20 dni PANAMA – KOLUMBIA
PANAMA – KOLUMBIA: wyprawa na Archipelag San Blas

Wycieczka Kolumbia – Panama

wycieczki na Archipelag San Blas

Wycieczka do Panamy i Kolumbii: Panama, pomimo niewielkich rozmiarów, zachwyca pięknymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą, rajskimi plażami, a także indiańskimi wioskami. Kojarzona jest przede wszystkim z Kanałem Panamskim, łączącym wody Oceanu Spokojnego z Atlantyckim.

Jego zbudowanie wydatnie skróciło trasę, którą musiały pokonywać wcześniej statki – przykładowo: droga morska z San Francisco do Nowego Jorku uległa skróceniu aż o 14500 km…
Kolumbia także jest krajem niezywkle urozmaiconym, barwnym i bogatym kulturowo. Podczas wycieczki przemierzać będziemy lasy deszczowe kolumbijskiej Amazonii. Spotkamy Indian Huitoto i Ticuna. Poznamy ich kulturę, zwyczaje i praktykowane ceremonie. Kolumbia słynie także z produkcji kawy. Przebywając w prawdziwej hacjendzie, na jednej z plantacji, będzie szansa, by dowiedzieć się czegoś więcej odnośnie uprawy kawowca, zbiorów nasion, a następnie dalszych procesów obróbki kawy. Kolumbijską przygodę dopełni wypoczynek na rajskiej plaży w Parku Narodowym Tayrona i spotkanie z Indianami Arhuacos i Koguis.

Zapraszamy na Nasze wycieczki do Panamy i Kolumbii! Nasza wycieczka do Panamy i Kolumbii to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

b>Więcej Naszych wycieczek do Ameryki Środkowej i Północnej znajdą Państwo TUTAJ. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Panamy.
Zwiedzanie Panama City. Pozostałości dawnej kolonii hiszpańskiej zobaczymy w najstarszej części miasta zwanej Panama Vieja. Następnie przejazd do dzielnicy zwanej Casco Antiquo, gdzie zobaczymy katedrę oraz kościół San José, ze wspaniałym złotym ołtarzem. Przejazd nad Kanał Panamski z widokiem na słynną Punta Paitilla, czyli dzielnicę panamskich elit i zwiedzanie kompleksu muzealno-widokowego Miraflores Locks, poświęconego historii budowy kanału. Nocleg w Panama City.
Przejazd do portu Gamboa, skąd rozpoczniemy przeprawę przez najciekawszą część Kanału Panamskiego. Następnie wycieczka łodzią po Jeziorze Gatun. Z łodzi będzie można obserwować bogatą florę tego regionu. Jezioro i otaczający je las, poza ptakami, są naturalnym siedliskiem dla różnych gatunków małp. Udamy się do Parku Narodowego Soberania - sacer po parku. W parku, ochronie podlega wilgotny las deszczowy a świat roślin i zwierząt jest tu niezwykle bogaty, różnorodny i kolorowy. Żyje tu kilkaset gatunków ptaków, wśród nich wiele gatunków papug oraz tukany. Nocleg w Soberania.
Udamy się na terytorium Indian Embera, którzy zamieszkują mało dostępne tereny w Parku Narodowym Chagres (górny bieg rzeki Chagres). Dopłyniemy łodziami do wioski zbudowanej na palach. Indianie Embera kultywują pradawne tradycje z dala od cywilizacji. Tutejsze kobiety uważane za bardzo ładne - chodzą z odkrytymi piersiami, a ich ciała pokrywają geometryczne tatuaże, mające dwie funkcje: ozdobną oraz odstraszają insekty. Poznamy zwyczaje Indian Embera oraz ich związki z naturą. Nocleg w Soberania.
Wyjazd w kierunku Colon i dalej do San Lorenzo położonego nad Morzem Karaibskim. Zwiedzimy ruiny potężnego fortu (UNESCO), zbudowanego za czasów panowania Hiszpanów. Powrót do Panama City trasą zabytkowej kolei, która wiedzie przez bujne lasy deszczowe Parku Soberania, wzdłuż Kanału Panamskiego. Nocleg w Panama City.
Przejazd na lotnisko w Panama City i przelot do Playon Chico, jedną z wysepek Archipelagu San Blas, gdzie nie będzie komputerów, telefonów, samochodów, gdzie nie będzie nic... Archipelag San Blas to około 365 niewielkich wysepek, których większość jest bezludna (tylko około 50 jest zamieszkałych przez Indian Kuna – rdzenną ludność tych rejonów). Po przylocie przepłynięcie łodziami na wysepkę Yandup Island. Zakwaterowanie w kompleksie składającym się z kilku chatek (część na lądzie, część w morzu - na palach. Lodge zarządzana jest przez Indian Kuna. Po lunchu wycieczka łodzią do jednej z zamieszkałych wysp, gdzie zapoznamy się z obyczajami i sposobem życia całkowicie odizolowanych od cywilizacji Indian Kunas. Nocleg na San Blas.
Dzień spędzimy w niezwykłej scenerii (soczysta zieleń, biały piasek, lazurowe niebo, Indianie w swoich kolorowych stronach....). Tego dnia będziemy eksplorować jedną z wysepek, gdzie spotkamy Indian Kuna a po południu poznamy podwodny świat, który tutaj jest fascynujący. Możliwość nurkowania „snorkeling” z maską i fajką („scuba diving” jest na San Blas zabronione). Nocleg na San Blas.
Po śniadaniu transfer na lotnisko, przelot do Panama City. Przerwa tranzytowa. Następnie przelot do Bogoty w Kolumbii. Po przylocie transfer do hotelu, zakwaterowanie. Nocleg w Bogocie.
Zwiedzanie Bogoty. Spacer po kolonialnej dzielnicy – Candelarii: wzgórze kacyka Muisca, najstarszy kościół Bogoty „Chorro de Quevedo” (z zewnątrz), malownicze uliczki Candelarii. Zwiedzanie największego na świecie Muzeum Złota, w którym zgromadzono najpiękniejsze złote wyroby licznych kultur indiańskich zamieszkujących terytorium Kolumbii przed przybyciem do niej Krzysztofa Kolumba. Odwiedzimy muzeum Fernando Botero (największy artysta kolumbijski). Zajrzymy do kawiarni Puerta Falsa, podobno bywał sam Boliwar. Zwiedzanie centralnego placu miasta „Plaza de Bolivar” z Pałacem Prezydenckim, Sądem, Ratuszem, Katedrą. Wjazd kolejką na Wzgórze Monserrate z klasztorem i kaplicą „La Morenita”, skąd roztacza się niezapomniany widok na Bogotę. Nocleg w Bogocie.
Przejazd do Zipaquira, małego miasteczka położonego na sawannie, słynącego z bogatych pokładów soli. Tu zwiedzimy podziemną katedrę wyrzeźbioną w soli, znajdującą się 120 m. pod ziemią, która może pomieści 8500 osób. Wyjazd w kierunku Villa de Leyva. Po drodze zatrzymamy się w małym miasteczku Raquira słynącym z kolorowych domów oraz glinianych rękodzieł. Przejazd do Villa de Leyva, jednej z pereł architektonicznych Kolumbii, miasteczka kolonialnego, założonego przez Hiszpanów w 1572 r. Nocleg w Villa de Leyva.
Przejazd do magicznego El Dorado – Jeziora Guatavita. To wyjątkowe dla Indian zamieszkujących te tereny miejsce związane jest z ceremonią mianowania nowego kacyka w czasach prekolumbijskich. Po drodze zatrzymamy się przy „Puente de Boyaca”, nieopodal mostu gdzie Simon Bolivar, wygrał wojnę przeciwko Hiszpanom o niepodległość Kolumbii. Wizyta w miasteczku Guatavita, znajdującym się u podnóży kordyliery Andów i słynnego jeziora. Nocleg w Bogocie.
Transfer na lotnisko w Bogocie i przelot do stolicy kolumbijskiej Amazonii. Po przylocie, przejazd do Leticii położonej przy granicy z Peru I Brazylią pozostawienie bagaży (potrzebny mały bagaż podręczny na dwa dni). Przejazd do Rezerwatu Indian Huitoto i spotkanie z kacykiem Huitoto, który wyjaśni, co w jego kulturze oznacza „mambé”, czyli spożywanie proszku z prażonych liści koki. Następnie przejazd lokalnym transportem (riksze motorowe) przez granicę z Brazylią do miejscowości Tabatinga. Dalej około 2-godzinna przeprawa po Amazonce do miejsca noclegowego. Po drodze krótki postój przy pomoście w Macedonii, który słynie z tradycyjnego rękodzieła. Po zmroku i kolacji, spływodnymi kanałami Amazonki po puszczy. Nocleg w traperskich warunkach w Amazonii (hamaki).
Udamy się do rezerwatu Indian Ticuna – przygotowanie „casabe” (tradycyjny chleb) oraz zobaczymy, jak wytwarzana jest "farina" (mąka z juki). Wizyta nad Jeziorem Tarapoto a po południu rejs po Amazonce do Puerto Narino I dalej przepłynięcie do Calanoa położonego nad brzegiem Amazonki, do ekolodge, zakwaterowanie. Następnie udamy się do do rezerwatu Indian Ticuna w Mocagua. Spotkanie z lokalną społecznością, obserwacja codziennego życia Indian Ticuna. Po powrocie do Calanoa udział w wyrabianiu ceramiki oraz nici. Po kolacji udamy się do puszczy, by odkrywać uroki I tajemnice flory I fauny. Nocleg w Calanoa.
Przepłynięcie motorówką na Wyspę Małp i dalej do Leticii. Odbiór bagaży, przejazd na lotnisko w Leticii. Przelot przez Bogotę do Regionu Kawy. Po przylocie transfer do kawowej hacjendy. Nocleg w Regionie Kawy.
Udamy się na plantację kawy, poznamy proces jej przetwarzania i otrzymamy odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące jej uprawy, zbiorów i przygotowania. Następnie przelot nad plantacjami kawy na najdłuższym w Ameryce Południowej canopy. Przejazd do urokliwego miasteczka Salento, uważanego za jedno z najpiękniejszych w w andyjskiej części kraju. Nocleg w Regionie Kawy.
Przejazd na lotnisko i przelot do Cartageny przez Bogotę. Następnie zwiedzanie Cartageny założonej w XVI wieku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Hereida, której Starówka (UNESCO) otoczona jest potężnymi murami. W programie: Starówka, wieża Zegarowa, uliczka słodkości, klasztor San Pedro de Claver, Forteca San Felipe, klasztor La Popa, wizyta w XVII-wiecznym pałacyku u znanego jubilera. Następnie 1.godzinna lekcja cumbi (taniec kolumbijski) z tancerzami. Po kolacji przejażdżka po Starówce. Nocleg w Cartagenie.
Przejazd do Parku Narodowego Tayrona, nazywanego rajem na ziemi, którego wzgórza porośnięte dżunglą schodzą bezpośrednio do czystego morza, a między skałami prześwitują zatoczki z piaszczystymi plażami. Relaks na rajskiej plaży,możliwość spacerów i obserwacji unikalnej karaibskiej flory fauny oraz spotkania Indian Arhuacos, których piękne, śnieżnobiałe stroje z charakterystycznym nakryciem głowy określanym jako „tutusoma. Przejazd do Palomino, nocleg.
Całodzienny trekking w rejony zamieszkałe przez Indian Koguis, których społeczność pozostaje zamknięta na echa cywilizacji. Koguis, pragnący zachować ciągłość kulturową z cywilizacją Tayrona, odrzucają zdobycze nowoczesnego świata i żyją według własnych praw i norm, w zgodzie z Matką Naturą. Indianie Koguis są bezpośrednimi spadkobiercami cywilizacja Indian Tayrona, która rozwijała się na przestrzeni dwóch tysiącleci na wybrzeżu Morza Karaibskiego oraz w górach Sierra Nevada de Santa Marta w Kolumbii. Przejazd do hacjendy położonej u stóp Sierra Nevada de Santa Marta, nocleg.
Przejazd na lotnisko w Santa Marta, przelot do Bogoty. Przerwa tranzytowa. Odlot do Europy.
Przylot do Warszawy

Panama

Stolica: Panama
Największe miasta: Panama, San Miguelito, Tocume, David, Colón, Arraiján, La Chorrera
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: dolar amerykański (USD)
Ludność: 3293000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: Panama podzielona jest na 9 prowincji i 3 terytoria rdzennych mieszkańców. Ponadto istnieją 2 comarcas, które mają status równy panamskim gminom.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, dlatego też nie są wymagane obowiązkowe szczepienia. W niektórych rejonach pojawiają się przypadki malarii i dengi – choroby te przenoszone są przez komary. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej (np. Brazylia) żądają, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

Lekarze
prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na dobrym poziomie. W innych miejscowościach poziom usług medycznych jest niski. Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD.

Numer alarmowy: 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
pomiędzy Polską a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Turysta przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.
Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej. Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD.
W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5% podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
w Panamie bardzo popularne są skorupiaki i owoce morza, a także surowe ryby marynowane w soku z cytryny. Podstawą głównego dania są smażone banany. Wśród mięs największą popularnością cieszy się drób.

Napoje
charakterystycznym napojem są drinki z jaj żółwi podawane z sosem tabasco (mimo, że są nielegalne to łatwo je dostać).

Pamiątki
powszechnie dostępne są pamiątki wykonane ze skór i pancerzy zagrożonych gatunków zwierząt, ale należy pamiętać, że przywożenie ich do Polski jest zabronione.

Religia i kultura

Największą grupą wyznaniową są katolicy, którzy stanowią około 85% społeczeństwa Panamy. Na drugim miejscu ze względu na ilość wiernych są protestanci około 15% wyznawców.

Święta:

 • 1 stycznia -Nowy Rok
 • luty -karnawał w mieście Panama
 • 1 maja -Święto Pracy
 • 15 sierpnia -Dzień Utworzenia Miasta PanamaCity
 • 3 listopada -Dzień Wyzwolenia spod Władzy Kolumbijskiej
 • 4 listopada -Dzień Flagi
 • 25 grudnia -Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
w Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Banki pracują od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.

 Komunikacja

 • Autobus: podstawowym środkiem komunikacji w Panamie są kolorowe i hałaśliwe autobusy, cena biletu nie jest zbyt wysoka, a uiszcza się ją u kierowcy.
 • Taxi: taksówki są niedrogie lecz kierowcy nie posługują się licznikami, dlatego cenę za przejazd należy ustalić przed podróżą.

Poczta
urzędy pracują od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 15.00.

Placówki dyplomatyczne

Brak polskiej palcówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Bogocie (Kolumbia) akredytowany jest również w Panamie.

Konsulat RP w Panamie
Calle 12, Plaza Colon 2000, Paseo Gorgas, piso 2, of. No. 49
Colon, Panama
tel.: (00-507) 433-21-86
fax: (00-507) 433-20-24


Kolumbia

Stolica: Bogota
Największe miasta: Bogota, Medellin, Barranquilla Cartagena de Indias, Cali, Popayan
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso kolumbijskie (COP)
Ludność: 44880000 osób
Strefa czasowa: czas polski -6h (w zimie), -7h (w lecie)
Podział administracyjny: 32 departamenty oraz dystrykt stołeczny.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane szczepienia ochronne przy wjeździe do Kolumbii. Jedynie przed podróżą do stref tropikalnych (tj. do departamentu Amazonas i w niektóre rejony wybrzeża Pacyfiku) wymaga się szczepienia przeciwko żółtej febrze. Można odpłatnie zaszczepić się przeciw tej chorobie na głównych lotniskach kraju, niestety szczepionka jest skuteczna dopiero po upływie 10 dniu od jej przyjęcia.

Lekarze
świadczenia medyczne w Kolumbii są na wysokim poziomie. Turyści mogą korzystać z płatnej opieki medycznej, koszty usług są zbliżone do obowiązujących w Polsce. Nie ma wymogu posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na ogół nie honoruje się polis polskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Apteki
leki można kupić w aptekach, jak również na wydzielonych stoiskach w sklepach spożywczych. Niektóre apteki pełnią dyżury nocne oraz świąteczne.

Numer pogotowia: 112 lub 123

Wymagania wizowe/ przepisy celne
Dla obywateli polskich przy wjeździe na terytorium Republiki Kolumbii nie są wymagane wizy. Czas pobytu o charakterze turystycznym nie powinien przekroczyć 90 dni, istnieje jednak możliwość przedłużenia go o kolejne 90 dni. Charakter pobytu deklaruje się w momencie przekraczania granicy.  Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy wnieść opłatę lotniskową w wysokości około 52 USD. Nie można zrealizować tej płatności za pomocą kart kredytowych ani płatniczych. Opłaty te nie są wliczone w koszt biletu lotniczego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z Kolumbii gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
typowy obiad składa się z ryżu (arroz), kurczaka (pollo) i zasmażanej fasoli (frijoles) lub soczewicy (lentejas). Z ciekawszych potraw można wymienić  mrówki giganty pieczone na ruszcie. Prawdziwym przysmakiem są pikantne świnki morskie.

Napoje
w Kolumbii najbardziej godne polecenia są soki wyciskane ze świeżych owoców. Napojami, o których warto wspomnieć są: „avena” czyli kremowy, zimny, gęsty napój z owsa i „lemoniada kokosowa” przygotowywana ze świeżo wyciśniętego soku z limonki wymieszanego z mlekiem kokosowym. Kolumbia słynie przede wszystkim z wyśmienitej kawy, która jest tu bardzo popularna.

Pamiątki
dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się wyroby rzemiosła ludowego. Doskonałą pamiątką, którą można przywieźć z Kolumbii jest „molas” –  tradycyjny strój Indian z plemienia Kuna.

Bezpieczeństwo
Kolumbia jest krajem dość niebezpiecznym dla turystów. Występuje tu znaczne zagrożenie przestępczością (rabunki, kradzieże, porwania dla okupu). Podróżujący nie powinien przyjmować żadnych poczęstunków od osób nieznajomych, ponieważ w podanym pożywieniu mogą znajdować się narkotyki, a po ich spożyciu turysta będzie łatwym celem dla złodzieja. W obiegu jest sporo fałszywych banknotów, należy więc zwracać uwagę na pieniądze wydawane nam w sklepach i na targach.

Obyczaje
we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między godziną 12.00 a 14.00).

Religia i kultura

Kolumbijczycy to naród bardzo religijny. Dominująca jest tu religia rzymskokatolicka.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • 19 marca – Świętego Józefa
 • 29 czerwca – Świętego Piotra i Pawła
 • 20 lipca – Święto Niepodległości
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryii Panny
 • 12 października – Dzień Rasy – Odkrycie Ameryki
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Wyzwolenie Cartageny
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
kolumbijska sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozbudowana, zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków i restauracji. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Kartą można także płacić prawie we wszystkich sklepach oraz w restauracjach, hotelach, galeriach, ośrodkach wypoczynkowych i muzeach. Przy wymianie pieniędzy lub czeków wymagane jest okazanie paszportu.

Komunikacja

 • Samolot – w niektórych regionach kraju samolot jest jedynym możliwym środkiem transportu. Sieć połączeń krajowych jest dobrze rozbudowana. Obsługiwane są również połączenia międzynarodowe oraz czarterowe.
 • Autobus – jest najpopularniejszym środkiem transportu. Poza Bogotą przystanki autobusowe nie istnieją, obowiązują tzw. „przystanki na żądanie” Bilet należy kupić u kierowcy.
 • Taxi – w Bogocie w związku z dużym zagrożeniem porwaniami oraz napadami rabunkowymi zaleca się korzystanie z taksówek zamawianych telefonicznie lub za pośrednictwem recepcji hotelowej.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Bogocie
D.C., Columbia
Apartado Aereo 101363 Unicentro
Carrera 21 bis No 104A-15, Bogota
tel. (00-57 1) 214 04 00, 214 29 31
fax: (00-57 1) 214 08 54
e-mail: bogota.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat RP w Medellin
Circular 4 No. 66B-09
Medellin,  Colombia
tel. (00-57-4) 430-28-16
fax: (00-57-4) 230-85-64
e-mail: grestrepos@grupoargos.com
Konsulat RP w Cartagenie de Indias
Carrera 3 No. 8-129, Oficina 1501, edif. Centro Ejecutivo Bocagrande
Cartagena, Colombia
tel. (00-57-5) 665-29-80, 665-29-90, 665-29-68
tel./fax: (00-57-5) 665-29-68
e-mail: benny@eurosistemas.com.co
Konsulat RP w Barranquilli
Carrera 57 No. 79-216, Apto 601, Barranquilla, Colombia
tel. (00-57-5) 356-55-21, 358-215, 345-26-30, 368-31-53
e-mail: lacosta@dinanet.net.co
Konsulat RP w Ibague
Calle 10 No. 3-76
Edifcio: Camara de Comercio, of. 507
Ibague, Colombia
tel./fax: (00-57-1) 262-33-33

PANAMA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Panamy do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

KOLUMBIA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Kolumbii do 90 dni. Dokumentem podróży jest ważny paszport.

 • Panama City – kontrast nowoczesności i kolonialnej przeszłości w stolicy Panamy
 • Kanał Panamski – jeden z największych „skrótów” świata
 • Spacer po P.N. Soberania – niezwykłe bogactwo flory i fauny
 • P.N. Chagres i wioska na palach Indian Embera
 • Ruiny potężnego fortu w San Lorenzo (UNESCO)
 • Przejazd trasą zabytkowej kolei wzdłuż Kanału Panamskiego
 • Archipelag San Blas – z dala od cywilizacji; spotkanie z Indianami Kuna
 • Bogota – kolonialna dzielnica Candelaria i największe na świecie Muzeum Złota
 • Zipaquira – podziemna katedra, wyrzeźbiona w soli 120 m pod ziemią
 • Villa de Leyva – jedna z kolonialnych pereł architektonicznych Kolumbii
 • Rezerwat Huitoto – spotkanie z plemiennym kacykiem i ceremonia mambe, czyli spożywania proszku z prażonych liści koki
 • Spływ wodnymi kanałami Amazonki i nocleg w lesie deszczowym w hamakach
 • Indianie Ticuna – ceremonia przygotowania casabe (tradycyjnego chleba) i proces wytwarzania fariny (mąki z juki)
 • Rejon Kawy (Alcala) – zakwaterowanie w tradycyjnej hacjendzie i zbieranie kawy na plantacji
 • Kolonialna Cartagena
 • Park Tayrona – relaks na rajskiej plaży w krainie Indian Arhuacos
Kalkulacja dla grupy min. 08 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu i opłacie biletowej. Zalecane szczepienia przeciw żółtej febrze odnotowane w książeczce szczepień. Zalecana ochrona przeciwmalaryczna w Amazonii.