Wycieczki do Mołdawii
Mołdawia: Gagauzja, Kiszyniów, Soroki - wycieczka

Wycieczka do Mołdawii: zapraszamy do Mołdawii, która słynie ze wspaniałych klasztorów i licznych winiarni, oferujących doskonałe wina oraz największych piwnic podziemnych w Milestii Mici. Wyjątkowym doświadczeniem będzie zapewne wizyta w Transnistrii – Naddniestrzańskiej Republice Mołdawskiej, będącej separatystycznym organizmem politycznym, nieuznawanym przez żadne państwo świata.
Wrażeń dostarczy również wizyta na Terytorium Autonomicznej Gagauzji, której mieszkańcy mają swój hymn, flagę, godło, wyznają prawosławie.
Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Mołdawii znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Mołdawii! Nasza wycieczka do Mołdawii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!
Program
Dzień 1 Warszawa – Kiszyniów (-/-/K)
Wylot z Warszawy, przelot do Kiszyniowa. Po przylocie zwiedzanie stolicy Mołdawii – Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego i Bulwar Stefana Wielkiego, budynek Opery, Pałac Prezydencki, Teatr Główny, objazd miasta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w Kiszyniowie.
Dzień 2 Curchi – Orheiul Vechi – Crikova (S/-/K)
Przejazd do miejscowości Curchi, słynącej z pięknego klasztoru, który sprawia wrażenie twierdzy. Zobaczymy kompleks klasztorny Orheiul Vechi, wykutą w skale cerkiew, dzwonnicę, wykopaliska osiedla Daków (V – III w. p.n.e.). Na koniec zwiedzanie piwnic w Cricova, które zostały założone na bazie istniejących podziemnych korytarzy, wykutych w zboczu rzeki Ichiel. W tutejszych piwnicach znajduje się sławna kolekcji win Hermanna Goeringa. Powrót na nocleg do Kiszyniowa.
Dzień 3 Gagauzja (Komrat) – Besalma (S/L/-)
Tego dnia czeka nas fascynująca wycieczka do Terytorium Autonomicznego Gagauzji, którego mieszkańcy mają swój hymn, flagę, godło, wyznają prawosławie – jest to grupa etniczna będąca potomkami średniowiecznych plemion tureckich. Gagauzja ma własny parlament i uniwersytet Spacer po Komrat – stolicy Autonomii Gagauskiej. Następnie przejazd do Besalma – zwiedzanie Muzeum Historii i Etnografii Gagauzów. Wizyta w miejscowości, gdzie hodowane są słynne kłusaki orłowskie – rasa koni powstała w Rosji w XVIII wieku. Powrót na nocleg do Kiszyniowa.
Dzień 4 Capriana – Milestii Mici (S/L/-)
Przejazd w kierunku Capriana i zwiedzanie jednego z najważniejszych i najstarszych klasztorów Mołdawii, pełniącego przez wieki funkcję siedziby biskupów. Następnie wizyta w największych na świecie podziemnych piwnicach w Milestii Mici, wydrążonych w miękkim wapieniu 80 m pod ziemią. Tu znajduje się największa na świecie kolekcja win wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Powrót na nocleg do Kiszyniowa.
Dzień 5 Tipowa – Soroki (S/-/K)
Przejazd do Tipova i zwiedzanie kamiennego zespołu klasztornego, założonego w VI wieku, wydrążonego w wapiennym klifie, gdzie według legendy miał miejsce ślub Stefana Wielkiego i Marii de Mangop. Następnie przejazd do Soroki, jednego z najpiękniejszych i najstarszych mołdawskich miast, powstałego wokół fortecy na łuku Dniestru, uważanego za stolicę mołdawskich Cyganów. Zwiedzanie zamku w łuku Dniestru zbudowanego na planie okręgu przez Stefana III Wielkiego, spacer po dzielnicy cygańskiej. Powrót na nocleg do Kiszyniowa.
Dzień 6 Naddniestrze (Bendery – Tyraspol) – Purcari (S/-/K)
Wyjazd w kierunku Transnistrii – Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, będącej separatystycznym organizmem politycznym, nieuznawanym przez żadne państwo świata, posiadającym własny parlament, siły zbrojne, znaczki, walutę. Jadąc do/z Naddniestrza przekracza się granicę (kontrola paszportowa). Zwiedzanie wzniesionej w XV – XVI w. twierdzy w Benderach, która należała do Turcji i gdzie powstała „Konstytucja Benderska” w 1711r., uznawana za pierwszą konstytucję Ukrainy. Przejazd do Tyraspola, miasta będącego ostatnim żywym skansenem komunizmu w Europie, gdzie budynki reprezentują formę sowieckiego socrealizmu, a na ulicach liczne są pomniki wychwalające odwagę żołnierzy rosyjskich. Spacer po Tyraspolu oraz wizyta w fabryce wódek i koniaku „Kvint”, uchodzącego za najlepszy tego typu trunek w Europie Wschodniej. Następnie przejazd do Purcari, słynnej wytwórni win, zwycięzcy światowych mistrzostw winiarskich. Tutejsze „Negru de Purcari” od wielu lat jest dostarczane na brytyjski dwór królewski. Odwiedzimy winnicę, której powierzchnia zajmuje blisko 300 ha. Powrót na nocleg do Kiszyniowa.
Dzień 7 Kiszyniów – Warszawa (S/-/-)
Po wczesnym czas wolny na indywidualną eksplorację miasta (Uwaga: opuszczenie pok. Do godz.10:00). Transfer na lotnisko, przelot do Warszawy.
Informacje
Mołdawia
Stolica: Kiszyniów
Największe miasta: Kiszyniów, Bielce, Tyraspol, Bendery, Rybnica, Kaguł, Ungheni, Soroki, Orgiejów, Komrat, Dubosary
Język urzędowy: rumuński, lokalnie także: rosyjski, ukraiński i gagauski
Waluta: lej mołdawski (MDL)
Ludność: 3.555.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +1h
Podział administracyjny: Obszar Mołdawii podzielony jest na 32 regiony oraz 5 miast wydzielonych. Poza tym, w jej skład wchodzi terytorium autonomiczne – Gagauzja oraz Naddniestrze – obszar, który po wojnie w latach 90. XX wieku ogłosił secesję i znajduje się poza władzą konstytucyjną z Kiszyniowa.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Mołdawii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, o ważności przekraczającej długość pobytu w Mołdawii. Od czerwca 2015, obywatele RP mogą wjeżdżać na terytorium Mołdawii także na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Przepisy celne:
Przy wjeździe do Mołdawii należy obowiązkowo zadeklarować wwożone środki finansowe powyżej 10 000 euro (lub równowartość w innej walucie).
Ilość wywożonych pieniędzy nie może przekraczać kwoty zadeklarowanej i posiadanej przy wjeździe. Próby wywiezienia pieniędzy niezgłoszonych przy wjeździe są traktowane przez władze jako przemyt, co grozi karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Osoby fizyczne nie mogą wywozić z terytorium Republiki Mołdawii przedmiotów o wartości kulturowej. Inne obiekty sztuki mogą być wywożone z terytorium Mołdawii, jeśli posiadają autoryzację wydaną przez Ministerstwo Kultury i Turystyki, w której jest wyszczególniona wartość (cena) obiektu oraz znajduje się informacja, iż obiekt ten nie stanowi wartości kulturowej.
Opieka zdrowotna:
Szczepienia ochronne nie są wymagane. Występuje jednak zagrożenie cholerą, dyfterytem, żółtaczką zakaźną. Zaleca się zaszczepienie przeciwko żółtaczce. Obowiązuje zakaz kąpieli w wielu zbiornikach wodnych z uwagi na możliwą obecność zarazków cholery. Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Stan sanitarny kraju nie jest najlepszy. Państwowa służba zdrowia jest niedoinwestowania, stąd niski poziom opieki medycznej. W ostatnich latach, głównie w Kiszyniowie powstało wiele prywatnych centrów medycznych, świadczących usługi medyczne odpłatnie. Średnia cena wizyty lekarskiej wynosi ok. 300,- MDL (ok. 14 EURO).
Religia i obyczaje:
W strukturze religijnej kraju zdecydowanie dominuje prawosławie – wyznawane przez 95,4% mołdawskiego społeczeństwa. Protestantyzm stanowi 1,4%, islam i judaizm – po 0,6%, również Świadkowie Jehowy stanowią mniejszość 0,6% społeczeństwa, natomiast osoby bezwyznaniowe 1,4%.
Konstytucja Republiki Mołdawii gwarantuje wolność wyznania, a rząd krajowy generalnie przestrzega tego prawa w praktyce, jednakże ustawa zawiera ograniczenia, które czasami stanowią utrudnienia dla działalności niektórych grup religijnych.
Komunikacja:
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju, jednak ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców, poruszanie się po drogach publicznych może być niebezpieczne. Między miastami działa sieć połączeń autobusowych i w mniejszym stopniu kolejowych. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta.
Najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy (marszrutki). Cena biletu (jednorazowego przejazdu mikrobusem) wynosi w Kiszyniowie ok. 3 MDL. W dużych miastach dobrze działa sieć komunikacji trolejbusowej.
Klimat:
Mołdawia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, będącego pod wpływem kontynentalnych mas powietrza (rzadziej mas polarno-morskich). Na południu klimat cechuje się suchością, ze stosunkowo łagodną zimą i długim gorącym latem, oraz ciepłą jesienią. Na północy kraju jest wilgotniej. Średnia temperatura w styczniu: od –5 °C na północy do –3 °C na południu, w lipcu odpowiednio: 19 °C i 22 °C.
Roczna suma opadów: 400 mm na południu, do 560 mm na północy. Opady głównie wiosenno-letnie (70% rocznych opadów) o charakterze ulew. Pokrywa śnieżna utrwala się jedynie podczas najchłodniejszych zim. Na okres zimy przypada 30% opadów rocznych. Przeważają wiatry północno-zachodnie. Zimą występują częste odwilże. Niewielkie opady związane są z napływem suchych, kontynentalnych mas powietrza, pochodzących głównie z głębi Rosji i Kazachstanu.
Placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP w Kiszyniowie
Adres: str. Grenoble, nr 126 A, MD-2019 Chisinau
E-mail: kiszyniow.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Tel.: (+373 22) 28 59 50; 28 59 60; 28 59 70
Całodobowy telefon dyżurny (w nagłych wypadkach): +373 69 110 680
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Kiszyniów/Warszawa,
- 6 noclegów hotelu/pensjonacie 4* w Kiszyniowie
- wyżywienie wg programu (6 x S-śniadanie, 2 x L-obiad, 4 x K-kolacja) – kuchnia regionalna,
- transfery i przejazdy busem podczas zwiedzania,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- zwiedzanie piwnic Cricova z degustacją win,
- zwiedzanie piwnic Milesti Mici z degustacją win,
- zwiedzanie fabryki wódek koniaku Kvint z degustacją koniaku,
- zwiedzanie winnicy Purkari z degustacją win,
- usługi lokalnego/licencjonowanego przewodnika z j.rosyjsklim lub j.angielskim podczas zwiedzania,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłatę wjazdową Mołdawii oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 100 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł w SIGNAL IDUNA
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- napiwków i wydatków osobistych
- opłat za filmowanie i fotografowanie
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy 13 zł
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-os. 195 EUR
Wizy
MOŁDAWIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Mołdawii do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, o ważności przekraczającej długość pobytu w Mołdawii. Od czerwca 2015, obywatele RP mogą wjeżdżać na terytorium Mołdawii także na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Atrakcje
- Kompleks Orheiul Vechi
- Słynne piwnice Cricova
- Terytorium Autonomicznej Gagauzji
- Najstarsze klasztory Mołdawii
- piwnice Milestii Mici
- Naddniestrzańska Republika Mołdawska
- wytwórnia win Purcari
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia.Warto sprawdzić

ISLANDIA – zorza polarna, lodowce, gejzery i wodospady – wycieczka

ISLANDIA: majestatyczne fiordy zachodnie, lodowce, gejzery i wodospady
