12 dni ARGENTYNA
ARGENTYNA: obserwacja wielorybów na Półwyspie Valdes

Wycieczka do Argentyny na półwysep Valdes

wycieczka do Buenos Aires, Punta Tombo i Colonia del Sacramento

Wycieczka do Patagonii: położony w argentyńskiej Patagonii Półwysep Valdes jest miejscem niezwykłym! U jego nasady znajdują się dwie zatoki, które bardzo upodobały sobie wieloryby biskajskie południowe. To dla nich naturalne środowisko, w którym poddają się amorom oraz wydają na świat, a następnie wychowują swoje potomstwo. Na zorganizowanej przez nas wycieczce do Argentyny zobaczysz te zwierzęta z bliska!

Nigdzie indziej na świecie nie można podziwiać, tak wielu tych olbrzymich, majestatycznych ssaków. A sama obserwacja jest tym łatwiejsza i tym bardziej spektakularna, że gatunek ten wynurza się na powierzchnię w celu nabrania powietrza średnio co 10 minut. Jest przy tym ciekawski i chętnie eksponuje nad powierzchnią wody swe imponujące płetwy ogonowe. To trzeba zobaczyć!

Spodobała Ci się wycieczka do Argentyny? Mamy dobrą wiadomość! Łachmański Travel organizuje również wycieczki do Chile i innych krajów Ameryki Południowej. Wyrusz z nami w podróż życia.

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Argentyny znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wylot z Warszawy, przelot do Buenos Aires.
Przylot do Buenos Aires, transfer do hotelu,odpoczynek. Po lunchu udamy się komunikacją miejską na zwiedzanie Puerto Madero, w nowoczesnej części Buenos Aires. Jest to dzielnica, która słynie z barwnego życia i kosmopolitycznego charakteru. Spacer z pilotem i smakowanie atmosfery tego wyjątkowego miejsca. Nocleg w Buenos Aires.
Zwiedzanie Buenos: Plaza de Mayo i San Telmo, Różowy Dom - niedostępny w czasach dyktatury pałac prezydencki, Katedra Metropolitarna i Muzeum Cabildo. Plaza de Mayo zawsze stanowił najważniejsze miejsce spotkań Argentyńczyków. Budynek Muzeum Cabildo, usytuowany w sercu miasta, jest symbolem niepodległości, jako że pierwszy argentyński rząd zaczął w nim rezydować w 1810 r. Obszar San Telmo, który także jest częścią Starego Miasta, jest znany ze swoich urokliwych zakątków z brukowanymi uliczkami, historycznych budynków, targu antyków i życia kulturalnego; La Boca - kolorowa dzielnica, gdzie narodziły się tango i piłka nożna, mieści się tutaj siedziba klubu sportowego Diego Maradony. Recoleta - jedno z najbardziej luksusowych miejsc w mieście, gdzie warto odwiedzić ekstrawaganckie restauracje, bary i puby, usytuowane pośród renomowanych hoteli, ale także zabytkowy cmentarz i katedrę (Cmentarz Recoleta i Kościół del Pilar). Należący do mnichów z Recolety cmentarz, został otwarty w 1822 r. Kolacja w dzielnicy San Telmo z tradycyjnym pokazem tanga. Nocleg w Buenos Aires.
Rejs statkiem po wodach La Platy, do Colonia del Sacramento w Urugwaju. Jest to jedno z piękniejszych, kolonialnych miast Ameryki Południowej, w którym podziwiać można zwłaszcza Stare Miasto, założone przez Portugalczyków w XVII w. (UNESCO), w którego skład wchodzą: mury obronne, bazylika, oryginalne ulice budowane przez portugalskich osadników. Nocleg w Buenos Aires.
Wcześnie rano transfer na lotnisko i przelot do Trelew. Po przylocie przejazd do Punta Tombo. Podczas tej wycieczki zawitamy do największej w Ameryce Południowej kolonii pingwinów Magellana. Będzie okazja do obserwowania wspólnego życia nie tylko pingwinów, ale także mew, wydrzyków, petreli i kormoranów. Następnie przejazd do Puerto Madryn. Nocleg w Puerto Madryn.
Wyruszymy na zwiedzanie Półwyspu Valdes (UNESCO) – najsłynniejszego półwyspu argentyńskiego wybrzeża. Na Półwyspie żyje wiele gatunków zwierząt: słonie morskie, pingwiny Magellana, guanako, lwy morskie, mary patagońskie, etc. Jednak rejon dwóch zatok wcinających się w półwysep, upodobały sobie w sposób szczególny, wieloryby. W programie wycieczki: Istmo Ameghino – małe muzeum poświęcone dzikiej przyrodzie półwyspu, Puerto Piramides – mała wioska, skąd wypłyniemu w rejs statkiem na obsewrację wielorybów, orek oraz szarych delfinów. Udamy się także na Playa Doradilla, a także odwiedzimy kilka pozostałych punktów panoramicznych, skąd można obserwować wieloryby eksponujące swe ogromne płetwy ogonowe ponad powierzchnią wody, a także kolonie słoni morskich, lwów morskich oraz pingwinów Magellana. Nocelg w Puerto Madryn.
Przelot do Mendozy. Po przylocie - transfer do hotelu, zakwaterowanie. Mendoza to kraina słońca, położona u podnóża górujących szczytów Andów. Jest stolicą argentyńskiego wina. W okolicy zlokalizowanych jest ok. 2 000 winnic. Niemal 90 % argentyńskiego wina pochodzi z rejonu Mendozy. Tego dnia czeka nas city tour w formie spaceru po mieście, zobaczymy m.in.: Plac Niepodległości, Plac Hiszpański, Kościół Jezuitów. Nocleg Mendozie.
Całodniowa wycieczka po winnicach Mendozy. Zwiedzanie rozpoczniemy od przejazdu do Maipu, gdzie znajduje się Krajowe Muzeum Wina. Następnie będziemy podróżować po żyznych równinach regionu, poprzecinanych sieciami kanałów nawadniających, z których część powstała jeszcze w czasach prekolumbijskich. Ukształtowanie powierzchni, żyzne gleby oraz suchy, umiarkowany klimat, uwarunkowały rozwój upraw winorośli i przemysłu winiarskiego w tym regionie. Odwiedzimy kilka uznanych winnic. Nocleg w Mendozie.
Przelot do Buenos Aires. Przejazd do portu w Tigre i rejs pomiędzy wyspami w delcie rzeki Parana. Możliwość zapoznania się z życiem wyspiarzy, podziwianie ich domków na palach i bujnej roślinności delty. Podczas podróży zobaczymy kluby jachtowe, zabytkowe domy, usytuowane tuż nad rzeką La Plata, Katedrę Isidro i Port Olivos. Po zakończeniu rejsu – powrót do Buenos Aires i wizyta w dzielnicy Palermo. Nocleg w Buenos Aires.
Wybierzemy się na wycieczkę na wieś, gdzie poczujemy atmosferę i urok życia w typowej, argentyńskiej hacjendzie na bezkresnych pampach. Poznamy codzienne zajęcia argentyńskich kowbojów, czyli „gauchos”, zajmujących się wypasem bydła. Będzie okazja by poprzyglądać się ich codziennej pracy i podziwiać doskonałe umiejętności kowbojskie i jeździeckie. Doświadczymy także kwintesencji argentyńskich obyczajów kulinarnych, biorąc udział w asado, czyli grillowej uczcie na świeżym powietrzu. Nocleg do Buenos Aires.
Czas wolny do własnej dyspozycji. Możliwość zakupów na eleganckiej ulicy Florida. Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

Argentyna

Stolica: Buenos Aires
Największe miasta: Buenos Aires, Córdoba, Rosario, Mendoza, La Plata
Język urzędowy: hiszpański
Waluta: peso argentyńskie (ARS)
Ludność: 40677000 osób
Strefa czasowa: czas polski – 4h (w zimie) i – 5h (w lecie)
Podział administracyjny : Argentyna podzielona jest na dystrykt federalny Buenos Aires) oraz 23 prowincje – podmioty federacji.

Informacje praktyczne:

Szczepienia
zaświadczenia o szczepieniach nie są wymagane. Nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne (niemniej jednak przed wyjazdem zalecane jest zasięgnięcie informacji w stacji epidemiologicznej).

Lekarze
istnieje łatwy dostęp do opieki medycznej. Średni koszt wizyty prywatnej wynosi około 40 dolarów. Ubezpieczenia osobowe nie są wymagane, lecz ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia są one zalecane. W Argentynie są uznawane polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z firmami zachodnimi, posiadającymi swoich przedstawicieli w Argentynie.

Numer pogotowia
w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 107

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Najpopularniejszymi kartami kredytowymi są VISA, American Express i MasterCard. Ze względu na trudności ekonomiczne niektóre restauracje i sklepy preferują płacenie tylko gotówką. Poza stolicą Buenos Aires mogą występować trudności przy płaceniu czekami podróżnymi.

Komunikacja

 • Autobusy – sieć komunikacji autobusowej jest dobrze rozwinięta, a firmy przewozowe oferują wysoki standard przejazdu na trasach dalekobieżnych./li>
 • Pociągi – w Argentynie większość kursów została zawieszona. Pociągi kursują jedynie z Buenos Aires do Mar del Plata i do nadmorskich kurortów, a także z Viedmy do Bariloche w prowincji Río Negro. W prowincji Tucumán pociągi kursują do Rosario, Santiago del Estero i San Miguel de Tucumán. W prowincji Chubut, pomiędzy Esquel a El Maitén, kursuje słynna kolejka wąskotorowa.
 • Taksówki – w stolicy zaopatrzone są w elektroniczne taksometry i oferują swoje usługi po niezbyt wysokich cenach. W zwyczaju jest, aby zostawiać taksówkarzom drobne napiwki. Istnieje również radio – taxi (Remises), które jest znacznie tańsze od normalnych taksówek, ale bez taksometrów, dlatego cenę należy ustalić przed podróżą.

Poczta
w Buenos Aires urzędy pracują zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a na prowincjach od 9:00 do 20:00 lub do 21:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
Argentyńczycy uwielbiają mięso. Jedną z tradycyjnych potraw kuchni argentyńskiej jest parillada (wołowina pieczona na grillu). W Argentynie widać wpływy kuchni włoskiej, szczególnie w restauracjach, w których możemy zamówić spaghetti, ravioli lub lazanię. Warto polecić steki z polędwicy i innych mięs.

Napoje
najpopularniejszym napojem w Argentynie jest świeży sok owocowy (z pomarańczy, grapefruita, ananasa), ewentualnie napoje mleczne z dodatkiem bananów lub brzoskwiń. Warto spróbować również pobudzającą, ziołową herbatę – mate. Spośród alkoholi warto polecić lokalne specjały: ginebra bols i cańa (alkohol z trzciny cukrowej). Argentyńskie wina, chociaż nie są tak słynne jak chilijskie, są równie wyśmienite. Najbardziej znane marki to: Orfila, Suter, Santa Ana i San Felipe.

Pamiątki
w Argentynie, która słynie z produkcji wyrobów skórzanych, warto kupić buty. Na oryginalny upominek najlepiej wybrać przybory do parzenia mate. Niepowtarzalne wyroby rzemiosła argentyńskiego można kupić na ferias (targi wyrobów lokalnych artystów), które odbywają się w całym kraju.

W restauracji
obiady w restauracjach podawane są przeważnie od godziny 12:30, a kolacje od godziny 20:30. Napiwki zwyczajowo wynoszą 10% wartości rachunku.

Obyczaje
w Argentynie na powitanie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, całują się w policzki (za wyjątkiem bardziej oficjalnych relacji, kiedy wymienia się tylko uścisk dłoni). W czasie rozmowy Argentyńczycy często dotykają się, gdyż dystans fizyczny pomiędzy mieszkańcami jest dużo mniejszy niż w Europie, dlatego mogą się poczuć niezręcznie, gdy turysta zza granicy odrzuca ich próbę kontaktu. Na porządku dziennym jest głośne komentowanie przez mężczyzn urody przechodzącej obok kobiety.

Religia i kultura

Oficjalną i dominującą religią w Argentynie jest katolicyzm (90% mieszkańców). Wśród innych religii, wyznawanych w Argentynie, wyróżnić należy protestantyzm, judaizm, islam i prawosławie.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • marzec/kwiecień – Wielkanoc
 • 2 kwietnia * – Święto Kombatanta oraz poległych w walce o Malwiny (Falklandy)
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 25 maja – Rocznica powstania pierwszego rządu narodowego
 • 3 poniedziałek czerwca – Święto Flagi Narodowej
 • 9 lipca – Święto Niepodległości
 • 3 poniedziałek sierpnia – Rocznica śmierci generała José de San Martína
 • 12 pażdziernika – Święto Rasy (Święto odkrycia Ameryki)
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

* Jeśli wypada we wtorek lub środę, przenosi się na poprzedzający poniedziałek, a jeśli wypada w czwartek lub piątek, obchodzone jest w kolejny poniedziałek

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP
c. Marques de Aguado 2870
1425 Buenos Aires
Telefon: (00-5411) 4802 96 81, 4802 96 82
fax: (00-5411) 4802 96 83
e-mail: buenosaires.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.buenosaires.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Oberá
c. Ucrania 734, 3360 Obera, prov. Misiones
Telefon: (00-54 3755) 402 507
fax: (00-54 3755) 403 733
e-mail: consulplobe@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy RP w Mar del Plata
C. Rivadavia 2333, p. 9, dto. 931, cuerpo C
7600 Mar del Plata, prov. Buenos Aires, Argentyna
Telefon: (00-54-223) 491-52-94
fax: (00-54-223) 491-52-94
e-mail: consulmdq@yahoo.com.ar

Konsulat Honorowy w Rosario
prov. Santa Fe, Argentyna
Telefon: (00-54-341) 425-19-64
fax: (00-54-341) 432-55-55
e-mail: bmoszoro@fibertel.com.ar

ARGENTYNA – Obywatele RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Argentyny do 90 dni. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 3 miesiące od daty wjazdu do Argentyny.

 • Buenos Aires – tętniąca życiem stolica Argentyny, miejsce narodzin tanga
 • La Boca – barwna dzielnica Buenos Aires
 • Wyprawa na argentyńskie rancho i spotkanie z gauchos
 • Colonia del Sacramento – jedno z najpiękniejszych kolonialnych miast Ameryki Południowej
 • Kolonia pingwinów Magellana w Punta Tombo
 • Płw Valdes – rejs statkiem w poszukiwaniu majestatycznych wielorybów
 • Winnice Mendozy
 • Tigre – rejs pomiędzy wyspami w delcie rzeki Parany
Kalkulacja dla grupy min. 10 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu