NEPAL – dla koneserów
wycieczki Himalaje i Katmandu

Wycieczka do Nepalu w małej grupie.
Nepal – to magiczny kraj, ukryty wysoko w Himalajach. Jest krajem bardzo pięknym, ale zarazem bardzo biednym. I choć widzi się w nim rzeczy smutne – np. pracujące dzieci, czy nędzę mieszkańców, to warto tu przyjechać i podziwiać przebogatą, egzotyczną kultury i zniewalające, himalajskie krajobrazy.
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Program
Dzień 1 Warszawa – Kathmandu (-/-/-)
Zbiórka w Warszawie, przelot do Kathmandu.
Dzień 2 Kathmandu (-/-/K)
Przylot do Kathmandu w Nepalu. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek po podróży. Nocleg w Soaltee Kathmandu***** lub w podobnym.
Dzień 3 Kathmandu (S/-/K)
Całodzienne zwiedzanie Kathmandu: Durbar Square, świątynie Taledźu (wstęp do Taledźu Bhawani mają jedynie najwyżsi kapłani oraz sam król), świątynia Śiwy – Maju Deval, Seto Maczhendranath – jedna z najważniejszych i najpiękniej zdobionych świątyń Kathmandu. Dla chętnych (fakultatywnie, w zależności od pogody) lot widokowy nad Himalajami. Nocleg w Soaltee Kathmandu***** lub w podobnym.
Dzień 4 Bouddhanath – Pashupatinath – Namobuddha (S/L/K)
Po porannym śniadaniu krótki przejazd do stupy Bouddhanath. Bouddha zbudowana w XIV wieku jest największą na świecie stupą i najświętszą tybetańską świątynią buddyjską poza Tybetem. Następnie zwiedzanie świątyni Pashupatinath. Poświęcony bogu Shivie Pashupatinath jest jednym z czterech najważniejszych miejsc kultu religijnego w Azji. Przejazd do miasta Dhulikhel i lunch. Po południu dojedziemy do klasztoru Namobuddha gdzie oprócz zwiedzania weźmiemy udział w popołudniowej ceremonii Puja (rytuał) i porozmawiamy z Ani (Kobietą Mnich). Nocleg w Namobuddha Resort lub w podobnym.
Dzień 5 Dhulikhel – Nagarkot – Bhaktapur – Kathmandu (S/-/K)
Wcześnie rano przejazd na bajkowy punkt widokowy Dhulikhel, skąd powitamy wschód słońca, skąd jeśli pogoda nam dopisze, zobaczymy bajkowy obraz ośnieżonych Himalajów. Śniadanie. Następnie przejazd do świątyni Changu Narayan, która została zbudowana w 323 roku. Następnie wędrówka z Changunarayan do Telkot, która zajmuje około 2,5 godziny. Szlak wiedzie przez lokalne, plemienne wioski. Podczas wędrówki będziemy podziwiać wspaniałe widoki na jedne z najwyższych gór Nepalu. Przejazd przez malowniczo położoną miejscowość Nagarkot do Bhaktapur – jednego z trzech świętych miast Doliny Kathmandu, gdzie zobaczymy m. in. Złotą Bramę. Nocleg w Soaltee Kathmandu***** lub w podobnym.
Dzień 6 Kathmandu – Pokhara (S/-/K)
Po wczesnym śniadaniu przelot do Pokhary (885 m n.p.m.), leżącej między Mahabharatem a Himalajami, w kotlinie nad jeziorem Phewa Tal, wyróżniającej się przepięknym położeniem – od południa otwiera się na rozległe jezioro, od północy na niezbyt odległym horyzoncie ostrzy się pasmo Annapurny. Po przyjeździe zakwaterowanie, a następnie rejs łódką po malowniczym jeziorze Phewa. Nocleg w Hotel Pokhara Grande***** lub w podobnym.
Dzień 7 Pokhara (S/-/K)
Całodzienne zwiedzanie Pokhary. Odwiedzimy wodospad David’s Fall, Świątynie Bindybasini – najstarszą świątynię religijną w Pokharze zbudowana w XVI wieku, bajkowy wąwóz Seti Gandaki, świątynie pokoju a także stary bazar. Nocleg w Hotel Pokhara Grande***** lub w podobnym.
Dzień 8 Pokhara – Park Narodowy The Royal Chitwan (S/-/K)
Po śniadaniu przejazd do Parku narodowego The Royal Chitwan. Lunch. Następnie popołudniowe safari jeepami. Przy odrobinie szczęścia uda nam się zaobserwować nosorożce. Nocleg w Kasara Resort Chitwan National Park***** lub w podobnym.
Dzień 9 Park Narodowy The Royal Chitwan – Kathmandu
Powrót do Kathmandu, czas wolny na odpoczynek i zakup pamiątek. Nocleg w Soaltee Kathmandu***** lub w podobnym.
Dzień 10 Kathmandu – Warszawa (S/-/-)
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Warszawy
Informacje
Nepal
Stolica: Katmandu
Największe miasta: Katmandu, Pokhara, Lalitpur, Biratnagar, Bharatpur, Birgańdź, Butwal, Dharan
Język urzędowy: nepalski
Waluta: rupia nepalska (NPR)
Ludność: 30.486.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4,75h (w zimie) i +3,75h (w lecie)
Podział administracyjny: Nepal, zgodnie z wprowadzoną w 2015 konstytucją, jest państwem federalnym, administracyjnie podzielonym na 7 prowincji. Nazwy prowincji mają zostać ustalone w późniejszym czasie, tymczasowo stosowana jest dla nich numeracja od 1 do 7. Prowincje podzielone zostały na dystrykty. Najniższą jednostką administracyjną w dystrykcie jest gaun wikas samiti („komitet rozwoju wsi”) dla obszarów wiejskich lub municipality dla obszarów miejskich. W Nepalu jest 58 jednostek typu municipality i 3915 gaun wikas samiti. Obie te jednostki dzielą się dalej na dziewięć wards („oddziałów”) każda, jednak w municipality może być ich więcej jeśli liczba ludności jest wyższa.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Formalności wizowe można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum na okres ważności wizy.
Przepisy celne i prawne:
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Mając na uwadze zjawisko wprowadzania w Nepalu do obiegu fałszywych banknotów o nominałach 1000 i 500 rupii indyjskich, posiadanie takich banknotów jest nielegalne w tym kraju
Opieka zdrowotna:
Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać stołowania się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.
Religia i obyczaje:
Nepal jest krajem hinduistycznym. Hinduizm wyznaje 80,7% społeczeństwa. Na drugim miejscu jest buddyzm (10,3%). Następnie islam (4,6%) i tradycyjne religie plemienne (3,7%). Pozostałe religie stanowią 0,7%.
Hinduizm w praktyce warunkuje znaczną część nepalskich norm i zwyczajów. Warto pamiętać, że je się, podaje i odbiera cokolwiek – wyłącznie prawą ręką. W przypadku świątyń buddyjskich należy zdjąć przed wejściem buty. Młynkiem modlitewnym może zakręcić każdy – bez względu na wyznanie. Na tradycyjne powitanie „Namaste” (które wykonuje się z rękami złożonymi jak do modlitwy, dotykając nimi czoła) – należy odpowiadać. „Namaste” to nie tylko „dzień dobry”. Szerzej oznacza: „Pozdrawiam Ciebie i życzę Tobie wszystkiego dobrego”.
Komunikacja:
Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.
Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się: korzystanie z usług renomowanych biur podróży i doświadczonych przewodników, pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że pokonywanie tras górskich zazwyczaj zajmuje więcej czasu, aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Władze Nepalu wprowadziły dla osób pokonujących szlaki górskie system zwany Trekker Information Management System (TIMS). Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górskich mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS. Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowe, przez Związek Agencji Trekkingowych Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedna wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej potrzeby. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej. Warto marszrutę przesłać do Ambasady RP w New Delhi lub w języku angielskim do Konsulatu RP w Katmandu.
Klimat:
Himalaje tworzą bardzo wyraźną granicę klimatyczną. Nepal można podzielić na dwie strefy klimatyczne. Zwrotnikową na południu kraju, gdzie wpływ na klimat ma cyrkulacja monsunowa i strefę podzwrotnikową kontynentalną, cechującą się suchym i górskim klimatem. Te strefy różnią się nie tylko wiatrami, temperaturami i ilością opadów, ale i występowaniem pięter klimatycznych.
W sumie można wyróżnić pięć pięter klimatycznych, gdzie temperatura obniża się wraz ze wzrostem wysokości, a wpływ monsunów maleje.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Nepalu.
Podróżując do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w New Delhi (Indie).
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Tel.: +91 11 414 96 900
Kontakt alarmowy
Z poniższego numeru należy korzystać jedynie w nagłych wypadkach, po godzinach pracy Ambasady (np. zgony, wypadki, itp). Połączenie z telefonów indyjskich: 0 9910 999 477. Połączenie z telefonów polskich: +91 9910 999 477. E-mail: newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Honorowy Konsulat RP w Katmandu
Adres: Golchha House, Ganabahal, P.O. Box 363, Kathmandu, Nepal.
E-mail: lmg@golchha.com ; polishconsulatenepal@gmail.com
Tel.: (+ 977 1) 425 0001; 424 9114
Terminy i ceny
11.10 – 20.10.2023 r.5230 zł + 1390 EUR
Cena obejmuje
- przelot na trasie Warszawa/ Kathmandu/Warszawa,
- przelot na trasie Kathmandu/Pokhara
- 07 noclegów w hotelach 5* według miejscowej kategoryzacji, 01 nocleg w tradycyjnym ośrodku Namobuddda zgodnie z programem
- wyżywienie wg programu (8 śniadań, 1 lunch i 8 kolacji)
- transfery i przejazdy podczas zwiedzania,
- wycieczki i atrakcje zgodnie z programem,
- bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
- usługi lokalnych przewodników,
- pilota/tłumacza ze strony B.P. Łachmański Travel,
- opłaty wjazdowe do Nepalu i Bhutanu oraz lokalne podatki i opłaty rządowe,
- ubezpieczenie KL 200 000 EUR (w tym choroby przewlekłe), NNW 100 000 zł i bagaż 2 000 zł
Cena nie obejmuje
- innych posiłków oraz napojów do obiadów i kolacji
- wycieczek fakultatywnych
- napiwków, wydatków osobistych
- obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os.
- składki na Turystyczny Fundusz Pomocowy – 13 zł/os,
- wizy do Nepalu,
- ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego 520 EUR
Wizy
NEPAL – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Formalności wizowe można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum na okres ważności wizy.
Atrakcje
- Katmandu – stolica u podnóża Himalajów
- Pokhara – malownicze położenie i tętniące życiem miasto
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce
- Noclegi w hotelach 5*****
- Park Narodowy The Royal Chitwan – królestwo nosorożców
Galeria
Lokalizacja
Uwagi
Kalkulacja dla grupy min. 10. osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i wiz wjazdowych.Warto sprawdzić

BHUTAN – BANGLADESZ: wyprawa na Festiwal Jambay Lhakhang

NEPAL – BHUTAN
