14 dni MEKSYK
MEKSYK PÓŁNOCNY: Miedziany Kanion i motyle Monarcha - wyprawa na Festiwal Dia de los Muertos

Wycieczka do Meksyku

Miedziany Kanion i motyle Monarcha - wycieczka na Festiwal Dia de los Muertos

Czternaście dni w etnicznym Meksyku to zdecydowanie sposób na udane wakacje z naszym biurem podróży. Meksyk to kraj niezwykle barwny, urozmaicony, otwarty i przyjaźnie nastawiony do turystów. Urzeka w nim gościnność rodowitych mieszkańców oraz swoiste pomieszanie ognistego temperamentu, ze spokojem tego miejsca na Ziemi. Obie te cechy charakteryzują Meksyk, w którym życie płynie własnym miarowym rytmem, lecz z naszego punktu widzenia – niezwykle ciekawie.

Na równi z kulturą, bogata jest także historia tego kraju. Wyruszając na wycieczkę do Meksyku można natknąć się na ślady dawnej cywilizacji Majów, kulturę Indian, a także na… piramidy.

Dia de los Muertos, czyli meksykański Dzień Zmarłych

Nie wszędzie Dzień Zmarłych jest czasem smutku i refleksji. W Meksyku jest to radosny dzień, kiedy to ulice zapełniają się barwnymi straganami ze słodyczami i smakołykami – w tym „chlebem zmarłych”, czyli ciastkami drożdżowymi w kształcie kości. To tylko jedna z rzeczy, o których dowiesz się znacznie więcej podczas wycieczki do Meksyku organizowanej przez nasze biuro podróży.

W trakcie trzech świątecznych dni (począwszy od 31 października) ulicami przemierzają procesje, którym towarzyszy śpiew i folklor. Dzieci, a często także dorośli, przebierają się za rozmaite zjawy czy mumie. Ołtarze obficie przystrajane są kwiatami… Całość tworzy niesamowitą atmosferę i pozwala spojrzeć na zagadnienie śmierci z zupełnie innej perspektywy.

Meksyk – wycieczka śladami natury

Podczas naszej wycieczki do Meksyku, przemierzając krajobrazy „Dzikiego Zachodu”, znane powszechnie z westernów, będziemy podziwiać wspaniały cud natury. To słynny Miedziany Kanion, który miejscami jest głębszy nawet od Wielkiego Kanionu Kolorado. W takich miejscach człowiek może poczuć się bezsilny wobec potęgi sił przyrody… Na koniec udamy się także do rezerwatu El Rosario, gdzie, przy odrobinie szczęścia, naszym oczom ukaże się niezapomniany widok milionów motyli Monarcha, które powodują, że tutejsze lasy na okres zimy zmieniają barwę na pomarańczową.

Te i wiele innych atrakcji czekają na uczestników wycieczki do Meksyku. Jeżeli jesteś ciekawy pełnej oferty turystycznej do krajów Ameryki Południowej sprawdź również wycieczki do Argentyny, Chile czy Brazylii. Więcej o każdej z propozycji przeczytasz w przygotowanym przez nas planie podróży. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Meksyku. Nocleg w Mexico City.
Zwiedzanie miasta: Plac Zocalo, Katedra Metropolitalna (największa katolicka katedra obu Ameryk), Pałac Narodowy, Muzeum Antropologii i Historii, szczycące się bogatymi zbiorami zabytków kultury Majów, Tolteków i Zapoteków, pozostałości Wielkiej Świątyni Azteków, Bazylika Guadalupe, gdzie znajduje się cudowny obraz patronki całej Ameryki Łacińskiej, zwanej Gwadelupaną. Po południu rejs po kanałach Xochimilco tradycyjną łodzią trajinera. Nocleg w Mexico City.
Przejazd do Teotihuacan i zwiedzanie kompleksu archeologicznego, gdzie na obszarze 21 kilometrów kwadratowych znajdują się pozostałości prekolumbijskiego miasta, składające się z pałaców, świątyń i dziedzińców, nad którymi dominują Piramidy Słońca i Księżyca, połączone szeroką Drogą Zmarłych. Nazwa pochodzi z języka nahuatl i można ją przetłumaczyć jako "miejsce, w którym ludzie stają się bogami". Przejazd do dzielnicy Mixquic i udział w celebracjach Święta Zmarłych (Dia de los Muertos). Czas na indywidualną eksplorację i chłonięcie unikalnej atmosfery miejsca i festwialu. Nocleg w Mexico City.
Przelot do Chihuahua, gdzie poznamy odmienne oblicze Meksyku. Zobaczymy tutejszych kowbojów, noszących dumnie swoje kapelusze, nie tylko na rancho. Zwiedzanie miasta: historyczny szlak Pancho Villi, wizyta w jego domu i w Muzeum Rewolucji, zwiedzanie wytwórni Quinta Gameros, kolonialnego akweduktu i historycznego centrum. Czas wolny na zakup m.in. gadżetów kowbojskich (buty, spodnie, kapelusze, paski, lassa). Nocleg w Chihuhua.
Przejazd do wioski Cuauhtemoc, gdzie żyje mniejszość wyznaniowa Mennonitów, przybyłych na te tereny z Holandii i Niemiec ok. 1922 i nadal noszących tradycyjne stroje z tamtej epoki. Skosztujemy tu, m.in., tradycyjnych serów, wyrabianych przez Monnonitów zgodnie z domową recepturą. Następnie przejazd do zagłębia jabłkowego, gdzie będzie okazja spróbowania różnych specjałów wyrabianych na bazie jabłek. Przejazd do Creel, spokojnego miasteczka położonego w otoczeniu lasu piniowego. Nocleg na rancho w Creel.
Przejazd przez zachodnią Sierra Madre na ziemie Indian Tarahumara, jednej z najbardziej niedostępnych i niechętnych do asymilacji grup etnicznych w Meksyku. Zaobserwować można, jak wielu przedstawicieli ludu Tarahumara do dzisiaj mieszka w jaskiniach, nosi tradycyjne, niezmienione od wieków stroje i trudni się m.in. wyplataniem z lokalnych traw koszy, dzbanków i innych przedmiotów domowego użytku. Postój przy jeziorze Arareko, następnie podziwianie tajemniczych formacji skalnych w Dolinie Grzybów i Żab, gdzie widać potęgę "Dzikiego Zachodu". Lunch w formie pikniku. Przejazd do Barrancas del Cobre i zakwaterowanie w hotelu, spektakularnie położonym, bezpośrednio na szczycie stromego zbocza głębokiego kanionu. Nocleg w Barrancas del Cobre.
Przejażdżka kolejką linową nad kanionem. Dla chętnych (fakultatywnie) zjazd na linie, tzw. "tyrolce", jedną z najdłuższych tego typu tras na świecie, liczącą łącznie ok. 5 kilometrów. Liny zawieszone są na wysokości 450 metrów! To niesamowite przeżycie pozwala podziwiwać Kanion "z lotu sokoła". Następnie ze stacji Barrancas odjazd słynnym pociągiem El Chepe. Pociąg, którym będziemy podróżować, przemierza najbardziej malowniczy odcinek tej trasy, uznanej za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Nic dziwnego – bowiem legendarny El Chepe na długości 661 km przejeżdża przez 87 tuneli, pokonuje 35 mostów, wspinając się na wysokość powyżej 2400 m n.p.m. Przejazd do El Fuerte. Nocleg w El Fuerte.
Zwiedzanie El Fuerte, założonego w 1564 przez Francisco Ibarrę, kolonialnego, pełnego uroku miasta, wpisanego na listę "Pueblos Magicos", czyli magicznych miejscowości Meksyku. Ponoć właśnie tutaj miał się urodzić Don Alejandro de la Vega, legendarny Zorro. Następnie przejazd na wybrzeże Morza Corteza, do Los Mochis. Spacer po Topolobampo. Czas wolny na plaży. Dla chętnych (fakultatywnie) wyprawa na wyspę zamieszkaną przez endemiczne gatunki ptaków lub oglądanie delfinów. Nocleg w Los Mochis.
Przelot do Guadalajary i zwiedzanie: Katedra (łącząca różne style architektoniczne), La Minerva, fontanna upamiętniająca założenie miasta, Palacio de Gobierno, Teatro Degollado, kolonialny budynek Instituto Cultural Cabana, park Plaza Tapatia. Jeśli wystarczy czasu, wizyta na indiańskim targu Tlaquepaque. Po południu przejazd do Tequila w stanie Jalisco i wizyta w lokalnej destylarnii słynnego trunku. Zwiedzimy plantację agawy, poznamy proces produkcji, będzie także okazja do degustacji i małych zakupów. Nocleg w Guadalajara.
Przejazd do wioski Indian Angahuan, u podnóża wulkanu Paricutin. Dla chętnych (fakultatywnie) możliwość zorganizowania przejażdżki konno pośród wygasłych i czynnych wulkanów do ruin przykrytego lawą miasteczka San Juan Paricutin. Przejazd do Parku Narodowego Cupatitzio, spacer pośród tropikalnej roślinności. Przejazd do Patzcuaro położonego na wysokości 2170 m n.p.m., nad jeziorem o tej samej nazwie, słynącego z tradycyjnego, indiańskiego rękodzieła. Nocleg w Patzcuaro.
Przejazd do Angangueo i wizyta w rezerwacie motyli El Rosario. Spacerując ścieżkami rezerwatu, po tutejszych wzgórzach, będziemy mieli szansę zostania świadkami niezwykłego spektaklu – zaobserwowania unoszącej się w powietrzu, barwnej "kurtyny", złożonej z motyli Monarcha, które na okres zimy, migrują z Kanady, przez USA, właśnie do stanu Michoacan w Meksyku. El Rosario jest najbardziej popularnym, spośród kilku sanktuariów rezydowania motyli. Dla chętnych (fakultatywnie) przejażdżka konno na terenie rezerwatu. Przejazd do Toluca. Nocleg w Toluca.
Przejazd na teren Parku Narodowego Nevado de Toluca. Podziwiać tu można stratowulkan, będący czwartą najwyższą górą w kraju. Krater ma średnicę 1,5 km, znajdują się w nim dwa jeziora, zwane Słońcem i Księżycem. Podążając szlakiem, zatrzymamy się w kilku panoramicznych punktach, ukazujących "magię" tego miejsca. Lunch w formie pikniku. Nocleg w Toluca.
Wyjazd w kierunku Mexico City. Po drodze zwiedzanie niewielkiej strefy archeologicznej w Malinalco. Po przyjeździe do Mexico City czas wolny. Transfer na lotnisko i wylot do Polski.
Przylot do Warszawy.

Meksyk

Stolica: Meksyk
Największe miasta: Meksyk, Guadalajara, Acapulco, Tijuana, Monterrey, Cancun
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso meksykańskie (MXN)
Ludność: 109955400 osób
Strefa czasowa: czas polski -7 do -9h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 31 stanów (estado) i 1 okręg federalny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
przed przybyciem do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko następującym chorobom: wirusowe zapalenie wątroby typu A , wirusowe zapalenie wątroby typu B, tężec i błonica.

Lekarze
w miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie  dostępna. Niezależnie od rodzaju zawartego ubezpieczenia, wszystkie rachunki za wizyty u  lekarza, bądź pobyt w szpitalu należy opłacać gotówką lub kartą kredytową. Aby uzyskać  zwrot wydatków należy zażądać wystawienia szczegółowego rachunku.

Apteki
dobrze zaopatrzone i powszechnie dostępne, często otwarte do późnych godzin wieczornych.

Numer alarmowy: 066, 060 lub 080

Wymagania wizowe / przepisy celne
obywatele Polski nie mają obowiązku posiadania wizy, przy pobytach nie przekraczających trzech miesięcy w celach turystycznych. Osoby udające się do Meksyku w innych celach muszą posiadać odpowiedniej kategorii wizę, zgodnie z charakterem ich pobytu.

Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:
rzeczy osobiste w ilościach odpowiednich do czasu podróży:

 • 1 aparat fotograficzny
 • 1 kamera video
 • 12 klisz do aparatu oraz taką samą liczbę kaset video
 • 1 przenośny komputer osobisty
 • 1 telefon komórkowy
 • 1 radio lub radiomagnetofon
 • 5 płyt CD ROM, DVD
 • lekarstwa do użytku osobistego
 • 20 paczek papierosów
 • 25 cygar lub 20 gr tytoniu
 • 3 litry dowolnych napojów alkoholowych na osobę

Należy pamiętać, iż nie wolno wywozić z Meksyku obiektów archeologicznych.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Meksyku jest bardzo zróżnicowana. Łączy w sobie elementy kuchni hiszpańskiej i prekolumbijskiej. Oryginalne meksykańskie potrawy są dość ostre. Podstawą meksykańskiej kuchni jest kukurydza, czerwona fasola, suszone mięso, tortilla (płaski placek pszenny lub kukurydziany) i ostra papryka. Do najbardziej popularnych potraw należą – tortilla, burrito, enchilladas, taco, nachos czy salsa. Owoce morza są bardzo popularne, często podawane a la plancha (z rusztu) lub a mojo de ajo (z czosnkiem).

Napoje
w Meksyku pije się wiele różnych napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Bardzo popularna jest Tequila – wódka meksykańska, produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy.

W restauracji
w całym kraju można zjeść smacznie, a w każdym większym mieście jest bardzo duży wybór lokali. Należy pamiętać o drobnych napiwkach (na ogół 10%).

Bezpieczeństwo
nie wolno pić wody bezpośrednio z kranu i raczej unikać picia soków owocowych, koktajli mlecznych oraz innych napojów sprzedawanych na targach, ulicznych i w barach. Wodę butelkowaną należy kupować tylko w supermarketach lub renomowanych sklepach. Napoje gazowane w butelkach, kartonach i puszkach można pić bezpiecznie.

Religia i kultura

Ludność rzymskokatolicka stanowi 90% mieszkańców Meksyku, protestanci około 5% .

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • 5 lutego – Dzień Konstytucji
 • 21 marca -urodziny prezydenta Benita Juáreza
 • ruchome Święta Wielkanocne: Wielkanocny Tydzień, Zielony Czwartek, Wielki Piątek
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 5 maja -Rocznica bitwy pod Puebla
 • 1 września -Pierwszy Dzień Kongresu
 • 16 września -Dzień Niepodległości
 • 12 października -Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki
 • 2 listopada -Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny
 • 20 listopada – Rocznica Rewolucji
 • 12 grudnia -Święto Panny Marie z Gwadelupy
 • 24 – 25 grudnia -Wigilia, Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
pieniądze możemy wymienić w kantorach i bankach. Kursy wymiany walut mogą się różnić w poszczególnych kantorach. Zdarza się, że wymienić można tylko dolary amerykańskie lub kanadyjskie. Banki w Meksyku otwarte są w godzinach od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku. Kantory pracują codziennie w godzinach od 10.00 do 22.00. Na lotniskach kantory czynne są całą dobę.

Komunikacja

 • Autobusy liniowe  – kursują często i dojeżdżają niemal wszędzie.
 • Samolot – we wszystkich większych miastach w Meksyku, a także w wielu mniejszych, znajdują się pasażerskie porty lotnicze, do których latają lokalni tani przewoźnicy.
 • Kolej  – poziom usług bardzo słaby, jest to bardzo tani środek transportu.
 • Taxi – najlepiej korzystać z taksówek zamawianych telefonicznie.

Poczta
oddziały poczty znajdują się we wszystkich miastach w Meksyku. Placówki poczty otwarte są zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
tel. (00-5255) 5481-2050
fax: (00-5255) 5616-0822
e-mail: meksyk.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Cancún
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quintana Roo, Mexico
tel. (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
fax: (00-52-998) 884-52-66
e-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com
Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
tel. (00-52-333) 83-60-111
fax: (00-52-333) 83-60-112
e-mail: corporate@gva.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
tel. (00-52-473) 73-10-852
fax: (00-52-473) 73-10-853
e-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel. (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com.mx
Konsulat Honorowy RP w Tijuanie
Paseo Centenario No. 9211 Modulo 6 Local 5
Centro Comercial Pueblo Amigo, Zona Urnbana Rio
Tijuana, Baja California, C.P. 22320
tel. (00-52-664) 607-34-29

MEKSYK – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Meksyku do 180 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.

 • Mexico City – gwarna stolica Meksyku z największą katolicką katedrą obu Ameryk
 • Teotihuacan – miejsce, w którym ludzie stają się bogami
 • Rejs po kanałach Xochimilco tradycyjną łodzią trajinera
 • Dzielnica Mixquic – udział w barwnych i gwarnych obchodach Święta Zmarłych
 • Chihuahua – „Dziki Zachód” i kowboje
 • Cuauhtemoc – mniejszość wyznaniowa Mennonitów
 • Miedziany Kanion i Indianie Tarahumara
 • Przejażdżka słynnym pociągiem El Chepe – jedna z najbardziej malowniczych tras kolejowych na świecie
 • Kolonialne miasto El Fuerte – miejsce narodzin legendarnego Zorro
 • Tequila w stanie Jalisco – ojczyzna słynnego trunku na bazie agawy
 • Indianie Angahuan – u podnóża wulkanu Paricutin
 • Sanktuarium motyli monarcha – El Rosario
 • Trekking w Parku Narodowym Wulkanu Nevado de Toluca
 • Strefa archeologiczna w Malinalco
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie wylotowej.