas naszej lekcji gotowania. Wreszcie Pod okiem lokalnego mistrza poznamy tajniki kuchni laotańskiej. Będziemy gotować tradycyjne laotańskie dania. Kolacja składająca się z dań wspólnie przygotowanych podczas lekcji gotowania. Nocleg w Luang Prabang.
Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Luang Prabang i przelot do Siem Reap w Kambodży. Po przylocie odprawa graniczna, odebranie bagaży. Nastepnie rejs po jeziorze Tonle Sap – największym jeziorze słodkowodnym w Azji południowo-wschodniej. Tonle Sap to nie tylko cud przyrody, lecz także główne źródło pożywienia dla większości mieszkańców Kambodży. Każdej wiosny wody Tonle Sap podnoszą się i zatapiają wioski leżące wzdłuż jeziora. Drogi, pola - woda zakrywa wszystko. Tylko czubki drzew wystają nad jej powierzchnię. Wieśniakom to nie przeszkadza. Chaty budują na wysokich palach. Jesienią, kiedy kończy się pora deszczowa i jezioro wraca do brzegów, mnóstwo ryb staje się łatwym łupem dla rybaków. Pływając wzdłuż wiosek będzie możliwość podglądania codziennego życia mieszkańców. Kolacja z kuchnią khmerską oraz pokazem khmerskich tańców. Nocleg w Siem Reap.
O świcie (dla chętnych) zachwycający wschód słońca w Angkor Wat. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wizyta na lokalnym targu, gdzie poznamy specyfikę tutejszych produktów. Przejazd do khmerskiej szkoły gotowania – tam po bacznym okiem mistrza, lekcja gotowania i przygotowywania typowych khmerskich dań. Lunch, podczas którego zostaną zaserwowane przygotowane potrawy. Po lunchu zwiedzanie monumentalnego kompleksu Angkor Wat, największej, najważniejszej i najbardziej znanej świątyni buddyjskiej w kompleksie. To dzieło Suryavarmana II (1115-1150r.). Jest to najlepiej zachowany przykład architektury Khmerów i leży 1,3 km na południe od miasta królewskiego Angkor Thom. Angkor Wat został zbudowany jako świątynia hinduistyczna, potem zaadaptowany przez buddystów - przez wstawienie nielicznych figur i symboliki buddyjskiej do ruin świątyń. Następnie zobaczymy Południową Brame Angor Thom (Starożytnego Miasta Angkor) oraz świątynię Bayon należącą do najpiękniejszych świątyń kompleksu Angkor. Potężne kamienne twarze Bayonu należą do najbardziej znanych dzieł klasycznej sztuki i architektury khmerskiej. W świątyni jest 37 wież i niemal wszystkie zostały ozdobione wielkimi twarzami spoglądającymi w cztery strony świata. Naukowcy debatują nad tym czyje to są twarze. Niektórzy twierdzą, że jest to twarz Loksvary (współczującego mnicha; buddyzm Mahajana) inni, że jest to połączenie twarzy Buddy i króla Jayavarmana VII; Bakseichamkrong & Baphun. Nocleg w Siem Reap.
Po śniadaniu przejazd rowerami do świątyni Banteay Srei, jednej z najlepiej zachowanych, wybudowanej w X w. przez Yajnavaraha, jednego z poddanych króla Rajendravarman II. Każdą ścianę pokrywają misternie rzeźbione w czerwonym piaskowcu ornamenty i płaskorzeźby. Świątynia nazywana jest „Cytadelą Piękna. W drodze do świątyni przystanki w lokalnych wioskach. Poznamy też, jak się wyrabia papier ryżowy i posmakujemy lokalnego wina oraz cukru palmowego. Odwiedzimy muzeum, którego twórcą jest były żołnierz Czerwonych Khmerów. Zwiedzimy znajdująca się w dżungli świątynię Ta Prohm, która do dziś zachowała kształt z czasu jej odkrycia. Świątynia została odkryta w XIX wieku przez Francuzów. Nocleg w Siem Reap.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Sihanouk Ville, najpopularniejszego kambodżańskiego kurortu plażowego. W samym miasteczku są bardzo ładne, piaszczyste plaże z parasolami i knajpkami nad samym brzegiem. Można się dodatkowo wybrać na rajd po okolicznych tropikalnych wysepkach, które gwarantują jeszcze lepsze warunki do plażowania i snorkelingu. Nocleg w Sihanouk Ville.
Pobyt w Sihanouk Ville, wypoczynek, czas wolny. Noclegi w Sihanouk Ville.
Po wczesnym śniadaniu przejazd do Phnom Penh, stolicy kraju położonej w południowo-zachodniej części kraju, przy ujściu rzeki Tonle Sap do Mekongu. Wg legendy, w 1370r. bogata dama imieniem Yu Phen, która miała pałac nad brzegiem Mekongu zauważyła w rzece przepływający ogromny pień koki. Postanowiła go wyłowić i wspólnymi siłami wraz z sąsiadami wyciągnęła ten pień drzewa z rzeki. Okazało się, że w środku znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini (Prah Noreay). Pani Phen jak i sąsiedzi, którzy pomagali jej w wyciąganiu pnia z wód Mekongu, potraktowali to zjawisko jako zapowiedź pomyślnych wydarzeń. Umieścili statuetki Buddy i bogini w naprędce zbudowanej kaplicy a kilka lat później zaczęli budować wzgórze, aby w jakiś szczególny sposób uhonorować to znalezisko. Tak powstała góra – nazwana Phnom Daum Penh (Góra Pani Penh). Jest to sztucznie usypane wzgórze górujące nad miastem, które ma 27 metrów wysokości. Również w początkach XVII wieku, kiedy świątynia została rozbudowana, został dobudowany klasztor. Na wzgórzu tym byli chowani wielcy dostojnicy państwowi i królowie khmerscy. W programie: Pałac Królewski, Srebrna Pagoda (posadzka wyłożona ponad tysiącem srebrnych płytek), Wat Phnom – symbol stolicy Kambodży. Wczesnym popołudniem transfer na lotnisko w Phnom Penh, odprawa bagażowa i paszportowa. Przelot do Europy (nocny przelot do Warszawy - posiłki na pokładach samolotów).
Przylot do Warszawy.

Laos

Stolica: Wientian
Największe miasta: Wientian, Sawannakhet, Pakse, Luang Prabang
Język urzędowy: laotański
Waluta: kip (LAK)
Ludność: 6521998 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Laos dzieli się na 16 prowincji, 1 miasto wydzielone i 1 strefę specjalną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Należy jednak zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Zaleca się szczepienia przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Zalecana jest również profilaktyka przeciwmalaryczna.

Lekarze
nie są uznawane polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Przed wyjazdem do Laosu należy sprawdzić, który międzynarodowy ubezpieczyciel ma podpisaną umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos. Poziom opieki zdrowotnej w Laosie jest niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej poza większymi miastami jest praktycznie niemożliwe.

Apteki
podstawowe leki dostępne są tylko w większych miejscowościach.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 195

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polscy obywatele objęci są obowiązkiem wizowym. Miesięczną wizę uzyskać można w ambasadzie Laosu, a także na niektórych przejściach granicznych. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie w wysokości 10 USD. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.
Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy deklarować wwóz oraz wywóz kwot pieniężnych wyższych niż 2000 USD. Wywóz dzieł sztuki jest zabroniony (zwłaszcza starych figurek Buddy).

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
laotańska kuchnia jest bardzo pikantna i opiera się głównie na ryżu, makaronie (sojowym, maniokowym, ryżowym) oraz sałatkach warzywnych. Jada się również znaczne ilości ryb, drobiu i mięsa wieprzowego. Do potraw używa się rozmaitych warzyw oraz smacznych i różnorodnych owoców (np. kokosa, którego mleko łagodzi podniebienie po ostrych daniach laotańskich).

Napoje
bardzo popularnym napojem jest produkowane w Laosie piwo Lao Beer.

Pamiątki
będąc w Laosie warto zwrócić uwagę na wyroby miejscowego rzemiosła czyli na złotą i srebrną biżuterię. Można również zakupić w przystępnych cenach niektóre kamienie jubilerskie np. szafiry.

Obyczaje
w Laosie należy przestrzegać określonych zasad i norm moralnych. Każdy posąg Buddy uznawany jest za święty, dlatego nie wolno wspinać się na posągi lub w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Wchodząc do świątyń należy zakryć nogi i ramiona. Źle widziane jest publiczne okazywanie uczuć. Nie wolno dotykać głowy Laotańczyka, ponieważ jest ona najważniejszą częścią ciała. Skierowanie stopy w kierunku innej osoby jest uznawane za niegrzeczne, a skierowanie stopy w kierunku wizerunku Buddy albo Króla jest zabronione.

Religia i kultura

Większość mieszkańców Laosu wyznaje buddyzm (około 60%). Animiści stanowią około 33 % społeczeństwa, chrześcijanie około 2 %, a bezwyznaniowcy około 4%. Inne religie to około 1 %.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • pełnia księżyca w kwietniu – laotański Nowy Rok (Pimai Lao)
 • lipiec/wrzesień – buddyjski Wielki Post (Boun Khao Phansaa)
 • lato/jesień – Regaty Smoczych Łodzi (Bun Song Hua)
 • pełnia księżyca w listopadzie –festiwal That Luang w Wientianie
 • listopad/grudzień – Nowy Rok Hmongów
 • 2 grudnia – Święto Narodowe

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30, z przerwą obiadową od godziny 12:00 do 14:00. Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kantorach. Bankomaty znajdują się tylko w kilku miejscach w stolicy kraju. Karty płatnicze uznawane są wyłącznie przez większe hotele oraz niektóre restauracje.

Komunikacja

 • Samolot – wygodny, lecz raczej drogi środek transportu po kraju.
 • Autobus – podróżowanie autobusem, choć stosunkowo tanie, jest raczej uciążliwe ze względu na brak ustalonych tras, nieregularne przejazdy.
 • Tuk-tuk – czyli riksze motocyklowe, będące podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach.
 • Samochody – ze względu na fatalny stan dróg w Laosie, nie poleca się podróżowania tym środkiem transportu.

Poczta
urzędy pocztowe otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30. Poczta główna w Vientianie otwarta jest również w soboty w godzinach od 8:00 do 12:00.

Placówki dyplomatyczne

Terytorium Laosu znajduje się pod jurysdykcją Ambasady RP w Bangkoku w Królestwie Tajlandii.

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
tel. (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
fax: (00-662) 645 03 65
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.polemb.net


Kambodża

Stolica: Phnom Penh
Największe miasta: Phnom Penh, Battambang, Kampong Czam, Pursat, Kompong Som, Kampot
Język urzędowy: khmerski
Waluta: riel (KHR)
Ludność: 14017000 osób
Strefa czasowa: czas polski + 6h (w zimie) i + 5h (w lecie)
Podział administracyjny: Kambodża dzieli się na 20 prowincji, 4 miasta wydzielone oraz 10 wysp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Informacje praktyczne

Szczepienia
szczepienia profilaktyczne nie są wymagane. Istnieje za to ryzyko zarażenia się amebą oraz dengą. Nie zaleca się również picia wody z otwartych zbiorników, źródeł, studni, a także nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej. Zalecane jest częste mycie rąk.

Lekarze
na terenie Królestwa Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka lekarska jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza lub stomatologa wynosi od 15 do 40 dolarów. Doba w miejscowym szpitalu (opłata za łóżko) wynosi około 70 dolarów.

Apteki
w stolicy Phnom Penh apteki są ogólnie dostępne. Farmaceuci posługują się  językiem angielskim.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 119

Wymagania wizowe/ przepisy celne
polskich obywateli obowiązują wizy pobytowe, które można otrzymać na przejściu granicznym (na okres 30 dni) po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać przez internet, a także w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno – konsularnych. Przy wjeździe na teren Kambodży wymagany jest co najmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 dolarów (dzieci do lat 2 są zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 dolarów). Opłata nie jest pobierana podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi.
Nie ma żadnych ograniczeń przy wwozie dewiz. Wywóz dewiz – maksymalnie do 10 000 dolarów, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Brak możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w kambodżańskich potrawach można wyczuć wpływy kuchni tajlandzkiej i wietnamskiej. Podstawą wyżywienia jest ryż, który najczęściej gotowany jest na parze i podawany w formie sypkiej. Z wietnamskiej kuchni zapożyczono makarony sojowe i maniokowe oraz wiele sałatek z warzyw surowych i kiszonych. Za obowiązkowy składnik posiłków w Kambodży uchodzi zupa (np. bambusowa z makaronem ryżowym, zupa z tofu, ślimaków lub bulion mięsny). Na wybrzeżu w regionach południowo – zachodnich spożywa się sporo owoców morza i ryb. Jako urozmaicenie posiłków stosuje się kokosy, które są nie tylko składnikiem deserów, ale również wielu innych dań.

Pamiątki
ciekawymi pamiątkami, które można kupić w całym kraju są: metalowe figurki, wyroby z jedwabiu, fajki do opium lub kapelusze.

Obyczaje
Khmerzy przestrzegają zwyczaju nie podawania rąk kobietom. Należy również unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest uznawany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty.

Religia i kultura

W Kambodży religią dominującą jest buddyzm, wyznaje go około 80% społeczności. Muzułmanie stanowią 2% społeczeństwa, a ateiści 17%.

Święta: 

 • 1 stycznia- Nowy Rok
 • 7 stycznia – Dzień Zwycięstwa nad Reżimem Ludobójstwa
 • 2 lutego – święto buddyjskie Meaka Bochea
 • 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet
 • 14 – 17 kwietnia – khmerski Nowy Rok
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 5 – 7 maja – Ceremonia Orki Królewskiej
 • 13 – 16 maja – Urodziny Króla Norodoma Sihamoniego
 • 18 czerwca – Urodziny Królowej Matki
 • 24 września – Dzień Konstytucji
 • 10 – 12 października – Pchum Ben (Święto Zmarłych)
 • 29 października – Dzień Koronacji
 • 31 października – Urodziny Króla Norodoma Sihanouka
 • 9 listopada – Dzień Niepodległości
 • 23 – 26 listopada – Festiwal Wody
 • 10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 12:00 i od 14:00 do 17:00. Karty kredytowe są akceptowane przez większe hotele, sklepy i restauracje. Jest możliwy również szybki transfer gotówki np. poprzez Western Union.

Komunikacja

 • Pociągi – istnieją tylko dwie linie kolejowe łączące stolicę Phnom Penh z Bangkokiem (Tajlandia) oraz z jedynym portem Kompong Som.
 • Tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi – bardzo popularne i stosunkowo tanie środki miejscowego transportu. Zaleca się korzystanie z tych środków lokomocji, ze względu na brak komunikacji miejskiej (autobusów, tramwajów, metra).
 • Samoloty – istnieje tylko jedno połączenie lotnicze – pomiędzy Phnom Penh i Siem Reap (bilet kosztuje około 60 dolarów w jedną stronę).

Poczta
urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 11:00 oraz od 14:00 do 17:00.

Placówki dyplomatyczne

W Kambodży nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Królestwo Kambodży podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku w Tajlandii.
Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67 do 9
fax: (00-662) 645 03 65
polemb@loxinfo.co.th
consul@polemb.or.th
www.polemb.or.th

LAOS – Wiza jest wymagana. Można ją otrzymać na lotnisku, po przylocie, a także w licznych punktach kontroli granicznej. Formalności można również dokonać przed podróżą, w Ambasadzie Laosu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Laosu.

KAMBODŻA – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Procedurę wizową można także dopełnić przed podróżą, w formie elektronicznej – e-visa (www.evisa.gov.kh). Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Kambodży.

 • Lekcje gotowania pod okiem uznanych szefów kuchni – doskonała okazja, by zgłębić tajniki egzotycznej sztuki kulinarnej i skosztować wielu miejscowych specjałów
 • Wientian – stolica Laosu ze złotą świątynią Pha That Luang
 • Luang Prabang i wzgórze Phousi
 • Rejs po Mekongu
 • Jezioro Tonle Sap – cud natury i wioski na palach
 • Angkor – dawne królestwo Khmerów (UNESCO)
 • Phnom Penh – tajemnicza stolica Kambodży
 • Relaks na plaży w kambodżańskim kurorcie Sihanouk Ville
Kalkulacja dla grupy min. 11 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.