5 dni NORWEGIA
NORWEGIA: wyprawa do światowej stolicy zorzy polarnej!

Zorza polarna – wycieczka Norwegia

Wycieczka do Norwegii: skutery śnieżne i psie zaprzęgi

Wyprawa do światowej stolicy zorzy polarnej!

ZORZA POLARNA, PSIE ZAPRZĘGI, SKUTERY ŚNIEŻNE I FIORDFY

Wycieczka do Norwegii: Wyrusz w niezapomnianą wyprawę do krainy fiordów i zorzy polarnej! Wybierz się na safari w zaprzęgach psów husky i spróbuj dogonić zorzę!

Wielu z nas chciałoby ujrzeć na własne oczy jedno z najbardziej zadziwiających zjawisk naturalnych: zorzę polarną. Magiczny, świetlny spektakl, pojawiający się na niebie w postaci różnobarwnej łuny, zapiera dech w piersiach wszystkim turystom. Ponadto widok zmieniającej barwy zorzy polarnej, która może być purpurowa, biała, ciemnoniebieska, zielona, żółta lub pomarańczowa, zapada w pamięć na zawsze. Transformacji ulegają nie tylko barwa, lecz także kształt zorzy, która raz potrafi przyjąć formę delikatnej poświaty, innym razem bardzo intensywnie przemieszcza się po niebie. Zachwyć się urokiem natury: wyprawa w poszukiwaniu zorzy polarnej może być początkiem wielkiej przygody z podróżami w najpiękniejsze rejony świata!

Prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna!

 

OPINIE NASZYCH UCZESTNIKÓW

„Doskonały program, profesjonalizm pilota”


Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę na północ Norwegii, z zorzą polarną i Sylwestrem.
Jesteśmy entuzjastami podróży. Nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług Państwa Biura, ale jesteśmy zachwyceni profesjonalizmem przygotowanego programu. Wielkie uznanie dla pilota – Pana Jacka Jakubowskiego, który jest fantastycznym opiekunem. Wielkie dla niego uznanie! To osoba niezwykle profesjonalna, z ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Podróżowanie z nim to niezwykła przyjemność. No i już nie wiem komu dziękować za najcudowniejszą zorzę polarną… Podobno była najbardziej niezwykła w ostatnim czasie. Picie sylwestrowego szampana z zorzą ponad głowami pozostanie w naszych sercach do końca życia…

Serdecznie pozdrawiamy,

Magda i Tomek / Grupa Norwegia 2017 – 2018

Więcej Naszych wycieczek do Europy znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Zbiórka uczestników z pilotem na lotnisku w Warszawie, odprawa bagażowa. Przelot do Norwegii. Transfer do hotelu Clarion Collection Aurora**** i zakwaterowanie. Kolacja w formie bufetu w hotelu. Po kolacji, jeśli szczęście nam dopisze, jeszcze tego dnia naszym oczom ukaże się zorza polarna.
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Następnie wybierzemy się na safari w zaprzęgach psów husky. Przejazd ok. 45 minut do ośnieżonej wioski, w której znajduje się hodowla psów husky. Na miejscu przywita nas 150 psów typu husky skorych do zabawy i gotowych do działania! Safari w zaprzęgach psów husky kilkukilometrową, malowniczą trasą przez las (2 osoby w zaprzęgu – jedna siedzi na sankach, a druga kieruje zaprzęgiem). Przekąska w formie słodkiego, lokalnego ciasta (lefse). Powrót do hotelu. Spacer z pilotem po malowniczym Tromso (katedra, port, rynek). Kolacja w formie bufetu w hotelu. Po kolacji, czeka nas kolejne wypatrywanie zorzy polarnej.
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Wycieczka w rejon Alp Lyngen, które oferują jedne z najpiękniejszych krajobrazów w północnej Norwegii, skąd zaczniemy naszą przygodę na skuterach śnieżnych. Przejazd skuterami śnieżnymi malowniczą trasą liczącą ok. 10 km. (02. osoby na jednym skuterze). Podczas całej wycieczki czeka nas kilka postojów na zwiedzanie, zabawę na śniegu, zdjęcia i podziwianie fascynującego otoczenia gór, lasów i fiordów. Lunch – zupa rybna z wypiekanym na miejscu chlebem Po południu powrót do hotelu. Kolacja w formie bufetu w hotelu. Po kolacji czeka nas około 6-godzina wycieczka w poszukiwaniu zorzy polarnej. Autobus zabierze nas do jednego ze specjalnie przygotowanych obozowisk. Obozowiska zlokalizowane są w różnych obszarach, dzięki czemu, wybierzemy to, które zagwarantuje nam najlepsze warunki pogodowe dla zorzy polarnej. Na stacji przywita nas doświadczony przewodnik. Oczekiwanie na zorzę, przy cieple ogniska, będzie umilać nam gorąca czekolada, kawa, herbata i słodkie lokalne ciasto (lefse) . Około 02:00 w nocy powrót do hotelu i nocleg.
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Następnie wybierzemy się na 5-godzinną wycieczkę busem podczas której zwiedzimy bajkową wyspę Sommarøy. Podczas wyprawy odkryjemy nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale także ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat. Przejazd do Sommarøy Arctic Hotel skąd rozpościera się bajkowy widok na białe plaże z koralowym piaskiem i wyspę Senja. Czas wolny na lunch. Po południu powrót do hotelu. Kolacja w formie bufetu w hotelu Dla chętnych, fakultatywnie, impreza sylwestrowa Po kolacji, czeka nas kolejne wypatrywanie zorzy polarnej.
Śniadanie w formie bufetu w hotelu. Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. 

Norwegia

Stolica: Oslo
Największe miasta: Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand
Język urzędowy: norweski
Waluta: korona norweska (NOK)
Ludność: 5 214 900 osób
Strefa czasowa: polski (w zimie) i + 1h (w lecie)
Podział administracyjny: Norwegia podzielona jest na 5 regionów (landsdeler) i 19 okręgów (norw. fylker), które dalej dzielą się na 433 gminy.

Przepisy wjazdowe:
Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Przepisy celne:

W ramach limitu do wartości 6000 koron norweskich można wwieźć do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego następujące towary:

Napoje spirytusowe: powyżej 22% alkoholu, do 60% włącznie (1 litr)

Wino: powyżej 2,5% alkoholu, do 22% włącznie (1,5 litra)

Piwo: powyżej 2,5% (również mocne piwo) lub gotowe drinki/cydr powyżej 2,5% alkoholu, do 4,7% włącznie (2 litry)

Wyroby tytoniowe: 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych oraz 200 sztuk bibułek papierosowych.

Religia i obyczaje:

Około 73% populacji norweskiej to luteranie, należący do Kościoła Norweskiego. Do innych wspólnot religijnych należy tutaj około 10% ludności, a 17% mieszkańców Norwegii nie deklaruje przynależności do żadnej religii. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: muzułmanie, katolicy i zielonoświątkowcy. Co ciekawe, zaledwie 10% populacji norweskiej należącej do Kościoła Norweskiego uczęszcza do świątyń.

Opieka zdrowotna:

W Norwegii nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Bieżące informacje nt. potencjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego. Nie ma obowiązku szczepień przed przyjazdem. Obywatele polscy objęci systemem ubezpieczenia (NFZ) w kraju mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej w nagłych przypadkach na terenie Norwegii na takich samych zasadach jak osoby objęte norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia NFZ w Polsce. Uzyskanie porady medycznej w publicznej służbie zdrowia wymaga opłacenia tzw. udziału własnego (opłata zryczałtowana nie podlegająca refundacji). Dotyczy to również osób objętych norweskim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Leczenie stomatologiczne jest pełnopłatne. Dzieci do lat siedmiu otrzymują wszystkie świadczenia medyczne bezpłatnie. Koszty leczenia w Norwegii są bardzo wysokie. Osoba nie objęta systemem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce powinna koniecznie wykupić przed przyjazdem do Norwegii indywidualną polisę ubezpieczeniową, obejmującą przynajmniej koszty leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, a także pokrycie kosztów transportu medycznego. Więcej informacji nt. norweskiego systemu zdrowia, w tym adresów placówek medycznych, dostępnych jest na stronie Norweskiej Administracji ds. Zdrowia HELFO.

Bezpieczeństwo:

Norwegia jest krajem względnie bezpiecznym, przy czym nie można wykluczyć wystąpienia aktu terrorystycznego w tym kraju. Sytuację bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje norweska Służba Bezpieczeństwa Policji (PST), publikująca na swej stronie informacje ws. aktualnego poziomu zagrożeń (http://www.pst.no/). Osobom wyjeżdżającym do Norwegii rekomenduje się każdorazowe zapoznanie się z informacjami dot. bezpieczeństwa, publikowanymi przez PST i Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego Norwegii (https://www.regjeringen.no/en/dep/jd/id463/). W sytuacji podniesienia poziomu zagrożeń terrorystycznych przez władze norweskie, obywatelom polskim przebywającym w Norwegii zaleca się unikanie zgromadzeń publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz norweskich odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacji zaobserwowania dziwnie zachowujących się osób lub podejrzanych przedmiotów bez opieki należy skontaktować się z policją norweską /alarmowy numer telefonu 112, bezpośredni 02800/. Sugeruje się także, by osoby wyjeżdżające do Norwegii zarejestrowały swoją podróż w systemie Odyseusz – https://odyseusz.msz.gov.pl/.

Komunikacja:

Podczas podróży po Norwegii pamiętać należy o surowości klimatu i dużych odległościach między miejscowościami, szczególnie w północnej części Norwegii. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a główne trasy dobrze oznakowane. Jeśli chodzi o bilety kolejowe to są one w Norwegii bardzo drogie. Ma jednak to znaczący wpływ na wysoką jakość i standard wagonów. W pociągach nie ma podziału na pierwszą i drugą klasę. Wszystkie norweskie autobusy są najwyższej klasy, posiadają Wi-Fi i toaletę. Ze względu na duże odległości między miastami na północy Norwegii, warto skorzystać z krajowych połączeń lotniczych.

Klimat:

Prąd Północnoatlantycki oraz Prąd Norweski znacząco wpływają na klimat Norwegii. Podnoszą temperaturę oraz przynoszą łagodne, świeże powietrze, dzięki czemu tutejszy klimat jest bardziej umiarkowany niż to ma zazwyczaj miejsce na tej szerokości geograficznej. Średnia temperatura w styczniu w Tromso to -1℃, a w Kirkenes -8℃.

Placówka dyplomatyczna:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii
Chargé d’ affaires a.i.: Marian Siemakowicz
Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244
Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39
oslo.info@msz.gov.pl
www.oslo.msz.gov.pl
Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47 913 377 57

NORWEGIA – Obywatele RP korzystają z prawa do swobodnego przepływu ludności w ramach UE/EOG. Dokumentem podróży jest ważny paszport lub dowód osobisty.

Największe atrakcje wyprawy:

  • 4 niezwykłe szanse by upolować zorzę polarną!
  • Urokliwe, magiczne Tromso
  • Safari w zaprzęgach psów husky
  • Wyprawa skuterami śnieżnymi
  • Wycieczka na bajkową wyspę Sommarøy
Ze względu na specyfikę terminu (Sylwester) - termin zgłoszeń do 17.09.2019r.

Kalkulacja dla grupy 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu.