
Nepal – Bhutan – wycieczka w niezwykłe kraje
wycieczki Himalaje i Katmandu
Wycieczka do Nepalu i Bhutanu w małej grupie.
Nepal – to magiczny kraj, ukryty wysoko w Himalajach. Jest krajem bardzo pięknym, ale zarazem bardzo biednym. I choć widzi się w nim rzeczy smutne – np. pracujące dzieci, czy nędzę mieszkańców, to warto tu przyjechać i podziwiać przebogatą, egzotyczną kultury i zniewalające, himalajskie krajobrazy.
Bhutan, czyli Królestwo Grzmiącego Smoka, jest niewielkim państwem, położonym pomiędzy Tybetem, a Indiami. Pomimo niskich wskaźników rozwoju gospodarczego, jest krajem szczęśliwych ludzi. Choć zjawiska globalne wkraczają także do Bhutanu, jego mieszkańcy żyją skromnie, ciesząc się tym, co mają i z dumą nosząc narodowe, tradycyjne stroje. Bhutan jest wyznaniowym krajem buddyjskim i religia jest ważnym elementem życia dla jego mieszkańców – nie jest zbiorem norm i zasad, ale sposobem życia. Religijność przejawia się m.in. w wielu barwnych festiwalach, którym towarzyszą rytualne tańce, barwne stroje i maski.
Zapraszamy na Nasze wycieczki do Napalu i Bhutanu! Nasza wycieczka do Nepalu i Bhutanu to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!
Więcej Naszych wycieczek do Azji znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!
Nepal
Stolica: Katmandu
Największe miasta: Katmandu, Pokhara, Lalitpur, Biratnagar, Bharatpur, Birgańdź, Butwal, Dharan
Język urzędowy: nepalski
Waluta: rupia nepalska (NPR)
Ludność: 30.486.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +4,75h (w zimie) i +3,75h (w lecie)
Podział administracyjny: Nepal, zgodnie z wprowadzoną w 2015 konstytucją, jest państwem federalnym, administracyjnie podzielonym na 7 prowincji. Nazwy prowincji mają zostać ustalone w późniejszym czasie, tymczasowo stosowana jest dla nich numeracja od 1 do 7. Prowincje podzielone zostały na dystrykty. Najniższą jednostką administracyjną w dystrykcie jest gaun wikas samiti („komitet rozwoju wsi”) dla obszarów wiejskich lub municipality dla obszarów miejskich. W Nepalu jest 58 jednostek typu municipality i 3915 gaun wikas samiti. Obie te jednostki dzielą się dalej na dziewięć wards („oddziałów”) każda, jednak w municipality może być ich więcej jeśli liczba ludności jest wyższa.
Przepisy wjazdowe:
Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Formalności wizowe można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum na okres ważności wizy.
Przepisy celne i prawne:
Nie ma restrykcji celnych, które odbiegałyby od powszechnie przyjętych standardów. W Nepalu nie ma możliwości odzyskania podatku VAT. Za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Mając na uwadze zjawisko wprowadzania w Nepalu do obiegu fałszywych banknotów o nominałach 1000 i 500 rupii indyjskich, posiadanie takich banknotów jest nielegalne w tym kraju
Opieka zdrowotna:
Nosiciele wirusa HIV mają zakaz wjazdu na terytorium Nepalu. Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną. Koszty pobytu w szpitalach państwowych są niewielkie, a w prywatnych klinikach wynoszą od 35 do 40 USD za dobę. Celem uniknięcia ew. problemów zdrowotnych należy spożywać wyłącznie napoje z fabrycznie zamkniętych pojemników i unikać stołowania się w lokalach gastronomicznych niskiej kategorii.
Religia i obyczaje:
Nepal jest krajem hinduistycznym. Hinduizm wyznaje 80,7% społeczeństwa. Na drugim miejscu jest buddyzm (10,3%). Następnie islam (4,6%) i tradycyjne religie plemienne (3,7%). Pozostałe religie stanowią 0,7%.
Hinduizm w praktyce warunkuje znaczną część nepalskich norm i zwyczajów. Warto pamiętać, że je się, podaje i odbiera cokolwiek – wyłącznie prawą ręką. W przypadku świątyń buddyjskich należy zdjąć przed wejściem buty. Młynkiem modlitewnym może zakręcić każdy – bez względu na wyznanie. Na tradycyjne powitanie „Namaste” (które wykonuje się z rękami złożonymi jak do modlitwy, dotykając nimi czoła) – należy odpowiadać. „Namaste” to nie tylko „dzień dobry”. Szerzej oznacza: „Pozdrawiam Ciebie i życzę Tobie wszystkiego dobrego”.
Komunikacja:
Oficjalne ograniczenia w swobodzie podróżowania dotyczą rejonów przygranicznych.
Jeśli celem pobytu w Nepalu jest trekking górski zaleca się: korzystanie z usług renomowanych biur podróży i doświadczonych przewodników, pozostawanie na utartych szlakach i poruszanie się w grupach. Należy mieć na uwadze, że znaczne obszary Nepalu pozostają poza zasięgiem jakiejkolwiek łączności (telefonicznej lub internetowej) i podczas trekkingu należy liczyć się z kilkudniowymi przerwami w możliwościach kontaktu ze światem. Należy mieć na uwadze, że pokonywanie tras górskich zazwyczaj zajmuje więcej czasu, aniżeli wskazany przez przewodnika lub biuro turystyczne. Władze Nepalu wprowadziły dla osób pokonujących szlaki górskie system zwany Trekker Information Management System (TIMS). Wszystkie osoby udające się na piesze wycieczki po szlakach górskich mają obowiązek zaopatrzenia się w kartę TIMS. Karty te wydawane są przez autoryzowane firmy trekkingowe, przez Związek Agencji Trekkingowych Nepalu w Katmandu i Pokharze (TAAN) oraz w biurach Nepalskiej Organizacji Turystycznej (NTB). Koszt uzyskania karty to ok. 10 USD dla członków wypraw grupowych i ok. 20 USD dla osób indywidualnych. Opłata uwzględnia jedna wyprawę. Karty umożliwiają lokalizację jej posiadacza na wypadek zaistnienia takiej potrzeby. Zawsze warto zostawić rodzinie lub znajomym plan swojej marszruty, jak również zadbać o poinformowanie o wszelkich zmian wprowadzonych do niej. Warto marszrutę przesłać do Ambasady RP w New Delhi lub w języku angielskim do Konsulatu RP w Katmandu.
Klimat:
Himalaje tworzą bardzo wyraźną granicę klimatyczną. Nepal można podzielić na dwie strefy klimatyczne. Zwrotnikową na południu kraju, gdzie wpływ na klimat ma cyrkulacja monsunowa i strefę podzwrotnikową kontynentalną, cechującą się suchym i górskim klimatem. Te strefy różnią się nie tylko wiatrami, temperaturami i ilością opadów, ale i występowaniem pięter klimatycznych.
W sumie można wyróżnić pięć pięter klimatycznych, gdzie temperatura obniża się wraz ze wzrostem wysokości, a wpływ monsunów maleje.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej ambasady na terytorium Nepalu.
Podróżując do tego kraju, obywatele RP podlegają kompetencjom Ambasady w New Delhi (Indie).
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Tel.: +91 11 414 96 900
Kontakt alarmowy
Z poniższego numeru należy korzystać jedynie w nagłych wypadkach, po godzinach pracy Ambasady (np. zgony, wypadki, itp). Połączenie z telefonów indyjskich: 0 9910 999 477. Połączenie z telefonów polskich: +91 9910 999 477. E-mail: newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl
Honorowy Konsulat RP w Katmandu
Adres: Golchha House, Ganabahal, P.O. Box 363, Kathmandu, Nepal.
E-mail: lmg@golchha.com ; polishconsulatenepal@gmail.com
Tel.: (+ 977 1) 425 0001; 424 9114
BHUTAN
Stolica: Thimphu
Największe miasta: Thimphu, Phuntsholing, Gelephu, Jakar, Paro, Punakha, Trongsa, Trashigang
Język urzędowy: dzongkha
Waluta: ngultrum (BTN) i rupia indyjska (INR)
Ludność: 750.000 osób
Strefa czasowa: czas polski +5h (w zimie) i +4h (w lecie)
Podział administracyjny: Bhutan jest podzielony na 20 prowincji, zwanych dzongkhag.
Przepisy wjazdowe:
Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista Association of Bhutanese Tour Operators). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni).
Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.
Przepisy celne:
Istnieje zakaz wywozu antyków, roślin, kwiatów, skór zwierzęcych. Artefakty i przedmioty kultu – ze szczególnym naciskiem na wizerunki Buddy w postaci posągów, rzeźb, młynków modlitewnych, amuletów – można wywieźć, o ile posiada się certyfikat wydawany przy zakupie w rządowych emporiach (rodzaje galerii rękodzieła narodowego).
Religia i obyczaje:
Większość mieszkańców Bhutanu praktykuje buddyzm tantryczny, co uwidacznia się we wszystkich aspektach życia. Flagi modlitewne powiewają na zboczach wzgórz, a wypisane na nich mantry są roznoszone przez wiatr na okolicę. Na dachu każdego domu również umieszczona jest biała flaga, wskazująca na to, że jego właściciel czyni starania, by zadowolić lokalne bóstwo. Każda dolina lub dystrykt posiada własną, ogromną fortecę zwaną „dzong”, będącą religijnym i administracyjnym centrum okolicy.
Opieka zdrowotna:
Nie obowiązują żadne wymagane szczepienia ochronne. Podróżujący w ramach wycieczek trekkingowych winni zaopatrzyć się w niezbędne leki, w związku z możliwością wystąpienia choroby wysokościowej.
Komunikacja:
Ze względu na rządową politykę ochrony zabytków i środowiska w Bhutanie, liczba turystów odwiedzających ten kraj jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) jest obowiązkowe z lokalnym przewodnikiem.
Klimat:
Klimat Bhutanu zalicza się do strefy klimatów podzwrotnikowych – o chłodnej, górskiej odmianie. W kraju, ze względu na wysokość nad poziomem morza, wyróżnia się trzy strefy pogodowe.
1) Na przedgórzach, na południu kraju, panuje klimat podzwrotnikowy o monsunowym charakterze. Region ten otrzymuje duże ilości opadów – około 2000 mm. Występuje tam pora deszczowa, która trwa zazwyczaj od maja do września, oczywiście w porze suchej, zimą, także zdarzają się opady deszczu; jednak najintensywniejsze deszcze mają miejsce latem. Roczna amplituda termiczna jest dość wysoka. Zimą, w styczniu, średnie wartości oscylują w granicach 15 °C, latem zaś – w granicach 30 °C.
2) Na obszarze Himalajów Małych klimat jest bardziej surowy, co wiąże się ze znacznymi wysokościami nad poziomem morza. Zimy są chłodne, a w wyższych partiach gór – mroźne. Średnia temperatura dla stycznia wynosi około 4 °C, natomiast dla czerwca: 26 °C. Opady jednak są stosunkowo niskie – rzędu 650 mm rocznie.
3) Tereny wchodzące w skład Himalajów Wielkich reprezentują klimat wysokogórski, który swym rocznym przebiegiem aury, nie odróżnia się zasadniczo od klimatu subpolarnego. Przez cały rok jest mroźno, temperatury średnie nie przekraczają 0 °C. W nocy, zwłaszcza zimą, występują silne mrozy – nawet do -30 °C. Opady są niskie i występują tylko w postaci śniegu.
4) Tereny leżące na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. nazywane są zimną pustynią – na tej wysokości przebiega granica wiecznego śniegu.
Placówka dyplomatyczna:
Polska nie posiada swojej Ambasady na terytorium Bhutanu. Obywatele RP, podróżujący do tego kraju, podlegają terytorialnie kompetencjom Ambasady w New Delhi.
Ambasada RP w New Delhi
Adres: 50-M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi – 110 021
E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Tel.: +91 11 414 96 900
NEPAL – Wiza jest wymagana. Można ją uzyskać na przejściach granicznych oraz na lotnisku, po przylocie. Formalności wizowe można także dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie Nepalu w Berlinie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum na okres ważności wizy.
BHUTAN – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed wyjazdem, za pośrednictwem jednego z biur podróży w Bhutanie, posiadających stosowną licencję. Dokumentem podróży jest paszport.
- Katmandu – stolica u podnóża Himalajów
- Pokhara – malownicze położenie i tętniące życiem miasto
- Podniebny spektakl w Sarangkot – „zapalanie się” szczytów o świcie
- Patan – „Miasto Piękna”
- Bhutan – Królestwo Grzmiącego Smoka
- Punakha, przełęcz Dochu La i trzepot modlitewnych flag
- Thimphu – Forteca Cudownej Religii (Tashichho Dzong)
- Simtoka Dzong – najstarszy i jeden z najbardziej malowniczych dzongów w Królestwie
- Gniazdo Tygrysa – klasztor na skalnej półce