16 dni USA
USA: Teksas, Nowy Meksyk i Arizona

Wycieczka do USA

USA: Atrakcje Środkowych Stanów Zjednoczonych - wycieczka

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych

Stany Zjednoczone są krajem wszelkich narodowości, ras i stylów życia, są także krajem pełnym szokujących kontrastów. Niektórzy go nie znoszą, inni, wręcz przeciwnie, podziwiają. Jeżeli należysz do drugiej grupy zapraszamy Cię na szaloną wycieczkę do USA z Łachmański Travel. Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to propozycja dla wszystkich kochających przyrodę.

Podróż po Stanach Zjednoczonych jest niezwykłym doświadczeniem. Turyści przyjeżdżają tutaj przedewszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze aby zobaczyć amerykańskie metropolie, po drugie aby zachwycić się przepiękną przyrodą.

Podczas podróży po Środkowych Stanach będziemy z jednej strony smakować klimatów wielkomiejskiego życia, z drugiej – podziwiać wspaniałe cuda przyrody w niezwykłych Parkach Narodowych. Podczas tej wycieczki do USA każdy znajdzie coś dla siebie!

Wielbicieli wielkiego świata zapraszamy również na inne wycieczki. Chiny, Botswana czy Norwegia mają równie wiele do zaoferowania. W podjęciu decyzji, jaki kierunek wybrać, pomogą Ci nasze fotorelacje.

Wylot z Polski, przelot do Los Angeles. Po przylocie przejazd w kierunku San Bernardino. Zakwaterowanie. Nocleg w rejonie San Bernardino. Trasa ok.192 km.
Wizyta w Parku Narodowym Drzew Jozuego, którego nazwa wywodzi się od charakterystycznych Joshua Tree występujących powszechnie na jego terenie. Spacer po depresji (71,3 m. poniżej poziomu morza) słonego, endoreicznego, sztucznie stworzonego Salton Sea (Jezioro Słone/Morze), którego zasolenie wynosi 54 g/L. Temperatura wody w jeziorze drastycznie zmienia się podczas roku, od 10 °C w zimie do temperatury 35 °C w lecie. Jezioro zamieszkuje około 400 gatunków ptaków. Nocleg w rejonie El Centro. Trasa ok. 400 km.
Przejazd do Yumy, małego miasteczka położonego przy samej granicy z Meksykiem. Zwiedzimy tutaj słynne więzienie o najostrzejszym rygorze, które funkcjonowało w latach 1876 – 1909. Przejazd przez Sonora Desert National Monument, pustynię o powierzchni 311 tys. km² zajmującą południowo-zachodnią część Arizony i południowo-wschodnią Kalifornię oraz część meksykańskich stanów: Baja California i Sonora. Pustynia Sonora stanowi też część linii brzegowej Zatoki Kalifornijskiej. Przejazd w kierunku Tuscon. Trasa ok. 480 km.
Wizyta w Muzeum Pustyni Arizona-Sonora oraz w Narodowym Obserwatorium Astronomicznym na szczycie Kitt. Przejazd do Parku Narodowego Saguaro, słynącego z „kaktusowego lasu”. Odkryjemy Tombstone będące “prawdziwym” miasteczkiem z Dzikiego Zachodu, gdzie czas się zatrzymał w miejscu. Jak na westernach, tak i dzisiaj można się przejść podcieniami ulic, patrząc na przejeżdżający dyliżans. Tombstone, miasteczku bezprawia, powstało w 1879 roku i wzięło nazwę od kopalni srebra należącej do Eda Schieffelina. Nocleg w rejonie Benson. Trasa ok. 336 km.
Przejazd do El Paso położonego w Teksasie nad rzeką Rio Grande, która wyznacza granicę z Meksykiem. Spacer po El Paso. Przejazd w kierunku Alpine. Trasa ok. 800 km.
Wizyta w Parku Narodowym Big Bend (UNESCO), który w całości znajduje się na pustyni Chihuahua. Park jest ceniony ze względu na swe unikatowe walory geologiczne, zróżnicowaną roślinność pustynną oraz bogatą faunę. W parku jest więcej gatunków ptaków, nietoperzy i kaktusów niż w jakimkolwiek innym parku w Stanach Zjednoczonych. W programie m.in. spektakularny Kanion Santa Elena oraz - Rio Grande (punkt widokowy). Nocleg w rejonie Alpine. Trasa ok. 480 km.
Wizyta w Parku Narodowym Jaskiń Carlsbad położonym na terenie gór Guadalupe. Główną atrakcją Parku jest jaskinia Carlsbad, której historia rozpoczyna się 250 mln lat temu, w okresie permu. Przejazd wzdłuż Parku Narodowego Guadelupe Mountains. Pomysł założenia parku narodowego pojawił się już w 1923 roku, jednak do jego powstania nie doszłoby gdyby nie działalność Wallace’a Pratta’a. Był on uznanym geologiem, jednym z badaczy i odkrywców Gór Guadelupe. Wykupił ziemie w McKittrick, wybudował dwa domy (żeby dzieci miały gdzie spędzać wakacje) a resztę odstąpił powstającemu parkowi. Pozostałe tereny dokupił rząd i po pełnej legislacji, w 1972 roku park został oficjalnie otwarty w obecnych granicach. Góry Guadalupe piętrzą się między spękanymi nizinami południowego Nowego Meksyku a rozległą pustynią Chiuhuahua (na granicy Nowego Meksyku z Teksasem). Nocleg w rejonie Roswell. Trasa ok. 480 km.
Przejazd do Roswell uważanego za światową stolicę UFO – wizyta w Muzeum UFO. Następnie przejazd w rejon Sierra Blanca, możliwość przejażdżki ZipRider-em - długodystansowym, wielotorowym zjazdem linowym z automatycznym systemem hamowania (dla chętnych – fakultatywnie ok. 100 USD. Wizyta w Muzeum Historii Kosmosu, które m.in. pokazuje wystawy od wczesnych eksperymentów rakietowych Roberta Goddarda w pobliżu Roswell do makiety Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, upamiętnia osiągnięcia mężczyzn i kobiet, którzy pogłębili odkrywanie kosmosu, pokazuje testy aeromedyczne i kosmiczne, które miały kluczowe znaczenie w opracowywaniu komponentów do lotów orbitalnych Projektu Mercury w NASA i lądowań Projektu Apollo. Nocleg w rejonie Alamogordo. Trasa ok. 240 km.
Spacer po Albuquerque, gdzie można odnieść wrażenie, iż miasto zbudowano z gliny, a dokładniej adobe (suszonej cegły). Z tego materiału zbudowane są niemal wszystkie budynki. W mieście dominują dwa kolory – rudy i niebieski, które oddają barwy ziemi i nieba. Albuquerque jest jednym z najwyżej położonych miast w USA (1500 do 1800 m n.p.m.). Spacer po Białych Piaskach w White Sands National Monument. Przejazd do Santa Fe, spacer po mieście, którego początki sięgają XVII wieku, gdyż pierwsza hiszpańska misja katolicka powstała tu w 1609 roku. Santa Fe jest silnie związane z kulturą Indian Pueblo. To miejsce stanowi doskonały przegląd architektury Nowego Meksyku, Dla chętnych (fakultatywnie ok. 30 USD) możliwość zwiedzenia jednego z muzeów. Nocleg w rejonie Santa Fe. Trasa ok. 560 km.
Przejazd do Taos Pueblo (UNESCO) - wiosce liczącej około 1000 lat, należącej do rdzennych mieszkańców Ameryki, mówiących w języku Taos. Budynki wykonane z rudo-brązowej gliny są ze sobą połączone i tworzą niepowtarzalny kompleks. Wioskę zamieszkuje około 1900.mieszkańców, których uznaje się za najbardziej skryta i konserwatywną społeczność pośród zrzeszonych w organizacji w Osiem Północnych Wiosek. Przejazd w kierunku Colorado Springs. Po drodze wizyta w Garden of Gods (Ogrodzie Bogów) – spacer wśród ostańcowych skałek. Zwiedzanie Ghost Town Museum (Miasta Duchów) w Colorado Springs, które powstało w 1954 roku dla zachowania dziedzictwa Dzikiego Zachodu. Nocleg w rejonie Denver. Trasa ok. 560 km.
Wizyta w Parku Narodowym Gór Skalistych pełnego zachwycających krajobrazów, dzikich zwierząt różnych klimatów i środowisk. Tu znajdują się lasy iglaste jak i tundra wysokogórska. Można w nim znaleźć 577 km szlaków, 150 jezior, i ponad 724 km strumieni. Przejazd na nocleg w okolicy Cheyenne. Trasa ok. 480 km.
Udamy się do Wounded Knee – miejsca ostatniego starcia zbrojnego pomiędzy armią Stanów Zjednoczonych Ameryki a Indianami Wielkich Równin 29 grudnia 1890 roku. Starcie miało miejsce na terenie indiańskiego rezerwatu Pine Ridge i stanowiło kulminacyjny moment trwającej ponad dwa miesiące „kampanii w Pine Ridge” – dużej wojskowej interwencji, mającej zaprowadzić spokój w rezerwatach Lakotów (Siuksów) na terenie Dakoty Południowej i Dakoty Północnej oraz uspokoić obawy białych mieszkańców pogranicza. Wizyta w malowniczym Parku Narodowym Badlands, gdzie kręcono sceny filmu „Tańczący z wilkami”. Nazwa parku wywodzi się od tutejszej ziemi, która została określona jako Badlands (złe ziemie). Przejazd na nocleg w okolice Rapid City. Trasa ok. 640 km.
Dzisiaj zobaczymy wyrzeźbione w skale Mount Rushmore głowy prezydentów Georga Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna i Theodora Roosevelta. Następnie odwiedzimy serce Gór Czarnych by zobaczyć, jak powstaje kuty w skale góry Thunderhead największy na świecie pomnik – postać wodza Szalonego Konia. Historia monumentu związana jest z plemieniem Dakotów, ale nie można zapomnieć o udziale w niej rodziny o polskich korzeniach. Wizyta w Parku Narodowym Wind Cave założonym w 1903 roku przez prezydenta Theodora Roosevelta. Wind Cave to pierwsza jaskinia, której nadano miano parku narodowego. Nocleg w rejonie Rapid City. Trasa ok. 192 km.
Po śniadaniu odwiedzimy Deadwood - założone bezprawnie w XIX wieku miasteczko Dzikiego Zachodu - aby uczestniczyć w ostatniej partii pokera Wielkiego Billa Hickoka. Historia miasta i jego mieszkańców znalazła swe odbicie w filmie i literaturze. Przejazd pod słynną górę Devils Tower nazywaną przez Indian „Niedźwiedzią Wieżą". Nocleg w rejonie Rapid City. Trasa ok. 352 km.
Przed południem czas wolny na zakupy. Transfer na lotnisko, wylot do Europy.
Przylot do Warszawy.

Stany Zjednoczone Ameryki(USA)

Stolica: Waszyngton
Największe miasta: Nowy Jork, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Filadelfia, Detroit, Boston, Dallas, Houston
Język urzędowy: angielski, hiszpański
Waluta: dolar (USD)
Ludność: 306609000 osób
Strefa czasowa: czas polski od -6 do -12h (w zależności od strefy czasowej)
Podział administracyjny: 50 stanów i dodatkowo 1 okręg (okręg stołeczny – dystrykt Kolumbii). Wszystkie stany USA (za wyjątkiem Alaski i Luizjany) dzielą się na hrabstwa – jest ich 3048.

Informacje praktyczne

Szczepienia
nie są wymagane żadne szczepienia od osób przyjeżdżających z Polski. Zalecane szczepienia: błonica, tężec, polio.

Lekarze
nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia osobowego. Jest ono jednak wskazane, gdyż opieka medyczna (choć ogólnie dostępna i znajdująca się na wysokim poziomie) jest  bardzo droga. Zwykła wizyta u lekarza ogólnego kosztuje od 50 do ponad 100 dolarów, a doba w szpitalu od 500 do kilku tysięcy dolarów (nie wliczając zabiegów).

Numer pogotowia: w razie potrzeby należy dzwonić pod numer 911

Wymagania wizowe/ przepisy celne
dla obywateli Polski wymagana jest wiza wjazdowa, wydawana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ale nawet posiadanie wizy nie gwarantuje wjazdu do Stanów Zjednoczonych – ostateczną decyzję podejmuje urzędnik kontroli granicznej i może zdarzyć się, że obywatel polski nie zostanie wpuszczony na terytorium Stanów Zjednoczonych, pomimo posiadania ważnej wizy. Przeważnie  powodem nieudzielenia prawa wjazdu bywa naruszenie przepisów imigracyjnych podczas poprzednich pobytów lub stwierdzenie, że rzeczywisty cel wjazdu jest różny od celu deklarowanego podczas ubiegania się o wizę.
Wszyscy przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych są zobowiązani do wypełnienia deklaracji celnej. Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10 000 dolarów bez obowiązku zgłoszenia tej kwoty. Zakazane jest posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków oraz przewożenie żywności, roślin itp.

Informacje MSZ

Ważne:
Zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, sprawdź aktualne informacje konsularne na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod tym linkiem ! Strona MSZ podaje najświeższe doniesienia, ograniczenia bądź zalecenia dla turystów zamierzających udać się w podróż. Jeśli istnieje jakakolwiek sprzeczność pomiędzy danymi publikowanymi na naszym portalu, a informacjami podawanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proszę przyjąć informację MSZ jako bardziej aktualną.

Religia i kultura

Wyznania w Stanach Zjednoczonych przedstawiają się w następujący sposób: protestanci 52%, katolicy 24%, mormoni 2%, żydzi 1%, muzułmanie 1%, bezwyznaniowcy 10%, inni 10%.

Święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 3 poniedziałek stycznia – Urodziny Martina Luthera Kinga
 • 3 poniedziałek lutego – Dzień Prezydenta
 • 4 lipca – Dzień Niepodległości
 • 1  poniedziałek września – Święto Pracy
 • 2 poniedziałek października –  Dzień Kolumba
 • 11 listopada – Dzień Weteranów
 • Ostatni czwartek listopada – Święto Dziękczynienia
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Warto wiedzieć

Banki i wymiana pieniędzy
powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe, dlatego przed wyjazdem do USA zalecane jest wyrobienie takiej karty. Najbardziej popularne i szeroko dostępne są karty: MasterCard, American Express, Visa i Discover. Sieć bankomatów jest ogólnie dostępna i nie ma problemów z podjęciem gotówki. W przypadku przewożenia większych sum najlepiej posługiwać się czekami podróżnymi, gdyż w razie ich utraty uzyskuje się duplikaty.

Komunikacja

 • Pociągi – komunikacja kolejowa jest znakomicie rozwinięta, zarówno na poziomie międzymiastowym jak i miejskim.
 • Samochody – Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozbudowaną sieć dróg ekspresowych i autostrad, dzięki którym można w łatwy sposób  przemieszczać się po całym terytorium.
 • Samoloty – dzięki dużej konkurencji na rynku amerykańskich przewoźników lotniczych, ceny biletów są stosunkowo niskie.

Poczta
urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00 i w soboty od 9:00 do 12:00. Skrzynki pocztowe są w kolorze niebieskim.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Waszyngtonie
2640 16th Street, N.W. Washington, D.C. 20009
Telefon: (00-1202) 234 3800
fax: (00-1202) 328 6271
E-mail: waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny w Waszyngtonie
2224 Wyoming Ave., N.W., Washington, D.C. 20008-3992
Telefon: (00-1202) 234 38 00
fax: (00-1202) 328 21 52
Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku
233 Madison Avenue, New York, NY 10016
Telefon: (001-646) 237 2100
fax: (001-646) 237 2105
Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ w Nowym Jorku
9 East 66th Street, New York, NY 10065
Telefon: (00-1212) 744 2506
fax: (00-1212) 517 6771
Konsulat Generalny RP w Chicago
820 N. Orleans St., Suite 335, Chicago, IL 60610
Telefon: (00-1312) 337 81 66
fax: (00-1312) 337 78 41
Konsulat Generalny RP w Los Angeles
12400 Wilshire Blvd., Suite 555, Los Angeles, CA 90025
Telefon: (00-1310) 442 8500
fax: (00-1310) 442 8515
Konsulat Honorowy RP w Anchorage
7550 Old Steward Highway, Suite 101
Anchorage, AK 99518
Telefon: (001-907) 344-47-22, 522-40-77
fax: (001-907) 344-75-25
Konsulat Honorowy RP w Belmont
Taube Philanthropies1050
Ralston Avenue
Belmont, CA 94002, USA
Telefon: (001-650) 802-16-26
fax: (001-650) 591-45-77
Konsulat Honorowy RP w Bostonie
22 Pratt Court, Cohasset
Massachusetts 02025, USA
Telefon: (00-17-81) 383-83-84
fax: (00-17-81) 383-83-84
Konsulat Honorowy RP w Denver
1916 Andrew Alden Street
Longmont, CO 80504
Telefon: (001-303) 485-84-05
fax: (001-303) 485-84-05
Konsulat RP w Honolulu
2825 South King St., suite 2701 Honolulu, HI 96826, USA
Telefon: (001-808) 955-4567
fax: (001-808) 942-57-26
Konsulat RP w Houston
35 Harbor View Drive, Sugar Land, TX 77479, USA
Telefon: (001-281) 565-04-99
fax: (001-281) 565-15-07
Konsulat Honorowy RP w Miami
1440 79th Street Causeway, Suite 117, Miami FL 33141, USA
Telefon: (00-1305) 866-00-77, 864-23-49
fax: (00-1305) 865-51-50
Konsulat Honorowy RP w Nassau
#9 Devonshire Drive, Coral Harbour
Nassau, Bahamas, USA
Telefon: (00-12-42) 328-72-38
fax: (00-12-42) 326-24-91
Konsulat Honorowy RP w Oxfordzie
Miami University, School of Engineering and Aplied Science
Benton Hall 106
Oxford, Ohio 45056
Telefon: (00-1513) 529-03-85
fax: (00-1513) 529-07-99
Konsulat RP w Pittsburghu
5853 Douglas Street, Pittsburgh, PA 15217
Telefon: (00-14-12) 396-62-34
fax: (00-14-12) 396-47-64
Konsulat RP w Raleigh
705 Barbour Drive
Raleigh, NC 27695, USA
Telefon: (00-19-19) 233-52-00, 637-70-69
Konsulat Honorowy RP w Saint Louis
121 S. Meramec, Suite 1140, St. Louis, Missouri 63105, USA
Telefon: (00-1314) 821-61-30
fax: (00-1314) 965-37-28
Konsulat Honorowy RP w San Francisco
Humboldt Bank Building
785 Market Street, 15th Floor
San Francisco, CA 94103, USA
Telefon: (001-415) 777-44-45
fax: (001-415) 778-81-23
Konsulat Honorowy RP w San Juan, Puerto Rico
Konsulat RP w San Juan, Puerto Rico
771 1-st Street, Suite 411, San Juan, PR 00920-1613
Telefon: (001-787) 781-32-54, 775-95-70
fax: (001-787) 775-95-30

USA – Wiza jest wymagana. Formalności należy dopełnić przed podróżą, w Ambasadzie USA w Warszawie. Dokumentem podróży jest paszport, ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty opuszczenia terytorium Stanów Zjednoczonych. Uwaga: uzyskanie wizy nie daje automatycznej gwarancji wjazdu do USA, ostateczną decyzję podejmuje urzędnik imigracyjny w punkcie kontroli granicznej.

Kolejność zwiedzania może się zmienić. Program może ulec zmianom z powodu siły wyższej lub w wyniku obustronnego uzgodnienia. Ostateczna cena biletu lotniczego z dnia wystawienia. Istnieje możliwość wprowadzenia zmian w cenach biletów wstępu. W przypadku nie otrzymania wizy, otrzymania wizy i rezygnacji z wyjazdu – potrącenie wg Warunków Uczestnictwa. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu i posiadać min. 2 strony wolne.