11 dni ROSJA
ROSJA: od Moskwy do Petersburga – luksusowy rejs po Wołdze

Wycieczki do Rosji: Moskwa i Sankt Petersburg

Rosja: rejs po Wołdze - wycieczka

Wycieczka do Rosji: Sankt Petersburg i Moskwa – rejs po Wołdze

Rosja – największy kraj na świecie, zajmujący znaczną część dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, wzbudza w obcokrajowcach antagonistyczne uczucia: podziwu lub obawy. Co najważniejsze, nie daje się poznać inaczej niż od środka, czyli Stamtąd. Kto próbuje ją zrozumieć z oddalenia, czysto teoretycznie, jest skazany na niepowodzenie, stereotypy i sztampę – to tak, jakby poznawać towar z opisu na metce. Jak pisał K.I.Gałczyński „Wszędzie tam, gdzie brzoza i muzyka w kołach jadącego na jarmark wożą: „Aj dierbień, dierbień kaługa” śpiewa wóz i w słońce jedzie… gdzie wiewiórki są królewny, a królowie – niedźwiedzie; gdzie kobiety noszą pierś wysoko, a w oczach zmrużonych całą słodycz świata, gdzie na wędrowca czeka wieczorem herbata i mały dom, i sen, i brzęk talerza, i głupie, rzeźbione drzwi, dla biedaków otwarte na ścieżaj – wszędzie tam, choćby to było na końcu świata, jest Rosja”.

STATEK MOONLIGHT SONATA

„MOONLIGHT SONATA” to wygodny, czteropokładowy statek. Wszystkie kabiny na statku wyposażone są w łazienkę z prysznicem i WC, suszarkę do włosów, lodówkę, telewizję satelitarną i klimatyzację.

Teatr okrętowy na statku codziennie wykonuje autorskie spektakle i musicale. W restauracjach „Jazz” i „Blues” oferowane są śniadania w formie bufetu oraz dania z karty na lunch i kolację. Bary „Music lounge” i „Music Hall” oferują szeroki wybór napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz przekąsek, a także szeroki program muzyczny. Każdego wieczoru, w jednym z barów, można posłuchać kameralnej muzyki na żywo.

Na pokładzie statku znajduje się również sauna, pralnia, sklep z pamiątkami, minigolf i kawiarnia.

Ten pływający hotel oferuje niezapomnianą i niepowtarzalną podróż!

Więcej zdjęć z naszej wycieczki do Rosji znajdą Państwo w naszej fotorelacji. Zapraszamy!

Wycieczka do Rosji to propozycja dla prawdziwych Globtroterów!

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie (możliwość dolotu z lotnisk krajowych), odprawa bagażowa i paszportowa, odlot samolotem rejsowym do Moskwy. Po przylocie, przejazd do przystani portowej, zaokrętowanie na statku. Wieczorem czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu zwiedzanie Moskwy, która potrafi być zarazem szara i kolorowa, ponura i olśniewająca, pobożna i swawolna. Tu zbiegają się niemal wszystkie wątki rosyjskiej historii, kultury i współczesności. Zobaczymy Kreml, katedrę Wniebowzięcia, katedrę Zwiastowania i katedrę Archanioła Michała. Śniadanie, lunch, kolacja, nocleg na statku.
Po śniadaniu czas wolny na samodzielną eksplorację miasta. Po południu czeka nas powitalny koktajl i uroczyste rozpoczęcie rejsu. Śniadanie, lunch, kolacja, nocleg na statku.
Tego dnia zobaczymy perłę architektury rosyjskiej, miasto Uglicz, które zostało założone w 1148r. Uglicz jest jednym z najwspanialszych miast starej Rosji. Widok miasta od strony Wołgi jest niezwykle piękny i pozostawia niezatarte wrażenie. Kiedy zza horyzontu wyłania się Katedra Zmartwychwstania oraz kościół św. Jana, można się poczuć jak w innej epoce. Pod koniec XVI w. Maria Nagaya - siódma żona Iwana Groźnego żyła tu na wygnaniu mieszkając w tutejszym Kremlu. Tu właśnie w jej ogrodzie został zamordowany carewicz Dymitry. Pałac carewicza Dymitergo oraz Kreml są najstarszymi budynkami w mieście. Spacer po Kremlu oraz wizyta w Katedrze Przemienienia Pańskiego oraz w klasztorze Objawienia Pańskiego. Następnie wizyta w Myshkin i „Mouse Palace” – jedynym na świecie muzeum myszy. Śniadanie, lunch, kolacja, nocleg na statku.
Po śniadaniu odwiedzimy Jaroslaw - kolejne miasto położone na tzw. Złotym Pierścieniu Rosji, którego początki sięgają XI wieku. Miasto to zwane jest rosyjską Florencją ze względu na piękno i liczbę zabytków. W latach 1027-1463 miasto było stolicą niezależnego Księstwa Jarosławskiego. Podczas wycieczki po zabytkowym mieście zobaczymy między innymi kościół św. Eliasza oraz zwiedzimy kościół św. Mikołaja Cudotwórcy. Po południu wizyta na targowisku, które słynnie z miejscowego rzemiosła oraz tradycyjnych, rosyjskich wyrobów. Obiad i kolacja na statku.
Po śniadaniu, autokarowa wycieczka do Monasteru Zmartwychwstania Pańskiego w Goritsy – prawosławnego żeńskiego klasztoru. Założony w XIV wieku klasztor zachował wspaniałą architekturę, znajdziemy w nim fantastyczną kolekcję rosyjskich ikon. Lunch, kolacja i nocleg na statku.
W tym dniu, po śniadaniu, zwiedzimy największą atrakcją turystyczną Republiki Karelia, jaką stanowi rezerwat architektury drewnianej na wyspie Kiży, znajdującej się na jeziorze Onega. Na niewielkim obszarze znajduje się wiele bardzo cennych budynków drewnianych, przede wszystkim pełniących funkcje sakralne. Poza miejscowymi cerkwiami znajdują się tu sprowadzone z pobliskich wysp i okolic jeziora Onega domy mieszkalne. O wartości skansenu Kiżi niech świadczy fakt, iż w 1990 roku został on wpisany na listę UNESCO. Pobyt w Kiżach pozostawia niezatarte wrażenie. Igor Grabar tak pisał o skarbach wyspy Kiżi „...reasumując wszystko co zrobiła Rosja w dziedzinie sztuki dochodzi się do wniosku, że jest to w zasadzie kraj budowniczych...”.Lunch, kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu czas wolny. Korzystanie z infrastruktury proponowanej na statku, odpoczynek, podziwianie krajobrazów mijanych podczas rejsu. Następnie wizyta w Mandrogui – wsi, która w doskonały sposób ilustruje tradycje i pokazuje styl życia w dawnej Rosji. Wioska ta jest zamieszkała przez utalentowanych rzemieślników, wykonujących bajkowe matrioszki. Występ zespołu folklorystycznego i wizyta w tzw. "izbie" (tradycyjnym rosyjskim domu).
Tego dnia zapoznamy się z głównymi zabytkami architektury i historii Sankt Petersburga: katedrą św. Izaaka, kościołem Zbawiciela i oczywiście Newskim Prospektem. Następnie odwiedzimy Twierdzę Pietropawłowską - najstarszy budynek miasta. Tego dnia zobaczymy również imponującą fasadę Pałacu Zimowego. Śniadanie, obiad, kolacja i nocleg na statku.
Po śniadaniu wycieczka do Ermitażu. Ermitaż to jedno z najsłynniejszych muzeów świata. W wielu budynkach zgromadzono tutaj niezwykłe zbiory. Największe wrażenie robi barokowy Pałac Zimowy z niezwykłymi Salami Reprezentacyjnymi. Carowie nie szczędzili wydatków na dekorowanie publicznych miejsc, które miały symbolizować siłę i bogactwo carskiej Rosji. Niewyobrażalne wprost są zbiory muzealne. Zgromadzono tutaj scytyjskie złoto, antyczne wazy, perskie srebro, meble i szaty cesarskie (ponad 300 strojów Piotra I), kolekcje malarstwa europejskiego z dziełami Rafaela, Michała Anioła, Leonarda da Vinci,Tycjana, Rubensa, Rembranta, Gauguina, Matissa, Picassa i wielu, wielu innych znanych malarzy. Powrót na statek, obiad, kolacja i nocleg.
Po śniadaniu wykwaterowanie ze statku, transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

Rosja

Stolica: Moskwa
Największe miasta: Moskwa, Saint Petersburg, Samara, Nowosybirsk, Jekaterinburg, Czelabińsk, Kazań
Język urzędowy: rosyjski
Waluta: 1 rubel = 100 kopiejek
Ludność: 140702094 osób
Strefa czasowa: czas polski +1 do +11h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 21 republik, 6 krajów, 49 obwodów, 1 obwód autonomiczny, 10 autonomicznych okręgów, 2 miasta o znaczeniu federalnym (Moskwa i Sankt Petersburg), 7 okręgów federalnych.
Informacje praktyczne

Informacje praktyczne

Szczepienia
występuje tu zagrożenie zarażenia się gruźlicą. Zalecane są szczepienia przeciw tężcowi, gruźlicy, dyfterytowi, żółtaczce typu A i B oraz szczepienie przeciw kleszczom.

Lekarze
zaleca się wykupienie oddzielnego ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo tego, iż między Polską a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków. W przypadku dłuższego leczenia i skomplikowanych zabiegów medycznych należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw.

Apteki
są bardzo dobrze zaopatrzone a w miastach  jest ich wystarczająco dużo. Znajdują się w nich podobne lekarstwa jak w Polsce.

Numer alarmowy: 112

Bez opłat celnych można wywozić

 • 2l alkoholu
 • 200 sztuk papierosów
 • 50 sztuk cygar
 • 250 g kawioru

Informacje MSZ

Ważne:

Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach. Przy wymianie waluty (dolarów, euro) należy okazać paszport, złotówki nie są wymieniane. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Posługiwanie się kartami kredytowymi możliwe jest jedynie w największych sieciach handlowych w głównych miastach.

Komunikacja

 • Autobus – jest bardzo dogodnym sposobem poruszania się między małymi miejscowościami. W niektórych regionach, autobus może być jedyną dostępną formą transportu.
 • Pociąg – podróżowanie pociągiem jest tanie i stosunkowo wygodne, niestety zazwyczaj trwa bardzo długo. Kolej rosyjska działa według czasu moskiewskiego, który stosowany jest w rozkładach jazdy (wskazują go zegary na dworcach). Wyjątek stanowią pociągi podmiejskie kursujące zgodnie z czasem lokalnym.

Poczta
placówki pocztowe czynne są na ogół od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 – 19:00, w sobotę do godziny15:00.

Porady i zwyczaje

Kuchnia
ze względu na wielki obszar państwa istnieje duże zróżnicowanie kuchni w poszczególnych regionach. W tradycyjnej kuchni rosyjskiej spożywa się dużo potraw mącznych. Popularne są pierogi z farszem, kołduny, bliny, kulebiak faszerowany najczęściej grzybami, i podawany do zup. Najpopularniejsze zupy rosyjskie to: rosół, chłodnik, kapuśniak, barszcz i zupa rybna. Wymieniając potrawy rosyjskiej kuchni nie można zapomnieć o kawiorze. Wśród ryb popularny jest łosoś, jesiotr, okoń i szczupak.

Napoje
w Rosji bardzo popularnym napojem jest kwas i liczne gatunki piwa oraz wódek. Warto zwrócić też uwagę na świeże soki z owoców sprzedawane w sklepach. Rosjanie szczególne właściwości przypisują żurawinie. Przebywając w Rosji koniecznie należy spróbować soku lub musu żurawinowego albo nalewki żurawinowej.

W restauracji 
do rosyjskiej restauracji lepiej ubrać się wizytowo. Karty płatnicze przyjmowane są jedynie w dużych i drogich lokalach. Nie ma miejsc wydzielonych dla palaczy, palenie w trakcie posiłku jest dozwolone. Napiwki bardzo rzadko są wliczane do rachunków, na ogół w eleganckich
restauracjach pozostawia się napiwek w wysokości około 15% rachunku, w barach i kawiarniach przyjęte jest pozostawianie drobnych sum.

Fotografowanie
w muzeach robienie zdjęć jest zazwyczaj zakazane, albo wymaga wykupu specjalnego zezwolenia. To samo dotyczy niektórych muzeów pod gołym niebem: Kremla, klasztorów, itp., jednak tu kontrola jest mniej ścisła.

Religia i kultura

Większość wierzących Rosjan należy do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (około 65%). Katolicy to głównie unici z Ukrainy, Niemcy i Polacy. Muzułmanie stanowią około 7,5% ludności. Dużą grupę stanowią ateiści i obojętni wobec wiary.

Święta:

 • 1–5 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – Boże Narodzenie (prawosławne)
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Pracy i Wiosny
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Święto Niepodległości
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
tel. (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12
191036 Sankt Petersburg
tel. (00-7812) 336 31 40 do 2
fax: (00-7812) 274 43 18
Strona internetowa: www.petersburgkg.polemb.net
e-mail: 
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Federacja Rosyjska, 236000 Kaliningrad, Kasztanowa Aleja 51
adres korespondencyjny z Polski:
Konsulat Generalny RP
14-500 Braniewo
ul. Hozjusza 1
skr. poczt. 20
tel. (0-07 4012) 976 400, 976 406, 976 407, 976 440
fax: (0-07 4012) 976 443
e-mail: kaliningrad.kg.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail Wydziału Wizowego KG: visa@kaliningrad.polemb.net
www.kaliningradkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
tel. (00-73952) 28 80 10
tel. dyżurny: (007 9148) 95 53 11, 95 50 53
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: irkuck.kg.sekretariat@msz.gov.pl

ROSJA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą. Należy w tym celu zarejestrować się i wypełnić formularz aplikacyjny w formie elektronicznej (http://visa.kdmid.ru), a następnie dostarczyć komplet dokumentów do Rosyjskiego Centrum Wizowego. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia Federacji Rosyjskiej.

 • Osobiste doświadczenia odkrywania cudów nowoczesnej i historycznej Rosji
 • Sankt Petersburg – jedno z najpiękniejszych miast Europy
 • Tajemnicza i piękna Moskwa
 • Bajkowy Petersburg
 • Kiżi – drewniana perła Karelii (UNESCO)
 • Fantastyczna Moskwa
Kalkulacja dla grupy min. 8 osób płacących. Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczne ceny biletów lotniczych z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu