17 dni MONGOLIA
MONGOLIA – Największe atrakcje królestwa Czyngis-chana i Festiwal Naadam

Wycieczka do Mongolii

wycieczki do Ułan Bator oraz wyprawa na Festiwal Naadam

Mongolia to olbrzymie przestrzenie, mekka dla miłośników koni i nieskrępowanej wolności oraz żywej, namacalnej historii. Podczas wycieczki do Mongolii ukojenie znajdzie każdy, kto jest spragniony ciszy i oderwania się od codzienności. Bezkresne stepy i pustynia, przy wyjątkowo małym zagęszczeniu ludności, to sceneria, wręcz niekiedy, odrobinę przerażająca.

Mongolia daje możliwość zetknięcia się z prawie nietkniętym przez współczesność stylem życia. Tutaj czas się zatrzymał. Dlatego przyjeżdżając z Europy na wycieczki do Mongolii, oprócz odległości, pokonujesz także czas. Przenosisz się o całe stulecia w przeszłość, mogąc na miejscu zobaczyć na własne oczy świat i ludzi – takich, jakimi byli przed kilkuset laty.

Pustynia Gobi to jedna z największych atrakcji turystycznych Mongolii, a niektórzy sądzą, że nawet współczesnego świata. Urozmaicony krajobraz z górami, stepami i malowniczymi wydmami przyciąga amatorów prawdziwej przygody. Po drodze można spotkać wielbłądy, osady gościnnych nomadów, a nad głową zobaczyć szybującego sępa albo orła stepowego. Wyprawy na Pustynię Gobi organizował amerykański odkrywca i paleontolog Roy Chapman Andrews. Jako pierwszy na świecie odkrył tutaj jaja dinozaura. Postać amerykańskiego badacza była pierwowzorem dla postaci filmowego Indiany Jonesa.

Wycieczki do Mongolii to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które od bezkresnych stepów wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Mongolii.
Przylot do stolicy kraju - Ułan Bator. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Ułanbator: Plac Suchebatora z pomnikiem Chingis Khana i budynkiem parlamentu, wizyta w głównym klasztorze buddyjskim Gandan z monumentalną statułą Buddy. Następnie zwiedzanie muzeum historycznego, gdzie znajdują się niesamowite szkielety dinozaurów. Po południu odpoczynek w hotelu. Przed wieczorem zwiedzanie Palacu Bogd Khana, duchownego przywodcy buddyzmu. Kolacja. Nocleg w Ułan Bator.
Wyjazd do Parku przyrodniczego Tereldż znanego z niezwykłych formacji skalnych oraz Zółwiej Góry. W drodze z Ułan Bator zobaczymy ogromny żelazny monument Chyngis-chana na Koniu. Przejazd konno po okolicy Parku konno, będącym trzecim pod względem wielkości obszarem chronionym w Mongolii. Wizyta w mieszczącej się w górach buddyjskiej świątynię medytacji Aryabal Kolacja. Nocleg w jurtach.
Powrót do Ułan Bator. Uczestnictwo w ceremonii otwarcia najważniejszego świeta w Mongolii, narodowych igrzysk – Naadam. Główną atrakcją są trzy pasje Mongolow: wyscigi konne, zapasy, łucznictwo. Oglądanie ceremonii przy muzyce wojskowej, mnichów ubranych w tradycyjne stroje, sportowcow. To również doskonała okazja, by poznać obyczaje i kulturę tego wspaniałego kraju. Kolacja. Nocleg w Ułan Bator.
Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot na południe Mongolii, do miejscowości Dalanzadgad, położonej na pustyni Gobi. Następnie przejazd w góry Gurwan Saichan do Parku Narodowego, gdzie pójdziemy pieszo przez kanion Jolyn Am do Wąwózu Sępów. Kanion swoją nazwę zawdzięcza długiemu i wąskiemu ukształtowaniu, a tworzą go wysokie, pionowe ściany. Posiada specyficzny mikroklimat, bo nawet latem pokryty jest warstwą lodu. W wąwozie często żerują orły, sępy i jastrzębie. Przejazd do obozu, kolacja i nocleg w jurtach u podnóża gór Gurwan Saichan.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Śpiewających Wydm Khongoriin Els, leżących na północ od gór baruunsaikhan. To jedne z najbardziej spektakularnych wydm na świecie. W powietrzu zauważymy charakterystyczny świst przypominający gwizdanie lub szczekanie, wydawany przez przesuwający się przez wiatr piasek.Będziemy możliwość wspinaczki na szczyt wydmy oraz podziwiania krajobrazu wyglądającego magicznie, szczególnie przy zachodzie słońca. W ciągu dnia wizyta u rodziny chodującej wielbłądy, mieszkającej w tych surowych warunkach z możliwością spróbowania wielbłądziego mleka wielbłąda. Kolacja i nocleg w jurtach.
Dalsza podróż przez Pustynię Gobi, która należy do największych pustyń świata i jest zróżnicowana pod względem krajobrazu. W latach 20. znaleziono na Gobi szkielety i jaja dinozaurów. Krajobraz Gobi tworzy żwirowa i kamienista pustynia, ale także półpustynie i pasma górskie, bajecznie ukształtowane wydmy i biało-żółty piasek. Po drodze można spotkać konie mongolskie i wielbłądy. Udajemy się ku Płonącym Klifom Bayanzag. Przy sprzyjającej pogodzie, zobaczymy jeden z najpiękniejszych zachodów słońca na ziemi. Kolacja i nocleg w jurtach.
Udajemy się na północ, wzdłuż doliny okresowej rzeki Ongi, jadąc żwirowymi i piaszczystymi bezdrożami. W połowie dnia docieramy do ruin jednego z największych mongolskich klasztorów – Ongi Khid, położonego na zboczach gór nad brzegiem pustynnej rzeki o tej samej nazwie. Klasztor ufundowano w 1660 roku, mieszkało w nim ponad tysiąc mnichów. W 1905 roku zatrzymał się tutaj przywódca duchowy Tybetu Dalajlama XIII. W latach 30. został zniszczony przez komunistów, obecnie się odradza, mieszka w nim kilkunastu mnichów. Po lunchu konna przejażdzka nad brzegiem rzeki. Kolacja i nocleg w jurtach, w dolinie Ongi.
Wyjazd w kierunku Karakorum, pierwszej stolicy Mongołów, miasta liczącego blisko 800 lat, które założył w1220 roku Czyngis-chan jako bazę wojenną Jadąc, opuszczamy pustynię Gobi, obserwujemy jak zmienia się krajobraz. Przemierzamy stepowe przestrzenie usiane stadami kóz, owiec, krów, koni, jaków i wielbłądów. Pod wieczór przyjazd do Karakorum. Wieczorny spacer na wzgórze, z którego można podziwiać rozległą panoramę doliny rzeki Orchon. Kolacja i nocleg w jurtach.
Zwiedzanie położonej nad rzeką Orchon dawnej stolicy Czyngis-chana: ruiny twierdzy, wizyta w muzeum prezentującym historię Karakorum. Następnie wizyta w klasztorze Erdeni Dzu, jednym z najstarszych i największych klasztorów lamajskich (buddyzmu tybetańskiego) w Mongolii. Dalej pojedziemy do gorących źródeł Dżiguur. Po południu czas wolny na relaks, lecznicze kąpiele i nabieranie sił na dalszą podróż. Kolacja i nocleg w jurtach.
Pobyt w Parku Narodowym Chorgo, w którym zachowały się nienaruszone krajobrazy powulkaniczne. Czeka nas m.in. wycieczka na szczyt wulkanu Chorgo, wizyta nad jeziorem Terchijn Caagan, które powstało wskutek przegrodzenia rzeki strumieniem lawy, możliwość kąpieli w krystalicznie czystych wodach jeziora, przejażdżka konna wśród wspaniałych okoliczności mongolskiej przyrody. Kolacje i noclegi w jurtach na terenie parku narodowego.
Kierujemy się w stronę prowincji Chubsuguł. Po drodze spotkania z rodzinami żyjącymi z hodowli kóz, owiec, krów i koni. Okazja, by poznać styl życia koczowników, spróbować domowego wyrobu serów i suszonych jogurtów oraz prawdziwej mongolskiej herbaty z mlekiem, solą i tłuszczem. Tego dnia dotrzemy w rejon gorących źródeł mineralnych Dżargal Dziguur, gdzie z głębokości 500 m wypływa na powierzchnię ziemi woda o temperaturze 70°C. Kąpiele w „wannach” na wolnym powietrzu, a następnie zakwaterowanie w pobliskim ośrodku.
Przejazd nad Chubsuguł - największe jezioro Mongolii. Po drodze wśród stepowych przestrzeni spróbujemy odnaleźć tzw. jelenie kamienie – kamienne stelle z płaskorzeźbami pochodzące z VI-VII w. p.n.e. Po dotarciu nad Chubsguł spacer brzegiem oraz krótki rejs łodzią na wyspę. Kolacja i nocleg nad brzegiem jeziora.
Dalsza eksploracja prowincji Chubsuguł. Udamy się w porośnięte tajgą góry, gdzie odnajdziemy krainę Catanów, ciekawego plemienia żyjącego w surowych warunkach, słynącego z chodowli reniferów, wyznającego szamanizm. Poznamy ich obyczaje i sposób życia. Kolacja i nocleg nad brzegiem jeziora.
Przejazd do Murun - stolicy prowincji Chubsuguł, następnie przelot do Ułan-Bator. Po przylocie, wizyta w centrum handlowym, gdzie będzie możliwość zakupy pamiątek, orginalnych wyrobów z mongolskiego kaszmiru. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny. Wieczorem czeka nas występ tradycyjnego mongolskiego zespołu pieśni i tańca. Po kolacji spacer na wzgórze Zaysan, skąd będziemy podziwiać całą panoramę miasta. Nocleg w Ułan Bator.
Po śniadaniu – wykwaterowanie z pokojów. Następnie transfer na lotnisko. Przelot do Warszawy.

MONGOLIA

Stolica: Ułan Bator (Ulaanbaatar)

Największe miasta: Ułan Bator, Erdenet, Darchan, Czojbalsan, Moron, Bajanchongor, Olgij, Chowd, Ulaangom.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: tugrik (MNT)

Ludność: 2.755.000 osób

Strefa czasowa: w zachodniej Mongolii – czas polski +6h; we wschodniej Mongolii – czas polski +7h

Podział administracyjny: Mongolia jest podzielona na 21 ajmaków (odpowiedniki województw) i 1 miasto wydzielone Ułan Bator (stolica kraju). Ajmaki dzielą się na somony (odpowiedniki powiatów).

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Przy wjeździe wypełnia się deklarację celną, w której należy podać ilość posiadanych środków pieniężnych i wwożone przedmioty wartościowe. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Obłożony restrykcjami jest natomiast wywóz dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, jeśli nie mają one certyfikatu wystawionego przez uprawniony do sprzedaży punkt państwowy (np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator, sklepy wolnocłowe, antykwariaty itp.).

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A, B i C), robaczyce, a także zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną może być żywienie się w przypadkowych zakładach gastronomicznych, szczególnie w okresie letnim. W lecie zdarzają się zachorowania na cholerę oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych. Występuje zagrożenie wirusem HIV. Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300-1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego. W Mongolii nie należy pić wody nieprzegotowanej; trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso. Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 USD; na prowincji może to być kwota o 20-25% niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).

Religia i obyczaje:

Dominującą religią w Mongolii jest buddyzm tybetański (53%). Spora część społeczeństwa przyznaje się do ateizmu (38,6%). Wyznawcy islamu stanowią 3%, szamanizmu 2,9%, chrześcijaństwa 2,1%, innych religii 0,4%.

Komunikacja:

Całe terytorium Mongolii jest dostępne dla cudzoziemców. Jedynie przebywanie w 30-kilometrowej strefie przygranicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Można je uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w ajmakach (miasta wojewódzkie). Zezwolenie wydawane jest na podstawie podania, za którego rozpatrzenie pobierana jest opłata w wysokości 25 tys. MNT. Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na legalne przebywanie w strefie przygranicznej trwa przeciętnie około trzech dni. Największe ograniczenia w podróżowaniu po kraju powodują: zły stan dróg, skromny transport drogowy, braki w zaopatrzeniu w niektóre podstawowe artykuły. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na ulicach z uwagi na nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych użytkowników dróg.

Klimat:

Klimat Mongolii, w związku z położeniem w głębi kontynentu, jest surowy, zaliczany do klimatu umiarkowanego o typie kontynentalnym. Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30°C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej -30°C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące – od połowy czerwca do połowy sierpnia – czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja. Zima jest z małą pokrywą śnieżną albo prawie bez pokrywy śnieżnej. Tylko największe rzeki nie zamarzają do dna. Czasem zimą może przyjść ocieplenie, pokrywa śnieżna po roztopieniu staje się lodem przy powrocie zimna, co powoduje tzw. dzud, kiedy bydło ginie bo zeszłoroczna trawa staje się niedostępna. W ciągu trzech kolejnych zim (1999, 2000, 2001) z powodu dzudu padły miliony sztuk bydła. Długość lata i zimy jest prawie taka sama (po ok. 5 miesięcy), a długość wiosny i jesieni jest bardzo krótka (po 1 miesiącu).

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mongolii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pekinie (Chiny).

Ambasada RP w Pekinie

Adres: 1 Ritan Rd. Beijing, China, Post code: 100600
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +86 10 653 21 235 ext. 110

Telefon dyżurny – w sytuacji nagłych zdarzeń i wypadków, wymagających natychmiastowego kontaku z Konsulem, poza godzinami pracy Ambasady: +86 13 810 175 087

MONGOLIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

  • Oglądanie ceremonii otwarcia oraz zawodów Naadam
  • Średniowieczna stolica Karakorum
  • Skalne urwiska Pustyni Gobi
  • Kolorowe skały – Biała Stupa
  • Śpiewające wydmy
  • Płonące Klify
  • Kraina plemienia Catanów
  • Ułan Bator – metropolia kontrastów
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.