Wycieczka do Namibii, Botswany i Zimbabwe
Wycieczki do wodospadów Wiktorii
Wycieczka do Namibii, Botswany i Zimbabwe to oferta dla osób, które zaczynają swoją przygodę z podróżowaniem po Afryce. Namibia to bogaty kraj, pełen atrakcji, campów, hoteli i lodży oferujących turystom wysoki standard. Po kraju podróżuje się łatwo, nie ma niebezpieczeństw.
Nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka i przetrwały plemiona o fascynujących zwyczajach: Himba, Herero i Buszmeni. Namibia to bogaty świat fauny – w P.N. Etosha, najstarsza pustynia świata – Namib, z welwiczją przedziwną i Wybrzeżem Szkieletowym, fantastyczne, pomarańczowe wydmy w Sossusvlei i kolorowe miasteczka, pozostawione po kolonizatorach.
Wycieczka do Namibii to jednak tylko jeden z etapów naszej podróży. Kolejnym jest wycieczka do Botswany, gdzie czeka na Ciebie Delta Okavango i przygoda w formie wodnego safari tradycyjnymi, dłubanymi łodziami mokoro, a także słonie w P.N. Chobe, będącym ich największym skupiskiem na świecie. Podróż zakończymy przy Wodospadach Wiktorii, które są jednym z najbardziej zachwycających cudów natury. Ogrom zjawiska najlepiej widać podczas przelotu helikopterem ponad milionami litrów przelewającej się z ogromnym hukiem wody.
Zwiedzanie Wodospadu Wiktorii to już część wycieczki do Zimbabwe, ponieważ znajduje się on na granicy tego kraju z Zambią, na rzece Zambezi. Wodospad można zobaczyć z perspektywy obu krajów, ponieważ łączy je w tym miejscu most, a jednocześnie przejście graniczne „Knife Edge”. Spacer tym mostem zajmuje zaledwie około godziny i należy do jednych z największych przeżyć, jakie oferuje wycieczka do Zimbabwe. Można z niego podziwiać zarówno główną, jak i Wschodnią oraz Tęczową część tego cudu natury. Wodospad jest też główną lecz nie jedyną atrakcją narodowego parku Zimbabwe, Okolicę porastają ogromne drzewa hebanowe, a na terenie parku znajduje się kilka dobrych punktów widokowych, z których można podziwiać miejscowy krajobraz.
Wycieczka do Zimbabwe, Botswany i Namibii to niezapomniane wydarzenie w życiu każdego globtrotera. Ci, którzy raz odwiedzą Afrykę, na pewno zechcą tam wrócić. Wówczas zapraszamy do skorzystania z pozostałej oferty naszego Biura Podróży i wybrania wycieczki do Etiopii czy Kenii. Na naszej stronie znajdziesz fotorelacje oraz szczegółowy plan każdej wyprawy.
Egzotyczna wycieczka do Botswany, Namibiii i Zimbabwe to propozycja dla miłośników Afryki.
Program
Dzień 1 Warszawa – Windhoek (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Windhoek.
Dzień 2 Windhoek (-/-/-)
Przylot do Windhoek, transfer do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek po podróży. Omówienie trasy z przewodnikiem. Wieczorem czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Nocleg w Windhoek.
Dzień 3 Windhoek – Etosha (S/-/K)
Tego dnia zobaczymy dlaczego Namibia nazywana jest krajem kontrastów. Zostawimy nowoczesne miasto, jakim jest Windhoek, dla zapierających dech widoków, jakie spotkamy na naszej drodze. Ten nieskażony cywilizacją widok – to niesamowita przestrzeń, aż po horyzont. Niski drzewostan na sawannie i brak drzew na pustyni – pozwala nam podziwiać krajobraz, którego nie zobaczymy nigdzie indziej. Wyjazd po śniadaniu do Parku Narodowego Etosha, jednego z najbardziej lubianych rezerwatów przyrody w Afryce Południowej. Etosha to raj dla miłośników zwierząt. Popołudniowe Safari w Parku Narodowym Etosha – tropienie i podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kolacja i nocleg.
Dzień 4 Park Narodowy Etosha (S/-/K)
Pobyt w Parku Narodowego Etosha. Całodzienne safari w poszukiwaniu zwierząt z przerwą na lunch w jednym z obozowisk. Późnym popołudniem czas wolny, kolacja i nocleg.
Dzień 5 Etosha – Kamanjab (S/-/K)
Rano odwiedzimy wioskę ludu Himba w okolicach Kamanjab. Poznamy ich kulturę i sposób życia. Dowiemy się o ich przodkach i ziołolecznictwie, ich fryzurach i biżuterii pokazującej status każdego członka plemienia. Kolacja i nocleg.
Dzień 6 Kamanjab – Brandberg (S/-/K)
Wyruszamy wcześnie po śniadaniu i jedziemy w okolice Brandberg, Burnt Mountain i Twyfelfontein – tu poszukiwanie pustynnych słoni. W okolicy Twyfelfontein czeka nas 2-godzinny spacer do malowideł naskalnych buszmenów (UNESCO). Dalszy przejazd na południe do Brandberg, gdzie znajduje się Königstein – najwyższy szczyt Namibii (2573 m npm).
Dzień 7 Brandberg – Swakopmund (S/-/-)
Po śniadaniu, dla chętnych przejażdżka quadami po pustyni (ok. 50 USD/os). Następnie przejazd do Swakopmund. Spacer z pilotem po mieście, podczas którego zobaczymy m. in. oceanarium z wieloma gatunkami ryb z tutejszych wód, a także Snake Park, w którym możemy spotkać wszystkie rodzaje węży południowej Afryki. Nocleg w Swakopmund.
Dzień 8 Swakopmund (S/-/-)
Całodzienny pobyt w Swakopmund. Miasto to zaspokaja szeroki wachlarz gustów i stylów. Czas wolny na spacery po plaży lub kąpiele w lodowatym Oceanie Atlantyckim. Dla chętnych, wizyta z pilotem grupy w Kristall Galerie, która szczyci się największą na świecie Kwarcową Gromadą Kryształową, ważącą 14 100 kilogramów. Nocleg w Swakopmund.
Dzień 9 Swakopmun – Pustynia Namib – Sesriem (S/-/K)
Wyruszamy wcześnie po śniadaniu i jedziemy w kierunku pustyni Namib. Podczas podróży możemy spodziewać się następujących atrakcji: fauna i flora pustyni Namib (dzikie strusie, zebry, oryksy, żyrafy), punkty widokowe (Gaub Pass, Kuiseb Pass, Dune Seven).
Dzień 10 Sesriem – Deadvlei – Kanion Sesriem (S/-/K)
Wstajemy bardzo wcześnie aby zdążyć na bajkowy wschód słońca nad wydmami. Następnie wspinaczka na ogromną Wydmę 45. Po południu udamy się do majestatycznego, pocztówkowego miejsca Sossusvlei / Deadvlei oraz zwiedzimy Kanion Sesriem.
Dzień 11 Sesriem – Windhoek (S/-/-)
Podróż do stolicy Namibii – Windhoek. Popołudnie spędzimy na zwiedzaniu tego niewielkiego miasta. Odwiedzimy najczęściej fotografowany Kościół Chrystusa, zobaczymy wystawę 33 meteorytów, w centrum handlowym Post Street oraz przejdziemy się po miejscowym centrum rzemiosła. Nocleg w Windhoek.
Dzień 12 Windhoek – Ghanzi (S/-/K)
Czas na długą podróż przez wschodnią część Namibii. Tego dnia przekroczymy granicę z Botswaną, a także będziemy podróżować do samego serca pustyni Kalahari. Przejazd do Ghanzi. Ghanzi to obszar, w którym mieszkają Buszmeni, którzy wciąż kultywują dawny styl życia i chętnie witają gości. To miejsce znane jest również z obserwacji niezwykle gwieździstego niebo. Wieczorem, dla chętnych, pokaz rytuału tańca Buszmenów.
Dzień 13 Ghanzi – Maun (S/-/K)
Po śniadaniu poranny spacer z Buszmenami, którzy pokażą nam jak udało im się opanować tzw. Trudną sztukę przetrwania. Następnie kontynuujemy podróż po królestwie zwierząt. Istnieje coraz większa szansa spotkania zwierząt drapieżnych, żyjących w tym rejonie. Przyjazd do Maun. Zostajemy tu dwie noce, aby móc w pełni skorzystać z uroków Delty Okavango. Mamy tutaj wodne laguny, niezliczoną ilość kanalików wodnych, piaski Kalahari, Mopane i Knob Forest, zalane w północnej części wodami rzeki Okavango, które tworzą idealne warunki dla dzikich zwierząt.
Dzień 14 Maun (S/-/K)
Dzisiaj doświadczymy nowego sposobu podróżowania – w taki sam sposób, jak robią to miejscowi ludzie. Przejażdżka łódkami mokoro (długość przejażdżki uzależniona od poziomu wody w Delcie). Podczas podróży zatrzymamy się na spacer po pobliskiej wyspie. Powrót na mokoro i ostatnie godziny na wodzie. Powrót do lodge i nocleg.
Dzień 15 Maun – Elephant Sands (S/-/K)
Tego dnia wybierzemy się do Elephant Sands, które znajduje się w pobliżu wioski Nata w Botswanie. Elephant Sands słynie z wodopoju, uznanego za jeden z dziesięciu najlepiej położonych wodopojów w Afryce. Dzień upłynie nam na obserwacji majestatycznych zwierząt korzystających z wodopoju.
Dzień 16 Kasane (S/-/K)
Bardzo wcześnie rano wyjazd do Kasane – to największa miejscowość tego regionu, z charakterystycznym dla Botswany lekkim chaosem architektonicznym. Jako stolica, Chobe, idealnie pokazuje koegzystencję ludzi i zwierząt. Chobe to największe skupisko słoni na świecie. Migracje słoni odbywają się w bardzo niewielkiej odległości od granic miasta. Na drodze dojazdowej należy być bardzo ostrożnym, bowiem ogromne stada lubią przebiegać przez główną drogę. W Kasane popłyniemy łodzią na zachód słońca po rzece Chobe i będziemy mieli okazję zobaczyć m. in. hipopotamy, słonie, bawoły…
Dzień 17 Kasane – Victoria Falls (Zimbabwe) (S/-/-)
Przejazd do granicy z Zimbabwe. Po przyjeździe będziemy mogli upajać się widokiem jednego z siedmiu cudów natury, jakim jest Victoria Falls: spacer wzdłuż wodospadów Wiktorii. Dla chętnych (fakultatywnie): najsłynniejszy na świecie rafting, spacer z lwami lub słoniami, bungee, lot na lotni, lot helikopterem, wizyta w Zambii – w przypadku kąpieli w basenie nad spadem wodospadu).
Dzień 18 Victoria Falls – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu przygotowanie do wyjazdu. Przejazd na lotnisko, przelot do Europy.
Dzień 19 Warszawa (-/-/-)
Przylot do Warszawy.
Informacje
Namibia
Stolica: Windhuk (Windhoek)
Największe miasta: Windhuk, Rundu, Walvis Bay, Swakopmund, Oshakati, Rehoboth, Katima Mulilo, Otjiwarongo, Ondangwa, Okahandja
Język urzędowy: angielski
Waluta: dolar namibijski (NAD)
Ludność: 2.166.000 osób
Strefa czasowa: czas polski
Podział administracyjny: Namibia podzielona jest na 14 regionów, które z kolei dzielą się na 112 okręgów.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
Przepisy celne:
Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć – w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu – jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne. Istnieje zakaz wwozu broni bez zezwolenia oraz ograniczenia we wwozie innych towarów (perfumy, papierosy, alkohol).
Opieka zdrowotna:
Występują zagrożenia epidemiologiczne AIDS, malarią (w północnej części kraju), zdarzają się lokalne ogniska występowania cholery. Służba zdrowia jest stosunkowo dobrze rozwinięta, głównie w stolicy kraju. Istnieje sprawna sieć pogotowia lotniczego np. SOS Intrernational, Medrescue. Koszty opieki medycznej są porównywalne z kosztami w RPA, ale dostęp do niej, zwłaszcza w głębi kraju, jest znacznie trudniejszy. Od podróżnych przybywających do Namibii z krajów o wysokim stopniu rozprzestrzenia się wirusa żółtej febry wymagane jest okazanie w punkcie granicznym potwierdzenia odbycia szczepienia przeciwko żółtej febrze.
Religia i obyczaje:
Religią dominującą w Namibii jest chrześcijaństwo, które wyznaje 87,4% ludności (z czego do wspólnot protestanckich należy 56% społeczeństwa, do katolicyzmu 18,6%, a pozostali chrześcijanie, skupieni wokół niezależnych kościołów, stanowią 12,8%). Druga największa grupa ludności praktykuje tradycyjne religie afrykańskie i stanowi 9,4%. Pozostali to głównie niereligijni (2,7%), muzułmanie (0,1%) i wyznawcy innych religii (0,4%).
Komunikacja:
W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletowym.
Klimat:
Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Kraj charakteryzuje się niskimi opadami, także nad samym oceanem. W strefie nadbrzeżnej przyczyną suchoty jest niesprzyjający opadom układ prądów morskich. Wzdłuż wybrzeża płynie zimny Prąd Benguelski. Wybrzeże Szkieletowe jest pod względem opadów tak samo suche jak wnętrze kraju.
Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. Obszar ten zajmuje jedynie 8% powierzchni kraju.
W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27°C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16°C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20°C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki. Charakterystycznym elementem aury na wybrzeżu są częste mgły, przez cały rok panuje duża wilgotność pomimo braku opadów.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Namibii.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).
Ambasada RP w Pretorii
Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA
E-mail:
Tel.: (+27) 12 430 2621
Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489
BOTSWANA
Stolica: Gaborone
Największe miasta: Gaborone, Francistown, Molepolole, Maun, Mogoditshane, Serowe
Język urzędowy: angielski, tswana
Waluta: pula (BWP)
Ludność: 2.038.000 osób
Strefa czasowa: czas polski w lecie i +1h w zimie
Podział administracyjny: Botswana podzielona jest administracyjnie na 9 dystryktów. One dzielą się z kolei na 21 poddystryktów i 7 tzw. gmin miejskich.
Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.
Przepisy celne:
Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.
Opieka zdrowotna:
Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia („żółta książeczka”). W północnej części kraju (Okavango, Maun, Chobe) występuje malaria. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS i przypadki zachorowań na bilharcjozę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. W ośrodkach prywatnej służby zdrowia wymagana jest płatność przed świadczeniem usług.
Religia i obyczaje:
Botswana jest państwem wielowyznaniowym: chrześcijanie stanowią 71% ludności kraju, animiści i wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych – 6%, muzułmanie – 1%. Pozostała część społeczeństwa jest bezwyznaniowa lub wyznaje religie inne.
Komunikacja:
Międzynarodowy port lotniczy w stolicy kraju, Gaborone, łączy Botswanę ze światem (za wyłączeniem lotów międzykontynentalnych), a lotniska lokalne obsługują mniejsze miasta: Francistown i Maun. Jedyna linia kolejowa łączy Botswanę z Zimbabwe i RPA. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta.
Klimat:
Na terytorium Botswany panuje suchy klimat zwrotnikowy. Pomimo położenia w strefie zwrotnikowej, temperatury powietrza są stosunkowo niskie ze względu na wysokość nad poziomem morza. W okresie letnim (styczeń) średnie temperatury wahają się w granicach od 24 do 26°C. Mimo to – kraj jest suchy, a kontynentalizm klimatu sprawia, że dobowe wahania temperatur są wysokie. Zimy (lipiec) są w Botswanie dość chłodne ze względu na wysokość n.p.m. oraz duże odległości od oceanu. Na południu kraju temperatury sięgają 12°C, a na północy do 15°C. W nocy zdarzają się przymrozki.
Opady są skąpe ze względu na kontynentalizm klimatu i szerokość geograficzną – najwyższe wartości notowane na północy kraju (od 500 do 800 mm rocznie), a na południu kraju, zwłaszcza w południowo-zachodnich rejonach, sięgają zaledwie 200 mm rocznie. Opady występują głównie w okresie zenitalnym, czyli latem (styczeń).
Cechą charakterystyczną Botswany jest zmienność opadów z roku na rok. Oznacza to, że przez kilka lat mogą występować susze, a opady nie przekraczają wtedy nawet 100 mm.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Botswany.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).
Ambasada RP w Pretorii
Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA
E-mail:
Tel.: (+27) 12 430 2621
Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489
ZIMBABWE
Stolica: Harare
Największe miasta: Harare, Bulawayo, Chitungwiza, Mutare, Epworth, Gweru, Kwekwe, Kadoma, Masvingo
Język urzędowy: angielski
Waluta: dolar amerykański (USD)
Ludność: 12.970.000 osób
Strefa czasowa: czas polski (w lecie) i czas polski +1h (w zimie)
Podział administracyjny: Zimbabwe dzieli się na 8 prowincji i dwa miasta wydzielone. Niższym szczeblem administracji lokalnej są dystrykty, których w całym kraju jest 59. Jeszcze niżej usytuowanych jest 1200 gmin.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zimbabwe.
Przepisy celne:
Nie ma limitów dotyczących kwoty waluty obcej, którą można wwieźć do Zimbabwe, przepisy nie zezwalają jednak na wywóz środków płatniczych w walutach obcych w kwotach większych niż równowartość 5.000 USD. Zasadniczo wartość środków podlegających wywozowi nie może przekraczać wartości środków wwiezionych, po uwzględnieniu kosztów utrzymania. Turyści powinni zadeklarować wartość środków pieniężnych, które zamierzają wwieźć do Zimbabwe. Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków są karalne.
Opieka zdrowotna:
Praktycznie w całym kraju występują ogniska cholery. Miejscowe służby sanitarne i medyczne są niewydolne, infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna funkcjonuje jedynie w dużych miastach (Harare, Bulawayo).Od osób przyjeżdżających z krajów, w których odnotowano przypadki żółtej febry lub w których choroba ta jest endemiczna, wymagane jest szczepienie przeciw tej chorobie („żółta książeczka”). Na niżej położonych terenach (Victoria Falls, Kariba) występuje zagrożenie malarią. Bardzo duża jest zachorowalność na AIDS. Brak opieki medycznej o standardzie europejskim. W nielicznych szpitalach w Harare możliwa jest jedynie opieka o charakterze interwencyjnym. Cena wizyty prywatnej wynosi 50-120 USD, a doba w prywatnym szpitalu ok. 150-300 USD. Stawki ulegają znacznym fluktuacjom.
Religia i obyczaje:
Zimbabwe jest krajem z dominującym udziałem chrześcijaństwa w strukturze wyznaniowej kraju. Największy odsetek stanowią protestanci (66,8% ogółu społeczeństwa). Katolicy stanowią 10,3%, natomiast wyznawcy pozostałych nurtów chrześcijaństwa 9,9%. W mniejszości są: osoby niereligijne (7,9%), wyznawcy tradycyjnych religii plemiennych (3,8%), muzułmanie (1,0%) i Świadkowie Jehowy (0,3%).
Komunikacja:
Częste są blokady dróg. Podczas policyjnej kontroli drogowej można spotkać się z próbami wymuszenia łapówki. Nie zaleca się korzystania ze środków komunikacji publicznej, ani podróżowania po zapadnięciu zmroku. W czasie jazdy należy blokować okna i drzwi samochodów. Należy nosić przy sobie poświadczone kopie dokumentów tożsamości.
Klimat:
Zimbabwe leży w obszarze dwóch stref klimatycznych. Pierwsza to obszar klimatu zwrotnikowego na południu kraju, a druga to obszar klimatu podrównikowego.
Południe kraju, zwłaszcza dolina rzeki Limpopo, to tereny, gdzie średnio w ciągu roku spada około 400 mm deszczu. Cały obszar południowego Zimbabwe jest suchy, a średnia wysokość opadów wynosi tam od 500 do 600 mm. Środkowa część kraju otrzymuje więcej opadów: średnio jest to od 600 do 900 mm rocznie. Jeszcze wyższe opady występują na północy i na północnym wschodzie. Największe ilości opadów otrzymują obszary górskie – maksimum to 1400 mm rocznie. W kraju występuje jedna pora sucha i jedna deszczowa, obie trwają po pół roku. Jedynie w górach, zwłaszcza w masywie Inyangani, nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ tereny te leżą powyżej 2000 m n.p.m.
Amplitudy termiczne są dość wysokie z racji oddalenia od równika i wysokiego stopnia kontynentalizmu (oddalenia od mórz i oceanów). Średnie roczne temperatury wynoszą od 16 do 21°C. Większość powierzchni kraju jest stosunkowo chłodna ze względu na wysokość nad poziomem morza. W najwyższych partiach gór występują przymrozki, a średnie temperatury wynoszą tam około 12-15°C. Najcieplejsze obszary Zimbabwe leżą na północy kraju. W najcieplejszym miesiącu (listopadzie) temperatury wynoszą tam średnio 27°C, a w miesiącu najchłodniejszym (lipcu) – około 22°C. Zimbabwe, pomimo swego położenia geograficznego, nie cechuje się występowaniem upalnych temperatur.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Zimbabwe.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają kompetencjom Ambasady w Pretorii (RPA).
Ambasada RP w Pretorii
Adres: 14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria
Adres korespondencyjny: PO Box 12277, Queenswood 0121, Pretoria, RSA
E-mail:
Tel.: (+27) 12 430 2621
Telefon do oficera dyżurnego – po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy (w przypadku śmierci, wypadku, zatrzymania, kradzieży lub zgubienia paszportu): (+27) 12 430 9621 lub (+27) 83 449 3489
Konsulat Honorowy RP w Harare
Adres: 20 Plagis Avenue, Alex park, Harare, Zimbabwe
Adres korespondencyjny: PO Box 2538, Harare, Zimbabwe
E-mail:
Tel.: (+263) 47 62 949; (+263) 77 26 12 470
Terminy i ceny
oferta dostępna na indywidualne zamówienie dla grupy 8-12 osób
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/Windhoek, Victoria Falls/Warszawa,
- noclegi w hotelach i lodge'ach 3*, w Botswanie 2 noclegi w komfortowych namiotach z łóżkiem (dopłata do pokoju i namiotu 1-os. 998 EUR),
- wyżywienie wg programu – kuchnia lokalna (16 śniadań i 11 obiadokolacji),
- transfery i przejazdy na trasie komfortowym, klimatyzowanym pojazdem 12-osobowym,
- opłaty za wjazd do parków,
- transfery i przejazdy z/do lotnisk,
- safari w poszukiwaniu zwierząt,
- game drive w Etosha
- wizyty w wiosce Himba,
- rejs mokoro po rzece Okavango w Namibii,
- rejs po rzece Chobe,
- wizytę przy Wodospadach Wiktorii,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- przewodnika/kierowcę z j. angielskim podczas całego wyjazdu,
- pilota z j. polskim ze strony B.P. Łachmański Travel,
- lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków i wydatków osobistych
- wiz: do Namibii – 85 EUR + pośrednictwo Biura 100zł i Zimbabwe – 25 EUR
- składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
Wizy
NAMIBIA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Namibii w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy.
BOTSWANA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Botswany do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Botswany.
ZIMBABWE – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać w punktach kontroli granicznej. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Zimbabwe.
Atrakcje
- Sossusvlei – największe wydmy świata
- Szutrowe drogi przez pustynię Namib
- Twyfelfontein – malowidała buszmenów i pustynne słonie
- Wizyta w wiosce plemienia Himba
- Park Narodowy Etosha – raj dla miłośników zwierząt i safari
- Delta Okavango – wodne safari tradycyjnymi, dłubanymi łodziami mokoro
- Park Narodowy Chobe – największe skupisko słoni na świecie
- Wodospady Wiktorii – „Widok tak piękny, że muszą się w niego wpatrywać aniołowie w locie”