10 dni ROSJA
ROSJA: Sankt Petersburg i Moskwa - rejs po Wołdze

Wycieczki do Rosji: Moskwa i Sankt Petersburg

Rosja: rejs po Wołdze - wycieczka

Wycieczka do Rosji: Sankt Petersburg i Moskwa – rejs po Wołdze

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

Sankt Petersburg – dawna stolica Rosji, miasto, położone nad Newą, którą spina ponad 700 mostów, nazywane jest często Wenecją Północy i uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Założone przez cara Piotra Wielkiego jako swoista brama na Zachód, do dzisiaj zachwyca swoimi neoklasycystycznymi i barokowymi budowlami. To tutaj znajduje się okazały Pałac Zimowy, rezydencja carów, w której mieści się Ermitaż czyli muzeum z olśniewającą kolekcją malarstwa. W barokowych soborach możemy wsłuchać się w muzykę starocerkiewnych chórów, a w licznych restauracjach spróbować znakomitej kuchni rosyjskiej. W roku 2003 miasto obchodziło swój jubileusz prezentując swoją bogatą historię, dzień dzisiejszy i plany na przyszłość.

Moskwa – jak żadne europejskie miasto zmienia się w niezwykłym tempie. Podczas pobytu w tych niezwykłym mieście zobaczą Państwo oczywiście osławiony Plac Czerwony, Pałac Kremlowski, imponujące zabytki z czasów carskiej Rosji, liczne cerkwie ze złotymi kopułami, ale odwiedzimy również najnowsze cuda współczesnej architektury – Moscow City, czyli miejscowy Manhattan. W czasie wolnym będą Państwo mieli sposobność zapoznania się z najnowszymi kolekcjami mody najbardziej znanych kreatorów w ich firmowych butikach w GUM, gdzie znajdują się sklepy Diora,Tiffany, Cartier, Estee Lauder, Yves Rocher, Benettona a nawet Galerii Lafayette.

STATEK SWAN LAKE

„Swan Lake” to wygodny, czteropokładowy statek zbudowany w Niemczech. Wszystkie kabiny na statku wyposażone są w łazienkę z prysznicem i WC, suszarkę do włosów, lodówkę, telewizję satelitarną i klimatyzację.

Teatr okrętowy na statku codziennie wykonuje autorskie spektakle i programy rozrywkowe. W restauracjach „Odette” i „Odile” oferowane są śniadania w formie bufetu oraz dania z karty na lunch i kolację. Bary „Fouette” i „Crush Bar” oferują szeroki wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz przekąsek, a także szeroki program muzyczny. Każdego wieczoru, w jednym z barów, można posłuchać kameralnej muzyki na żywo. Kawiarnia „Libretto” zaprasza na filiżankę aromatycznej kawy z pysznym deserem.

Na pokładzie statku, do dyspozycji gości także kino, zajęcia z profesjonalnym instruktorem fitness, wieczorna dyskoteki z najlepszymi DJ-ami, sklepik z pamiątkami, pokój medyczny, solarium.

Ten pływający hotel oferuje niezapomnianą i niepowtarzalną podróż!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczka do Rosji to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Sankt Petersburga. Po przylocie, przejazd do przystani portowej, zaokrętowanie na statku, lunch. Wieczorem czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu autokarowa wycieczka do ogrodów Peterhofu. Peterhof - dawna, letnia rezydencja Piotra Wielkiego jest skarbem rosyjskiej i światowej architektury i sztuki. W przeszłości Wielki Pałac Peterhof był letnią rezydencją rodziny carskiej. Sam car, Piotr Wielki, zaprojektował układ pałacu. Wielki Pałac Peterhof jest nazywany jednym z najpiękniejszych i najbogatszych pałaców całego świata. Nie ustępuje on nawet pałacom w Wersalu czy Hofburgu. Jest to tak niezwykły kompleks, że turyści zgodnie przyznają, iż można by tu przebywać bez końca. Kompleks Peterhof to nie tylko sam pałac, ale także dwa przedzielone długim tarasem parki: Dolny i Górny. Peterhof, nie bez przyczyny, jest nazywany światową stolicą fontann. Na terenie całego parku o powierzchni blisko 600 ha znajdują się 144 fontanny, często złote, o 2000 strumieni wodnych. W parku znajdują się cztery zabytkowe kaskady. Cały zespół fontann wyrzuca łącznie 34 tys. litrów wody na sekundę(!). Ciekawe jest to, iż fontanny pałacu funkcjonują bez skomplikowanych urządzeń, pomp, ponieważ w konstrukcji parku Peterhof wykorzystano nierówności w terenie oraz naturalne źródła wodne, położone wyżej nad poziomem morza, niż sam park w Peterhofie. Powrót autokarem na statek, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu po jeziorze Ładoga. Lunch na statku, następnie zwiedzanie archipelagu. Valaam to archipelag składający się z około 50 wysp w jeziorze Ładoga. Jest to także największa wyspa na obszarze Karelii, niegdyś należąca do Szwecji. Piesza wycieczka z przewodnikiem do Monastyru Wałaamskiego – prawosławnego, męskiego klasztoru. Podczas wycieczki zobaczymy: sobór Przemienienia Pańskiego, cerkiew Świętej Trójcy, cerkiew Wałaamskiej Ikony Matki Bożej, cerkiew Ikony Matki Bożej Życiodajne Źródło oraz cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej. Powrót na statek, po południu możliwość korzystania z ogromnej infrastruktury statku, kolacja. Nocleg na statku.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury proponowanej na statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu. Następnie zaokrętujemy w miejscowości Svirstroy. Autokarowa wycieczka do klasztoru Alexander-Svirsky. Ten prawosławny klasztor znajduje się głęboko w lasach obwodu leningradzkiego, na południe od granicy z Republiką Karelii. Powstał on w XVII wieku i jako jeden z nielicznych klasztorów rosyjskich ma zachowaną potrójną dzwonnice i średniowieczną wierzę zegarową. Powrót na statek, po południu możliwość korzystania z infrastruktury statku, kolacja. Nocleg na statku.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury proponowanej na statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu. Następnie zaokrętujemy w malowniczej miejscowości Petrozavodsk. Autokarowa wycieczka do bajecznego Rezerwatu Przyrody Kivach. Rezerwat ten został założony w 1931 r. w celu ochrony tajgi Republiki Karelii. Podczas wycieczki odwiedzimy m.in. słynny wodospad Kivach o długości 10,7 m na rzece Suna. Powrót na statek, po południu możliwość korzystania z infrastruktury statku, kolacja. Nocleg na statku.
W tym dniu, po śniadaniu, zwiedzimy największą atrakcją turystyczną Republiki Karelia, jaką stanowi rezerwat architektury drewnianej na wyspie Kiży, znajdującej się na jeziorze Onega. Na niewielkim obszarze znajduje się wiele bardzo cennych budynków drewnianych, przede wszystkim pełniących funkcje sakralne. Poza miejscowymi cerkwiami znajdują się tu sprowadzone z pobliskich wysp i okolic jeziora Onega domy mieszkalne. O wartości skansenu Kiżi niech świadczy fakt, iż w 1990 roku został on wpisany na listę UNESCO. Pobyt w Kiżach pozostawia niezatarte wrażenie. Igor Grabar tak pisał o skarbach wyspy Kiżi „...reasumując wszystko co zrobiła Rosja w dziedzinie sztuki dochodzi się do wniosku, że jest to w zasadzie kraj budowniczych...”. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Śniadanie na statku. Następnie autokarowa wycieczka do Monastyru Terapontowskiego. W 2000r. kompleks dawnego klasztoru znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monaster Terapontowski jest jednym z rzadkich przykładów jednolitego stylowo monasteru o architekturze i wystroju typowym dla obiektów tego typu powstających między XV a XVII w. Jest to jedyny klasztor w tym regionie, który zachował oryginalne elementy wnętrza. Po południu piesza wycieczka do wyjątkowej osady "Sugorie". Zwiedzanie muzeum archeologicznego osady, której początki sięgają epoki kamienia. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
W tym dniu statek zatrzyma się w miejscowości Czerepowiec – niezwykle malowniczym mieście, które liczy ponad 300 tysięcy mieszkańców. Po śniadaniu zwiedzanie miasta oraz domu, w którym urodził się Wasilij Wasiljewicz Wierieszczagin – światowej klasy rosyjski malarz-batalista. Jego rodzinny dom jest obecnie muzeum poświęconym twórczości artysty. Wierieszczagin malował cykle obrazów o tematyce batalistycznej. Tworzył również dzieła ukazujące kraje egzotyczne, na podstawie szkiców, tworzonych na miejscu wydarzeń w czasie odbytych podróży. Dlatego też wiele z jego dzieł posiada wartość dokumentalną. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Śniadanie na statku. Następnie autokarowa wycieczka do miasta Kalazin. Osada ta powstała już w XII wieku. W latach 1935-1950 trwała tu budowa Zapory Uglickiej, w wyniku czego na skutek spiętrzenia wody zalany został duży obszar starego miasta, z którego dziś ponad lustro wody wystaje jedynie dzwonnica soboru św. Mikołaja. Dzwonnica została wzniesiona w bezpośrednim sąsiedztwie starszego o 106 lat prawosławnego soboru św. Mikołaja w 1800 w stylu późnoklasycystycznym. Jest w całości ceglana, pięciokondygnacyjna, zdobiona bogatą sztukaterią, zwieńczona cebulastą kopułą, przechodzącą w iglicę z krzyżem. Jej łączna wysokość wynosi 74,5 metra. Wycieczka łodzią do dzwonnicy. Powrót na statek. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wykwaterowanie ze statku, transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.
UWAGA: dla chętnych możliwość przedłużenia wyprawy o 1 dzień w Moskwie: cena – 240 EUR/os w pokoju 2 os. (dopłata do pokoju 1-os.: 56 EUR). Płatność bezpośrednio przy zapisie, realizacja wycieczki przy grupie min. 6 osób. Cena obejmuje: transfery: statek/hotel/lotnisko, zwiedzanie Moskwy busem, licencjonowany przewodnik, usługa pilota/tłumacza, 1 nocleg ze śniadaniem.
Zwiedzanie Moskwy z przewodnikiem. Stolica ta potrafi być zarazem szara i kolorowa, ponura i olśniewająca, pobożna i swawolna. Rosyjskie kontrasty nigdzie nie są tak wyraźne jak w stolicy. Stare klasztory sąsiadują ze zwartymi bryłami supernowoczesnych budynków, a nowi rosyjscy milionerzy i cierpiący ubóstwo emeryci przemierzają te same ulice. Tu zbiegają się niemal wszystkie wątki rosyjskiej historii, kultury i współczesności. U swego zarania Moskwa była prowincjonalną osadą w Księstwie Włodzimiersko- Suzdalskim. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1147 r., kiedy kniaź Jerzy Dołgoruki zaprosił na ucztę swoich sojuszników. Ulokowana na szczycie Wzgórza Borowickiego, u zbiegu rzek Moskwa i Nieglinnaja, osada w niedługim czasie została ufortyfikowana drewnianą palisadą. Wkrótce wzbogacił ją napływ kupców. W połowie XIII w. Aleksander Newski wydzielił Moskwę z Księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego i oddał ją we władanie swemu najmłodszemu synowi Danielowi. Zobaczymy osławiony Plac Czerwony i Mauzoleum Lenina (z zewnątrz), sobór Pokrowski - jedną z najpiękniejszych rosyjskich cerkwi, zwaną świątynią Wasyla Błogosławionego, główne prospekty miasta, nowo powstające Moscow City czyli miejscowy Manhattan. Zapoznamy się z przedrewolucyjnym i współczesnym obliczem miasta. Następnie zobaczymy Kreml, jądro nie tylko Moskwy, ale w ogóle całej Rosji. Stąd rządzili Iwan Groźny i Stalin, Napoleon patrzył na płonące miasto, Lenin wprowadzał dyktaturę proletariatu, Chruszczow toczył zimną wojnę, Gorbaczow rozpoczynał pieriestrojkę, Jelcyn budował Nową Rosję. Najwięcej splendoru przysparzają Kremlowi jego sobory. Z nich wyrastają słynne złote kopuły (Kreml był niegdyś także główną siedzibą rosyjskiego Kościoła prawosławnego). Kreml zajmuje obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta na niewielkim Wzgórzu Borowickim na północnym brzegu rzeki Moskwy. Po raz pierwszy został zasiedlony prawdopodobnie w XI w. Otaczają go wysokie mury o łącznej długości 2,25 km. Od wschodu przylega do niego Plac Czerwony. Drewniane umocnienia wokół Moskwy powstały w latach 50. XII w. i rozrastały się w miarę wzrostu potęgi książąt moskiewskich. W latach 20. XIV w. Cerkiew przeniosła tu siedzibę z Włodzimierza. „Kreml z białego kamienia”, twierdzę o murach z wapienia, zajmującą obszar zbliżony do dzisiejszego, wzniesiono w latach 60. XIV stulecia. Iwan Wielki przebudował fortecę (1475–1516). W tym celu sprowadził mistrzów murarskich z Pskowa i Włoch, którzy mieli nadzorować konstrukcję nowych murów i wież (większość zachowała się do dzisiaj), trzech wspaniałych katedr i innych obiektów. Chociaż Piotr Wielki przeniósł stolicę do Petersburga, carowie pojawiali się na Kremlu z okazji koronacji i innych uroczystości. Następnie zobaczymy sobór Wasyla Błogosławionego. Ten symbol Rosji został wzniesiony w latach 1555–1561 (na miejscu wcześniejszej świątyni) dla uczczenia zdobycia przez Iwana Groźnego Kazania, twierdzy tatarskiej. Stanowi ucieleśnienie czysto rosyjskiego stylu, który w owym czasie, po okresie budownictwa drewnianego, osiągnął szczytowy punkt rozwoju. Według legendy, Iwan kazał oślepić architekta, aby nigdy już nie stworzył niczego równie wspaniałego. Wasyl (Bazyli) Błogosławiony, którego imię nosi katedra, przepowiedział Iwanowi wieczne potępienie. Święty bosy „szaleniec”, jeszcze przed wymarszem wojsk na Kazań, wieszczył carowi, że zamorduje swego syna. Wasyl nie doczekał końca oblężenia. Pochowano go obok cerkwi, na której miejscu niebawem stanęła świątynia jego imienia. Później został kanonizowany. Pozorny bezład kształtów kościoła kryje przejrzysty plan rozmieszczenia dziewięciu głównych kaplic. Środek zajmuje najwyższa, z dachem namiotowym, w narożnikach stroją cztery następne, o ośmiokątnych wieżach, przykrytych największymi kopułami, a pomiędzy nimi są cztery mniejsze. Dodatkową kaplicę północno- - wschodnią, ponad grobem Wasyla Błogosławionego i pokrytą dachem namiotowym południowo-wschodnią dzwonnicę dodano później. W latach 70. XVII w. kopuły ozdobiono, nadając im obecny kolorowy wygląd. Transfer do hotelu i nocleg.
Wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa i paszportowa, przelot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 • Osobiste doświadczenia odkrywania cudów nowoczesnej i historycznej Rosji
 • Sankt Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Europy
 • Tajemnicza i piękna Moskwa
 • Wyspa Valaam
 • Niezwykle piękny rezerwat Przyrody Kivach
 • Kiżi – drewniana perła Karelii (UNESCO)
 • Monaster Terapontowski (UNESCO)
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu