12 dni MAROKO
MAROKO: wyprawa pełna orientu

Wycieczki do Maroka: Festiwal róż

Maroko: Marrakesz, Agadir, Fez, Rabat - wycieczka

Wycieczka do Maroka: wyprawa pełna orientu

Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Po pierwsze, stanowi połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami. Do drugie, to kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Ponadto Maroko oferuje wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże na wybrzeżu Atlantyckim, olśniewającą architekturę i gorące piaski Sahary. Czy można chcieć czegoś więcej? Nie zwlekaj – wycieczka do Maroka czeka!

Maroko to także: herbata z miętą, henna, orientalne zapachy, kolory i ornamentacje, biżuteria, muzyka i wielbłądy. Na północy kraju dominuje ludność arabska, podczas gdy południe to Berberowie – najdawniejsi mieszkańcy Maroka. Kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę (kazby, komunalne spichlerze – agadiry, gliniane domy przylegające do zboczy). Przede wszystkim Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złem chronią je amulety i bransolety…

Ponadto, Kuchnia marokańska to nie lada gratka dla miłośników dobrego smaku. Każda kuchnia ma swoje sekrety,
każda oferuje unikalną kompozycję składników, oddziałujących na wszystkie zmysły i każda wymaga znajomości określonego warsztatu. Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy – tak naprawdę to, co jemy, stanowi obraz danej odrębności kulturowej. Dlatego możliwość degustowania lokalnych potraw to doskonała okazja, by poznać od kuchni Maroko, które może stanowić kulinarne inspiracje. Dlatego zapraszamy do wzięcia udziału w kulinarnej przygodzie. To doskonała okazja, by obok tradycyjnego zwiedzania zabytków i możliwości poznania ludzi, ich kultury i atrakcyjnych przyrodniczo miejsc, móc odkryć dodatkowo smak odwiedzanych miejsc.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Maroka!

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Nasza podróż była niezwykła – Maroko: wyprawa pełna orientu”


Chciałabym w imieniu własnym i Krzysztofa podziękować za wyprawę do Maroka. Wszystko, co przygotowała Pana Firma spełniło nasze oczekiwania i dostarczyło nam fantastycznych wrażeń. Bardzo interesująca trasa, logistyka podróży, czarowne riady, kompetentny kierowca i super profesjonalna Pilotka – Natalia sprawiły, że nasza podróż była niezwykła. Nawet zaskakująca w tym okresie marokańska pogoda sprzyjała temu przedsięwzięciu – myślę, że trudno byłoby zrealizować tak bogaty program w trzydziestostopniowym upale (doświadczamy tego teraz w kraju :)).
Nie mogę nie wspomnieć o uczestnikach wyprawy. Życzę każdemu podróżowania w takim gronie !!!

Pozdrawiam serdecznie,

Barbara / Grupa Maroko 2018 
Zbiórka Uczestników na lotnisku w Warszawie, przelot do Maroka. Przylot na lotnisko Casablance. Transfer do hotelu, nocleg w hotelu Kenzi Sidi Marouf lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do Casablanki. Zwiedzanie meczetu Hassana II, symbolu miasta, jednego z największych w świecie muzułmańskim, a zbudowanym na oceanie. Przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Zwiedzanie Chelli, gdzie na ruinach rzymskich powstała nekropolia dynastii Merynidów. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII wiecznego meczetu. Spacer po Kazbie Oudaia, starej twierdzy malowniczo położonej przy ujściu rzeki Bou Regreg do Atlantyku. Przejazd do Tangeru. Nocleg w Tangerze w riadzie Tanger Dar El Kasbah lub w podobnym.
Po śniadaniu spacer po Tnagerze: kazba, z której murów i bram rozciąga się imponujący widok na miasto, Cieśninę Gibraltarską i 4-kilometrową Zatokę Tangerską oraz medina z labiryntem zakamarków i krętych wąskich uliczek, suki pełne przypraw i rękodzieła. Wizyta w Legacji Amerykańskiej, która była konsulatem do 1962 roku. Następnie przejazd na Przylądek Spartel, wbijający się w Cieśninę Gibraltarską, najdalej wysunięty w morze punk na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki i możliwość podziwiania malowniczego wybrzeża sąsiadującego z Europą. Przejazd do Groty Herkulesa. To tutaj łączą się wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego, a przy dobrej widoczności można dojrzeć wybrzeże Hiszpanii i Skałę Gibraltarską. Powrót do Tangeru. Nocleg w Tangerze w riadzie Tanger Dar El Kasbah lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd pośród górskich krajobrazów do najbardziej uroczego miasteczka Maroka, biało – niebieskiego Chefchaouen. Spacer po wąskich uliczkach osadzonych na zboczu wzgórza. Przejazd do malowniczo położonego Volubilis, ruin rzymskiej stolicy kolonii Mauretani Tigitanis. Zwiedzanie ruin, które słyną szczególnie z dobrze zachowanych oryginalnych mozaik. Przejazd do Fezu. Nocleg w Fezie w Riad Lalla Fatima lub w podobnym.,
Po śniadaniu zwiedzanie Fezu, najbardziej oryginalnego z sułtańskich miast. Medina Fezu została uznana przez UNESCO, jako najlepiej zachowana na świecie i w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa. Składa się z ponad 9 tysięcy uliczek, z których wiele jest tak wąskich, że lokalne muły i osły, najpopularniejszy środek transportu w Fezie, z trudem się w nich mieszczą. Miasto pozostawało stolicą Maroka przez ponad 400 lat, a teraz jest to centrum duchowe, religijne, kulinarne i rzemieślnicze kraju. Postój na wspaniałej panoramie widocznej z bastionu południowego. Spacer po Fes el Bali, najstarszej części miasta, z meczetem Kairouańskim i mauzoleum Idrisa II, symbolami miasta. Wizyta w muzeum Najjarine, dawniej największym w Fezie zajeździe dla karawan. Największe tradycyjne garbarnie i farbiarnie skór i uliczki rzemieślników i małych kupców. Spacer po starej dzielnicy żydowskiej, mellah, z XVII wieczną synagogą. Po południu przejazd w góry Atlasu Średniego do malowniczego miasteczka Ifrane zwanego małą Szwajcarią. Kontynuacja przejazdu do Midelt. Nocleg w Midelt Riad Villa lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd skrajem Atlasu Średniego, poprzez piękny wąwóz rzeki Ziz, na pustynne tereny Tafilalt i dalej do saharyjskiego miasta Erfoud. Wizyta w zakładzie obrabiającym marmury ze skamielinami. Region słynie z wydobycia marmuru z zatopionymi w nim amonitami i innymi skamielinami. Rissani, wrota na pustynię piaskową. Zakwaterowanie w kameralnym pensjonacie w okolicach Merzougi, blisko wydm Erg Chebbi. Są to najwyższe, robiące niesamowite wrażenie, wydmy Maroka. Pod wieczór gdy pustynia przybiera najwspanialsze kolory, wyjazd na wielbłądach w głąb wydm. Nocleg w Auberze La Source lub w podobnym.
Po śniadaniu ciekawostka regionu khettary, dawne podziemne systemy rozprowadzania wody, których pozostałości można zobaczyć tylko w tych okolicach. Przejazd do Tineghir i wjazd w wąwóz Todry, podróż wśród oaz z palmami daktylowymi i widoków robiących niesamowite wrażenie. Ściany wąwozu zbliżają się do siebie, aż pozostaje tylko wąski przesmyk pomiędzy skałami o 300 m wysokości. Przejazd do Ait Benhaddou. Nocleg w riadzie Riad Maktoub lub w podobnym.
Po śniadaniu spacer po Ait Benhaddou, największym marokańskim ksarze - dużej ufortyfikowanej wiosce, w całości zbudowanej z bitej gliny, na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Wiele znanych filmów było tutaj kręconych: Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Następnie przejazd poprzez pustynny skraj Atlasu Wysokiego. Przełęcz Tizi-n-Tichka na 2260 m.p.p.m i zapierające dech w piersiach widoki. Przejazd do Marakeszu. Zakwaterowanie w malowniczym riadzie w medinie Marakeszu. Riady to dawne domy bogatej burżuazji, ukryte w krętych i wąskich uliczkach starego miasta. Dzisiaj duża część z nich została przekształcona na kameralne hoteliki, po kilka lub kilkanaście pokoi. Charakterystyczne dla riadów jest to, że pokoje są raczej małe ale utrzymane w lokalnym stylu i często każdy pokój jest inny. Riady zbudowane są zawsze na planie wewnętrznego patio, które stanowi część wspólną. W riadach można również odprężyć się na tarasie na dachu. Nocleg w Marrakeszu w riadzie Riad Les Jardins Mandaline lub w podobnym.
Po śniadaniu wizyta w ogrodach Majorelle, rozsławionych przez Yvs St Laurent. Dalej wizyta w Pałacu Bahia, dawnej rezydencji wielkiego wezyra. Przyjemny spacer poprzez ogrody meczetu Koutoubia. Lokalny spożywczy targ. Odkryjemy stare miasto przechodząc labiryntem wąskich uliczek w poszukiwaniu starego zajazdu dla karawan, dawnych riadów by poznać tradycyjny styl życia, publicznych ujęć wody i pieców chlebowych. Wizyta w Dar El Bacha, najpiękniejszym pałacu Marrakeszu. Postój w lokalnej zielarni pozwala zapoznać się z magią naturalnych lokalnych wyrobów, popularnie w Maroku używanych, od przypraw po czarne mydło. Następnie spacer poprzez medinę i suk - największy marokański targ z licznymi zakładami rzemieślników i sklepikami z kolorowymi wyrobami, kończy się na Placu Jemaa el Fna. Tam właśnie wieczorami gromadzą się zaklinacze węży, małpy na smyczy, muzykanci i bębniarze. Prawdziwa uczta dla zmysłów. Herbatka miętowa w kawiarni na tarasie na dachu z widokiem na plac i stare miasto. Kolacja w restauracji Dar Essalam, serwującej tradycyjną marokańską kuchnię w bogato dekorowanych wnętrzach, zdobionych mozaikami, stiukami oraz drewnem cedrowym. Do kolacji lokalna muzyka na żywo. Nocleg w Marrakeszu w riadzie Riad Les Jardins Mandaline lub w podobnym.
Po śniadaniu przejazd do nadmorskiej Essaouiry. Spacer po malowniczej, biało – niebieskiej starówce i małym, tradycyjnym porcie. Zakwaterowanie w kameralnym hotelu, blisko plaży oraz mediny. Popołudnie wolne na relaks nad oceanem lub przy basenie. Nocleg w hotelu Essaouira Riad Zahra lub w podobnym.
Po śniadaniu czas wolny na wypoczynek i relaks nad oceanem, przy basenie lub samodzielne eksplorowanie miasta. Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji.
Wczesny transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.

Maroko

Stolica: Rabat
Największe miasta: Rabat, Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda
Język urzędowy: arabski
Waluta: dirham marokański (MAD)
Ludność: 33800000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 1h
Podział administracyjny: Maroko podzielone jest na 16 regionów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się jednak przed podróżą, aby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.

Lekarze
opieka medyczna w Maroku utrzymuje się na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są jednak płatne, dlatego na czas trwania podróży zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, która obejmować powinna koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 euro.

Apteki
apteki są łatwo dostępne i dobrze zaopatrzone. W większych miastach możemy znaleźć aptekę czynną również w nocy.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 15

Wymagania wizowe/ przepisy celne
od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.
Nie ma specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Obowiązuje surowy zakaz wywożenia waluty marokańskiej poza granicę kraju. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
marokańska kuchnia jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Można w niej wyczuć wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i francuskiej. Dzięki dużej ilości ziół i przypraw dania są niezwykle barwne i aromatyczne. Typowymi potrawami są kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy).

Napoje
narodowym napojem Marokańczyków jest „the a la menthe”, czyli słodka herbata ze świeżą miętą, którą Marokańczycy piją przy każdej okazji. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest zakup wody mineralnej. Na rynku jest ich kilka rodzajów, w tym Sidi Harazem (niegazowana) i Ulmes (gazowana). W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina, którego najbardziej znaną marką jest Vieux Papes.

Pamiątki
dywany, kilimy, wyroby drewniane, metalowe oraz ceramika to wytwory Marokańskich rzemieślników, którymi warto się zainteresować. Rzemieślnicy z As-Sawiry, wytwarzający wyroby z drewna, są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie.

W restauracji
zwyczajowo pozostawia się w restauracjach lub kawiarniach napiwki w wysokości 5-10% rachunku.

Fotografowanie
robienie zdjęć osobom bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane. Ponieważ zabronione jest wejście do meczetów dla obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu, niedopuszczalne jest fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu.

Religia i kultura

Ponad 97% Marokańczyków to muzułmanie, w większości sunnici. Około 1,1% wyznaje chrześcijaństwo.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 11 stycznia – Manifest Niepodległości
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 30 lipca – Święto Tronu
 • 20 sierpnia – Dzień Rewolucji
 • 21 sierpnia – Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
 • 6 listopada – Rocznica Zielonego Marszu
 • 18 listopada – Święto Niepodległości

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego można go kupić tylko w supermarketach lub w licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini) mogą uchodzić za szokujące (poza  eleganckimi hotelami), dlatego należy się ich wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
większość banków jest otwarta w godzinach od 9:00 do 14:00. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a przy wybieraniu z nich pieniędzy zwykle pobierana jest 5% prowizja. W Maroku można korzystać z większości znanych kart kredytowych takich jak Visa czy MasterCard.

Komunikacja

 • Autobusy – w Maroku można rozróżnić dwa rodzaje autobusów: państwowej  firmy CTM, odjeżdżające z reguły z oddzielnych dworców i autobusy firm prywatnych. Autobusy państwowe są nowe, czyste i klimatyzowane, ale droższe od linii prywatnych.
 • Taksówki – występują dwa typy taksówek: Grand Taxi (duże taksówki) i Petit Taxi (małe taksówki). Duże taksówki zabierają do 6 osób, są szybkie i łatwo dostępne. Małe miejskie taksówki poruszają się w obrębie miasta i zabierają maksymalnie trzy osoby.
 • Pociągi – po Maroku najwygodniej poruszać się pociągiem. Kolej jest rozwinięta tylko w zachodniej części kraju, ale za to pociągi jeżdżą szybko i  punktualnie.

Poczta
działa niezbyt szybko, ale za to niezawodnie. Nie ma problemów z jej znalezieniem. Urzędy pocztowe są otwarte w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00. Paczka lub list dotrze do Europy po upływie tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah, Rabat-Agdal
B.P. 425, Maroc
Tel. (00-212) 37 77 11 73, (00-212) 77 17 91, 77 17 94
Fax: (00-212) 37 77 53 20, 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

MAROKO – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Maroka do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Maroka.

 • Casablanca – największe miasto Maroka, z niezwykłą, białą, przedwojenną zabudową
 • Rabat – stolica, w której przeplata się nowoczesność ze średniowieczem
 • Erg Chebbi – najwyższe wydmy Maroka
 • Tajemnicza medyna w Fezie
 • Ait Benhaddou – wioska w całości zbudowana z bitej gliny (UNESCO)
 • Przejazd przez Atlas Średni – malowniczą krainę Berberów
 • Marrakesz – „Czerwone Miasto”, urzekające kulturową mieszanką barw, dźwięków i zapachów
 • herbatka i poczęstunek w domu w Ait Benhaddou
 • kolacja w słynnej restauracji Dar Essalam w Marrakeszu
UWAGA Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. Uczestnicy zapisujący się na wyjazd indywidualnie (01.osoba) – w przypadku, jeśli na 32 dni przed planowanym terminem wyjazdu nie zgłosi się druga osoba tej samej płci na dokwaterowanie do pokoju 2-osoowego, zaistnieje konieczność dopłaty do pokoju 1-osobowego zgodnie z ceną podaną w niniejszym załączniku do umowy, bez możliwości rezygnacji z wyjazdu bez ponoszenia kosztów. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za przepisy związane z COVID-19 wprowadzone przez kraje tranzytowe oraz kraj docelowy, np. wykonanie testu na obecność COVID-19 w Polsce przed wyjazdem na koszt podróżnego, wykonanie testu na obecność COVID-19 po przylocie do kraju docelowego na koszt podróżnego. Podróżnego obowiązuje bezwzględny obowiązek ich przestrzegania, a nagłe wprowadzenie przepisów przez kraje tranzytowe lub kraj docelowy nie daje Podróżnemu możliwości bezkosztowego odstąpienia od umowy.