17 dni BOTSWANA
NAMIBIA – BOTSWANA – ZIMBABWE – wyprawa do wodospadów Wiktorii

Wycieczka do Namibii, Botswany i Zimbabwe

Wycieczki do wodospadów Wiktorii

Wycieczka do Namibii, Botswany i Zimbabwe to oferta dla osób, które zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem po Afryce. Namibia to bogaty kraj, pełen atrakcji, campów, hoteli i lodży oferujących turystom wysoki standard. Po kraju podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw.

Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynujących zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny – w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym, fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.

Namibia to jednak tylko jeden z etapów naszej podróży. Kolejnym jest wycieczka do Botswany, gdzie czeka na Ciebie Delta Okavango i przygoda w formie wodnego safari tradycyjnymi, dłubanymi łodziami mokoro, a także słonie w P.N.  Chobe, będącym ich największym skupiskiem na świecie. Podróż zakończymy przy Wodospadach Wiktorii, które są jednym z najbardziej zachwycających cudów natury. Ogrom zjawiska najlepiej widać podczas przelotu helikopterem ponad milionami litrów przelewającej się z ogromnym hukiem wody.

Zwiedzanie Wodospadu Wiktorii to już część wycieczki do Zimbabwe, ponieważ znajduje się on na granicy tego kraju z Zambią, na rzece Zambezi. Wodospad można zobaczyć z perspektywy obu krajów, ponieważ łączy je w tym miejscu most, a jednocześnie przejście graniczne „Knife Edge”. Spacer tym mostem zajmuje zaledwie około godziny i należy do jednych z największych przeżyć, jakie oferuje wycieczka do Zimbabwe. Można z niego podziwiać zarówno główną, jak i Wschodnią oraz Tęczową część tego cudu natury. Wodospad jest też główną lecz nie jedyną atrakcją narodowego parku Zimbabwe, Okolicę porastają ogromne drzewa hebanowe, a na terenie parku znajduje się kilka dobrych punktów widokowych, z których można podziwiać miejscowy krajobraz.

Wycieczka do Zimbabwe, Botswany i Namibii to niezapomniane wydarzenie w życiu każdego globtrotera. Ci, którzy raz odwiedzą Afrykę, na pewno zechcą tam wrócić. Wówczas zapraszamy do skorzystania z pozostałej oferty naszego Biura Podróży i wybrania wycieczki do Etiopii czy Kenii. Na naszej stronie znajdziesz fotorelacje oraz szczegółowy plan każdej wyprawy.

Zapraszamy na Nasze wycieczki! Nasza wycieczka do Namibii, Botswany i Zimbabwe to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Zbiórka w Warszawie, przelot do Windhoek.
Przylot do Windhoek, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek po podróży. Omówienie trasy z przewodnikiem. Wieczorem czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Nocleg w Windhoek.
Trasa: 358 km. Opuszczamy Windhoek i wyruszamy szutrową drogą do Sesriem. Już w pierwszym dniu wyprawy zobaczymy, dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy nowoczesne miasto, jakim jest Windhoek, dla zapierających dech widoków, jakie spotkamy na naszej drodze. Ten nieskażony cywilizacją widok - to niesamowita przestrzeń, aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni - pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Zwiedzanie Sesriem Canyon. Nocleg zaplanowano na campingu, tak by poczuć prawdziwą przygodę pod afrykańskim niebem usłanym milionami gwiazd.
Trasa: 374 km. Wstajemy bardzo wcześnie aby zdążyć na wschód słońca w Sossusvlei. W drodze powrotnej musimy zaliczyć szczyt jednej z najwyższych wydm świata - Dune 45. Wyruszamy w drogę do Walvis Bay - będziemy przemierzać pustynię Namib drogami szutrowymi, a podczas podróży możemy spodziewać się następujących atrakcji: fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy), punkty widokowe (Gaub Pass, Kuiseb Pass, Dune Seven). Nocleg w Walvis Bay.
Wcześnie rano pobudka, ponieważ o godzinie 08:00 wypływamy w morze z Dolphin Club na poszukiwanie delfinów, fok, pelikanów i (przy odrobinie szczęścia) wielorybów. Na łodzi jest przewidziana przekąska (głównie owoce morza). Po południu przejażdżka quadami po pustyni. Następnie spacer z pilotem w Swakopmund, podczas którego zobaczymy m. in. oceanarium z wieloma gatunkami ryb z tutejszych wód, a także Snake Park, w którym możemy spotkać wszystkie rodzaje węży południowej Afryki. Nocleg w Swakopmund.
Trasa: 360 km. Wyruszamy wcześnie po śniadaniu i jedziemy wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego. Zatrzymamy się przy wraku statku, niedaleko Henties Bay, a następnie na Cape Cross - kolonia fok. Cape Cross jest znany z dwustutysięcznego stada fok oraz historycznych krzyży, postawionych przez portugalskiego odkrywcę, Diogo Cao, w 1486. Opuszczamy wybrzeże i wyruszamy w głąb lądu; mijamy miejscowość Uis - bardzo małe miasteczko, powstałe na potrzeby kopalni rudy żelaza. Kopalnia została zamknięta w 1990 roku i od tamtej pory miasteczko zamienia się pomału w miasto duchów. Dalsza trasa poprowadzi nas w okolice Brandberg, Burnt Mountain i Twyfelfontein – tu poszukiwanie pustynnych słoni. W okolicy Twyfelfontein odwiedzimy wioskę ludu Damara oraz zobaczymy malowidła naskalne buszmenów (UNESCO).
Trasa: 400 km. Rano odwiedzimy wioskę ludu Himba w okolicach Kamanjab. Następnie wyjazd do Narodowego Parku Etosha. Wjeżdżamy do parku od strony południowej. Etosha to raj dla miłośników zwierząt. Czas w Etoshy spędzimy na tropieniu i podglądaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Trasa: 699 km. Opuszczamy Etoshę – to będzie dla nas trudne, bo w Etoshy można spędzić nawet i miesiąc, ale cóż... Dystans nad rzekę Okavango pokonamy asfaltem. Zatrzymamy się w Tsumeb na zakupy. Jest to piękne, zielone, a zarazem górnicze miasteczko, z bardzo dobrym zaopatrzeniem. Jeśli czas pozwoli wstąpimy by zobaczyć meteoryt Hoba. Po zakupach kontynuujemy podróż i już po kilkunastu kilometrach zacznie się zupełnie inna Namibia, niż ta, którą poznaliśmy dotychczas – zauważymy coraz większe zalesienie i zaludnienie, a wioski staną się bardziej malownicze, z pomysłowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Wieczorem przyjazd nad rzekę Okavango. Wieczorem mokoro – wypłynięcie tradycyjną łodzią (dłubanką) z przewodnikiem. Duża szansa spotkania hipopotama, bawołu i wielu gatunków ptaków.
Trasa: 414 km. Z rana odwiedzimy Mahangu National Park, który słynie z ogromnych baobabów. Występują tam również antylopy: kudu, rohan, impala i lechwe. Oczywiście jest to region dużej populacji bawołów i słoni. Przekroczenie granicy z Botswaną. Kontynuujemy podróż po królestwie zwierząt. Istnieje coraz większa szansa spotkania zwierząt drapieżnych, żyjących w tym rejonie. Przyjazd do Maun. Zostajemy tu dwie noce, aby móc w pełni skorzystać z uroków Delty Okavango. Mamy tutaj wodne laguny, niezliczoną ilość kanalików wodnych, piaski Kalahari, Mopane i Knob Forest, zalane w północnej części wodami rzeki Okavango, które tworzą idealne warunki dla dzikich zwierząt. Podczas pobytu m. in. przejażdżka łódkami mokoro, wizyta w sąsiednim Parku Narodowym Moremi - to ponad 1000 mil kwadratowych obszaru, uważanego za najpiękniejszy rezerwat przyrody w całej Afryce.
Trasa: 612 km. Bardzo wcześnie rano wyjazd do Kasane - to największa miejscowość tego regionu, z charakterystycznym dla Botswany lekkim chaosem architektonicznym. Jako stolica, Chobe, idealnie pokazuje koegzystencję ludzi i zwierząt. Chobe to największe skupisko słoni na świecie. Migracje słoni odbywają się w bardzo niewielkiej odległości od granic miasta. Na drodze dojazdowej należy być bardzo ostrożnym, bowiem ogromne stada lubią przebiegać przez główną drogę. W Kasane popłyniemy łodzią na zachód słońca po rzece Chobe i będziemy mieli okazję zobaczyć m. in. hipopotamy, słonie, bawoły... Safari po słynnym Parku Narodowym Chobe.
Trasa: 85 km. Przejazd do granicy z Zimbabwe, odprawa graniczna (to może potrwać niestety długo – trzeba uzbroić się w cierpliwość). Po przyjeździe będziemy mogli upajać się widokiem jednego z siedmiu cudów natury, jakim jest Victoria Falls: spacer wzdłuż wodospadów Wiktorii. Dla chętnych (fakultatywnie): najsłynniejszy na świecie rafting, spacer z lwami lub słoniami, bungee, lot na lotni, lot helikopterem, wizyta w Zambii - w przypadku kąpieli w basenie nad spadem wodospadu).
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko, przelot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Namibia

Stolica: Windhuk (Windhoek)

Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar namibijski (NAD)

Ludność: 2.166.000 osób

Strefa czasowa: czas polski

Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

Przepisy celne:

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).

Opieka zdrowotna:

Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.

Religia i obyczaje:

Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).

Komunikacja:

W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.

Klimat:

Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.

Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.

W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489


BOTSWANA

Stolica: Gaborone

Największe miasta: Gaborone, Francistown, Molepolole, Maun, Mogoditshane, Serowe

Język urzędowy: angielski, tswana

Waluta: pula (BWP)

Ludność: 2.038.000 osób

Strefa czasowa: czas polski w lecie i +1h w zimie

Podział administracyjny: Botswana podzielona jest administracyjnie na 9 dystryktów. One dzielą się z kolei na 21 poddystryktów i 7 tzw. gmin miejskich.

Przepisy wjazdowe:

Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.

Przepisy celne:

Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.

Opieka zdrowotna:

Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia („żółta książeczka”). W północnej części kraju (Okavango, Maun, Chobe) występuje malaria. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS i przypadki zachorowań na bilharcjozę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia wymagana jest płatność przed świadczeniem usług.

Religia i obyczaje:

Botswana jest państwem wielowyznaniowym: chrześcijanie stanowią 71% ludności kraju, animiści i wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych – 6%, muzułmanie – 1%. Pozostała część społeczeństwa jest bezwyznaniowa lub wyznaje religie inne.

Komunikacja:

Międzynarodowy port lotniczy w stolicy kraju, Gaborone, łączy Botswanę ze światem (za wyłączeniem lotów międzykontynentalnych), a lotniska lokalne obsługują mniejsze miasta: Francistown i Maun. Jedyna linia kolejowa łączy Botswanę z Zimbabwe i RPA. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta.

Klimat:

Na terytorium Botswany panuje suchy klimat zwrotnikowy. Pomimo położenia w strefie zwrotnikowej, temperatury powietrza są stosunkowo niskie ze względu na wysokość nad poziomem morza. W okresie letnim (styczeń) średnie temperatury wahają się w granicach od 24 do 26°C. Mimo to –  kraj jest suchy, a kontynentalizm klimatu sprawia, że dobowe wahania temperatur są wysokie. Zimy (lipiec) są w Botswanie dość chłodne ze względu na wysokość n.p.m. oraz duże odległości od oceanu. Na południu kraju temperatury sięgają 12°C, a na północy do 15°C. W nocy zdarzają się przymrozki.

Opady są skąpe ze względu na kontynentalizm klimatu i szerokość geograficzną – najwyższe wartości notowane na północy kraju (od 500 do 800 mm rocznie), a na południu kraju, zwłaszcza w południowo-zachodnich rejonach, sięgają zaledwie 200 mm rocznie. Opady występują głównie w okresie zenitalnym, czyli latem (styczeń).

Cechą charakterystyczną Botswany jest zmienność opadów z roku na rok. Oznacza to, że przez kilka lat mogą występować susze, a opady nie przekraczają wtedy nawet 100 mm.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Botswany.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489


 ZIMBABWE

 

Stolica: Harare

Największe miasta: Harare, Bulawayo, Chitungwiza, Mutare, Epworth, Gweru, Kwekwe, Kadoma, Masvingo

Język urzędowy: angielski

Waluta: dolar amerykański (USD)

Ludność: 12.970.000 osób

Strefa czasowa: czas polski (w lecie) i czas polski +1h (w zimie)

Podział administracyjny: Zimbabwe dzieli się na 8 prowincji i dwa miasta wydzielone. Niższym szczeblem administracji lokalnej są dystrykty, których w całym kraju jest 59. Jeszcze niżej usytuowanych jest 1200 gmin.

 

Przepisy wjazdowe:

Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zimbabwe.

Przepisy celne:

Nie ma limitów dotyczących kwoty waluty obcej, którą można wwieźć do Zimbabwe, przepisy nie zezwalają jednak na wywóz środków płatniczych w walutach obcych w kwotach większych niż równowartość 5.000 USD. Zasadniczo wartość środków podlegających wywozowi nie może przekraczać wartości środków wwiezionych, po uwzględnieniu kosztów utrzymania. Turyści powinni zadeklarować wartość środków pieniężnych, które zamierzają wwieźć do Zimbabwe. Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków są karalne.

Opieka zdrowotna:

Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo).Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie („żółta książeczka”). Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze interwencyjnym. Cena wizyty prywatnej wynosi 50-120 USD, a doba w prywatnym szpitalu ok. 150-300 USD. Stawki ulegają znacznym fluktuacjom.

Religia i obyczaje:

Zimbabwe jest krajem z dominującym udziałem chrześcijaństwa w strukturze wyznaniowej kraju. Największy odsetek stanowią protestanci (66,8% ogółu społeczeństwa). Katolicy stanowią 10,3%, natomiast wyznawcy pozostałych nurtów chrześcijaństwa 9,9%. W mniejszości są: osoby niereligijne (7,9%), wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych (3,8%), muzułmanie (1,0%) i Świadkowie Jehowy (0,3%).

Komunikacja:

Częste są blokady dróg. Podczas policyjnej kontroli drogowej można spotkać się z próbami wymuszenia łapówki. Nie zaleca się korzystania ze środków komunikacji publicznej, ani podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie jazdy należy blokować okna i drzwi samochodów. Należy nosić przy sobie poświadczone kopie dokumentów tożsamości.

Klimat:

Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego.

Południe kraju, zwłaszcza dolina rzeki Limpopo, to tereny, gdzie średnio w ciągu roku spada około 400 mm deszczu. Cały obszar południowego Zimbabwe jest suchy, a średnia wysokość opadów wynosi tam od 500 do 600 mm. Środkowa część kraju otrzymuje więcej opadów: średnio jest to od 600 do 900 mm rocznie. Jeszcze wyższe opady występują na północy i na północnym wschodzie. Największe ilości opadów otrzymują obszary górskie – maksimum to 1400 mm rocznie. W kraju występuje jedna pora sucha i jedna deszczowa, obie trwają po pół roku. Jedynie w górach, zwłaszcza w masywie Inyangani, nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ tereny te leżą powyżej 2000 m n.p.m.

Amplitudy termiczne są dość wysokie z racji oddalenia od równika i wysokiego stopnia kontynentalizmu (oddalenia od mórz i oceanów). Średnie roczne temperatury wynoszą od 16 do 21°C. Większość powierzchni kraju jest stosunkowo chłodna ze względu na wysokość nad poziomem morza. W najwyższych partiach gór występują przymrozki, a średnie temperatury wynoszą tam około 12-15°C. Najcieplejsze obszary Zimbabwe leżą na północy kraju. W najcieplejszym miesiącu (listopadzie) temperatury wynoszą tam średnio 27°C, a w miesiącu najchłodniejszym (lipcu) – około 22°C. Zimbabwe, pomimo swego położenia geograficznego, nie cechuje się występowaniem upalnych temperatur.

Placówka dyplomatyczna:

Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Zimbabwe.

Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).

 

Ambasada RP w Pretorii

Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria

Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA

E-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Tel.: (+27) 12 430 2621

 

Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489

 

Konsulat Honorowy RP w Harare

Adres: 20 Plagis Avenue, Alex park, Harare, Zimbabwe
Adres korespondencyjny: PO Box 2538, Harare, Zimbabwe
E-mail: pl.hre77@gmail.com

Tel.: (+263) 47 62 949; (+263) 77 26 12 470

NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.

BOTSWANA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.

ZIMBABWE – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zimbabwe.

 • Nocleg na campingu, pod afrykańskim, giaździstym niebem
 • Sossusvlei – największe wydmy świata
 • Szutrowe drogi przez pustynię Namib
 • Walvis Bay – rejs w poszukiwaniu delfinów, fok, pelikanów i wielorybów
 • Wybrzeże Szkieletów i kolonia kotików w Cape Cross
 • Twyfelfontein – malowidała buszmenów i pustynne słonie
 • Wizyta w wiosce plemienia Himba
 • Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
 • Delta Okavango – wodne safari tradycyjnymi, dłubanymi łodziami mokoro
 • Park Narodowy Chobe – największe skupisko słoni na świecie
 • Wodospady Wiktorii – „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”
Kalkulacja dla grupy min. 12 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.