12 dni MONGOLIA
MONGOLIA – Największe atrakcje królestwa Czyngis-chana

Wycieczka do Mongolii

Atrakcje królestwa Czyngis-chana

Wycieczka do Mongolii

MONGOLIA – Największe atrakcje królestwa Czyngis-chana

Mongolia to olbrzymie przestrzenie, mekka dla miłośników koni i nieskrępowanej wolności oraz żywej, namacalnej historii. Podczas wycieczki do Mongolii ukojenie znajdzie każdy, kto jest spragniony ciszy i oderwania się od codzienności. Bezkresne stepy i pustynia, przy wyjątkowo małym zagęszczeniu ludności, to sceneria, wręcz niekiedy, odrobinę przerażająca. Wycieczka do Mongolii z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy chcą uciec od zgiełku i szukają ciszy.

Mongolia daje możliwość zetknięcia się z prawie nietkniętym przez współczesność stylem życia. Tutaj czas się zatrzymał. Dlatego przyjeżdżając z Europy na wycieczki do Mongolii, oprócz odległości, pokonujesz także czas. Przenosisz się o całe stulecia w przeszłość, mogąc na miejscu zobaczyć na własne oczy świat i ludzi – takich, jakimi byli przed kilkuset laty.

Pustynia Gobi

Pustynia Gobi to z pewnością jedna z największych atrakcji turystycznych Mongolii, a niektórzy sądzą, że nawet współczesnego świata. Urozmaicony krajobraz z górami, stepami i malowniczymi wydmami przyciąga amatorów prawdziwej przygody. Po drodze można spotkać wielbłądy, osady gościnnych nomadów, a nad głową zobaczyć szybującego sępa albo orła stepowego. Godny uwagi jest fakt, że wyprawy na Pustynię Gobi organizował amerykański odkrywca i paleontolog Roy Chapman Andrews. Jako pierwszy na świecie odkrył on tutaj jaja dinozaura. Ze względu na jego odkrycia, postać amerykańskiego badacza była pierwowzorem dla postaci filmowego Indiany Jonesa.

Wycieczka do Mongolii to część naszej azjatyckiej oferty. Dla osób, które w przeciwieństwie do bezkresnych przestrzeni wolą tętniące życiem aglomeracje proponujemy wycieczki do Chin. Cokolwiek wybierzesz, z pewnością możesz być pewien, że podróż z Łachmański Travel będzie wyprawą Twoich marzeń!

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Mongolii.
Przylot do stolicy kraju - Ułan Bator. Następnie przejazd do Parku Przyrodniczego Tereldż, po drodze zatrzymamy się aby zobaczyć ogromny 30 metrowy żelazny monument Chingis Khana na Koniu, a z umieszczonego na jego głowie tarasu widokowego będziemy podziwiać tamtejszy krajobraz. Dalszy przejazd do Parku Tereldż znanego z pięknych formacji skalnych i Żółwiej Góry. Zakwaterowanie w obozie turystycznym, śniadanie. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie parku – zobaczymy między innymi mieszczący się w górach klasztor buddyjski Aryabal. Powrót do obozowiska na obiad. Następnie przejażdżka na koniach. Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu wyruszymy w stronę pustyni Gobi. Przejazd do Baga Gazriin Chuluu. To malownicze miejsce jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów pustyni Gobi, znajdują się tam również ruiny małego klasztoru buddyjskiego, a cały teren obfituje w różnorodne gatunki dzikich zwierząt. Oprócz niezwykłych formacji skalnych zobaczymy tam także pozostałości pierwszego otwartego teatru Mongolskiego. Kolacja i nocleg w jurtach.
Tego dnia dotrzemy do Tsagan Suvarga. To niesamowite formacje klifów sięgające nawet do 30 m wysokości. Następnie dojedziemy do miejsca odkrycia datowanych na okres brązu petroglifów przedstawiających ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najcenniejszych miejsc archeologicznych tego typu na świecie. Po południu wizyta u rodziny prowadzącej koczowniczy tryb życia, gdzie poznamy obyczaje ludzi mieszkających na tych surowych terenach. Kolacja i nocleg w jurtach.
Rano po śniadaniu wyruszamy do Parku Narodowego Gurvan Saikhan. Wizyta w muzeum dinozaurów. W latach 20. znaleziono na Gobi szkielety i jaja dinozaurów. Następnie czeka nas piesza wycieczka nad tak zwany Wąwóz Sępów, po drodze zatrzymamy się również na wcześniej przygotowany piknik. Dno wąwozu pokryte jest przez cały rok śniegiem i skute lodem. Kolacja i nocleg w jurtach.
Wyprawa na Śpiewające Wydmy czyli Khongoriin Els. Wydmy te dochodzą do 200 m wysokości i 12 km szerokości. Tego dnia odwiedzimy również rodzinę hodującą wielbłądy i mieszkających w tych surowych warunkach nomadów. Przejażdżka na wielbłądach po piaszczystych wydmach. Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu ruszymy ku płonącym klifom Bayanzag. Przejazd w miejsce gdzie amerykańscy paleontolodzy odnaleźli kości i jaja dinozaurów które żyły na ziemi 160 milionów lat temu. Zachód słońca przy czerwono-pomarańczowych klifach Bayanzag. Kolacja i nocleg w jurtach.
Przejazd przez wąwóz przy górach Delger Khangai nad rzeką Ongi do ruin dwóch klasztorów buddyjskich o wspólnej nazwie Ongin Khid, które w czasach przedkomunistycznych były największymi klasztorami w Mongolii. Zwiedzanie klasztorów, kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu przejazd do dawnej stolicy Mongolii – Karakorum. Położona nad rzeką Orchon dawna stolica imperium została założona w 1220 roku przez Chingis Khana. Zwiedzanie miasta w tym ruin zamku oraz klasztoru Erdene Zuu. Tego dnia odwiedzimy również muzeum historyczne Karakorum. Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu wizyta w Parku Narodowym Khustai gdzie od wielu lat otacza się ochroną dziko żyjące tu konie Przewalskiego (Takhi). Gatunek ten został uznany w latach 70-tych XX wieku za wymarły na wolności. Park Hustai został w 1993 roku przekształcony w specjalną strefę ochrony. Obecnie w Parku Khustai żyje około 350 osobników. Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu przejazd do stolicy Mongolii – Ułan Bator. Wizyta w centrum handlowym Hunnu Mall, gdzie będziemy mieli okazję obejrzeć rzadkie szczątki Dinozaurów. Zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzimy stolicę, w programie: Gandan, główny klasztor buddyjski, Plac Sukhebator z jego monumentalnym budynkiem parlamentu i pomnikiem Chingis Khana. Wieczorem czeka nas niezwykle widowiskowy koncert Narodowego Zespołu Pieśni I Tańca. Pożegnalna kolacja i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu – wykwaterowanie z pokojów, transfer na lotnisko i przelot do Warszawy.

MONGOLIA

Stolica: Ułan Bator (Ulaanbaatar)

Największe miasta: Ułan Bator, Erdenet, Darchan, Czojbalsan, Moron, Bajanchongor, Olgij, Chowd, Ulaangom.

Język urzędowy: francuski, malgaski

Waluta: tugrik (MNT)

Ludność: 2.755.000 osób

Strefa czasowa: w zachodniej Mongolii – czas polski +6h; we wschodniej Mongolii – czas polski +7h

Podział administracyjny: Mongolia jest podzielona na 21 ajmaków (odpowiedniki województw) i 1 miasto wydzielone Ułan Bator (stolica kraju). Ajmaki dzielą się na somony (odpowiedniki powiatów).

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

Przepisy celne:

Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Przy wjeździe wypełnia się deklarację celną, w której należy podać ilość posiadanych środków pieniężnych i wwożone przedmioty wartościowe. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Obłożony restrykcjami jest natomiast wywóz dzieł sztuki lub przedmiotów zabytkowych, jeśli nie mają one certyfikatu wystawionego przez uprawniony do sprzedaży punkt państwowy (np. Muzeum Narodowe w Ułan Bator, sklepy wolnocłowe, antykwariaty itp.).

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są obowiązkowe. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, ewentualnie przeciw wściekliźnie oraz tyfusowi, gdy planowana jest wyprawa w teren. W Mongolii zdarzają się zachorowania na żółtaczkę (typu A, B i C), robaczyce, a także zatrucia pokarmowe i biegunki, których przyczyną może być żywienie się w przypadkowych zakładach gastronomicznych, szczególnie w okresie letnim. W lecie zdarzają się zachorowania na cholerę oraz wirusowe zapalenie opon mózgowych. Występuje zagrożenie wirusem HIV. Ze względu na różnice wysokości (przeciętnie 1300-1600 m n.p.m.) dłuższe pobyty mogą być szkodliwe dla osób cierpiących na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego. W Mongolii nie należy pić wody nieprzegotowanej; trzeba uważać na spożywane u gościnnych gospodarzy mleko, kumys oraz mięso. Poziom świadczonej opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach. Uzyskanie szybkiej pomocy w sytuacjach nagłych w terenie jest praktycznie niemożliwe. W Ułan Bator doba w szpitalu wraz ze standardowymi zabiegami kosztuje przeciętnie 50-70 USD; na prowincji może to być kwota o 20-25% niższa. Można korzystać z usług lekarzy tradycyjnej medycyny mongolskiej (zioła, akupunktura, akupresura, masaże).

Religia i obyczaje:

Dominującą religią w Mongolii jest buddyzm tybetański (53%). Spora część społeczeństwa przyznaje się do ateizmu (38,6%). Wyznawcy islamu stanowią 3%, szamanizmu 2,9%, chrześcijaństwa 2,1%, innych religii 0,4%.

Komunikacja:

Całe terytorium Mongolii jest dostępne dla cudzoziemców. Jedynie przebywanie w 30-kilometrowej strefie przygranicznej wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia mongolskiej straży granicznej. Można je uzyskać w komendzie straży granicznej w Ułan Bator lub w jej terenowych oddziałach w ajmakach (miasta wojewódzkie). Zezwolenie wydawane jest na podstawie podania, za którego rozpatrzenie pobierana jest opłata w wysokości 25 tys. MNT. Załatwienie formalności związanych z uzyskaniem zezwolenia na legalne przebywanie w strefie przygranicznej trwa przeciętnie około trzech dni. Największe ograniczenia w podróżowaniu po kraju powodują: zły stan dróg, skromny transport drogowy, braki w zaopatrzeniu w niektóre podstawowe artykuły. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność na ulicach z uwagi na nierespektowanie przepisów ruchu drogowego przez miejscowych użytkowników dróg.

Klimat:

Klimat Mongolii, w związku z położeniem w głębi kontynentu, jest surowy, zaliczany do klimatu umiarkowanego o typie kontynentalnym. Lato jest tutaj bardzo gorące (temperatury powyżej +30°C), natomiast zima bardzo mroźna (poniżej -30°C). Opady atmosferyczne występują tutaj niezwykle rzadko (około 300 mm rocznie), większość opadów rocznych przypada na dwa miesiące – od połowy czerwca do połowy sierpnia – czego wynikiem jest nie wiosenna, lecz letnia wegetacja. Zima jest z małą pokrywą śnieżną albo prawie bez pokrywy śnieżnej. Tylko największe rzeki nie zamarzają do dna. Czasem zimą może przyjść ocieplenie, pokrywa śnieżna po roztopieniu staje się lodem przy powrocie zimna, co powoduje tzw. dzud, kiedy bydło ginie bo zeszłoroczna trawa staje się niedostępna. W ciągu trzech kolejnych zim (1999, 2000, 2001) z powodu dzudu padły miliony sztuk bydła. Długość lata i zimy jest prawie taka sama (po ok. 5 miesięcy), a długość wiosny i jesieni jest bardzo krótka (po 1 miesiącu).

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Mongolii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pekinie (Chiny).

Ambasada RP w Pekinie

Adres: 1 Ritan Rd. Beijing, China, Post code: 100600
E-mail: pekin.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Tel.: +86 10 653 21 235 ext. 110

Telefon dyżurny – w sytuacji nagłych zdarzeń i wypadków, wymagających natychmiastowego kontaku z Konsulem, poza godzinami pracy Ambasady: +86 13 810 175 087

MONGOLIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Mongolii w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Mongolii.

  • Średniowieczna stolica Karakorum
  • Skalne urwiska Pustyni Gobi
  • Śpiewające wydmy
  • Płonące Klify
  • Ułan Bator – metropolia kontrastów
Kalkulacja dla grupy min. 08.osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wizy wjazdowej.