8 dni MAROKO
MAROKO - wyprawa pełna orientu + Sylwester ‘2018

Wycieczki do Maroka: Sylwester w Maroku

Maroko: Marrakesz, Agadir, Fez, Rabat - wycieczka

Wycieczka do Maroka: Maroko jest żywą i wielobarwną mozaiką orientalnej kultury. Stanowi połączenie nowoczesności z zabytkowymi pałacami, medynami i meczetami. Kraj o niezwykłej historii, barwnej tradycji i wyśmienitej kuchni. Oferuje wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże na wybrzeżu Atlantyckim, olśniewającą architekturę i gorące piaski Sahary.

Maroko to także: herbata z miętą, henna, orientalne zapachy, kolory i ornamentacje, biżuteria, muzyka i wielbłądy. Na północy kraju dominuje ludność arabska. Południe to Berberowie – najdawniejsi mieszkańcy Maroka. Kultywują swoje zwyczaje, miejscowe dialekty i odrębną architekturę (kazby, komunalne spichlerze – agadiry, gliniane domy przylegające do zboczy). Berberyjki nie zasłaniają twarzy, a przed złem chronią je amulety i bransolety…

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Maroka! Nasza wycieczka do Maroka to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Więcej Naszych wycieczek do Afryki znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Przylot do Marrakeszu, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Czas na odpoczynek i odświeżenie. Zakwaterowanie w malowniczym riadzie w medynie (starym mieście). Riady to dawne pałace burżuazji, bogatych kupców lub rzemieślników przerobione na kilkupokojowe hoteliki, utrzymane w marokańskiej architekturze, oryginalnie udekorowane i położone w wąskich uliczkach mediny.
Późniejszym popołudniem odkryjemy stare miasto przechodząc labiryntem wąskich uliczek w poszukiwaniu starego zajazdu dla karawan, dawnych riadów, by poznać tradycyjny styl życia, publicznych ujęć wody i pieców chlebowych. Wizyta w Muzeum Marrakeszu, dawnej wyższej szkole koranicznej pozwala odkryć artystyczny aspekt mediny. Postój w lokalnej zielarni pozwala zapoznać się z magią naturalnych lokalnych wyrobów, popularnie w Maroku używanych, od przypraw po czarne mydło. Spacer poprzez suk, największy marokański targ z licznymi zakładami rzemieślników i sklepikami z kolorowymi wyrobami, kończy się na Placu Jemaa el Fna. Tam właśnie wieczorami gromadzą się zaklinacze węży, małpy na smyczy, muzykanci i bębniarze. Prawdziwa uczta dla zmysłów. Degustacje w lokalnych garkuchniach na placu Jemma el Fna. Kolacja i nocleg w riadzie w Marrakeszu.
Po śniadaniu wizyta w ogrodach Majorelle, rozsławionych przez Yvs St Laurent oraz w Muzeum Berbreskim, które do nich przylega, a w którym można poznać lokalne tradycje. Spacer po ogrodach Menara, gajach oliwnych przylegających do miasta oraz wizyta w dawnym sułtańskim pawilonie spotkań. Wizyta w pałacu Bahia, dawnej rezydencji wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Spacer poprzez stare miasto i czas wolny na souku. Po południu czas na odpoczynek i przygotowania do sylwestrowej nocy. Wieczorem, uroczysta kolacja sylwestrowa w słynnej restauracji Dar Essalam w Marrakeszu http://www.daressalam.com/src/index.php, serwującej tradycyjną kuchnie marokańską w bogato dekorowanych wnętrzach, zdobionych mozaikami, stiukami oraz drewnem cedrowym. Kolacja z lokalną muzyką i występami.
Po późniejszym śniadaniu przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Zwiedzanie Chelli, gdzie na ruinach rzymskich powstała nekropolia dynastii Merynidów. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII wiecznego meczetu. Spacer po Kazbie Oudaia, starej twierdzy malowniczo położonej przy ujściu rzeki Bou Regreg do Atlantyku. Kolacja. Nocleg w hotelu w Rabacie.
Po śniadaniu przejazd do Fezu, pierwszej stolicy i najbardziej tradycyjnego miasta w kraju. Zwiedzanie mediny, najstarszej części Fezu (UNESCO). To miejsce, gdzie czas się zatrzymał kilka wieków temu, a w labiryncie ponad 9. tys uliczek cały czas dosiada się osłów i mułów. Wizyta w tradycyjnych, największych w Maroku, garbarniach i farbiarniach skór, spacer wąskimi uliczkami mediny z tradycyjnym ręcznym rzemiosłem, możliwość zajrzenie do mauzoleum Idrisa II, patrona miasta, zwiedzanie dawniej największego w mieście zajazdu dla karawan dziś przekształconego na muzeum Najjarine. Kolacja. Nocleg w hotelu w Fezie.
Po śniadaniu przejazd poprzez góry Atlasu Średniego. Krótki postój w miasteczku Ifrane, zwanym popularnie szwajcarską wioską, na wysokości 1750 m n.p.m., gdzie zimą zawsze leży śnieg. Dalej droga na południe ze zmieniającymi się krajobrazami, przechodzącymi z górskich w pustynne w regionie Tafilalt. Przejazd poprzez piękną dolinę i wąwóz rzeki Ziz. Przejazd w okolice Merzougi, wioski położonej tuż przy najwyższych wydmach piaskowych Maroka. Erg Chebbi sprawia niesamowite wrażenie, wielkie wydmy piaskowe przesypujące się na wysokości około 350 metrów. Wyprawa karawaną wielbłądów na nocleg pod namiotami pośród piasków pustyni. Kolacja pod osłoną nieba.
Po śniadaniu przejazd poprzez pustynne tereny do jednej z największych naturalnych atrakcji regionu, wąwozu rzeki Todry. Tradycyjne wioski, są dosłownie zawieszone na zboczach, ponad malowniczymi górskimi oazami. Tradycyjna architektura z pise (specjalnie przygotowywana glina), ksary i kazby wyjątkowo malowniczo łączą się tutaj z krajobrazem. Przejazd aż do przełomu wąwozu, gdzie 300. metrowe głazy tworzą wąskie przejście. Przejazd wzdłuż pasma Atlasu Wysokiego, gdzie dominuje intensywnie czerwona ziemia i monumentalne gliniane kazby. Kolacja. Nocleg w hotelu w Ouarzazate.
Po śniadaniu wizyta w kazbie Taourirt, dawnej rezydencji możnowładców z rodu Glalouich. Następnie przejazd do Ait Benhaddou, największego marokańskiego ksaru, dużej ufortyfikowanej wioski, w całości zbudowanej z bitej gliny, położonej na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie. Kręcono tu wiele znanych filmów, np. Gladiator, Aleksander, Królestwo Niebieskie. Następnie przejazd poprzez malownicze góry Atlasu Wysokiego. Droga poprowadzi przez przełęcz Tizi-n-Tichka na 2260 m p.p.m. Wspaniałe widoki, intensywne kolory skał i tradycyjne wioski berberskie. Kolacja. Nocleg w hotelu w Marrakeszu.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

Maroko

Stolica: Rabat
Największe miasta: Rabat, Casablanca, Fez, Tanger, Marrakesz, Wadżda
Język urzędowy: arabski
Waluta: dirham marokański (MAD)
Ludność: 33800000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 1h
Podział administracyjny: Maroko podzielone jest na 16 regionów.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie ma poważniejszych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Zaleca się jednak przed podróżą, aby zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej.

Lekarze
opieka medyczna w Maroku utrzymuje się na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki zdrowotnej są jednak płatne, dlatego na czas trwania podróży zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej, która obejmować powinna koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 euro.

Apteki
apteki są łatwo dostępne i dobrze zaopatrzone. W większych miastach możemy znaleźć aptekę czynną również w nocy.

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 15

Wymagania wizowe/ przepisy celne
od 1 stycznia 2005 r. obywatele polscy udający się do Maroka w celach turystycznych zwolnieni są z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.
Nie ma specjalnych restrykcji celnych ani ograniczeń w przywozie dewiz, należy jednak zadeklarować je przy wjeździe. Obowiązuje surowy zakaz wywożenia waluty marokańskiej poza granicę kraju. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
marokańska kuchnia jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Można w niej wyczuć wpływy kuchni arabskiej, afrykańskiej i francuskiej. Dzięki dużej ilości ziół i przypraw dania są niezwykle barwne i aromatyczne. Typowymi potrawami są kuskus, tadżin (duszone mięso z warzywami) i harira (pikantna zupa z soczewicy).

Napoje
narodowym napojem Marokańczyków jest „the a la menthe”, czyli słodka herbata ze świeżą miętą, którą Marokańczycy piją przy każdej okazji. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest zakup wody mineralnej. Na rynku jest ich kilka rodzajów, w tym Sidi Harazem (niegazowana) i Ulmes (gazowana). W Maroku produkuje się całkiem smaczne wina, którego najbardziej znaną marką jest Vieux Papes.

Pamiątki
dywany, kilimy, wyroby drewniane, metalowe oraz ceramika to wytwory Marokańskich rzemieślników, którymi warto się zainteresować. Rzemieślnicy z As-Sawiry, wytwarzający wyroby z drewna, są jednymi z najbardziej utalentowanych na świecie.

W restauracji
zwyczajowo pozostawia się w restauracjach lub kawiarniach napiwki w wysokości 5-10% rachunku.

Fotografowanie
robienie zdjęć osobom bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane. Ponieważ zabronione jest wejście do meczetów dla obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu, niedopuszczalne jest fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu.

Religia i kultura

Ponad 97% Marokańczyków to muzułmanie, w większości sunnici. Około 1,1% wyznaje chrześcijaństwo.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 11 stycznia – Manifest Niepodległości
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 30 lipca – Święto Tronu
 • 20 sierpnia – Dzień Rewolucji
 • 21 sierpnia – Urodziny króla Mohammeda V i Dzień Młodości
 • 6 listopada – Rocznica Zielonego Marszu
 • 18 listopada – Święto Niepodległości

Islam zabrania picia alkoholu, dlatego można go kupić tylko w supermarketach lub w licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz w restauracjach lepszych hoteli. Zbyt swobodne stroje, zwłaszcza kobiet (np. spódnice mini) mogą uchodzić za szokujące (poza  eleganckimi hotelami), dlatego należy się ich wystrzegać, szczególnie podczas podróży na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
większość banków jest otwarta w godzinach od 9:00 do 14:00. Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach, a przy wybieraniu z nich pieniędzy zwykle pobierana jest 5% prowizja. W Maroku można korzystać z większości znanych kart kredytowych takich jak Visa czy MasterCard.

Komunikacja

 • Autobusy – w Maroku można rozróżnić dwa rodzaje autobusów: państwowej  firmy CTM, odjeżdżające z reguły z oddzielnych dworców i autobusy firm prywatnych. Autobusy państwowe są nowe, czyste i klimatyzowane, ale droższe od linii prywatnych.
 • Taksówki – występują dwa typy taksówek: Grand Taxi (duże taksówki) i Petit Taxi (małe taksówki). Duże taksówki zabierają do 6 osób, są szybkie i łatwo dostępne. Małe miejskie taksówki poruszają się w obrębie miasta i zabierają maksymalnie trzy osoby.
 • Pociągi – po Maroku najwygodniej poruszać się pociągiem. Kolej jest rozwinięta tylko w zachodniej części kraju, ale za to pociągi jeżdżą szybko i  punktualnie.

Poczta
działa niezbyt szybko, ale za to niezawodnie. Nie ma problemów z jej znalezieniem. Urzędy pocztowe są otwarte w godzinach od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00. Paczka lub list dotrze do Europy po upływie tygodnia.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah, Rabat-Agdal
B.P. 425, Maroc
Tel. (00-212) 37 77 11 73, (00-212) 77 17 91, 77 17 94
Fax: (00-212) 37 77 53 20, 77 85 66
e-mail: rabat.amb.sekretariat@msz.gov.pl

MAROKO – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Maroka do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Maroka.

 • Rabat – stolica, w której przeplata się nowoczesność ze średniowieczem
 • Erg Chebbi – najwyższe wydmy Maroka
 • Tajemnicza medyna w Fezie
 • Ait Benhaddou – wioska w całości zbudowana z bitej gliny (UNESCO)
 • Przejazd przez Atlas Średni – malowniczą krainę Berberów
 • Uroczysta kolacja sylwestrowa w słynnej restauracji Dar Essalam w Marrakeszu, serwującej tradycyjną kuchnie marokańską w bogato dekorowanych wnętrzach, zdobionych mozaikami, stiukami oraz drewnem cedrowym
 • Marrakesz – „Czerwone Miasto”, urzekające kulturową mieszanką barw, dźwięków i zapachów
Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.
We wszystkich dużych miastach, podczas zwiedzania, przechodzi się przez lokalne targowiska spożywcze. Zawsze jest to szansa na poznanie, zakupienie, spróbowanie lokalnych owoców, warzyw ale także różnorodnych placków, słodyczy itd. często w takich miejscach wypiekanych i sprzedawanych. Ponadto w mniejszych miejscowościach podczas przejazdów, regularnie mają miejsce targowiska, najczęściej raz w tygodniu w danej wiosce. Podczas przejazdu zawsze będzie okazja do postoju na takim lokalnym targowisku (jeśli w danym dniu będzie odbywał się targ). Można w ten sposób pokupować różne przysmaki i jeść zamiast obiadu. Można przynieść swoje smakołyki do niektórych kawiarni (nie wszędzie i nie wszystkich ale w wielu przypadkach można) i zamówić tam tylko napoje. W ciągu niektórych dni można nawet zatrzymać się w jakimś malowniczym miejscu i zrobić „piknik” z ładnym widokiem. W miastach często można zjeść prosto, tradycyjnie w bardzo lokalnych restauracyjkach, czasami na stojąco, czasami na ulicy, ale lokalnie. Nie trzeba tego z góry ustalać, po prostu w ciągu dnia albo z dziennym wyprzedzeniem można będzie ustalać na bieżąco czy, co i gdzie grupa będzie miała ochotę jeść na obiad. Oczywiście kiedy pojawiają się jakieś charakterystyczne dla regionu czy okresu przysmaki, pilot będzie dawał okazję do ich skosztowania.